Raad Oude Niedorp. Jaar f 63 had gekost. Te Aartswoud waren het vorige jaar de deelnemers grootendeels werkloozen, waarvoor men subsidie heeft ontvangen. Als er aanvragen ko men, zal het weer in den raad worden behandeld. De heer Bossen vroeg of de bijdrage van f 500 voor de H.B.S. voor drie leerlingen niet door de ouders kon worden betaald. Voorzitter antwoordde, dat deze kosten aan de ge meente waren opgelegd. Spr. geloofde, dat de kosten lager zullen zijn. Bij den post bijdrage Handelsschool merkte Voor zitter op, dat hiervan de helft door de betrokkenen werd bijgedragen. De heer Bossen: Dat is maar het verschil. Vakonderwijs. B. en W. stellen voor de teekenschool te Hoogwoud f 200 subsidie te geven en aan het H.B. van de Ver een. tot bevordering van Vakonderwijs f 25. Er zijn 10 leerlingen. De heer Bossen: f 20 per leerling, dat Is anders idan de H-B.S. Voor krankzinnigenverpleging was f 3050 geraamd. Subsidie Burg. Armbestuur f 4000. Dat is f 1000 hooger dan verleden Jaar. Werkverschaffing zal f 1500 voor de gemeente be dragen. De bijdrage van het Rijk wordt op f 2000, van derden op f 2500 geraamd en de totale kosten op f 6000. Men besloot, de mensóhen die de bagger op het land hebben gekregen, daar niets voor te laten betalen. Voor het Crisiscomité B. voor uitkeerlng aan tewerk- gestelden werd f 100 beschikbaar gesteld. De begrooting 1934 werd hierna vastgesteld op een totaal in ontvangsten en uitgaven op f 64.983.56. voor den gewonen dienst, met een post onvoorzien van f 520.69. De kapitaaldienst op een bedrag van f 730. De belastingen. Voor 1934 zullen dus de opcenten voor de personeele belasting van 36 op 110 worden gebracht. Er wordt dus geheven: 80 opcenten op de grondbelasting ge bouwde eigendommen; 10 opcenten op de grondbelas ting ongebouwde eigendommen; 110 opcenten op de hoofdsom van de personeele belasting; 50 opcenten op de hoofdsom van de vermogensbelasting; 80 opcenten op de hoofdsom van de gem.-fondsbelastlng, In de der- de klasse van de classificatie voor de gem.-fondsbe lasting. Voor de biljarten zal men alsnog met voorstellen komen. Bij de rondvraag zeide de heer Bossen, het slootje achter den hoek te willen dempen. Het is er een toe stand in den zomer. Bijv. met de takken van de boomen. De Voorzitter zou het wel toejulohen. Met de tak ken zou het weinig koeten. De heer Bossen meende, dat de grond er wegzakt Het Armhuis verzakt ook. Voorzitter zeide, dat men* als er voldoende geld was, de sloot kon dempen en een tegeltrottoir langs don Boekeiweg maken. De heer Bossen: Dat had men eerder moeten doen, dan was er nu ook een hoogere uitkeerlng geweest uit het gemeentefonds. Daarna Sluiting, Vergadering van den Raad op Vrijdag 10 November 1933, des namiddags ten 2 ure, ten raadhulze. Aanwezig zijn «e loden: J. Bakker Jz.. G. de Heer, W. Kolkman. A. Molenaar, W. Slijkerman, J. Waiboer en J. van Zoonen. Voorzitter: B. J. F, Sutman Meijer, Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen van do openbare vergadering van 13 September 1933 onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken: a. Expeditie van het besluit van Gedèputeerde Sta ten van Noordholland, d.d 11 Octoher J.I., no. 23. waarbij de beslissing ten aanzien van de ter goed keuring ingezonden bouwverordening is verdaagd. b. Alsvoren d.d. 11 October j.1., no. 139. waarbij de beslissing ten aanzien van het ter goedkeuring ingo- zonden raadsbesluit tot bet aangaan van eene kas- geldleening ten bedrage van f2600.— onder hypothe eair verband is verdaagd. Deze beide stukken worden voor notificatie aange nomen. 