Ook in Noord-Alrika ie winter in aantocht. Zaterdag 11 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9380 LIJK VAN EEN SCHOOLJONGEN GEVONDEN. Omwentelingspogingen in Spanje ontdekt. Gevaar voor aardstorting in de hoofdstad. DE WINTER KOMT: DE BEDOEïNEN TREK KEN NAAR HET ZUIDEN. WE MOE TEN ONS ANDERS UITRUSTEN. WEDER HET MOEILIJKE WA- TERVRAAGSTUK NOODZA KELIJKHEID OM IN GROEP TE REIZEN. PASSA GIERS WORDEN VER VOERD ALS AAN- GETEEKENDE BRIEVEN. (Van onsen reisenden correspondent) BYROUTH, 21 October. OOK hier, in deze Oostelijke landen, nadert de winter, die natuurlijk niet zoo streng is als bij ons, in het Noorden, maar toch ook voor de arme, slecht gehuisveste bevolking, ontberingen met zich brengt. Binnen enkele we ken of maanden zal er sneeuw liggen op de hoogste toppen van den Libanon, maar ook te Damascus, dat zevenhonderd meter boven den zeespiegel is gelegen, zal de koude voelbaar wor den, en zullen de menschen 's avonds huiverend tezamen zitten om kleine houtskoolcomforen. Te Beyrouth, de laag aan de Middellandsche Zee ge legen stad echter blijft de temperatuur ook 's .winters aangenaam. Zooals bij ons de zwaluwen, trekken hier de meeste Bedoeïnenstammen tegen den winter naar het Zuiden, naar Hedzjaz en Nedzjed, het woestijnland, waar koning lbn Saoed heerscht en de heilige steden Mekka en Medina liggen. Voor deze Bedoeïnen, die in tenten leven, wordt de winter in de Syrische woestijn te koud en meer dan duizend kilometer Zuidelijker zoeken ze dan de warmte om in het voorjaar weder terug te keeren, zooals zij in den herfst zijn gegaan, in kleine dagreizen van hoogstens enkele tientallen kilometers en herhaalde rustpoozen. De naderende winter stelt ook ons met ons driewielig motorvoertuigje voor nieuwe vraag stukken. We hadden gerekend reeds vóór het barre jaargetijde in warmer gewesten te zijn, maar de tegenslagen in Tripoli en te Alexandrië heeft ons heel veel tijd doen verliezen en onze berekeningen in de war gestuurd. We moeten nu zorgen voor een winteruitrusting. vooral ook om dat we wel weder herhaaldelijk zullen zijn ge dwongen in de buitenlucht te kampeeren. Mid den in den zomer kunnen de nachten in de woestijn onaangenaam frisch worden, zooals we uit ervaring weten. In de wintermaanden echter kan 's nachts in de Syrische woestijn (maar eveneens in de Libische woestijn) vinnige koude heerschen. Daarop moeten we bedacht zijn. Meer dekens hebben we b.v. noodig, maar meer dekens beteekenen ook meer gewicht en we kun nen ons motorvoertuigje niet zwaarder beladen dan het reeds is. We zullen dus andere uitrus tingstukken moeten opofferen. weten we uit ervaring. De vindplaatsen van wa ter staan voor een groot deel vele maanden van het jaar droog, maar als ze niet droog staan, moet men de plaats, waar zij zich bevinden, nauwkeurig weten. Voor een kameelkaravaan bestaat dit bezwaar niet. Met elke karavaan trekken steeds enkele .leidkameelen" mede. die de streek kennen en weten, waar water is te vin den. Zelfs indien een zandstorm, wat herhaalde lijk geschiedt, den aanblik der streek volkomen heeft veranderd, vinden deze leidkameelen, ge leid door hun instinct, het onmisbare vocht steeds terug. Er is nog een oorzaak, die het vinden van zulk een put moeilijk maakt. Steeds wordt hij door de Bedoeïnen weder met steenen toegedekt om het verzanden te voorkomen. In een steenachtig gedeelte van de woestijn (en de woestijn bestaat niet uitsluitend uit zand) is het zoeken naar zulk een put dus een hopeloos werk. Gedurende on zen tocht door de Libische woestijn hadden wc eens het geluk op een oogenblik, dat het ons aan water begon te ontbreken, op korten afstand Be doeïnen te zien, die bezig waren zakken met wa ter te vullen en te laden op kameelen. Er waren daar op slechts enkele meters van elkander drie zeer diepe putten, die steeds weder door de Be doeïnen vóór hun vertrek geheel worden afge dekt. Deze putten stonden op geen enkele kaart aangegeven. Het is dus mogelijk, dat men op enkele meters van een vindplaats van water, of zelfs liggend bovenop een bron, omkomt van dorst. Allen, die de woestijn bereizen, weten