Modebladen. Cl. H. Th. Huismanswoiiig, SCHAGER Orkest - Vereeniging D0UWE EGBERTS Raad Nieuwe Niedorp. CONCERT Zaaitarwe Zoekt U gebruikte Auto's De onthullingen over Duitschland. Misgesprongen. R. Waiboer Pz. Draineer» en Rioolbuizen jonge Foxhond, Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. of Onderdeden en Banden? J. FABER, Beverwijk. Tel. 2312 Sint Nicolaas-Cadeaux 't Spinnewiel N. G. Weinreich Duitsch protest te Parijs en Londen. Officieel wordt medegedeeld: De Duitsche ambas sadeur te Parijs heeft opdracht gekregen de Fran sche regeering met nadruk te wijzen op de lasterlijke beweringen die door het Fransche dagblad de „Pe- tit Parisien" zijn gepubliceerd en op de schadelijke uitwerking, die dergelijke kwaadwillige verzinsels op de betrekkingen tusschen de staten moeten hebben. Met het oog op een soortgelijk geval in de Londen- sche pers heeft ook de ambassadeur aldaar de noo- dige instructie gekregen. De Duitsche legatie te Parijs heeft de Fransche re- peering om haar bemiddeling verzocht, teneinde in zage Ie verkrijgen van de door de Petit Parisien gepubliceerde documenten of van de gegevens. Zij heeft er daarbij op gewezen, dat, zooals het op sporen van valschemunterswerkplaatsen van inter nationaal belang is, dit ook geldt ten opzichte van valsche documenten. ITet aan het licht brongen van dergelijke intriges is derhalve in het algemeen be lang. Het moet thans worden afgewacht of het blad zijn beweerde documenten aan de Fransche regeering zal voorleggen. „Petit Parisien" hondt echtheid van do- coment voL Naïviteit van Göbbels door het blad in het licht gesteld. Tegenover het nieuwe Duitsche démentie houdt de „Petit Parisien" de echtheid van het gepubliceerde do cument onwrikbaar vol, aldus de Parijsche corr. van het Hdbld. In een artikel, geteekend met de initialen van zijn hoofdredacteur, Elie Bois, schrijft het blad o.m.: „Wij handhaven formeel de authenticiteit van de stukken, die wij gepubliceerd hebben, en indien wij dienaangaande den geringst mogelijken twijfel had den maardien hebben wij niet dan zou die voorgoed worden opgeheven door den vorm van het communiqué van dr. Göbbels. Men bewondert zijn naiviteit, wanneer hij den „Petit Parisien" be schuldigt, de eerlijke vredespolitiek van Duitschland te willen saboteeren. Het artikel besluit met de opmerking dat uit het document hetzelfde imperialisme spreekt als uit alle zinnen, redevoeringen, publicaties, waarop dr. Göb bels zinspeelt. Frankrijk zou zich niet tevreden stellen met démentis, maar daden vragen. Op het punt van daden is er echter alleen de vlucht van Duitschland uit den Volkenbond. Die daad is welsprekend net zoo welsprekend als de Hitlersche instructie. In „Le Populaire" schrijft Rosenfeld, na lezing van de tweede helft van het document, dat hij het onwaar schijnlijk blijft achten, dat een dergelijk stuk door een Duitschen minister opgesteld zou kunnen zijn. „Niettemin" voegt hij er bij „ben ik verplicht te erkennen, dat inlichtingen, die mij uit absoluut be trouwbare bron zijn verstrekt, maar waaromtrent ik, naar men begrijpt, het geheim moet bewaren, de ma- terieele echtheid van het document bevestigen. Niet alleen het fond van de zaak, de dubbelhartigheid van de Hitler-regeering, maar ook de circulaire van Göb bels als document zou dus echt zijn. Opgepast voor perscampagnes ten bate van Hitier!" Jongen de beide beenen afgereden, toen hij op de tram wilde springen. Zaterdagmiddag omstreeks half twaalf is het twaalf jarig zoontje van Ds. Boogers uit Achelen, dat te Fra neker op school gaat, aldaar toen hij op een binnen komende goederentram wilde springen, waarmede hij naar huis moest terugkeeren, misgesprongen en over reden. Beide beenen werden den knaap afgereden. Twee doktoren waren spoedig aanwezig, die het slachtoffer in het tramstation voorloopig hebben ver bonden. De toestand van den knaap is hoogst ernstig. Vergadering van den Raad op Maandag 20 Novem ber 1933, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer P. Pluister, burgemeester; secre taris de heer P. Haringhuizen. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank zegging worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van enkele Ingekomen •tukken, waaronder verslagen van vergaderingen, die aanleiding tot bespreking geven. De heer Kooij merkt t.a.v. het verslag der gascom- mlsslevergadering op, dat het verslag niet erg volledig is, wat de loonkwestie betreft. Door spr. is bepleit een hoogere aftrek van het loon en dat staat niet in het verslag. De Voorzitter merkt op dat het verslag een uittrek sel is uit de officieele notulen. Wat de begrooting van den Vleeschkeuringsdienst betreft, merkt de heer Olie op dat z.i. de post „ophaal dienst" tamelijk hoog is. Misschien is de directie wel aan de wettelijke voorschriften gebonden. Vooral het afhalen van de biggen enz. brengt veel kosten mee en een andere, goedkoopere regeling ware wel gewenscht Z.i. wordt er door de veehouders te weinig medewerking verleend. Spr. heeft een onderzoek ingesteld naar het afhalen van vee enz. van de Langereis en het heeft hem getroffen, dat daar weinig wordt afgehaald. Dit heeft hem de vraag doen stellen of ze daar een andere weg weten voor de cadavers. De Voorzitter deelt mede dat thans de medewerking van de veehouders volkomen is en dat het van groote beteekenis is, dat er een goede ophaaldienst is. De heer Kooij merkt op dat z.i. de loonaftrek onvol doende is. Van een totaal bedrag van f 15000 aan loon, slechts een aftrek van f 600 is onder de huidige omstan digheden te gering. Behalve de goede salarissen, ge nieten de ambtenaren een vrij pensioen, wat tenvolle door den dienst betaald wordt, en als men dan de groote verliezen ziet, dan meent spr. dat een hoogere aftrek dient te worden toegepast of verhaal van pen sioen. De Voorzitter zegt dat de begrooting door de commis sie is samengesteld en door den Raad van Barsinger- horn vastgesteld. De opmerking van den heer Koojj zal aan de commissie worden meegedeeld. De wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen van vee en vleesch (verhooging keurloonen) wordt conform het voorstel goedgevonden. Eervol ontslag. In verband met de wijziging van de leerllngenschaal, waardoor aan de O. L. sohool alhier slechts voor 2 on derwijzers van bijstand rijksvergoeding wordt verleend, wordt door B. en W. voorgesteld aan MeJ. A. M. Bloe- mendaal, onderwijzeres, eervol ontslag te verleenen. Mej. Bloemendaal zal in tijdelijke functie blijven, ge durende de afwezigheid van den heer Wilbrink. De heer Gaijaard betreurt dat deze maatregel, ons van bovenaf opgelegd, moet worden genomen. We hebben hier pas een nieuwe school, met 4 lokalen en 4 leer krachten, een schoolbouw waartoe wy werden gedwon gen. De gemeente zit nu in lengte van jaren met deze dure school, terwijl men van hoogerhand maar de leer- lingenschaal verandert, het onderwijs verslechtert. De Voorzitter zegt, dat we allemaal wel betreuren dat nu van de nieuwe, mooie school een lokaal leeg staat. De raad gaat accoord met het verzoek van de gas- commissie om een gedeelte van het terrein bij de gas fabriek aan den heer C. Brouwer te Winkel te verkoo- pen tegen een prijs van f 0.80 per M2. onder voorwaarde dat het perceel voor 1 Mei 1934 moet zijn bebouwd. Op verzoek van Ged. Staten vindt wijziging plaats van de nieuwe bouwverordening. Ten aanzien, van de verzoeken van de Kamer van Koophandel te Alkmaar en van de afdeeling Schagen van den Ned. Bond v. Koffiehuishouders, om de huur waarde van het bedrijfsgedeelte hunner perceelen met 2/3 te verminderen en ook voor de Jjiljarten een lager belastingbedrag vast te stellen, de-eren B. en W. mede, dat dit laatste is geschied, n.1. voor alle tezamen tot een bedrag van f 250. B. er. W. stellen voor daarmede te volstaan en voorloopig niet op het eerste gedeelte van het verzoek in te gaan. Dit reeds eerder ingenomen standpunt stemt over een met de zienswijze van den Minister van Binnen- landsche Zaken, welke blijkens zijn missive van 15 November j.1. ongeveer hierop neerkomt: Enkele go- meenten, die 100 opcenten op de gemeentefondsbelas ting heffen, hebben het belastingbedrag van den grondslag biljarten