Aliuiti Nieivs- Kijken is KoopenbijCLOECK Bedreiging van Rusland Tweede Kamer. Heftig incident. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Een waarschuwing aan Japan. Noodlottig ongeluk in de hoofdstad. Fefie botsing tusschen Dr. Teichert en den procureur-generaal. Heden Dr. Göbbels als getuige. De verbinding tusschen SCHAGEN en WIERINGEN. Doodelijk ongeluk te Bunnik. Woensdag 8 November 1933. SCBACEI 77ste Jaargang No. 9378 COURANT. iit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- jag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- j'lentlën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,; inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NTJMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Felle rede van Molotov. De gespannen toe stand in het Verre Oosten en de politiek van Tokio. MOLOTOV. Volgens een bericht van het perbureau Tass te Moskou, heeft gister de sowjet van Moskou i. d. groe ten schouwburg een plechtige zitting gehouden ter viering van den lGcn jaardag der October revolutie. Stalin, Molotov, Kaganowitsj en Kalinin werden bij hun binnentreden met geestdrift begroet. Molotov hield een rede. waarin hij o.m. betoogde, dat de laatste tien maanden is gebleken, dat de over winningen van het eerste vijfjarenplan slechts het begin zijn van het succes. Geen land tei wereld richt op dit oogenblik een gebouw op, gelijk aan dat der U.S.S.R. Zij alleen zet den opbouw voort, belegt enorme bedragen in do industrie en bevestigt haar macht. De crisis in de kapitalisti sche landen, zoo ging Molo tov voort, neemt niet af, po gingen om haar te bestrijden hebben geen succes. Het ka pitalisme vindt geen midcle om uit de crisis te geraken» In het eene land na het an dere komen nieuwe fascisti sche krachten van de bour geoisie aan de macht. Zij maken het terrein vrij voor de reactie, vuren de harts tochten van het nationalisme aan, leggen zich meer en meer op den oorlog toe en vermeerderen hun bewape Ding. De problemen van het Ver re Oosten, aldus spr., het vraagstuk der betrekkingen met Japan, waren en zijn nog steeds aangelegenheden die speciaal de aandacht heben van de arbeiders in ons land, want onze politiek ten opzichte van het Verre Oosten en die tegenover onze buren in dat gebied is steeds van vreedzamen aard en gericht op de handhaving der vreedzame betrekkingen met deze buren. Voorbeeld daarvan is niet alleen ons voorstel aan Japan om een non-agressiepact te sluiten, maar ook dat om den Chineeschen Oosterspoorweg tp verkoopen. Wij zullen op dit oogenblik onze politiek niet wij zigen, maar moeten toch rekening houden met de gebeurtenissen in Mandsjoekwo, met het feit, dat met ons gesloten verdragen zijn geschonden en met de politiek die er op gericht is deze verdragen te verbreken. Wij beseffen, dat wij alle pogingen in die rich ting moeten verijdelen, dat wij verplicht zijn ten volle de belangen der U.S S.R. te bewaken en tot het uiterste de grenzen der Sowjet-Unie te verde digen. Als men leest van de absurde plannen van zekere leidende Japansche staatslieden, die de annexatie der Siberische kustprovincie beoogen, wanneer de be spreking van deze plannen steeds openlijker en bru taler wordt, zijn wij verplicht op onze hoede te zijn. De regeering van Mandsjoekwo is geen serieuze partij in deze aangelegenheid. De geheele wereld weet, dat de verantwoordelijkheid geheel rust op Ja pan als de werkelijke heerscher in Mandsjoekwo. Molotov haalt daarop door zekere Japanners ver kondigde opvattingen aan nopens de domheid der Europeanen, die het noodig achten den oorlog te ver klaren alvorens tot militaire operaties over te gaan. Deze heeren, aldus spreker, verklaren zich voor een onverwachten en snellen aanval