VROUW, Het verwerken van kantrestjes Voor een goede gezondheid. LEVENDE STEENEN IN EEN BLOEMPOT. AANVULLEND MEUBILAIR. MUZIEKONDERRICHT EN' RADIO. Nog een paar kinderspelletjes. Wat de mode voorschrijft. Tot de planten, welke ona steeds weer ver bazen en speciaal geëigend zijn de vertrouw de kamergenooten te worden van natuur vrienden behooren naast de cacteeën en me- sembrianthenen ook de nog weinig verbrei de conophyten. Het zijn de vreemdgevormde kogels en knopjes en tegen de aarde geplak te schijfjes. Het is minder de bloemenpracht, welke ons tot het teelen van deze planten zet. dan wel de eigenaardige vorm van leven die ons deze plantjes te zien geven. Daarbij Zijn er toch niet weinig soorten, die buiten gewoon mooi en aantrekkelijk zijn. Enkele ervan bloeien zelfs schitterend. Voor twee gewone kamer ramen kan men tegenwoordig bijna alle be kende, ongeveer honderd soor ten onderbren gen. Wat vele cac- teeën door een verdikking en verkorting van den stam be reiken, die daar door in zekeren zin een soort watertonnetje wordt, dat wordt bij de zoogenaamde bladsucculenten, waartoe de mesembrianthemum en de conp- pbytum behooren. bereikt door een verdik king en vergroeiing der bladeren. Wy zien de bladparen by vele soorten zoo vergroeien, dat slechts een korte spleet of zelfs een heel kleine ronde opening het ontstaan uit blad paren aanduidt. In het droge vaderland van deze planten, de dorre steppen en gebergten van Zuld-Afrl- ka, wordt het oude knolletje door de jonge blaadjes als het ware uitgezogen, zoodat slechts een grauwe, bruinroode of witte huid overblijft, waarin het Jonge knolletje tijdens de groote droogte voor de zengende zonne stralen wordt beschermd. In de rustperiode van Mei tot Augustus zien deze gewassen er als steenen uit en nie mand zou verwachten, dat die straks weer tot nieuw leven ontwaken. Maar dan komt weer de schoone tyd, dat de jong-j knolletjes met hun frissche kleuren en wis selende teeke- nlngen uit da vale omhulsels naar buiten bot ten. De hoofdvoor waarde voor 't gedyen van do conophyten ia poureuze aarde. Het beste is een mengsel te nemen van een vyfde bladaarde, een vyfde kiel en drie vyf- den zand. De pot mag niet te klein worden genomen en vooral niet onder een doorsnede van 5 centimeter. Al te kleine potjes, al te snel uitdrogen, zoodat de wortels spoedig af sterven. Het beste gebruikt men de dunwan- dige, harde cactuspotjes dan de gewone rood- steenen bloempotten, daar de laatste allerlei stoffen uit de lucht aantrekken en veel zou ten afschelden. Het gaatje in de pot bedekt men met een scherf of een stukje houtskool. Gieten doet men met een fyne sproeier. Men kan de potjes ook In een zinken bakje zet ten, waarin een laag zand is, die om de twee dagen nat wordt gemaakt, zoodat de potjes zich van onderen kunnen volzuigen. Het raam, waarvoor men de conophytum opstelt, moet zeer zonnig zyn. AVONDJAPON. ut Zyden weefsels, b.v. crêpe satin of crêpe tailleur, ge- orgetta e.a. mooie stoffen, velours- chiffon niet te vergeten, werken er zeker toe by om een elegant geheel te krygen, indien de garneering van het bovengedeelte uit kant bestaat. Voor- en achter zijde van het lyfje hebben één zelfde lyn, alleen met dit verschil, dat de hals aan de rug- rijde rond geknipt is. Het geheej Is aansluitend terwijl bet tusschenge- deelte kleine dwars plooitjes heeft, het geen het figuur zeer ten goede komt. De rok sluit nauw om de heu pen en krygt eerst meerdere ruimte vanaf de knieën. Patronen kan mon in alle maten aan vragen onder Nr. 204a. taNj.fiCRU fRcU ROK EN BLOUSE. 