Aliencci Muis- Miirttuit- LiiMlil Kijken is Koopen bij CLOECK Nieuwe opstand op Cuba. TWEE DOODEN L Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co. Schagen. Eerste Blad. Weer gevechten te Havanna. bij een aanrijding. Graf van Görings vrouw geschonden. KONING VAN AFGHANISTAN VERMOORD. Te veel Kantongerechten OPGEHEVEN? Kerk Verkiezingen voor de Ned. Herv. in de Wieringermeer. Voorbeeldige straf. Donderdag 9 November 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9379 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag m» Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- leritiên nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst, POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-j TIëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,! inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Is een herstel van het bewind van De Cespe- des het doel? Tegenstijdiqe berich ten over opstandige beweging. Nauwelijks is de rust na de laat ste revolutie op Cuba weergekeerd, of opnieuw breekt een opstand uit. Gister was de hoofdstad Havanna vol opwinding. Gisterochtend in de vroegte verschenen vliegtuigen bo ven de stad. Er volgde 'n luchtbom bardement, dat door afweergeschut werd beantwoord. Naar verluidt, heeft een deel van het leger en van de geheime A.B.C.- organisatie (degenen, die indertijd Machado tot heengaan dwongen), een staatsgreep beproefd. De vlieg tuigen, waarmede dit offensief te gen de regeering werd ingezet, wa ren militaire legermachines. De troepen van het kamp Columbia, bij de hoofdstad, moeten zich hij de anti-regeeringstroepen hebben aan gesloten. Nader meldt Reuter uit Havana: Bij de opstandige beweging die zich heden vooral te Havana, maar ook in eenige andere plaatsen op Cuba kenbaar maakte, zijn reeds 12 dooden gevallen. Gemeld wordt dat de rebellen een aanval hebben ge daan op het paleis van den( tegenwoordigen president professor Grau San Martin, dat door troepen is be zet en in staat van verdediging gebracht. Deze aan val ls echter afgeslagen. De bedoeling van den op stand zou zijn Grau San Martin te bewegen afstand te doen van de functie van president ten gunste van De Cespedes, de opvolger van Machado en de voor ganger van San Martin. DE CESPEDES. Hoewel Grau San Martins helper, „generaal" Batista, den rebellen eenige malen op de vlucht gejaagd zou hebben, melden dezen dat zij een groot gedeelte van Havana in handen hebben en dat zij verscheidene po litiekazernes en vier militaire kazernes bezet hebben. Onzekere toestand. V.D. verneemt nog uit Havana: Het vliegercorps, dat onder leiding staat van luite- ®ant Röberto Mendez, is aan het muiten geslagen en net heeft de cavalerie-kazerne San Ambrozio bezet. Bij deze actie werd het gesteund door de ABC (aan hangers van een liks radicale studentenorganisatie). hevig machinegeweervuur, waarbij een tiental dooden is gevallen, had plaats tusschen het presiden- tieele paleis en het hoofdbureau van politie. De op standelingen nemen in aantal toe. De revolutionnai- ren beweren alle politie-bureaux te hebben bezet en zij voorspellen den spoedigen val der regeering-San Martin. De politie, welke in relatie staat met de ABC en het muitende vliegercorps, ziet toe zonder in te grijpen. Het paleis van den president is geheel bezet door •oldatea van „generaal" Batista. Zij zijn .uitgerust met machinegeweren. ABC-lieden rijden in auto's door de straten der stad. Zij vuren voortdurend. De revolutionnairen hebben den president en „generaal" Batista gesommeerd direct af te treden. Eenige deelen van het garnizoen te Havana zijn naar de opstande lingen overgeloopen. De toestand op Cuba is onzeker. Aangaande de recente omwentelingspoging worden allerlei berich ten ontvangen, welke evenwel ten deele met elkander in tegenspraak zijn. Opstand bedwongen? Volgens de laatste berichten deelt de regeering van president Grau San Martin mede, dat zij den aan val, dien de opstandelingen op het presidentieel pa leis hebben ondernomen, heeft afgeslagen en thans den toestand meester is. Bij de troebelen van heden zijn, voor zoover thans bekend, twaalf personen ge dood en 33 gewond, meest soldaten. De revolutie was, zooals reeds gemeld, ontketend door de A.B.C.