Dinsdag 14 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9381 „Lycurgus". Bond voor Staatspensionneering, Federatie Hollands Noorden. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Storing in het electriciteitsbedrijf. Een gecompliceerd auto-ongeval. DE TOESTAND OP CUBA. Onrust in Weenen. Wederom een standbeeld van Briand vernield. De wapenstilstandsherdenking in Engeland. Zondag gaf do Gymnastiek- en Schermvereeniging „Lycurgus". in liet Noordhollandsch Koffiehuis van mevrouw Zwaag één van haar jaarlijksche uit voeringen. De middag was gewijd aan dc adspiranten en met ambitie heeft Jiet jonge volkje in een varieerend programma zijn proeven van bekwaamheid afgelegd. We kregen reeds zeer goede gymnastiek te zien, voor al onder de meisjes blijken goede a.s. turnkrachten te schuilen'. Den jóngens zij op liet hart gedrukt, dat ze vooral troinv rle repetities bezoeken en aanwezig zijnde, met ernst de aanwijzingen van hun leider op volgen. Opgepast jongens, aan den leider ligt het niet hoor! F.en succesnummer werd weer het optreden van de kleuterafdeeling. allerliefst waren die naboot singsoefeningen, waarbij het houthakken enz. geimi- teerd werden. Ook de dansen van de meisjes, vol gratie uitgevoerd, oogstten grootcn bijval en dat was verdiend. Des avonds om S uur waren het de dames- en hce- rcnlcden die voor het voetlicht, traden. Na het wol- komswoörd van den voorzitter der vereeniging, den heer Knol, werd liet programma ingezet met stokoofe- ningen van de-dames, een nummer dat altijd groote Oiekoring heeft en wat ook nu weer het geval was. De helaas niet sterk bezette afdeeling heeren heeft weer opnieuw op verschillende wijze haar kunnen gede monstreerd; dc oefeningen aan hoogbrug en hoogrek ■werden over het algemeen uitmuntend ten uitvoer gebracht en liet publiek was dan ook gul met zijn bij valsbetuigingen. Dat was in het hijzonder het geval met het nieuwe nummer, grondgymnastiek, even eens uitgevoerd door de heeren en waarbij, naar het ons toescheen, de uitvoering dier oefeningen wel eens onverdiend als mislukt werden beschouwd en daar door hilariteit verwekte. De dans van dc vierde afdeeling meisjes, een num mer waarbij de deelneemsters wedijverden in elc- gance cn gratie werd evenals 's middags tot een suc ces en dat was ook het geval met de dans van de dames, ongetwijfeld tot groote voldoening van de lcidsctr mevr. Van der VindenZomer. F.n zoo werd met ernst en groote ambitie het programma afge werkt, het geheel tot een goede uitvoering makend en het bewijs leverend, dat dn leiding van dames, meisjes cn kleuters, berustend hij mevr. Van der Vin denZomer, en van de heeren en jongens- adspiranten bij den heer S. Keesman, aan goede han den is toevertrouwd. Deze turauitvoering had een bijzonder karakter, doordat het tevens den laatsten avond zou zijn, dat mevr. Van der VindenZomer als leidster zou optre den. Na de pauze trad daarom de voorzitter der ver eeniging, de heer Knol, nogmaals naar voren, om al lereerst aan mej. T. Nonnekes bloemen aan te bieden, uit erkentelijkheid voor de goede diensten die zij in den vorm van har piano-begeleiding aan „Lycurgus" bewijst. En dan schetst spr. de groote verdiensten van mevr. Van der Vinden als leidster van de meis jes cn dames, maar niet minder van de kleuters. Ge durende 51/2 jaar heeft zij bij .Lycurgus" de functie van leidster bekleed en dat zij thans als zoodanig heengaat, spijt de vereeniging zeer. Dat ook haar wijze van optreden steeds bij de leden, zoowel als bij de