Controle van de Unit» Ititin- Kijken is Koopen bijCLOECK Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. fc'erste Blad. DE ENGELSCHE TROONREDE. Politieke aanslag in Japan. Dienstmeisje m vlammen. FIJNE HOOFDKAAS BAARS 6 OOSTERMAN MOTIE VAN WANTROUWEN tegen B. en W. van Amsterdam. Britsch militair vliegtuig verongelukt Turksch dorp door brand vernield. BEZOLDIGING VAN PERSONEEL in dienst van provincies, gemeenten, enz. Amerikaansche stratosfeervliegers geland. Woensdag 22 November 1933. SCHAKER 77ste Jaargang No. 9386 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlèn nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewIjsno«j inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Regeering blijft streven naar handhaving van den vrede. Gistermiddag 12 uur heeft koning George In het En- gelsche hoogerhuis de derde zitting van het parlement geopend met een troonrede, van ongeveer den volgen den inhoud: „Mijne betrekkingen tot de bultenlandsche mogend heden. aldus de koning, zijn nog steeds vriendschappe lijk. Het voornaamste doel van mijne regeering in de internationale politiek, is door alle in haar macht zijn de middelen den vrede in de wereld te handhaven en te bevorderen. Met dit doel voor oogen. zal mijn regeering ook in het vervolg met andere regeeringen samenwerken en trach ten een bevredigende oplossing te bereiken van het in gewikkelde ontwapenings-vraagstuk en een resultaat tot stand te brengen uit den langdurigen arbeid van de ontwapenings-conferentie. Mijn regeering blijft ook voor de toekomst besloten, de internationale samenwerking door middel van de collectieve actie van den volkenbond te handhaven en op elke andere wijze, welke geëigend is, de goede be trekkingen tusschen alle staten en volkeren te bevor deren." In de troonrede wordt verder de hoop geuit, dat de nieuw-benoemde commissie voor grondwets-herziening in Britsch-Indlë in de komende parlementszltting defi nitief voorstellen zal Indienen. Vervolgens spreekt de koning over de handelsbetrek kingen, welke in het afgeloopen jaar door een voortdu rend groeien van het vertrouwen verbeterd werden, evenals de vooruitzichten voor de industrie. De regeering zal ook verder haar best doen. gunsti ge voorwaarden voor den handel op het buitenland te verkrijgen, in het bijzonder door het sluiten van handels verdragen. Op deze wijze hoopt men de voorwaarden voor den handel in katoen, steenkool en andere artike len voor den uitvoer te verbeteren. Het parlement wordt gevraagd, onmiddellijk uitgebrei de maatregelen te overwegen, om het plan van de werkloosheidsvérzekering op een gezonde basis te stel- len, de woningtoestanden te verbeteren en de werktij den voor jeugdige personen te regelen. Ook vermeldde de koning nog de wet op wedden en hazard, de subsidie aan de beetwortel-verbouwers en de maatregelen tegen onwettige vischvangst. Incident Nog meldt Reuter: Na afloop van het uitspreken van de troonrede heeft zich een totnogtoe ongekend incident afgespeeld. Op het oogenblik n.I. dat de koning van zijn troon wilde afdalen schreeuwde de labour-afgevaardigde Mc. Govern: „En de afschaffing van de „means test" (het onderzoek door de regeering, of uitgetrokken werkloo- zen in aanmerking komen voor verdere ondersteuning Red), en de vermindering van de werkloozenuitkee- ring. Gij moest u schamen en denken aan de menschen die buiten sterven van den honger!" De uitroepen van McGovern waren ongetwijfeld uitgelokt door het schit terende en luisterrijke tooneel, dat de plechtige opening van het parlement kenmerkt en dat een sterk contrast vormt met de gewone soberheid, die ln belde Hulzen heerscht, McGovern zelde later ln een vraaggesprek eenvoudig: „Ik kon het niet verdragen, ik kon mij