op de U.S.S.R. Wij mogen deze verklaringen niet stilzwijgend voor bijgaan. Zij verplichten ons volkomen voorbereid te zijn op plotselinge ernstige aanvallen. Maar wij hebben ook reeds terdege met deze feiten rekening gehouden.. Voor het oogenblik beschouwen wij het als onze voornaamste taak alle avonturen tegen te gaan, wel ke het verbreken van den vrede beoogen, voorts het Roode Leger te versterken, maatregelen ter verdedi ging des lands te nemen, een vredespolitiek te voe ren en de goede betrekkingen met onze buren te ver sterken. In geval vAn een aanval op de Sowjet-Unie zal ons eenig doel echter zijn: de volkomen vernietiging van den tegenstander en de overwinning van ons Roode Leger. De imperialistische oorlogstoebereidselen hebben evenwel niet alleen plaats in het oosten, maar ook ln het westen, wij moeten speciale aandacht wijden aan dit feit en met gespannen aandacht de gebeurtenis sen volgen. Wij hebben ons Roode Leger versterkt en versterken dit nog steeds. Wij zijn er van overtuigd, dat het op dit oogenblik voor den aanvaller noodzakelijk is te beseffen, wat het beteekent. met het onoverwinnelijke Roode Leger te doen te hebben, zoo besloot Molotov zijn rede, wel ke stormachtig werd toegejuicht. DOOR EEN TRAMWAGEN OVERREDEN. HET SLACHTOFFER GEDOOD. Gistermiddag is in de Van Baerleatraat, hoek Wil lemsparkweg te Amsterdam, een man bij het overste ken van de trambaan gestruikeld, waardoor hij onder het voorbalcon van een tramwagen van lijn 2 ia ge raakt. De wagen moest worden opgevijzeld en toen het slachtoffer te voorschijn was gebracht, bleek het te zijn overleden. De Geneeskundige Dienst heeft het stoffelijk overschot naar het WilhelminanGasthuis vervoerd. Omtrent het ernstig ongeval vernemen wij nader dat het slachtoffer van middelbaren leeftijd is. Hij kwam van den kant van den Museum-boekhandel en wilde den rijweg naar de tramhalte oversteken, toen hij juist op de trambaan struikelde en door een uit de richting Roelof Hartpleln komenden tramwagen van ujn 3 werd gegrepen. De alge'meene beschouwingen in de Kamer over de Slaatsbegrooting zijn begonnen. Prof. Aalberse (r.k.) was de eerste spreker en zei- de een gematigd woord te willen spreken. Hij wijst op de belangrijke periode waarin wij thans leven. We moeten de toestanden in ons land bezien mede in het licht van war. er in het buitenland voorvalt. liet streven naar de dictatuur kan in ons land geen toe komst hebben. Spr. betoogt, dat de gedachte, waar- j op onze staatsregeling van 1848 is opgebouwd, niet i meer van dezen tijd is. Voorts meent hij. dat kri tiek op het parlementaire stelsel ook vroeger werd vernomen. Spr. is van oordeel, dat het gemiddelde peil der Kamer steeds gestegen is. Spr. vraagt eenige inlichtingen betreffende de me morie van antwoord. Do houding der r.-k. fractie jegens dit kabinet is dezelfde als in de vorige perio de, mits het van zijn sterke positie geen misbruik maakt. De heer Albarda (s.d.a.p.) noemt autarkie voor ons land zelfmoord. Spr. hoopt, lettend op verschillende teekenen, dat het ergste van de crisis voorbij is. Spr. beroept zich op een vergelijkend overzicht van den Volkenbond. Volgens dat overzicht behooren wij met Denemarken, Ierland en Polen tot de landen waar de ontspanning het laatst, nj in 1933, is inge treden. Maar de ontspanning is er. Het is verre van gemakkelijk, om onder do tegen woordige, nog zoo moeilijke omstandigheden, land, provincie en gemeente te besturen. De regeering zou het zich gemakkelijk kunnen maken door af te zien van het brengen van een evenwicht in de begroo ting Spr. beveelt haar dat afzien niet aan. Inflatie ware een ramp. Maar iets anders is, of de vraag van invoering van een beheerschte devaluatie geen