Raad Hoogwoud. gratis proef-aanbod van KRUSCHEN Ingezonden stukken Noordhollands Noorderkwartier. Het komt de Algemeene Kiesvereniging voor het Hoogheemraadschap Noordholands Noorderkwartier noodzakelijk en gewenscht voor de Kiezers-Ingelan den omtrent het standpunt, dat zij inzake de verkie zingen inneemt, nader in te lichten, waarbij zij te vens enkele opmerkingen wenscht te maken over den inhoud van het in de bladen opgenomen pers-commu niqué der Politieke Partyen, Ons standpunt ia en blijft, dat de partij-politiek buiten het Waterschap, 1. c. het Hoogheemraad schap, behoort te blijven en in dat oordeel staan wij ongetwijfeld niet alleen, daar, voor zoover ons bekend is. nergens in Nederland zich het feit voor doet. dat de partij-politiek zich met de verkiezingen voor Waterschappen bemoeit. Voor ieder, die den inhoud der politieke partijpro gramma's kent, moet het toch een raadsel zijn, waar om de politieke partyen zich met deze verkiezingen inlaten en dat nog wel op een gemeenschap- pel ij k nrogram, zoodat de inzichten in verschillende vraagstukken, zoo verschillend tot uiting komen de in de politieke programma's, blijkbaar netjes pa rallel loopen, nu het geldt de waterschappen!! Hier dekt dit program, om maar een enkel voorbeeld te noemen, de inzichten zoowel van den vurigsten marxis- tischen Sociaaldemocraat als van den starsten calvi- nistischen Anti-Revolutlonnairü De loon-theorie, als onderdeel van de bezuinigingsmaatregelen, die blijkens het perscommuniqué de politieke partijen ook voorne mens zijn te nemen, zal hier dezelfde toepassing vin den bij de socialisten als bij we nemen maar een voorbeeld de chrlstelijk-historlschen! En als ge volg van deze zoo opvallende verwantschap zullen we het verheugend feit constateeren, dat de volgelingen van Albarda zich het vuur uit de sloffen zullen loopen voor de verkiezing van partijgangers des Heeren Co- lijn! Wie de laatste maanden de partij-politiek in ons met zooveel partijen geregeerd landje heeft gevolgd, zal toch in dit samengaan bij deze verkiezingen moei lijk kunnen gelooven in 'n belangeloos verdoezelen der door de politieke partijen beleden principes, allééniijk om de belangen der ingelanden te dienen. Het komt ons meer waarschijnlijk voor, dat eigen partijbelangen misschien wel persoonlijke! moeten ■worden gediend en dat de politieke partijen toch nog niet zoo zijn verttlind, dat ze wel weten, dat de inge landen toch voor een zuiverder behartiging hunner belangen beter zélf zullen en kunnen zorgen, dan dit in handen te leggen van een heterogeen gezelschap, dat, gesproken in de terminologie der politiek, kleu- UlT os OMGEVING T A N G E N D IJ K NOORDSCHARWOUDE. Uitslag van de Donderdagmiddag inde zaal van Con- cordia alhier, gehouden verkooping ten overstaan van den notaris M. C. Roos te Alkmaar, van landerijen, be- hoorende tot de naltenschap van wijlen den heer D. Schuitemaker. Onder Noordscharwoude: Akker tusschen Trijntje en Schoutensloot, 7 snees ln huur bij H. Bekker Kz. Koo- per Abr. Borst, Noordscharwoude. f 28.94 per snees; Akker aan de Sohoutenstraat, de Westelijke Akker, 7 snees, in huur bij P. Hink Jz. Kooper P. Keeman, Noordscharwoude f 32 per snees; De Oostelijke akker aldaar, 7 snees, ln huur bü P. Hink Jz. Kooper P. Hink Jz., Noordsoharwoude, i 35 per snees; Akker a.d. Schoutensloot, in huur bij dezelfde, 10 sn., Kooper Abr. Borst voor f 28.94 per snees; „Jan Hartog", a.d. Prekerssloot, 4 snees, huurder J. Duineveld. Kooper K. Swager. Noordscharw.. f 31 p. sn. „C. Zut", aldaar. 5 snees, huurder P. Keeman. Koo per P. Keeman, Noordscharwoude voor f 17 per snees; Akker a.d. Oosterdijk. 