2056. Zeer practisch voor schoolgaands meisjes is een don kerblauw rokje met flanellen of gerulten stoffen blouse. De blouse sluit met een stolpplooi en knoopen en heeft een hoogslui tend kraagje, ter- wijl de mouwen met *n smal boord je zijn afgewerkt De schouderruim te wordt verdeeld over eenlge kleine plooitjes. Het rokje, dat wellicht van een groote rok ge maakt kan worden, heeft aan de voor zijde een baantje met eenige plooien die gedeelteiyk op gestikt worden, terwijl het achterbaantje recht ls, hetgeen tevens practisch la met het oog op zitten. Patronen verkrijgbaar voor meisjes van 612 Jaar. V/X\ODt Door omzetting der meubels wordt eer nieuw aspect verkregen. Veelal beginnen de verschillende meubels na Jarenlang gebruik er min of meer versle ten, althans zeer „gebruikt" uit te zien. Om dadeiyk tot de aanschaffing van meu bels voor een geheele kamer over te gaan. komt men niet zoo spoedig toe in verband met de hooge aanschaffingskosten. Veeleer zal men stuk voor stuk vernieu wen en hlerby is noodig, dat men zyn keuze niet te lichtvaardig bepaalt, doch uitziet naar goede en gemakkelijke meubels, die aan alle eisohen van bruikbaarheid voldoen, Iets wat nog wel eens te veel over het hoofd wordt gezien. Fauteuils moeten zoowel wat vorm, mate riaal als bekleeding betreft, in onderlinge harmonie zyn. Toevoeging van een tafeltje en enkele ge- makkeiyke stoelen kan een eetkamer, indien men ten minste over de noodlge ruimte be schikt, in een zlt-eetkamer veranderen, en zoodoende aan een tweeledig doel beantwoor den. De moderne meubels zyn niet zoo t groot en forsch als die van vroeger, zyn streng van lyn, sober en worden tevens in kleuriger uit voering gefabriceerd. Zeer modern zyn de stalen meubels, die echter lang niet aan ieder bestaand Interieur kunnen worden toegevoegd. De z.g. lees- of Liberty-stoelen zyn rechte modellen met kussens in den rug en op dc zitting. De rug is vry recht en verstelbaar, terwyi het zitvlak vry lang en tevens tame- iyk laag la Deze stoelen vallen vooral by hee- ren zeer ln den smaak. Men kan er zoowel In rusten als lezen, en komt door de met over leg geconstrueerde verhoudingen inderdaad tot rust. By deze stoelen behooren lage vlerkante tafeltjes, liefst met vakjes om een theekopje, boek of courant uit de hand te leggen. Komt men er om finantleele redenen niet toe om zich nieuwe meubels aan te schaffen, dan geeft een andere plaatsing der meubels een geheel ander aanzien evenals nieuw be hang of by eventueel verven een geheel an dere kleur verf dan de bestaande. WORDT DE MUZIEK WEL BEGREPEN* Sedert eenlge jaren, nu de radio vrijwel in leder huis naar eigen verkiezing kan wor den aangezet, heeft de piano in vele gezin nen wel haast afgedaan. Zeker, gaarne geven wy toe, dat ook de economische omstandigheden er toe bijdra gen éérst datgene van de huishoudbegrooting te schrappen, wat niet strikt noodig ls. Kinderen die anders reeds vanaf hun 9 of 10e Jaar muziekonderricht kregen, biyven er thans van verstoken en helaas niet in het belang van hen, die met het geven van mu zieklessen een bestaan trachten te vinden. Radio en huismuziek hebben echter weinig gemeen, want het komt niet alleen op het hooren van muziek aan, doch op het musi- ceeren zelf. Muziekkennls kan men zich slechts ver werven, indien men in staat is door herhaal- delijk hooren en beter nog zelf spelen, zich de stukken eigen te maken. Veelal komt het trouwens by de radlomu- ziek, zelfs van de beste kunstenaars, voor, dat zware composities door den leek niet aangevoeld worden. Door muziekonderricht leert het kind ech ter de stukken veel beter begrijpen. Voorop gesteld dient natuuriyk te worden, dat een kind muzikaal ls aangelegd, zonder deze eigenschap zou de studie een kwelling worden en het resultaat: nihiL Zelfs aan meer dan matig muzikaal aan gelegde kinderen moet men niet te groote eisohen stellen; het onderricht moet in hoofd zaak tot taak hebben het kind kennis van de muziek by te brengen en hierdoor komt het tot beter begrypen. DAMES BLOUSE. 