niet inhouden" en betuigde In het minst geen spijt. Het Incident door het koningspaar gene geerd. Naar V.D. nog uit Londen verneemt, zijn de eensa- tioneele Incidenten van den Onafhankelijken afgevaar digde McGovern bij de voorlezing van de Troonrede in het Hoogerhuis, volgens mededeelingen in de bladen reeds Maandagavond voorbereid door de fractie der ILP De koning en de koningin, die zich juist van hun zetels verheven, negeerden het incident. Zij verlieten het Hoogerhuis rustig en op de gebruikelijke manier, terwijl er eenlge opwinding heerschte bij de leden van Hooger- en Lagerhuis. Eenige jeugdige leden wilden McGovern met geweld tot zwijgen brengen, doch zij werden door oudere leden weerhouden. Nadat het ko ninklijke paar het parlementsgebouw had verlaten, wer den scherpte protesten gehoord tegen het optreden van McGovern, die bij de hervatting der zitting op zijn ge wone plaats ging zitten. Sterk heeft de aandacht getrokken, dat bij de ope ning der zitting van het Lagerhuis de 30 Samuelieten naar de banken der oppositie verhuisden. Slechts een of twee leden dezer fractie bleven op hun plaatsen in de regeeringsbanken. SCHIETPARTIJEN TUSSCHEN SOCIALISTEN EN COMMNISTEN. In de Spaansche hoofdstad. In Madrid ls het gisteravond voor het socialistische Volkshuis plotseling tot schietpartijen gekomen tus schen daar te hoop geloopen communisten en socialis ten. Naar verluidt zouden 7 personen gewond zijn. De politie heeft de omgeving afgezet. HET COMMUNISME IN JAPAN. 1700 Arrestaties verricht. De politie ln Japan treedt met groote strengheid op tegen den onweerstaanbaren groei van het communisme- Kort geleden werden weer 1700 radicale leden van den gefedereerden arbeidersraad, die openlijk met de sovjet sympthiseert, gevangen genomen. De toeleg mislukt De oud-minister Wakatsoeki niet getroffen. Twee per sonen goarresteerd. Reuter seint uit Tokio: Gistermorgen is een aanslag gepleegd op hot leven van den voormaligen minister-president baron Wa katsocki. Deze aanslag op het leven van oud-premier baron Wakatsoeki, den vroegeren leider der Japansche de legatie op de Londensche vlootconferentie, had vroeg in den ochtend plaats. Wakatsoeki werd echter niet getroffen. De aanrander en zijn medeplichtige werden gearresteerd. De aanslag wordt toegeschreven aan ontevredenheid der reactionnaire groepen over de be palingen van de Londensche vlootovereenkomst Van de zijde der politie wordt medegedeeld, dat de aanslag werd gepleegd door een in Japan zeer be kend bokser, genaamd Nogoelsji, op het oogenblik dat Wakatsoeki voor zijn huis uit de auto wilde stap pen, waarmee hij van een politieke bespreking met een aantal andere oud-ministers terugkeerde. No- goetsji probeerde Wakatsoeki een dolk in de borst te stooten. Wakatsoeki gleed uit en de dolk miste zijn doel. Do Japansche minister-president Saito en de mi nister van Oorlog Araki hebben Wakatsoeki met het mislukken van den aanslag geluk gewenscht. Na den aanslag. Nader uit Tokio, 21 Nov. (V.Ü.). In verband met den mislukten aanslag op den oud-Minister-Pre sident Wakatsoeki heeft de politie uitgebreide vei ligheidsmaatregelen getroffen. Alle oppositioneele po litici krijgen bescherming van politiebeambten. Het is nl. bekend geworden dat verscheidene politici we gens hun oppositie tegen den Minister van Oorlog Araki dreigbrieven hebben ontvangen. O.a. worden de woningen van den oud-minister van Binnenland- sche Zaken en Volkenbondsvertegenwoordiger Adatsji en van den oud-minister van Buitenlandsche Zaken Shidehara door politie bewaakt. Zes personen, waarvan vermoed wordt, dat zij met den aanslag in verband staan, zijn gearresteerd, terwijl twee na tionalistische organisaties wegens terroristische actie zijn