Actie tegen den BURGEMEESTER. PUROL er op! Groote beroering in Groot-Schermer. Vrachtauto rijdt op vier hinderen in. Auto te water. Dominé en Kerkeraad. Dronken achter het stuur. Noodlottige botsing te Haarlem. BROEK OP LANGENDÜK. 1 Van de zijde der tuinders wordt den laatsten tijd veel geklaagd over de vernielzucht der kooten, welke dit jaar bij honderdtallen in het ambacht aanwezig zijn. Vooral moeten de andijvie- en bloem kool-akkers het ontgelden, om de oost, waarin reeds veel schade is aan gericht. Met vreea zien de bouwers, welke daar ter plaatse bloembollen hebben gezet, het komende voor- jaar tegemoet, daar de eerste spruiten welke naar bui ten komen een geliefkoosde lekkernij schijnen te zijn, /waardoor de bol waardeloos wordt Daar deze vogels onder bescherming der wet staan, zal er weinig aan te doen zijn om van deze plaag verlost te raken, anders ware het wel gewenscht dat er eens een flinke razzia onder gehouden werd. Misschien dat er in verband met de schade, welke aangericht wordt iets in die richting gedaan kan worden. Vanwege het plaatselijke crisiscomité zal er op be scheiden schaal een uitdeellng van goederen plaats vin den, voornamelijk hemden, flanel en schortenbont waarvoor men zich van arbeiders zijde schriftelijk moet wenden tot de vertegenwoordigers hunner organisaties, terwijl tuinders, kleine middenstanders enz. hun aanvra gen schrift el ijk kunnen Indienen bij den secretaris, den heer Schelhaas. Mondelinge aanvragen worden niet in behandeling genomen. LANGENDUK. Naar wij vernemen zal spoedig een uitkeering volgens den Tulnbouwsteunwet 1933 worden gedaan en wel als volgt: Deensche witte kool en gele bewaarkool voor het ge- fa eele seizoen f 0.50, roode bewaarkool van 15 Februari tot 1 April f 0.25 per 100 Kg., vroege roode kool tot 17 Augustus f 0.25 per 100 Kg., aardappelen van 29 Mei tot 1 September f 0.50 per 100 Kg. Uitvoer van uien in October. Volgens het C.O. is de uitvoer van uien in de maand October regelmatig verloopen en is een belangrijk kwan tum meer uitgevoerd dan verleden jaar ln dezelfde maand. Als het niet zoo had geregend, zou er zeer ze ker nog meer zijn uitgevoerd. In het geheel is in October 1933 geexporteerd 18.S5d.000 Kg. tegen 10.434.000 Kg. in October 1932. Dit is wel een aardige toename, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen. Doch uit de gedetailleerde cijfers blijkt, dat de uitvoer uit Noord-Holland met bijna de helft is ver minderd, eveneens die van Rotterdam en omgeving. De export vanuit Tholen en St. Fhllipsland en Noord- en Zuid-Beveland zijn daarentegen ongeveer verdubbeld, terwijl Schouwen en Duiveland ruim driemaal zooveel heeft uitgevoerd dan verleden Jaar. Zeeuwsch Vlaande ren is vrijwel gelijk gebleven, terwijl Amsterdam met een derde is vooruitgegaan. Betreurd wordt echter, dat de prijzen der uien zoo laag blijven. Maar misschien dat er doordat er nu flink wordt verzonden kansb estaat dat een prijsverbetering zal intreden. Het oonüngent uien, wat ln het derde kwartaal in Frankrijk mag worden Ingevoerd, bedraagt slechts 360 duizend Kg., terwijl maar 260.000 Kg. andere groenten mogen worden ingevoerd. Hieruit blijkt, dat er slechts 10 pet van het In het vierde kwartaal 1931 geexporteerde kwantum uien mag worden Ingevoerd, terwijl het percentage voor groenten 18 bedraagt Een en ander is weer een verslechtering bij verleden jaar. De opbrengst van uien ln Dultschland zal niet meeval- Jen, wordt is medegedeeld, door mindere uitplant en mindere opbrengst per H.A. Misschien, dat dit den uit- voer uit ons land nog kan bevorderen. WIER 1N GEN Na een korte periode van stilstand en afneming der ziekt zijn thans weer 13 nieuws gevallen van mond en klauwzeer geconstateerd. Aan M. de Haan ts Ingevolge de Drankwet een verlof A. verleend voor het nieuwe bioscoopgebouw ln de