dit en daarom wor den zij, die er van dorst stierven, bijna steeds ge vonden met bebloede vingers, waarvan de nagels zijn afgescheurd. Tot het laatste oogenblik heb ben ze wanhopig in den bodem gewoeld om het levenschenkende vocht te zoeken. De aanwezigheid van een huisje nabij een bron tusschen Damascus en Bagdad zou voor ons dus van groote beteekenis zijn, daar dit huisje ons als een op verren afstand zichtbare baken zou dienen. „Wat de „weds" of „wads" betreft, weten we hoe weinig we er op rekenen kunnen. Na 'n hevi ge, tropische regenbui ontstaan deze riviertjes soms, om na enkele dagen weder te verdwijnen. Gedurende onzen tocht door de Libische woestijn hebben we leeren beseffen, dat het vraagstuk der banden van het allergrootste ge wicht is. Een bandenreparatuur of het omleggen van een nieuwen band bij een motorrijwiel, een werkje, dat tijd verlangt, wordt in de woestijn, onder de gloeiende zon, een marteling en dit is in de wintermaanden niet anders, want ook in wintertijd blijven de dagen (niet de nachten) in de woestijn heet. We willen daarom onzen tocht met geheel nieuwe banden vervolgen, maar het model, dat we noodig hebben, is hier niet verkrijgbaar en de nieuwe banden hebben we in Europa besteld, zoodat we op de levering moeten wachten. Er is evenwel nog een ,niet onoverkomelijk) bezwaar. De overheid hier, om treurspelen in de woestijn te voorkomen, laat niet toe, dat één automobiel alleen de reis van Damascus naar Bagdad aanvaardt. Ze verlangt, dat meerdere te gelijk vertrekken, dus „in karavaan" reizen, zoo dat de menschen hulp en steun bij elkander vin den indien er een ongeluk geschiedt of een der wagens „en panne" geraakt. Dit in groep reizen is ook nog om een andere reden aanbevelens waardig: geheel veilig is de woestijn niet. Den laatsten tijd zijn weder herhaaldelijk automobie len door roovers aangevallen. Natuurlijk zullen roovers een talrijke automobielkaravaan niet zoo spoedig aanvallen als een enkelen wagen. We moeten dus reisgezelschap zoeken en daar mede eenigszins voorzichtig zijn. De Arabische chauffeurs, die de woestijn bereizen, worden door de overheid niet allen ten volle vertrouwd. Passa giers worden daarom steeds door de overheid in geschreven en later moeten deze passagiers door hun handteekening erkennen, dat ze- werkelijk op de plaats van hun bestemming zijn aangeko- ben. De chauffeur moet dit bewijsstuk laten inle veren. Deze maatregel geldt niet alleen voor de reis DamascusBaedad en omgekeerd. Toen ik per automobiel van Haifa (in Palestina) te Bey routh aankwam, moest ik schriftelijk verklaren, dat ik de plaats van bestemming veilig had be- Wikt. Vroeger namelijk lieten Arabische chauffeurs onderweg nog wel eens passagiers, na hen uitge plunderd te hebben, verdwijnen met behulp van een dolk of eenige revolverschoten, zonder dat dit gewoonlijk uitkwam. Dit is thans onmogelijk geworden. Maar voor zichtigheid bij het zoeken in de woestijn blijft ge boden. J. K. BREDERODE. Een groepje der laatste ceders van den Libanon. We staan thans namelijk voor een der aller moeilijkste gedeelten van onzen tocht. Het is niet de Libanon, die ons de grootste hindernis zal op leveren, want reeds verschillende malen, in Spanje, in Algarije, klommen we met ons vier- cylinder-motorrijwiel meer dan duizend meter hoog. Voor onze sterke machine is dat een spel. Eerst aan de andere zijde van den Libanon be gint het groote bezwaar, de woestijn, hier van een uitgestrektheid, als we nog niet doortrokken. De afstand van Damascus tot Bagdad bedraagt rond duizend kilometer. Ook tusschen de steden Tripoli en Bengasi hadden we bijna duizend ki lometer woestijn, maar daar waren toch steeds de afstanden van honderd a twee honderd kilo meter plaatsen, oasen of fortjes, waar we zooal geen benzine, dan tenminste water konden krij gen. Tusschen Damascus en Bagdad is geen en kel dorp, geen enkel fortje, hoewel we, volgens sommige inlichtingen, ongeveer halfweg water zullen kunnen vinden. Is dit waar, dan moet dat een nog niet lang geleden aangeboorde nieuwe put zijn. Bij deze put zou zelfs een bewoond huisje