MAGGIs AROMA J. B. KOSTER De tangendijker Groentenveilingen. Zoekt U gebruikte Auto's Uit de OMGEVING of Onderdeelen en Banden? J. FABER, Beverwijk. Tel. 2312 Zaaitarwe R. Waiboer Pz. Tengevolge van een geweldige ontploffing op de olie velden van Tl verton In Amerika werden drie arbeiders gedood. We zien hier de reusachtige rookkolom tenge volge van den brand, die onmiddellijk na de explosie uitbrak, naar den hemel opstijgen en die mijlen ver in den omtrek zichtbaar was. WINKET Zondagavond ls het seizoen van uitvoeringen en avond voorstellingen officieel geopend, met het optreden van Winkel's Tooneelclub, bij den heer R. Laan. Het was een waardige en een succesvolle opening, want hadden we goede verwachtingen van deze ver- eeniging, ze zijn overtroffen door de wijze waarop er gespeeld is. „Haar laatste wil", een. blijspel in 3 bedrijven van J. W. v. d. Heijden en Henk Bakker, is van begin tot èinde geestig als de rollen in goede handen zijn en het materiaal een zoodanige bezetting mogelijk maakt Onder goede leiding en. veel studie is dit bijzonder 'wel gelukt en een overvolle zaal heeft genoten en ge- sohaterd van het lachen. Een zonderlinge tante, eenzaam levende op een bul ten, ls gestorven en heeft In haar testament bepaald, dat haar familie 4 dagen In haar villa zal logeeren en daar ln vrede en vriendschap zullen vertoeven, waarna de erfenis gelijkelijk zal verdeeld worden. Die echter twist, valt er buiten, Het personeel en de geheele In richting is ten dienste der familie. Om na te gaan of aan de voorwaarden wordt voldaan, zullen twee nota risklerken ook vier dagen in het huis vertoeven. Het personeel is vol verwachting wat er komen zal, een dienstmeisje doet druk en onderwerpt zich moeilijk aan het gezag van den in den dienst vergrijsden huis knecht, zoo'n figuur, die nopit uit de plooi valt, gesloten als het moet. nergens iets van weet, taxeerende zijn nieuwe gasten. Dan komt de familie, zeer uiteenloopende menschen, een jong letterkundige een slager en zijn vrouw, een kruidenier en zijn vrouw, een zeeman en een jong meisje, en voor zoover ze elkander kennen, betwisten ze elkander minder goede eigenschappen. De vrouwen, twee zusters, zijn buitengewoon bespraakt en vooral de slager, een man van veel woorden, die het leven nogal gemoedelijk neemt, voelt zich al spoedig de erf genaam van de villa, een meening die zijn vrouw deelt, doch ernstig betwist wordt door zijn schoonzuster, de vrouw van den kruidenier. Deze kruidenier verdient ook afzonderlijk bekeken te worden; 't is een man zon der eenige idéé van een eigen wil en zijn vrouw regeert hem in erge mate. Hij is slecht bespraakt en onhandig. Daar tusschen door laveert een zeeman binnen, vier kant en rond zijn meening zeggende tegen zijn beide zusters, die hem door haat en laster zijn meisje af handig gemaakt hebben. De letterkundige en het jonge nichtje onderhouden zich vriendschappelijk met elkaar. Het duurt niet lang en de notaris met twee klerken verschijnt om de voorwaarden mede te deelen. De fami lie installeert zich, het onweer is niet van de lucht, er is geweldige ruzie en men betwist elkaar de erfenis. De kruidenier wordt ingelicht hoe hij een kerel moet wor den en slaat over tot uitersten, de slager, een liefheb ber van visschen, valt te water enz., enz., groot© too- neelen spelen zich af en telkens verschijnen als twee geheimzinnige wezens de notarisklerken en