Ontploffing Tweede Kamer. Eerlijk duurt het langst. TE ROTTERDAM. Groote materieele schade. Brand op een aak. Hst muiterijproces te Soerabaja. Kostbaar schilderij gestolen. Groot gebaar van het Hitler-regime. Scherp manifest tegen Japan. Een failliet Kamerlid. Plaatselijk iNieuws. Kort verhaal De muurstukken honderden meters weggeslingerd. Slechts één man zwaar gewond. Gistermorgen heeft te Rotterdam een ernstige ont ploffing plaats gehad. Van een wasscherlj aan den Groenen Hllledijk is de stoomketel uit elkaar gespron gen. Hoewel zich een aantal personen in de onmiddel lijke nabijheid bevonden, een paar gebouwen totaal verwoest werden en een regen van puin, kalk, ijzer, pannen en steenen op de straat voor het gebouw niet alleen, maar ook veel verderop, op enkele hon derden meters afstand is terecht gekomen en hoewel van tal van huizen cle ruiten zijn gesprongen, ja, zelfs de vensters uit de sponningen zijn geslagen, is slechts één man, n.1. de chauffeur L. Nymans, van den Groenen Hllledijk, die op het terrein van de wassche- rij bezig was, zwaar gewond. Met een vermoedelijke wervelfractuur Is hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel opgenomen. Eenige leden van het personeel der wasscherij wa ren aanwezig, toen met een vreeselijken slag plotse ling de ketel uit elkaar vloog. Meer dan een kilo meter ver werd de ontploffing gehoord. Er heerschte onmiddellijk een groote consternatie in de dichthevolkte omgeving van Groene Hilledijk, Beijerlandschelaan, Polderstraten, Slaghekstraat en Groningerstraat. De bewoners die nog sliepen, schrok ken van den dreun wakker en wisten niet, wat er boven hun hoofd hing, zij, die reeds op waren, zagen ook nog een moment een angstwekkenden vuurgloed Merkwaardig is, dat de ontploffing in het geheel geen brand heeft veroorzaakt. De gevolgen van de ontploffing. Wel was de verwoesting die de ontploffing had aan gebracht, enorm. De zijwanden van het ketelhuis zijn weggeslagen en stukken van het gegalvaniseerd ijzer zijn ver weggeslingord. Waar deze gebouwen hebben gestaan, vindt men een kuil in den grond, welke ge deeltelijk is gevuld met den defecten ketel, den twee den omgevallen ouden ketel en met het puin van de wanden en brokstukken van het dak. Van het pand, waarin de mangelkamer en de droog zolder waren gevestigd, is de westelijke zijgevel weg geslagen. Op de eerste verdieping stonden op den droogzolder, twee arbeiders van de wasscherij, n.1. L. Overbeeke en B. Kievit. Bij de ontploffing zijn zij door den vloer gezakt en terecht gekomen in de mangelka mer. Daar zouden zij ook door den vloer zijn ge zakt, als zij zich niet juist op het laatste oogenblik hadden weten vast te grijpen aan de pijpen van de centrale verwarming. Zij hebben geen van beiden eenig letsel gekregen, hoewel het neerstortende puin aan alle kanten om hen viel. Via de brandgang heb ben zij zich verder in veiligheid gebracht. Van de opmakerij is de muur tusschen het ketel huis en dit pand totaal ingestort Het ijzeren raam- Replieken bij de Algemeene Beschou wingen. Nadat de ministers Colijn en Oud de in de Kamer gehouden redevoeringen hadden beantwoord, zijn thans de replieken begonnen. Ook ditmaal was de heer Aalberse (r.k.) de eerste spreker en deze waarschuwt ernstig tegen overdre ven optimisme in den nuchteren zin van ons volk wat het fascisme betreft. Spr. is teleurgesteld door de afwijzing der regeering van een rijkskinJerfonds. Het is hem nog niet duidelijk, waarom de Nat. Soc. Bew. niet op de zwarte Kist is geplaatst en de an dere fascistische organisatie wel. Spr waarschuwt de regeering verder voor plannen inzake den sui