ilftilli Mins- ilmttitii- LinMlsl Kijken is Koopen bij CL8ECK De Zesdaagsche. Uitgevers: N.V. vJu TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. BLOEDIGE VERKIEZINGSDAG IN SPANJE. Republiek of monarchie? AANVARING OP DE NOORDZEE. Diefstal yan kostbare kerkramen. VERDAGING DER Ontwapeningsconferentie. 17.700 METER HOOG. Melkvrouwen tegen politieagenten. Roemeensch parlement ontbonden. Hollanders hebben de leiding. Militair vliegtuig m Palestina neergestort. Dinsdag 21 November 1933. SCHAKER 77ste Jaargang No. 9385 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummer» 0 cent. ADVERTElfc TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsna, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Tal van incidenten; dooden en gewonden. Koopen van stemmen; revolver en stembiljet. In Spanje zijn gisteren de verkiezingen gehouden voor de Kamer, waarvan het bijzondere was, dat de vrouwen, die onder de republiek we! verkiesbaar waren, ditmaal bij deze Kamerverkiezing voor het eerst ook het actieve kiesrecht uitoefenden gelijk zij dat reeds bij de gewone verkiezing voor de gemeen teraden hebben gedaad. Het aantal kiezers in Spanje bedraagt 12.942 575, waarvan 6.710.489 dus meer dan de helft, vrouwen. De verkiezingscampagne is ditmaal met groote felheid gevoerd. Zoo haddon in de hoofdstad Madrid verscheidene incidenten plaats, met name in de wijk Chambery, waar de politie moeite had een man, die stemmen kocht ten behoeve van candidaten van de rechter zijde k 10 peseta's per stem. tegen de menigte te be schermen die hem wilde lynchen Hij en zes perso nen. die hun stem verkocht hadden, werd aange houden. Ook in andere plaatsen is het tot bloedige voor vallen gekomen. Bij een overval op een verkiezingsbureau te Se- villa is een aanhanger van de reehtsche partijen doodgeschoten. Ook in het dorp Aljocen zijn bij een schietpartij twee menschen gedood. Te Siruella werden, naar uit Badajoz wordt ge meld, tal van personen in hechtenis genomen we gens het omkoopen van kiezer*. De burgerij was zoo woedend op deze stemmenkoopers dat ze de heeren wilden lynchen. De. gendarmerie-kazerne werd bele gerd. M enhoopte dat dc 14 gendarmes, die de plaats telt. het zouden uithouden to' troepen arriveeren. In het dorp Aljocen is het tot een schietpartij gekomen, waarvarn het resultaat niet bekend is. want telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Er schijnen meer vrouwen over het algemeen ge stemd te hebben dan mannen hier en daar was de verhouding 70 pet. der vrouwelijke en 40 pet. der man nelijke kiesgerechtigden. Volgens een officieelc mededee'ing zijn er giste ren in dc 30.000 stembureaux 50 stembussen ver nield. Te Montellano zijn de telegraaf en telefoonlijnen doorgesneden. Te Bilbao werd tijdens een politieke vechtpartij een aanhanger van rechts gedood. Te Gallerta, in de provincie Bilbao. hebben extre misten, naar Reuter uit Madrid meldt, een priester doodgeschoten en nog geweld op het lijk gepleegd. De vrouwen hebben druk gestemd. Te Barcelona is de dag rustig verloopen. De vrou wen hebben zeer algemeen gestemd De stemming werd bemoeilijkt omdat de staking van de trans port-arbeiders er nog voortduurt. Te Madrid hebben de vrouwen in grooter aantal haar stem uitgebracht dan men had verwacht. Hier heeft, naar men algemeen meent de houding van de regering ten opzichte van dr kerk een groote reactie teweeg gebracht. Den geheelen dag waren ker ken en kapellen overvol mannen en vrouwen, die ge beden zeiden. Het eerste gedeeltelijke resultaat der verkiezingen. Successen voor de reeht sche partijen. Madrid, 20 November (V.D.). Na afloop van den minsterraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaken bekend gemaakt, dat tot nu toe uit 31 kies kringen, d.i. de helft, nauwkeuriger gegevens be kend zijn geworden. Waarschijnlijk zullen in het geheel 474 afgevaardigden worden gekozen Tot nu toe zijn reeds 236 uitslagen bekend, waaruit reeds blijkt, dat de partijen der rechterzijde groote suc cessen hebben geboekt. De partij der agrariërs en volksactie, de Basken en de Traditionalisten hebben reeds 113 zetels verworven, daarbij komen nog de 48 radicalen van Lerroux en de tien afgevaardigden van de Catalaansche liga. De definitieve uitslag is pas over 24 tot 30 uren te verwachten. Een tweede verkiezing. Naar het schijnt staan de socialisten en het reeht sche front vrijwel even sterk tegenover elkander, hetgeen een tweede verkiezing ten gevolge zou heb ben. Volgens mededeelingen van den minister van binnenlandsche zaken moeten waarschijnlijk in de helft van alle provinciën hei-verkiezingen gehouden worden, aangezien slchts in enkele gevallen de voor aanwijzing van den leidenden candidaat en daar mede van de desbetreffende lijst bcnoodigde 40 der uitgebrachte stemmen niet gehaald is. Deze herver kiezingen zullen Zondag 3 December worden ge houden. Tengevolge van de ongunstige verkeersmiddelen m eenige provincies moet verwacht worden, dat er een vertraging van twee tot drie dagen zal komen in het bekend worden van den totaaluitslag. Llnksch eenheidsfront btj herstemming? Madrid, 20 Nov. (V.D.). Naar alhier verluidt zou Lerroux de regeering hebben voorgesteld stappen te doen bij de socialisten en andere republikeinsche groepen om te komen tot de vorming van een een heidsfront bij de herstemmingen. Persstemmen. Alle avondbladen van gister, zonder onderscheid van politieke richting, nemen de intusschen bekende gedeeltelijke resultaten echter reeds tot uitgangspunt van hun commentaren, waarbij algemeen wordt ge constateerd, dat de verkiezingen een succes zijn ge worden voor de rechterzijde. De reehtsche bladen La Nación en Informacions doen in verband met dit ver kiezingssucces een beroep op het geheele volk tot vreedzame samenwerking en verzoening. Het blad der Marcioysyndicalistische vakvereeniging „CN.T." roept de lezers op tot de revolutie en eischt van de arbei ders, dat zij zich voor hoogst alarm gereed houden daar de overwinning der rechtschen in den klasse- strijd weer goedgemaakt moet worden. De burgerlijk- republikeinsche dagbladen „Luz" en „Voz" wijzen op den ernst van den toestand, die ontstaan is door dc verliezen van het centrum en de versterking van de rechterzijde. Het laatste blad gaat zelfs zoo ver den burgeroorlog onvermijdelijk te noemen, ingeval de tweede verkiezingen geen verandering brengen in de verhouding der krachten. De resultaten van dAc verkiezingen in de hoofdstad zijn nog steeds niet bekend. IJmuider stoomtrawler gezonken. De negen opvarenden gered. Gistermiddag om vijf uur is te IJmuiden van de visscherij teruggekeerd de stoomtrawler „Rotterdam", IJm. 112, van de reederij de Vem, met aan boord de bemanning van de eveneens te IJmuiden thuisbehoo- rende stroomt ra wier „Johanna Marie". Beide schepen zijn gistermiddag om twee uur op ongeveer tien mijl ten Noorwesten van IJmuiden tengevolge van de dikke mist met elkaar in aanva ring geweest. De „Rotterdam", die thuisvarende was, raakte de „Johanna Marie" aan de bakboordboeg. Laatstgenoemd schip werd zoo ernstig beschadigd, dat het voorschip spoedig begon te zinken. Onmiddel lijk heeft men de reddingboot te water gelaten, waar na de negen opvarenden zich daarin begaven. Zij roeiden naar de „Rotterdam", waar