DER S.D.A.P. Uit De relletjes te Kolhorn. UNDBERGH VERTROKKEN EN WEER TERUGGEKEERD. Bewusteloos langs den weg gevonden. Het part ij program De positie der Fransche regeering. LITWINOF TE NEW YORK AANGEKOMEN. Het Lutine-bergingswerk. Dienstmeisje als brandstichtster. Trouw aan de regeering. Marktberichten. s de OMGEVING Ons wordt verzocht mee te deel en, dat eerst nadat de ruiten waren ingegooid ei> door de demonstranten dreigementen waren geuit, door Burgemeester Bree- baat met den revolver was gedreigd, ZIJ P F. T ZAND. Ernstig ongesteld. Zondagmiddag werd het geheele gezin van J. M. al hier, benevens de fam. de G., die daar te gast was, di rect na het middagmaal ernstig ongesteld. Zonder ge neeskundigen hulp te hebben ingeroepen, zijn allen la ter weer opgeknapt. Men weet niet te verklaren, waar aan dit geval moet worden toegeschreven, de een zegt van de gehakt, doch de ander beweert dat het ook aan de dampen van de kachel kan hebben gelegen. Hoe het echter zij, 't geval is goed afgeloopen voor de betrokke nen. Aanrijding. Maandag Is de heer P. T. alhier met zijn luxe Che vrolet door een groote vrachtauto van het vliegkamp „de Kooij" bij den overweg te Den Helder aangereden. Daar de vrachtauto de voorrang had, berust de schuld bij den heer T. De mooie luxe wagen werd aan de voor zijde danig gehavend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ST. MAARTENSBRUG. Ernstig ongeval. Dinsdagmiddag had alhier een ongeval plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een groote vrachtauto kwam, naar men ons meedeelde, in vlie gende vaart van de richting Burgerbrug. Juist op het moment, dat hij de gevaarlijke hoek bij het polderhuis zou passeeren kwam van den kant van St Maarten een met 2 paarden bespannen driewieldekar. Een bot sing was, ondanks het krachtig remmen, niet meer te vermijden. De chauffeur had te kiezen tusschen den kar waarop de heer Sch. gezeten was en de 2 paarden met het vooruitzicht tevens een onderdompeling in de Groo te sloot, De paarden moesten het ontgelden. De dieren werden als het ware door de groote auto opgenomen en In een ondenkbaar oogenblik in de Grootesloot ge worpen. Behulpzame handen waren dadelijk aanwezig om de strengen door te snijden en de paarden op het droge te brengen. Wonder boven wonder kwam de heer Sch. met de schrik vrij. Behalve eenige averij aan de auto en kar liep dit ongeval verder gelukkig goed af. De politie was terstond aanwezig om van een en ander proces verbaal op te maken. PETTEN. Volgens advertentie in dit no. komt de Centraal Bi oscoop Zondag 12 November in de tooneelzaal van den heer Vriesman met de nieuwste sprekende film: Twee van de Zuid-express. Zie adv. WINKET De heer C. Dekker, alhier ls benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de U L O.-sch ooi te Winkel, wegens ziekte van een der functionariseen. OU BE NI EDO P P De Raad dezer gemeente komt a_s. Vrijdag, des na middags om 2 uur in openbare vergadering bijeen, mhth hdtohrHIRmfz zti.i ,it bgk ,tl- ,i m: mfwa W I ERIN GE N Zoo ons wordt medegedeeld, ls de boerderij „De Drink beker" te Polder Waard-Ni euwland alhier, groot 14 H.A. verhuurd aan den heer F. de Maerschalk alhier. HET SLECHTE WEER OP DE ROUTE NAAR ZWITSERLAND NOOPTE HEM TERUG TE KEEREN. OP WAALHAVEN IN ROTTERDAM GEDAALD. Gistermiddag tegen half 5 versoheen boven het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een rood watervliegtuig. Het toestel cirkelde eenige ma len boven de omgeving en daalde tenslotte in de Waalhaven dicht bij het vliegveld. Men geloofde zijn oogen niet, toen men zag, dat het vliegtuig de roode Lockheed was van het echtpaar Lind- bergh, dat gistermorgen van het marine-vlieg kamp Schelllngwoude te