2. Voorstel, om Burgemeester en Wothouders te machtigen, het huisje met bijbohoorend erf aan den Oude Niedorperweg te Oude Niedorp, ter grootte van 1 are, 23 c.a., uitmakende het geheele perceel, ka dastraal bekend sectie C, no. 414, groot 47 centiaren en het resteerende gedeelte ter grootte van ongeveer 76 centiaren van het perceel kadastraal hekend sectio C, no. 59 (aangekocht bij raadsbesluit van 19 Juni 1933, goedgekeurd 13 September d.a.v., no. 173, gedu rende een tijdvak van vijf jaren ondershands te ver huren aan een gegadigde, die naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders daarvoor in aanmer king komt en zulks voor een huurprijs, die niet la ger mag zijn dan 50 cents per week. De heer Molenaar vraagt of die prijs niet wat heel erg laag is. De Voorzitter zegt dat de prijs in verband met den koopprijs niet te laag is en ook dient er op te worden gelet, wie bewoner van het huisje is. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 3. Voorstel tot het aangaan eener gemeenschappe- i i mel de gemeente Alkmaar omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Oude Nie dorp tot de scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwas de gemeente Alkmaar. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder discussie besloten. 4. Voorstel om gedurende het tijdvak 15 Novem ber tot 1 Maart van de jaren 1933 en 1934 de vervoer kosten per trein in de derde klasse van Noordschar- woude naar Alkmaar en terug van een tweetal leer lingen van den heer P. do Boer te O. Niedorp, die de ambachtsschool t, Alkmaar bezoeken, voor rekening der gemeente te nemen. De heer Kolkman vraagt of adressant niet een ge deelte van de kosten kan bijdragen. De Voorzitter deelt mede, dat zulks niet het geval is. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 5. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling der begrooting voor het dienstjaar 1933. Deze le suppletoire begrooting wordt vastgesteld tot een bedrag van f728.16 in uitgaaf, van f330.70 in ont vangst, terwijl een bedrag van f 397.46 uit den post onvoorzien zal worden geput. Wordt goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van een of meer vaste geldlccningen tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f2600.tot dekking der kosten van aan bouw van een spreekkamer en het aanbrengen van eenige kleinere veranderingen in het woonhuis dei- gemeente, bewoond door den geneesheer, belast met de armenpraktijk, vaccinatie en doodschouw. De Voorzitter herinnert er aan dat in de vorige ver gadering besloten was voor bovengemeld doel een kasgeldleening aan te gaan. Door de Ministers wordt evenwel verlangd een vaste geldleening aan tc gaan. De opbrengst van een dergelijke geldleening zal niet gebruikt behoeven te worden tot aflossing van gcld- leeningen met het rijk gesloten. Waar het sluiten van geldleeningon onder hypothecair verband wel bezwaar zal ontmoeten, stellen B. en W. voor de desbetreffen de besluiten op 14 Augustus en 13 September in te trekken. De heer Kolkman oordeelt dat het zoo langzamer hand vervelend wordt en waar de gemeente-genees heer vorig maal heeft medegedeeld, dat als de ge meente niet besloot tot. verbouw van de woning, hij naar een ander huis zou uitzien, vraagt spr. of liet niet beter is te trachten het huis aan den dokter te verkoopen. De Voorzitter deelt mede, dat er op het oogenblik geen sprake van is, dat de dokter het huis zal koopen. Als Ged. Staten het voorgestelde besluit goedkeuren, hebben een oud-wethouder en een ingezetene der ge meente zich bereid verklaard het geld aan de gemeen te te leenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De stennnormen. 7. Voorstel tot vaststelling van steunnormen voor steunverleening aan werklooze arbeiders in het land en tuinbouwbedrijf en van werklooze bouwvakarbei ders. De Voorzitter licht toe dat waar de objecten van werkverschaffing aanstonds zijn uitgeput, eerlang een steunregeling in werking zal dienen te treden, aan de hand van een regeling die door den Minister bij cir culaire van 15 Januari 1932 is vastgesteld en waarbij de steun voor land- en tuinbouwarbeiders, zijnde uit getrokken werkloozen, gehuwde of ongehuwde kost winners bedraagt f9.