Schagsnl-D.T.S.I Zaterdag 25 November 1933. SCHAGER COURANT. Zesde bSad. No. 9388 VLIEGRAMP IN CHINA. OostenrijkschDuitsch grensincident OMZETBELASTING 1 JANUARI IN WERKING. Een msnschenredder. Geweldige brand te Nice. HET GEVAL-VLIEGEN. Besmetting met tuberculose van schoolkinderen. De aardappeloogst 1933. Een expressieve foto van de vlootmanoeuvres bij San Francisco. Vanuit het luchtschip „Macon" commandeerde admiraal Sellers langs draadloo- zen weg de oorlogsbodems. Een schitterend staal tje van technisch kunnen, dat helaas echter nog van weinig vredelievende gezindheid getuigt. goed uitkijken. Van de zijde van een onzer plaatselijke Bankinstel lingen schrijft men ons het volgende. Het ls ons opgevallen, dat den laatsten tijd nogal eens Belgische 5 Frs. stukken voor rijks daalders worden ontvanger. De Belgische 5 frs. stukken komen wat be treft grootte, dikte en klank vrijwel met onze rijksdaalders overeen; de waarde van deze muntstukken is echter slechts pijn. 35 cent. Bij het ontvanger, van rijksdaalders kijke men dus ^oed uit OVERGEPLAATST. Ingaande 3 December wordt de rangeerder bi] de Ned. Spoorwegen D. P. Machielse alhier, overge plaatst naar Uitgeest schagen—d.t.s. Al wat voetbal-enthousiast genoemd kan worden, zal Zondagmiddag getuige zijn van den gr-ooten voetbal- strijd aan de Loet. Schagen—D.T.S-! Deze ontmoeting mag zioh telkenmale weer in aller belangstelling ver heugen. Steeds weer is 't spel het aankijken ten volle waard. Van oudsher geven deze ploegen elkaar geen duim toe en juist dit maakt den strijd zoo aantrekke lijk en spannend, 't Zal er zeker van langs gaan. We hopen er. rekenen op een fairen strijd en op e«n pu bliek, dat zich zal weten te gedragen zooals 't hoort MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was een Donderdag jl. vrij goed. 30 ct. werd cr besteed, de duurste kwam op f200. Zeer zware koeien waren nu juist niet aan gevoerd. Dat de aanvoer niet groot was, kon wel, wij naderen al de wintermaanden. Kalfkoeicn worden elders vlug en duur verkocht, hier was weinig aangevoerd, dus dat kan beter wor den, meer aanvoer. Gelde koeien stug. duur. De vaarzen werden weer vlug. duur. verkocht Graskalveren een mati gen handel, flinke aanvoer. De handel in nuchtere kalveren was zeer gewild, wel wat stil. Bokken en geiten is wel wat vraag naar Melk- geiten waren duur verkocht. Dus meer aanvoeren. Oude slachtschapen 14—22 gld., matig. Vette scha pen werden de duurdere verkocht voor f2014, schoon geld; het waren zware schapen, afkomstig van den heer Bijl. NVieringerwarad. verkocht aan den heer 3. Borst. Alkmaar. Overhouders golden niet meer dan 14 gld.: de eersten matige handel. Paarden niet aangevoerd, dat wacht op de ko mende week Veulenmarkt. De aanvoer van vette varkens was groot, dat deed wel wat kwaad aan de prijzen; hoogste noteering was 1814 ct. Ben zeldzaamheid had de heer J Na gelhout, Moerbeeek. een zeug wegende 602 pond te gen 17 ct. was een prijs waas je een koe voor koopt, maar f 102.34, dat zet aan. In biggen was weer een aardigen aanvoer; als er komen, worden ze verkocht, dus dat gaat nu den goeden, kant op Schrammen geen aangevoerd. Op de kippenmarkt weer bij het oude, prijshoudend. THEATER ROYAJL Een afscheid voor immerZoo is de titel van het Hoofdnummer dat deze week in Theater Royal draait en waarin de wereldberoemde kunstenaar Adolphe Menjou de hoofdrol vervult. Het la een filmwerk, waarin de oorlog met al zijne verschrikkingen ln beeld wordt gebracht, een film van groote waarde. Vroolijke, zorgeloozo