verminderd. Aangezien hierdoor voor verschillende houders van koffiehuizen enz. reeds eenige verlichting van lasten is verkregen, kan voor deze gemeenten, in verband met hare financiën, niet worden toegelaten, dat zij bovendien een huurwaarde vermindering toepassen» Door meerdere leden wordt op de zware lasten van de caféhouders gewezen, maar conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verlaging presentiegelden. Volgt het voorstel om aan Ged. Staten te verzoeken het presentiegeld der raadsleden ingaande 1 Januari 1934 te verlagen en te bepalen op f 3 per bijgewoon de vergadering (was f 4). Zonder discussie wordt aldus besloten Opcentenheffing. B. en W. stellen voor tot het weder heffen van 100 opcenten op de gementefondsbelasting. Wordt goedgevonden. Subsidies. B. en W. stellen voor de volgende subsidies over het jaar 1934 te verleenen: Fanfarekorps f 50, Volksonder wijs alhier en Volksmin te Hoogwoud een nader door B. en W. vast te stellen bijdrage in de kosten van schoolfeesten, binnen het daarvoor geraamde bedrag, voor Wijkverpleging f 600, f 50 voor schoolverpleging en. zoo noodig f 500 voor uitzending'"Van tb.c.-patiën- ten, benevens het eventueel tekort op de exploitatie der badinrichting; voor de ontsmettingsdiensten van het Witte Kruis f 25, voor de Handelswinteravond- school te Schagen f 10 per leerling uit onze gemeente maxiumm f 30; aan de commissie voor den Legwed- strijd f 10, aan de NH. Propagandacommissie van den AJJ.G.OB. f 10. Conform deze voorstellen wordt besloten. De heer Borst informeert naar het onderzoek der schoolkinderen door den dokter en vraagt of er een rapportje is ontvangen. De Voorzitter deelt mede, dat de dokter regelmatig de school bezoekt en de kinderen onderzoekt, Ben rapport is niet ingekomen. Spr. kan tot zijn genoegen mededeelen-, dat het onderzoek van de kinderen der school te Nieuwe Niedorp, dat te Hoorn heeft plaats gehad, een gunstige uitslag bracht De begrooting voor 1934. De heer Borst wijst erop dat we hier hebben een democratische raad, maar in den tegenwoodrigen tijd moeten alle partijen wat water in den wijn doen. Spr. dankt B. en W. voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar hebben gedaan en dankt ook voor de samen werking. Spr. wijst ook op het feit dat we een som beren winter tegemoet zullen gaan, wat werkloosheid enz. betreft. De heer Olie zegt dat feitelijk verlaging van belas ting noodg s, maar noodgedwongen moet spr. met de belastingvoorstellen meegaan, erop wijzende, dat er een post van f 17000 voor werkverschaffing is uitge trokken. De Voorzitter dankt de heeren Borst en Olie voor de welwillende critiek. De begrooting, die reeds in een commissievergade ring was behandeld, gaf geen aanleiding tot bespre king. De heer Borst vroeg alleen waarom van de 10 lan taarns, die 's nachts doorbranden, er niet één brandt in de Sliksteeg. Ook al betalen die menschen geen hoofdelijken omslag, dan was dat toch z.i. noodig. De Voorzitter deelt mede dat het de bedoeling waa geweest, dat de lantaarn vóór de Sliksteegbrug sou blijven doorbranden, maar die lantaarn bij den dokter brandt er vlak naast en dat werd wat scheef gevon den. De heer Olie acht de opmerking van den heer Borst over het betalen van belasting niet juist, de Sliksteeg is rechtuit en z.i. moeten de lantaarns in de bochten doorbranden. Den Voorzitter was die opmerking van den heer Borst ontgaan, waar betaalt men tegenwoordig wèl belasting! De heer Borst neemt die woorden dan terug. Zonder bespreking wordt besloten tot het heffen van 175 opcenten op de hoofdsom der personeels belasting. De gemeentebegrooting wordt vervolgens vastgesteld tot een bedrag van f 98935.81, gewone dienst en van f 12932.99 kapitaaldienst, de begrooting der gasfabriek op f 45205.02 gewone dienst, en f 22697 kapitaaldienst; de begrooting van de Algemeens Armenadministratie in ontvangst en uitgaaf op f 19785, waaronder f 7000 aan gemeentelijke bijdrage. Aan de orde wordt gesteld de herziening van het be sluit tot het toekennen eener vergoeding als bedoeld in art. 13 der L.O. wet 1920. Hierbij wordt voorgesteld