ruim half 12 was ver trokken met bestemming Geneva De weersomstandigheden boven 't Rijngebied waren zeer slecht. Waarschijnlijk heeft het on gunstige weer Lindbergh gedwongen terug te keeren en heeft hij de Waalhaven uitgekozen om te landen. Waarschijnlijk zal hij nog heden per door de K.L.M. beschikbaar gestelde auto terugkeeren naar Den Haag om daar te over nachten en gunstiger weer af te wachten. Het slechte weer de oorzaak. Omtrent den terugkeer van de Lindbergh's vernemen wij nader, dat Inderdaad het slechte weer hen daartoe beeft genoopt. Toen het toestel zich nabij Parijs bevond ving me vrouw Lindbergh door de radio het weerberioht op, dat ongunstig luidde voor het Zuiden en gunstig voor het Noorden. Lindbergh besloot toen de tooht niet voort te zetten, maar in Noordelijke richting terug te keeren. Oorspronkelijk was hij van plan naar Amsterdam door te vliegen, maar toen hij zich boven Rotterdam bevond, achtte hij het in verband met de invallende duisternis raadzamer aldaar te dalen. Hij vloog eerst eenige malen boven het vliegveld om de aandacht te trekken en voer de daarna de daling uit. Personeel van het vliegveld Waalhaven schoot onmiddellijk met roeibootjes toe om assistentie te verleenen. Het toestel is aan een vlonder gemeerd, en is daar vannacht blijven liggen. Het echtpaar Lindbergh is ontvangen ln het clubge bouw van de Aeroclub en begaf zich daarna naar hotel „Weimar." Het plan was om hedenochtend omstreeks negen uur te starten, indien de weerberichten beter luidden. Merkwaardig geval Uit Bedum. Gisteravond omstreeks negen uur werd op den weg tusschen Bedum en Onderdendam bewusteloos en in zwaar gewonden toestand de kleer maker P. Mekker uit Bedum gevonden. Hij is naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen over gebracht. Uit het weinige wat h'i tot nu toe heeft kun nen verklaren, moet men afleiden dat hij door een auto is aangereden en vervolgens door de inzittenden daarvan langs den weg is gelegd. Rijks- en gemeente politie stellen een uitgebreid onderzoek in. ONTWAPENING EN OORLOGSGEVAAR. BEREID OM AAN DE REGEERING DEEL TE NEMEN. „Het Volk" van gisteravond bevatte het tweede deel van een kort overzicht van den inhoud van het ver slag der door het Partijbestuur van de S.D.A.P. op 10 Juni 1933 ingestelde commissie, die advies moest uitbrengen „omtrent de vraag, of/en zoo ja, welke veranderingen in program, besluiten en tactiek der partij aanbeveling verdienen, zulks in verband met de gewijzigde economische en politieke omstandigheden". In het nummer van gisteren hebben wij van het eer ste deel van dit overzicht melding gemaakt. Ir. J. W. Alharda publiceert thans het volgende: Ook voor de toekomst acht de overgroote meerder heid der commissie de principieele bereidverklaring tot deelneming aan de regeering noodzakelijk. Men verklaart, vooral het geval op het oog te hebben, waarin de burgerlijke partijen ten gevolge van het fascisme zoo sterke verliezen hebben geleden, dat zij niet meer zonder den steun van de S.D.A.P. de de mocratische beginselen zouden kunnen verdedigen. Wat de ontwapening betreft, houdt men vast aan den eisch van het program betreffende nationale en internationale ontwapening. Niettemin is ook op dit punt een lichte kentering waarneembaar. Het rapport zegt: „De omstandigheden waren menigmaal zoo danig. dat de strijd voor nationale ontwapening de beste wijze was om ook de internationale ontwapening te bevorderen. Zij zijn nu tijde lijk van dien aard, dat de zaak der nationale ontwapening het best door internationale ont wapening kan worden gediend." „Drie leden der commissie hebben verklaard dat in de tegenwoordige omstandigheden naar hun meening de programeisch der nationale