staan, waar men voor reizigers lange stoe len, die als bed kunnen dienen, ter beschikking heeft en zelfs benzine verkoopt. Is dat waar? We zijn bezig hieromtrent zekerheid te verkrij gen, daar dit onzen tocht door de uitgestrekte woestijn aanmerkelijk zou vergemakkelijken. Im mers we zouden dan slechts de helft voorraad aan drinkwater en benzine hebben mede te ne men, wat ons heel veel aan gewicht zou sparen. De landkaart, waarover we beschikken, geeft over den afstand DamascusBagdad drie vind plaatsen van water en zelfs drie „weds" of „wads" (riviertjes) aan, maar wat dat beteekent Misdrijf in het spel? De 17-]arige vriend in hechtenis genomen. Men meldt uit Oss: Woensdagmiddag werd bij de politie te Uden aan gifte gedaan dat het 14-jarig zoontje van den heer Lammerts, directeur van de stoomzuivelfabriek al daar werd vermist. De jongen had in gezelschap van het zoontje van den aannemer L. gespeeld op een ter rein achter de werkplaats van den vader van laatst genoemde, waar een partij bouwmaterialen ligt op geslagen. Ofschoon de jongen aanvankelijk niet op het bouwterrein werd gevonden, werd later op den avond een onderzoek ingesteld daar men hem elders niet had gezien. Omstreeks elf uur heeft men den jongen achter een partij ijzeren balken gevonden. Hij was dood. De jongen heeft waarschijnlijk tengevolge van een ernstigen val den nek gebroken. Daar het lijk dicht bij een grr ,te hijschkraan werd gevonden, wint de overtuiging veld, dat in plaats van naar huis te gaan de jongen op zijn eentje in de kraan is geklommen en daar uit is omlaag gestort, V.D. verneemt nog uit Oss: De 17-jarige zoon van den aannemer werd in ver hoor genomen, met het gevolg, dat deze in voorloo- pige hechtenis is gesteld in het gemeentehuis te Uden. Het parket van 's-Hertogenbosch arriveerde nog Woensdagavond. Het lijk werd in beslag genomen en naar het ziekenhuis te Uden gebracht. Omtrent de oorzaak van dit geval tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat de beide jongelieden oneenig- heid met elkaar hebben gekregen, ofschoon bekend was. dat beiden goed met elkaar konden opschieten. Het onderzoek wordt voortgezet, Licht In de zaak gekomen. Het drama de vreeselijke gevolgen van een stoeipartij. Nader vernemen wij, dat in deze geheimzinnige zaak licht is gekomen. Het blijkt dat de 14-jarige L., wiens lijk men bij het huis van zijn vriend vond, het slachtoffer is geworden van een wat al te hardhan dig stoeipartijtje, waardoor de vriend in zijn radeloos heid wellicht krankzinnig is geworden van schrik. Voor de politie heeft hij een volledige bekentenis af gelegd. De ,,'s-Hert. Crt." meldt daarover het volgende: De beide jongens, het slachtoffer is 14, de aange houdene 17 jaar, hielden zich dikwijls onledig met proeven die zij op school leerden en ook die zij zelf meenden te vinden. Zoo ook dezen avond gingen zij in de schuur van den heer Lwaar zij bij en om de auto's doende zijn geweest. Na eenigen tijd, het moet ongeveer 5 uur zijn ge weest, zijn de jongens aan het stoeien geraakt, waar bij zij blijkbaar wat wild zijn geweest. Plotseling viel de jeugdige Lammers, die door zijn kameraad met de handen om den nek was neergedrukt, bewegingloos neer. Zijn gelaat trok blauw op en de jongen gaf geen teeken van levm meer. Blijkbaar was de greep om den hals wat al te vast geweest. De 17-j?rige L. staat n.1. bekend als een for- sche, zeer sterke jongen, en ongelukkigerwijze moet hij zijn vriendje wat te wild hebben aangepakt. Toen hij bemerkte dat zijn kameraad nie. meer be woog. heeft hij hem aangeroepen en aan de hand getrokken en alles gedaan wat het verstand van een 17-jarigen jongen ingeeft om in zulke omstandighe den te verrichten. Het baatte echter niet en plotse ling drong het tot den knaap door dat hij zijn speel makker, waarmede hij zoovele jaren had omgegaan, van het leven had beroofd. Buiten zinnen van schrik heeft de ongelukkige toen daden verricht, die hem noodlottig moesten worden. In zijn angst, en om zijn daad te verbergen, heeft hij het lijk opgehangen in dezelfde schuur waar het dra ma had plaats gehad. Daarna is de jongen wegge