Alieüti Niius- Mtitttitit- Lnllinllil Kijken is Koopen bij CLQECK VERKIEZING Hoogheemraadschap. HANDEN AF! dóór ons, en vóór ons De verkiezing Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagcn. Eerste Blad. IN DUITSCHLAND. Ruim 90 der kiezers achter Hitier. Hoe millioenen bewaakt worden. GODSDIENST EN POLITIEK. Gaat Henderson heen? DISTRICT DEN HELDER. De schoenmaker blijve bij zijn leest - de politieke partijen bij de politiek! GAAT BURGEMEESTER BREEBAART HEEN? DE WERKLOOSHEIDSZORG. Noodweer in Zuid-Afrika. Dinsdag 14 November 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9381 CTIRAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag eD Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentlên nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewfjsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1. DIT NUMMEB BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Een dag zonder groote spanning. Geen noemenswaardige incidenten voor gevallen. De eind-uitslag van de gisteren in Duitschland ge houden stemmingen zijn behoudens misschien nog een geringe wijziging, als volgt: VOLKSSTEMMING. Uitgebrachte stemmen: 42.988.153 waarvan Nationaal, socialisten; 39.638.789 (923 pet); Ongeldig: 3.349.363 (7.8 pet) VOLKSSTEMMING: Ultgebachte sommen: 43.452.613, waarvan Ja: 40.601.577 (93.5 pet); Neen: 2.100.765 (4.7 pet.); Ongeldig: 750.271 (1.8 pet); Het aantal stemgerechtigden bedroeg 45.106.168. Ter vergelijking geven we hier ook de cijfers van de verkiezing van 5 Maart jl.; toen bedroeg het aan tal stemgerechtigde kiezers voor den Rijksdag 44.685.7ft4, waarvan waren opgekomen 39.655.039 of 8.7 pet. Hiervan verwierven de nationaal-socialisten 17.277.180 stemmen, gelijk aan ca. 44 pet. De vraag, die beantwoord moest worden. De vraag, die bij het referendum Is gesteld en wel ke met ia of neer beantwoord moest worden, luidde: „Keurt gij, Duitsche man en gij, Duitsche vrouw, de politiek van uw rijksregeering goed en zijt ge bereid te verklaren, dat deze de uitdrukking van uw eigen opvatting en van uw eigen wil is en u plechtig daarvoor uit te spreken? O vezel een rustig verloop. Voor do eerste maal sedert ia ren Is een Rijksdag verkiezing in Duitschland zonder noemenswaardige incidenten verloopen. Vroeger plachten, vooral te Berlijn, op verkiezings dagen agenten te voet en te paard de straten te door kruisen. Groote auto's vol agenten zag men dan heen en weer schieten. Bijzondere politiewagens met ster ke waterspuiten controleerden bij vroegere verkiezin gen de bedreigde punten der stad. Zondags niets van dit alles. De politie deed dienst als gewoon, er was aan geen stemlokaal een agent te zien. Op zijn hoogst nog een S.A. man met een bord, waarop duidelijk werd gemaakt, hoe men stem men moest, want al is het nog zoo eenvoudig ge maakt, er zijn nog altijd menschen, die het niet be grijpen, misschien wel juist omdat het zoo eenvou dig is en zij er met geweld iets achter willen zoe ken. De menschen die gestemd hadden, speldden zich een blank schildje op de borst waarop dat vermeld was en onder de talrijke wandelaars in de parken zag men nauwelijks een volwassene zonder zulk een kenteeken gaan. Overigens overal gewone Zondagsstemming, be halve bij het paleis van Rijkskanselier Hitier, waar een menigte geduldig bleef wachten, begeerig om op dezen gedenkwaardigen dag den leider te huldigen, voor zoover hem dit mogelijk is, voldoet Hitier aan net verlangen om zich aan het volk te vertoonen. xiij wordt dan met ongewone geestdrift toegejuicht. Het resultaat staat geheel in overeenstemming met de gunstigeverwachtingen, ja, het overtreft ten op zichte van de deelneming aan de verkiezingen deze verwachtingen nog ver. Nog nimmer is zulk een deel neming aan een verkiezing ook maar in de verste verte bereikt. De Rijksdag komt waarschijnlijk reeds einde November bijeen. Wolff meldt officieel: Het overweldigende resultaat van het referendum voor Eer en Rechtsgelijkheid heeft niemand verrast, maar de uitslag voor den Rijksdag heeft ook de stout ste verwachtingen der regeering overtroffen. De een heid van het Duitsche volk is nu een feit geworden. De nieuwe Rijksdag zal bestaan uit 660 afgevaardig den of ten hoogste uit 2 meer of minder. De vorige Rijksdag, die in Maart gekozen is, bevatte 568 afge vaardigden plus 80 communisten, die hun mandaat niet mochten uitoefenen. Het V.D.Z.