ontwapening niet kan worden gehandhaafd. De commissie heeft aan haar behandeling van het ontwapeningsvraagstuk een onderzoek verbonden van de vraag, wat het standpunt der S.D.A P. moet zijn ten aanzien van de be scherming der burgerbevolking tegen het gas- sengevaar. De grootst mogelijke meerderheid der commissie is tot de slotsom gekomen, dat dit niet een principieel afwijzend standpunt zijn mag. Ook een ontwapend land kan aan het gas- sengevaar blootstaan en het is geenszins voor bereiden tot oorlogvoeren, wanneer men maat regelen beraamt om dat gevaar te beperken. Dit moet echter worden gezien als de taak van Defensie. De kosten der maatregelen dienen door het rijk en niet door de gemeenten te worden gedragen. De commissie is overtuigd, dat, zoo wel om technische als om financieele redenen, afdoende bescherming van de burgerbevolking onmogelijk is. Zij acht dit echter geen reden om achterwege te laten wat technisch en financieel mogelijk is." Omtrent de houding van de S.D.A.P. bij oorlogsge vaar zegt het rapport: „De meerderheid der commissie acht her ziening der congresuitspraken noodig. Zij stelt in het licht, welke groote veranderingen er in den laatsten tijd zijn gekomen in de factoren, waarmede ook die resoluties rekening wilden doen houden: „de politieke omstandigheden in binnen- en buitenland, de stemmingen der be volkingen en de machtspositie der arbeidersbe weging, nationaal en internationaal". Zij wijst inzonderheid op Duitschland, als een haard van oorlogsgevaar, en op de vernietiging van de vredeskracht der Duitsche arbeidersbeweging". Het laatste punt dat door de commissie werd be handeld was de Koloniale politiek, waaromtrent het volgende wordt gezegd. De commissie verklaart eenstemming dat het koloniaal program der S.D.A.P., vastgesteld in Januari 1930, geen herziening behoeft Ten ein de nog eens nauwkeurig vast te stellen, hoe de Partij de erkenning van het recht op natio nale onafhankelijkheid voor Indonesië opvat, maakt zij dit duidelijk met groote aanhalingen, uit redevoeringen van Stokvis en Albarda, uit gesproken in 1930. Onverwacht critiek geworden. Parijs: De positie van de nieuwe Fransche re- geerings Sarraut is sedert 24 uur plotseling critiek geworden. Nog voordat de regeering de gevaarlijke klip der parlementaire beraadslagingen over de fi nancieele plannen nadert, waarop reeds zoovele re geeringen gestrand zijn, wordt haar positie onder mijnd en nog wel in de kring, die eigenlijk de sterk ste steun voor het Kabinet behoorde te zijn, n.1. in de radicaal-socialistische fractie. Maatregelen voor zijn veiligheid. V.D. verneemt uit New York: De Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken der Russiche Sovjet Unie, Litwinof. is Dinsdag aan boord van de Berengaria te New York aangekomen. Hij werd bij het Quarantaine station door den chef van het protocol, Dunn, verwelkomd en aan boord van een regee- ringsschlp naar J&rsey Cfty gebracht, van waar hij per extra-trein naar Washington zal reizen. LITWINOF. De Amerikaansche politie-autoriteilen hadden voor de aankomst van Liwinof bizondere maatregelen ge troffen. Tal van rechercheurs en meer dan honderd agenten zorgden voor de veiligheid van Litwinof. Litwinof ontvangt alle eerbewijzen van een bizon deren ambassadeur. Staatssecetaris Huil, die ln verband met het be zoek van Litwinof zijn reis naar Zuid Amerika heeft uitgesteld, zal den Volkscommissaris in den presi- dentieelen vleugel van het station te Washington verwelkomen en hem direct naar het Witte Huis begeleiden. Woensdag zullen op het Staatsdepartement de be sprekingen beginnen tusschen Litwinof en Huil. Vrij dag zullen waarschijnlijk de onderhandelingen met Roosevelt kunnen