Raad Zuidscharwoude. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. Een avonturier ontmaskerd. Pseudo-journalist en zwendelaar in namen. Typhoon teistert kampongs. De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond 8 uur ten raadhulze. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester; Secretarie de heer J. Th. Kunnen. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen werden vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken en mededeeiingen. Ger. Staten berichtten, dat de beslissing omtrent het besluit tot vaststelling van een bouwverordening voorloopig is aangehouden. Goedgekeurd was van Ged. Staten terug ontvangen, de gemeenterekening 1931 en die van de Lichtbedrijven. Voor kennisgeving aangenomen. De zangver. ..Gemengd Koor" verzocht een subsidie te mogen ontvangen, in verband met de slechte tijds omstandigheden. Van de afd. Langendijk van den L.T.B. was een schrijven aanwezig, waarin dank werd gezegd voor het verleende subsidie van verleden jaar en verzocht ook voor den thans op te richten tuinbouwcursus voor twee winterhalfjaren, een subsidie van f 25 per half jaar te mogen ontvangen. Idem van het R.K. sohoolbestuur om een subsidie van f 100 voor een te geven cursus voor de schoolvrije jeugd. Verder van de commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in N.-Holland en van de R.K. Mili- tairenvereeniging te Amersfoort B. en W. stelden voor deze stukken bij de begrooting 1934 te behandelen. Aldus werd besloten, RJL Werkloozenzorg. Naar aanleiding van het ingesteld onderzoek «««t het aantal deelnemers uit deze gemeente aan de R.K Werkloozenzorg door de Sint Joseph-Gezeellenvereeni- ging te Langendijk, stelden B. en W. voor aan de ver een. een subsidie tot een derde der kosten, afgerond f 60. te verleenen. Uit de opgave blijkt dat de onkosten f 173.78 hebben bedragen. De heer Muller meende, dat er in de toelichting door de vereen, op Rijkssteun wordt gezinspeeld. Is dat zoo7 Voorzitter antwoordde, dat hem daarvan niets bekend was. Het zal niet zoo zijn geweest. Het is misschien wel mogelijk dat het Rijk aan de gemeente subsidie ver leent. Spr. is niet optimistisch over deze bijdrage, Aldus besloten. Extra subsidie Burg. Armbestuur. B. en W. stelden voor, aan het Burg. Armbestuur een extra subsidie te verleenen, groot f 1000. De Voorzitter van het B. A. was vanmorgen nog ge weest, om mede te deelen dat men te bescheiden was geweest, en dat er f 1500 noodlg zou zijn, in verband met noodige uitgaven. De heer Groen informeerde hoe hoog het gewone sub sidie is geweest, dit jaar. Voorzitter antwoordde van f 3000. Er werd t 1500 toegestaan. Belastingvoorstellen. De vlieger ging niet op. Hierna waren aan de orde, de voorstellen van B. en W., om de belastingen te verhoogen. Aan de hand van globale cijfers der gemeentébegroo- ting 1934 zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat belastingverhooging in sterke mate noodzakelijk is. Be gon de begrooting 1933 met een batig saldo van ruim f 15000, met een post voor onvoorzien van f 5000, de begrooting 1934 vangt aan met een saldo van f 3200. In 1933 is gebruikt f 10.000 om de begrootlngsluitend te krijgen; voor 1934 moet om. gerekend worden op ver hooging van den post subsidie Burg. Armbestuur met f 2000. rente en aflossing met f 1000. werkverschaffing f 4500, subsidie werkloozenkassen f 1500, premie en ver zekering arbeiders bij de werkverschaffing f 800, ver- plegingskosten f 425. Zonder dat nog een bedrag voor onvoorzien beschik baar is, kan de begrooting, waarbij reeds op meerdere posten sterk is bezuinigd, nauwelijks sluitend worden gemaakt met heffing van 100 opcenten op de gem. fondsbelasting