noteeren de twisten en geschillen. Vier dagen later wordt het testament geopend en on der groote consternatie valt de familie, die zich op den goeden afloop reeds een en ander had aangeschaft er buiten en de jonge letterkundige en het nichtje, die zich inmiddels verloofden', zijn de eenige erfgenamen, en vertrekken. Groote ontsteltenis onder de andere familie, ontaar dende in groote ruzie en dan valt het scherm, onder een onbedaarlijk applaus. De heer Slikker, de regisseur, heeft met zijn vereeni- ging een succesvolle avond gehad, en de spelers, ze wa ren in aankleeding en grimage eenig en zonder ieder afzonderlijk te noemen .hebben ze allen gegeven, wat ze konden geven en met voldoening is genoten van die bekende vooraanstaande krachten, die we in onze om geving in het vereenigingsleven niet gaarne zouden missen. Het kool binnenhalen is geen ge beurtenis meer. - Hoop op bevre digende prijzen is zoo goed als verdwenen. - Kleinere voorraden. - De oorzaken daarvan. - Een treurig verloop. - Slechte aardap pelprijzen. - Groote aanvoer van roode kool. - Zeer lage prijs. - Ge le kool bijna onverkoopbaar. - Aanvoer van witte en Deensche witte tegen lage prijzen. - Geen hooge prijzen voor bloemkool. - Uien stationnair. - Bieten slecht. - Peen iets beter. - Tomaten gerin ge aanvoer, betere prijs. - Drui ven hooger. - Andijvie slecht. - Rammenas. Was het binnenhalen van de winterkool in normale tijden een der „gebeurtenissen" in het leven van den tuinbouwer, thans, nu dat binnenhalen van den winter- kooi-oogst weldra een feit zal zijn geworden, merkt men bijzonder weinig van wat eens als een bijzonder feit in dat tuindersleven gold. Als de winterkool vroe ger in „wallen" in de boeten was opgeborgen, lag daar de trots en de hoop van den tuinders. De trots op het resultaat van zijn stagen arbeid, geschraagd door wat tuinbouwwetenschap had geleerd omtrent bemesting, plantenkennis, bodemstructuur, selectie en zoo veel meer, wat de productie van den bodem kon verhoogen. De hoop op een financieel resultaat, dat de belooning was voor al de moeite en de zorgen, aan zijn akkers en zijn gewassen besteed. In die hoop was ook een deel van dien trots verdisconteerd, want van trots kan de tuinbouw, evenmin als wie ook, op den duur blijven le ven. Nu de aanwijzingen ontbreken, om nog met eenige mogelijkheid van in vervulling-gaan rekening te kunnen houden, is er ook veel van dien trots verdwehen en is de gemoedsgesteldheid der tuinders eerder apathisch dan hoopvol. Onder deze stemming wordt de kool nu opgestapeld. De voorraden, dat blijkt nu reeds duidelijk, zullen aan merkelijk kleiner zijn dan in beide voorgaande jaren. Veel bergruimte blijft ongebruikt, verschillende schu ren zullen zelfs heelemaal blijven leeg staan. In de on middellijke nabijheid van Langendijk was de teelt slecht en het overige gedeelte van het eigenlijke kooldistrict redelijk. Maar de voornaamste factor van d^n geringe- ren voorraad is wel gelegen in het feit, dat veel min der op contract la verbouwd. De tuinders durven het niet meer aan; gezien den minimumprijs van f 100 per spoorwagen voor de drie soorten winterkool en in aanmerking genomen de bepalingen van de Tuinbouw- steunwet, waarbij de beruchte limiet van 5 millioen als steun voor den geheelen Nederlandschen tuinbouw is uitgetrokken, hebben velen, die anders kool „in den polder" hadden, het risico niet aangedurfd. De koop lieden