Macht. Sparta-nieuws. VERKEERSONGEVALLEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Plaatselijk Nieuws. Massa-vergiftiging te Haelen. Geen feesten meer m Duitschland. 1 UlT DË OMGEVING Kort verhaal UITSLAGEN VAN ZONDAG B NOVEMER. Sparta 1Succes 1, 10. Helder 4—Sparta 2, 2—3. Sparta 3D-E.S., 5—0. FBOGBAMMA VOOR ZONDAG 12 NOVEMBER. Texel 1Sparta 1. Aanvang 2 uur. Vertrek zal nader worden bekend gemaakt. Sparta 2—H.RC. 4. Aanvang half drie Kolhorn 1—Sparta S. Aanvang 2 uur. Vertrek per fiets 12-45. Sparta AH.R.C, B, Zie bord. Sparta BH.R-C P, Zie bord BEDANKT AIS LID. Bedankt als lid. E. Rus. KN.VDBEKER. Op 19 November moet ons eerste elftal naar Edam, daar zij tegen E.V.C geloot heeft voor boven genoem den beker. OVERZICHT. Sparta 1 7 3 1 3 17—22 7 1— Sparta 2 6 4 1 1 17—12 9 1.50 Sparta 3 8 1 0 7 19—40 2 0.25 Sparta A 4 3 1 0 8—2 7 1.75 Sparta B 3 1 2 0 8-8 4 1.34 In verband met dit overzicht merken we het vol- gende op: Ons eerste elftal doet het goed. Een gemid delde van Ldoch het kan nog beter, lui, dat heb ben we Zondag jJ. gezien. Het tweede elftal overtreft onze verwachtingen, maar inmiddels, laat het zoo doorgaan, Jongens, Nog steed3 is het derde elftal het zwarte schaap. Komen jullie eens trainen, jongens, misschien wordt het dan beter. Onze afdeellng adspiranben doet het geweldig. Bet 'A^elftal staat met een gemiddelde van 1.75 aan den kop, terwijl onze B-tjes de tanden op elkaar zetten om te trachten kampioen te worden. ELFTALLEN VOOR ZONDAG A.S. Sc hagen I: C. Prins V. Vlottes P. Boon A. Plakman R. Rus J. Watertor W. Rus P. de Vries J. Slingerland J. Dekker Res. Jb. Molenaar. S. Paulusma. Behagen II: Arnoldua A. Slikker R, Rempt P. Blaauboer S. Breebaart K. Rempt C. de Moor J. Weeland G. Paulusma Bulskool J. Kossen Ree. W. v. Geelen. Schagen IU: C. Neefkes C. Tump M. Slikker Boontjes G. Lem J. Broer Tjalkens H. Veenstra C. Beers P. Baas P. Ruig Res.: T. Hooijveld, P. Doorn, D. Ruig. Sparta AKRO. B, Aanvang: zie bord: T. Bijpost: S. Grootes, J. Peetoom; T Moransart, W. Moransar^. A. de Wit; A. Veenstra ±i. Naber. C. van Haren, R. v. Haren. G Rempt Reserve: K. Roggeveen. Sparta BHRC. P. Aanvang: zie bord: H. Addink; W. Quax, N. Blaauboer; A. Molenaar H. Lem J van Eeten; S. Visser, J Schram. J Boontjes; J. Gelder, J. P. Wit. Res-: W Gorter J Klant Zitting van Dinsdag 7 November. Uitspraken vorige zitting. Pieter V., handelsagent.. Velzen. Hooger beroep von nis Kantonger. Medemblik, inzake overtreding wet op de geneeskunde, waarbij appellant was veroordeeld tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis bevestigd doch straf voorwaardelijk. Herman Leo K., musicus, Schagen. Hooger beroep vonnis Kantongerecht tc Schagen, ter zake overtre ding politieverordening, waarbij appellant was ver oordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. Vonnis vernietigd, doch opgelegde straf ongewijzigd. Corn. Joh. Str., koopman, 't Zand. Hooger beroep vonnis overtreding Jachtwet. Vonnis vernietigd. Vrij gesproken. Joh. Jac. F., landbouwer, Egmond Binnen. Oplich ting met betrekking tot steungelden, f40 boete of 40 dagen hechtenis. EEN JUBILEUM. Morgen, Donderdag 9 dezer, zal het juist 12^ jaar geleden zijn, dat de heer W. J. Bel, alhier, tot direc teur werd benoemd bij het Provinciaal Waterleiding- Bedrijf in Noordholland. BILJARTCLUB „DE NACHTEGAAL". Een dezer dagcu werd ten huize van den heer K. Snaas, café De Nachtegaal, opgericht een biljartclub, welke