Hoofdstraat alhier, terwijl aan D. Lont overschrijving van zijn vergunning op S. Kaan Pz. Is toegestaan. Ingevolge de Hinderwet ls aan de N.V AP.C, te Den Haag vergunning verleend tot het plaatsen van e«n elee triache benzinepomp-installatie bij garage 'Veltman aan den Koogerweg te Hippolytushoef. B. en W. van Wieringen hebben vergunning verleend aan: Gebr. Boersen tot het bouwen van 8 dubbele wo ningen aan den Mekkenstuinweg;. aan P. Jongkind tot het bouwen van een woonhuis aan den Koningsweg; aan J. Moee tot het oprichten van een woonkeet te Westcrkllef; aan S. de Haan Jzn. tot het bouwen van een bergplaats aan den Gemeenelandsweg. Aan D.Do ves Dzn. ls verguning verleend tot het verplaatsen en tevens vergrooten van zijn garage aan den Koogerweg. Bij Bissohoppelijk besluit ls benoemd verklaard tot lid van het RJt kerkbestuur de heer C. Boersen Th* alhier. Uitgaande van de VBJV. werd Zondagavond in ho tel De Haan een kunstavond gegeven met medewerking van Willem van Iependaal, de welbekende dlchter- zange e. a. als medewerkers. Het is een mooie avond geworden en de aanwezigen hebben van ware kunst kunnen genieten. De avond werd met een gezellig bal besloten, ZIJ P F. Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn verko zen de heeren W. Erike te 't Zand (aftredend) en Jb. de Goede te Oudeslula. W\J vemeimen, dat de heer O. Molenaar te St Maar- tensvlotbrug voornemens ts aldaar op een vrij terrein een nieuw woonhuis te doen bouwen en dat de aanne mer D. de Leeuw Wat. met de uitvoering van het werk zal worden belast Ged. Staten van Noordholland hebben ingewilligd het verzoek van het Bestuur van het waterschap Zijpe en Hazepolder om ln het gemaal van den polder W. de benzinemotor door een Dieselmotor van 10 PJC. te mogen vervangen. In de afgeloopen week zijn nog een paar gevallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Thans komt in vrijwil alle voohouderSbedrijven in deze gemeente ziekte voor. Door B. era W. dezer gemeente zijn de volgende bouwvergunningen verleend: aan Gebr. Keijzer te 't Zand tot het bouwen van een kippenschuur aldaar; Aan de N.V. W. F. Stoel en Zoon's Bouwmateriaal- bedrijf te Alkmaar tot het plaatsen van een oeraent- loods te 6tolpervlotbrug. PETTEN. Het was al weer geruimen tijd geleden, dat we t< Petten in de gelegenheid waren van een film te genie ten. Geen wonder dan ook, dat voor de voorstelling van de Centraal Bioscoop een flinke belangstelling bestond Het programma opende met het interessante „Aan de schoone blauwe Donau", waarbij we voor hete eerst ken nis konden maken met de geluidsinstallatie van deze onderneming; een kennismaking, die ons alleszins be vredigde. Het hoofdnummer „Twee v. d. Zuid-express boeide ons minder door handeling en ontknooping dan door de schitterende natuuropnamen uit het hoogge bergte; vooral de tegenllchtopnamen waren van een groots bekoring. Een geestig teekenfilmpje besloot de zen avond. BURGERBRUG. Aan het Bestuur der Gymnastiekvereenlging Z.S.C- alhier ia vergunning verleend tot het houden van een verloting. De bedoeling ls 2000 loten a 10 cent uit gevea, Bezoek van dan Commissaris der Koningin om de klachten aan te hooren. In verband met grieven welke vrijwel alle gezins hoofden van Groot-Schermer in een brief aan den Commissaris der Koningin nopens gedragingen van den burgemeester kenbaar hebben gemaakt, heeft de Commissaris Zaterdagmorgen in het raadhuis zitting gehouden, om allen te woord te staan die hem wenschten te spreken. In de N.R.Crt. lezen we hieromtrent nog het vol gende: In de kleine Noordhollandsche gemeente Zuid- en Noordschermer bestaat reeds geruimen tijd, wel al ettelijke maanden, een betreurenswaardige stemming tegen den burgemeester, dien men beschuldigt van malversaties terzake van gelden der gemeente, belee- diging van de wethouders en valsche