Doet UW voordeel M J. KLERK Tuinbouwvereen. „De Eendracht". V* - Die KAneR TEGen „IHIIT #ITTI SOIREE The Magnus Follies Uitverkoop SCHAGER Orkest - Vereeniging lOite IE HOVEMBEI 1933. CONCERT Uitvoering -ALKMAAR BEVERWIJK 25 tot 50°|o korting „Hercules Hebe" Meubelen voor St. Nicolaas T OUDKARSFEL. De tuinbouwvereeniging „De Eendracht'* vergaderde Dinsdagavond ten huize van den heer C. Vis, alhier. Een 70-tal leden was aanwezig. De Voorzitter, de heer Jb. de Boer, opende de verga dering met een woord van welkom aan de vele opgeko men leden. De burgemeester had bericht van verhindering ge zonden. Voorzitter zeide, dat traditiegetrouw deze ver gadering wordt gehouden nu de kool binnen is. om den toestand te bespreken. Als altijd waren we nog vol hoop, maar zoo langzamerhand verdwijnt deze al meer en meer. Spr. vond den steun, welke nu weer is ver strekt, bedroevend. Willen ze boven dan heelemaal niet zien, hoe de toestand is. Het is toch in- en in treurig. Er wordt op het oogenblik weinig actie gevoerd. Dit is echter noodig. De tuinder heeft recht op een mensch- ■waardig bestaan. Voor de arbeiders wordt gezorgd, doch voor de tuinders schijnt niets over te zijn. Deze komen allen in de schuld. De teeltbeperking kwam nog even ter sprake. Er zijn echter nog geen cijfers bekend. Misschien zijn ze bij de nieuwe inbedrijfneming bekend, misschien niet. Dan moet maar weer zoo begonnen worden. De notulen werden doord en secretaris, den heer P. Wijn, voorgelezen en onveranderd goedgekeurd en vast gesteld, onder dankzegging aan den samensteller. De heer D. Wonder had bericht van verhindering we gens ziekte gezonden. De heer P. Kuiper bracht verslag uit van de man dencommissie. Er zijn 325 manden aangekocht en 124 erwtenruiters. Op de laatste advertentie is niets be steld. Het verslag van de Wortelzaad commissie werd uitge bracht door den heer L. Kalverdijk, die mededeelde, dat dit jaar geen zaad is geteeld, daar er nog over was. Spr. vroeg of het volgend jaar weer moest worden uit- De heer K. Kaan wilde, om goede wortelen te kunnen telen, eens een proef nemen met wortelzaad uit Fries land. Daar zijn de wortelen, over het algemeen best De Voorzitter dacht, dat hier wel wat goeds ln zat. Het zit echter niet in het zaad. Voorzitter zou, als er meer werd besteld, dan we hebben, het meergevraagda in Friesland willen bestellen. Na nog eenige opmerkingen werd aldus besloten. Bij monde van den heer E. Vlug werd verslag uitge bracht van de Steenkoolcommissie. De Inschrijvers uit de gemeente waren allemaal even hoog. Het is gegund geworden aan Jongenburg te Alphen aan den Rijn. De omzet heeft bedragen 20 ton grove anthraciet van f 2.86%15 ton fijne anthraciet van f 3.06 en 6 ton eier kolen a f 1.82% per 100 Kg. Voorzitter bracht de heeren dank voor de uitgebrach te verslagen. Openhouden Burggracht Het volgend punt van de agenda was de openhouding van de Burggracht Het bestuur stelde voor, het op de oude manier te doen en hoopte, dat er dezen fwinter koude komt De heer D. Borst vroeg, of men verplicht was te hakken, als er niemand gebruik van de doorvaart wilde maken. Voorzitter antwoordde van niet Als er maar één was. die wel wilde, moest het echter gebeuren. De verschil lende commissieleden hebben vrij mandaat gekregen. Er werd nog medegedeeld, dat de overeenkomst met Noordscharwoude nog wel van kracht is, omtrent ,het open hakken van het water bij de laadplaats. Dan zul len er uit elke wijk een paar heen