de vergoeding voor alle in de termen vallende kinderen, die de R.K. scholen in het veld bezoeken, op de gevraag de som ad f 50 per jaar te bepalen, doch daarbij in acht te nemen, dat de vergoeding voor de leerlingen, wier woning minder dan 5 K.M. van de school is verwijderd, niet langer loopt dan tot 5 September j.1. Dit in ver band met de wet van 4 Augustus 1933 tot beperking van uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager-onderwijswet 1920 In dit besluit ware open te laten de mogelijkheid om althans voor de jongste kinderen voor rekening der gemeente alsnog een vervoergelegenheid te scheppen. De Voorzitter licht nog toe, dat het de bedoeling is om die vervoergelegenheid dan niet alleen te scheppen voor de kinderen der bijzondere scholen, maar ook voor de kinderen uit de Moerbeek. Aan Ged. Staten zal mededeeling worden gedaan van dit voornemen. De heer Olie wijst op de wenschelijkheid dat dit ver voer plaats vindt, waar er op het platteland geen be waarscholen zijn. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, waar na sluiting volgt, doch niet dan nadat de Voorzitter namens B. en W. den raad dank had gebracht voor de algemeene samenwerking. Verschillende belangrijke besluiten zijn noode geno men en het doet spr. plezier dat de raadsleden dit heb ben begrepen en die besluiten gezamenlijk zijn genomen In één keer blanker tanden! Zelfs de meest verkleurde fan- den worden na korten tijd parelblank, als ze regelmatig met PASTOL worden ge poetst. Bovendien zal PASTOL door haar hygiënische wérking de tanden gezond en gaaf houden. PASTOL is heerlijk frïsch van smaak, zuiver van samenstel ling en Nederlandsch Fabrikaat! Ook in tuben ver krijgbaar. Doos 20 en 35 ct. Tube 35 en 60 ct. Dirigent: J. I. HOVENIER. op Zondag 26 November, in de Concertzaal van den Heer J. IGESZ, met welwillende medewerking van het Ned. Herv. Kerkkoor Directeur: J. I. HOVENIER. Aanvang 8 uur Entrée 0.75. Na afloop besloten Bal. Nog uitvoorraad: prima in diverse soorten. Verder aangeboden: Voerbieten, Rapen, Kool, Tarwe, Erwten en Ha- verstroo. Hooi, enz. Schagerbrug. Tel. no.11 TE KOOP; met hulpstukken, M SCHOEN. Loet. Schagen. A. SLEUTEL Jz. beèedigd MAKELAAR en TAXATEUR van vaste B'tederen Telefoon 72. SCHAGEN VERMIST: Een teef. Inlichtingen die tot opsporing leiden, zullen worden beloond. R. BEUKEMA, Oudel.weg, Wie lingermeerpolder. Te koop: Prima zware Paardendekken f 1.75, gewone kwaliteit f 1.35, 4- tands Mestvorken, merk Zwaluw, f 1.25, Groepschoppen, No. 4 en 5 45 cent, Lange Stelen 25 ct.. Ijzer werk, touwwerk, enz. enz. Zeer lage prijzen. Donderdags met de stal op de markt. ADR. VOS, Callantsoog. UIT DE HAND TE HUUR: De z. g. a. n. met 30 H.A. land, waarvan 2 morgen bouwland. 'To bevragen bij C. FRANCIS Kzn., Boschweg, 't Zand. t,TjJenS mijn training mag ik natuurlijk niet rooken", - vertelt PIJNENBURG, onze populaire wielrenner, - „maar nauwelijks ben ik klaar, of ik haal m'n pijpje en m'n pakje D-E Echte Friesche Heeren-Baai voor den dag en daar gaan de .wolken van genot' de lucht in! Ni een inspannende Zes-daagsche, wanneer de makkers mij vlak op de hielen hebben gezeten, dan is zoo'n rustig pijpje DE een ware verademing! Ja, menigmaal put ik op de wielerbaan mijn laatste onsje energie uit de wetenschap, dat, aan het einde van den strijd, dat fijne -pijpje DE mij wacht" ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI uit de oudste Friesche Tabaksfabriek, opgericht in 1753. Van 10 tot 25 ct per ons. VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOT JE A D RES is Ontvangen een mooie collectie In Raffia, Leer en Hout. Handschoenen, Sjaals, Zakdoek jes, Eau de Cologne, - Borduur- doozen, enz. Aanbevelend, SCHAGEN. fi—3ïT—1 li'li*ii11—11111'f Home's Pun wol, moderne wolsoort, diverse kleuren 42 ct. Jaeger wol vanaf 36 ct. Onze Jaeger wol munt uit door prima kwaliteit. Laine d'Espagne per ons knot 55 ct. Kousen, en Sokken-wol in effen en jaspé kleuren. Ondanks verhoogde wol- prijzen, verkoopen wy nog voor den ouden prijs. Beleefd aanbevelend, SCHAGEN

Schager Courant | 1933 | | pagina 4