keraccijns. Voorts rekent hij op een betere regeling van den kinderaftrek ten behoeve van groote gezin nen. De heer Kersten (St. ger.) zegt. dat de Calvinisten van tegenwoordig door een Roomschen zuurdeesem doortrokken zijn. De regeering neme het standpunt der Hervorming in. Voorts moet het levenspeil wor den verlaagd. Op de bedrijven drukken te zware las ten. Spr. acht het afmaken van drachtig vee in strijd met Gods wet Voorts bepleit hij de belangen van het Zuiderzeefonds. De heer Albarda (s.d.a.p.) verdedigt zijn partij tegen de op haar gedane aanvallen. Spr. zeide met na druk geen inflatie te willen, maar meende dat het willen instandhouden van het crisisfonds dat ook niet insluit. Spr. legde er den nadruk op, dat de po sitie waarin de gemeenten thans worden gebracht, niet alleen nadeelig is voor de werkeloozen, maar ook voor de werkgelegenheid. Optimistisch is deze regeering niet en toch is optimisme van 'greote psy chologische beteekenis, die tot het algemeen herstel veel kan bijdragen. Spr. ziet de eerste teekenen daarvan. Spr. vernacht van deze regeering geen grondwets wijziging in democratischen zin, eerder een reaction nair optreden, vooral nu de Vrijz.-Dem. hun politieke vrijheden hebben prijsgegeven. Spr. is ongerust over dat geroep om een sterk gezag. En de excessen daar van zijn gevaarlijk. Ambtenaren mogen niet agiteeren. maar wel regee- ren. Spr. ziet de grens niet. Dat leden van de S.D. A.P. en N.V.V. niet betrouwbaar zouden zijn, als ambtenaren mist elke grond. De regeering spreekt over den anti-militaristischen geest der S.D.A.P., maar zijn de Vrijz.-Dem. niet eveneens voor nationale ontwapening? Spr. vraagt van het gezag rechtvaar digheid. Dat de deur voor de S.D.A.P. is opengelaten, zoo als de heer Colijn zeide, mag waar zijn, maar spr. roept uit, dat deze deur te laag is en de S.D.A.P. lich niet wenscht te vernederen. De N.S.B., die een copie is van de Nat. Soc. Bewe ging in Duitschland, wordt geprotegeerd, waar is in deze het sterke gezag? Spr. schetst de gevolgen van de dictatuur en roept uit: begin er niet aan. De opleving van het natio nalisme is ongewenscht. Het slot was een verdedi ging van het klassestrijdbeginsel, dat zijn bekroning moet vinden in een socialistische maatschappij. Ook de heer Schouten (a.ris niet tevreden over de houding der regeering tegenover de N.S.B. Deze beweging tracht een kracht te vormen in onzen staat. Spr. waarschuwt met drang daartegen. Spr. richt zich tot den heer Westerman (nat. herstel) dat hij propaganda had gemaakt voor nat. soc. en fascisti sche bewegingen en dit onprincipieel en onzakelijk had behandeld. Spr. drong aan op individualïseering van de werke- loozenzorg in.dezen zin, dat rekening werd gehou den met de draagkracht der gemeenten. De heer Bierema (lib.) ontkende dat wat de minis terpresident bad beweerd, dat de beheerschte devo- werk van het pTattö dak van het nieuwe ketelhuis is weggeslingerd en gedeeltelijk terecht gekomen op het platte dak van de pakkamer. De zware ijzeren binten zijn verwrongen en verbogen en een ervan kwam als een serpetine gekruld van het dak naar het trottoir in de Polderstraat te hangen. Het open terrein van de wasschery was bezaaid met steenen en puin. waartusschen hier en daar nog een enkel stuk waschgoed, zooals een wit boordje lag verspreid. Mandflesschen met chemicaliën, welke op het terrein hadden gestaan, waren in gruzelementen gesprongen. Een auto, welke op 't terrein stond, was omgeslagen. Paniek in de omliggende balzen. De meeste van de bewoners in de buurt van de fa briek zaten juist aan het ontbijt. Onmiddellijk, na dat de slag van de