en 200 opcenten op de personeele belas ting. B. en W. stellen den raad mitsdien voor, over te gaan tot heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting en 200 op de personeele belasting. Voorzitter voegde hier nog aan toe, dat de ramingen nog wel te laag kunnen zijn. De wet laat eigenlijk maar 80 opcenten toe. doch, als de begrooting niet sluitend kan worden gemaakt, mo gen 100 opcenten worden geheven. Eén opcent van de gem. fondsbelasting bedraagt nu f 50. tegen de vorige opgave f 80. Wel een achteruitgang Als met de begrooting nu nog niet sluitend kan worden gekomen, zullen 50 opcenten op de vermogensbelasting moeten worden geheven. Op de vraag van den heer Groen antwoordde de Voorzitter, dat 50 opcenten op de vermogensbelasting f 350 beteekent. De heer Dijkhuizen wilde wel aannemen, dat de be lastingverhooging noodig was, doch spr. verwonderde zich er over, dat er in Febr. geen voorstellen zijn ge daan, om opcenten te heffen op de gem. fondsbelas ting, toen de gemeente van de eerste in de derde klas se ging. B. en W. oordeelden het toen niet noodig. Is de toestand nu zoo veranderd dat 100 opcenten op de gem. fondsbelasting en 200 op de personeele belasting moeten worden geheven? Spr. wilde, alvorens tot dit besluit over te gaan. cijfers zien en weten, hoe de begrooting er uitziet. Spr. stelde voor, de voorstellen bQ de begroo ting te behandelen. Eerst kijken, dan betalen. De heer Groen was van dezelfde meening als de heer Dijkhuizen. Men moet eerst de begrooting zien, om te kunnen oordeelen. B.v. wordt de post voor subsidie aan het Burg. Armbestuur geraamd op f 5000, terwijl de werkelijke uitgaaf over 1933 nü op f 4500 zou komen, als in de laatste twee maanden de f 1500, welke is ver leend, geheel wordt uitgegeven, hoewel spr. aanneemt dat er nog wel iets zal overblijven. Het is best mogelijk dat er f 5000 noodig is, maar moeten we de toekomst voor 1934 nog donkerder inzien, dan het nu reéds is? Dit is nu het B.A., maar is dit niet het geval met an dere dingen ook? Spr. was van meening, dat men niet alleen den donkeren kant mocht zien, er zullen ook nog wel wat meevallertjes zijn. Principieel vindt spr. de bron gemeentefondsbelasting een rechtvaardige belas ting, omdat dan diegenen, die nog inkomen hebben, de belasting betalen. Spr. kan zich dan ook wel met op- centenheffing op de gem. fondsbelasting vereenigen. Niet echter met de heffing van opcenten op de perso neele belasting. Spr. wilde daarmee waohten, totdat het RÜk ons daartoe verplicht, hoewel spr. deze maatregel van het Rijk, de aandraaiing van den belastingschroef in noodlijdende gemeenten, efkeurde. Spr. betoogde, dat het voor de menschen onmogelijk is, deze belasting op te brengen. Er wordt reeds zeer veel personeele belas ting betaald. De Voorzitter vroegd en heer Groen dan andere we gen te wijzen, die men dan moest volgen. De heer Groen antwoordde, dat dit minder gemakke lijk zou.zijn. De wet laat het niet toe, maar het zou nog rechtvaardiger zijn 150 opcenten te heffen op de gem. fondsbelasting dan 200 op de personeele. Er zal op de uitgaven moeten worden bezuinigd. Men moet de cij fers van de begrooting zien en elke andere weg, die mogelijk is, aanvaarden. Maar laten verroesten? De Voorzitter merkte op, dat ook B. en W. bezwaar hadden tegen belastingverhooging, maar het is nood zakelijk. Men kan evenwel toch niet nihil voor onder houd van de straat, ramen, en de boel maar verroesten laten. Het is een noodzaak, een gebiedende etscfa, dat de voorstellen van B. en W. worden aangenomen- In de vorige vergadering is al medegedeeld, dat men eerst met belastingvoorstellen zou komen en dan met de be grooting. Men