8 snees, huurder F. Hink Pz. Kooper S. Groot. Noordscharwoude voor f 25 p. snees; „Kastelein", i.d. Noordscharwouder Polder, 12 snees, huurder P. Keeman. Kooper W. Wagemaker, Noord scharwoude voor f 62 per snees; Gemeente Zuidscharwoude: De westelijke en oostelij ke akker in de Koog achter de kerk, ieder 13.5 snees, huurder J. Weel. Kooper K. Dijkhuizen, Zuidscharwou de voor f 45 per snees. Onder Oudkarspel: Het Groetje a.d. Winterweg, 13 snees, huurder D. Koopman. Kooper C. Kraakman te Noordscharwoude voor f 21 per snees; De Piek b.d. Kerkmeersloot, 9 sn., huurder D. Koopman. Kooper P. Blokker te Noordscharwoude voor i 21 p. sn. De Breedjes a,d. Kerkmeersloot, ieder 9 snees, huur der H. Bekker Kz. Kooper P. Rijper te Oudkarspel voor f 20.38 per snees; Akker beneden den Winterweg 12 snees, huurder H. Bekker Kz. Kooper K. Bruin, Oudkarspel, f 26 per sn.; De Groet op de Vork, resp. 22 en 8 snees, bij denzelf den huurder. Kooper K. Zeeman Jbz., Noordscharwou de voor f 16 per snees; De Kraakmansgroet ten Zuiden van de Prekerssloot 44 snees, huurder J. Duineveld, „Zwarteman", aldaar, 11 snees, zelfde hurder, Zwarteman, aldaar 11 snees, huruder P. Keeman, akker ten Zuiden van de Heljke- mersloot 9 snees, huurder D. Koopman, de Kruijersgroet a.d. Heijkemersloot en Winterweg, beiden 16 snees, huur der B. Beemsterboer, de Molengroet ten Zuiden van de Molensloot, 25 snees, zelfde huurder; Het Laag, aan de Molensloot 10 snees, huurder J. Duinveld, alles onder Noordscharwoude, en onder Zuidscharwoude twee ak kers aan de Simon Hofsloot, resp. 7 en 6 snees, in huur bij M. Zijp; 10 perceelen bouwland aan den Laanweg, Heerhugowaard groot 92 snee6, in huur bij F. Hink Pz. Het Smal aan de Trijntjes sloot, het Groetje aan den Winterweg, resp. 4 en 5 snees, 22 snees aan de Zilver- sloot, huurder D. Koopman, en de Kuipersvem bij de Zilversloot, 21 snees, huurder H: Bakker Kz., onder Oudkarspel, werden in massa gekocht door K. Jongert te Haarlem voor i 10.805. Hooawonv In het café Modder werd op Dinsdagavond 7 Novem ber een bijeenkomst met dames gehouden van de af- deeling Hoogwoud van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer P. de Boer opent met een woord van welkom deze bijeenkomst, waarna hij overgaat tot het behandelen der ingekomen stukken. Aangezien deze van weinig waarde voor de afdeeling zijn, worden zij voor kennisgeving aangenomen. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen en na een kleine opmerking goedge keurd. Voorzitter deelt mede, dat op 1 December a.s. de heer Ds. G. Westmysse van Rotterdam voor de afdeeling hoopt o.p te treden. Hierna geeft voorzitter het woord aan den heer C. Koning, die voor dezen avond zoo bereidwillig was ge weest om de lezing op zich te nemen. De heer Koning leest voor een gedeelte uit het boek „Helmut Harringa" Deze lezing wordt met aandacht gevolgd en een woord van dank van den voorzitter is wel verdiend. Als bij drage kregen we nog te hooren: „Een kleine Surprise" voorgedragen door den heer R. de Boer. De eerstvolgende bijeenkomst, buiten die, waarin de heer Ds. Westmijsse optreedt, zal gehouden worden be gin Januari 1934. Daar de rondvraag niets belangrijks oplevert, sluit voorzitter de bijeenkomst. ren vertoont van het diepste zwart tot het helste rood! Bovendien als het juist was, wat door sommigen wordt gemeend, n.1. dat door de samenwerking der po litieke partijen de partij-politiek niet in het Hoog heemraadschap wordt gebracht, waarom laten zij de candldaatstelling dan niet over aan onze Klesvereeni- ging, waarvan alle politieke partijen wel zullen erken nen. dat die aan de verkiezingen medewerkt uitslui tend ter behartiging van de belangen der ingelanden. Dat deze verkiezingen moeten worden gehouden, i s de schuld der politieke part ij en, die 20 van de 24 zetels wilden hebben, zoodat de Algemeene Kiesvereeniging er 4 kon krijgen. Deze eisohte echter 9 van de 24 en deed dit nog wel op grond van de bij de vorige verkiezing verkregen aantallen stemmen, die bij het stelsel der evenredige vertegenwoordiging, recht gaven op 11 van de 24 zetels. Het