moeten zonder ver goeding. Contributie-regeling. Het bestuur stelde een andere contributieregeling voor. Voorz. hoopte dat de besprekingen zakelijk zul len zijn. Het bestuur stelde voor, de bijdrage der leden zoo noodig van de geveilde producten te doen afhou den. Voorzitter herinnerde aan de regeling, die al toege past is. Deze was soepel, doch alles is nog niet binnen. Maar het gaat toch niet op, dat de een betaalt en de ander niet. Het is de bedoeling, alleen als het noodig is, tot deze wijze van inning over te gaan. De heer C. Borst Pz. zeide, dat er toch eigenlijk een gevaarlijke kant aan zit. Of eigenlijk meer dan één. Schuldenaar en schuldeischer staan hier weer tegen over elkaar. Spr. herinnerde dat door verschillende ge meenten de huurders van landerijen cessie's ter teeke- ning worden voorgelegd. Ook de Neutrole Bond heeft het op zijn progamma om dit tegen te gaan. Het tweede gevaar is, dat de veiling een knoei zal krijgen, doordat uit de hand zal worden verkocht en over tafel betaald. De grooteren, die wel kunnen betalen, moeten worden geroyeerd als ze on willig zijn. Spr. gaf het nog eens ter overdenking aan het bestuur. De Voorzitter merkte op, dat Borst te ver gaat. Het Bestuur heeft het voorstel noode gedaan. Men kan toch slecht uitmaken, wie wel en wie het niet kan betalen. Het zijn de verplichtingen tegenover de vereeniging. Er moet geen politiek puntje aan worden gemaakt. De hand zal er aan moeten worden gehouden. De heer Borst meende, dat het voorbeeld van de ver eeniging door gemeenten of kerken kan worden nage daan. De Voorzitter zeide, dat dit verschil maakte. Wij hebben als vereeniging dit recht. De gemeenten zullen dit niet kunnen, meende Voorzitter. De heer D. Borst wilde wachten tot aan Januari met deze maatregel. De heer Appelman vond het ook een teer puntje. Er zijn heel veel neringdoenden die ook wel graag iets zullen ontvangen. Men zou hier z'n eigen .doodvonnis teekenen. De heer A. Timmerman zeide, dat het hoofdzakelijk door de pootaardappelenbewaarplaats komt, die brengt de kosten aan. Het is een gedeelte van de huishouding. Het moet betaald worden. Dit ls met algemeens stem men aangenomen, dus moet men het aanvaarden. De heer P. Kostelijk zeide, dat de gemeenten bij den N.M.B. geen succes zullen hebben. Men is lid van de organisatie, dus moet het worden betaald. De heer Borst gaat te ver. De heer K. Kaan merkte op. dat de betaalmeester niet mag uitbetalen zonder cessie van de schuldenaren. Er zijn al streken, b.v. Kennemerland, waar de tuin ders voor 85 pet. van hun geld cessie teekenen. De heer C. Borst was het niet met de heeren eens. Spr. noemde eenige gevallen, waardoor de menschen uit nood gedwongen worden cessie's te teekenen voor landhuur. Voorzitter zeide, dat een brief was ingekomen van iemand, die schreef, dat alles was betaald, behalve „De Eendracht". Die moest maar even wachten. Het schijnt datm en maar denkt, dat men niet tot de vereeniging behoort. In stemming gebracht, werd het voorstel van het bestuur met 52 tegen 15 stemmen en 1 blanco, aange nomen. Voorzitter hoopt, dat er geen gebruik van de maat regel zal behoeven te worden gemaakt. Bestuursverkiezing. Hierna werd de bestuursverkiezing gehouden, aftre dend de heeren A. Swager en D. Wonder. De aftreden den werden met groote meerderheid van stemmen, n.1. resp. 58 en 61, herkozen. De heer A. Swager nam zijn benoeming aan en hoop te zijn werk weer naar genoegen en voor het beste