aanvangen. Woensdag wordt ter eer van den Russischen gast in het Witte Huis een banket aangeboden. Litwinof houdt verblijf ten huize van den leider der Sovjet- Russische handelsvertegenwoordiging in de V.S. Aan boord van de Berengaria heeft Litwinof een toespraak gehouden to de aanwezige jour nalisten waarbij hij o.a. zeide dat de tusschen Rusland en de Vereenigde Staten bestaan de moeilijkheden binnen een half uur zouden kunnen worden geregeld. De beide grootste republieken ter wereld, de Vereenigde Sta ten en Rusland hebben in de afgeloopen 15 jaren dezelfde vredespolitiek gevoerd. Deze parallelen moeten door de hervatting der di plomatieke betrekkingen met elkander wor den verbonden, waardoor de zekerste garan tie voor den vrede ter wereld wordt tot stand gebracht Litwinof beantwoordde alle vragen der persver tegenwoordigers, behalve die welke betrekking heeft op de Russisch-Amerikaansche houding jegens Ja pan. Hij verklaarde zoo lang in Amerika te zullen blijven als noodzakelijk zal blijken. Mevrouw Lit winof blijft te Nek York. Men meldt aan de Msb.: Onmiddellijk na het verlies van den Lutinetoren hebben de concesslonarisen hunne zandzuigers aan het werk gezet om te trachten het Lutinewrak van zand te ontblooten. Na het opruimen van den Lutinetoren bleken de omstandigheden voor het zandzulgen aan merkelijk gunstiger dan voorheen te zijn. Het gelukte Inderdaad vrij spoedig, met de zuigbui- ren dat gedeelte van het Lutinewrak te bereiken, waar zich de ammuntlekamer bevindt. Tal van overblijfse len van de Lutlne zUn bovengebracht, o-a. veel kogels, koperen huidplaten, WTakhout, enz. Blijkens de duiker rapporten bevindt zich ter plaatse .a. een groote hoe veelheid aaneengeroeste kogels. Het doet is, deze al lereerst op te ruimen. De zuiger Volharding wordt van een nieuwe inrich ting vooralen, speciaal geconstrueerd voor het opzui gen van kogels, enz. Het materiaal wordt paraat ge houden opdat de dagen waarop zuigen mogelijk is, be nut kimen worden. De thans beeikte resultaten zijn van belang en zullen de werkzaamheden die conces sionarissen van plan zijn volgend voorjaar met een nieuw toestel te hervatten, aanmerkelijk bevorderen. Het bergingswerk wordt met kracht voortgezet Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 770 m.M. Vooruitzichien: Goed weer. .Temperatuur: 7 gr. C. is 45 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Scliagen. Gedlpl. Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wi) gratis. „Omdat ze zoo graag vlammen zag." On schuldige zat in hechtenis. In het modehuis Hoppener, aan de Paschlaan te Apel doorn ontstond gistermorgen tegelijkertijd brand ln de keuken en onder de toonbank in den winkel. Toen de Apeldoornsche brandweer ter plaatse kwam, bleken de bewoners met behulp van buren de vlammen reeds te hebben gedoofd. De aangerichte schade was betrekkelijk gering. De opperbrandmeester, de heer J. Oosterbroek kreeg direct sterk den indruk van brandstichting. De ge meentepolitie stelde een onderzoek in en dit leidde in den loop van den dag tot de arrestatie van de 18-jarige dienstbode, M. L., die sinds 1 November J.l. bij de fa milie H. ln betrekking was. Na een scherp verhoor heeft het meisje bekend den brand te hebben gesticht, terwijl zij toegaf ook schul dig te zijn aan een brand, die Zaterdag J.1. in het atelier van het modehuis heeft plaats gevonden. De politie onderzocht verder en toen kwam aan het licht, dat in de vorige betrekking van het meisje even eens op onverklaarbare wijze brand was uitgebroken. Daar moest ook aan brandstichting worden gedacht en de politie was er zelfs toe overgegaan een man, onder verdenking daaraan schuldig te zijn, te arresteeren. De ze zit momenteel