-bureau meldt uit politieke kringen, dat de nieuwe Rijksdag nog deze maand bijeen zal komen, waarschijnlijk reeds op Dinsdag 2S November. De Fransche pers over den uitslag. beschouwingen in het buitenland over den uitslag der verkiezingen, is die van Frankrijk mis schien de belangrijkste. In de Fransche pers vraagt men zich af wat het gevolg er van zal zijn in de bui- tenlandsche politiek van Duitschland. De „Temps" is van oordeel, dat nu het oogenblik is gekomen, dat Frankrijk handelend moet ingrijpen. Het „Journal" schrijft, dat het .voor Frankrijk thans te laat is om te spreken; hot moet het Duitsche di plomatieke offensief afwachten. Hervé schrijft in de „Victoire", dat thans ook de verblinden in Frankrijk kunnen zien, wat het ver drag van Versailles heeft uitgewerkt en dat het voor Duitschland niet uitvoerbaar is. Het verdrag is dood, tenminste wat betreft de .militaire clausules, zooals het reeds dood was in zijn financieel clausule en zoo als ook verscheidene van dc territoriale clausules zul len stenen. Als men Duitschland met rust laat en zoo ver standig is tc onderhandelen, dan zal de vrede we- derkeeren. Na een regiem van 50 jaar parlementarisme en vrijmetselarij is Frankrijk niet in staat gebleken, al leen Duitschland te overwinnen. Frankrijk is ook niet in staat gebleken het voltrekken van de vredes verdragen af te dwingen. Indien Frankrijk niet verstaat, zich te bevrijden van het parlementaristische regiem, den zal het nog vele bittere ervaringen opdoen. 5000 scherpschutters staan gereed. De millioenen dollars, welke in de kelders van Wall- street te New York liggen opgestapeld, worden bewaakt door een leger van 5000 scherpschutters, gewapend met revolvers, automatische geweren, mitrailleurs, traangas- bommen en andere wapens, aldus Reuter. Een groot deel van hun leven slijten deze bewakers onder den grond, waar restaurants, slaapzalen, schiet banen en exercitieterreinen zijn ingericht. Behalve door dit leger zijn echter de kelders nog be schermd door andere middelen. Zoo kunnen eenige lo kalen automatisch onder water worden gezet, terwijl andere met gifgas kunnen worden gevuld, en het heet zelfs, dat ln een van deze kelders heete stoom naar een aanvaller geblazen kan worden. De Duitsche Christenen gaan tot den aan val over. Berlijn, 13 Nov. (V.D.). Hedenavond is in het Sportpalast de algemeen ledenvergadering gehou den van de geloofsgemeenschap van Duitsche Chris tenen. De nat-soc. partijgenoot Schmiedchen sprak een openingswoord, Gauobmann dr. Krause hield een rede, waarna een motie werd aangenomen, waarin tot uiting werd gebracht, dat een duurzame vrede tusschen gemeenten en geestelijken slechts kan wor den tot stand gebracht door overplaatsing of ontslag uit hun functie van alle geestelijken, die niet lei dend kunnen of willen medewerken uit den geest van het nationaal socialisme aan de religieuze ver nieuwing van het Duitsche volk en de voltooiing van de Duitsche reformatie. Van de landskerk wordt ver wacht, dat zij de Arierparagraaph ten spoedigste zonder beperking doorvoert, dat zij bovendien alle Evangelische Christenen van vreeraden bloede in af zonderlijke gemeenten van eigen soort bijeenbrengt en zorg draagt voor de stichting van een Joden- Christenkerk, dat de landskerk als een Duitsche volkskerk zich van al het onduitsche in dienst en confessie vrij maakt en dat de Duitsche volkskerk ernst maakt met het stellen van een heroische Je- zusgestalte als basis van een aangepast Christen dom, waarin in plaats van de gebroken slavenziel de trotsche mensch treedt. De motie besluit met uit te spreken, dat de eenige werkelijke godsdienst voor de geloofsgemeenschap de dienst van het volkswezen is. Zijn optimisme verlaat hem. Naar Reuter uit Genève meldt, zou Arthur Hender son ontevreden zijn over den tegenwoordigen toestand der ontwapeningsconferentie. Hjj zou voornemens zijn, zijn functie als president neer te leggen. Henderson Is blijkbaar verstoord, omdat geen enkele minister van Buitenlandsche Zaken de zit ting van het bureau der ontwapeningsconferentie