— per week plus 50 cent per gezinslid boven 2 personen tot een maximum van 5 personen, en voor reglementair niet rechthebbenden en dubbel-uitgetrokkenen f7.50 per week. Voor werk looze bouwvakarbeiders worden deze normen ver hoogd met 50 cent, In een bepaalde periode van het jaar wordt dan nog een kolentoeslag verstrekt. De heer Kolkman stelt voor den kindertoeslag te verleenen tot een onbepaald aantal, dus voor ieder kind. De Voorzitter geeft dan in overweging om het maxi mum op 8 te bepalen in plaats van op 5. De heer Van Zoonen zou gaarne de groote gezin nen in den door den heer Kolkman voorgestelden vorm willen helpen, maar spr. vreest, dat de veror dening dan niet door do rogeering zal worden goed gekeurd De werklooze die dan steun trekt zou meer krijgen dan bij werkverschaffing. De Voorzitter onderschrijft het door den heer Van Zoonen genoemde bezwaar. B. en W plegen over leg met 2 corporaties en hopen voor volgend jaar een belangrijk werk te vinden. De heer Kolkman meent, dat bij steunverleening de uitkeering niet zoo gauw boven het bedrag dat bij werkverschaffing wordt verdiend, zal zijn en handhaaft zijn voorstel. De heer Van Zoonen zegt, dat het te probeeren is om de goedkeuring op een dusdanige regeling te krijgen. Het voorstel-Kolkman, kindertoeslag tot een maxi mum van 8 kinderen, wordt aangenomen met 5 te gen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Waiboer en De Heer. 8. Voorstel tot wijziging der verordening op de hef fing van leges ter secrotarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlij ken stand in de gemeente. De ter goedkeuring ingezonden verordening had Ged. Staten aanleiding gegeven tot een viertal op merkingen. Conform hot voorstel van B. en W. wordt de ver ordening gewijzigd. 9 9. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing van eene belasting op tooneelver tooningen en adere vermakelijkheden; idem op de in vordering. De belasting zal bedragen 10 procent der onzui vere opbrengst, evenals bij de tegenwoordige ver ordening. Zonder discussie wordt de verordening op de hef fing zoowel als die op de invordering goedgekeurd. 10. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein; idem op de invordering. De Voorzitter deelt mode, dat het de wensch Is van de regeering om het vergunningsrecht tot het maxi mum op te voeren; het is één der voorwaarden tot verkrijging van rijksonderstand Het vergunnings recht zal bedragen 112.50 voor elke f25 huurwaarde of gedeelte daarvan, welke de localiteit, in verband met den omvang van het bedrijf waarvoor de ver gunning strekt, kan geacht worden te bezitten, met dien verstande, dal het recht niet lager dan f40 zij. Nadat een enkele inlichting is gevraagd, en ver strekt, worden de heffings-, zoowel als de invorde ringsverordening goedgekeurd. 11. Prae advies inzake het adres d d. 23 Augustus j.1. van het bestuur der afd. Schagen en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, houdende verzoek om in verhand met de wet van 28 Juli 1933, Stbl. 388, bij verordening de perceelen of gedeelten van perceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, gelijk te stellen met winkels of logementen-, hetzij met perceelen of perceelsgedeel ten, die gemeubileerd worden verhuurd. Hierbij zijn te behandelen verzoeken van gelijke strekking van J. Brouwer, caféhouder te 'tVeld. A. H. Feijs, caféhouder te Oude Niedorp en A. Mijts. caféhouder te Verlaat, zoomede een nader ingekomen adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. Ook van den heer P. Krouwel was een soortge lijk verzoek ingekomen. In hun schriftelijk advies deelen B. en W. mede, dat zij onder de oogen hebben gez'en, welke gelde lijke gevolgen hieruit voor de gemeente voortvloeien. Als de café's en dergelijke inrichtingen voor 1/3 als belastbare huurwaarde worden aangemerkt, zal de gemeente een mindere opbrengst