-groep, die president Grau San Martin wilde afzetten ten gunste van ex-president de Cespedes. Nadat de rebellen in den loop van den dag steeds dreigender waren opgetreden, gingen zij hedenavond over tot een omsingeling van het presidentieel pa leis; de soldaten, die op het dak van het paleis wa ren geposteerd, bestookten daarop mot machinege weervuur het hoofdbureau van politie Het publiek in de straten trachtte al vluchtend het veege lijf te bergen en zocht een goed heenkomen in huizen en winkels. De regeeringstroepen wisten ten slotte de rebellen tot den aftocht te dwingen. De president heeft daarop van het balkon van zijn paleis af een rede gehouden tot hei volk en de sol daten, waarin hij zeide, dat de rege^ring strijdt voor de waardigheid en de vrijheid van het Cubaansche volk. Hij deelde verdere mede, dat het hoofd der po litie van Havana heeft verzekerd, dat hij de regee ring steunt. In totaal zouden 1000 opstandelingen zijn gearresteerd. NOODLOTTIG ONGEVAL TE ZUIDHORN FIETSENDE VROUW EN DOCHTER DOOR EEN AUTO OVERREDEN. V.D. verneemt uit Zuldhorn: Gisteravond ongeveer 6 uur heeft op den straatweg tusschen Noordhorn en Nlezijl onder de gemeente Zuid- hom een ernstig ongeval plaats gehad, hetwelk aan twee personen het leven heeft gekost. Op dat moment nJ. reden op den straatweg de ongeveer 30-jarige ar beidersvrouw de Haan en haar 12-jarige dochter. Zij werden achterop gereden door een auto, bestuurd door den heer Sennema uit Leeuwarden. Door het verblin dende licht van een tegenkomer werd de heer Sennema dermate het zicht ontnomen, dat hij de beide fietsende vrouwen op den weg niet opmerkte. De wagen reed de belde wielrijdsters aan, die tegen den grond gesmakt werden. Zeer ernstig verwond werden de beide slacht offers opgenomen. In allerijl werd de marechaussee ge waarschuwd, terwijl ook dr. J. P. C. Tichelaar uit Zuid- hom spoedig ter plaatse verscheen. De geneesheer kon slechts den dood bij beiden constateeren. De lijken wer den in den loop van den avond naar het lijkenhuisje te Zuidhom overgebracht. De marechaussee leidde onmid dellijk het onderzoek, waarbij tegen den bestuurder S. uit Leeuwarden proces-verbaaj werd opgemaakt De auto werd in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Door Zweedsche communisten. Wolff meldt uit Berlijn: De Zweedsche gezant heeft gister aan den minister van buitenlandsche zaken, Von Neu rath, medegedeeld, dat Zweedsche communisten het graf van de echtgenoote van den Fruisi- sfthen minister-president Göring hebben ge schonden, door den grafsteen te besmeuren en de daarop liggende krans te verwijderen. Göring heeft thans besloten het stoffelijk overschot van zijn echtgenoote uit Zweden naar Duitschland te doen overbrengen. Duitsche zaakgelastigde op het departe- ment van buitenlandsche zaken te Stock holm. V.D. verneemt nog uit Stockholm: „Aftonbladet" meldt, dat in den afgeloopen nacht het graf van wijlen mevrouw Karin Göring op het kerkhof van Lovö bij Stockholm is geschonden. De kransen en de bloemen werden van het graf gerukt, evenals een in den vorm van een hakenkruis gesneden klimop plant. Op het graf werd een brief gevonden, welke een protest tegen het nationaal socialisme inhield. De Duit sche zaakgelastigde, legatieraad Meynen, heeft het voor val in het Zweedsche ministerie van buitenlandsche za ken ter sprake gebracht. Van bevoegde zijde wordt een grondig onderzoek ingesteld. De Zweedsche pers spreekt haar leedwezen uit over deze daad. HOEVEEL ROOKT EEN FRANSCHMAN Gemiddeld per jaar 454 cigaretten Een Reuterbericht uit Parijs meldt Volgens een zoo juist gepubliceerde statistiek over 1931, worden in Frankrijk per inwoner gemiddeld 454 sigaretten per jaar gerookt. In totaal is 56,262,366 Kg tabak ia 1931 ia rook opgegaan.' ZIJN ZOON TOT KONING UITGEROEPEN. Reuter seint uit Bombay: Mohammed Nadir Sjah Ghazi, de koning van Afghanistan, is gistermiddag vermoord. De zoon van den vermoorde is tot koning uitge roepen. Het Afghaansche gezantschap te Londen heeft gisteravond bevestiging ontvangen van het bericht dat koning Nadir Khan vermoord la NADIR KHAN. Na een bewind van slechts vier jaar is Mohammed Nadir Khan door moordenaarshand gevallen; in de korte bewindsperiode heeft zijn, aanvankelijk wankel gezag weten te oonsolideeren en voor zijn land tal van verbeteringen tot stand gebracht, op een wijze, die zich kenmerkte door kalmt« en zekerheid en en daar door leidde tot het succes, dat zijn voorganger Aman Oellah niet kon bereiken, omdat diens onstuimige her vormingsplannen afstuitten op het eendrachtig verzet van de Oelema's, de Afghaansche priesters. Het was de verwarring, ontstaan door de oppositie welke Aman Oellah's plannen ontketende, die Nadir Khan er toe bracht op den voorgrond te treden. Hij behoorde tot dezelfde dynastie als Aman Oellah, de Barikzai-dynastie, voortgekomen uit den Doeranai- stam. Onder Aman Oellah was hij