wilde weten, of de raad de voorstellen goedkeurde, dan kon men de begrooting daarop basee ren. Volgens Ged. Staten moeten wij voor 1934 ramen wat in 1933 uitgegeven is. Ais dat niet gebeurt, komt de begrooting terug. Dat is geen fantasie. Wat het door den heer Dijkhuizen gesprokene betreft, vroeg de Voor zitter zich af, wie zich had te verwonderen. De heer Dijkhuizen en nog andere heeren hebben tegen de plaat sing in de derde klasse gestemd. De reden, dat geen opcenten op de gem .fondsbelasting zijn geheven, is dat het absurd zou zijn geweest, dit over 1933 te doen. Het eindresultaat van 1933 is het begin voor 1934. Misschien geeft dat een gunstiger beeld. De personeele belasting is volgens den heer Groen geen bron. om uit te putten, maar er is geen andere. Wat betreft de opmerking over noodlijdende gemeenten, merkte spr. op, dat er dan nog wel wat meer gebeurt dan alleen de belastingverhooging tot het maximum. De heer Groen; Wat gebeurt er dan? Voorzitter: Dan komt men onder curateele van het Rijk. Spr. zeide, dat het al jaren geleden noodig was geweest, dat de gemeente in de derde klasse kwam. Het had dan elk jaar een meerdere ontvangst uit het gemeentefonds beteekend van 2 3 duizend gulden. Het heeft spr. verwonderd, dat dit niet eerder is gebeurd. Aan de vaste posten valt niet te tornen. De werkverschaffing In de Wtaringermeei De heer C. Kramer gevoelde ook veel voer wat de heeren Dijkhuizen en Groen naar voren hadden ge bracht Het kan best bij de begrooting aan de orde worden gesteld. Men heeft geen overzicht van de be grooting. Men kan de begrooting toch zeker aanbie den, rekening houdende met de voostellen van B. en W.? Elke post ls toch in dezelfde conditie? Spr. in formeerde. wat de werkverschaffing welaan de ge meente kost Hoeveel moet men daarin bijdragen? Spr. had er geen idéé van. Spr. wenschte wel eens een duidelijke uiteenzetting van de verhouding tusschen het Rijk en de gemeente over de werkverschaffing in de Wieringermeer. De Voorzitter herhaalde nog eens de verschillende posten. De heer Groen vroeg, wat B en W. geraamd had den voor de uitkeering van het Rijk in de werkver schaffing. Voorzitter dacht van 25 pet, door de nieuwe rege ling zal het misschien iets meer zijn. De heer Kramer merkte op, dat er toch ook zijn. die 75 pet hebben geregen. Komen wij dan niet voor een hoog ere uitkeering In aanmerking. Is de som van f 4500 welke wordt geraamd, gelijk aan het in 1933 betaalde of is de Rijksbijdrage daar al af? Als 25 pet ontvangen wordt is het al f 1000 minder. Voorzitter zeide, dat in de Wieringermeer f 8000 h uitgekeerd. De heer Kramer wilde, als de bijdrage In de loonen van de Wieringermeer (welke werkzaamheden toch voor het algemeen belang zijn) niet meer dan 25 pet ls, de menschen maar niet meer naar de Wieringermeer sturen en het geld aan het B. A- geven. De Voorzitter antwoordde, dat het geen zin had. daarover te praten, omdat men over deze bijdrage niets te zeggen had. De heer Kramen Maar wtj weten niet hae hét «nat in de Wieringermeer. Oplichter met hooge relaties. Staatslieden alt vele landen teekenden in zijn album. Geziene gast ln da lllmstad Holly wood. Op het oogenbllk spoor loos verdwenen. De Rotterdamsche politie zoekt thans reeds eenige maanden vruchteloos naar een zekeren Pieter Jaarsma die onder den naam van Bernard Putman en zich uit gevende voor journalist vermoedelijk tal van oplichtin gen heeft gepleegd en onlangs nog een hotelhouder daar ter stede op onbeschaamde wijze heeft gedupeerd. Pieter Jaarsma werd op 1 Augustus 1900 te Dokkum geboren en ving zyn loopbaan aan als spoeljongen bij den restaurateur R. te Rotterdam, aldus lezen we in de ,.Msb." Op 