perscommuniqué der politieke partijen insinueert nu, dat we dit vroegen op grond van een beweerd verkregen stemmen-aantal, terwijl de waarheid is, dat deze cijfers werden verstrekt door vertegenwoordigers der politieke partijen op eene bijeenkomst, waar de mogelijkheid van een compromis werd bespro ken. Waarom zoo vragen wij is er de politieke par tijen zoovéél aan gelegen om zoo véél zetels te hebben en wij zoo weinig, als zij ook maar uitsluitend de belan gen der ingelanden behartigen? Voor die beharti ging was het dan toch niet noodlg te twisten over het aantal, daar de belangen der ingelanden toch ook vei lig waren bij ons. Daar kwam nog bij, dat geen enkel zittend lid der politieke partijen zijn plaats behoefde to ruimen, daar door overlijden als anderszins voldoende vacatures waren ontstaan om door onze candidaten te worden ingenomen. De politieke partijen zijn de schuld van deze ver kiezingen en zullen dit ook blijven houden, zoolang zij als politieke partij aan die verkiezingen zullen deelne men. Immers wij houden vast aan ons principe: DE PARTIJ-POLITIEK BUITEN HET WATERSCHAP. Blijven de politieke partijen op hun standpunt staan, dan zal ook de striid om de zetels blijven voortduren. Ieder kiezer-ingeland make nu voor zich zelf uit, welk standpunt het juiste is. Is hij van oordeel, dat de partij politiek wèl in het Hoogheemraadschap thuis hoort en dat nog wel door samenwerking van scherp tegen el kaar staande partijen, hij steune deze. Is men van het tegenovergestelde gevoelen en is men dus voor het be ginsel: „Het Waterschap voor de Ingelanden!" dan stemt men op de candidaten der Algemeene Kiesver eeniging. Dit beginsel is nu scherp gesteld en wie het met het onze ééns is, bedenke, dat deze verkiezingen een aanwijzing zullen geven aan de politieke partijen om op den door haar Ingeslagen weg voort te gaan of niet. Alle laksheid behoort dus te worden afgelegd en ieder getrooste zich nu eenige moete om van zijn mee ning blijk te geven. Het Bestuur van de Algemeene Kiesvereeniging Noordhollands Noorderkwartier. Indien U Kruschen nog steeds niet geprobeerd hebt probeert het dan nu eens op kosten van de*fabri kanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale .reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld waardoor het U gemakkelijk wordt gemaakt de wer king van Kruschen zelf eens te ondervinden. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzenpak a f 1.60, voordat deze alle zijn uitver kocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen a f 1.60 en nog een aparten proefflacon, welke voldoen de is voor ongeveer een week. Open eerst den proef flacon, probeer dezen en wanneer U daarna niet volko men overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschon den. Breng dezen terug. Uw apotheker of drogist is gemachtigd U uw heele uitgave f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U Iets kostte. Kan het gemakkelijker? Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. Burgerlijke stand van 1 tot en met 31 October 1933. Geboren: Aafje, dochter van Jacob Hoogland en van Johanna Sneek; Renske Geertje, dochter van Cornelis Boon en van Aaltje Leven; Petrus Johannes. zoon van H. Johannes Theodorus Niele en van Guurtje Wijte. Petronella Clotilda, dochter van Cornelis Wagemaker en van Ellsabeth Adriana Kuypers.. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Trijntje Zijp, echtgenoote van Maarten Zee. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Vertrokken en Ingekomen personen in October 1933. Pieter Dirk Pijper, NU., van Langereis A 54 naar Twisk; Wilhelmina Catharina Kuiper, D.G. van Noord- eind'D 54 naar Amsterdam; Koeno Dijkhuis en gezin, geen, van L 6 naar Abbekerk; Rinze Douma N.H., van Aartswoud G 10 naar Grootebroek; Dirk Dam en gezin R.K., van Boekeiweg I 10 naar Abbekerk; Gerrit Jon ker, gè?n, van Aartswoud naar Schoterland; Cornelis Allaart en gezin. N.H., van Winkel naar Aartswoud F 36; Petrus van Baar, R.K., van Hensbroek naar Kerkelaan C 22; Johannes Petrus Schaper, R.K., van Hoogkarspel naar Noordeind D 63; Cornelia Jan Har tog, N.H. van Medemblik naar Aartswoud G 33. ANNA P Am. OW N A Ouderavond school 1. Nadat reeds door den voorzitter der oudercommissie, den heer K. Brugman, in z'n openingswoord was ge wezen op de vermindering van het aantal leerkrachten van 5 op 4, waarbij hij de hoop uitsprak, dat daarom niet het gevolg, zou zijn dat het peil van het onderwijs zou dalen, kwam de heer 't Hart bü het doen -*an en kele mededeelingen, daar nog nader op terug. St r. zette uiteen welke ingrijpende veranderingen in klasseindee- ling daarvan het gevolg waren. Bij het personeel is de vaste wil, dat de resultaten er niet onder mogen lij den. Dat vraagt natuurlijk meer inspAning van de on derwijzersfessen) en van de leerlingen. Het is misschien nadeel dat de laatsten tot grooter zelfwerkzaamheid ge dwongen worden, omdat de onderwljzer(es) de eene groep na een korte toelichting zonder verdere hulp aan het werk moet zetten om zich met een andere groep bezig te kunnen houden. Maar de bezwaren zijn toch vele; vooral een combinatie van de eerste met een an dere klas is ongewenseht. Terloops deed spr. een greep uit de moeilijkheden waarvoor het kind bij de verschil lende vakken komt te staan en vertelde hoe getracht wordt deze moeilijkheden te overwinnen. Met belangstelling werd naar deze uiteenzetting ge luisterd. Voor de pauze werd de heer C. Wuis Jr. als lid van de oudercommissie benoemd in de vacature Wlsseker- ke. De heer Wlssekerke die ontslag nam, omdat hij geen kind meer opschool heeft, werd bedankt voor hetgeen hij in het belang van het onderwijs heeft gedaan. De besprekingen na de pauze waren in hoofdzaak ge wijd aan het a.s. St. Nicolaasfeest. Zoo de financiën het mogelijk maken zal het feest op de gewone wijzo gevierd worden. De Sint is voor den 4en December ult- genoodigd en zal, nu er in Veerburg geen gelegenheid is, in de zaal van den heer Slikker worden ontvangen. Na de rondvraag, waarbij ds. Vorstman het gesprek bracht op „het keuvelen", (de jeugd moet eens wat meer werk maken van hun „lichtjes") sloot de heer Brugman de vergadering. \V I E F I N (1 E F W A A F F De heer J. van Ham zal met zijne zangklasse vol gende week zijn Jaarlijksche zangles ter. gehoore bren gen. O.m. zal een zangstukje in vier bedrijven ten tooneele worden gebracht. Aan belangstelling zal het weer niet ontbreken. Nadere büionderheden volgen per advertentie. \V I E F I V (l E V Scheepvaart Blijkens mededeeling van den directeur-generaal der Zuiderzeewerken zal met Ingang van 15 November 1933 de schutsluis en draaibrug te Den Oever tot nadere aankondiging zün opengesteld van 7 tot 18 uur. Werkloosheid. Het aantal geheel werkloozen bedroeg op 31 October jj. 316. Hiervan waren op dien datum 254 in de werk verschaffing ln den Wierlngermeerpolder geplaatst. Burgerlijke stand van 3 tot en met 9 Nov. 1933: Geboren: Egbert, zoon van H. Kruize en T. Oosting; Marie, dochter van Sj. de Boer en A. Blanksma. Gehuwd: K. Wit en G. Baijs. De raad dozer gemeente vergaderde Vrijdagmorgen 10 uur ten Raadhuize. Voorzitter de heer D. HSoogenboom, burgemeester, tevens secretaris. Alle - leden zijn aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met eer. woord van welkom, waarna do notulen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin een dankbetuiging voor den gezonden ge- lukwensch. Bericht, dat men niet voor de korting van de uit- keerlng uit hot gemeentefonds in aanmerking komt Het vorige jaar was dit wel het geval en geeft dit voor de gemeente een verschil van f 179. De Minister van Sociale Zaken berichtte, dat het aantal werkloozen, dat in de Wieringermeer te werk gesteld kan worden, van 25 op 35 kan worden