ontbonden. De nationalistische pers neemt de plegers van den aanslag in bescherming en schrijft, dat het goed is dat personen, die den nationalen opbouw van den staat bemoeilijken, een waarschuwing krijgen. Ernstige brandwonden bekomen. Maandagavond ontstond in de keuken van een per ceel aan de Regentesselaan te Rijswijk, een begin van brand, doordat de dienstbode A. K. in de nahij- heid van een brandend gascomfoor een bus met ben zine vulde. Daarbij geraakten ook de kleeren van de dienstbode in vlammen. Gillende liep het meisje den tuin in, waar eenige toeschietende burgers de bran dende kleeren doofden. Het meisje, dat ernstige brandwonden had heko men, is naar het R.-K. ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. Het brandje in de keuken werd spoedig gebluscht Hnn beleid inzake ingehouden subsidie St. Nicolaasfeest afgekeurd. AMSTERDAM. Naar aanleiding van een mede- deeling van B. en W. van Amsterdam, dat de midde len der gemeente niet toelaten gevolg te geven aan de uitnoodiging inzake uitkeering van het subsidie 1933 aan het comité voor het Sint Nicolaasfeest, heeft het raadslid De Miranda een motie voorgesteld waar in afkeuring wordt uitgesproken dat B. en W. het besluit van den Raad niet hebben uitgekeerd. Deze motie werd aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. De wethouders hadden gedurende de stem ming de zaal verlaten. De missive werd daarna voor kennisgeving aangenomen. De achttien inzittenden levend gered. JERUZALEM. Als door een wonder zijn achttien Engelsche vliegers en soldaten ge red, toen een groot Engelsch militair vlieg tuig van het Vickers Victoria-type, waarmee zij van Ranleh naar de Transjordanische hoofdstad Amman werden gebracht, in de heuvelen van Judea neerstortte. Tengevolge van den dichten mist raakte het toe stel de toppen van eenige boomen en sloeg zoodanig over den kop, dat de uitgang onbruikbaar werd en de achttien inzittenden in het toestel waren ingesloten. Een der piloten slaagde er echter met behulp van zijn zakmes in, uit de cockpit te kruipen, waarna hij met assistentie van toegesnelde Arabieren zijn zeven tien medepassagiers uit hun onaangename positie kon bevrijden. Vijftien inzittenden liepen slechts lich te verwondingen op. Zij mogen van groot geluk spre ken, dat het toestel niet in brand is geraakt wat bij dergelijke ongevallen vrij dikwijls het geval is. 240 huizen een prooi der vlammen. Uit Ankara: In het dorpje Akscheir nabij Adalia brak een brand uit, die zich ondanks het onmiddellijk ingrijpen van de brandweer uit alle omliggende plaatsen met groo te snelheid uitbreidde en een reusachtigen omvang aannam. In totaal werden 240 huizen een prooi der vlammen en voor zoover tot nog toe bekend is zijn reeds drie dóoden gevonden. Men vreest echter, dat nog meer slachtoffers onder de rookende puinhoopen bedolven zijn. Rapport van de commissie-Schou ten. Te groote en plotselinge ver mindering van levenspeil dient te worden voorkomen. Het rapport der commissie-Schouten, belast met de taak de regeering te adviseeren omtrent toetsings normen voor de beoordeeling van de bezoldiging van het personeel in dienst van provinciën gemeenten, enz., is thans bekend gemaakt. De tijd schijnt gekomen, om te overwegen, of niet met het stelsel van tijdelijke kortin gen dient te worden gebroken, en tot het op nieuw vaststellen van de salarissen moet worden overgegaan. (Jit het verzamelde materiaal is de commissie ge oleken, dat tusschen de bezoldigingsregclingen van do onderscheidene publiekrechtelijke lichamen greote verschillen bestaan, welke zeker in de tegenwoordi ge tijdsomstandigheden niet gerechtvaardigd zijn te achten. Het krachtens de Ambtenarenwot-1929 uit te oefenen toezicht dient echter niet