deswege in voorloopig arrest. Toen het meisje ook hierover aan den tand werd ge voeld, bekende zij, ook dezen brand te hebben aange stoken. Het schijnt, aldus de „Msb.", dat het meisje lijdt aan pyromanie. Als reden, waarom zij tot haar daden was gekomen, gaf zij tenminste op, dat zo het gedaan had „omdat ze zoo graag vlammen zag." EEN AUTO VAN 33000 DOLLAR. Te Los Angelos in CaliTornië heeft de bekende race wagenconstructeur, Harry Miller, een luxe cuupé voor 'n Amerikaanschen millionaii gebouwd, die maar eventjes 35000 dollar kost. Deze exclusieve wagen kan een snelheid van 285 K.M. per uur bereiken. Door al het personeel aan de Hembrug is het lidmaatschap van verboden organisa tie» opgezegd. De minister van defensie deelt aan de Tweede Ka mer mede, dat in Mei van dit jaar het geheele perso neel van de artillerie-inrichtingen de verklaring van trouw de regeering heeft geteekend, met uitzon dering van een phauffeur, die daarop is ontslagen. In dezelfde maand is nagegaan, tot welke organisaties het vaste, tijdelijke en losse personeel bij die inrichtingen behoorde. Toen aan leder hunner persoonlijk werd ken baar gemaakt, dat het lidmaatschap der door den mi nister aangegeven politieke organisaties niet vereenig- baar is met een werkkring aan de artillerie-inrichtin gen, hebben alle betrokkenen het bedoelde lidmaatschap/ onmiddellijk opgezegd. Bij aanneming van personeel worden, zooals zulks reeds Jaren geschiedt, nauwkeurig inlichtingen inge wonnen. Er zijn thans geen teekenen, welke de direc tie van de artillerie-inrichtingen aanleiding zouden ge ven eenigermate te twijfelen aan de betrouwbaarheid van het tegenwoordige personeel. FLTRM EREND. T October 1933. Kaas: Aanvoer 3709 Kg. als 14 pertijen boerenkaas met merk volvet f 23, 40 plus f 22; Kaas (Beurs). Aangevoerd 42.000 Kg. als 20 partijen fabriekskaas met merk f 22. Boter: Aanvoer 1356 Kg. f 1.55—1.65 per Kg. Vee. Aanvoer: 864 runderen, waaronder 420 vette koelen 5262 ct. per Kg.; 424 melk- en geldekoeien f 90—«180, 86 vette kalveren 5070 ct. per Kg.; 203 kalveren, fokkalveren f 517, nuchtere kalveren f 5 —16; 20 stieren 3044 ct- per Kg.; 20 paarden f 60 120; 795 schapen en overhouders f 8—24; 208 varkers, slachtvarkens 3539 ct. pr Kg.; 26 magere varkens f 8-20; 249 biggen f 8—12; 38 bokken f 3—7. Eieren. Kippen- f 5.50—6; eenden- f 3.50. Handel in runderen, vette en nuchtere kalveren stug, ln schapen en overhouders vlug, in vette varkens matig. FURMT3REN1D, 7 November 1933. Elerveillng: aAngevoerd 46.000 kipeieren f 4.203 65.000 eer.deieren f 3-804.15 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Nov. 44000 Kg. roode kool f 1—1.70. 34000 Kg. gele kool f 1 -1.10. 22000 Kg. vr. witte kool f 0.40—1.30. 24000 Kg. D. witte kool f 0.70—1.10, 9100 Kg. aardappelen: schot- sche muizen f 0.500.60, drielingen f 0.30, 7000 Kg. uien gele f 2.20—2.60, drielingen f 1—1.10, 2900 stuks andijvie f 0.250.50, 9100 stuks bloemkool reus f 3.607.10, le- cerf f 6.10. H f 0.75—2. NOORDSCHARWOUDE. 7 Nov. Aangevoerd: 6600 Kg. aardappelen: sohotsche muizen f 0.60, friso f 1.80, r. duken f 0.50, drielingen f 0.40, 2900 Kg. uien f 2.302.50, grove f 2.702.80, gele nep f 2.20, 350 Kg. peen f 3, 2400 Kg. kroten f 0.40-6.70, 85800 Kg. roode kool f 1—1.80, 126200 Kg. witte kool f 0.40—1.30, 8300 Kg. gele kool f 1—1.30, 16200 Kg. D. witte kool f 0.701. 200 stuks bloemkool f 4.206, 600 stuks andijvie f 0.250.50. WARMENHUIZEN. 7 Nov. Aangevoerd: 89525 Kg. roode kool le kw. f 1140. 2e kw. f 1. 9050 Kg. gele kool f 1. 25150 Kg. witte kool f 0.40—1.25. 1150 Kg. uien f 2.2O--2.60, grove uien f 2.40, 1350 Kg. blauwe eigenheimers f 2.30, 4400 Kg. D. witte kool f 0.70—1

Schager Courant | 1933 | | pagina 6