11(11111 litlis- Kijken is Koopen bij CLOECK Ernstig vliegongeluk Tweede Kamer. Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. IN RUSLAND. Reuzenvliegtnig neergestort. Zeventien dooden. Een vreemde eend m de bijt. Ouderlijk gezag tegenover staatsgezag. DE VERKIEZINGEN IN SPANJE. Groote boschbrand in Californië. Strenge koude in Siberië. Vrouw door den trein gegrepen. Bloedige afloop van een boerenbruiloft HET RIJKSDAGPROCES. Minder automobielen. Vroege vorst in Canada. Botsingen tusschen politie en studenten in Roemenië. RUSSISCHE BARKAS GEZONKEN. f Vijftien dooden. Settle's stratosfeertocht. Het Indische beleid. Donderdag 23 November 1933. SCHAKER 77ste Jaargang No. 9387 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- |entièn nog zooveel mogelijk In het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* dit nummer bestaat uit twee bladen. Moskou, 22 Nov. (V.D.). Uit Charkoff wordt officieel medege deeld, dat daar het vliegtuig „K 7", het reusachtige vliegtuig, dat het grootste ter wereld genoemd werd en dat plaats bood aan 125 passagiers, door tot dusverre onbekende oor zaak neergestort is. De zeventien personen, die zich aan boord bevon den, werden allen gedood. Het vliegtuig verbrandde. De regeering heeft een commissie van onderzoek ingesteld, bestaande uit leden van de arbeiders- en boereninspectie der GPoe en twee ambtenaren van het openbaar ministerie. Dertien dooden.? Reuter meldt omtrent dit noodlottige vliegongeluk nog het volgende uit Moskou: Wat er precies gebeurd is zeggen de telegrammen die wij daarover ontvingen, niet. Ze spreken alle van een catastrophe, maar of het in de stort ge beurd is of bij do landing of mogelijk in de vlucht, Is duister. Feit is, dat bij dit blijkbaar ontzettende ongeluk dertien menschen het leven hebben verloren. Het waren allen ingenieurs en ambtenaren uit de bur gerlijke luchtvaart. Een nader telegram geeft als dooden op: den chef vlieger Sneguirev, montagechef Jeronkin, den verte genwoordigcr der burgerlijke luchtvaart Lippa, den chef-mecanicien Vlasow, de mecano's Barychikov en Konenenko; de constructeur-ingenieurs Ch. Klowski en Zaretski, den chef der afdeeling technische con trole Saptchinski, den waarnemer Pilache, den secre taris van de jeugd-afdeeling bij den vliegtuigbouw Limanski en de werklieden Zaitser, Plotinski en Sakhne. Er is een regeeringscommissie benoemd om de oor zaken van deze vliegtuigramp op te sporen. Het vliegtuig was nog maar kort geleden klaai gekomen. Het was ingericht voor het vervoer van 123 passagiers en werd door zes motoren voortbewogen. De bruidegom op de raadstribune. Dinsdagavond, zoo vermeldt „de Tel." uit Amster dam, vroeg iemand op de publieke tribune van de raadszaal, aan den bode tijdeüs de lange rede van den heer De Miranda, wanneer hij nu eindelijk kon aantcekenen. Aanteekenen?, vroeg de bode. Ja, antwoordde hij, ik ben hier met mijn meisje, 's Middags heb ik ook al in de rij gestaan, en een andere bode zeide, dat het om half negen weer be gon. Wat was het geval? De man had 's middags op het Stadhuis in de file gestaan om aan te teekenen. daar hij wilde trouwen. Hij was omdat het zoo lang duurde, weggegaan en had aan den portier gevraagd wanneer het weer begon. Deze dacht natuurlijk dat het over de raadszitting ging en zeide: „om half ne gen". Zoo kwam hij 's avonds met zijn aanstaande vrouw in de file vóór de publieke tribune terecht en in de raadszaal, waar hij slechts politiek hoorde. Toen hem zijn vergissing duidelijk was gemaakt, besloot hij op ©en betere en afdoende wijze aan te teekenen en wel bij den Burgerlijken Stand op het Singel. Haar zoon mocht zich niet aanmelden voor den dienstplicht. De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam wees gisteren vonnis in de principieele strafzaak tegen den 19-jarigen J. S., die zich te verantwoorden had ge had wegens het niet doen van aangifte voor den dienst plicht. Het Openbare Ministerie had één maand gevange nisstraf gerequireerd. De rechtbank veroordeelde hem tot een boete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. Zijn moeder, mevr. S. S. K. werd tot f 200 boete, subs. 40 