gebracht. Verder een telegram, dat met de baggerregellng kan worden aangevangen, op de bekende condities. Voorzitter deelde mede. dat het in de bedoeling van B. en W. ligt, eerst de 35 werkloozen ln de Wieringer meer te plaatsen. Dat komt voor de gemeente voor- deeliger uit Er is spr. officieus medegedeeld, dat er bü de berekening van de bydrage van de gemeente, met het verschil rekening zal worden gehouden, tus schen de kosten van het werk, als het in aangenomen werk werd gedaan en de kosten van in werkverschaf fing. In de hoogere kosten, welke door de werkver schaffing ontstaan, zal do gemeente een zeker per centage moeten bijdragen, misschien 20 pet. Dat kan dus nooit zoo veel kosten als de baggerregellng- Er zijn op het oogenbllk 32 werkloozen ln de Wieringer meer. De heer Bossen vroeg hoe het ging met de verze kering der arbeiders, waarop Voorzitter antwoordde, dat alles ln de berekening wordt opgenomen. De heer Glas merkte op, dat er niet veel meer met de baggerregellng te verdienen zou zijn. Men zou het misschien ln minder tijd kunnen verdienen. De heer Groen zeide, dat de schachten grooter zijn geworden. De heer Bossen vroeg, of het niet mogelijk was, dat de 35 werkloozen werden geplaatst in de werkver schaffing aan de paden van de tramiyn. met dezelfde subsidie van het Rijk. De Voorzitter antwoordde, dat dat niet kon. De ge meente zou dan loonen moeten ultkeeren. Als de hoog ste subsidie van 75 pet. werd uitgekeerd, zou het nog veel duurder uitkomen. De heer Ham vroeg, hoe het werk ln de Wleringer- meer nu duurder uitkomen kan in werkverschaffing dan in aangenomen werk. De loonen zijn toch laag. De Voorzitter antwoordde dat dit kwam. doordat al lerlei soorten menschen, die niet vakkundig zijn. daar te werk worden gesteld. De prestaties zijn daardoor veel minder. De heer Glas meende dat de menschen in aangeno men werk harder zouden werken dan nu in werkver schaffing. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Ged. Staten berichtten, geen bezwaar te hebben te gen het huldebiyk aan den heer Vijn. Van Ged. Staten was tevens goedgekeurd terug ont vangen de gemeenterekennlg over 1931. De verhuring van de woning van het hoofd der school te Aartswoud was goedgekeurd. Verder was uitstel verleend voor het bouwen van 'n gymnastieklokaal Door Ged. Staten was de rentewijziging goedgekeurd. Alleen mocht het pet., wat men aan de bank had moeten betalen, niet op den kapitaaldtenst worden ge boekt, doch op den gewonen dienst. B. en W. hebben echter gevraagd, of dit niet evenals bij een vorige keer op den kapitaaldienst mocht worden geboekt. Een be drag van f 300 is niet meer te vinden op de begrooting en zou een belastingverhooging niet kunnen ultblyven. Voorzitter geloofde niet, dat Ged. Staten bezwaar zul len maken. De rekening van den Vleeschkeuringsdlenst Span broek ligt ter inzage. Aanwezig was proces-verbaal van opname van kas en boeken bu den gemeente-ontvanger. Voor den cursus leerplichtvrije jeugd hebben zich te Hoogwoud 16, te Aartswoud 18 en te Langereis 15 leer lingen opgegeven. BU deze laatste zijn ook eenige leer lingen uit Heerhugowaard cn N. Niedorp. Ingekomen was een dankbetuiging van Mevr. Ko ningvan der Veen voor het ontvangen cadeau. Idem van de Holl. Mij. van Landbouw te Opmeer voor de verleende subsidie. Van den gemeenteraad van Spanbroek een schrijven, inhoudende een wijziging van de instructies der keur meesters. Het gaat hier om een salarisverlaging. Van diverse vereenlgingen verzoeken om subsidie, welke bij de begrooting 1934 zullen worden behandeld. Wat betreft de subsidie aan de Gezondheidscommis sie te Hoorn meende Voorzitter, dat men die wel kon laten vervallen, omdat de Gezondheidscommissie wel zal worden opgeheven. De heer Korver verzocht een stukje land te mogen koopen, wat in besloten zitting zal worden behandeld. Hierna volgde vaststelling van de