voorlichting over de wijkverpleegster, gedaan in zijn functie als bestuurslid van het Witte Kruis. Wat hiervan allemaal juist is. kunnen we voorloo- pig in het midden laten. We willen er slechts op wij zen, dat over een paar weken door de Alkmaarsche rechtbank een aanklacht wegens smaad zal worden behandeld, ingediend door den vroegeren penning meester van de wijkverpleging. Voorts is onlangs de wijkverpleegster door het bestuur van de wijkverple- gingsvereeniging met meerderheid van stemmen uit haar functie ontslagen, na mededeelingen, die de bur gemeester over haar had gedaan. Dit besluit wekte in de gemeente groote verontwaardiging, die alras zoo erg werd, dat een algeraeene ledenvergadering van genoemde vereeniging werd bijeengeroepen, waarop na heftige discussies bedoeld bestuursbesluit ongel dig werd verklaard cn o.a. de burgemeester niet werd herkozen als bestuurslid. Door al deze voorvallen en door hetgeen men op het particuliere leven van het hoofd der gemeente meende te mogen aanmerken, steeg de ontstemming tegen hem dermate, dat eenige dagen geleden een viertal raadsleden, onder wie een der wethouders, een brief richtte tot den commissaris dor koningin in Noordholland met het verzoek om maatregelen te ne men, die zouden lelden tot het onslag van den heer De Groot als burgemeester der gemeente. Die brief werd ondersteund door brieven van verschillende or ganisaties, alle met eenzelfde verzoek, naar aanlei ding van grieven tegen den burgemeester over diens optreden op verschillend terrein in de gemeente. Als antwoord op deze klachten heeft de commissa ris toen medegedeeld, dat hij Zaterdag 11 Nov. in de gemeente zou komen en ten raadhuize gelegen heid zou geven de geuite grieven mondeling toe te lichten. Op den bepaalden tijd waren Zaterdagmorgen zeer vele gemeentenaren naar het raadhuis getrokken en onder hen bevonden zich behalve eenige raadsleden, ook de bestuursleden der wijkverplegingsvereoniging. Ten raadhuize overhandigde het raadslid M. van der Laan den commissaris een adres, geteekend door 245 van de 270 gezinshoofden in de gemeente, waarin dezen zich tot den commissaris wendden met het erzoek, maatregelen te nemen, die zullen leiden tot ontslag van den burgemeester. Onmiddellijk na het aanbieden van dit adres werd een aanvang gemaakt met het hooren van verschil lende personen, welk verhoor op dit oogenblik nog niet is afgeloopen. Verschillende getuigen brachten bezwaren in te gen handel en wandel van het gemeentehoofd. De grieven van den raad. Ook in den raad kwamen grieven naar voren over de gestes van den burgemeester met den wethouder mevrouw SlotenSmit bij de te werkstelling van werkloozen. De raad besloot nl.. behoudens goedkeu ring van den minister, ora 10 cent toeslag te geven T ZAND. Naar wij vernemen, heeft het Bestuur van de Brei- krans alhier toestemming gekregen tot het houden van een kleine verloting, zulks ten behoeve van het Kerstfeest van de Zondagsschool. HOOGWOUD AARTSWOUD. Zondagmiddag had hier de jaarlijksche stemming voor Notabelen plaats. De animo was ditmaal niet groot Slechts 35 kiezers deden hun plicht. De uitslag was: vacature Jb. Helder, niet herkiesbaar wegens gevorder den leeftijd. Herstemming tusschen K. Helder en Joh. Veerman, Herkozen werden H. van Scheijen en F. de Beurs. op net uurloon van werkloozen, die door een aan nemer bij het maken van een brug in de gemeente te werk zouden worden gesteld. Ondanks de minis ter dit uitdrukkelijk verbood, zijn toch de werkloo zen bij het maken van de brug te werk gesteld en heeft de gemeente den aannemer toeslag verleend. De wethoudster schijnt het daarvoor benoodigde geld door valsche mandaten te hebben verkregen, met medewerking van den burgemeester en ook deze aangelegenheid leidde tot een justitieel onderzoek met als gevolg, dat zoowel de burgemeester