vlucht en doelloos rond gaan dolen. Na eenigen tijd moerhfj beseft hebben dat het on geluk toen bekend zou raken en dat hij ris dader van een doodslag zou worden aangezien Om nu een on geluk te doen veronderstellen is hij op zijn schreden teruggekeerd en weer naar de schuur jegaan, waar hij het lichaam heeft losgesneden en naar buiten ge dragen. Daar heeft hij het lijk or.der een stapel afval van hout en steenen neergelegd, zoodanig dat het moest schijnen, dat de jongen van een dak was ge vallen. De ongelukkige knaap is toen weer het dorp inge- loopen. Het moet inmiddels circa half acht zijn ge- v jest. De ouders van het slachtoffer deden in de buurt rondvragen waar hun zoon toch kon zijn, en ook aan zijn vriend werd ^eze vraag gesteld. Deze toonde zich verwonderd en ging met de buren en familieleden op zoek. Eindel'ik. heel laat in den avond, to n de politie reeds in de zaak gemoeid as, werd achter de schuur het lijk gevonden. De Koninklijke Marechaussee legde er onmiddellijk beslag op en ontbood dr. Peeters, die, als gezegd, den dood constateerde. De vriend van 'het slachtoffer werd onder deze omstandigheden door de politie ondervraagd en in de politiekamer heeft de jongen toen zijn ongelukkige daad direct bekend en nauwkeurig het verloop van het drama uiteengezet. Uiteraard had dit tot gevolg dat de officier van justitie zijn voorloopige aanhou ding gelastte. Gisterochtend is hij per auto naar 's-Hertogenbosch overgebracht. HET UNIFORMVERBOD. Procesverbaal opgemaakt. Woensdagavond hield de Kring Haarlem van den N. S B. een vergadering in het gemeentelijk Concert gebouw aldaar. Bij het begin dezer vergadering is tegen een 32 jarigen colporteur en den 19-jarigen E. door de politie proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het uniformverbod. Ze droegen een zwarte boord en een zwarte das. De politie gealarmeerd. Plannen voor een algemeene staking in geheel Spanje. V.D. verneemt uit Madrid 9 Nov.: De Madrileensche politie is erin geslaagd, een grootsch opgezette omwentelingspoging te ontdek ken. De leiding van deze revolutionnaire beweging berust bij den vroegeren socialistischen minister Largo Caballero, die in samenwerking met de an archistische organisaties, zoomede met de anarcho* syndicalistische en socialistische vakbewegingen het proclameeren van de revolutionnaire algemeene sta king in geheel Spanje beraamden op 18 November, den dag voor de verkiezingen. De regeering heeft alle divisie-generaals en civiele gouverneurs proclamaties doen toekomen om in het openbaar voor te lezen, waarin gedreigd wordt met drastische tegen-maatregelen. Dé geheele politie is op de been. Start voor een veldloop van een Engelsche dames- sportclub in de nabijheid van Wimbledon bij Londen. Zandtrein in den slappen bodem wegge zakt. Op het uitgestrekte terrein achter den Hoofdweg bij het Surinameplein te Amsterdam, dat met zand wordt opgehoogd, is Donderdag in den laten middag een locomitief van een zandtrein in den slappen bodem weggezakt en met eenige wagens omgevallen. Dit geschiedde in de nabijheid van een boeren woning; De bewoners, die reeds eerder vreesden, dat de ophoogingswerkzaamheden gevaar van instorting voor hun woning met zich meebrachten, hebben te bevoegder plaatse assistentie ingeroepen met het gevolg, dat de brandweer en een inspecteur van Bouw- en Woning Toezicht dc situatie hebban opge nomen. Zij achtte echter geen onmiddellijk instor tingsgevaar aanwezig, de werkzaamheden van het ophoogen moesten echter worden stopgezet tot er morgen een betere gelegenheid zal zijn om een defi nitieve beslissing te nemen. UIT DE BIETENCAMPAGNE. Naar de 30 mlllioen kg, per weekl Aan de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Dintel- oord" in Noord-Brabant werden in dj afgeloopen campagnewerkweek, niet minder dan 29 268 000 Kg. bieten verwerkt, een aantal K G bieten als nog nooit in een week hier werd bereikt en waarmede dus alle records zijn geslagen. Vroeger jaren verwerkten de middelmatige fabrie ken ongeveer zulk een kwantum in de geheele cam pagne.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9