A ll tl Et B Nillis- Kijken is Knopen bijCLOECK Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagcn. Eerste Blad. OPZIENBARENDE MUTATIES bij de Amerikaansche schatkist Neemt Roosevelt zelf de lading? Opheffing Kantongerechten. Vermoorde koning heilig verklaard. De diefstal van een R "inbrandt te Stockholm. Doodstraffen in Duitschland. Hevige storm op de Noordzee. Daad van een waanzinnige. Winkelstaking te Barcelona. REDE VAN MUSSOLINI over de corporatieve staatsgedachte. Donderdag 16 November 1933. SGHAGER 77ste Jaargang No. 9383 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot '«morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk tn het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsn<v inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend*' DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Woodin, de minister van financlBn voor on- bepaalden tijd met verlof. Onder, staatssecretaris legt zijn functie neer. Naar uit New York het opzienbarende bericht wordt gemeld, heeft Woodin, de minister van financiën, voor onbepaalden tijd verlof gekregen; dit verlof zal verscheidene maanden duren, om, naar het heet, zijn gezondheid weer te kunnen herstellen. Het tweede belangwekkende bericht was, dat Dean Acheson, de onderstaatssecretaris van de schatkist, zijn ontslag heeft genomen. Gaat Woodin met ver lof om gezondheidsre denen? Het is geen geheim, dat Woodin inderdaad geen goe de gezondheid heeft. Men is in Wallstreet van meening, dat Woodin in de onmogelijk heid verkeerde een voor zijn gezondheid noodzakelijke le venswijze te volgen, zoolang hij een zoo belangrijk ambt als dat van minister van Minister van financiën de schatkist zou blijven ver- Woodin. vullen. Acheson een tegenstander van inflatie Het is ook geen geheim, zoo seint de financieele cor respondent van het Alg. Hdbld., uit New York, dat Acheson. die conservatieve opvattingen huldigt en te gen een inflatie is gekant, er genoeg van had en lie ver vandaag dan morgen zijn functie zou willen neer leggen. Waarom Acheson heengaat. In het Witte Huis werd gister de aandacht er op gevestigd dat de afgetreden onderstaatssecretaris der schatkist veel heeft gepresteerd en dat hij algemeen is gewaardeerd. Hieraan werd echter toegevoegd, dat hij niet die financieel en administratieve ervaring heeft die noodig is om op het oogenblik het geheele departement der schatkist te leiden. Roosevelt neemt zelf de leiding van het ministerie van financiën op zich. Men is in goed ingelichte Walstreet-kringen van meening, aldus eerdergenoemde correspondent, dat hetgeen gister gebeurd is, beteekent, dat de beide conservatieve vertegenwoordigers bij de schatkist, nl. Woodin en Acheson hebben afgedaan en dat hun op volger op energieke wijze het prijsstijgingsprogram der Amerikaansche regeering ten uil voer zal leggen. Men is in vele kringen van meening, dat in feite Roo sevelt zelf de leiding van de schatkist op zich zal ne men en Morgenthau Jr. slechts in naam de leider is, en dit ook de bedoeling van diens benoeming is. Bijna algemeen wordt aangenomen, dat Woodin's verlof slechts een hoffelijke en voorloopige omschrij ving van zijn definitief ontslag is. Naar men weet deden reeds sinds lang geruchten omtrent een af treden van Woodin de ronde. Maar nog voor enkele dagen heeft Woodin zelf deze geruchten gelogen straft, waarbij hij bovendien nog verklaarde, dat hij de volste instemming met president Roosevelts va luta-politiek heeft en dat hij Roosevelt en diens pro gram volkomen steunt. Wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot opheffing van rechtbanken en kantongerechten z.h.s. aangenomen. WEGENS GODSLASTERING GEARRESTEERD. Rust in Afghanistan. Reuter seint uit New Delhi: De vermoorde koning van Afghanistan, Nadir Khan, is heilig verklaard als martelaar in een manifest uit gevaardigd door eenige op den voorgrond tredende godsdienstige leiders. E«n laatste ioto van den vermoorden Koning, Nadir Khan (zittend) met achter zich zijn zoon, die hem is opgevolgd. Naar thans bekend is geworden was de moorde naar pas zeventien jaar. Het land is rustig en sedert den moord is er geen enkel schot gelost of een ge welddaad gepleegd, hetgeen als verbazingwekkend wordt beschouwd gezien 's lands geschiedenis. De begrafenis van den koning, Donderdag, was zeer indrukwekkend. Vijftigduizend menschen deden aan het rouwbetoon mede. Bij het graf weiden mili taire eerbewijzen gebracht, Buitenlandsche diploma ten legden kransen neer op bet gral. waarboven een roode vlag geplaatst was om martelaarschap aan te duiden. De nieuwe koning ontving vervolgens betuigingen van hulde en trouw van bekende personen uit alle deelen des lands. Een der daders gearresteerd. Uit Stockholm. 