als de wethouders zich daarvoor 28 November voor de Alk maarsche rechtbank moeten verantwoorden. De comprumltteerende brief. De voor de zuster tot burgemeester De Groot ge richte compromitteerende brief maakte ln het dorp een punt van veelvuldige bespreking uit. De „Alkm. Crt" vernam zelfs dat werklooze arbeiders met dezen brief of een afschrift er van in het dorp hebben rondgeloopen om ieder die er kennis van wilde ne men er inzage van te geven. Toen men van de zus ter vernam, dat zij dezen brief, waaruit bleek, dat zij bereid was tot een verhouding met hem, voor ruim een jaar op verzoek van den burge meester had geschreven om hem materiaal te ver schaffen voor echtscheiding, omdat zijn huwelijk niet harmonieerde en hij 'n huweltfk wilde aangaan met een verpleegster, waarmede hij reeds 12 jaar be vriend was, steeg de verontwaardiging hooger. Dit word nog erger toen de zuster mededeelde, dat de burgemeester een paar dagen na ontvangst van den brief bij haar kwam met cie mededeeling dat hij niet bevatte, hetgeen hij wenschte en tevens opmerkte, dat hij nu zeer bezwarend materiaal tegen haar in handen had. Toen de zuster, zoo verklaart zij, daar op erg geschrokken, was, zeide de burgemeester om haar gerust te stellen, dai hij den brief verscheurd had. Zij had dit geloofd en was dan ook geheel over stuur, toen de burgemeester met den brief haar ont slag bewerkte, omdat zij geweigerd had mondeling voor den burgemeester te getuigéh, hetgeen zij in strijd met de waarheid achtte. Nog grooter werd de verontwaardiging toen be kend werd, dat de burgemeester aan het schoolhoofd een brief had geschreven, waarin hij berichtte, zijn dochtertje op school niet meer aan zijn hoede toe te vertrouwen, omdat het schoolhoofd de wijkverpleeg ster, een vrouw van onwaardige zeden, in zijn huis bleef ontvangen. Zelfs de commissaris der koningin, die Zaterdag bij het onderzoek volkomen zijn objec tiviteit bewaarde en meermalen opmerkte, dat men ondanks de opgewondenheid met weinig feiten te gen den burgemeester voor den dag was gekomen, gaf, toen het schoolhoofd met klem betwistte, dat de zuster een vrouw van slechte zeden was, te kennen dit ook niet te gelooven en merkte op, dat dit trou wens niets te maken had met het schoolbezoek van het dochtertje van den burgemeester. In de Zaterdag gehouden zitting ten gemeentehui ze werd een en ander uitvoerig behandeld. De kla- gors vulden een en ander aan met staaltjes, waar door zij meenden gerechtigd te zijn als hun oordeel uit te spreken, dat de burgemeester niet gehand haafd kon worden. De burgemeester ontkende met beslistheid hetgeen tegen hem werd aangevoerd als juist en werd daar bij gesteund door de wethoudster mevrouw Slooten— Smit, haar echtgenoot en het raadslid J. Smit, die zich op het standpunt stelden, dat men te doen had met een hetze om den burgemeester onmogelijk te maken. Ook de briovengaarder, de heer Pascha, leg de voor den burgemeester gunstige verklaringen af, terwijl het raadslid, de heer Hoijnis, verklaarde, den burgemeester te hebben leeren kennen, als een uit nemend leider van de raadsvergaderingen en zich overigens met de kwestie niet te willen bemoeien. De echtgenoot van de wethoudster ging als voor malig secretaris van de wijkverpleging zelfs zoover de notulen van de bestuursvergadering, waarin stond dat het ontslag aan de wijkverpleegster met alge raeene stemmen was genomen, als juist te hand haven. Dit was voor dr. Koppen aanleiding om op te merken, dat hij hem van af dit oogenblik niet meer voor een fatsoenlijk man kon houden, welke opmer king door den heer Ten Teij werd onderschreven. De zitting van Zaterdag moet den Commissaris wel de overtuiging hebben geschonken, dat er van samenwerking met den burgemeester door de meer derheid van den raad geen sprake kan zijn, en dat hij cr allerminst in