zij eenige minu ten, nadat de aanvaring was geschied, aan boord wer den genomen. Het bleek, dat in die korte spanne tijds de „Johanna Marie" reeds in de diepte was verdwe nen. De opvarenden, die allen ongedeerd bleven, hebben al hun hebben en houden verloren. Nog een aanvaring. Gistermiddag omstreeks twee uur is in de buiten haven van IJmuiden de uitvarende logger „Katwijk" 89", tengevolge van de mist aangevaren door het bin nenkoraende s.s. „Irene" van de K.N.S.M. De loggei bekwam een groot gat boven de waterlijn en is naar de Visschershaven teruggekeerd. De „Irene" kon door- stoomen naar Amsterdam. Uit Frankrijk's Kathedralen. Ze zonden verkocht zijn aan den Amerikaanschen kran tenkoning Hearst. Reuter meldt utt Parijs: Het verluidt, dat ln de groote kathedralen van Chartres en Bourges, alsmede in de kerk van Fécamp gedeelten van de beroemde beschilderde kerkramen, die uit de dertiende en veertiende eeuw dateeren, bij 't verrichten van reparaties ontvreemd en door copieën vervangen zouden zijn. Men vermoedt, dat de ontbrekende origineelen door de dieven aan Franache antiquairs van de hand zijn ge daan, waarna dezen de ramen verkocht zouden heb ben aan den Amerikaanschen krantenmagnaat Hearst. De minister van onderwijs heeft de justitie in 't de partement Seine gelast, een onderzoek in te stellen. Vrouwelijke glazenier erkent de feiten. Uit nadere bijzonderheden in de Fransche bladen over de verdwijning van kerkramen uit Fransche ka thedralen blijkt, dat het bestuur der afdeeling Schoone Kunsten in 1928 last had gegeven vier ruiten van kerkramen uit de 13e eeuw van de kathedraal van Fécamp te doen herstellen. Het werk werd opgedragen aan een vrouwelijke glazenier, mej. Huré en de ruiten werden herplaatst. Later bemerkte men dat deze vier ruiten slechts copieën waren, door mej. Huré vervaar digd. waarbij een specialist schoonzoon van een anti quair zijn medewerking had verleend. Er werd bij den antiquair huiszoeking gedaan en daarbij werden twee van de vier ruiten gevonden. De andere twee wa ren voor 130.000 francs aan den Amerikaanschen kran tenkoning Hearst verkocht. Mejuffrouw Huré heeft naar de ,Echo de Paris" meldt de feiten bekend. Zooals reeds telegafisch gemeld zou Iets dergelijks gebeurd zijn ten aanzien van de kathedralen van Bourges en Chartres. De Echo de Paris meldt hier omtrent alleen dat degeen die de politie van het ge beurde te Fécamp inlichtte, er aan toevoegde dat het zelfde geschied was ten aanzien van de beide andere kathedralen. Tot einde Januari? GENEVE, 20 November (V.D.): Medegedeeld wordt, dat in de zitting der mogendheden vandaag principi eel besloten is het presidium der conferentie de ver daging der hoofdcommissie, welke oorspronkelijk op 4 December zou bijeenkomen, op langen termijn te verdagen. Dinsdagmiddag zal een definitief besluit worden genomen. Een kleiöe commissie, bestaande uit Benesj, Massagli en markies Soragna heeft op dracht gekregen Maandagavond de formule uit te werken, welke het presidium zal worden voorgelegd. De verdaging zou tot na 15 Januari geschieden. De Franschen hebben voor het eerst toegegeven, dat het beter is de ontwapeningsconferentie voorloopig te verdagen en een conferentie buiten Genève te beleg gen. D Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Simon, verlaat met den nachttrein Genève. Hij begeeft zich naar Parijs en vandaar per vliegtuig naar Lon den, waar hij de openingszitting van het parlement zal bijwonen. De Engelsche regeering zal te Genève worden verte genwoordigd door Eden. Stratosfeertocht van de Amerikanen. - Het Russisch record van 18000 meter niet