Plaatselijk Nieuws. Noodlottig ongeluk in de Middenmeer. Tweede Kamer. Zaterdag 11 November 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9380 Twe.e arbeiders verdronken. Theater Royal. De regeering aan het woord. Vlot gekanteld, waarop zich tegen de voor- schrliten in vier man bevonden. Te laat om het nog in het nummer van dien dag op te nemen, ontvingen we Donderdagmor gen het droevige bericht, dat in den vroegen morgen een Doodlottig ongeluk in den Wierin- germeerpolder was gebeurd, hetwelk aan twee menschen het leven heeft gekost. Zooals gezegd, het was nog vroeg, dus nog duister, toen een viertal arbeiders uit Barsinger horn en Middenmeer, allen in dienst van do cli rectie der Zuiderzeewerken, zich per fiets op weg begaf naar hun werk op de boerenhoeve, waarin de bedrijfsboer v. d. Veen is gevestigd. Om de boerderij te kunnen bereiken, moet men gebruik maken van een vlot, teneinde aan de overzijde van het Kanaal te komen. Donderdagmorgen nu is dit vlot, terwijl de ar beiders er met z'n vieren opstonden, gekanteld, waardoor ze allen in 't diepe Kanaal geraakten. Een der arbeiders kpn zich nog aan het vlot vastklampen, terwijl een ander de ketting kon grijpen, waarmee het vlot verhaald wordt. De beide anderen verdwenen in het drie meter diepe Kanaal, waaruit ze later levenloos werden op gehaald. Hun namen zijn een zekere Potter uit Middenmeer, die daar eerst een vijf weken woon achtig is, en Mandemaker uit Barsingerhorn. WINKELPAND VERKOCHT. Naar we vernemen is het groote winkelpand aan de Hoogzijde. eigendom van den heer A. Hovenier te Ber gen, en waarin de heer J. Klerk zijn zaak in porcelem, glas- en aardewerk enz. dreef, uit de hand verkocht aan den heer D. Mulder, schoenhandel AlkmaarSchagen. VERKOOPING. Door Notaris C. L. van den Bergh werden Donderdag middag in café „De Beurs" van den heer C. Boontjes alhier verkocht 2 perceelen weiland aan den Nesdijk en Schoenmakersweg. tezamen groot 2 H-A. 58 aren, eigendom van den heer A. Blaauboer Cz. Het geheel bracht f 4125 op. ROODVONK. Bij een volwassen persoon in onz" gemeente is een geyal van roodvonk geconstateerd. De patiënt is te Alkmaar in quarantaine. VERKOOPING. In café „Cérès" van den heer J. Schenk alhier, wer den Donderdagmiddag ten overstaan van Notaris H. J. van Veen te Zijpe, in het openbaar verkocht de na volgende perceelen. eigendom van den heer A. Zee man in het Ivoegras: perceel 1, huis en erf. groot 35 70 A.; perceel 2, wei- en bouwland, groot 2.12.40 H.A.; perceel 3, weiland groot 2.26.40 H.A.; perceel 4, wei- en bouwland, groot 6.58.50 H.A. Vorige week waren de perceelen ingezet op een to taal van f9166.34. Bij den afslag werd perceel 1 gemijnd op f25—, doch bij combinatie het geheel op f 1.zoodat de to tale opbrengst was f 9192,34, voor welk bedrag de heer Alb. Govers te Den Helder kooper werd. BAZAB. Donderdagavond was in lokaal Bethel de laatste avond van de gehouden bazar. Verschillende perso nen waren aanwezig en van de attractie® werd «en druk gebruik gemaakt Als nog een rek met kopjes is verloot, wordt overgegaan tot het verkoopen bij opbod van verschillende handwerken en andere dingen, die niet waren verkocht. Vele artikelen vonden voor lage prijzen grage koopers. De heer Holema verricht daarna de trekking van de bazarloten, welke allen waren ver kocht en als dan nog is bekend gemaakt dat de naam van de pop, welke naam door den Burgemeester in een verzegelde envelop was gedaan, Th er es ia is, wordt verder gegaan met de veiling. Tenslotte is het de heer C. Koning, die zijin vreugde uit over het schitterend slagen van de bazar en allen die daaraan medehielpen, dank zegt voor hun hulp en sluit met dankgebed. Hel primitieve vlotjewaarmee liet noodlottige ongeluk plaats vond. De