dagen, veroordeeld, omdat zij, door misbruik van gezag opzettelijk heeft uitgelokt, dat haar zoon zich niet voor den dienstplicht heeft aangemeld. Ook tegen haar had het O.M. een maand gevangenisstraf geëischt De moeder duldde op principieele gronden niet, dat haar zoon dienst nam. Lerroux over den uitslag. Te hard van stapel geloopen. Een vertegenwoordiger van het Parijsche blad, „Je Journal" heeft Lerroux geïnterviewd over den uitslag der verkiezingen. Deze erkende, dat er onge twijfeld van een beweging naar rechts was gebleken; iedereen had er op gerekend, maar hij voor zich had niet gedacht dat zij zoo geaccentueerd, zoo duidelijk Zon Tiin De voornaamste reden van deze uiting van de openbare meening was volgens hem het vrou wenkiesrecht. Voorts hebben wij ons, aldus Lerroux. te veel ge haast met het verwe zenlijken van hervor mingen, die de oudste tradities van het land omverwierpen: de agra rische hervorming, de onteigeningen zonder schadeloosstelling, de aantasting van de godsdienstige overtui gingen Voor de laatste zijn vooral de vrouwen gevoelig ge veest. Wij hebben ten onrechte, LERROUX. zoo liet hij zich verder uit, in eenige maanden der presie der socialisten, datgene willen verwezen lijken waarover het republikeinsche Frankrijk jaren heeft gedaan, waarmede hij doelde op de scheiding van Kerk en Staat. Gevraagd, wat er nu verder zou gebeuren, zeide Lerroux dat de wijsheid gebood de machine od „ach teruit" te zetten, d.w.z. den arbeid van socia'en voor uitgang opnieuw aan den gang te brengen met meer voorzichtigheid en gematigdheid dan tot dus ver. Als hem opnienw de regeering werd opgedragen, zou hij verplicht zijn op de rechtorzijde te steunen. Zelf behoort hij tot het linksche centrum, maar de links-republikeinsche partij zal in den Cortes slechts door een weinig talrijke groep vertegenwoordigd zijn. Het sprak vanzelf dat die rechterzijde dan bin nen het kader van de republiek moest blijven. Raming van den nitslag: voor rechts. meerderheid MADRID, 22 Nov., Reuter: Hoewel er geen nieu we officieele cijfers beschikbaar zijn, geeft het katho lieke hoofdkwartier de volgende schatting van den uitslag: rechtsche partijen 18-1, linksche partijen 160 (waaronder 42 socialisten en 59 radicalen). Lerroux wenscht bij de herstemming niet samen te gaan met de socialisten; hij heeft gedreigd met heen gaan als de radicalen hierop blijven aandringen. Te Madrid is zeker een herstemming noodig. Socialisten tegen radicalen. MADRID, 22 Nov., Reuter; Het bestuur der so cialistische partij verklaart in verband met de her stemmingen. dat een samengnan metandere partijen in bepaalde gevallen noodzakelijk is, doch dat elk ge val op zich zelf ter beoordeeling aan het bestuur moet worden voorgelegd. Nu echter reeds verklaart het zich formeel tegen coalities, tot welke elementen der radicale partij zouden toetreden. Het is van oordeel dat de houding der radicale partij, die de overgave der republiek aan de reactionnairen door middel van schandelijke pacten vergemakkelijkte, haar onwaar dig heeft gemaakt voor eenige solidariteit of contact met de socialistische partij. Kolonie van millionnalrs en filmsterren be dreigd. Uit Pasadena (Californië) wordt gemeld: Door een boschbrand, die zich ernstig laat aanzien, worden vijftig vorstelijke woningen van rijke persoon lijkheden uit de filmwereld en ettelijke millionnalrs met verwoesting bedreigd. Deze woningen vormen een kolo nie op een heuvel aan den voet van het gebergte. De brand is ontstaan in de zoogenaamde Squirrel Cann. na een periode van lang aanhoudende droogte, Reeds is een der gebouwen vernield. Op de wegen pogen de halfgestikte bewoners zich met hun bezittingen in vei ligheid te brengen. Verscheidene honderden acres staan in vuur en vlam. Door vijfhonderd personen is volgens United Press aan de „Tel" de strijd tegen het vuur aangebonden en inderdaad schijnen zij er ten slotte in te zijn geslaagd over een front van drie kilometer de vlammen te stui ten Men geeft echter met bezorgdheid acht op den wind, want indien deze krachtiger mocht worden, wordt de situatie kritiek. Nader wordt uit denzelfden bron gemeld: De boschbrand bij Pasadena heeft zich, doordat de wind hevig begon op te steken, van den kant van de woestijn, naar het Westen uitgebreid in de richting var. Tujunja. In het gebied, dat bedreigd wordt, bevinden zich o.a. verscheidene sanatoria. VERBREEDING VAN DE SEENE. Om Parüs tegen overstroomingen te be schermen. Men is thans druk bezig de Seine te Parijs boven de Pont Royal, tegenover het Louvre, te verbreeden ten einde het gevaar voor overstrooming te bezweren. Do vorige maand is men hiertoe begonnen en men hoopt er over drie maanden meeg ereed te zijn. De eeuwen oude boomen op de oevers zullen bij deze werkzaamhe den worden gespaard. Vele menschen doodgevroren. In het district Irkoetsk (Siberië) vriest het buiten gewoon. Er zijn in eenige streken temperaturen gere gistreerd van 35 graden. Vele menschen zijn doodge vroren. Op slag gedood. Uit Rotterdam: De trein die om 9.45 uur gister morgen uit Amsterdam naar Rotterdam vertrok, had twintig minuten vertraging, doordat bij het dorpje Veur, op ongeveer 8 K.M. afstand van Den Haag, een 40-jarige vrouw, die van het land kwam, op den over weg door den trein werd gegrepen en gedood. Wagenrennen met schietpartij- Zeven boeren moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. VD. verneemt uit Belgrado: Tijdens een groote Boerenbruiloft te Mioniza in Joe- go Slavië, -waaraan meer dan 200 gasten deelnamen, kwam het tot een ernstige schietpartij. De strijd ont stond bij het inhalen- van de bruid, toen plotseling on geveer 150 gasten met 30 wagens een wedstrijd orga niseerden om het eerst bij de bruid te zijn. Daardoor ontstond twist, die met revolvers en messen werd uit gevochten. Zeven boeren werden zoo ernstig gewond dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht terwijl 35 anderen licht gewond werden en thuis verbonden moesten worden. Nog vijftig getuigen moeten worden ge hoord. Het vonnis nog vóór Kerstmis? Hedenmorgen om half tien wordt te Leipzig het pro ces inzake den rijksdagbrand hervat. De Duitsche bladen deelen mee, dat nog ongeveer vijftig getuigen gehoord moeten worden. Zij betwijfe len of reeds vóór Kerstmis het vonnis zal worden ge veld. Zooals men weet, is dr. Sack optimistischer; hij denkt dat het vonnis omstreeks 12 December zal wor den uitgesproken. De Amerlkaansche productie over de maand October lager. Reuter seint uit New York: Volgens opgave van het Amerikaansche Ministerie van Handel, werden in October 107.100 personen-auto mobielen (v. m. 160.890) en 30.400 vracht-automobie len (v. m. 35.180) gefabriceerd. Veel te vroeg voor den tijd. Reuter meldt uit Montreal: De St. Lawrence-rivier is tusschen Montreal en- Que- bes wegens ijsgang gesloten voor het scheepvaart verkeer. Het is nog nimmer voorgekomen, dat deze rivier zoo vroeg In den winter reeds dicht lag. Hon derden vrachtschepen- hopen echter door het tijdelijk intreden van dooi gelegenheid te krijgen, alsnog naar Europa te kunnen varen. Te Boekarest. V.D. verneemt uit Boekarest: Gistermiddag kwam het te Boekarest tot ernstige botsingen tusschen po litie en studenten. De studenten hadden een optocht georganiseerd, om te protesteeren tegen het verbod van het blad „Calenderul". Toen de politie de demon stranten wilde verspreiden, ontstond een vechtpartij, waarbij een politie officier de schedel werd ingesla gen, terwijl een auto van een overvalpatrouille werd omver geworpen en vernield. Nadat versterking was gearriveerd, slaagde de politic erin de studenten te verspreiden. IN BRAND GERAAKT. Het slachtoffer overleden. In een huls aan de Bouriclusstraat te Arnhem ia een 21-jarige dienstbode uit Ellecom bij het aanmaken van de kachel in de keuken in brand geraakt. Luid gil lend snelde zij naar boven. Het dienstmeisje is aan haar brandwonden overleden. V.D. verneemt uit Moskou: Volgens een bericht uit Rostow is in Koeban aan de Koebanrivier een barkas met 15 arbeiders gezon ken. Volgens een mededeeling van de GPOE zijn 6 personen gearres teerd, die de schuld dragen aan het ondergaan. In een moeras gedaald. Uit New York wordt gemeld: Luitenant Settie, die samen met majoor Fordney een ballontocht naar de stratosfeer