der vereeniging te zullen verrichten. De heer P. Wijn was aftredend als afgevaardigde naar den Noordermarktbond. Ook deze heer werd met bijna algemeen® stemmen gekozen; nam de benoeming aan, onder dankzegging voor het in hen gestelde ver trouwen. Spr. hoopte ln het belang van allen te kun nen werken. Rondvraag. De heer C. Borst vroeg, of er niets aan was te doen. dat meer aardappelen ln de bewaarplaats komen. Op de vraag van den Voorzitter merkte spr. op, dat men ze er wel voor niets ln kan brengen en de omslag gezamenlijk betalen. De Voorzitter gevoelde er ook wel een weinig voor. Zij is voor ons allen. Als het voor niets gaat, zullen er meer komen. Zal op de voorjaarsvergadering worden behandeld. De heer C. Borst Pz. zeide, dat de Voorzitter in zijn openingsrede heeft gezegd, dat de politiek in de stand organisaties moest worden behandeld. Dit mag daar ook echter niet. Spr. merkte op, dat de Voorz. dan ze ker propaganda maakte voor een andere organisatie, waar wel politiek in mag worden gemaakt. Voorzitter was zich daar niet van bewust Spr.i had zich dan zeker een beetje onvoorzichtig uitgedrukt De heer Kaan geloofde dat de teeltbeperking wel een punt van bespreking kan uitmaken. Het schema ls ta melijk absurd. Het plan is dat de tuinbouwbedrijven progressief worden gesaneerd, maar we weten niet, of de landbouw en de volkstuinders worden uitgesloten. Dat zou spr. door den Noordermarktbond en de Prov. Commissie en ten slotte ln den Tuinbouwraad willen doen onderzoeken en bepleiten. Zal ter sprake worden gebracht ln den NM.B.-ver- gadering. De heer K. Kaan merkte op, dat men uit de vak bladen had kunnen opmaken, dat de veilingsvereenigin- gen zich uitsluitend op het gebied van den afzet der producten zullen toeleggen. Dat ls dus een vingerwijzing voor hen, die nog niet zijn aangesloten bij een stand- organisatie, om het spoedig te doen. De baggerregelLng. De heer W. Jonker wenschte het gemeentebestuur te verzoeken de baggerregeling ook voor kleine tuinders open te stellen. De heer K. Schuit wilde, als de anderen baggeren, de oudjes op een andere manier steunen. Zooals het ver leden jaar ging, was het niet goed. Voorzitter geloofde echter, dat daaraan niets was te doen. De heer W. Bakker vroeg of men bij de veiling het recht had. om procenten af te houden van gelden, wel ke niet door den bouwer zijn ontvangen. Voorzitter antwoordde, dat daarover geen officieele mededeeling kan worden gedaan, het gaat hier over het kwartje van de witte kool. Officieus deelde Voorzitter mede, dat dit afhouden op advies van den Regeerings- commissaris geschiedt. Een en ander zal op de N.M.B.-vergadering worden besproken. Hierna werden nog eenige voorstellen ten opzichte der poterbewaarplaats gedaan, doch men besloot, den ouden toestand te handhaven. Een De heer J. Bakker kwam op het origineele idee, voor de poterbewaarplaats een bazar te organiseeren. Daarna volgde sluiting, met dankzegging voor de aangename besprekingen en het uitspreken van de hoop. dat de Februari-vergadering in betere omstandigheden zal worden gehouden. Ingezonden stukken Schoorldam, 20 November 1933 Aan de Redactie van de Schager Courant, Mijnheer, Het bestuur der Afd. Warmenhuizen van den Neu tralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers, ver zoekt U beleefd om een weinig plaatsruimte. Als wij, bestuursleden of gewone leden, in andere dorpen komen, vraagt men vaak aan ons: „Wat voe ren jullie toch altijd een actie, om