aan dacht verdient. Spr. is het niet met de regeering eens, dat alle crisisuitgaven uit den gewonen dienst zouden moe ten worden gefinancierd. Mogelijk is een verhooging van de successiebelasting, welke eenige jaren gele den is verlaagd. Dan zou de Minister van Sociale Zaken niet genoodzaakt, zijn tot het z.g aiknippen van franje, waardoor nood wordt gebracht in reeds uitgeputte gezinnen. Dan zou de Minister van Bin- nenlandsche Zaken zijn circulaire aan de gemeen tebesturen niet hebben behoeven te zendon. Niemand beweert, dat in dezen tijd de loonen en salarissen geheel onaangetast kunnen blijven. Ook spr. Deweert dit niet. Maar zij zijn reeds belangrijk verlaagd. En loonsverlaging is geen middel, waardoor de crisis kan worden geëindigd. Spr. keurt het optreden der regeering tegen de gemeenten af. Zij hebben recht op een bepaalde rijks- uitkeering. Het plan der regeering inzake werkverschaffing zal vermoedelijk 15.000 arbeiders aan werk helpen. Daarbij komen dan nog vermoedelijk 8000 arbeiders door het werk dat tengevolge van de werkverschaf fing ontstaat. Dit is niet genoeg bij een werkloosheid van 300.000 werkloozen. De regeering herzie haar houding inzake de 40- urige arbeidsweek. Spr. ondersteunt het desbe treffende adres van het N.VV. Spr. behandelt daarna de houding der regeering tegenover do politieke partijen en verwijt haar dat ze de groep-Musscrt der nat.-soc., niet op één lijn stelt met de andere fascistengroepen. En deze hou ding steekt scherp af tegen de houding der regee ring tegen het N V.V en S.D.A.P. Men wil ons goed recht niet erkennen. Wij zijn geen bedelaars. Wij vragen niet om genade. Men verwijt ons een geest gekweekt te hebben, waaruit de muiterij op „De Zeven Provinciën" is voortgekomen. Men zegt. dat het is gebeurd door on ze actie voor nationale ontwapening, maar waarom beschuldigt men dan de vrijz.-democraten niet? Men zegt, dat wij de muiterij niet hebben afgekeurd. Men voert een enkel onvoorzichtig woord van den heer Cramer tegen ons aan. Hij zou dat woord hebben in getrokken als de aanvallen, op hem gedaan, hem dat niet onmogelijk hadden gemaakt. Overigens zien ook spr.'s tegenstanders nu wel in dat de regeering inza ke de salariskorting in Indiè verkeerd is opgetreden. Spr. keurt af de maatregelen, der regeering tegen ambtenaren die lid zijn der S.D.A.P. en bij Defensie werken. Sociaal-democraten zijn geen ontrouwe amb tenaren. Spr. keurt eveneens af dat de minister van Bin- nenlandsche Zaker er toe is over gegaan de gemeente besturen aan te sporen een politieke selectie te ma ken onder haar ambtenaren. Het sluitstuk van dit alles is het besluit van den EET RIJKSDAGPROCES. He advocaat der Balgaren zegt, dat de in- stractle geleid Is in een richting, welke voor het aanzien van het Dnitsche volk zeer noodlottig is. Gistermiddag is het in het Rijksdagproces tot een heftig Incident gekomen tusschen den procureur-gene raal dr. Werner en den verdediger der Bulgaren, dr. Teichert, toen laatstgenoemde zich tot den kellner Hel- mer, die als getuige werd verhoord wendde, met de opmerking dat zijn verklaringen over Van der Lubbe ala ten eenenmale onwaarschijnlijk moesten worden be schouwd. „Ik betreur, aldus de verdediger, dat de rech ter van instructie zich door dezen getuige, die zich ab soluut vergist, op een spoor heeft laten dringen, dat voor het Dutische volk in hooge mate noodlottig was. Een twijfelachtige getuigenis. Het hooren van den getuige Helmer, was dus de aanleiding van bovengenoemd incident. Deze kellner had zich eerst veel later bij de politie aangemeld en zijn getuigenis voor den rechter van instructie, zooals hierboven reeds gezegd, is aanleiding geweest tot de arrestatie der drie Bulgaren. De