minister van Oorlog en opperbevelhebber van het Afghaansche leger in den onafhanelijkheidsoorlog van 1919; voor Afghanistan voerde hij ook de onderhandelingen met de Britsche regeerig in Indië, ten behoeve van de Indische Afgha- nen, die aan den oorlog hadden deelgenomen. Betrekkelijk nog aan het begin van zijn taak is Nadir Kahn, die 53 jaar is geworden, gevallen door de hand van een verrader, zooals telegrammen melden. Het geheele land rouwt om hem eD blijkt eensgezind bereid zijn sympathie over te dragen op den nieuwen vorst, den 19-jarigen Zahir Khan. EVERZWIJNEN VALLEN EEN TREIN AAN. Te Prelle, in de Belgische provincie Luxemburg, niet ver van La Roche, heeft een kudde everzwijnen, bij avond, een buurttram aangevallen. Drie hunner werden echter door de locomotief gedood. De schok was zoo geweldig dat de tram dreigde te ontsporen. Het dochtertje van Mariene Dietrich Heidede, heeft in Hollywood haar eerste filmrol gekregen. In een historische film over de Czarin Catharina II van Rusland speelt zij deze in. haar kinderjaren* Bezwaren, der Eerste Kamer, In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen in zake de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, wordt voldoening uitgesproken dat de regeering aan de bezwaren tegen het vorige wetsontwerp grootendeels is tegemoetgekomen. Men betreurde het echter, dat de regeering niet haar ge- heele voorstel heeft teruggenomen, want het ressort der rechtbanken te Groningen en te Arnhem zal nu voor die colleges te groot worden. Verder werd het getal van 89 kantongerechten dat opgeheven wordt, te groot geacht. Sommige leden verklaarden tegenover verdere inkrimping van de rechterlijke macht afwijzend te staan. (Zou Schagen nu nog een kans krijgen om zijn kantongerecht te behouden? Red.) Slootdorp, Novmber: Bij de verkiezingen voor de Ned. Herv. Kerk in de Wieringermeer, zijn de vrij zinnige candidaten in den kerkeraad gekozen met een meerderheid van 2 stemmen. De schatkist gelukkig gemaakt Onbekende schenkt een ton. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende is ontvangen een bedrag van f 100.512.50. Litwinoff bij Roosevelt. Vriendschappelijke onderhandelingen tus schen Rusland en Amerika. V-D. ve-neemt uit Washington. Staatssecretaris Muil en Litwioff hebben na een on derhoud in het staatsdepartement, dat een half uur duurde^ een gemeenschappelijk communiqué uitgege- geven, waarin gezegd wordt, dat de vriendschappe lijke onderhandelingen, die van inleidenden aard zijn, tot u toe een groote overeenstemming der meeningen aan den dag hebben gebracht. Na dit onderhoud is Litwinoff door Roosevelt in het Witte huis ontvangen, waar de lunch werd gebruikt. Litwinoff gaf tegenover persvertegenwoordigers uiting aan zijn groote tevredenheid over het verloop der be- sprekingeix In den namiddag hervatte hij zijn bespre kingen met staatssecretaris Huil. Werklooze aan de kaak gesteld, omdat hij zijn aardappelen van het steunco mité verkwanseld had voor alcohol. Reuter meldt uit Castrop (Westfalen): Door de straten van Castrop i« dezer dagen door S.A.-mannen een persoon gevoerd., die een bord om zijn hals had, waarop het volgende geschreven stond: „Deze vijand van het volk heeft de aardappelen, welke hem door het steuncomité waren verstrekt, verkocht en er alcohol voor gekocht Hij wordt thans op gepaste wij'ze gestraft." Deze man was een werklooze, die van de regee ring steun ontving. Japansch schip in nood. De bemanning heeft het zinkende schip, verlaten. Reuter seint uit Hongkong: Het stoomschip „Heian Marie", ongeveer 4000 ton metende, is in de Chineesche Zee driftig. De beman ning heeft het schip verlaten en gevaar bestaat, dat het sohip zinkt. Het stoomschip „Canada Maroe" en een onbekend Britsch schip hebben noodseinen opgevan gen, doch pogingen om het schip te redden bleven vruchteloos. Het schip heeft een waardevolle lading fosfaten, in. ND DE WINTER NADERT. Kampen voor daklooze werkloozen in Amerika. Uit Washington: De federale steun-organisatie heeft, nu de winter nadert, opdracht gegeven tot het bouwen van kampen voor daklooze werkloozen, in alle deelen van de Vereenigde Staten. Duizenden nooddruftige werkloozen zullen gedurende den winter in de kampen voedsel en onderdak vinden. De kosten voor het bouwen van deze kampen bedragen, naar gelang van hun grootte 2000 tot 50000 dollar. Een aantal werkloozen zal in de landbouwbedrijven te werk gesteld worden, terwijl anderen zullen worden geholpen, ooi in de steden een betrekking te vinden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1