geslagen. D« Amerikaansche vliegers Settle en Fordney zijn naar V.D. uit New York bericht gisteren om 9 uur 35 pl. tijd te Akron opgestegen voor een stratosfeer tocht. De ballon, waarmede de vliegers hun tocht ma ken, is bij helder weer afgedreven ln Zuid-Oostelijke richting. De vliegers hoopten bij zonsondergang weer te landen. Settle verklaarde, dat hij niet voornemens is te probeeren het record der Russen, dat boven de 18000 meter lag, te verbeteren. Hij wil slechts wetenschappe lijke waarnemingen verrichten. Fordney maakt zijn eersten, tocht met een ballon. Op een hoogte van 16000 M. Het radio-station van de Marine te Akron heeft een radiogram ontvangen van Settle, volgens hetwelk de stratosfeer ballon zich op ongeveer 16.000 M. hoogte be vindt op ongeveer 60 K.M. ten Z.O. van Pittsburgh. Settle» ballon daalt snel VD. verneemt uit New York: Een aan het radiostation in Akron gericht radiobe richt meldt dat de ballon van Settle snel daalt. Men verwacht, dat de stratosfeerballon ln de nabijheid van Washington tegen 1 uur M.E.T. zal landen. Het radiostation in Akron deelt nog mede dat de kapitein luitenant Settle in zijn laatste radiobericht heeft medegedeeld dat hij alle overtollige ballast, zijn meetinstrumenten en zijn radiotoestel ten behoeve van verlichting van den ballon uitwerpt Ieder contact met den ballon is dus verbroken. Een hoogte van 17.400 meter bereikt Nader uit New York: De stratosfeerballon van kap. luit Settle is om 2 uur 10 M.E.T. in den afgeloopen nacht in de nabijheid van Daretown ln New Jersey geland. De ballon heeft een hoogte van 17400 meter bereikt Een nog later bericht meldt dat de bereikte hoogte 58.000 voet was. Melk over de agenten uitgegoten. Ten slotte de politie toch de baas. Uit de Hongaarsche hoofdstad wordt gemeld: Eenige dagen geleden is de directe toevoer van melk van het land naar Boedapest verboden. De melkvrou wen die gewoon waren hun melk in Boedapest af te le veren, wenschen zich aan dit verbod echter niet te sto ren en versohenen met twintig wagens bij de hoofdstad, waar de politie echter op gerekend had, zoodat zij den weg bezet hield. De vrouwen deden daarop een aanval op de politie, die een harden dobber had, omdat er een dichten mist hing, zoodat de agenten de vrouwen pas op het laatste oogenblik zagen naderen. Waren zij dan genaderd, dan goten de vrouwen kannen en flesschen melk over de agenten uit. Tenslotte kreeg de politie na tuurlijk de overhand en een aantal vrouwen werd ge arresteerd. Ongeveer tienduizend liter melk uit twee duizend kannen gingen op het slagveld verloren. De ac tie werd ondernomen door vrouwen uit eenige gemeen ten ten Noorden van Boedapest. Uit Boekarest. De koning heeft het besluit tot ontbinding van de beide Kamers geteekend. De nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden op 20 December voor de Kamer en op 28 Dec. voor den t. Het nieuwe parlement zal op 10 Januari bijeen komen. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. j 7-8l/2 °/o Lijniaadkoekjes I vocht, dat ia Lijnzaadschilfers 1 5 vocht Lijameel minder dan Soyaschilfers gewoonlijk Soyakoekjes indekoeken. Ratiokoekjes v. rat ion eele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden LOODJE. JACHTEN VAN DEN MAANDAGMIDDAG. De vierde nacht van de Zesdaagsche in het R.AX- gebouw te Amsterdam is thans achter den rug. Sedert Vrijdagnacht draaien de renners over het 166 meter lange baantje. In dezelfde richting. Tusschen de vier tot het gewelfde dak oploopende tri bunes, waarvan onophoudelijk rookwolken en kreten op stijgen, die de atmosfeer van de reusachtige R.AJ.