van pl.m. f234 heb ben en worden zij voor 2/3 als belastbare huurwaar de aangemerkt, dan bedraagt de mindere opbrengst voor de gemeente pl.m. f154. Me! het oog op de fi- nancieele noodlijdendheid der gemeente stellen zij voor bedoelde inrichtingen 2'3 als belastbare huur waarde in aanmerking te nemen De heer De Heer kon zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Spr. vindt het onbillijk do- caféhouders voor 2/3 te beitsten. De heer Waiboer is dit met dtn heer De Heer eens. De Voorzitter merkt op, dat het er om gaat dat de gemeente zich het offer van f234 niet kan veroor loven. Spr. vreest dat als de huurwaarde op 1/3 werd bepaald, het rijk er geen goedkeuring aAn zou hech ten en spr. gelooft dus dat het ook in het belang van de caféhouders zal zijn als de huurwaarde op 2/3 wordt bepaald. Bovendien is de raad den caféhou ders ook al tegemoet gekomen t.a.v. de biljartbe lasting. De heer Van Zoonen acht het ook om practische redenen beter het voorstel van B. en W aan te ne men, de gemeente is nu eenmaal in hooge mate af hankelijk van het rijk. Het vorstel-De Heer, om de c.afé'<» voor 1/3 als be lastbare huurwaarde in aanmerking te nemen, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Waiboer, Kolkman ui De Heer. Het voorstel van B. en W. wordt geacht te zijn aanvaard. De revolutlonralre gezindheid van ge- mccste-ambtenaren. 12. Voorstel tot aanvulling van het ambtcnoren reglement. De Voorzitter deelt mode, dat waar aet rijk het reglement van de Rijksambtenaren heeft gewijzigd, de regeering ook de wijziging van het ambtenaren reglement door de gemeentebesturen gewenscht. oordeelt. Het betreft hier de wijzigingen, waarbij wordt be paald: dat de ambtenaar bezlch behoort te onthouden van het bezigen van vloeken en van ruwe of onzede lijke taal; het is den ambtenaar verboden om in dienst of bij gekleed gaan ln uniform, insignes of andere on derscheidingsteekenen of in dienst uniformklee- dingstukken te dragen, een en ander voor zoover die niet van gemeentewege zijn verstrekt of voorge schreven of tot het dragen daarvan niet door B. en W. vergunning is verleend Dit verbod is niet toe passelijk ten aanzien van vreemde ordeteekenen met Koninklijk verlof aangenomen; de ambtenaar onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranje-vlag gen. Uit het uiterlijk aanzien van zijne ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorertd erf mag niet blijken van zijne politieko gezindheid of van die zijner huisgenooten. Voorts in te voegen artikel 45a: L Aan den ambtenaar kan eervol ontslag wor den verleend op grond van revolutionnaire gezind heid. De meerderheid van B. en W stelt voor het amb tenarenreglement ln dezen zin tc wijzigen, maar om den schijn te mijden, dat het hier gaat tegen be paalde politieke partijen, die niet op uitgesproken revolutionnair standpunt staan, zou zij willen laten vervallen het volgende: 2. Onverminderd het bepaalde in art. 1 i'art. 45 al kan voorts eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van eene vereeniging, waarvan B. en VV. verklaard hebben, dat zij om de doeleinden die zij nastreeft, of de middelen, die zij aanwendt, de behoorlijke vervulling van zijn plicht als zoodanig kan in gevaar brengen of schaden, of die op eeni- gerlei wijze medewerking of steun verleent aan eene zoodanige vereeniging, of aan van haar uitgaande actie. De heer Van Zoonen heeft tegen dit ontwerp be zwaren, van principieelen aard en van practischen aard. Spr. wil zich bepalen tot bespreking van de bezwaren van practischen aard en acht dan het voor stel volstrekt overbodig. Onze gemeente heeft geen ambtenaren aan wie een bepaald revolutionnaire gezindheid kan worden toegedacht, het zijn ge trouwe staatsburgers en gezion de samenstelling van den raad en van B. en W. zullen dergelijke ambte naren ook wel niet worden benoemd. Door de voor gesteld? bepaling wordt de