plaats van het ongeval ligt vrij geisoleerd, zoodat de bedrijfsboer, die direct kennis van het ongeval kreeg, hulp moest halen in Medemblik. De burgemeester van Medemblik, alsmede de rijksveldwachter en een ge neesheer uit deze plaats aren circa een uur later ter plaatse, zoo ook de heer Hartigh, veldwachter te Mid denmeer. Vrijwel onmiddellijk werd een der slachtof fers opgehaald, terwijl het tweede eerst om tien uur werd gevonden. Men heeft nog getracht de levensgees ten der drenkelingen op te wekken, doch tevergeefs. De lijken van de beide verongelukten werden onder gebracht in de boerderij van den heer Riepma, waar ze werden gekist, om later per auto te worden vervoerd. We vernemen nog omtrent dit noodlottige ongeval, dat het niet voor den eersten keer is, dat met een derge lijk primitief vlotje, dat uit wat baTken met dwarsplan- ken bestaat, een ongeluk is gebeurd. Tot nu toe is het. eohter steeds goed afgeloopen, doch ditmaal is het nood lottig geworden. Het vlot is berekend op 2, hoogstens 3 personen. In zooverre was het dus onvoorzichtig om er zich met 4 man op te begeven. Aan den anderen kant zou het veiliger geweest zijn, indien hier van bootjes, inplaats van vlotten gebruik gemaakt werd. De laatste toch blijven wrakke vervoermiddelen, en zr>o- als gebleken is, eigenlijk ontoelaatbaar. Doch ze geven ofschoon het niet beslist noodzakelijk is om er ge bruik van te maken een groote tijdsbesparing op de vaak zeer lange afstanden, welke in den polder moeten worden afgelegd. Naar het heet. zal binnenkort het vlot door een brug worden vervangen. Des te meer is het nu te betreuren dat de bestaande toestand eerst twee menschenlevens heeft moeten kosten, alvorens deze nieuwe verbinding tot stand komt. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop van de maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 4769.21, en te rugbetaald f 8505.30, derhalve minder ingelegd dan te rugbetaald f 3736.09. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 9. NATIONAAL-SOCIALISME. Op Vrijdag 17 November a.som 8 uur, zal de „Na- tionaal-Socialistische Beweging" (onder leiding van Ir. Mussert) in het'N.-Hollandsch Koffiehu s alhier oen openbare vergadering beleggen, waar doel en streven van het Nationaal-Socialisme zal worden uit eengezet. (Zie de advertentie in dit no.) N.O.G. De Novembervergadering van de afdeeling Schagen van het N.O.G. werd Woensdagmiddag gehouden De heer Van der Laan van Dirkshorn operde deze bijeenkomst met een herinnering aan de rede v*n Minister Marchant te Jubbega-Schurenga en consta teerde, dat zijne Excellentie de voorstanders van het behoud der openbare sciholen niet goed begrepen scheen te hebben. Nooit hebben deze laatsten betoogd, dat met opheffing eener openbare school tegelijkertijd ook een bijzondere moest verdwijnen. Zij vroegen al leen ook opheffing van een bijzondere, die in gelijke omstandigheden verkeerde. De onkunde, die den voorstanders van openbaar on derwijs in de schoenen geschoven werd, omtrent de positie van het bijzonder onderwijs, bestaat evenmin. Zij, die voor de openbare school opkomen, wisten en weten wel, dat daarvoor eerst wetswijziging noodza kelijk was en is. Maar zij meenden in hun onnoozel- heid, dat een wetsherziening in betrekkelijk korten tijd kon geschieden, zooals met andere zaken dat ook kan plaats vinden. En hun onnoozelheid gaat zoo ver. dat zij meenen datdit ook nu bij het onderwijs nog mogelijk is. We lezen in de bladen, dat verschillende scholen io andere provinciën reeds het slachtoffer zijn geworden. In onze omgeving blijft het angstig stil. Is het de stilte voor den storm, vraagt men zich af. Sombere wolken dreigen en groot is de vrees, dat straks de bui lombarst- Klonken deze woorden zeer