dezelfde naam zal voeren. Er gaven zich bij de oprichting 10 leden, allen goede biljarters, op. Voor het lidmaatschap kan men zich wenden tot den heer K. Snaas. BAZAR. Gisteravond werd in lokaal Bethel de bazar door den heer De Nooij geopend. De heer De Nooij ging voor in gebed en sprak daarna een kort welkomst woord, bracht dank aan de Schager winkeliers en de firroa Holsmuller voor de ondervonden medewerking en betrok hierbij tevens de beide Meisjesvereenigin- gen en de Vrouwenvereeniging voor de vele handwer ken die zij hadden vervaardigd en verklaarde vervol gens de bazar voor geopend. En het is een bazar die er wezen mag; tal van artikelen zijn er te zien en te koopen, zooals: handwerken, koek, konijnen, kaas, melk, schoensmeer, alle mogelijke dingen waren ver tegenwoordigd en vonden, vooral doordat de verschil lende artikelen zeer laag waren geprijsd, gewillig af trek. De verschillende stands zagen er keurig uit en al les droeg het kenmerk van een goede verzorging. De verschillende attracties, vooral het voetbalspel, trokken zeer de aandacht en wekte telkens de lach lust op, terwijl na een wandeling langs het tentoon gestelde de theetent tot een rustig zitje noodde. Ook een Zeeuwsche pop door een der dames ver vaardigd, verwierf aller aandacht door de keurige wijze waarop deze pop was afgewerkt. Zoo al met al hccrschte. er gisteravond mede door dat er aardig publiek was, een gezellige drukte en belooft deze bazar goed te zullen slagen. De bazar is vandaag en morgen nog geopend. 9 DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Een roekeloos automobilist Maandagavond omstreeks half acht reed te St Wille brord de 21-jarige arbeider Mol uit St. Willebrord, ge meente Rucphen, per rijwiel met zijn verloofde huis waarts. Zij kwamen van den rijksweg Breda—Roosen daal. Op den weg van den rijksweg naar de kom van St Willebrord kwam van tegenovergestelde richting een vrachtauto met zeer groote snelheid aanrijden. Deze auto, bestuurd dooi den 18-jarigen chauffeur B. uit Rucphen, reed door nog onopgehelderde oor zaak, Mol, die rechts van den weg reed, aan en wierp hem tegen den grond. Aan hoofd en hals had hij slechts enkele verwondingen, doch zijn borstkas werd geheel ingedrukt In een nabije woning binnengedragen, overleed hij daar na enkele oogenblikken zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De chauffeur, die als een roekeiooze rijder bekend staat is aan een streng verhoor onderworpen. DOOR EEN TRAM GEGREPEN. Bejaarde man gedood Op den weg Nijmegen'Kranenburg is Maandag avond de 70-jarige D. uit Kranenburg door den mist misleid op de tramrails gekomen. Hij werd door een passeerende tram gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. Wielrijder door do voorruit gevlogen. Gistermiddag om half een reed de arbeider A. Pie penbroek op de fiets van zijn werk op den Middelweg te Zwolle met een vrij groote vaart Op den hoek reed hy tegen de vrachtauto van G. Otten uit IJsselmulden. Hij vloog met zijn hoofd door de ruit van de cabine en werd met een gebroken bovenarm, inwendige kneu zingen en vele en ij wonden in het gelaat naar het zie kenhuis overgebracht Ook de bestuurder van de vrachtauto kreeg anijwonden. DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. En over een afstand van 10 meter wegge slingerd. Maandagavond is ln de Oranjeboomstraat te Rotter dam een vrachtauto geslipt Een 44-Jarige ketelm&ker kreeg de achterzijde van den