heeft bijgewoond. Bij de debatten In het Engelsche Lagerhuis over de ontwapening zou echter een telegram van den Geneef- schen correspondent der „Daily Herald" zijn voorgele zen, volgens hetwelk Henderson verklaart: „Ik heb niet besloten af te treden, maar de huidige toestand is ab soluut niet bevredigend en, tenzij die wordt veranderd, kan ik geen voorzitter der ontwapeningsconferentie blij ven." Als de politieke partijen zich gaan bemoeien met de verkiezingen voor het TTrog- heemraadscliap, dan zeggen we De belangen, daarbij betrokken, wenschen we zelf, te behartigen. Los van de politiek, wenschen onze candidaten op te komen voor bezuiniging, ver- laging van lasten; alles vermijden, wat op de ingelanden zwaarder drukt, vooral in deze tijden; een billijker verdeeling van de lasten; des noodig er aan meewerken het waterschap op te heffen. Onze candidaten, eenmaal gekozen, vragen niets Wat zal de partij ervan zeg gen? maar wel: Is het in het belang der ingelanden? Hier is geen twijfel, op wie de ingelanden behooren te stemmen. Voor hen is maar één keuze. Het zijn de candidaten voor: Hoofdingelanden: JIMMINK Hz., Jb., Barsingerhorn. HAAN, N., Oudkarspel. PEEREBOOM, P. J., Broek In Waterland. I Hoofdingelanden-plaatsvervangers: KOOIJMAN Jr., W., Barsingerhorn. NIEUWENHUIS, E., Lisse. I WIT Cz.f D., Nieuwe Niedorp. Be Algemeene Klesvereenlglng v. h. Hoogh. Noordh. Noorderkwartier. Ontslagaanvrage ln verband met het bereiken van den 65-jarlgen leeftijd. Naar wij uit betrouwbaren bron vernemen, lig-t het in het voornemen van Burgemeester Breebaart van Barsingerhorn, om in verband met het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, ontslag aan te vragen. Ons werd medegedeeld, dat hij zich metter woon in Schoorl wil vestigen. Verhooging van Rijksbijdrage in sommig® gevallen mogelijk. Nieuwe circulaire der regeering. 'a Gravenhage, 13 Nov. De minister van Binnenl. Zaken heeft, naar de „Tel." meldt, mede uit naam van zijn ambtgenooten van Sociale Zaken en van Fi nanciën Zaterdag jJ. een nieuwe circulaire aan de ge meentebesturen uitgezonden ln verband met de gewij zigde vaststelling van de, verlaagde, Rijksbijdrage in de gemeentelijke uitgaven voor werkloosheidszorg over 1933, ten einde de onzekerheid in dezen binnen zoo eng mogelijke grenzen te beperken. In deze circulaire wordt o.m. medegedeeld, dat de re geering voornemens is, voor de door de werkloosheids lasten zwaar getroffen gemeenten gebruik te maken van de bevoegdheid om de normale maximum bijdrage te verhoogen tot hoogstens 89 pet scheidene dooden; groote schade. Tengevolge van de hevige onweders die verschillende •-edeelten van de Zuld-Afrikaansche unie hebben ge- nisterd, na een maandenlange periode van droogte, zijn ninstens 20 personen om het leven gekomen. In het 'ransvaalsche district Rustenburg werden zes inboor lingen door den bliksem gedood. De rivieren, die door een deel uitgedroogd waren zijn door de zware regen® plotseling woeste stroomen geworden, die op vele plaat sen buiten hun oevers treden en menschen en vee mee sleuren. In tal van districten heeft het gehageld en op som mige plaatsen vielen hagelsteenen, die ditmaal de be kende duiveneieren overtroffen, en volgens verschillen de ooggetuigen de grootte van sinaasappelen hadden, zoodat zij door vele daken heensloegen en reusachtig® schade aanrichtten. In de omgeving van Johannesburg veroorzaakte de hagel in een groote vruchtenkweekerif voor ongeveer 40.000 pond sterling schade. Ook hier werden twee inboorlingen door den bliksem getroffen en gedood. Te Lichtenberg doodde de hagel duizenden schapen, runderen en ezels. In Natal staan vele dorpen onder water en zijn ver scheidene bruggen door de buiten hun oevers getreden rivieren weggeslagen. KETELONTPLOFFING IN BAKKERIJ. Aanzienlijke schade. Uit Brussel wordt aan de N.R.Cr, het volgende me degedeeld: Er heeft zich in de Coöperatieve Bakkerij De Volks- lust te Merksem, bij Antwerpen, een geweldige ke telontploffing voorgedaan. Het dak van het gebouw werd geheel weggeslagen en ook de muren zijn ge barsten. In den omtrek van de bakkerij is eveneens veel schade aangericht. Als door een wonder Vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1