strijdmakkers zijn Frederic Henry, een jong Amerikaansch architect, die luitenant bij het Italiaansche Roode Kruis is geworden, en Kapitein Rinaldi, een Italiaansch leger-cblrurg. Zij zijn gestationneerd in de Tiroler Alpen, waar de grootache, tragische strijd tusschen Italië en Oostenrijk uigevoch- ten wordt eerug van een campagne aan het front vindt Frede ric zijn vriend vol van de aankomst van eenlge En- gelsche verpleegsters, ln het bizonder van een zekere Miss Barkley. „Vanavond zal ik je aan haar voorstel len," belooft Rinaldi zijn makker. „Ze heeft ook een aardige vriendin". Frederic heeft er geen ooren naar. Hy wil naar de meisjes in de Villa Rossa. Rinaldi zucht maar stemt toe. De avond in de villa Rossa Is juist begonnen en Fre deric is al dronken. Plotseling weerklinkt een ontplof fing, dan nog een en nog een, De Oostenrijkers bom- bardeerer de stad vanuit de lucht En leder vlucht Frederic bevindt zich opeens met een vrouw in een portiek van een huis. Hy ziet haar aan en ontdekt dat *IJ een verpleegster is. Den volgenden avond stelt Rinaldi zyn vriend aan Mies Earldey voor. Zy wandelen den tuin ln, den ar men Rinaldi met de „aardige vriendin" achterlatend. Onder het licht der sterren krygt hun eerste omhel zing een bizondere beteekenis. „Laat' ons liefhebben Vannachter zal wellicht geen morgen zijn Frederic, voor wie de verovering van een vrouw da- geljjksch werk is, voelt een diepe liefde voor Cathe rine opkomen. Der. volgenden dag als hy zich naar 't front begeeft, zoekt hy haar op in het hospitaal om afscheid te nemen. Rinaldi en een Britsche "hwrioor 'zien de ontmoeting. Rinaldi is jaloersch, niet op Fre- derie's succes by Miss Barkley, doch op de vrouw, pmdat er door Frederic's liefde voor haar een verwij dering tusschen de strijdmakkers dreigt te ontstaan. Hij verzoekt den Majoor de verpleegster over te plaat- Ben en Catherine wordt naar Milaan gezonden. Frederic wordt aan het front door een granaat ge wond. Met een versplinterd been wordt hy naar het lazaret teruggebracht. Rinaldi zal de operatie verrich ten. Hy heeft spijt van jalouzie, en stuurt Frederic om geheel te genezen naar Milaan, naar het hospitaal waar Miss Barkley werkzaam is. In Milaan zijn Frederic en Catherine zoo gelukkig als menschenkinderen slechts zyn kunnen. Dcch ook thans komt de tyd voor het afscheid. Frederic moet naar het front terugkeeren en Catherine vertrekt naar Zwiteserland. om daar in een klein dorpje haar baby te krijgen. Om Frederic niet ongerust te maken heeft Zij voor hem dit verzwegen. Terug aan het front is Frederic een ander man. Ri- naldi's jalouzie vindt nieuw voedsel. Als brieven hem bereiken om gecensureerd te worden stempelt hy deze „Terug aan afzender". Geen enkele bereikt Frederic. Als zijn brieven aan Catherine, die hy nog in Milaan waant, eveneens terukwomen met het stempel „Onbe kend" neemt hy het besluit haar te gaan zoeken. In het geheim verlaat hy 's nachts zyn regiment. Als een benauwde droom is zyn terugtocht naar Ml* laan, waar hy zyn uniform voor burgerkleeding inruilt Catherlne's vriendin, ever. jaloersch op haar als Ri naldi, weigert hem te zeggen waarheen zy gegaan is, doch laat zich ontvallen dat Catherine een kind ver wacht. Frederic plaatst een advertentie ln de bladen om Catherine te vinden. Deze komt in handen van Rinal di. die naar zijn vriend toesnelt Eerst nu beseft hy hoezeer zijn kameraad deze vrouw moet liefhebben, en hy geeft hem haar adres in Brissago. Onder bescherming van de duisternis roeit Frederic de