auto met zulk een hevig heid tegen zich aan, dat hij over een afstand van 10 M. werd weggeslingerd. Hij bleef versuft liggen, hevig bloedend uit een paar wonden aan het hoofd. Per auto van den geneeskundigen diénst ls hij naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij ia behandeld en verbonden. Men oordeelde daar het niet noodig, dat de man ln het ziekenhuis zou worden opgenomen en men liet hem te voet naar huls gaan. Toen by een maal buiten stond is de man, vermoedelijk tengevolge van het vele bloedverlies, in elkaar gezakt Daarop heeft men hem opnieuw het ziekenhuis binnengedragen. Ook toen achtte men evenwel het niet noodzakelijk dat de man werd opgenomen. Men heeft hem met een auto van den geneeskundigen dienst naar huis laten bren gen. BOTSING TUS6CHEN MOTOR EN AUTO. Ongeval aan den Omval. Op de Weesperzijde bij den Omval ls gistermorgen een motorrijder, dlee en vrij snelle vaart had bij het uitwijken voor een uit de riohting Amsterdam komen de auto, welke hij te laat zag met het pedaal van zijn motor tegen de straat gekomen met het gevolg dat hij tusschen de wielen van de auto terecht kwam. Met een hersenschudding en een ontwrichten arm is het slacht offer door den geneeskundigen dienst naar het O. I* Vrouwengasthuis vervoerd. Na het gebruik van vleesch. Twaalf per sonen naar het ziekenhuis gebracht. Maandagmiddag heeft zich ln het gezin van den heer P. N. te Haelen, bij Roermond, vergiftiging voor gedaan. Aanstonds werd dr. Smits uit Heythulzen ge waarschuwd, die overbrenging naar het ziekenhuis te Roermond noodzakelijk achtte. Twaalf personen, waaronder het geheele gezin N. en vier woonwagenbewoners, eveneens wegens vergifti ging, werden naar het St Laurentius-ziekenhuis ge bracht Naar gemeld wordt, ls de vergiftiging ingetreden na het gebruik van vleesch. De politie stelt een onderzoek in. De a.s. stembusoverwinning mag ook geen aanleiding zijn voor feestelijkheden. Wolff meldt uit Munchen: Met het oog op den grootec ernst der beslissing waarvoor het Duitsche volk op 12 November gesteld wordt, heeft de plaatsvervanger van Adolf Hittler, Rudolf Hess, een order uitgevaardigd, dat de verkiezingscampagne op waardige wijze geschie den moet Het resultaat zal voor zichzelf spreken en daarom behoort dat feit der stembusoverwinning niet aanleiding te worden voor feestelijkheden. „Ik maak van deze geelgenheid gebruik", al dus Rudolf Hess ln zijn order, „om erop te wij zen datd e periode van feestviering in verband met de nationaal-sociallstische revolutie en voor haar leiders, thans als afgesloten te beschouwen ls. Alle kracht moet nu vereeclgd worden op het werk ten gunste van den nieuwen staat" .Men behoort' aldus Hitiers plaatsvervanger verder, rekening te houden met het wezen van den nationaal- sociallstischen staat ln bet bijzonder in deze periode van opbouw, zoodat alle natioaal socialisten, in het bijzonder alle leiders, voortaan moeite behooren te doen om by hun optreden ln hun levenswyze zoo een voudig en zoo sober mogelijk te zijn. De order brengt voorts vroegere orders In herinne ring, waarby verlof gevraagd moet worden voor open bare nationaal-sociallstische demonstraties, feestelijk heden, etc-, en waarby eenlge soorten betoogingen zelfs verboden zijn. De nationaal socialistische leiders moe ten zich Adolf Hitier ten voorbeeld stellen. VERWOESTING VAN EEN GROOT WOUD. Broedplaats van gevreesde vliegen. Het uitgestekte woud van Zalala in het