ouders van adspiranten en de adspiranten zelf op hoogen prijs werd gesteld, het is meerdere malen ondubbelzinnig tot uiting gekomen. Spr. hoopt, dat al heeft de vereeniging in den heer S. Keesman een goede opvolger gevonden, het heengaan van mevr. v. d. Vinden geen verlies van adspiranten en leden tot gevolg zal hebben. Spr. geeft de verzekering dat „juffrouw Zomer" nooit, zal worden vergeten. Namens de vereeniging biedt spr. haar ten afscheid bloemen aan en namens dc leden, adspiranten en kleuters een groote koperen bloemvaas, gevuld met bloemen. Met een hartelijken handdruk cn een kort woord, betuigt mevr. Van der Vinden haar dank, waarna weer met de verdere afwerking van het programma werd begonnen. Op de bovenzaal van „De Posthoorn" van den heer J. Peetoom werd Zondagmiddag een druk bezochte algemcene vergadering gehouden van de federatie Hollands Noorden van den Bond voor Staatspen sionneering. Van de 17 afdeelingen waren 13 afdeelingen verte genwoordigd, nl. de afdeelingen Harenkarspel, St. Maarten, St. Maartensbrug, Nieuwe Niedorp, Winkel, Kolhorn, Heerhugowaard, Wieringerwaard, Oude- sluis, Schagen, Anna Paulowna, Schagerbrug en Barsingerhorn. De Voorzitter, de heer C. de Vries, Dirkshorn, sprak in zijn openingswoord zijn groote voldoening uit over die groote opkomst en hoopt op zakelijke, ern stige bespreking. Spr. wijst er op, dat de zaak waar voor wij strijden, in een stadium verkeert, die slech ter dan ooit kan worden genoemd. Niet alleen het aantal dat recht op ouderdomsrente heeft wordt kleiner, maar ook het aantal van 50 a 60.000 dat op de wettelijke voorziening wacht, wordt met den dag grooter. Ons doel, premievrij staatspensioen is ver der van ons verwijdei'd dan ooit. We zien toch allen de algemeene verarming, de algemeene toestand in binnen- en buitenland. Het is dan ook zaak den hui- digen toestand onder de oogen te zien en tc probee- ren ons einddoel dichter bij te krijgen. In 't bijzonder heet spr. welkom den afgevaardig de en de bestuursleden van de nieuwe afdeeling Nieuwe Niedorp. Het is bemoedigend dat deze afdee ling groeit als kool en nu reeds 84 leden telt, wat ook voor het bestuur van de federatie een groote voldoening is. Ook tot den persvertegenwoordiger richt spr. een woord van welkom-, in het maand blad is tot uiting gekomen den tegenstand van de katholieke pers en daarom is het zoo nuttig dat on ze bésprekingetn wereldkundig worden gemaakt. De notulen, gelezen door den Secretaris, den heer H. Limpers, Wieringcrwaard, worden goedgekeurd. Van de mededeelingen vermelden we, dat de fede ratie Alkmaar met groot sueces voor het werven van nieuwe leden dc hulp van een wijkverpleegster heeft ingeroepen. Verschillende afdeelingen van die federatie boekten een groot aantal nieuwe leden. De afdeeling Nieuwe Niedorp zond bericht dat zij zich bij de federatie aansluit. Dc afdeelingen Nieuwe Niedorp en Winkel worden aangewezen om de rekening van den penningmees ter na te zien. Zonder discussie wordt besloten opnieuw de toe lage voor den penningmeester op f25 te bepalen. Vervolgens komt aan de orde de weder-aanslui- ting bij de gecombineerde federaties. Door den Voorzitter wordt er aan herinnerd, dat onze federatie thans los is van de gecombineerde federaties, maar dat vorig jaar besloten was tot al- geheele samenwerking. In de practijk blijkt echter, dat dit niet best gaat, dat er een leemte is en het federatiebestuur stelt nu met algemcene stemmen voor tot weder-aansluiting bij dc gecombineerde federaties. Dc