sombr, opgewekter kon de voorzitter spreken, toen hij 't over de afdesling zelf had. Het aantal leden neemt gestaag toe. Deze maand waren weer 4 leden toegetreden, zoodat het le denaantal 62 geworden is. Naar aanleiding van een vraag op een vorige ver gadering, deelde de voorzitter mee, dat zij, die als wachtgelders het recht op wachtgeld verloren hadden, ->mdat de tijd, waarop zij in het genot van wachtgeld waren, verstreken is. niet langer op de wachtgeldlijst ■"oorkomen en dus ook de voorrechten daaraan ver bonden niet meer deelachtig zijn. Dit is voor de jon geren wel een groote teleurstelling. Over de verkieslijkheid van het. behoud van den z.g- ancienniteit»<afgevaardigde verschilden de meeningen Over een voorstel om voortaan twee afgevaardigden te kiezen staakten de stemmen-, zoodat op de volgende vergadering daarover opnieuw gestemd moet worden. Getracht zal worden op de Decembervergadering een inleiding van een bevoegde te krijgen over de be grippen inflatie en deflatie «n hun gevolgen. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de groote activiteit van het comité voor de Openbare school, dat circulaires over de opheffing der scholen zond op 17 Oct. en 2 Nov. Hadden de verschillende organisa ties en de ouders niet eerder gehandeld, dan waren zeker de scholen reeds verdwenen. Hierna sluiting. MARKTOVERZICHT. Minder vette koeien werden er een Donderdag j.L aangevoerd, zooals men hoorde beweren, raakten ze uit de hoeken. Veel beste koeien waren er niet aanwezig, de beste liep er uit voor f 220 naar Den Helder. De handel was vrij goed; hadden er meer geweest, dan was de handel kalmer geweest KaJfkoelen hoogen prijs. De aandel in geldekoeien was goed. De vaarzen werden wei verkocht, maar niet wild. De handel in graskalveren was matig. Weinig nuchtere kalveren, doch er was van den prijs beduidend af; heel gewoon handeltje. De handel in vette schapen was aan den stuggen kant hoogste noteering 23 gld. Overhouders tot f 13.50, ook zeer stug. De oude slachtschapen werden goed verkocht, f 1422.50. In bokken en geiten was weinig te doen. De paarden welke aangevoerd waren, waren slacht- paarder* vandJhr die lage noteering. Ze golden van 1520 ets. De aanvoer van vette varkens was niet te groot, vandaar een vlugge handel; zoo maar weer 2 ets. hooger bij de vorige week, hoogste prijs 21 ets. In biggen en schrammen was weinig of geen handel; de menschen durven nog niet best te koopen, maar er werd beweerd, dat als de gevaarlijke ziekte gewe ken is, zij wel zullen koopen. Dus volgende week maar weer flink aangevoerd. Op de kippenmarkt was het 't zelfde; geen vooruit- gang in prijzen en niet achteruit; er komt zoo zoetjes aan meer aangevoerd wekelijks. Verkiezing Hoogheemraadschap. In lokaal „Cérès" van den heer J. Schenk werd gis teravond een openbare vergadering gehouden, uitge schreven door de Algemeene Kiesvereeniging voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, waarin de heer J. Kamp, Berkhout, het onderwerp „De Verkiezingen van het Hoogheemraadschap" behandelde en de heer J. Barendrecht, Groote IJpolder, „De gestie van het Hoogheemraadschap" besprak. De vergadering werd geleid door den heer J. du Burck te Zuidscharwoude, die zijn openingswoord tot een 40 a 50-tal bezoekers kon richten. De heer Kamp begon den waterstaatkundigen toe stand van Noordholland vanaf het jaar 1300 te schet sen, om daarna te komen tot den doorbraak in 1916. ten gevolge hebben de oprichting van 't Hoogheem raadschap. Spr. betoogde dat het Hoogheemraadschap in de behoefte had voorzien, want de leiding van een goed georganiseerd lichaam was noodig. Ook na de af sluiting van de Zuiderzee zal een administreerend li chaam, tevens belast met het onderhoud van dijken en wegen, noodig