Quellmane- district in Mozambique, zal geheel worden verwoest. De autoriteiten zyn tot dit besluit gekomen, daar onderzoekingen hebben, uitgewezen, dat dit woud de broedplaats is van de vliegen die de slaapziekte ver oorzaken. Zooals bekend, veroorzaakt de slaapziekte een groot aantal sterfgevallen in Centraal-Afrika^ INVAL IN EEN BIOSCOOPTHEATER. Massaarreetade der politie. Reutor meldt uit Keulen: Naar thans bekend wordt heeft de politieke politie te Keulen Zaterdagavond een inval gedaan in een bioscoop waar. naar men relde, communistische propaganda-fllms werden vertoond. De politie arresteerde niet minder dan 225 personen. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINClëN. De uitspraak van het vonnis uitgesteld. Aneta meldt uit Soerabaja: De president van den Zeekrijgsraad, luitenant-kolonel van het korps der ma riniers, C. J. C. Dorren, deelde mede, dat het vonnis nog ln beraad wordt gehouden. De uitspraak, welke op vandaag was bepaald, is uitgesteld en definitief be paald op 14 dezer. TANG END UK Men deelt ons mee, dat het ln de bedoeling van het Bestuur van den Langendyker Kolfbond ligt, om dezen winter weer een match te houden tusschen de verschil lende kolfclubs en wel in 3 klassen. Weg Geest mer Ambacht. Er wordt op gerekend dat de weg door het Geestmer- Ambacht eerst tegen het eind van het volgende jaar gereed zal zyn. Het gelukkige gevolg hiervan ls vooral de omstandigheid, dat verschillende arbeiders nog een geruimen tyd werk hebben voor een loon, dat beter ls n in de gemeenteiyke en rijkswerkverschaffing. Werkloozensteun. Men deelt ons mee, dat de ultkeering welke de Lan gendyker gemeenten zullen ontvangen, van het Ryk, op grond van de regelen, bij de laatste circulaire ia zake bijdragen van het Rijk, in de kosten van werkver schaffing en steunverleening vastgesteld, zullen varl- eeren van 70 tot 76 procent. Dit percentage zal voor de gemeentebesturen wel een meevaller zyn. daar vóór het verschynen der bedoelde circulaire ongetwyfeld niet op zoo'n bedrag was gerekend. Toch wordt het gemeente budget nog zwaar door uitgaven aan steunverleening en werkverschaffing gedrukt. ZUIDSCHARWOUDE. Belastingvoorstellen. A.s. Donderdag komt de raad bijeen, o.m. ter behan deling van belastingvoorstellen van B. en W., die vol gens de toelichting aan de hand van globale cijfers der gemeentebegrooting voor 1934 tot de conclusie zijn ge komen, dat belastingverhooging in sterke mate noodza kelijk is Begon de begrooting 1933 met een batig saldo van rond f 15000, met een post voor onvoorzien van f 5000, de begrooting over 1934 vangt aan met een saldo van f 3200. In 1933 is f 10000 gebruikt om de begrooting sluitend te krijgen; ■voor 1934 moet o.m. gerekend wor den op verhooging van den post subsidie Burgerlijk Armbestuur met f 2000, rente en aflossing f 1000. werk verschaffing f 4500, subsidie werkloozenkas f 1500. pre mie en verzekering arbeiders bij de werkverschaffing f 800. Zonder dat nog een bedrag voor onvoorzien be schikbaar is, kan de begrooting, waarbij reeds op meer dere posten sterk ls bezuinigd, nauwelijks sluitend wor den gemaakt met heffing van 100 opcenten op de ge meentefondsbelasting en 200 opcenten op de personeels belasting. Voorgesteld wordt daarom over te gaan tot heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting en 200 op de personeele belasting. XV I E F I N G E F XV A A F D Aanrijding. Dinsdagmorgen heeft bij de kaasfabriek de Volhar