bestuursleden oordeelden, dat verge ten moest worden wat geweest is, maar dat het groo te doel, dat wij beoogen, door ons voor oogen moet worden gehouden en dan algehcele samenwerking onafwijsbaar is. Na deze toelichting zegt, de heer Glas de houding van het federatiebestuur te respcctceren en zonder hoofdelijke stemming wordt dan ook overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten. De bestuursverkiezingen. Alvorens tot dc verkiezing van bestuursleden, over tc gaan. deelt de heer K. S. Leguit, Schagen, incde, dat hij door de vele werkzaamheden als bestuurslid van zijn vakorganisatie bedank als lid van het federatiebestuur. Spr. zou die functie niet meer naar behooren kunnen vervullen en dat zou zonde zijn voor de goede zaak. De heer J. v. llain, Wieringerwaard, stelt voor dan ook vandaag in deze vacature te voorzien, met welk voorstel dc vergadering zich vereenigt. De periodiek aftredende bestuursleden, dc hee ren J. Romar, Winkel en II. Limpers, Wieringer waard, worden bij acclamatie herkozen cn nemen die benoeming aan. Voorts moet woreen voorzien in de vacatures ontstaan door het bedanken van de hee ren C. de Vries te Dirkshorn cn K. Leguit te Scha gen. De heer Ter Burg, Anna Paulowna, doet moeite om den heer Dc Vries van zijn besluit terug te brengen, doch de heer J. Glas geeft in overweging om eerst maar tot stemming over te gaan. Bij dc nu volgende stemming is dc uitslag, dat I dc heer C. dc Vries met 12 van de 13 stemmen wordt gekozen cn de heer H. Woudenberg met. 7 stemmen. De Voorzitter deelt nu mede. dat hij om verschil lende redenen gemeend had te moeten bedanken, één van die redenen is zijn vele werkzaamhedeu. Nu zoo ondubbelzinnig blijkt, dat spr het volle ver trouwen van de afdeelingen heeft, en de samenwer king met de bestuursleden steeds zeer goed is ge weest, nu meent spr. de benoeming te moeten aan vaarden, waar spr. nog altijd een groote liefde heeft voor de zaak, waarvoor de bond strijdt. Met applaus wordt deze beslissing van den Voor zitter begroet. Besloten wordt het benoemen van afgevaardig den voor dc vergaderingen van de gecombineerde federaties aan het bestuur over tc laten. Door den Voorzitter wordt verslag uitgebracht van de op 11 April te Amsterdam gehouden vergadering, waarbij er op wordt gewezen, dat voor het, eerst de afgevaardigden uit deze omgeving per autobus naai de vergadering zijn geweest, wat het vergaderingbe- zoek heeft bevorderd. De winterpropaganda. Door den Voorzitter wordt dit punt ingeleid, er op wijzende dat niet alleen getracht dient te wor den meerdere afdeelingen op te richten, maar dat het federatiebestuur van oordeel is, dat aan de dooi de afdeelingen te voeren propaganda door het be stuur der federatie- eenige leiding gegeven dient te worden. Het wordt, toch zeer noodzakelijk geacht dat wanneer dc fcest-propaganda-vergaderingen worden gehouden, het propagandastisch woord niet ontbreekt. En dat komt toch nogal eens voor. Voorts is het bestuur van oordeel, dat de afdeelingen, die. geen teekenen van leven geven, door de bestuursle den van de federatie worden bezocht. Het zal noodig zijn, dat het bestuur voor een en ander een weinig crediet worde verleend. Voor de te houden propa- ganda-avonden zouden de afdeelingsbesturen dus in overleg dienen tc treden met het federatiebestuur. Bij de discussie die over dit punt ontstaat, wordt geinformcerd naar „Rechtsche sprekers". De Voorzitter deelt, mede, dat pogingen om recht sche sprekers te krijgen, tot nu toe mislukt