en speculanten waren ook voorzichtig geworden, wat te begrijpen is voor ieder, die zich nog herinnert, hoe hun pogingen om ook voor toeslag in aanmerking te mogen komen, zijn mislukt. Men zou in normale tijden alzoo mogen aannemen, dat 't aanbod niet van dien aard is dat het de vraag zal overtreffen. Maar in normale tijden was er belang rijke vraag uit het buitenland en men is nu voor wel 90 procent van overtuigd, dat die vraag, ook dezen winter hijzonder gering zal zijn. Het bijna hermetisch gesloten houden der grenzen voor den invoer van verschillende artikelen, o.m. door Duitschland voor onze tuinbouw producten, zal onzen tuinders ongetwijfeld ook dezen winter parten spelen. En men is er van overtuigd, dat, komt er weinig of geen vraag uit Duitschland, er zelfs bij den tegenwoordigen voorraad, nog te veel zal blijken te zijn om het mogelijk te maken eenigszins bevredi gende prijzen te maken. De tuinders gaan den winter In onder weinig bemoe digende omstandigheden. De vrees voor verdere inzin king is sterker dan de hoop op een opleving van eeni ge béteekenis en beide zijn gegrond op gegevens, die sterk in die richting wijzen. Het verloop aan de veilingen in de afgeloopen week gaf mede voldoende reden om tot een zoo ontmoedigen de conclusie te komen. Er werden ook nu weer heel wat aardappels aangevoerd, doch de prijzen waren weer be droevend. Enkele partijtjes Schotsche muizen, voor con sumptie bestemd, brachten den daarvoor vastgestelden prijs van f 1.50 op, maar overigens werd niet meer dan 40 tot 60 cent per 100 Kg. betaald. Voor drielingen kon slechts 30 tot 50 cent worden bedongen. Zij worden grootendeels voor veevoer opgekocht. Zelfs ronde Du- ken brachten niet meer dan 50 cent op. Voor Bevelan ders werd ruim f 2 besteed, voor Friso's slechts f 1.80 Blauwe eigenheimers werden verhandeld voor f 2.20 2.40. De aanvoer beliep nog ongeveer 12 spoorwagens. Er moeten wel bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die tot den grooten aanvoer van roode kool leiden. Het vorige jaar, toen de oogst van winterkool veel over vloediger was dan nu, werden in de week van 712 November slechts 39 spoorwagens roode kool aan beide veilingen te samen aangevoerd; deze week was dit aan tal 88. Het geheim van dezen abnormalen aanvoer ligt niet in de hoogere prijzen, maar in geldgebrek der tuin ders. Op grond van gedane mededeelingen hadden zij mogen verwachten, dat in de afgeloopen maand uitkee- ringen hadden plaats gehad, 'maar tot heden is niets ontvangen. En de menschen moeten toch eten. Zoo was er deze week groote aanvoer van roode kool en weinig vraag. Tal van aangevoerde partijen brachten daardoor weer niet meer dan f 1 op; er waren er ook nog onver koopbare. De allermooiste van de gewenschte grootte golden van f 1.501.90. Bijna alles moest in het binnen land worden geplaatst. Naar het buitenland ging maar weinig. Nog slechter ging het met de gele kool. Deze ls zoo goed als onverkoopbaar. Er blijken op 't oogenblik nog overvloed van andere groenten te zijn, die gele kool ver vangen. Zoo vernamen we. dat de groote voorraden an dijvie den handel in gele kool in den weg staan. In het binnenland kan op die wijze weinig worden geplaatst en uit het buitenland is alle vraag afwezig. Dit. had tot gevolg, dat slechts enkele partijtjes een prijs opbrach ten, die één of twee dubbeltjes boven f 1 lag. Wat ove rigens verkocht werd, ging voor f 1 