verlaging van pacht, hoe zit dat toch in jullie gemeente? Als wij dan noemen de pachtsommen per H.A., dan slaan de menschen die ons deze vragen stelden, de handen van verbazing inéén. Dan kunnen zij zich levendig voorstellen, dat wij steeds maar weer, al is het met een kleine groep, actie voeren op dit punt Wat toch is het geval; de-tuinders ontvangen zoo tusschen de 200 a 250 gulden per H.A., de huurprijzen zijn hier voor het meerendeel, tusschen de 80 a 100 gulden per HA.. Een ieder begrijpt hieruit dat de tuin ders in Warmenhuizen nog nooit zulk duur land hebben gepacht, als in deze jaren. De diverse administraties, als: Gemeente, Kerk en Burgerlijk Armbestuur, doen geen moeite om de pacht laag te stellen. De wethouders van de gemeente vin den de pacht zelfs billijk. Maar voor alle zekerheid hebben B. en W. in de huurvoorwaarden vastgelegd dat zij het recht hebben, beslag te leggen op de vei- lingsgelden, zeker omdat de pacht zoo billijk is. Het Hoofdbestuur van den Neutr. Bond heeft daarover een schrijven gericht aan den Raad der gemeente, e n terecht! De prijzen voor het weiland, zijn ook zeer hoog ge steld; de pachtboeren hier, moeten zelf zorgen voor huis en erf. Los land, van zeer matige kwaliteit, doet hier de som van ongeveer f 60 a f 65 per H A. Dit land ligt in den regel ver van huis, zoodat dit beslist een onvoordeelige factor is voor den pachter en daardoor ook de pachtprijs in deze crisis veel te hoog is. De menschen kunnen hier geen brood op verdienen, dat is voor ieder duidelijk. De pachtschulden worden onrustbarend groot en steeds grooter, de gemeentenaren verarmen snel. Dit alles wordt moedwillig in de hand gewerkt, door personen die den pachtprijs beslist veel te hoog taxeeren. Doel van dit schrijven is, dat de buitenstaander ook eens gaat begrijpen, wat er op pachtgebied in War menhuizen aan de hand is. Als de boeren en tuin ders een redelijke pacht moeten betalen, dan zouden de bakker, slager en kruidenier, ook allicht nog eens wat kunnen ontvangen. Nu is dat onmogelijk. Ons allen wordt, door onze eigen menschen een strop be zorgd, in dezen vorm. Deze menschen zien alléén het belang van de open bare kassen. Het belang van hun collega's en vakge- nooten, ontgaat hen geheel en al. Wij als bestuur, hebben ons tot taak gesteld om hiertegen te strijden. Met dank voor de plaatsing. Namens het Bestuur van de afd. Warmenhuizen van den Neutr. Bond van Boeren-, Land- en Tuinbouwers: K WILDEBOER, Secretaris. Schoorldam. o I CK op ZATERDAG a^, in de zaal van den heer J. IGESZ Aanvang 8 uur. Entrée 40 ct. Waarvan de helft komt ten bate van het Plaatse lijk Crisiscomité. deze Sint Nicolaas met onzen algeheelen wegens overplaatsing der zaak, van HOOGZIJDE - SCHAGEN Dirigent: J. I. HOVENIER. op Zondag 26 November, in de Concertzaal van den Heer J. IGESZ, met welwillende medewerking van het Ned. Herv. Kerkkoor Directeur: J. I. HOVENIER. Aanvang 8 uur Entrée f 0.75. Na afloop besloten Bal. Nieuwe Niedorp. Openbare op Monster- zalen vrij te zien. Heden nog geen omzet- en weelde belasting. Voor contant extra 5 korting. Verkoop onder volle garantie. Kunt U het beste koopen bij Meubelfabriek „EIK EN LINDEN" ALKMAAR, Lindengracht 10-16, b. h. Ritsevoort. Wij hebben de grootste keuze, leveren de beste waren vooi den minsten prijs. Fabrieksprijzen, alzoo 33^ korting. U kunt koopen op afroep. Geopend van 9—12 en 5K uur. 's Zaterdags 9—1 en 2K5 uur

Schager Courant | 1933 | | pagina 4