ding een aanrijding plaats gehad van twee vracht auto's. De knecht van don heer J. Lak kwam met zijn wa gen. waarop een volgeladen weitank, van het erf van de fabriek en zou de richting Groote Buurt inrijden, toen met een vrij snelle vaart van uit do Bocht een vrachtwagen van den heer Keetman van St. Maar tensbrug kwam. Deze reed pardoes op den weiwagen aan. duwde deze tegen een boom, zoodanig dat de tank van den heer Lak er af tuimelde; de spatbor den en voorstel verbogen. Van de auto van den heer Keetman werden eenige ruiten vernield. Omtrent de schuldvraag kon men het niet eens worden, zoodat er een politiezaakje van gemaakt is. Ook werd nog een lantaarnpaal uit zijn verband ge rukt. Persoonlijke ongelukken hadden nier plaats, doch aan de auto van den heer Lak was tamelijk veel materieele schade. ZJJPE SCHAGERBRUG. In een Maandagavond j.1. gehouden Bestuursverga- dering van de voreeniging „Algemeen Belang" is be sloten. in de tweede helft van Februari 1934 alhier een huisvlijttentoonstelling te houden voor ingezetenen van de gemeente Zijpe. Voor deze tentoonstelling zal worden gevraagd huis vlijt van dames, heeren en kinderen, terwijl ook de in dit jaar uitgereikte Floraliaplantjes kunnen wor den ingezonden. Nadere bijzonderheden zullen later per advertentie volgen. Ja, het is waar., ik heb *m drie weken lang ver borgen en ik heb 'm myn spaargeld gegeven, om zyn vlucht mogeiyk te maken." Met stomme verbazing had de familie deze biecht aangehoord en zelfs de Inspecteur, die toch zeer ern stige redenen had gehad om het meisje te verdenken, die eigenlijk geen bekentenis verwacht had, of in elk geval niet een, op dézen toon gegeven. Dit was niet hy voelde het dadeiyk wat hy vermoed had. Dit meisje was niet door den beruchten misdadiger geter roriseerd, zoodat zy den moed had gemist, hem aan de politie te verraden en zich zelfs had laten dwingen, hem te helpen. Neen, er lag iets uitdagends in haar oogen, dat een geheel anderen kyk op het geval gaf, die hem nog meer verbaasde. Want Suzanna Land was overal en sinds lan ge jaren bekend als een schuchter, stil en kuisch meisje. Hoewel haar fatsoen weliswaar groo- terdeels aan haar lee- lykheld werd toegeschre ven, had zy nooit ln eenig opzicht den indruk gemaakt, maar iets an ders te verlangen. En nu stond zy daar. de handen ruw door hard werk. In elkander gevouwen en keek hem aan met vasten blik. Dit mageré leeiyke meisje van om en by dertig Jaar, schuchter en angstig. Het Asschepoestertje, dat thuis, tusschen flinkere en knappere zusters, zoo'n beetje in een hoek werd ge duwd en vriendeiyk geminacht, had een berucht mis dadiger, eer. drievoudige moordenaar, wekenlang ver borgen op den zolder, vlak by haar kamertje, hem eten gegeven, en ten slotte kleeren van haar broer en geld. Men kon niet veel uit haar krijgen, behalve die be kentenis. De familie was deels woedend, deels een beetje trotsch op de publiciteit Men bekeek Suzanna opeens met andere oogen. Zij had dit gedaan? Zij had nachtenlang geslapen met het bewustzijn, dat vlak by haar, slechts door een deur van haar gescheiden, die gevaarlijke misdadiger sliep! Zy had, sluw en rustig, dien man daarboven verborgen, heel goed wetend, dat zy de eenige was, die op zolder kwam, daar zy de wasch deed en daar te drogen hing, daar zy voor den inmaak zorgde! Had zy hem llefgekreeen? Had hy haar gedreigd? Neen, dat ontkende zij met groote stelligheid. En liefgekregen Di© grove, leeiyke