zijn, maar dat getracht zal worden het Rechtsche hoofdbe stuurslid, den heer Van Roekei, bereid te vinden om spreekbeurten te vervullen. Met de door het bestuur gedachte regeling gaat de vergadering accoord. Bij de rondvraag spreekt de heer J. Glas zijn te vredenheid uit over het besluit van den Voorzitter, om de bestuursfuntie tc blijven vervullen, omdat de Voorzitter steeds groote belangstelling voor de zaak van het Staatspensioen aan den dag heeft gelegd. STRAFZITTING VAN VRIJDAG 10 NOVEMBER. Alkmaar. DE EINDJES WEER AANEENGEKNOOPT. De in reserve gehouden zaak contra den uitvoerder van moderne verkeerswegen H. R., had vandaag een volmaakt gelukkig slot voor.... de rijksboetepot. De controleur Rus verkreeg het woord en zette uitvoerig uiteen, dat zijn ambtelijk optreden in verband met de ontbrekende arbeidskaart absoluut niet in strijd was met de uitspraak van zijn collega Renooij. In de as- phaltmolen behoort een kaart te zijn en ook een dito dito op elk afzonderlijk werk op den weg. Is er geen plaats om dit document behoorlijk op te hangen, dan is het toegestaan, dat de opzichter deze lijst in zijn zak meedraagt. Niets meer aan de orde zijnde f 3 boete of 3 dagen! Alkmaar. DES KAiNTDNRlEXTHTERS GEDAANTE VERWISSELING. Mr. P. Langeveld, die eenige aangehouden zaakjes had berecht, deed zijn waardigheid aan mr. de Groot over en versoheen daarop onmiddellijk in een nieuwe gedaante als getuige. Ook mevrouw Langeveld—Holle man compareerde in die kwaliteit. Zulks naar aan leiding van het onhebbelijk optreden van een automo bilist uit Amsterdam, zekere heer S. L., die op den Hoever weg den wagen van mr. Langeveld, gechauf feerd door zijn echtgenoote, bij het inhalen en voorbij rijden niet had willen laten passeeren, ondanks het herhaalde door signalen uitgedrukte verzoek. maar integendeel zjjn auto, blijkbaar bestuurd door een on bevoegde, zelfs dwars over den weg had doen zetten. Waar deze onbehoorlijke handelwijze de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht, had mr. Langeveld aangifte gedaan. De Ambtenaar, die mevrouw Lange veld prees als een bekwame automobiliste, vorderde f 30 boete of 20 dagen tegen den niet verschenen ver dachte, tot welke straf mr. de Groot hem dan ook veroordeelde. Aangezien de veroordeelde kennis had gegeven van zijn niet-verschijning, en hü zich zou voor zien van rechtsgeleerden bijstand, is het te verwach ten, dat deze zaak nog wel eens in deze kolommen zal opduiken. Harenkarspel. HET WAARLAND RAMT AMSTERDAM. TRUI ALS VERKEERSAGENT. De inwoner van Harenkarspel, Corn. D., was op 25 Juni zoo onhandig met zijn auto, komende van den Rijksstraatweg te Alkmaar, in de richting Varnebroek, Spr. dankt den Voorzitter en hij feliciteert de af deelingen. den wensch uitende dat heer De Vries op even goede wijze als tot nu de functie zal ver vullen. De heer Romar en Limpers danken voor 't ver trouwen dat de afgevaardigden in hun hebben ge steld. De Voorzitter dankte tenslotte voor de zakelijke besprekingen en hoopt, dat steeds een krachtige actie zal worden gevoerd. Spr. brengt dank aan het af tredende bestuurslid, den heer K. S. Leguit, en zegt nem dank voor de gezellige samenwerking, zij het dan ook, dat zij van korten duur is geweest. Spr. dankt ook de pers voor hare aanwezigheid en zegt, dat als wij allen het beste beentje voorzetten, het riiet moeilijk zal vallen van onze federatie een van de krachtigste federaties te maken. Met deze woorden sluit spr. de bijeenkomst. De geheede provincie Groningen