18-jarigen leeftijd vertrok hij naar Amerika om zijn fortuin te roeken en jaren lang hoorde men hier niets meer van hem. In December van het vorige jaar verscheen bij den zoon van bovengenoemden R., die de zaak van. zijn va der had overgenomen en een hotel daar ter stede heeft een gedistingeerde jongeman, die vroeg of men hem niet herkende. Toen. dit niet het geval bleek, maakte hij zich bekend als de vroegere spoeljongen van den vader van den heer R. Hij vertelde zoo juist uit Amerika te zijn gekomen, waar hij, volgens zijn bewering, als correspondent was opgetreden voor het „Nieuwa van den Dag". Onder an deren had hij ook de Olympische spelen te Los Angel es „verslagen". ...'r Vertrouwen gewonnen. De man maakte een aangenamen en soliden Indruk en met tal van stukken wist hij zijn verhalen te beves tigen. Hij nam zijn intrek in het hotel van den heer IL. wist diens vertrouwen te wekken en kreeg al spoedig een zeker overwicht op de heele familie bij wie hij meer de plaats van een huisgenoot dan een hotelgast innam. Na verloop van eenigen tijd zeide hij op reis te moe ten. Hij moest namelijk den bankier Insull bezoeken, die in Griekenland vertoefde. (Zooals men heeft kun nen lezen is er momenteel een Amerlkaansch verzoek tot uitlevering van dezen meneer Insull aan d® Griek- sche regeering gedaan). Van de vrouw van den hotelhouder leende hij een paar honderd gulden, waarna hij vertrok. Na eenigen tijd kwam hij van de reis terug en nam hij weer zijr. Intrek in het hotel van den heer R. De Voorzitter lichtte toe, dat het Rijk de loonen betaalt en omdat de uitkeering van het Rijk nog niet ls vasgesteld, heeft men f 4500 geraamd De heer Kramer vroeg een duidelijk beeld van de Wieringermeer, omdat mee een scheeve voorstelling heeft van deze werkverschaffing. Het lijkt wel, of men 't niet weten mag. Spr. stelde er prijs op. te weten hoe de posten rijn samengesteld. Nu worden weer an dere cijfers genoemd. Spr. achtte het een kleine moei te, als de raadsleden over een en ander werden Inge licht. De Voorzitter kon niet aanvaarden, dat de raadsle den niet werden ingelicht B- en W. wisten er nog niest van. De heer Du Burck trok zich het verwijt van den heer Dijkhuizen ook aan. Bij de betreffende plaatsing in de derde klasse heeft men gelijkertijd de middelen aangewezen, hoe op een andere manier, door opcenten meer geld in het laadjp kon worden verkregen Ook spr. vond het niet prettig met dit voorstel tot heffing van zulke hooge opcenten op de personeele belasting te komen, maar het is de bittere noodzaak. Spr. is er van overtuigd, dat er menschen komen, die het niet hebben. Er worden echter meer belastingen geheven, die door deze menschen worden betaald, waarbij spr- doelde op de Omzetbelasting, die in de Tweede Kamer met bijna algemeene stemmen is aangenomen. Spr. heeft geen anderen weg kunnen vinden en met bloe dend hart dit voorstel gedaan. De vermogensbelasting brengt weinig in het laadje, anders had men daartoe eerst moeten overgaan. Spr. kan zich voorstellen, dat de raadsleden eerst de begrooting willen zien. Men is in B. en W. nagegaan, of kon worden bezuinigd en I® spr. er in mee gegaan, dat deze voorstellen werden ge daan. De heer Dijkhuizen meende, dat het in meerdere gemeenten de gewoonte was, dat belastingvoorstellen bU de begrooting werden behandeld. De Voorzitter wees op de noodzakelijkheid der voor dellen. M«n zou tenslotte alles wel kunnen afvoeren en het alleen op ontvangen aanhouden. Da! gaat toch niet De heer Groen heeft kunnen begrijpen, dat de heer Du Burck niet anders heeft kunnen handeier en het gemeentebelang voor oogen heeft gehad Sor. had an ders wel ander voorstel van hem