-hal tot benauwens toe bezwangeren, deze razende caroussel met zijn twintig bonten figuren, die mechanisch voort- stuiven langs de kleine elliptische baan, die nergens eindigt. Twintig jonge menschen trappen hier om het bitter» dagelijksche brood in het rond, zeven nachten en ze» dagen lang, zooals het programma triomfantelijk ver kondigt. Tienduizend andere menschen zitten hier zeven nachten en zes dagen achtereen op de benauwde tribu nes. Ze praten, ze eten, ze lachen, ze geeuwen, ze kijken naar den cirkelenden stoet, die monotoon langs de baan schiet, zonder ophouden, zonder rustpoozen, zonder eeni ge ontspanning. Het gaat om geld, sensatie en... menschelijke waardig heid. Wat doet het er toe, aldus de schrijver in de Maas bode onder het hoofd ,zes dagen in den mallemolen* of mischinen een enkele rennerr die achter dit zoo snel te verdienen geld aanjaagt,, bij zijn poging valt en tusschen de brokstukken van zijn fiets ergens langs Jen kant van de baan wordt opgeraapt, terwijl zijn concurrenten zonder op of omzien, voorbij jachten? Wat doet het er toe of de eerbid voor het mensche- '.ijk lichaam wordt vermorzeld in dezen genadeloozea ":amp? Sensatie moet er zijn. Sensatie, die wordt ge kocht met de harde guldens van het entréegeld die wordt betaald met menschelijke waardigheid. Voor jeld trappen hir twintig renners als azenden langs de baan, zes dagen en zeven nachten. Het jachten begint. I Ofschoon aanvankelijk de Maandagavond met «en •ustig tempo inzette begon weldra weer opnieuw het jachten. Het was weer een waren heksenketel en van vermoeidheid na de drie etmalen rijden was nog niets ie ontdekken. Een geweldig enthousiasme laaide uit de duizenden kelen op, toen Wals er opnieuw met een geweldige vaart vandoor ging om weer een rondje te pikken. Het jagen was niet van de lucht. Nauwelijks hadden PijnenburgWals een ronde genomen of de Franschen haalden hun achterstand weer in. Dan waren het weer 3raspenninxJ. van Kempen, die den strijd weer aan bonden en het heele veld uit elkaar trokken. Wals kreeg in de opgewonden jachten twee maal een lekken band maar zonder noodlottige gevolgen. Ernstiger smakte Richli hoog in de bocht van zijn vehikel tengevolge van een lek bandje. De Zwitsers verdwenen dientengevolge tijdelijk van de baan. Ook rlit ongelukje hoorde echter spoedig weer tot het ver leden. Of deze valpartijen de oorzaak zijn van den achterstand, dien de Zwitsers op de leidende kop pels kregen? Bij het opmaken van den stand bleek het, dat ze een achterstand van vijf ronden hadden. Opvallend blijft het gemakkelijke rijden van Wals en Jan van Kempen, die met groote souolesse door de bochten slingeren. Kwart over elf schenen de renners het welletjes te vinden. De rust keerde terug, de helft van de renners verdween weer in de cabi- bines om na deze felle jacht, die een uur duurde en die een groote wijziging in den stand bracht voor wat de lagere regionen betreft weer opgekalefaterd te worden. De andere helft reed weer rustig ronde na ronde, regelmatig den kop met den staart ver wisselend. Om twaalf uur hedennacht stond het Nederland- sche koppel PijnenburgWals met 245 pt. aan den kop. Vijftien gewonden» Reuter seint uit Jeruzalem: Een Britsch militair vliegtuig, dat troepen vervoer de, is naar omlaag gestort. Het toestel was op weg van Ramleh naar Amman en vervoerde achttien personen. Het stortte neer nabij Ramallan, dertien KM. benoorden Jeruzalem. Van de achttien inzittenden werden vijftien ln het ziekenhuis opgenomen. Een van hen is zwaar gewond en vier lichter, terwijl de overige tien met kneuzingen vrijkwamen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1