kerel, wiens gezicht afstootend werkte? Was het mogelijk, dat hy liefdesgevoelens kon wekken in zoo'n vroom, stil. schuchter meisje? Het was een mysterie voor led#-een. die Suzanna kende, maar sindsdien keek men haar met andere co gen aan. de straf dl? haar werd opgelegd voor het verbergen en helpen vluchten van een overal gezochten moordenaar, geld voor haar kennissen en familie niet als een schande, en zusters keken haar, toen zy weer thuis was, met een zekere helmeiyke vrees en eerbied aan. Zy ging stil haar gang, tegen niemand uitte zy zich, niemand verried zy het geheim van haar daad. Neen, zy had hem niet liefgehad en zy was geen overspannen wezen, dat sensatie zocht, de aandacht op zich wilde vestigen. Het was iets anders, iets geheel anders. Van klein kind af aan, was zy het leeiyke. niet erg Intelligente, schuchtere meisje geweest, dat heelemaal in de Bchaduw der zusters leefde. De oudste zuster werd veel nageloopen door jongelui. Er waren er, die scènes maakten, er was een heele geschiedenis met een verloofde, dien zy afzei en die aan den drank kwam. Suzanna had dat gadegeslagen en erover ge peinsd, hoe wonderlijk het moest zijn. macht over een mensch te hebben. Haar zuster hoefde maar één woord te zeggen en de jongeman, die nu eiken avond dronken thuiskwam zijn werk verwaarloosde, zyn ouders verdriet deed, zyn toekomst vernielde, zou weer een rustige, verstandige, viytige jongen worden. Welk een macht! Welk een onmetelyke invloed kon haar zuster uitoefenen en waarom? Enkel doordat zy dien jongen bekoord had... Su zanna was niet jaloersch. maar zy voelde het wel zeer sterk, dat zy nooit eenige macht, over welken mensch ook, zou uitoefenen. Zij hing er maar zoo'n beetje by, zij had zelfs over den hond niets te zeggen! Toen lazen ze, huiverend, in de krant over den vree- seiyken misdadiger, die ontsnapt was. Het ging door hun stadje als loopend vuur: hy moet zich hier in den omtrek verbergen. Suzanna rilde, als alle anderen. Des avonds keek zy onder haar bed, des nachts ontwaak te zy uit angstdroomer-s klappertandend en met de waanidee, dat dit menster zich op den zolder, vlak by haar slaapkamertje verborgen hield. Op een nacht ontstak zy eeD kaars, want er was daarboven geen gas of electrisch licht, en ging kyken om zichzelf gerust te stellen. En toen vond zy hem. Geen angstwekkend monster, geen gruweiyk, drei gend wezen... een jammerlijk hoopje mensch, een op gejaagd, uitgeput dier. dat geen kracht meer had, na dagen zonder eten te hebben gezworven, om zelfs meer op te staan. Zy zag niet zyn dleriyk gelaat, met den ruigen baard, niet zyn handen, die hadden gemoordzy zag slechts zyn oogen, die om genade smeekten. Het was geen- medeiyden dat haar bewoog. Slechts het overweldigende gevoel, vol verbazing, vreugde, opwin ding, dat zy macht had over dien mensch, eindeiyk macht over een menscheiyk wezen. En welk een macht Eén woord van haar, en deze man zou worden ge grepen, misschien gedood, zéker voor altyd opgesloten in een martelende cel. zy ging, geruischlcos op bloote voeten, naar bene den. In de keuken maakte zij brood klaar, nam een flesch melk mee en zy stond zonder vrees toe te zien, terwyi hy at. Hy kon haar geen angst meer inboeze men, zelfs toen zijn krachten terugkeerden. Hy was van haar, op zonderlinge wijze was ze zich dit be wust. haar eigendom, haar slaaf haar speelgoed. Zy hield hem in de palmen van haar zwakke, kleine handen