verwacht *n Hef fing zooals omzetbelasting, zou voor deze gemeente nog te prefereeren zijn, omdat deze een soort verterings belasting la waaraan de arme menschen wel betalen, maar niet in zoo'n erge mate als bij de personeele be lasting. Het Rijk heeft de personeele belasting ver laagd. Gelijk Ls een herschatting gehouden, waardoor de aanslagen nog zijn verdubbeld Als die herschatting niet had plaats gevonden, zou men met 200 opcenten nog niet aan het bedrag toekomen, wat er nu wordt ontvangen Eerst zal op al het mogelijke moeten wor den bezuinigd Voorzitter heeft gezegd, dat men de boel niet mag laten verroester maar er kan toch eers een tijd komen, dat dit wel gebeurt. Het voorstel werd hierna larveehouden tot aan de behandeling der begrooting 1934. De heeren Dijkhui zen, Kramer ec Kroon werden aangeweazen. de be- rrooting te onderzoeken, welke benoeming zij aanvaar den. Verlaging personeele belasting voor café's? Ook b|j de begrooting behandelen. Van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Koffle- hutshouders. Restauranthouders en Slijters, was een verzoek ingekomen, de personeele belasting voor ca fé's te verlagen, enneneens van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar. De meerderheid van B. en W. wenschte het ver zoek in te williger., de minderheid is van oordeel, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden geen vermin dering van inkomsten ged oogen. Wethouder Du Buck relde namens de meerderheid, dat de billijkheid wel eens zwaarder kan weger dan de centen, welke bij de minderheid de hoofdzaak uit maken. De meerderheid is van meening, dat de café- Zijn slag geslagen. Alles ging ©ogenschijnlijk goed tot op een Zaterdag avond ln Maart van dit jaar. Met mevr. R., haar zuster en een kind was Jaarsma, alias Putman, dien avond naar de bioscoop gegaan. Toen zij eenmaal binnen we ren zei J. dat hij nog even moest telefoneeren. Dit nam blijkbaar veel tijd in beslag en toen hij na een kwar tier nog niet terug was besloot mevr. R. eens te gaan kijken, waar hij uithing. Van de garderobe-juffrouw vernam zjj dat J. niet had opgebeld, maar meteen was weggegaan. Dit wekte de achterdocht van mevr. R~, op. Zij belde haar echtgenoot op. die haar verzocht onmid dellijk naar huis te komen. Daar bleek dat J.'s bagage was verdwenen. Erger was het dat uit een kastje in de huiskamer een be drag van f 1000 was gestolen, terwijl een Duitsche ho telgast zijn schrijfmachine vermiste. Mevr. R. kwam al gauw tot de ontdekking dat er ook tal van huishoude lijke voorwerpen uit haar woning waren verdwenen. Het was duidelijk dat de voormalige spoeljongen in dit alles de hand had gehad en de heer R. deed dan ook onmiddellijk aangifte van het gebeurde hij de politie. Spoorloos verdwenen. Jaarsma, alias Putnam bleek spoorloos verdwenen en eerst na lang zoeken vond de politie een van zijn relaties een zekere J. de W„ die den man onder den naam Putnam In Amerika had leeren kennen en daar vriendschappelijke relaties met hem had onderhouden. Deze de W. verklaarde niet anders te weten, dan dat Putnam journalist was. Daar had hij zich in Amerika altijd voor uitgegeven. Het laatst was Putnam in het begin van Maart bij hem geweest Hij had daar drie koffers achtergelaten en was verdwenen zonder meer iets van zich te laten hooren. Merkwaardige bezittingen. De koffers van den heer Putnam werden natuurlijk onmiddellijk in beslag genomen en de inventaris daar van hielp de politie aan heel wat gegevens over dezen wel zeèr wonderlijken sinjeur. Allereerst werden er enkele dingen in gevonden die het eigendom van mevr. R. bleken te zijn. Het belangrijkste vormde echter wel een oollectiè van drie