explosie hen had opgeschrikt, klonk overal glasgerinkel en het neerkletteren van steenen. In de meeste gezinnen ontstond een paniek en men verdrong elkaar, om toch maar gauw naar huiten te kunnen komen. Met de glasscherven zijn stukken puin en de zwarte modder van stoom, ge mengd met het isolatiemateriaal, cle woningen bin nen gevlogen, zoodat. aan heel wat inboedels groote schade is aangericht. De ontploffing was zoo hevig, dat van de panden, welke aan den Oostkant van den Groenen Hilledijk staan, een groot aantal dakpannen is afgerukt. Een deel van het weggeslingerde puin is in de Beyerlandsche laan terecht gekomen. Van het maga zijn van de firma Kreymborg is in het portiek een groote spiegelruit gebroken, hoewel de deuren, welke ten opzichte van die ruit ..bovenwinds" waren gele gen, gesloten zijn gebleven. In den winkel zijn de ruiten van een glazen lan taarn gescheurd. Op straat vóór een van de etalages is een ijzeren plaat van 1 bij 2 meter gevonden, welke afkomstig bleek te zijn uit het ketelhuis. Aan de over zijde van de straat, ongeveer voor den apotheek van de firma Van Senus zijn nog twee dergelijke platen gevonden. De geheele rijweg van de Beyerlandsche laan lag bezaaid met meppen steen. Het onderzoek der politie. Al vroeg was de justitieele dienst ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Omtrent bijzondere vond sten en ontdekkingen is nu echter nog niets bekend De bouwpolitie evenals de ketelkeuringsdienst kwa men ter plaatse. Later werd omtrent het politie-onderzoek nog mee gedeeld. dat het personeel gistermorgen den ketel aan het hcot stoken was. De stand was 6 atmosfeer en werd nog opgevoerd tot VJy. De capaciteit bedraagt, gelijk gemeld 10. zoodat zelfs een druk van 12 nog geen ontploffing had kunnen veroorzaken. De manometer bleek in orde, terwijl ook het peil- glas met water was gevuld en eergisteravond nog was doorgeblazen. De veronderstelling ls gemaakt, dat zich op de stookplaats gassen hebben ontwikkeld, doch het meest waarschijnlijke is wel een ontploffing in den ketel- zelf. Hoe? De inspecteur van het stoomwezen heeft de kwestie nog ln handen. Overigens was de ketel 15 jaar oud en in Augustus j.1. nog gekeurd en goedgekeurd. Geen arbeiders werkloos geworden. Men heeft onmiddellijk pogingen in het werk ge steld om het bedrijf voort te zetten. In een gedeelte van de fabriek, waar geen noemenswaardige ver woestingen zijn aangericht, werkte men reeds door. Voorts verleenen andere wasscherijen tijdelijk hulp Geen enkele arbeider is werkloos geworden. De schade wordt op tenminste f 100.000 geschat. lutie overal mislukt was. Engeland is even ver van Inflatie af als ons land. maar het schuldeivraagstuk is daar niet zoo moeilijk als h;er. De Engelsche ex port is gestegen, dat van Nederland gedaald. Spr. wil hieraan nog geen directe conclusie vastknoopen en drong verder aan op ingrijpende bezuinigingen. De heer Joekes (v. d) spreekt zijn blijdschap uit over het feit dat er algemeen samenwerking ls om de moeilijkheden te boven te komen. Spr. zonderde enkele extremistische groepen uit en vroeg zich af, of de Kamer zelf daartegen geen maatregelen moest nemen. Spr. was over de toezeggingen der regeering nogal tevreden, behalve inzake de hypotheekschul den. Van een redeneering als van den heer Bierema wil spr. niets weten Dat alle S.D.A.P.'ers en N.V.V.'ers worden uitgesloten van functies resortee- rende onder Defensie, gaat epr. te ver. En ook ten aanzien van de N.S.B. laat spr. een ernstige waar schuwing hooren. Dat de Vrijz.