NOODLIJDEND" GEMEENTEN. HITLER SPREEKT DE ARBEIDERS TOE. Amerikaansch vliegtuig neergestort. Noodlottige autobotsing in Lotharingen. Alkmaar krijgt een bosch. Nederlandsche auto in Frankrijk verongelukt. STRENG TOEZICHT OP BURGEMEESTERS. - Standrecht voor Oostenrijk. BRIDGEN. - 5 - Verlaging der gemeente-uitgaven geboden. Een voet afgereden. Opleving in „De Streek". 7 - 9 8, s - - „Ik ben uit uw midden voortgekomen.N Klassen strijd leidt tot niets. Ontwapening en vrede. Wolff meldt uit Berlijn. Gister heeft rijkskanselier Hitier in de groote hallen der Siemenswerke alhier, het Duitsche volk en in het bijzonder de Duitsche ar beiders toegesproken om hun de beteekenis van de stemming op Zondag a.s. duidelijk te maken. De groote hallen waren tot de laatste plaats ge vuld. In alle bedrijven in liet Rijk lag het werk een .uur stil, opdat een iedpr den rijkskanselier zou kun nen hooien spreken. Bij den aanvang van dit uur werd het verkeer gedurende een minuut stilgezet en loeiden de fabriekssirenes. Meer dan anderhalf millioen arbeiders in 11593 be drijven hebben toen door middel van 13.578 luidspre kers naar de stem van den „Fuehrer" geluisterd. Om één uur begint Hitier zijn rede, waarin hij o.m. het volgende zegt: Wanneer ik heden tot u spreek. Duitsche arbei ders en arbeidsters, dan doe-ik dit met meer recht dan wie ook. Ik ben uit uw midden voortgekomen, heb met u gewerkt, en ben in een oorlog van vier en een half jaar te midden van u geweest. Ik spreekt thans tot u, met wie ik mij nog thans verbonden voel en voor wie ik per slot ook streed. Wat hem in het politieke leven heeft gebracht was de overtuiging, dat de toenmalige leiders van het Duitsche volk Duitschland op den verkeerden weg brachten. Deze leiders aanvaardden alle schuld van den oor log, hoewel het Duitsche volk zoo weinig schuld aan den oorlog had als één van zijn luisteraars zelf. Het ergste was, dat door deze opvatting het Duit sche volk de zwaarste lasten werden opgelegd, ter wijl het anderzijds alle mogelijkheden werd afge sneden. Hitier schetste vervolgens de economische ontred dering, welke daarvan het gevolg was. Hitier sprak verder over dén lastnr welke tegen het nationaal-socialisme wordt verspreid, voornamelijk onder de arbeiders. Het spreekt vanzelf, dat in één jaar niet kan worden goedgemaakt, wat in 15 jaren is bedorven. Dat het nationaal-socialisme op den goeden weg is, blijkt uit de daling van de werkloosheid. Hitier kwam vervolgens over het eigenlijke inter nationale probleem van ontwapening cn rechtsgelijk heid te spreken. Het zou waanzinnig zijn. als hij den oorlog zou wenschen. Daarvan heeft hij meer dan genoeg gezien. Vier en een-hall jaar is hij in den oorlog geweest, niet omdat hij den oorlog wilde, doch omdat millioenen anderen u. die tijden voor hun volk hun plicht hebben gedaan. Negen maanden lang houdt het nationaal socialistisch regime zich nu al bezig met maatregelen vuor di- verheffing van het Duitsche volk. Het Duitsche volk wensent den vre de en wenscht slechts met r-isi gelaten te worden om zijn welvaart te kunnen opbouwen. Tenslotte deed Hitier een beroep op alle arbeiders om op 12 November voor de regcering te stemmen. Hijzelf is niet gebonden aan een klasse, hij staat bo ven de klassen. Hij interesseert zich niet voor intel lectueelen, burgers of proletariërs, doch kent slechts het Duitsche volk. Dat Duitsche volk moet op 12 No vember zelf over zijn lot