in het donker. Zaterdagavond van zes tot zeven uur heeft de gc- heele provincie Groningen door een storing in het Provinciaal Electriciteitsbedrijf, in het duister ver keerd, zeer tot. ongerief van «aken en bedrijven. In dc stad Groningen trad van 6 tor 7 uur, met on derbreking van enkele minuten, driemaal een storing op, welke gezocht moet worden in het gelijkstroom- net. In hotels en cafés heeft men met kaarsen een noodverlichting moeten aanbrengen. En, een vechtpartij. Overschie, 11 Nov. Gisteravond omstreeks half 11 werd dc politie van Overschie gewaarschuwd door een automobilist, dat op den nieuwen onvorlichten Rijksweg Rotterdam—Den Haag een ongeval had plaats gehad. De politie spoedde zich per auto naai de plaats waar het ongeval was geschied. Haar Week dat het ongeval op anderhalf uur gaans van Over schie had plaats gehad nabij Delft. Automobilisten hadden de politic van Overschie gewaarschuwd om dat zij dachten, dat het ongeval onder Overschie had plaats gegrepen. Het bleek dc politie van Over schie dat de auto, bestuur door den heer D. F. Boe- re. komende uit de richting Delft, in botsing was geweest met een tegemoetkomende auto, bestuurd door den heer A. van Driel. De botsing was een ge volg van het feit, dat de heer van Driel naar den lin kerkant van den weg overstak. De botsing was zoo hevig, dat de auto van den heer Boere in een langs den weg loopende sloot verdween. De andere auto verloor een wiel cn sloeg tegen een betonnen brug leuning. Dc auto's lagen ongeveer 100 meter van elkaar. Bij de komst van de politie waren de inzit tenden van de beide wagens niet meer aanwezig. De politie van Delft werd van het gebeurde in kennis gesteld. Inmiddels was een kraanwagen aangeko men die de auto van den heer Boere uit de sloot naaide. Juist toen deze auto op den weg was kwam een auto uit de richting Rotterdam, bestuurd door den heer Verkijk, en botste in volle vaart tegen den Kraanwagen, die behoorlijk verlicht was. De boising moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Rijksweg niet verlicht is en de automobilisten op het zwarte wegdek in den avond de auto'se wel zien, doch niet in staat zijn waar te nemen of de wagens zich voortbewegen dan wel of zij stilstaan. Doordat eenige omstanders zich met de botsing bemoeiden, ontstond tusschen de inzittenden van de- aute van den heer Verkijk en eenige andere per sonen oen ware vechtpartij, die tenslotte zoo hevig werd, dat de Dclftsche politie, die inmiddels even eens was aangekomen, dc groep vechtenden omsin gelde en zoo een einde aan het gevecht wist te ma ken. De auto van den heer Boere, die door de twee de botsing geheel werd vernield, werd hierop ander maal uit dc sloot, waarin zij ten tweede male ver dwenen was, opgehaald. Alle drie de auto's zijn door den kraanwagen weggesleept. De bestuurders van de wagens bekwamen slechts onbeteekenend leisel. Gebleken is, dat het stuk van den weg waarop dc ongevallen zich hebben voorgedaan, onder de Ge meente Pijnacker ressorteert. de linkerzijde van de bocht voor het borstbeeld van Geertruida BosboomToussaint te nemen, waardoor zijn wagen in nogal felle botsing kwam met het door den heer P. Zoetelief uit Amsterdam bereden •motor rijwiel. Een tamelijke schade werd aangericht en de onattente chauffeur voor den strafrechter gedaagd, alwaar hem, opgesierd onder de noodige vermaningen, werd opgelegd f 20 boete of 20 dagen. Aangezien het uitzicht ter plaatse tamelijk slecht is, betreurde de ambtenaar het, dat „Truitje' aldaar