kleurige, groen-Iederen albums, verguld op snee. waarvan er één een collectie foto's van filmster ren bleek te bevatten met eigenhandig geschreven op drachten. terwijl de twee andere opdrachten, aanbeve lingen en Introducties van tal van groote mannen in hielden. Velen daarvan waren voorzien van een stem pel met monogram en een lint. Dat met groote mannen niets te veel is gezegd, moge blijken uit de volgende namen, die in de albums te vin den zijn: Hoover, Roosevelt, Mussolini. kardinaal Pa- celli enz. In hoeverre deze aanbevelingen authentiek zjjn is lastig uit te maken. Bestemd voor HJVÏ. de Koningin, Putnam heeft vele van deze introducties en aanbe velingen weten te verkrijgen met de bewering dat hij van plan was bet album aon H. M. de Koningin aan te bieden. Er komen inderdaad dan ook handteeke- ninger ln voor, welker authencitelt vast staat. De heer Putnam heeft onder meerdere ook een O IT ONZE OOST Twee dooden en drie zwaargewonden. Aneta seint uit Bandjermassin: Een typhoon heeft de kampong» Wassahoeloe en Oclin in het Kandangansche Zuid Borneo) geteis terd.. Gerapporteerd wordt dal bij de ramp twee per sonen zijn gedood, drie zwaar gewond en drie licht gewond. Vier huizen werden vernield en zeven hui zen beschadigd. Er zijn honderden bo»jinen omge waaid. De resident heeft den assistent-resident ge machtigd om de bevolking uit de negrika s te helpen. VIER TIJGERS NEERGESCHOTEN. De bekende planter in ruste, do heer v. M., onder nam onlangs een jachtpartij in het Sindangbarang- scbe (Zd. Cheribon). Daar zijnde werd hern bericht, dat een rund was buitgemaakt door een koningstij ger. Hoewel de heer v. M. nog nimmer op tijger? had gejaagd, besloot hij toch een kans te wagen om de bevolking van het ongure roofdier te verlossen. Dies posteerde hij zich op de gebruikelijke wijze nabij de door den tijger neergeslagen prooi. Inderdaad kwam de roover terug, aldus de „Java B doch thans niet alleen, maar vergezeld van zijn geheele familie. De tijger-ouders, en de beide welpen, reeds vrijwel volwassen, begonnen onmiddellijk zich te goed te doen aan het aas en waren spoedig daarin zoo ver diept. dat zij zich weinig bekommerden om 's jagers flashlight, waarop de koelbloedige jager kans zag de heele tijgerfamilie neer te knallen houders, die te kampen hebben tegen de slechte tijds omstandigheden. geholpen moeten worden. De Voorzitter, de minderheid, wees er op dat ei te genover de billijkheid een onbillijkheid staat, n 1- dat wat de een minder moet betalen, een ander meer moet opbrengen. He* is een soort van toeslag aan de café houders. Wethouder Bekker had een caféhouder gesproken, die zeide, dat als hij aanstonds inplaats van f 100, f 300 personeele belasting moet betalen, hij zijn zaak wel kon sluiten. De heer Kramer dacht het beste te doen, door het voorstel maar bij de begrooting te behandelen. De Voorzitter wilde in principe uitmaken of ze wel tegemoet gekomen moesten worden of niet. Na nog eenige besprekingen werd ook dit voorstel opgezouten tot bij de begrooting 1934. Bij de rondvraag stelde de heer Dijkhuizen voor. de borden met de aangifte van de maximum-snelheid te doen opruimen en de maximum-snelheid op een ande re manier mede te deelen. Ook het bord. waar Zuid scharwoude op staat, kon wel weg. zeide spr. De Voorzitter meende, dat de heer Dijkhuizen dan wel kon bedanken als consul van den A-N.W-B., want het bord kwam van den A.N.W.B. De heer Dijkhuizen bedoelde echter het bord van d® gemeente zelf. Er zal het oog op worden gehouden. De Minister 'al aanstonds een eensluidend model verschaffen. Daarop wordt gewacht. De heer Groen bracht het Kerkepad nog even ter tprak. over de waterloozing, die inmiddels