verdediger der Bulgaren, dr. Teichert, wijst op het gewicht van de verklaringen van getuige Helmer en vraagt hem: „U hebt gezegd, dat u de drie Bulgaren het laatst gezien hebt op den dag van den brand; ook Dimltroff. Blijft u daarbij ook wanneer u thans uit de nrooesstukken hoort dat Dimltroff op dien dag niet in Berlijn la geweest?" Getuige: ..Ja Ik blijf daarby." Dr. Teichert: „U hebt u aangifte eerst op 7 Maart gedaan. Ik vraag u thans, was u toen bekend dat do politie op 3 Maart een belooning van 20.000 M. had uit geloofd voor het aanwijzen van de daders?" Getuige: „Ik had besloten mijn aangifte te doen, zon der dat ik iets van die belooning wist." Dr. Teichert wijst er dan op dat, wanneer de verkla ringen van getuige Organista waar zijn, V. d. Lubbe in October in Zuid-Duitschland was. V. d. Lubbe moet I zich wel heel snel verplaatst hebben, wil hij op al die plaatsen geweest zijn, waar hij is gezien. Botsing tusschen het O. M. en dr. Teichert Het kwam daarna tot een heftige botsing tusschen het O. M. en den verdediger van de Bulgaren, dr. Tei chert. De verdediger maakte den kellner Helmer een opmerking, waarbij hij o.a. verklaarde, dat de getuige nis over v. d. Lubbe geheel onwaarschijnlijk was. Hij betreurde dat door dezen getuige, die zich zoo volko men vergist, de rechter van instructie zich in een richting heeft laten leiden, welke voor het Duitsche volk zeer noodlottig was. I Het O-M. vroeg den verdediger hoe hij tot zulk een» opvatting kwam. Hjj ontkende, dat een en ander nood lottig voor Duitschland was geweest. Dr. Teichert antwoordde, dat door deze getuigenis de rechter van instructie er toe gekomen was om de Bulgaren te arresteeren en het onderzoek in de beken de richting te leiden. Dat heeft er toe geleid, dat Duitschland in het buitenland verwijten zijn gedaan, die ongegrond zijn maar die ten nadeele van het Duit sche volk gewerkt hebben. De procureur-generaal riep toen, onder applaus van het publiek, met verheffing van stem uit: „Wanneer iemand ln het buitenland niet tevreden is met de ma nier, waarop wij rechtspreken, beteekent dat heele- maal geen ramp voor Duitschland. I Beklaagde Popoff: Helmer heeft mij nooit bediend. Ik ben voor het eerst in December in het Bayernhof geweest en met Ddmitoff was ik slechts eens In het café, n.1. op den dag van onze arrestatie. Popoff ontkent, dat hij heeft willen ontvluchten; hij wist niet dat het de politie was, die hem zijn papieren vroeg; hy dacht dat het personeel van het café was. Van der Lubbe wordt met Helmer geconfronteerd; deze beweert met stelligheid hem te herkennen. Popoff wijst er op. dat uit de verklaringen der Rus sische getuigen duidelijk biykt, dat hij onmogelijk op d<jn> aangegeven tijd met v. d. Lubbe samen geweest kan zyn. Daarna wordt de zitting verdaagd. Dr. Goebbels vandaag als getuige. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de rijkspropagan daminister dr. Goebbels heden (Woensdag)morgen, da delijk na de opening der zitting, als getuige in het brandproces zal worden gehoord. Görlng haalt bakzeil. - Men heeft hem verkeerd begrepen. - Sowjet- Rusland betaalt wèl. Wolf meldt uit Berlijn: Tegenover de in een deel van de buitenland- sche pers verschenen onjuiste wedergave en tendenzieuse interpretatie van de getuigenver klaring van den heer minister-president Göring In het Rijksdagbrandproces wordt vastgesteld, dat de Sowjet Unie haar betalingsverplichtingen in Duitschland tot nog toe steeds stipt is nage komen. Ministerraad, dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Spr. vraagt van wie de maatregelen voor onderwijs- verslechteringen uitgaan. Spr. betoogt vervolgens, dat zonder de arbeiders klasse de democratie niet beveiligd kan worden en dat de democratie tot verdere ontwikkeling kan wor den gebracht zonder grondwetsherziening. Art. 194 geeft voldoende gelegenheid daartoe. Spr. gevoelt niet voor de door den heer Aalberse aanbevolen instelling van een staatscommissie, die fascistische denkbeelden zou moeten bestudeeren, om er, zoo mogelijk, een vernietigende critiek op te oefe nen. Spr. eindigt met zijn vertrouwen in de Soc.