beslissen. Dat volk is bereid samen te werken met andere volken en mede te wer ken aan den internationalen opbouw, doch wil dat slechts doen als gelijkgerechtigde Als hij het Duitsche volk oproept, om de vraag of het daartoe bereid is met „ja' te beantwoorden, doet hij dat niet omdat hij zelf dit noodig heeft. Hij heeft een algemeene volmacht van het Duitsche volk om nog drie en een half jaar leider te blijven en hij had ook deze zaak zelf kunnen beslissen, dch wilde voor deze belangrijke aangelegenheid dat het Duit sche volk zich zou kunnen uitspreken, in het be lang van 't volk zef, dat niets anders wil dan vrede, rust, welvaart en gelijk recht, om de eer van het Duit sche volk hoog te houden. Pas den volgenden morgen ontdekt. Vier dooden, vier gewonden. Tengevolge van den dichten mist is gisternacht een passagiersvliegtuig neergestort, bij Portland in Ore- gon. Vier menschen kwamen daarbij om, vier ande ren werden zoo zwaar gewond, dat zij naar een zie kenhuis moesten worden overgebracht Het .ongeluk werd gisterochtend pas ontdekt. Chauffeur verliest de macht over zijn stuur Negen dooden, achttien gewonden. Reuter meldt uit Straatsburg: Gistermorgen om zes uur is een groote vrachtauto, komende uit Bitohe in het departement Moseile in bot sing gekomen met een vrachtauto die een .aantal ar beiders vervoerde. De bestuurder van de eerste auto, die de macht over zijn stuur verloren had, reed In volle vaart op de hem tegenkomende vrachtauto Bij de botsing werden 9 personen gedood en 18 ge wond, van wie er 9 naar het ziekenhuis moesten wor den overgebracht. De bestuurder zelf bleef ongedeerd. Reeds 10 dooden. Van de gewonden ver- keeren er zes in levensgevaar. Omtrent dit ernstige auto-ongeluk wordt nader ge meld. dat het aantal dooden tien bedraagt. Van de ge wonden hebben zes zulke ernstige kwetsuren, beenbreu ken en andere verwondingen opgeloopen, dat voor hun leven wordt gevreesd. De oorzaak zou gelegen zijn in het niet tijdig functionneeren van den rem van de auto. Na vier uur beraadslagen, nam de Raad van Alk maar Donderdag een voorstel aan tot uitvoering van een boschplan aan den Bergerweg. waarvan de kosten op vier ton worden geschat. Het 18 H.A. groote weiland aan den Bergerweg, dat onlangs door de gemeente is aangekocht, zal be- hoscht worden en als villa-terrein in exploitatie wor den gebracht. De regeering heeft zich in principe be reid verklaard medewerking te verleenen. Het ont werpplan geeft buiten de bebossching en het maken van een vijver gelegenheid tot het maken van 148 ka veis bouwterrein voor den bouw van villa's en land huizen, waarvan de minimum inhoudsmaat 350 M3. moet zijn. De minister wenscht over cijfers te beschikken, al vorens te kunnen bepalen of subsidie zal worden ge geven. Wanneer geen subsidie van Rijkswege wordt verleend, zal het werk niet uitgevoerd worden. Reuter seint uit Reims: Gisterenmiddag is op der. weg ReimsVouziers na- bfj Pont Faverger een zware Nederlandsche personen auto tegen een boom gereden. Voorbijkomende automobilisten hebben de drie inzit tenden uit den wagen gehaald. Het waren: de chauf feur J. P. Cremer. geboren te Amsterdam in 1901, thans woonachtig te Amsterdam die op slag gedood werd, C P. Verkroost, geboren te Amsterdam in 1897 en de Duitsche mej. La se Koehler, geboren te Reck- llnghausen in 1909, woonachtig te Bonn. Belde laatsten werden naar het ziekenhuis te Reims vervoerd. Zij verkeeren ln zeer ernstigen toestand en hebben talrij ke verwondingen. De Nederlandsche consul heeft de families van de beide Nederlandsche touristen van het geval verwit tigt. Men veronderAeld, dat zij onderweg waren van Parijs naar Duitschland. Nog een doode Nader meldt Reuter uit Reims, dat ook de heer Verkroost, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan zijn bekomen verwondingen is overleden. De toestand van het derde slachtoffer, mej. Kohier geeft geen aan leiding tot bezorgdheid. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Begrooting van Binnenlandscbe Za ken zegt de minister o.m, dat het in deze tijden meer dan ooit krachtige gezagsbandhaving noodig is, ge paard aan tact en beleid en begr p voor de moei lijkheden, waarmee bijna alle bevolkingsgroepen beo ben te kampen. Aan het centraal en plaatselijk gezag worden dus hooge eischeii gesteid. Wanneer de Ka mer dan ook bijzondere aandacht wijdt aan de bur gemeesters, vindt zij de Minister geheel aan haar zijde. Terzake van de klacht over partijdigheid bij voor drachten tot burgemeestersbenoemingen verklaart de Minister dat voor alles gaat de geschiktheid voor het ambt. De minister meent in het algemeen dat de buiten gewoon groote toeneming van bemoeiingen van den burgemeester gepaard gaande mei den eveneens steeds drukker wordenden werkkring van Kamerle den meer en meei bezwaien tegen deze combinatie van functies doen rijzen. Zijnerzijds in het algemeen is niet te verwachten, dat benoemingen zullen wor den bevorderd, waarbij het Kamerlidmaatschap an terieur zou zijn aan het burgemeesterschap. Handhaving van het gezag, waarbij uiteraard op treden tegen terrorisme bij werkstakingen een be langrijk punt is is naar 's Ministers oordeel een eerste eisch. Wat de burgemeesters van Koog Zaandijk, Wy- chen en Maartensdijk aangaat, wijst de minister er op. dat aan den burgemeester van Wycnen op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. Over de perso nen van deze burgemeesters, waaromtrent mededee lingen zijn gedaan aan het kabinet, kan geen publi citeit worden gegeven, aangezien het kabinetszaken betreft. Het politiek optreden van de burgemeesters is een van de punten, die de volle aandacht -'ergen. Vervolgens zegt de minister, dat hij zorg zal dragon dat op nationale feestdagen ook van de gemeente- gebouwen de Nederlandsche vlag zal worden uilgesto ken. Eventueele weigering van de zijde van do bur- 9 A, H., b. 9 H, 10, 8, 5 9 Vr., 10 9 Vr, 3 Jj, Vr., 5, 3 gemeesters zal niet zonder gevolg blijven. Tegen het plaatsen van roode vlaggen op gemeentegebouwen zal worden opgetreden met de middelen, die daartoe dienstig zijn. De Minister is te allen tijde bereid, naar concrete aanwijzingen omtrent vermeend onjuist beleid van burgemeesters een ernstig onderzoek in te stellen. De wenschelijkheid, dat burgemeesters in hun ge meente wonen, onderschrijft de Minister geheel. Samenvoeging van gemeenten. Van een stelselmatige herziening onzer gemeente lijke indeeling verwacht de Minister geen heil. De wenschelijkheid van wijziging der gemeentegrenzen hangt te zeer af van varieerende factoren, dat daarop een systeem kan worden gebouwd. De Minister is van oordeel, dat de factor bezuiniging, hoewel een uiterst belangrijke, niet in die mate overwegend mag zijn, dat op dien grond alleen combinatie van ge meenten zou moeten worden doorgezet. Overigens koestere men van bezuiniging door combinatie van kleine gemeenten