-Dem. veranderd wa ren ten opzichte der democratie loochende spr. met kracht. Het bracht heel wat vroolijkheid toen spr. zeide dat Marchant nog hetzelfde pakje aan had als in 1930. Wie is zijn kleermaker? werd geroepen. De heer Joekes ging echter kalm voort en wees er op. dat het de S.D.A.P. is die met haar prediking van den klassostrijd, haar sentimenten, haar houding t.a.v. de Zeven Provinciën, haar afzetten van raadsleden, enz., andere dem. groepen van zich afjaagt De heer Duymaer van Twist vond het noodig om toen in paethetische houding en wijzend op Duys te roepen, tot de S.D.A.P.'ers: lees julie zijn brochure maar eens! (Vroolijkheid.) Verschillende andere leden voerden nog het woord, die vrijwel dezelfde onderwerpen aansneden. Begrooting van Defensie, De Kamer ls ook begonnen aan de bespreking van de begrooting van Defensie. Niet minder dan 15 spre kers staan op het lijstje en het vuur is geopend door generaal Duymaer van Twist, die zich ongerust maak te over onze weermacht, nu alle landen sterker gaan bewapenen. Spr. wees op een veranderd inzicht der S.D.A.P. ten opzichte van het vraagstuk der nat. be wapening. Vierkant er voor uitkomen durven ze nog niet. Spr. betreurt het verden dat de vergifti gere van den geest in onze weermacht niet even eens gestraft worden als de muiters. Voor de gezags- handhaving bracht spr. lof. Het debat duurt voort. Vlammen meters boven het dek uit. De schipper vry zwaar, de monteur licht ge wond. Gistermiddag is, terwijl men bezig was met het re- pareeren van den motor, brand ontstaan in de machi nekamer van de 200 tons aak „Verandering", schipper Mel-nen, welke gemeerd lag in de Eem nabij de wasch- olinefabriek te Amersfoort. .Het vuur greep zéér snel om zich heen, zoodat zeer spoedig de vlammen eenige meters hoog boven het dek uitsloegen. De brandweer uit Amersfoort heeft met haar sohulmbluschapparaat het vuur in een paar minuten gedoofd, waardoor het gevaar voor ontploffing van de 140 liter inhoudende benzinetank was geweken. De materieele schade wordt door verzekering gedekt. De schipper werd aan gezicht en handen zoodanig door het vuur gewond, dat hij naar het St. Elizabeth's gasthuis moest worden overgebracht waar hij ter verpleging is opgenomen. De monteur werd licht gewond. GEEN NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. Uit Oslo 14 Nov. De commissie uit het Storting, die belast ls met de verdeeling der Nobelprijzen, heeft besloten, den Nobel prijs voor dea vrede dit jaar niet toe te wijzen. De eerste groep schepelingen gevonnist. De meeste straffen zwaarder dan de etschen Allen in liooger beroep. Gister heeft de Zeekrijgsraad te Soerabaja vonnis gewezen in de zaken van de eerste groep beklaagden, muiters der Zeven Provinciën, aldug luidt een Aneta- berlcht. De 19 beklaagden uit deze groep, zijn allen Inlandsche schepelingen. In 10 gevallen waren de uitspraken conform den eisch, de andere beklaagden werden tot zwaardere straffen veroordeeld. Deze liggen tusschen de 6 en 13 jaar gevangenisstraf. Alle beklaagden hebben hooger beroep aangeteekend. Overweging der vonnissen. De overwegingen van de vonnissen bevatten dat be klaagden de aan boord zijnde officieren en onderoffi cieren beroofd hébben van hun vrijheid tot handelen, hen opzettelijk hebben verhinderd hun dienst te ver richten en gedwongen zich uitsluitend op te houden op 't achterschip, welke toestand geschapen werd door twee door de opstandige schepelingen gelijktijdig ver richte complexen van handelingen, namelijk het onder stoom gaan met het schip en het overmeesteren van wapens en munitie. Alle beklaagden hebben handelingen verricht, welke moeten worden beschouwd als rochtstreeksche mede werking. Het verweer van de raadslieden