te worden ge bruikt om starre uniformiteit in de bezoldigingsre- geling te brengen, doch behoort zich te beperken tot het weren van excessen. Ook dient te groote en plotselinge vermindering van levenspeil te worden voorkomen. De vaststelling van algemeen geldende salaris schalen voor burgemeesters, secretarissen en ontvan gers komt voorshands nog ongewenscht voor. Wel dient naar meerdere eenheid in de bestaande bezol digingsregclingen van deze functionnarissen te wor den gestreefd De samenvoeging van inkomens of van inkomen met pensioen behoort, voor zoover bel puHick be lang zich daartegen niet verzet, te worden tegenge gaan. Tot afschaffing van samonv ïeging behoort niet te worden overgegaan, indien daaruit hoogere uitgaven voor de openbare kassen zouden voort vloeien, tenzij andere overwegingen hiertoe zouden nopen. Er is geen voldoende grond aanwezig om de be zoldiging van de hoogere en hoogste ambtenaren, in dienst van de lagere publiekrechtelijke organen, buiten beschouwing te laten. De gehuwde ambtenares. In de commissie-Schouten is ook een bespreking gevoerd over de gehuwde ambtenares en de daar mede samenhangende quaestie van dubbel inkomen uit de publieke kassen, dooi dat beide echtelieden in dienst van een publiekrechtelijk orgaan zijn, alsmede over de aangelegenheid van samenvoeging van in komens uit publieke kassen. Als resultaat daarvan brengt zij het volgende*onder 's ministers aandacht. Naast de principieele* bezwaren, welke een groot deel der bevolking tegen het in dienst houden van de gehuwde vrouw heeft, geeft in deze tijden van ab normale werkloosheid do beroepsarbeid der gehuwde vrouw aan talloozen, ook aan hen, die overigens daartegen geen principieel bezwaar hebben, aanstoot. Deze begrijpelijke tegenzin mag echter niet het feit over het hoofd doen zien, dat het ook voorkomt, dat de beroepsarbeid der gehuwde vrouw uit bittere nood zaak geschiedt, hetzij wegens invaliditeit, hetzij we gens werkloosheid van den man. Het spreekt vanzelf, dat bij de groote aantallen regelingen (11 provinciën, 1076 gemeenten en enkele duizenden waterschappen enz) het aanbeveling ver dient, ook ten aanzien van de volgorde, waarin deze regelingen waren na te gaan en te beoordeelen, syste matisch te werk te gaan, een einde willekeurig in grijpen te voorkomen. In verband daarmede adviseert de commissie het eerst de regelingen te toetsen van de groote steden en in aansluiting daaraan die der gemeenten boven 40.000 zielen. De provinciale regelingen waren allo gelijktijdig te toetsen. Moch zulks niet mogelijk blij ken, dan ware met de regelingen van de provinciën Noord- en Zuid-Holland te beginnen. Daarna komen successievelijk de regelingen van de gemeenten be neden 40 000 zielen aan de orde en vervolgens die der waterschappen, enz. De mogelijkheid bestaat, dat wegens financiecle moeilijkbeden van een bepaald In^er publiekrechte lijk orgaan aan de tor-tams- van diens bezoldigings regeling voorrang moet worden gegeven. TWEEDE KAMER. Noodlijdende gemeenten worden geholpen. Korting op de uitkee* ringen uit gemeentefonds door de Kamer goedgekeurd. Betreffende de controle van do gemeenten over-i weegt de regeering de instelling van een organisatie* waarin samenwerken de departementen van Binnen- landsche Zaken, Sociale Zaken en Financiën, alsme de de oprichting van een orgaan, waarin Ged. Sta-< ten zullen zijn vertegenwoordigd. In haar gehouden vergadering van gistermiddag heeft de Tweede Kamer met 56—23 en 55—24 stemmen de te zamen behandelde ontwerpen in zake den steun aan noodlijdende gemeenten en de korting op de uit- keeringen uit het Gemeentefonds aangenomen. (Tegen waren de S.D.A.P., C.P., de heeren Sneevliet, v. Hou ten en IJselmuiden, terwijl de