in het algemeen niet al te hooge verwachtingen. Het samenbrengen van verschillende kleine gemeenten onder één burgemeester, zooals in de praktijk reeds op ruime schaal geschiedt, heeft de aandacht van den Minister. LISSABONS BOOMEN GEROOID. Door ziekte aangetast Uit Lissabon wordt gemeld: De gemeenteraad heeft besloten, duizenden prachtige plataanboomen in de stad om te hakken, daar zd zijn aangetast door een zich steeds meer verspreidende ziek te. die de boomen doet wegkwijnen. Lissabon is bekend om zijn prachtige boomen. en men zegt, dat door dit besluit de stad van haar schoonste sieraad wordt be roofd. OUDE LAPPEN VOOR NIEUWE. Waarschuwing van de politie. In verschillende daghladen komen advertenties voor van den volgenden inhoud: „Te koop: Nieuwe bonte katoenen lappen, 80 cent per Kg. of 5 cent per eL Zen ding rembours. Noordhoek-Hegstraat 73, Lonneker." Deze advertentie wordt geplaatst door een zekeren Grltter, wonende te Lonneker. Wanneer een bestelling wordt gedaan, ontvangen de bestellers na eenlge dagen een pak. inhoudende pl.m. 1 Kg oude, waardelooze lap pen. De burgemeester van Lonneker waarschuwt tegen de praktijken van bedoelden Grltter. Een vorm van militaire recht-praak. Hiermee tevens de doodstraf weer Inge voerd. De Oostenrljksche bondskanselier, dr Dollfuss, heeft voor het geheele land het standrecht afgekon- dngd en wel met name voor moord, brandstichting, en gewelddadigheden, oa. moedwilligo vernieling van andermans eigendom. Het standrecht een vorm van militaire rechtspraak maakt het mo gelijk, degenen, die zich aan de genoemde vergrij pen schuldig maken, snel te straffen. Door de afkon diging van het standrecht voor deze misdrijven Is in Oostenrijk tevens de doodstraf ingevoerd. i- eem No. 20. 9 H., 8 6,4,8 H„ 7 9 b., 9, 7 4» 6. 7 Het dolkoeoe waagstuk van zes Amerikaansche marine- vliegers, die met hun toestellen de tg. „luchttrap" vormen. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de wetsontwerpen tot steun aan noodlij dende gemeenten ec tot vermindering der uitkeerlng uit het Gemeentefonds zegt de regeering, dat door de nieuwe regeling de flnancieele toestand der gemeen ten zoo zeer Is verbeterd, dat er maar zeer weinig ge meenten zullen zijn. die herstel van den toestand van vóór de wet van 1929 boven den tegenwoordlgen zullen ->refereeren. Ook na toepassing der korting, bij dit ontwerp voorgesteld, zal de overgroot© meerderheid der gemeenten in een heel wat gunstiger positie verkeeren, dan indien zij nog moesten leven onder het regime der oude regeling. De regeering betoogt vervolgens dat aan verster king der Inkomsten van het Gemeentefonds niet kan worden gedacht, Verlaging van gemeentelijke uitgaven Verlaging der gemeentelijke uitgaven ts in deze dagen met beslistheid geboden, omdat het vroegere uitgavenpell bij het gedaalde volksinkomen niet kan worden gehandhaafd. Niet ln alle gemeenten kan die verlaging even gemakkelijk worden bewerkstelligd, doch dat er ln tal van gemeenten nog aanmerkelijke bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd, daarvan is ook de regeering overtuigd- Een stelsel om met handhaving der wet van 1929 den rchok van den plotsellngen overgang op te vangen,door een gedeelte der uitkeerlng te reserveeren en in de nieuwe vijfjarige periode ln afloopend tempo aan de gemeenten uit te kperen, is door de regeering ernstig overwogen. Zij heeft er van afgezien een dergelijk stel sel in