-Dem. uit te spreken, die hoe moeilijk de tijd ook is, een sterke positie inneemt in de Scandinavische landen en weer as overwinningen boekte in Engeland en Zwitserland. Daarna wordt nog het woord gevoerd door Ds. Ling- beek, die uiteenzet welk een verschillende opvattin gen er bestaan over 't begrip democratie, terwijl hij enkele aangekondigde maatregelen der regeering be spreekt Spr. wijst er op geen versterking van den Roomschen invloed te wenschen. De heer Westerman (nat.-herstel), mist bij deze re geering de nationale doelstelling. De individualisti sche maatschappij is afgedaan, een andere breekt zich baan. Er is een streven naar juiste rangschik king van het individu in het geheel; men moet zich anders organiseeren. Spr. becritiseert de regeering en haar maatregelen om het gezag hoog te houden en mist bij haar de groote lijnen in de economische politiek. Do heer Van Houten (chr. dem. unie) betoogt dat deze regeering in haar streven voor een sluitende begrooting te materialistisch te werk gaat. Spr. vreest bij deze regeering een afglijding naar een rechtsch extremisme en voelt evenwel aankomen een conflict tusschen de regeering en de Kamer, daar de Kamer een dreiging in de richting van dictatuur, zou tegen gaan. Verschillende onderwerpen uit het Voorloopig Ver slag werden daarna behandeld. EEN WEG IN DE WIERENGERMEER De minister an Waterstaat heeft aan A. Kraaye- veld. aannemer te Zwijndrecht, gegund het maken van een gedeelte van Rijksweg no. 7 tusschen de Wierin- germeer en den Oever met een daarin voorkomende gewapend betonbrug met bijkomende werken voor f 118.740. Afwijzende beschikking van Ged. Staten op een verzoek van de „Ato". Antobns- dienst naast tram op den dnur niet bestaanbaar. Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de Ato, te Utrecht, om vergunning voor een autobusdienst Schagen over Veerburg naar Van Ewijclcsluis. De weigering is gegrond op de overweging, dat de door de Ato voorgestelde verbinding in aansluiting op haar dienst Alkmaar—Leeuwarden op hetzelfde traject betrekking heeft als dat, waarvoor de Kroon vergunning heeft geweigerd. Deze vergunning was gevraagd door M. Geel, te Wieringen, en geweigerd met het oog op de belangen van de N.V. Spoor-(tram) weg „WieringenSchagen". Nu de Kroon zoo kortgeleden heeft beslist, dat een tramdienst èn een autobusdienst tus schen Schagen en Wieringen nevens elkander op den duur niet bestaanbaar zijn, vinden Ged. Staten geen aanleiding op het onderwer- pelijke verzoek gunstig te beschikken, te min der, daar noch in de ingediende schriftelijke stukken noch bij de behandeling in de open bare zitting nieuwe gezichtspunten werden geopend, welke een afwijking van het stand punt der Kroon te dezer zake zouden kun nen rechtvaardigen. Stapel hout verschoven, het slachtoffer. Twee arbeiders Bij de firma van Dam, groothandel te Bunnik heeft een doodelijk ongeval plaats gehad. By een hoogen houtstapel waren eenige arbeiders werkzaam, toen er plotseling beweging in het hout ontstond. Twee arbei ders raakten onder het schuivend hout met het nood lottig gevolg, dat zij op slag gedood werden. Een der slachtoffers, een zekere De' Kruiff uit Langbroek laat ten vouw met jeugaiee kinderen achter. Het andere slachtoffer was eea arbeider uit Utrecht,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1