blijven. Van geheel andere strekking was het betoog van den heer Barendreoht, die oordeelde dat het Hoogheemraad schap wegen van andere lichamen in beheer en onder houd overnam om daardoor zijn bestaansrecht niet te verliezen, die daarbij weer op het risico dat door het Hoogheemraadschap met den wegenbouw wordt geno men en als een grief naar voren bracht dat dit water schap als bankier optreedt teneinde in den vorm van overname der wegen minder credietwaardige gemeen ten te helpen. Spr. oordeelde dat naast het waterschap een wegschap diende te komen, maar achtte het ver keerd dat het wegschap i n een waterschap werd on dergebracht. Spr. laakte dat niet tot salarisverlaging werd voorgesteld, maar eerst het raport van de Staats commissie wordt afgewacht. In het tweede gedeelte van zijn betoog oordeelde de heer Kamp, dat al zou een salarisverlaging van 10 pet. slechts beteekenen 4.23 cent per H.A., toch een totale vermindering van f 10.500 niet uit het oog mag worden verloren. Spr. was niet overtuigd dat als het Hoogheem raadschap werd opgeheven, bij overdracht aan de pro vincie het werk beter en goedkooper zou geschieden, maar wees wel op de onbillijkheid dat voor het Zuider- deel van de provincie geen waterschap was opgericht, zooals in uitzicht was gesteld, om op die wijze de wa- tersnoodlasten door dat deel der provincie opgebracht te zien. Aan het slot oordeelde spr. dat bij de verkie zingen van het waterschap de politiek uitgesohakeld diende te worden. Van de gelegenheid om vragen te stellen of opmer kingen te maken, maakte de heer Joh. de Veer, can- didaat als hoofdingeland plaatsvervanger, gesteld door de politieke partijen, gebruik en wees daarbij allereerst op het vreemde verschijnsel dat waar de heeren Kamp en Barendrecht gezamenlijk bij dezen verkiezingsstrijd optrekken, de heer Kamp waardeering heeft voor het werk van het Hoogheemraadschap, terwijl de heer Ba rendrecht daarentegen zich geheel niet met de gestie van het Hoogheemraadschap kan vereenigen. Uitvoerig ging spr. vooral het betoog van den heer Barendrecht na, en wees er op dat Ged. Staten hadden besloten tot oprichting van het Hoogheemraadschap, en dat ook van Ged. Staten den wensch tot concentratie van weg- beheer was uitgegaan en de provincie daartoe gelden beschikbaar stelde voor wegen, voorkomende op het aanvullend wegenplan. En de vertegenwoordigers van de Algemeene Kiesvereeniging hebben ook steeds vóór de overname der wegen gestemd. Ook spr. vond het niet goed dat Dijkgraaf en Hoogheemraden zelf geen voor stel tot salarisverlaging hadden gedaan, maar het rap port der Staatscommissie willen afwachten. In een uitvoerige bespreking werd nog behandeld en verdedigd aan den eenen kant door den hr. De Veer aan den anderen kant door den heer Du Burck het standpunt, dat beide partyen innemen ten aanzien van de vraag of de politieke partijen zich met deze verkie zing dienen te bemoeien. Song of Songs! Zoo zal dan deze week de wereld beroemde film Song of Songs worden gedraaid in het Theater Royal. In de hoofdrol treffen we aan Mar iene Dietrich, die zich zelve in dit filmwerk van hooge waarde, heeft overtroffen. Een werkelijk aangrijpende levenstragedie ontrolt zich voor ons oog in Song of Songs. Het boerenmeisje Lilly gaat naar de groote stad Berlijn, vol van ge varen, om bij haar tante in dienst te treden en be hulpzaam te wezen in de uitleenbibliotheek. Op ze keren dag maakt zo kennis met den jongen beeldhou wer Waldow, die, getroffen door haar schoonheid, haar beweegt voor hem te poseeren. Ze overwint haar verlegenheid en stemt toe. Al spoedig leiden de geheime ontmoetingen tot een groote, zuivere liefde. Hun liefdesgeluk zal niet be stendigd blijven. Een bejaarde Baron, weldoener van den