weg. Toch bedroeg de aanvoer nog 37 spoorwagens. De kwaliteit van de vroege witte kool begint te wen- schen over te laten. De mooiste vindt nog afzet ln de zuurkoolfabrieken voor f 1.25, doch een gedeelte was niet voor inmaak geschikt en bracht dus slechts 40 cent op. Voor de overige, voor zoo ver ze voor export in aan merking kwam, werd f 0.401.25 betaald. Deensche wit te kool had ook een sleohte markt. Enkele partijen konden ongeveer f 1 opbrengen, doch veel bracht he* niet hooger dan tot 70 cent, waar dan nog 70 cent aln steun werd opgelegd, doch waarvan slecht» een deel wordt uitbetaald. De aanvoer van witte kool over schreed de 50 spoorwagens. De mooiste reuzenbloemkool bracht tot ongeveer f 7 per 100 stuks op. Kleinere werd voor f 2.504 verkocht Voor Lecerf werd f 56 besteed. Voor tweede soort was bijzonder weinig belangstelling. Veel ervan kon den prijs van f 1.50 niet opbrengen en werd door zouters afgenomen voor 75 cent De aanvoer bedroeg rond 22000 stuks. In den uienhandel kwam weinig verandering, zoodat de gele'uien van ongeveer f 2 tot f 2.50 opbrachten; voor grove werd 10—30 cent meer betaald. Drielingen schommelden om den prijs van f 1. Nep werd voor f 2.20 —2.50 verkocht. Wegens de drukte van de kooloogst was de aanvoer maar 8 spoorwagens. Met de bieten wordt het al slechter. Voor de mooiste partijen werd f 1 of iets meer betaald. Veel ging echter van de hand voor 40 tot 70 cent Een groot deel werd voor koevoer opgekooht Voor peen werden iets betere prijzen besteed. De groote werden voor f 23.10 verkocht, kleine brachten f 1—1.50 op. Rammenas gold van f 11.80, Aanvoer gering. De druivensoort Alicante noteerde bijde f 40. Tomaten waren er maar weinig; de prijzen waren hooger, zoo dat voor A f 1415 werd bedongen, voor B ruim f 16. voor C ruim f 10 en voor CC f 3. Treurig was het weer met de andijvie. Er werd zoo goed als niets verkocht; het verkochte werd tegen den vastgestelden minimumprijs opgenomen, nl. 50 cent. Ove rigens kwam er 25 cent voor terecht „KIJK, DAT IS MAGGI's AROMA! Ze is verkrijgbaar .W in die typisch vormde flesschen, waarop de naam „Maggi" voorkomt. Ik laat ze steeds bij mijn leverancier uit de groote Maggi, flescn navullen, om- dot dit belangrijk goedkooper uit komt." Wie MaggPs Aroma gebruikt, draagt er toe bij, honder den Nederlanders een goed bestaan te verschaffen. HET MERK VAN KWALITEIT E A D R E S is Één tube PASTOL duurt Meters Meters lang Is dat blanke PASTOL-linten een paar centimeters per dag zijn vol doende om niet alleen Uw tanden schitterend wit te ma ken, maar ook om ze gaaf en gezond te houden. En dat is alles waardI PASTOL is door en door Nederlandsch Fabrikaat; bovendien de oud ste Nederlandsche Tandpasta en laag in prijs. Ook in tuben verkrijgbaar. Doos 20 en 35 ct. Tube 35 en 60 ct. Nog uit voorraad: prima in diverse soorten. Verder aangeboden: Voerbieten, Rapen, Kool, Tarwe, Erwten en Ha- verstroo. Hooi, enz. Schagerbrug. Tel. no. 11 Een mooi model is ook wat waard! Geef Uw jongen zoo'n (as of jekker, daar heeft hij wat aan. VOOR JONGENS VAN 3-8 JAAR 2.15 4J5 6.55 8.Z5 TOT 16.55 KLEINE STIJGING PED MAAT I VAN 9-14 JAAR 615 8.Z5 10.52 13.22 TOT 22.! «LEIN8 STIJGING PER MAAT Zeer groote sorteering Nieuwe dessins. Vlotte pasvorm en betere modellen. Ziet vooral onze étalages. Comb. KREYMBORG, Langestraat ALKMAAR Magdalenenstraat Köster's Volkszaak.

Schager Courant | 1933 | | pagina 4