2050. Deze blouse, waarvan het model eenvou dig. doch gekleed is, heeft een shawl kraag, waarvan de linkerkant ln een aangeknipte Ibs eindigt, en door een ln de rechterzyde ge maakte opening gehaald wordt, hetgeen iets bijzonders aan het geheel geeft. De manchet, die ongeveer 12 c.M. hoog is, heeft een opstaande gladde volant, die van dubbele stof gemaakt wordt en waarop de manchet langs den kant wordt opgestikt. Door slanke figuren kan de blouse onder den rok gedragen worden, doch meer gezetco dames, voor wie het model eveneens zeer ge schikt is, kunnen beter een langer model bo ven den rok nemen, met smalle ceintuur. Effen shantung, flanel of vyella kunnen voor deze blouse verwerkt worden, terwyi ge ruite surak een meer gekleed geheel geeft, evenals Schotsche tafzyde. Patronen zyn ln alle gewenschte maten verkrygbaar onder vermelding van Nr. 2050. Van smalle, fyne Valenclen- nes-kantjes kan een handige naaister de aardigste dingen maken. Om kragen, vestjes en mouwopslagen van het afge beelde genre te maken, moet eerst op stevig papier, nog beter op styf linnen, het pa troon geteekend worden. Dan wordt met zorgvuldig ge- waschen handen! de kant volgens het patroon opgenaaid Daarby wordt zy zoo min mo gelijk gerimpeld, hoewel wy er aan den anderen kant zorg voor moeten dragen, dat zy by de bochten niet al te strak wordt gespannen. Om dit goed te doen. zaJ men zich nog wel een paar maal moeten oefe nen! Het opvullen geschiedt met groote steken, die minder oefening vereischen dan do kleine boogjes. Deze laatsto kan men wellicht beter ver vangen door lapjes tulle. Het ls een aardig werkje, doch men moet ct zloh den tijd voor kunnen gunnen, want 'l effect bevredigt alleen, wan neer het geheel keurig netjes is afgewerkt In vervolg op de serie kinderspelletjes van de vorige week brengen wy thans nog een zevental andere houdingen, die er alle toe bydragen het lichaam van het kind lenig te houden. De Kraanvogel Het jongetje, dat een kraanvogel wil zijn. gaat met een voet op den grond staan, vlak voor een stoel. Dan zet het kind de hiel van de andere voet langzaam op de stoel. Vervol gens buigt het kind het hoofd naar voren en tracht met het hoofd de knie van het op de stoel staande been aan te raken. Hierna her baalt bet kind het spelletje met de andere voet op den grond en de eerste voet op de stoel. (Zie figuur 5.) De schaar. Ieder kind zit met den rug tegen de muur, met do beenen recht vooruit gestoken, on- derwyi het kind de knieën recht houdt. Het kind denkt, dat zyn beenen een schaar vor men. Het kind houdt Jieupen, rug, schouders en hoofd tegen de muur gedrukt. Eerst til? het kind het rechterbeen op, waarna het kind dit been weer laat zakken. Dan gaat het lin kerbeen naar boven, waarna ook dit weer zakt En zoo vervolgens, het kind speelt dan schaartje. (Zie figuur 6.) De wandelaar op het slappe koord. Trek een krijtiyn op den grond, die een koord moet voorstellen. Het spelletje bestaat hierin, dat men nauwgezet en met alle moge- ïyke zorg precies over het koord moet loo- pen. Het kind moet op de teenen loopen, met de hielen omhoog, terwyi het als het ware probeert den grond met de teenen vast te grypen, precies of het kind koorddanser was. (Zie figuur 7). Roly-Poly. De Roly-Poly is een steeds omvallend ke reltje, dat niet overeind wil biyven staan. Om dit mannetje na te doen, moeten de kinderen op den grond gaan liggen met de handen rondom de enkels geklemd. De knieën zyn tot tegen de borst opgetrokken. Het kind rolt dan als een soort bal van voren naar achte ren en van rechts naar links. De ruggegraat wordt daardoor kraohtiger en leniger. (Zie figuur 8). De fletser. Het kind gaat op den grond liggen met de handen boven het hoofd en de kin ingetrok ken. Daarbij beweegt het kind de voeten, precies of het bezig was flets te rijden. (Zie figuur 9.) Het ballon-spelletje. Eerst blazen de kinderen de ballons op, vervolgens gooien zy de ballons ln de hoogte. Doel van