tegen verzwarende omstandigheden betreffende onmiddellijke hulp (de ten laste legging stelde dat ter plaatse geen onmiddel lijke hulp te verkrijgen was) heeft de Zeekrijgsraad niet tot een andere zienswijze gebracht- Overwegende omtrent de soort ec de maat van de straf dat de ernst van het misdrijf en de omstandig heden onder welke het werd gepleegd in aanmerking genomen, de ernstigste bestraffing vordert, kan even wel worden volstaan met de oplegging van een vrij heidsstraf als hoofdstraf. Do Europeescho beklaagden. De Zeekrijgsraad te Soerabaja zal 28 November de zaken behandelen van de tweede groep der muiters en wel de Europeesche screpellngen. De tenlaste legging ia vrijwel van denzelfden inhoud als die welke is beteekecd aan de eerste groep Inland sche schepelingen. Uit een kunstverzameling te 8tockholm, Gisternacht hebben dieven zich toegang weten te verschaffentot de bekende Zweedsche Kunstverzame ling van Ingenieur Rasch, en naast vele andere kost bare voorwerpen en kunstschatten Rembrandt'a schil derij „Jeremias beweent den ondergang van Jeruzalem" gestolen, dat alleen reeds een waarde van 400.000 kro nen heeft Het schilderij werd door de inbrekers uit de lijst ge sneden. Ingenieur Rasch sliep tijdens den Inbraak in het huls. De dieven waren zoo brutaal, dat zij de Ju- weelen die in een lade van een kast, die naast het bed stond, lagen geborgen, eveneens meenamen, zonder dat de eigenaar ontwaakte. Men neemt sM, dat de inbraak is gepleegd door een Internationale dievenbende, die eenige dagen geleden eveneens inbrak bU den Kanselier der Universiteit, oud- Minister-President Trygger. Massa-ontslag uit Concentratiekampen. Naar aanleiding van de stembusoverwin ning. Berlijn. Naar aanleiding van de geweldige verkie zingsoverwinning is gister een groot aantal gevange nen uit de concentratiekampen ontslagen. C. A. Doth had zijn heele leven gewerkt en gezwoegd en daar eon bitter beetje mee verdiend. Hij was ton- slotte kassier geworden bij de Firma Jareson en Co. De oudo Jareson was een wat ruwe, in don grond echter goedhartige man. Toch had Doth, de stille, bescheiden Doth, met zijn altijd gebogen rug, veel tegen hem, zéér veel. Hij had tegen zn mooie auto en keurige kleeren, z'n villa, kortom, Doth was ja- loersch en wist, dat hij nooit zoo'n auto, nooit een uitstekend kleermaker nooit een villa zou bezitten. Vroeger, ja, lang geleden, had hij wel eens gehoopt, te zullen opklimmen, zooals het soms gebeurde, door een wonder. Mar die tijden waren voorbij. Hij wist 't nu wel. Tot aan het eind van zijn levensdagen zou hfj wel een kassiertje zijn. als hij tenminste tot aan het eind kon werken en werk kreeg. Anders zou hij van Jareson pensioen krijgen, Nooit een auto, kleer maker, luxe, nooit reizen en het lieven genieten. Deze gedachten vergif tigden het brein van den vroeg vergrijsden kassier C. A. Doth. Deze gedachten brach ten hem er toe, op een avond in zijn acten- tasch ee n som van vijftigduizend pond aan gemakkelijk verkoop bare aandeelen en baar geld, dat morgen naar de bank moest worden gebracht, te stoppen en mee te nemen. HU groette schichtig den portier en liep haastig de straat door. Hoewel hij zichzelf honderd maal voor hield, dat hij kalm moest zijn, vooral héél kalm, bonsde zijn hart, tot het hem zwart voor de oogen werd. Dief, dief, dief! fluisterde zijn geweten, vijf-en- veertig jaar eerlijk geweest en nu een dief gewor den! Gestolen geld draag je. HIJ ontweek zijn hospita, kon geen brok eten naar binnen krijgen en begon in zijn kamer heen en weer te loopen. Het was zijn plan, niets te pakken, met den trein te vertrekken, zóó