15 Nov. Het vermoeden dat de inbraak te Stockholm, waarbij de dieven o.a. Rembrandt's wereldberoemd doek „Jere- mlas beweent den ondergang van Jeruzalem" in han den viel, door een Internationale dievenbende Is ge pleegd, is thans bevestigd. Een der daders ls de Dultsche metaalbewerker Lud- wig Phllipp Blaich, terwijl de tweede de Pool Wolzick ls. Blaich. die 35 jaar oud is en zich sedert Juli In Zwe den bevindt, kon vanmorgen te Stockholm gearresteerd worden, nadat de politie eenige malen van haar revol vers gebruik moest maken, Ook den Pool is men op het spoor. Blaich verklaarde, dat hij deskundige op het gebied van edele metalen is. terwijl de Pool kunstkenner zou zijn en de Rembrandt mee zou hebben genomen. Blaich beleende ook den inbraak bij den kanselier der Universiteit te hebben gepleegd. Het doek teruggevonden. De politie is er tevens in geslaagd het gestolen doek terug te vinden. Het was verstopt onder een stapel takken in een bosch bij Stockholm. Tüdens een openbare vergadering der O.S.P. In het Roxytheater te Delft, heeft Dinsdagavond de politie den spreker G. van Oorschot wegens uitlatingen, die als smalende godslasteringen voor godsdienstige gevoe lens krenkend waren, gearresteerd. Tegen 11 communisten de doodstraf geëlscht Uit Dessau. In Februari van dit jaar werd de SA. man Ciesllck te Hecklingen (Anhalt) op straat dood geschoten. In verband met dezen overval heeft de jury dezen zomer drie arbeiders uit Hecklingen ter dood veroordeeld. Reeds tijdens de terechtzittingen werden eenige getuigeD als verdacht van medeplichtigheid ge arresteerd. In het verder verloop van het onderzoek werden 11 communisten wegens moord aangeklaagd. Na beraadslagingen, welke drie dagen hebben ge duurd, heeft het O. M. gister tegen alle elf beklaagden de doodstraf geëischt. Hij zelde o.m.: Het is niet noo dig, dat ieder der beklaagden, die allen schuld ont kennen, heeft geschoten». Veeleer ls reeds voldoende de bedoeling den politieken tegenstander te dooden, waar men dezen» ook aantreft. Voorts is reeds de aanwezig heid van de beklaagden op de plaats van het misdrijf voldoende. Het vonnis was gisteravond laat te verwachten. Twee Engelsche schepen In nood. Tal van andere schepen snellen te hulp. V.D. verneemt uit Londen: Een hevige Zuidoosterstorm heeft in den nacht op Woensdag en Woensdagochtend boven Noordzee en het Kanaal gewoed. Het van New Foundland terugkeerende Engelsohevraohtschlp „Saxilby", dat 3600 ton meet, ge raakte in nood en moest door de 27 koppen tellende be manning worden verlaten. Er werden noodseinen uitge zonden. Tal van Amerikaansche. Nederlandsche en Engelsche schepen, o.m. de Berengaria zijn ter as sistentie in de buurt Een tweede Engelsch stoomschip de „St. Quentln", 3500 ton metende, verkeert eveneens in nood ten gevol ge van een defect aan de roerinrichting. Twee Engel sche visschersschepen zijn tijdens den storm gezonken na botsingen met andere schepen. Het eene in het Ka naal. het andere langs de Oostkust. In beide gevallen konden de opvarenden worden gered. Bij de haven van Bridllngton (Oost Engeland) moesten vijf vieschers- vaartuigen met behulp van een reddingsboot en met gebruikmaking van olie om den golfslag te verminde ren, de haven worden binnengesleept Bemanning van een zinkenden Duitschcu treiler gered. Uit Kopenhagen: Dinsdag is de. bemanning, bestaande uit 12 koppen, van den Duitschen treiler „Horst Wessel" uit Etnden op 40 mijl ten .westen van Skagen opgenomen door het s.s. „Kosciusko" van de Gdingen-Amerikalijn. Het Dult sche schift had éen groot gat aan een der zijden, dat door hooge zee was ontstaan. De stoomketels moesten worden gedoofd om een explosie teverhinderen. Het schip .werd op sleeptouw-genomen, doch door dea^woe- llgen toestand der zee moesten later de kabels worden gekapt en de treiler aan zijn lot worden overgelaten. Men weet niet of het Duitsche schip gezonken is. 10 Personen gewond. Te Czelada ln Polen heeft een 28-jarige werklooze ln een aanval van verstandsverbijstering een knuppel ge grepen en daarmede zijn vrouw, zijn beide kinderen en de bij hem Inwonende ouders mishandeld. Allen wer den gewond, van wie eenigen vrij ernstig en vluchtten uit het huis. De waanzinnige sloeg daarna in huis alles kort en klein. Toen de ontboden politie de woning bin nendrong. sprons- de man uit 't venster en rende door de straten, waarbij hij leder, die hem wilde tegenhouden neersloeg. Na langdurige achtervolging kon de man overmeesterd worden. In totaal werden 10 personen ernstig gewond. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 756 m.M, Vooruitzichten: Nog kans op regen. Temperatuur: 38 gr. F. is 4 gr. C. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. De toestand uiterst gespannen. Alle win kels gesloten. Reuter meldt uit Barcelona: In de geheele stad zijn alle winkels gesloten als ge volg van de staking der winkelbediendeen. Een laatste poging van de gemeentelijke autoriteiten om het con flict bij te leggen, is mislukt. Ook het kantoörpersoneel van de winkelbedrijven i» In staking gegaan. Naar schatting zijn 90.000 personen bij de staking betrokken». De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd en de autoriteiten hebben speciale maatregelen genomen om iedere poging tot onlusten terstond den kop in te drukken. Qe troepen staan in de kazernes gereed tot uitrukken. De gouverneur van Barcelona heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij de staking voor onwettig ver klaart. Hij doet een beroep op de winkeliers om toch hun winkels te openen en hij dreigt met boeten als hieraan geen gevolg gegeven wordt Ben soortgelijke staking is eveneens gaande te Pala- frugell in het cer.»trum van de kurkindustrie. De sta kers hebben de fabrieken aangevallen en de winke liers, die hun zaken open hielden, gemolesteerd. Pas nadat de civiele garde cer-'ge charges op de stakers had uitgevoerd, konden deze verspreid worden. Uit de omliggende plaatsen is versterking gezonden en de autoriteiten meenen thans den toestand meester te zijn. VERVAL VAN KAPITALISME EN SOCIALISME. ROME. Mussolini heeft voor den corporatieven raad een rede gehouden, waarin hij ook den Volken bond en de internationale samenwerking te berde bracht. Om te beginnen herinnerde Mussolini er aan, dat hij zich verleden jaar October heeft afgevraagd, of de oeconomische crisis periodiek is, dan wel een crisis van het systeem. Thans kan hij antwoorden, dat de crisis zoo diep in het systeem is binnengedrongen, dat zij een crisis van het systeem is geworden. Het gaat hier niet meer om een tijdelijke verwonding, doch om een constitutioneele ziekte. Vervolgens besprak Mus solini uitvoerig de geschiedenis en de ontwikkeling van het kapitalisme. De crisis is Europeesch, typisch Europeesch. Europa is niet meer het continent, dat aan het hoofd der menschelijke cultuur staat. Japan schrijdt voorwaarts. De Volkenbond heeft zijn geheele beteekenis verloren Zijn principes klinken heel mooi, maar in de practijk hebben zij zich als absurd bewe zen. Locarno heeft niets meer te maken met de ont wapening. Om het pact van vier heerscht een groot zwijgen. Niemand spreekt er over, .naar allen denken eraan. Het vraagstuk van het Italiaansche bedrijfs leven besprekend, zeide Mussolini, dat Italië noch een kapitalistisch land kan zijn, noch wil zijn. Mussolini zette aan de hand van cijfers uiteen, dat Italië een landhouwvolk moet blijven. Mussolini verklaarde, dat de Kamer de tegenwoor dige wetgevende periode zal voltooien. Daarna wordt zij ontbonden en door den raad der corporaties ver vangen. „Wij begraven het oeconomisch liberalisme. De corporatieve vormen zullen voor de heele wereld noodzakelijk worden." Mussolini wees vervolgens op het symptomatische feit, dat het verval van het kapitalisme samenvalt met het verval van het socialisme. Tenslotte stelde Mussolini de vraag, of het corpora- tivisme in andere handen kan worden toegepast, een vraag, die in alle landen wordt gesteld. Ongetwijfeld zullen corporatieve oplossingen, tenge volge van de algemeene crisis van het kapitalisme, zich overal opdringen, maar om een volledi_g, volko men, ongerept en revolutionnair corporativisme te verwezenlijken, zijn er drie voorwaarden te vervul len. Een enkele partij, die naast de economische disci pline ook politieke discipline bezit. Boven de belan gen der betrokkenen moet een bond zijn, die alle bur gers bindt, Jat wil zeggen een gemeenschappelijke be lijdenis. Dit is niet voldoende. Na de eene partij moet er de tetalitcitsstaat zijn, d.w.z. een staat, die in zich zelf alle energie, alle belangen, alle verwachtingen van een volk opslorpt om haar te hervormen en to versterken. Dit alles is nog niet voldoende. Er is een derde en laatste voorwaarde en wel de voornaamste der voor waarden. Men moet leven in een periode van zeer hooge ideale spanning. Wij leven in deze periode van hooge ideale span ning. Hoe zou men kunnen ontkennen, dat deze onze fasc'stische periode een neriode van hooge ideale snanning is? Niemand, die het ontkennen kan. Dit is de tijd waarin de wapens worden bekroond met overwinningslauweren. Wij zien nieuwe instel lingen verrijzen, Ie aarde wordt ontkluisterd, en nieu we steden verheffen zich in dezen herboren tijd. Deze woorden van Mussolini werden met eindeloos applaus en het gezang van de „Giovonezza" begroet.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1