tegenstelling toegespitst en juist in dezen tijd moet dat worden voorkomen en moeten wij elkaar begrijpen. Spr zeif acht hot ook gewenscht dat als een ambtenaar in functie is, hij zich onthoudt van politieke uiting en het dra gen van insignes vindt spr. heelemaal overbodig De heer Waiboer vraagt, of de wijziging reeds is voorgeschreven en of er al meer gemeenten zijn die daartoe zijn overgegaan. Spr. zou het voorloopig maar willen afwachten, maar dat het ertoe zal ko men, verwacht spr. wel. De heer Kolkman wil alleen dit zeggen: Baat het niet, het zal niet schaden ook. De Voorzitter antwoordt den heer Van Zoonen dat men in deze onzekere tijden niet kan weten of een ambtenaar van revolutionnaire gezindheid is of niet Het betreft hier niet alleen de uiterst linkschen, maar ook de uiterst rechtschen, de fascistn. Wat de prin- cipieele kwestie betreft, de redactie is niet gericht te gen geestverwanten van den heer Van Zoonn, zoolang zij zich stellen op den bodem van de werkelijkheid, zooals wij van den heer Van Zoonen verwachten. Imand van revolutionnaire gezindheid behoort geen ambtenaar te zijn, de regeering mag niet dulden dat een ambtenaar het gezag afbreekt De heer Van Zoonen meent dat zoo moeilijk is te zeggen wanneer iemand van revolutionnaire gezind heid is. Als iemand de Internationale fluit, is hij dan revolutionnair? Volgens de radio-controlecommissie wel, dat is een staatsgevaarlijk lied. Spr. meent dat men met dit voorstel van dc menschen huichelaars maakt om der wille van hun brood. De Voorzitter zegt dat wel degelijk vastgesteld kan worden w*e van revolutionnaire gezindheid is. Het gaat hier niet om wat het rijk doet of niet doet het gaat hier om een reglement voor. de gemeente. Spr. gelooft dat met dit voorstel de democratie wordt ge diend en citeerende uit het rapport van de herzie- ningscomm. uit de S.D.A.P., wijst spr. er op, dat ook daar de conclusie luidt dat men zich achter het wet tig gezag dient te scharen. De hoer Van Zoonen zegt, dat de conclusies van de commissie voor de programherziening hier niets ter zake doen, wij hebben het hier over het criterium in zake revolutionnaire gezindheid. Spr. zou zich t.d.a. niet graag als inquisiteur opwerpen. De Voorzitter zou het direct durven zeggen en maat regelen willen nemen ook. Het voorstel van den heer Van Zoonen om artikel 45a niet op te nemen, wordt verworpen, voor stemden de heeren Van Zoonen en De Heer; de heer Waiboer bracht zijn stem blanco uit. De voorgestelde aanvulling wordt goedgekeurd. 13. Voorstel tot onderhandsche verpachting van de perceelen bouwland nos. 7, 8, 9 en 13. respectievelijk ter grootte van 24 A., 47 c.A0,51.50 H.A. en 056.90 H.A. aan N. de Jong te Heerhugowaard (Noord) voor den tijd van 26 December 1933 tot 26 December 1934. Nadat is toegezegd dat na de openbare vergadering nog zal worden besproken over welk tijdvak in het algemeen het bouwland dient te worden verhuurd, van 1 November tot 1 November of van 15 Novem- br tot 15 November, wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 14. Voorstel tot toekenning van een extra-subsidie, berekend naar 1 cent per inwoner, aan de Commissie uit de 50 Westfriesche gemeentebesturen. Op voorstel van den heer Waiboer zal gesproken worden van een extra-contributie inplaats van een extra-subsidie, omdat het rijk op het verleenen van subsldiën wil bezuinigen. 15. Benoeming van een niet-ambtelijk lid der schat tingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting we gens niet aanneming der benoeming door P. Klaver. Met 6 stammen wordt de heer J. Wit Jr. benoemd, 1 stem werd uitgebracht op den heer P. Broersen. 16. Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 27 Februari j.1. tot uitbreiding der straatverlich ting. De Voorzitter deelt mede, dat het besluit om de straatverlichting uit te breiden met 2 lichtpunten te 't Veld en 2 lichtpunten aan de Zuiderbuurt, nog niet ir uitgevoerd en in verband met den finantieelen toestand der gemeente wordt het gewenscht geoor deeld niot tot de uitbreiding over te gaan. De heer Waiboer acht de uitbreiding wel noodig, maar wat de gemeentefinantiën betreft, kan 't niet. Spr. vraagt of op andere wijze niet op de straatverlich ting Kan worden bezuinigd? De verlichting van het gedeelte van J. Wit tot den tweeden wegbocht te Zij dewind, acht spr. niet noodig. De Voorzitter zegt dat het meer om het spel gaat dan om de knikkers. Het bedrag is pl m. f 26.—. maar de vraag is, is uitbreiding toelaat! aar, kunnen we dat tegenover het rijk verantwoorden? De heer Van Zoonen is sterk voor uitvoering van het besluit en spr. meent dat het de gemeente niet meer geld behoeft te kosten, als de lantaarns een half uurtje later worden ontstoken en ze des zomers voor wat langeren termijn blijven gedoofd. In het bijzonder wil spr. een lans breken voor de uitbreiding aan de Zuiderbuurt. De heer Kolkman geeft in overweging de gevaar lijke plek aan de Zuiderbuurt weg te nemen, door Je hr ht te verwijderen. Do Voorzitter zegt toe dat dit met het Bannebe- stuur zal worden besproken. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten niet tot uit breiding van de straatverlichting over te gaan, tegen stemden de heeren Slijkerman, De Heer en Van Zoo nen. Benoeming Wethouder. 17. Benoeming van een wethouder. De Voorzitter herinnert er aan dat destijds de heer Van Zoonen als tijdelijk wethouder is benoemd cn een vaste benoeming was uitgesteld in verband met de vacature door het overlijden van den heer C. de Boer. Tot stemming overgaande, wordt de heer Van Zoo nen met 6 stemmen benoemd, 1 stem werd blanco uit gebracht. De heer Van Zoonen dankt voor het vertrouwen dat in hem wordt gesteld. Op verschillende punten bestaat er principieel zeer ernstig verschil en dat de Raad hem toch als wethouder kiest, vat spr. op als een blyk van de meening dat spr. de gemeentezaken behartigt zooals dat behoort Spr. neemt de benoe ming aan en zal er ernstig naar blijven streven dat de belangen der gemeente boven de andere belangen den boventoon voeren. De Voorzitter feliciteert den heer Van Zoonen met het vertrouwen dat de Raad in hem heeft gesteld en spr. had ook niet anders venvacht Spr. wil er zijn ge noegen over uitspreken dat er in B. en W. en in den Raad een sfeer van vertrouwen bij de besprekingen heerscht, ondanks de zeer groote verschillen in begin selen. Snr. vertrouwt dat dit zoo zal blijven en dat v/e elkaar zullen trachten te begrijpen in het belang van de gemeente. 17a. Behandeling van eene aanvrago ingevolge ar tikel 13 der Landarbeiderswet, ingekomen van C. Jong Jzn. te 't Veld, no. 203. Het voorschot dat wordt gevraagd, bedraagt f2275 en waar de aanvrage is overeenkomstig de wet, wordt zij zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. 17b. Voorstel tot wijziging van suppletoire begroo tingen voor het dienstjaar 1932 naar aanleiding van een van Gedeputeerde Staten van Noordholland ont vangen missive d.d. 1 November j.1., no. 169. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt tot do wijziging besloten. 18. Rondvraag. De heer De Heer vraagt, of de agenda voor de raadsvergaderingen niet een paar dagen eerder aan de leden kan worden toegezonden De Voorzitter zal trachten aan dien wensch tege moet te komen, maar dikwijls valt het moeilijk. Niemand verlangt meer het woord, zoodat de ver gadering door den Voorzitter wordt gesloten. u,t de OMGEVING SCHOORL In d© consistoriekamer achter d© Ned. Herv. Kerk te Schoorl wordt heden een hervormings tentoonstelling gehouden, evenals dit reeds vorige Jaren placht te ge beuren. Op den hervormingsdag geopend, zal zij nog tot einde van de komende week duren. Deze expositie bestaat uit een zeer merkwaardige verzameling platen, boeken, geschriften en andere za ken, allen betrekking