als hij was, onderweg er gens uit te stappen, natuurlijk niet op de plaats, waarheen hij zijn kaartje had genomen, zich daar andere kleeren aan te schaffen, zijn baardje laten wegscheren, zijn haar anders te laten kappen en naar de stad terug te keeren, vlak in de buurt van zijn oude woning, onder een valschen naam. Het was alles precies berekend, C A. Doth, piacbts sinds jaren zijn vrijen tijd met het lezen van detective romans te vullen. Hij had op èlles gerekend, zelfs op zijn zenuwen, doch op één ding niet! Het kan zijn, dat er geboren misdadigere bestaan, nm het zoo maar eens uit te drukken! Menscheri die evenmin een misdaad kunnen begaan als onmu zikale menschen kunnen corriponeeren, menschen zonder stem zingen kunnen. Tot deze menschen be- Als de Japanscho Intriges tot oorlog lei. den Uit Moskou wordt aan de .Daily Telegraph" gemeld, dat de controlecommissie van de communistische par tij voor de Sowjet van het Verre Oosten in haar offici- eele orgaan .JDe Stille Ocaaanster" van 1 November een militant manifest tegen Japan heeft gepubliceerd. In dit manifest wordt verklaard dat indien de Japan- sche intriges tot oorlog leiden, lo. de Russische lucht macht een van de sterkste ter wereld, klaar zal staan besliaeecde slagen uit te doelen tegen de vitale centra van den vijand; 2o. burgeroorlog ln Japan zou uitbre ken, waar de heerschende klasse voor den eersten keer de verschrikkelijke krachten der arbeiders van haar eigen land zou hebben te duchten, die zouden op staan om hun zaken met het regiem te regelen. Verder zegt het manifest dat de macht van het Roo ds Leger tot geweldige hoogte ls gestegen en dat het alle moderne wapens in volstrekt voldoende hoeveel heden bezit, die het gebruik op groote schaal van alle nieuwe oorlogsvormer.' zouden veroorloven. Het blad herinnert er aan, dat twee dagen nadat dit manifest verscheen, de Japanners hun vermetele lucht verkenning hebben uitgevoerd boven de voorsteden van Wladiwostock waartegen de Sowjetregeering heeft ge protesteerd. De HJst der Maandag uitgesproken faillissementen be vat ook den naam van den heer Roestam Effendl, het communistische Kamerlid, dat te Amsterdam woont. ESPERANTO# 3>e maandelljksche bijeenkomst van de Esperantis ten-vereen I ging „La Norda Stelo" had Zondag jl. plaats te Bergen. Daar de voorzitter, de heer Rogge veen, verhinderd was de vergadering bij te wonen, nam de vice-voorzitter, de heer Schouwvlleger, de lei ding op zich. De secretaris van de Bergensche Espe- rantoclub, de heer Pascha, sprak een welkomstrede uit en daarna werden de huishoudelijke zaken zoo spoedig mogelijk afgedaan, om voldoende tijd over te houden voor een wandeling door de prachtige bosschen ln herfsttooi. Na de wandeling hield de heer N. Slin ger uit Alkmaar een lezing met lichtbeelden over zijn rel» van Los Ac gel es waar hij toen woonde naar Japan, en verder door China naar Oost-Indië. Hij vergezelde den heer Joseph Scherer, die met Esperan to een reis rondom de wereld maakte, gedurende een gedeelte van diens reis. De heer Slinger legde er wel den nadruk op, dat een Esperantist anders reist en meer ziet, dan gewone reizigers. In elke plaats van eenige beteekenis en la heel veel kleinere plaatsen, wonen afgevaardigden van de Algemeene Esperanto Vereeniglng (U.E.A.) welke afgevaardigden tot taak hebben alle gevraagde diensten aan bezoekende Espe rantisten te bewijzen. De geestverwanten toonen gaar ne aan de bezoekers alle bezienswaardigheden van hun stad en ontvangen ze gaatvrU ln bun woning, waar door men ln nauwe aanraking komt met het familie leven van het vreemde volk, dat men bezoekt. Het was