baar ontwerp op te nemen, omdat dit tot oneven redige moeilijkheden voor verschillende groej>en van ge meenten zou leiden. Ongeluk op onbewaakten overweg onder Leiden. Gistermiddag ls de 37-jarige J. R. uit Katwijk, toen hij ln den Broekjiolder onder de gemeente loeiden den onbewaakten overweg wilde oversteken, door een uit Haarlem komenden trein gegrepen. De linkervoet werd hem tot den enkel afgereden. Het slachtoffer is 75 Meter ver langs den spoorweg- dijk gekropen en heeft, luid roepende, de aandacht op zich trachten te vestigen. Hij werd ten slotte opge merkt en door den Kersten Hulpdienst naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Zijn toestand is ernstig. ONTBINDING DER N.S.DJLP. IN TSJECHO- SLOVAKIJE. Besluit aan ministerraad voorgelegd. Wolff meldt uit Praag: De Tsjechoslovakijsche minister-president beeft verklaard aan den ministerraad een besluit te zullen voorleggen in overeenstemming met do wet van 25 October jl. de Duitsche nationaal socialistische arbei derspartij in Tsjechoslovakije te ontbinden. Vlotte handel in bloemkool en sluitkooL Duitschland koopt. Uit Grootebroek wordt aan „De Tel." gemeld: De zeer gunstige weersomstandigheden der laatste dagen zijn bijzonder bevorderlijk voor den groei der late bloemkool. Er gaat dan ook bijna geen dag voorbij of er worden van 150.000 tot 200.000 stuks verzonden. In het binnenland wordt hiervan vrijwel het groot ste deel opgenomen, dooh ook de export wordt weer van meer beteekenis. Naast Scandinavië, Zwitserland en België, komt ook Duitschland weer aan de markt, en vooral dit stemt tot verheugenis. Duitschland tooh is lange jaren de voornaamste af nemer van Westfriesland geweest, doch de crisis dreig de nu zelfs de laatst overgebleven relatiën nog om hals t« brengen. Van de slultkool vindt rood en wit nog geregeld koo- pers, doch op geel wordt nog geen bod gedaan, tenzij dan voor veevoer. Deze brengt dus niets op. Juist heden werd hier aan de vellingsvereeniging „De Tuinbouw" het omzetcijfer van één millioen gepasseerd. In verhouding tot andere jaren is het sleoht. want ln het beruchte Jaar 932 werd de eerste millioen nog op 17 October gehaald december deed er toen nog een kwart millioen aan toe. Ien hoopt ook thans weer in de Streek. DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT. Een brandkast geforceerd en f 300 gestolen Voor de derde maal is thans Ingebroken ln de export- ilagerlj van de firma Dijkstra aan den Heerenveenschen -■eg te Wolvega. Was de buit de eerste twee keeren ni- ail. de derde maal werd de brandkast geforceerd en I 300 meegenomen. z O N w 9 H. H,5 b„ 9, 6 Schoppen is troef. N. komt it en moei met Z. samen alle 7 sla gen maken tegen iedere verdediging van O. W. Oplossing pro 9 A.. b„ 7 vr.,5 z 4 O N W 9 A„2 9 Vr., 9, Klaver ïs troef. 8 van de 7 i N. O. Z. W. t SA. R5 Kvr.ï S3 2. K9 Hb. K5 K7 3. KA. HH. H3 KH. 4. S2 HA. R7 SH 5. H4 R8 Rb. R2 6. H9 R10 RA. R4 7. Hvr. RH. H8 R6 Het feit dat O. renonce heeft in 2 kleuren, doet ons reeds vermoeden dat de oplossing moet schuilen in een dwangpositie van Oost, zooals ook inderdaad blijkt in slag 4. In de eerste 4 slagen heeft N. een zoo danige situatie verwekt, dat W. aan slag is met Schoppen H., en niets anders over heeft dan ruiten, waardoor A., b., van Z. kunnen gemaakt worden. De manier waarop KH. onschadelijk gemaakt wordt is aardig. Probleem No. 21. 9 b. 8,8. 9 3, 2 A.,2

Schager Courant | 1933 | | pagina 2