jeugdigen, veelbelovenden beeldhouwer, wordt op Lilly verliefd en dwingt Waldow hem haar af te staan. Zijn list gelukt ten slotte Waldow moet zijn meisje afstaan aan den ouden tyran, die met haar trouwt. Maar Lilly's huwelijksleven is verre van gelukkig. De baron behandelt haar als een levenloos bezit Dan verschijnt von Prell ten tooneele. een jong landbouw kundige, die Lilly met liefdesbetuigingen lastig valt. Het komt tot een uitbarsting als dc Baron Waldow op het slot inviteert en na een diner met veel wijn insinueert, dat de beeldhouwer plaats heeft ge maakt voor zijn ouden vriend, opdat deze zijn tweede jeugd zal kunnen genieten met Lilly. Lilly, met een hart vol bitterheid >egens de beide mannen, verlaat de tafel. En ofschoon Waldow haar bezweert dat hij haar nog steeds bemint en dat von Merzbach de za ken heeft verdraaid, weigert zij naar hem te luistern en gaat zij de woning van von Prell, haar minnaar, zooals ze Waldow vertelt, binnen. Dan breekt een vreeselijke tijd voor de zoo betrap te Lilly aan. Ze treedt op in cabarets, waar ze ge waagde liedjes moet zingen. Maar Waldow is haar niet vergeten. Op 't juiste moment redt hij haar van den eeuwigen ondergang. De geheele pers is vol lof over dit ongeëvenaarde filmwerk. Een vooraanstaand blad schrijft: Mariene Dietrich nog nimmer heb ik haar zóó bewonderd. Nog nooit scheen mij het voorhoofd zóó edel toe, nog nimmer de oogen zóó vol „ewige Weib- lichkeit". Welk een eindeloos register van emoties, welk een kunde, welk een levenskracht is wegge schonken aan het spelen in een iilm, die in pen an derhalf uur is weggeflitst! Natuurlijk gaat ieder deze film zien om Mariene Dietrich en dat is dan ook in dit geval de eenig juiste opvatting. Een film behoort natuurlijk om alle factoren belangwekkend te zijn, maar een speelster als Mariene Dietrich vertoont zulk een ontwikkelings gang, biedt zóóveel persoonlijkheid, dat men het ove rige op den koop toe neemt. Daartoe werkten dit-' maal die factoren zelf mee. Maar dat deze film u beklemt, bekoort en tot grooto bewondering brengen zal, is onomstootelijk. Minister-President Colijn spreekt. De minister-president de heer Colijn heeft Vrijdag middag de verschillende sprekers, waarvan men over het laatste gedeelte in dit nummer elders nog een resumé vindt, beantwoord. De minister-president is zeer dankbaar voor de welwillende ontvangst der regeering. Wat de cumulatie der functies betreft wordt schrome lijk overdreven. Schandelijk hooge salarissen zijn er in vergelijking met het buitenland niet. De minister spreekt maar niet over salarissen van ministers el ders, van f60.000. Men komt hier voor een cumulatie van f20.000 voor pensioenen en tractement, maar dat is alleen mogelijk als deze man vijf jaar lang wordt gedwongen in eer. paleis te wonen en een vorstelijke staat te voeren. Wat de cumulatie van salarissen betreft, gaat deze regeering niet verder dan het 's lands belang gedoogd. Om het euvel van cumulatie voor pensioen en salaris tegen te gaan, is reeds veel gedaan. Trouwens er is een wetsontwerp in voorbereiding inzake cumulatie voor pensioenen en salarissen. Wat de executie betreft, zal mot de rechtmatige be langen dor schuldeisohers rekening worden gehouden. Bij een desbetreffend ontwerp, dat dc regeering in overweging heeft, zijn betrokken dc Departementen van Justitie, van Economische Zaken en van Finan ciën. Men onderzoekt of het ontwerp zich moet uit strekken buiten dc kringen van land- en tuinbouw. Wat het toezicht op het bankwezen betreft, maakt men zich ock aan overdrijving schuldig. Wat dit be treft, wordt naar de Memorie van Antwoord verwe zen. Ten hoogste een vierde der bedragen, in Duitsch- 1 land belegd, is daar belegd door hankemissies. Daar bij denke men