hebbende op wat in het middel punt staat van de kerkelijke belangstelling. Een vaste kern is elk jaar aanwezig en vormt het middelpunt van het kerkelijk leven, doch kenmerkend is, dat deze ten toonstelling daarnaast elk jaar actueele dingen bevat, welke ln den loop van dat jaar de speciale aandacht hebben gevraagd van het godsdienstig leven. Zoo is dit jaar wel allereerst te noemen, de vele dingen, welke betrekking hebben op het Jodendom. En natuurlijk zien we zeer vele wederwaardigheden in verband met de Alledag-kerk, welke in de Ned. Herv. kerk te Schoorl, en door het Initiatief van Ds. Boeke het eerst tot uiting kwam, doch nu reeds in de steden navolging heeft ondervonden. Doch naast deze dingen is verder nog zeer veel te zien. zoo o.a, de Zuiderzee- afdeeling, de afdeeling Kerkopbouw en Kerkherstel, en daarnaast de bemoeiingen voor herziening van de ker kelijke llturgiën en liederen. De opvatting, welke aan deze tentoonstelling ten grondslag ligt, wijst wel op een zeer ruime blik ln het kerkelijke leven. Ter opluistering eenige pastels 'en teekeningen van den schilder E. W. Bowlen uit Alkmaar, betrekking hebbende op het Vrijzinnig protestansch kerkelijk le ven. Voorts vindt men er in een keurcollectl© aanwezig, de permanente platenverzameling, betrekking hebben de op velerlei, oa. de kerk en vredesbeweging (vrede en oorlog), het Natlonaal-socialisme, kerkopbouw, Alle- dagkerk-beweging, in het kort een steeds aangroeiende verzameling van actueele dingen, welke in gekleurde kartons, goed geordend, aan ieder spoedig den weg wij zen naar hetgeen men zoekt Veel werk is er aan deze dingen Maar er wordt ook iets zeer voortreffelijks mede bereikt en we wenschen den samensteller. Ds. A. J. P. Boeke van harte toe. dat in de komende dagen velen zullen blijk geven van hunne belangstelling. Zijn energiek streven is dit waard. 7 4 N n E N T) IJ K Nu het in de bedoeling ligt de gewijzigde leerlingen- schaal reeds met ingang van 1934 in toepassing te bren gen, zal het aantal leerlingen van de Ui..O.-«chool niet voldoende zijn voor 3 onderwijzers, die er thans zijn. Een en ander zal wel tot gevolg hebben, dat de laatst- benoemde onderwijzer op wachtgeld zal moeten worden gesteld. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat de heer Van der Bijl, onderwijzer aan de gemeenschappelijke U.L.O., voorkomt op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer aan een U.L.O.-school te Amersfoort Namens de transportarbeiders uit deze gemeente Is een adres aan B. en W. gericht met het verzoek een steunregeling in te voeren, zooals die in andere gemeen ten voor transportarbeiders bestaat Nav. dit adres hebben de wethouders een spoedvergadering van B. en W. aangevraagd, waaraan echter door den burgemees ter niet wordt voldaan. ZIJ PE GEMEENTE ZUPE. Burgerlijke Btand van 3 t.m. 9 November 1933. Geboren: Geer.e. Ondertrouwd: Siegfrled van der Wal, oud 20 jaar, broodbakker, te Winkel en Grietje Dekker, oud 16 jaar zonder beroep, alhier. Getrouwd: Frans Al ting, oud 23 jaar, arbeider, wo nende te Anna Paulowna en Elisabeth Joh&nna Raat- gers oud 20 jaar, zonder beroep, wonende alhier. Overleden: Pieter Kneijneberg, oud 62 Jaar, weduw naar van Trijntje Houdewind, eerder van Lena Visser. WARMENHUIZEN Ds. J. N. Seulijn hoopt Zondag 3 Dec., des namid dags om half drie afscheid te nemen, van de N. IL Gemeente Warmenhuizen en Zondag 10 Dec. zijn intrée te doen te Boxum en Blessum, na bevestigd te zijn door Protf. Dr. J. Lindeboom van Groningen. Als bode van de ijsclub is benoemd de heer Ant de Ruljter en voor Harenkarspel en omstreken de heer A. Tijm Cz. GALLANTSOOG De melkprijs verhoogd. Men deelt ons mede, dat met ingang van Maandag as. door de melkslijters te Callantsoog de prijs van de melk verhoogd is met 1 cent per liter, zoodat de prijs dan 9 cent wordt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15