geslaagd is om, door bemidde lend op te treden, voor den burgemeester het ver trouwen van de bevolking te herwinnen. Dat in de zitting voldoende feiten zijn komen vast te staan, die tot het ontslag van den burgemeester zullen lei den, gelooft het hierboven genoemde blad intusschen niet, daarvoor zullen de beide aanhangige strafzit tingen wel worden afgewacht. Alle vier tegen den grond geworpen. De chauffeur in arrest gesteld. Op den weg tusschen Amstcnrade en Brunssum is Zondagavond een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Om streeks 9 uur reed daar 'n vrachtauto, bestuurd door zekeren L. uit Brunssum, do familie L. urt Merkelbeek achterop. Terwijl de ouders de linkerzijde van den weg hielden, liepen hun vier kinderen aan de andere zijde een eindje voor hen uit. De auto, die met tame lijke vaart reed, slingerde zigzag over den weg en bot ste eerst aan den linkerkant van den weg tegen een telefoonpaal, die middendoor brak. De chauffeur wierp daarop zijn stuur naar rechts met het gevolg, dat de vier kinderen werden aangereden en tegen den grond geslingerd. Tenslotte liep de wagen met een geweldigen slag tegen de woning van B. te pletter. De gemeentepolitie, welke direct ter plaatse was, stel de onder leiding van inspecteur Spronck een onder zoek in en arrestoerde den autobestuurder. Dr. v. d. Brekel verleende aan de slachtoffers de eerste hulp. Zij bleken ernstig gewond te zijn, docii konden naar huis worden vervoerd. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 759 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 6 gr. C. is 43 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien. Refractlonist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Tengevolge van verblinding in het ka naal gereden. Een der inzittenden verdronken. Eergisteravond ca. 11 uur is door tot nu toe onbe kende oorzaak een auto, waarin de uit 5 personen be staande familie H. uit Ede zat, bij Meppel ter hoogte van het Planken Loodsje in het Lichtmiskanaal gere den. De auto geraakte geheel onder water. De lfr-ja- rige zoon had de tegenwoordigheid van geest een der ruiten in te trappen, waarbij hij zijn voet ernstig bezeerde en het gelukte hem, boven op de auto staan de, zijn vader, moeder en twee meisjes uit den auto te halen. Hulp was spoedig aanwezig. Kunstmatige ademhaling mocht echter bij de moeder niet meer ba ten. Het lijk is naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle gebracht, waarheen ook de zoon vervoerd is. De ma rechaussee stelt een onderzoek in. Nader meldt men aan de N.R.Ct.: Do familie Hartgers kwam van familiebezoek uit Hoogeveen. De auto werd bestuurd door den heer R. S. Hartgers, handelsreiziger te Ede. Ter* hoogte van de Lichtmis kwam hen een auto tegen, die om beur ten de lichten dempte en dan weer met volle lichten reed. Daardoor misleid, raakte de bestuurder het stuur kwijt en reed in het Lichtmiskanaal. Nadat de zoon de ruiten van den auto had ingetrapt en zijn vader, moeder en twee zusters van elf en dertien jaar op den kap van den auto had weten te brengen, kan telde de auto en men geraakte opnieuw te water. De zusjes en de zoon, die konden zwommen, wisten zich te redden, doch de moeder dreef af. Een schipper wist haar aan wal te brengen, doch de levensgeesten wa ren* reeds gewegen. De vader had zich aan een touw vastgehouden en kon behouden aan wal worden gebracht, Dr. van Thienen uit Zwolle verleende de eerste hulp. De zoon, die gewond was aan den voet, kan vermoedelijk morgen het ziekenhuis te Zwolle verlaten. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest. Oneenigheid te Zwaagwesteinde. Den predikant verzocht zijn ambt neer te leg gen, hetgeen deze weigerde. In de Ned. Herv. Gemeente van Zwaagwesteinde heerscht sindt geruimen tijd oneenigheid tusschen den predikant ds. Hupkes en zijn kerkeraad, zoo lezen wc in de „Tel.". Ds. Hupkes, die vroeger behoorde tot den Gereformeerden Bond in de Hervormde Kerk, wijkt sinds eenigen tijd op belangrijke punten van de orthodoxe opvattingen af. Deze zaak heeft bij herha ling reeds gediend voor de hoogere besturen. Daarbij heeft zich het feit voorgedaan, dat het eene college (het prov. kerkbestuur van Friesland) een beslissing van het andere college (het classicaal bestuur van Dokkum, waarop zich de kerkeraad had beroepen), vernietigde. Thans heeft deze zaak wederom gediend in een buitengewone vergadering van het classicaal bestuur van Dokkum. Na een samenspreking met ds. Hupkes van ruim zes uur verzocht met den predi kant zijn ambt te willen neerleggen. Ds. Hupkes wei gerde dit. De zaak zal nu wederom komen voor het prov. kerkbestuur van Friesland. Wandelaar aangereden en op slag gedood. Op den Utrechtschen weg is gistermiddag onder Zeist de heer van Eek, die daar met zijn verloofde aan het wandelen was, door een auto, bestuurd door jhr. v. V., aangereden en op slag gedood. Do bestuur der van den auto zou in nooge mate onder don in vloed van sterken drank hebben verkeerd. II>i is door de politic in arrest genomen. Op zijn auto is beslag gelegd. liet stoffelijk overschot van hot slachtoffer is naar het ziekenhuis te Zeist gebracht. DE EERSTE ALUMINIUM-BRUG TER WERELD. De groote brug over de Monogahola-rivler te Pittsburg in Amerika wordt versterkt. Niet alleen, dat hierdoor de draagkracht van de oude brug verhoogd wordt, doch men verkrijgt tevens een nieuwe brug van aluminium, zonder dat eerst de oude, ijzeren brug wordt afgebro ken. De besparing op de bouwkosten bedraagt daardoor twee mlllloen dollar. De aluminium balk, die we hier boven zien wegdragen, weegt 104 pond, terwijl dezelfde balk, Indien ze uit staal zou bestaan, 293 pond zou we gen. Hierdoor bereikt men dus, dat het eigengewicht van de brug door de versterking in verhouding slechts weinig zal toenemen. Motor botst op een antobns. Bestuur der bezwijkt aan, ztjn bekomen ver wondingen. Zondagmiddags ca. 12 uur reed op den Rijksweg bij Haarlem ter hoogte van de Maasstraat de 26-jal rige marconist A. F. H. met zijn motorrijwiel uit de richting Santpoort, met den 17-jarigen F. Th. B. op de duo. H. reed met tamelijk groote snelheid. Ter hoogte van de Maasstraat naderde een autobus uit de richting Haarlem. De chauffeur had de linker richtingwijzer uitgestoken ten teeken dat hij de Maasstraat wilde inrijden. Terwijl hij deze straat inreed klonk plotseling een hevige slag. De motor fiets was tegen de rechtcrachterzijde van de autobus gebotst. De motor was van voren geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder was er zeer ernstig aan toe, hij had verscheidene hoofdwonden opgeloopen. De duorijder had een hoofdwond en een lichte hersen schudding gekregen. Hij kon per taxi naar zijn wo ning te Velzen worden vervoerd. H. werd in het ziekenhuis St. Johannis de Deo op genomen, waar geconstateerd werden: een gecom pliceerde rechterdijbeenbreuk, een ernstige hersen schudding en een schedelbasisfractuur. Korten tijd later is hij aan de verwondingen over leden. WATERSCHAPPEN. Met ingang van den eersten Woensdag in December 1933 is tot heemraad van het waterschap de Dertig ge meenschappelijke polders op Texel, benoemd Y. Lap Az. te den Hoorn op Texel, DE DOODSTRAF IN OOSTENRIJK. De galg staat klaar. Reuter meldt uit Ween en; In verband met het wederinvoeren van d° dood straf in Oostenrijk is op de binnenplaat* van de hoofdgevangenis alhier een galg opgericht. Sedert 1908 heeft op deze plaats geen ("rechtstel ling meer plaats gehad, daar in dat jaar keizer Franz Joseph weigerde nog verdere doodvonnissen te onderteekenen. Een helper van den vroegeren keizerlijken beul is benoemd tot beul der republieku

Schager Courant | 1933 | | pagina 7