aan de regeeringsverantwoordelijkheid bij toezicht op de banken. Ook dc regeering heeft geen profetischen blik en als zij zich vergist bij een emissie, is zij verantwoordelijk en klopt men licht, bij haar om hulp aan. Wat de concentratie van het. bijzonder onderwijs betreft, wijst de minister-president op het feit, dat eerst vorig jaar er maar twee bijz. scholen waren met minder dan 22 leerlingen, tegenover 83 openbare. Toch wil spr. zeggen dat ook het bijzonder onderwijs zeer ernstig naar concentratie zal moeten streven. Daarvoor heeft spr. reeds 12 jaar geleden gepleit. Spr. spoort zijn geestverwanten daartoe aan. Een rijkskinderfonds acht de regeering niet mo gelijk. Spr. wijdt daarna zijn aandacht aan de devaluatie. Spr. meent om voor de armen en verdrukten wat te kunnen doen, de gulden gaaf moet blijven. Inflatie voert tot bittere nood, vooral voor de economisch zwakken. Wat is beheerschte depreciatie? Zij is zelfs niet voorgekomen in andere landen. Eet is steeds een mislukking geweest. Reeds nu is het niet gemakkelijk geweest om de behoefte aan geld te dekken. Het zou hier bij depresiatie uitraken met de mogelijkheid van consolidatie van vlottende schuld. Wij zouden naar de Nederlandsche Bank moeten gaan en steeds meer papier moeten drukken. De spaargelden en lijfrenten zouden vernietigd zijn. Spr. erkent, dat de vaste lasten heel hoog zijn voor het bedrijfsleven. Maar depreciatie geeft dc oplossing niet. Wie waar borgt, dat de prijsstijging gelijken tred zal houden met de waardevermindering v. d. munt? De ervaring in de Ver. Staten wijst op het tegendeel. Schuldeischers, die geld hebben uitstaan, dat niet meer rendabel is, zullen moeten afschrijven. Dan is onvermijdelijk ka pitaalverlies en rentevermindering. Men zou zeggen, dat Engeland met zijn gedepreci- eerde munt er op Java beter voor zou staan dan Nederland, maar het is andersom. Dc Nederlandsche export op Java heeft zich beter gehandhaafd. De minister zegt verder, dat men de crisis be schouwt als een structueele crisis en dat is juist en daarover zijn wij het nu wel eens. Dat wij het diep ste punt der crisis zouden hebben gehad, is alleen een weerklank der oude opvatting. De inschrompe- ling van de wereldmarkt heeft zich voortgezet in het eerste halfjaar van 1933, toen de omvang van den wereldhandel nog 8V2 minder was dan in dat van 1932. Ook de werkloosheid is in 1933 in ons land grooter dan in de overeenkomstige maanden van 1932. Spr. behandelde daarna de volksbewegingen in Oost en West en wijst er op hoe de emigratie stil staat. Men had dit als een Europeesch vraagstuk moeten beschouwen, maar niet als een nationaal probleem. Tot het laatste toe hebben wij op de bres gestaan voor de juiste economische beginselen, maar tenslotte ston den wij alleen. Toen moesten wij den weg gaan, dien wij nog steeds verkeerd achten en dien wij toch moe ten afleggen, olie meer er groeit achter de bescher mende muren, die opgericht zijn, hoe moeilijker het wordt, die muren neer te halen. Dit maakt, dat de toestand voor onafzienbaren tijd blijft. Voor ons land is dit van groote beteekenis. De regeering houdt zooveel mogelijk vast aan de be vordering van export. Wat de golf van wantrouwen betreft, inzake de vleeschmonopolie maatregelen, die noemt spr. onge grond. Een commissie van onderzoek is niet noodig, maar de regeering wil haar instellen. In behandeling is een ontwerp omtrent rechtspraak in crisisaangelegenheden, dit in antwoord op vragen van de heeren Schouten en De Geer. Men zegt, dat de heffingen op den consument zoo hoog zijn. De in voorbereiding zijnde begrooting van het landhouwcrisisfonds voor 1934 sluit op 161 millt* oen. Dit is inderdaad belangrijk. Maar zelfs met die

Schager Courant | 1933 | | pagina 5