geen dienst kon doen als verkeersagente en tijdig te waar schuwen voor het gevaar. Alkmaar. IN DEN ROES VAN HET GELUK. De typograaf Gerrit V. in de Trompstraat te Alk maar had gesolliciteerd naar een plaatsje in het roem rijke regiment der Nederlandsche mariniers en vond bij zijn thuiskomt in den laten avond een bemoedigend schrijven, .zoodat hij in zijn vreugde vergat zijn rijwiel binnen te halen. De politie was zoo attent het karre tje ten bureele te deponeeren, maar vergat natuurlijk het onmisbare bonnetje niet. Toch mocht de adspirant- marinier nog van geluk spreken, daar hem reeds vroeger te St. Pancras een spiksplinter nieuwe fiets met regenjas was ontgapt. Niettemin werd hij heden toch gètracteerd op een vonnis ad f 2 boete of 2 dg. Alkniaar. OPENING VAN HET CRISIS-VETWET-SEIZOEN. De heer W. H., slager te Alkmaar, opende heden de mét ongeduld te verwachten optocht der crisis zuivel- spijsvetwetovertreders. D, crisis zuivelspijsvetwetscontroleur de B. had in het pakhuis van den slager ontdekt, een ton. gevuld met 120 kilo onverantwoordelijk gesmolten spijsvet. De sla ger erkende grif en zeide: het is overgehouden zelf ge smolten vet en de accijns in den vorm van zegels is be taald. Voorts doceerde de vakman nog dat men van de slagerspraktijk in Den Haag nog geen flauw benul heeft Het is onmogelijk om vet in voorraad te houden in tu betjes. zooals door het vetbesluit wordt voorgeschre ven. Dan is dit vet binnen korten termijn onverkoop baar. Het verzuim om in deze nieuwe materie den con troleur, die in deze vetfilm de regie voert, te dagvaar den, had aanhouding ten gevolge. A.s. week dus optreden van den heer de Boer, die dan ook zijn licht zal laten spelen over een dusdanige zaak tegen den winkelier P. J. v. H. welke heer op 28 Sep tember in zijn kelder in voorraad had eenige pakjes spijsvet, oftewel margarine, ongemerkt. De heer van 't H. verklaarde dat bedoelde pakjes oorspronkelijk op de embalage wafen voorzien van zegels, doch hij had de verpakking, die vuil was, verwijderd. Deze beide vetwetzaakjes hebben we dus reeds in 't vet! Op de daken der huizen tal van lijken aangetroffen. Zondag werd uit Havanna gemeld: De vuurge vechten in eenige straten duren nog voort. Er zijn nog eenige soldaten en mariniers gedood of gewond. Op de daken der huizen zijn tal van lijken aange troffen. Vijftig slachtoffers konden niet worden ge ïdentificeerd. In de provincie Matanzas is een opstand uitgebroken onder leiding van Carlos de Armas. De geregelde troepen hebben den strijd met hem aange bonden. Later werd gemeld, dat de toestand in de stad veelkalmcr was geworden. Men ziet echter niemand op straat, uitgezonderd de militairen, die in auto's patrouilleeren, gereed 't vuur te openen op de op da ken en balkons verschanste partijgangers.Verscheiden huizen zijn door de aanhangers van de ABC-organisa- tie, de z.g. abesedarios. met dynamiet opgeblazen. De Chineesche consul-generaal heeft de bescher ming der troepen gevraagd voor zijn landgenooten, wier huizen geplunderd zijn. Ook in de Joodsche wijk schijnt gevochten tc zijn, waarbij vier Poolsche Joden den dood zouden hebben gevonden. Een nieuwe revolutionnaire beweging ver wacht. Officieele kringen verklaren, dat de regee ring weet, dat een nieuwe opstand wordt voorbereid; zij is echter gereed om in te grij pen. De op het oogenblik hecrschende rust aldus wordt verklaard, is slechts de stilte voor den storm. Het departement van binnen- landsche zaken ontkent het bericht volgens hetwelk Menocal de leiding zou hebben geno men over een 5000-tal rebellen. Sociaal-Democratische betoogingen t« Weenen. 