het spelletje is te zien hoelang de ballonB in de lucht kunnen blijven zweven. Daartoe moeten zy ieder oogenblik met uit gestrekte handen naar boven springen, om de ballons weer een duwtje omhoog te kun nen geven. (Zie figuur 10.) Het olifant-spelletje. Hierby loopen de kinderen op handen en voeten, onderwyi zy de beenen strak gespan nen houden. Op die manier spelen zy oli fantje. De knieën mogen niet worden gebo gen. Het hoofd moet omhoog worden gehou den en de kin ingetrokken. Met het hoofd zwaaien de kinderen van rechts naar links om daarmede de snuit van den olifant na te bootsen. (Zie figuur 11). GARNITUUR. Bygaand garnituur stellen wy voor onze lezeressen beschikbaar voor slechts 15 cents. De kraag en manchetten hebben een aange- 'stikt reepje dun katoen, dat in den bionen- kant van hals en mouwen wordt geregen, waardoor het veranderen steeds gemakkelijk kan geschieden. Allerlei aardige motieven, zoowel in kruis- als platte steek kan men er op aanbrengen, indien men tenminste effen zijde of linnen kiest. Het opbrengen van een strykpatroon, dat in vrijwel alle handwerkwinkels voor een klein bedrag verkrygbaar is, vergemakkeiykt het werken zeer. De patronen van het garnituur zyn zoowel ln groote als kleine maten verkrygbaar. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkeiyk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bysluiting van f 0.58 in postzegels voor Japonnen en f 0.30 voor breipatronen worden aangevraagd by de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening ll>1919 ten name van den knippatronendienst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duldelyk ver melden. De slanke iyn en vogue. De silhouette der dames moet lang en slank geiyken, daarom heeft men rekening te houden met: le. de modellen van mantels, die recht zyn en niet wyd aan den onderkant Hoog geslo ten kragen, veelal van de stof van den mantel zelf, met een losse bonten kraag, die hoog sluit; b re ede schouders; de bovenmouw heeft vaak nog een aparte reep bont die by wyze van epauletten is aangezet; 2e. nauwe gladde rokken, waarby de on- derwydte verkregen wordt door opgestikte plooien, die op kniehoogte uitspringen. 3e. de taille biyft op natuuriyke hoogte, al leen zeer slanke vrouwen mogen deze iet» hooger aanbrengen; de gezette vrouw daaren tegen zorgt voor 'n lagere taille zijnde om 't bovenlijf te verlengen; 4e. de slanke lyn wordt bevordert door de casaque blouses, die ongeveer tot op knie hoogte reiken en nauw aansluiten; 5e. om deze lyn nog beter tot zijn recht te doen komen wordt aansluitende tricot onder- kleeding gedragen. Voor overdag draagt men zoowel wollen stoffen als wollen tricot, ook wel gecombi neerd, terwijl ook crêpe stoffen zich niet la ten verdringen. Voor meer gekleede zijde, voor al crêpe satin en kunstzijde, verder kant, heel veel kant! De bevoorrechte kleuren zyn zwart-wit, bruin, groen en blauw. Als schoudergarneerlng worden niet meer, zooals voorheen liggende reepen aangebracht, doch opstaande. Houten knoopen worden veelal in tinten uitgevoerd, terwyi men eveneens houten ges pen, spelden, ja allerlei sieraden, veelal met email of ivoor ingelegd aanwendt. Handtasschen hebben houten beugels en zelfde monogrammen. De hoeden biyven klein en coquet; veel flu- weelen toques ziet men. zoowel met veertjes als fantasiegarneerlng; zy worden diep over het hoofd gedragen en veelal schuin. Voor het schillen van aardappelen, ap pels, peren, winterpeer zijn zeer handige in strumentjes in den handel, die men aan tafel klemt, waardoor men in een minimum van tyd klaar is. Men heeft slechts de pitten uit te steken en de schil aan de zykanten weg te snijden. De prys hiervan bedraagt nog geen twee gulden, terwijl men veel tyd spaart. Zy zijn verkrygbaar in winkels voor hulshoude- lyke artikelen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7