afrekening voor de R.K. school over de jaren 1928, 1929 en 1930. Totaal neeft het schoolbestuur f 7378 ontvangen. De werkelüke uitgaven waren f 7289.76. Het teveel ontvangene zal aan de volgende uitkeering worden ingehouden. Van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Mid- denstandsvereeniging was een verzoek aanwezig om subsidie te mogen ontvangen voor den te geven cursus. Er wordt f 10 gevraagd. B. en W. stelden voor, hier niet op in te gaan, daar in deze gemeente geen deelnemers aan dezen cursus zijn. Aldus besloten. •Verhuring gemeentewoning. Het voorstel van B. en W. om de gemeentewoning ln de Kerklaan wederom voor een jaar te verhuren aan den heer J. v. d. Graaf, kapper, alhier, voor f 158 per jaar, werd aangenomen. Gemeenterekening 1932. De heer Bosen rapporteerde, dat de totale ontvang sten voor den gewonen dienst f 78461.34, de uitgaven f 79563.35 hadden bedragen, alzoo een nadeellg saldo van 1 1102.01 opleverende.De kapitaaldienst sloot in ontvangsten .op f 60.164.12, uitgaven f 51.048.84, batig saldo f 9115.29. Deze rekening werd aldus voorloopig vastgesteld. Hei Burgerlijk Armbestuur in 1932, De ontvangsten, van het Burg. Armbestuur waren in 1932 totaal f 7094.45, de uitgaven f 7250.01, alzoo een na deel ig saldo v&n f 155.56. Ook deze rekening werd op deze cüfers voorloopig vastgesteld. De heer Bossen dankte den Voorzitter voor de toe- lichting, den gemeente-ontvanger voor zijn beheer en eveneens Mevr. Koning— van der Veen voor haar ar beid voor het Burg. Armbestuur. Gemeentebegrootlng 1934. Vervolgens was aan de orde de behandeling van de gemeentebegrootlng voor 1934. Voorzitter deelde mede dat men de begrooüng voor 1933 sluitend had kunnen krijgen zonder belastingver hooging. Met die van 1934 zal het niet gaan. De uit gaven zyn niet grooter, maar de ontvangsten, vooral die van de belastingen, zün verminderd, zoodat men genoodzaakt is de opcenten op de personeele belasting van 36 op 110 te brengen. B. en W. wilden dan echter de caféhouders iets tegemoetkomen, hoewel spr. het be twijfelde of Ged. Staten dit zouden goedkeuren, omdat een dergelük besluit 4 maanden voor het begin van het belastingjaar moet zün aangenomen. De heer Klaver vroeg, of ook de kleine biljarts, dis in sommige café's staan, worden belast, waarop Voor zitter ontkennend antwoordde. Voorzitter merkte nog op, dat er mogelük een kor ting op de uitkeering van het gemeentefonds zal worden toegepast. Als dit zoo uitkomt, als verwaoht wordt, zal het de gemeente f 120.56 kosten, waarvan f 90 voor der. dienst 134. Voorzitter zeide, dat het eigenlük wel gelukkig was, dat men een lage uitkeering uit het fonds krijgt. Dan wordt tenminste weinig gekort ook. Een der aradselden merkte echter op. dat men dan misschien het geld van die hoogere uitkeering nog had De heer Vljn vroeg, of het ln de toekomst nog be ter kan worden met de uitkeering. waarop Voorzitter bervestigend antwoordde. Men zou dan wel tot t 10 per inwoner kunnen komen, tegen nu f 2.50. Het moeet den Voorzitter nog van het hart, dat, als men de kranten leest, wü eigenlijk maar blij mogen zün, dat wü Iets uit het Gemeentefonds ontvangen. Het grootste gedeelte van wat de gemeonte doet, is elgenlk voor 't RUk. Het is niets bijzonders, dat we uitkeering krij gen. Het behoort zoo. Spr. wees hierbü op de hooge kosten v&n onderwijs, grankzinnigenwezen, enz. Daarna ging men over tot de postgewyze behande ling. De telefonische doorverbinding aan de Lan gereis. BU den post telefoon vroeg de heer VUn, of dat niet te hoog was. Voorzitter antwoordde van niet Er Is al f 50 afge daan. Spr. betreurde het. dat er aan de Langereis nog geen doorverbinding was. De heer Ham stelde zün telefoon daarvoor gratie ter beschikking. Spr. Illustreerde de noodzakelükheld nog. door mede te deelen, dat vanmorgen de water leiding aan de Langereis was gebarsten, terwijl men