225 personen gearresteerd. V.D. verneemt uit. Weenen: Ondanks het ver bod, hebben dc sociaal-democraten Zondag toch in de hoofdstraten van Weenen gedemonstreerd. Herhaal delijk werden zij door dc politie met een gummi-stok- uiteengedreven. Er werden 225 personen gearresteerd, onder wie ook de hoofdredacteur van de sociaal-democratische „Kleine Blatt", en de secretaris van de Socialistische Arbeiders Internationale te Zurich, Dr. Friedrich Adler, die ter gelegenheid van de vijftiende herden king van den ste»*fdag van zijn vader, Viktor Adler, naar Weenen was gekomen. Na anderhalf uur werden beiden weer in vrijheid gesteld. Een aantal personen werd bij de botsingen met de politie gewond, onder wie de tweede voorzit ter van den Weenschen Landdag, Thaler. De sociaal-democraten hebben op tal van gebou wen, vooral op de gemeentelijke woningblokken, roo- de vlaggen geheschen, die door de politie verwijderd werden. Op enkele plaatsen werden ook Hakenkruis- vlaggen geheschen. Het zou Zondag onthuld worden. Zondag zou Minister-President Sarraut op het landgoed van Briand een monument ter herinnering aan den Franschen staatsman onthullen. Inmiddels hebben onbekenden in den daaraan voorafgaanden nacht het standbeeld van Briand te Trebeurden met hamerslagen ernstig beschadigd. De neus werd van het standbeeld afgeslagen, evenals een deel van de snor, terwijl het gezicht zoodanig is beschadigd, dat het werk van den beeldhouwer als vernield kan worden beschouwd. In de „Oeuvre" wijdt de Minister van Buitenland- sche Zaken Paul Boncour een herdenkingsartikel aan Briand. Hij schrijft dat de politiek van Briand niet slechts de geheele menschheid ten goed is gekomen, doch vooral groote diensten heeft bewezen aan Frank rijk. Door deze politiek heeft Frankrijk zijn rol, die het door de eeuwen heen gespeeld heeft van leidende natie, weer kunnen opnemen. Aan deze politiek dankt, het als voornaamste doel zijn veiligheid, die ge waarborgd wordt door vriendschappelijke overeen komsten en verdragen. De opvolgers van Briand wen- schen ook in de toekomst deze politiek voort te zet ten. Communisten veroorzaken incidenten te Londen. Tn geheel Engeland hebben Zaterdag herdenkingen van den wapenstilstand plaats gehad. Tc elf uur \s morgens werd de gebruikelijke stilte van twee mi nuten in acht. genomen. Hier eri daar vonden incidenten plaats, die te Oxford en te C.ambridge hét ernstigst waren. Studen ten. die lid zijn van de communistische Nooit-Meer- Oorlog Beweging, hielden een betooging en verstoor den de stilte, zoodat bet tot botsingen kwam met an dere studenten, die de communisten bekogelden met eieren, tomaten, bedorven visch enz. Dc politie maak te van den gummistok gebruik. Te Edinburgh hebben leden van dezelfde organisatie een tegen-demonstratie gehouden. Zij verstoorden de stilte door uitroepen en ook hier verrichtte dc politie arrestaties. Te. Lon den hebben eenige straatkooplui en communisten de stilte verstoord door gefluit of op andere wijze. Na afloop van dc twee minuten werden zij door de ver ontwaardigde menigte afgeranseld. HET AUTO-ONGELUK BIJ METZ. Thans dertien dooden en vierentwintig gewonden. Uit Parijs: De ochtendbladen melden dat liet aantal slachtoffers van het ernstige auto-ongeluk, dat. Vrijdag bij Metz plaats had, is gestegen tot dertien dooden en vierentwintig gewonden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9