heeft gemaakt en des avonds in de nabijheid van Bridgetown in den staat New Jersey is gedaald, deelde mede, dat een hoogte is bereikt van 17.980 meter. De tocht was een openbaring voor hen geweest en de bereikte resulta ten zouden van groot wetenschappelijke waarde blij ken te zijn. Nadere bijzonderheden over de landing. Over de landing van Settie en zijn tochtgenoot ma joor Fordney, zijn nadere bijzonderheden bekend ge worden. De ballon is geland in een moeras bij Bridge town. Het stuk veenland, waarop zij neerkwamen, was door 'n 10 M. breede sloot ongeveer. De ballon werd maar weinig beschadigd. Eenige fotografische platen gingen verloren, maar de instrumenten bleven onge deerd. Het was toen al bijna zes uur ln den namiddag, zoodat de luchtreizigers besloten maar te dalen. Zij sliepen in de plooien van het ballonomhulsel. Toen de dag was aangebroken, zwom Fordney over en liep door het drassige land tot hij een boerderij had be reikt. Daar telefoneerde hij naar Washington. Hij deelde o.a. mede, dat hij een uitstekende tocht had gehad. De daling geschiedde wat snel, zoodat al het mogelijke buitenboord moest worden geworpen om den ballon wat te matigen in zijn vaart benedenwaarts Toch kwamen de luchtvaarders nog vrij onzacht neer maar niemand had zich gekwetst. Litwinof, de Sovjetcommissaris voor buitenlandsche zaken, die nog te Washington vertoeft, was een van de zeer velen, die gelukwenscben zonden. Moöe-Cramer verworpen. De gistermiddag gehouden vergadering van de Twee de Kamer, waarin de heer Cramer interpelelerde over de politieke gebeurtenissen in Ned-Indië, verwierp diens motie met 50 tegen 20 stemmen. De heer Colijn zeide ln zijn antwoord het optreden van de Indische regeering juist te achten; het vereeni- gingsrecht zelf Is niet beperkt: slechts tegen de leiders is opgetreden. De Indische regeering komt ckin ook geen blaam, doch lof toe. Het verscherpt politietoezicht is geen oorzaak doch gevolg van de onrust in inheem- sche kringen. Debat over den zomertijd. Een Initiatief vooratel-Van den Heuvel c.s. om den zomer tijd af te schaffen. Dan heeft de Tweede Kamer gister een nieuw be- grootingshoofdstuk aangesneden, dat van Binnenland- sche Zaken, waarbij tevens een initiatief-voorstel van de heeren v. d. Heuvel en Bakker om den zomertijd af te schaffen aan de orde kwam. Het voorstel ondervond krachtige bestrijding. De te genstanders, o.w. de heeren v. d. Waerden (s.d.a.p.), Ebels (v.d.) wezen er op, dat de zomertijd thans reeds 18 jaar bestaat en dat de plattelandsbevolking van wie overigens slechts een kleine minderheid bezwaren heeft gelegenheid te over heeftg ehad zich aan te passen. De heer v. d. Waerden had nog een tusschenvoor- stel, belichaamd in een motie, die hij voorloopig in portefeuille hield en die inhield een uitnoodiging aan de regeering om 's Zomers den Midden-Europeescben! en 's winters den West-Europeeschen tijd aan te nemen Dan hebben de boeren- 20 minuten winst tn is Neder land internationaal beter aangepast Overigens ontmoette het voorstel meer voorstan ders. Deze voorstanders, de heeren v. Voorst tot Voorst (r.k.) v. Dis (s.p.g.) en Zijlstra (ax.) schatten de bezwaren van het plateland zwaarder. De boeren moeten het beste laatste uur van den dag rullen voor het slechtste eerste. De kinderen staan t vroeg op, doch gaan door de lange avonden te laat naar bed, met alle lichamelijke gevolgen van dien voor hun li chamelijke en geestelijke ontwikkeling. Minister De Wilde hield zich afzijdig en de heer v. d. Heuvel (a.r.) verdedigd zijn ontwerp op dezelfde gronden als de voorstanders hadden aangevoerd. Hij voegde er aan toe, dat het er niet om gaat, welken tijd men ons land zal geven, dat is een zaak van de regeering; 't gaat tegen den tweeërlei tijd. Het ar- -mment van het offer, dat de stad aan het land brengt, wees hij van de hand: de steunmaatregelen zijn genomen in het algemeen belang. Bovendien komen de bezwaren niet alleen van het platteland, doch ook van de visschers, onderwijzers en moeders. Dat het platteland zich zou hebben aangepast, moest hij beslist ontkenen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1