het P.W.B. niet eer.s kon opbellen. Voorzitter meende, dat. als het eens inplaata van f 40. twintig gulden per jaar zou kosten, men er dade lijk toe over zou gaan. De heer Ham wees er op. dat het een gemeentebe lang Is. Voorzitter merkte op, dat men overal, behalve aan de Langereis een doorverbinding had. Te Aartswoud bü den burgemeester, in Hoogwocd bü den heer Bood en in de Weere bü den heer Braak. De heer Glas vroeg, of andere gemeenten er ook niet voor gevoelden. De Voorzitter antwoordde, dat N. Niedorp er niet voor gevoelde. Tenslote besloot men, dat de heer Ham met de verschillende menschen uit Heerhugowaard en Nieu- we Niedorp in overleg zal treden, of deze bü hun ge meentebestuur zullen aandringen. Minder licht langs de straat. Voorzitter zeide, bü den post straatverlichting, dat B. c-n W. den post hebben verlaagd. Men wilde de lan taarns vcor de helft laten branden. De heer Bossen: Om de andere soms? Voorzitter: Dat zal worden onderzocht. De donkers hoeken en gevaarlüke punten zullen verlicht blüven. Spr. dacht, dat er wel f 300 mee zou kunnen worden bespaard. De heer Eossen vroeg, hoe het moest met de ver lichting van de Langereis. Voorzitter antwoordde, dat ook daar een en ander zal worden nagegaan. De heer Ham vond de Langereis gevaarlük, omdat er geen boomen staan en de bermen slecht zijn. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De subsidie voor de Gezondheidscommissie liet men vervallen. Bij den post contributie voor besmettelüke ziekten ad 7!4 cent per inwoner vroeg de heer Bossen hoeveel besmettelüke ziekten er elk jaar zün. Voorzitter antwoordde, van niet veel. De bijdrage is echter indertijd besloten. Anders zal men zelf een ba rak moeten bouwen en komt men misschien op een uitgaaf van f 5000. De heer Vljn vroeg hoe het ging, als er geen ver pleegden zün. Voorzitter: Dat wordt later afgerekend. De heer Vün dacht dat het moeilijk zou zün, het geld weer terug te krijgen, als het al was betaald. De drankbestrijding kreeg f 10, de Vereen, voor Va- cantlekolonies f 50. het Wit-Gele Kruis f 100, Wükver- pleglng f 270 subsidie. Voor de nlet-rendabele gedeelten der waterleiding was Teraamd f 474.41, waarvan voor Aartswoud f 22.40, Boe- celerbuurt en Langereis f 385.65 en Tropweere f 66.36. Ten aanzien van de subsidie voor de Malariabestrij ding werd gevraagd, wat er voor dat geld gebeurt Men merkt er niets van. De heer L. Glas dacht, dat er wel vooruitgang viel te constateeren. Er is minder malaria In stemming gebracht werd met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Vün, Ham en Bossen, besloten de sub sidie te handhaven. Gaat do Langerelzer school verdwijnen Bü den post bijdragen O.L. scholen door andere ge- meer. ten. zeide Voorzitter, dat er op was gerekend, 'at de schol aan de Langereis verdwynt Anders aou- den er nog een 15 a 20 opcenten meer op de belasting moeten worden geheven. Voorzitter had een gegronde reden aan te nemen, dat de school wegging. Er is nog gezamerjyk een leening voor deze school besloten met N. Niedorp van f 2500, waarvoor iedere gemeente de helft van f 333.13 rente moet betalen. Eveneens de helft van f 50 voor den aanleg van gas- verwarming. De opbrengst van de onderwyzerswoning is bulten beschouwing gelaten. De vereen. „Volksmln" zal een subsidie van f 50 ont vangen. In Aartswoud zullen ok schoolbaden worden inge voerd. Voor ontvangsten van schoolgelden van den cursus voor volwassenen was f 40 geraamd. Het Hoofd der school denkt echter, dat er geen animo voor zal zün. De heer Klaver deelde mede, dat de cursus ln ds Weere zichzelf bedruipt. Na eenige besprekingen besloot men zoowel de ont vangst- als uitgaafpost voor dit doel voor meanorle te ramen. De heer Glas stemde tegen, omdat sp, overtuigd was van het groote nut dezer cursussen. Voorzitter deelde nog mede, dat de cursus verleden

Schager Courant | 1933 | | pagina 14