zy, schuchtere, de onaanzieniyke naar wien geen man ooit had cm re en. die zelfs geen Invloed kon ultcefenen op de huisdie.en! En hy voelde een vreemde kracht van haar uitgaan, die zijn woestheid bedwong hem vrees Inboezemde ook, toen hy zeer goed by machte zou zyn geweest, haar in een greep van zyn woeste handen te wurgen. Smal en dun was haar blanke hals, maar hy zou den moed niet hebben kunnen vinden hy, een drievoudig moordenaar, verhard en verruwd en opgejaagd als een beest haar te benaderen. Hy beefde voor dea vreemden blik van haar stille oogen, voor haar rust, haar zekerheid. Hy kroop voor haar als een dankbaar dier. En zy verborg hem, drie weken lang. Drie weken, terwijl zeer naby de poliüo zocht, do bevolking zocht, ziedend van woede, en angst Bracht hem voedsel, praatte des nachts soms met hem, ging dan naar bed en sliep, wonderiyk tevreden als een kind dat nieuw speelgoed heeft waarop het nooit durfde hopen, Zy, die angstdroomen had gekend, waarin een, spookachtig monster van den zolder sloop, om haar ia bed te wurgen, sliep ongestoord en diep, met het be- wustzyn, dat op enkele passen afstand een vertwyfeld misdadiger leefde! Het bewustzyn van haar macht eerst een vreemde, biyde verrassing, werd alras tot een spel, dat haar dronken maakte, haar geheel en al vervulde, alle andere eigenschappen van haar karak ter verzwolg. Toen het onderzoek in geheel andere richting ging en zy hem dat vertelde, smeekte hy haar, hem t« helpen aan kleeren er. wat geld. zoodat hy over de grenzen zou kunnen vluchten, waar hy hulp kon ver wachten van kameraden. Zy stond hem aan te kyken, ln het flikkerend licht van haar kaars. Het was in de tweede week. Hem laten gaan.... nu al? Dan waa het uit. Nooit meer zou zy deze vreugde kennen. Ze beloofde, maar stelde het uit. Van dag tot dag. Hy smeekte, hij dreigde. Ze keek hem aan met on- doorgrondeiyke oogen, zonder eenige vrees, hem be- heerschend met dien tjllk, zooals een dierentemmer t wilde beest. Hy deinsde er voor terug, kroop er voor weg. maakte zich klein en zwak, bad en kroop en zy stond het aan te zien. onbeweegiyk, onbewogen, zy zou hem helpen zoodra zy het wilde, eerder niet. Ze wist, dat ze speelde met den dood, evenzeer als een temster, die elk oogenblik kan worden verscheurd. Ze wist, dat hy haar begon te wantrouwen, maar het verheugde slechts haar genot aan het spel. Tenslotte gaf ze hem scheergereedschap en kleeren ven haar broer en geld. Men zocht overal in het land, naar een ruwen, ge- aarden man. vuil en verwaarloosd. Doch de man. di# cindeiyk op een nacht het huis verliet, was glad ge schoren-, keurig gekleed en zag er gezond en welvarend uit na drie weken van goede voeding en rust! Hy ont kwam Suzanna is kort daarna getrouwd. De mannen lnte- resserden zich plotseling voor haar en zy deed een uitstekend huweiyk. Zy regeert over man en huis als oen koningin. Haar wil is het. Toch, uiterlyk is zij zacht, tenger, schuchter, als altyd, byna een meisje naast haar forschen man. Maar hy beeft voor haar, nis hy te laat thuiskomt of op een of andere wyze aar misnoegen heeft gewekt. Zy is goed voor de bo- '".ierden, maar ze regeert ze met vaste hand. En me eeft eerbeid voor haar. Deze kleine, zwakke vrouw, die een gevaarlijk misdadiger drie weken lang ln haar macht had.... dit écne feit was voldoende, om haar g*~ heele leven en haar geheele wezen te veranderen. GRIT HANSE2N.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2