een lntereeante lezing. De volgende vergadering zal plaat» hebben in Den Heldr op 17 December a.s. SCHAGEJTS OUDSTE INWONER. Den 34eten November hoopt de heer P- Grin, ver pleegde ln Huize „Avondust" zjjn 97en verjaardag te vieren. HU 1» de oudete Inwoner van Schagen. EEN JUBILEUM. Op 8 December 1933 zal het Juist 50 jaar geleden zijn, dat Zuster Valerine haar Intrede deed ln de Con gregatie der Zusters van Liefde van Tilburg. Van dezs 50 jaar ls Zuster Valerine 48 Jaar ln Schagen geweest en gelUken tijd verbonden aan de Brei- en Bewaar school. Er heeft zich een oomIté gevormd uit de oud-leerlin gen, om dezen jubileumdag voor Zuster Valerine tot een onvergetelijke te maken. hoorde C. A. Doth. Het werd hem ontstellend duide lijk, terwijl hij ln zijn kamer op en neer liep. Het kon niet! Eerlijkheid was bij hem niet een aangeleerde, goe de gewoonte. Hij wès eerlijk. Hij kon niet stelen. Gedurende een vreeselijken, nangen nacht tracht te hij zichzelf te overreden, mischdiger te worden, 's Morgens, bleek en verslagen, vertrok hij naar kantoor, de actentasch onder den arm! Allea bekennen, er zat niets andere op. Ontslag, misschien gevangenis zijn gedachten woelden dooreen. HU wist niet, wat hem te wachten stond. Maar hij had niet gerekend op wat er in werkelijk heid zich aan z'n oog vertoonde, toen hij de bekende lokalen betrad. Wanorde, paniek, angstige typistes, politie, een vertwijfelde oude Jareson. C A. Doth stond onbeweeglijk te staren. Dat men nu al den diefstal had ontdekt, begreep hij niet. Hij was ge woonlijk de eerste, die in de brandkast kwam. Hij zou dien morgen het geld eruit hebben gehaald en naar de bank gebracht Jareson vloog op hem af, aan zijn grijze haren trekkend: „Doth. oude, beste kerel, ik hen geruï neerd! Ze hebben ingebroken vannacht, kijk!" Hij wees op de ruine, die eens een brandkast was. Doth staarde. „En Ik was niet hoog genoeg verzekerd, steundê Jareson, „Ik, idioot heb willen sparen aan verzeke ringsgeld, met deze malaise. Ik moet opnieuw begin nen, op mijn ouden dag! Heel klein opnieuw begin nen „Maar begon C. A. Doth, met trillende lip pen. Jareson legde zijn hand op den gebogen schou der van zijn kassier. „Met jou, oude kerel. jou zet Ik in elk geval niet op de keien in deze tijden en op jouw leeftijd. We zullen samen moeten doop bijten, Doth." „Maar maar' stotterde Doth. „Ik heb gisteravond Hij kwam niet uit zijn woorden, doch opende de actentasch. Daaruit kwam allea. Aandeelen, geld „Wel heb ik ooit van mijn leven!", zei de inspec teur. „hij was er mee vandoor! De inbrekers ving* eenvoudig bot!" Toen raakte echter Jareson in vuur en vlam. „Er vandoorl Koin hier en breng me alles, mijn oude getrouwe neen, neen, ik duld niet, dat zul ke dingen gezegd worden Hij heeft het geld mee genomen om het vanmorgen op de bank te bren gen dat zou vandaag immers gebeuren!" „En de aandeelen?" vroeg de inspecteur scherp. „Die wilde ik naar mijn safe op de bank laten brengen", zei Jareson snel, „ik had het hem opge dragen. Hij heeft gisteren alles meegenomen en kon niot weten, dat er toevallig zou worden ingebroken. Wat een geluk! Ze hebben gean cent buit gemaakt! C. A. Doth stond vastgenageld, als in een droom, zijn bevende handen om de tasch geklemd, zün oogen zoo schemerig, alsof hij half blind was ge worden. Later, in z'n privé-kantoor, legde Jareson hem eea hand op den schouder. „Haal niet weer zulke dingen uit", zei hU op zn ruwen toon, lukt je toch niet kerel, eerlijk geboren gaat niet over!" „N neen, meneer", stotterde C. A. Doth, ge lukkig en dankbaar. (Nadruk verboden.) W. A. SOMFORD-

Schager Courant | 1933 | | pagina 2