ls aange bracht De heer Kroon klaagde over de eenden, die op het '.and loopen. Mogen die nu wel los? Men heeft' er nogal last van bij de andijvie. Ook zijn er in den zo mer koppels jonge eenden ln de Zuidscha^wouder pol der, die met de boonen aan den haal gaan. Voorzitter zal de politieverordening nazien en de po litie op een en ander attent maken. Daarna sluiting. brief aan den Prins van Wales geschreven waarin hij om een handteekening voor zijn album vroeg er. uit een schrijven van den secretaris van den Prins is ge bleken dat hij deze handteekening ook had gekregen als de Prins niet verhinderd was geweest. In het album vindt mer. voorts nog een open blad- rijde waarop een kaart 1e prijkt: ..Gereserveerd voor den Koning van België". Curioslteltsfoalve gc/er wij nog een paar voorbeelden. In het album ia een schrijven te vinden van den ••olgenden inhoud: „Vaderlandsche groet aan Bernard Putnam die het aanzien van de Nederlandsche jour nalistiek zoo voorbeeldig heeft helpen hooghouden. Dit schrijven was onderteeker.d door den Nederland sen zaakgelastigde te Washington! De politie heeft in de koffer voorts een Amerikaan- nche krant gevonden, waarin een artikeltje wordt ge wijd aan Putnam. die ln de dagen van de Olympische spelen een wervel had gebroken en rich 'ederen dag met een ambulance-auto naar de wedstrijden Het brengen om verslag uit te brengen voor het „Nieuws van den Dag". Er is zelfs een foto van Jhr. van Lennep, den Olym- plschen ruiter, met een opdracht Putnam moet wel over een grenzelooze brutaliteit beschikken, want de naam is nooit aan 't „Nieuws van den Dag" verbonden geweest. Op zijn naamkaarije irijkt echter trotsch: „Berard Putnam. vreemde cor respondent „Nieuws van der.- Dag". Een ..vreemde* correspondent moet hij inderdaad wel geweest zijn. "Dit blijkt uit den album met filmsterren, met wie hij inderdaad wel op goeden voet heeft moeten staan. Een gevierde man in filmland. Putnam's conterfeitsel is namelijk op tal van foto's 'n een zeer vertrouwelijke houding te zien met groot heden als Jeanette Mac Donald. Mariene Dietrich Ma- ~y Plcford, Charlie Chaplln, Harold Lloyd, van Stro helm en de opdrachten laten geen twijfel over aan de affectie die deze grootheden voor den heer Putnam koesterden. De politie is er ook achter gekomen dat Putnam den bekenden regisseur von Sternberg tijdens dier.® oponthoud in Amsterdam heeft bezocht en toen Jea nette Mac Donald in het begin van dit laar in Rot terdam was heeft de Dolltie zich onmiddellijk met saar in verbinding gesteld. Zij bleek Putnam te ken den als Nederlandsch journalist en zij gaf toe dat de man in Hollywood tal van goede relaties had. Een oogenbllk heeft de politie nog gehoopt dat de 'ang gezochte Jeanne Mac Donald zijn opwachting zoU '*om«n maken. Putnam is zoo voorzichtig geweest dit niet te doen. Politie- en brandweerpenningen. Als een laatste bewijs hoe buitengewoon Putnam er In bedreven was vertrouwen te winner., nog het vol gende: In zijn koffers zijn twee penningen gevonden, •ïen die als een teeken geldt, dat hij brandweerchef in T-os Angeles ls en een politiepenning met een inscrip tie van den politiechef. Ook was hij in het bezit van een offlcieelen perspenning voor de Olympische spelen Zijn pas ls echter gebleken valsch te zijn en hel staat wel vast dat de man tal van oplichtingen heef' gepleegd. De commisaris van politie van het bureau aan de Groote Pauwensteeg te Rotterdam verzoekt thans op sporing van Pieter Jaarsma. geboren 1 Augustus 1900 te Dokkum alias Bernard Putnam. alias Harold A- Putnam, gr' ->n 8 Mei 1906 te Chlcago, engineer, wo nende te Chitago, alias J. Jansma.

Schager Courant | 1933 | | pagina 20