heer Kooiman (V.D.) vóór het eerste en tegen het tweede ontwerp stemde). „Pijnlijk en hard", aldus minister Oud, „maar noodzakelijk". De regeering is zich van den aanvang af bewust geweest, aldus Minister Oud in zijn antwoord, dat de korting op de uitkeeringen één der pijnlijkste en hardste maatregelen is, die de regeering verplicht is te nemen. Maar het is absoluut noodzakelijk. Met den meesten nadruk komt spr. op tegen de ge geven voorstelling, alsof het wetsontwerp tegen de be ginselen der wet van 1929 zou ingaan. De vader van de wet van 1929, de heer De Geer, heeft thans ver klaard, dat van afbraak van bet systeem der wet van 1929 geen sprake was. Wij moeten de beginselen van 1929 volstrekt handhaven; Spr. is er destijds zelf een der vurigste bewonderaars van geweest. Uitvoerig schetste hij nog eens de beteekenis van dit stelsel, waarbij het Rijk 35 millioen heeft prijs gegeven ten bate van de gemeenten. Zonder de wet van "29 zouden de gemeenten er thans veel slechter aan toe zijn, doch alle gevolgen van de conjunctuur kan het Rijk niet opvangen. Onaanvaardbaar is daarom de opvatting van den heer Drees, dat hier een „verkregen recht'" zou bestaan. Vast staat dat men in 1936 terug zou moeten vallen op een veel lager peil der uitkeeringen. Verdiende het nu geen aanbeve ling, zoo vroeg de minister, om den schok te breken? Een geheel nieuwe regeling kon niet tijdig gereed zijn, daarom was thans een korting noodig om een aanpassingsproces over de geheele lijn mogelijk te maken. Over het noodlijdend worden van gemeenten door de korting is de minister niet zoo ongerust als som mige leden en de Ver. v. Ned. Gemeenten: de meer derheid der thans noodlijdende gemeenten wordt óf niet, óf voor een zéér laag percentage gekort. Onjuist is de voorstelling dat het Rijk met genoegen zou in grijpen in de huishouding der gemeenten; de regee ring wil juist dat de gemeenten zélf zullen bezuini gen, dat zij zélf haar verantwoordelijkheid zullen be seffen. Uitvoerig ging de minister nog in op vele vragen en beschouwingen, die meer de détails raken. Hij gaf daarbij o.m. nog te kennen, dat hij den eisch van 200 opcenten op de personeele belasting niet te zwaar acht. Bij de replieken bleek, dat de tegenstelling tus schen den minister en zijn partijgenoot, den heer Kooiman, nog niet was opgeheven. De heer Kooiman wien de de minister „geprikkeldheid" verweet, behield zich zijn stem nog voor, totdat over de amendementen zou zijn beslist. De ontwerpen werden, zooals hierboven reeds ge zegd, aangenomen. De steun aan noodlijdende gemeenten zal vooraf worden beperkt. In overweging is een verandering van het systeem van hulp aan noodlijdende gemeenten. Nu wordt de korting achteraf bijgepast. Overwogen wordt voor den aanvang van het jaar aan een gemeente te zeggen, welke bijdrage zij krijgt. Als zij haar zaken dan zoo zuinig regelt, dat er wat over blijft, mag zij dat behouden. Inzittenden maken het goed. V.D. verneemt uit New York: De Amerikaansche stratosfeerballon is op ongeveer 16 K.M. ten Zuiden van Bridgeton (New Yersey) geland De vliegers maken het goed. Reuter seint nog uit New York: Eerst thans wordt bevestigd, dat de ballon, waarmede Settle en zijn metgezel Fordney hun tooh naar de stra tosfeer hebben gemaakt, naby Bridgetown in New Yer sey is gedaald. Den geheelen dag deden geruchten de ronde, volgens welke de ballon zou zijn neergestort of gedaald, welke geruchten echter telkens weer werden tegengesproken. Ten slotte ls er dus door dit bericht aan de onzekerheid over het lot der belde luchtvaarder» een eind gekomen. Na zijn landing heeft luit. Settle bevestigd, dat htf een hoogte van 17.980 meter heeft bereikt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1