vele kilometers over het Comomeer, weet de scnlld- wachten ta vermijden, er. komt ten slotte, doornat en uitgaput van varmoeienis, ln Brissago aan. Catherine ligt in het hospitaal. Na een zware operatie is het kind dood geboren. Zy heeft nog slechts weinige oogenblik- ken te leven Frederic is verpletterd door dezen slag van het Noodlot En als een heerlijke morgenstond opgloeit over de begen, als een juichende wereld de vrede bejubelt, neemt hy afscheid van de vrouw die voor hem het leven beteekent een afscheid voor immer. ZONDAG A.S. 4e klasse K.N.V.B.-competitie. Aanvang 2 uur. Terrein Loet. Tien gewonden, o.w. gravin Carlisle en de Amerikaansche consul te Foetsjau. Reuter seint uit Sjanghai, 24 Nov.; Een vliegtuig dat op weg was naar Canton is op het eiland Tsjoesjan neergestort. De tien inzittenden werden gewond, o.w. gravin Carlisle, de Amerikaan sche consul ln Foetsjau, de Duitsche zakenman, Schafer, twee Amerikaansche en twee Chineesche piloten. Duitsch soldaat u eer geschoten. Een patrouille van het tweede bataljon van het 21ste Beiersche infanterieregiment te Neurenberg, aldus wordt uit Munchen gemeld, welk bataljon op het oogenblik voor oefeningen in de Hindenburg ski hut aan de Beiersch-Oostenrijkscbe grens is onder gebracht. is, hoewel de manschappen niet bewapend waren en zich op Duitsch grondgebied bevonden, door drie Oostenrijksche grenswachten beschoten. In het geheel werden 5 schoten gelost De scherp schutter Schuhmacher van de 6e compagnie werd door een schot in het hoofd doodelijk getroffen. Op dat oogenblik bevond de patrouille zich ongeveer 100 meter van de grens verwijderd. Ook tevoren was de patrouille niet over de grens gekomen. Een commissie van twee officieren en een audi teur-militair stelt een onderzoek in. Duitsche stap te Weenen. Wolff melfdt uit Berlijn: Naar aanleiding van het doodschieten van den Duitschen soldaat Schuhmacher nabij de Oostenrijk- sche grens wordt van bevoogde medegedeeld: De in gestelde commissie, bestaande uit een officier van justitie, twee officieren en een burgerlijk ambtenaar, heeft na diepgaand onderzoek het volgende gecon stateerd: lo. Schuhmacher werd op Duitsch gebied niet ver van de grens op ten minste 800 m. afstand dood geschoten; 2o. de ski-oefengroep, waartoe hij behoor de, en die uit 25 man bestond, was ongewapend; 3o. het vuur werd geopend zonder dat vooraf een woord was gewisseld en z mder waarschuwing van. de zijde dor Oostenrijkers, die drie leden van de Heimwehr bleken te zijn. Nu het resultaat van het officieel onderzoek be kend is, zal de Rijksregeering de vereisclvte stappen doen bij de üostenrijksche bondsregeering. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN /erkuopen wij onder GARAN'IIK en op PROEF Garaqe O NIEUWLAND BERGEN. Datum thans definitief. In het Staatsblad is een Koninklijk besluit van 14 November pl. opgenomen, waarbij de dag van de in werking treding der Omzetbelastingwet bepaald wordt op 1 Januari a.s. De laatste tocht van Stmon Diedenoven te Den Helder. 238 menschen redde hy van stukgeslagen wrakken. Simon Diedenoven uit Den Helder, die het weinig winstgevend beroep van visscher. vletterman en men- schenredder uitoefende, is na een lang werkzaam leven heengegaan. Bescheiden hield hy zich altyd op den achtergrond, maar wanneer de Noordwester over de zee stormde en Dorus Rykers of Coen Bot zyn mannetjes noodig had, dan was Diedenoven altyd bereid zyn le ven te geven, dan ging hy onverschrokken daarheen, waar het gevaar het grootst was. 238 Menschen heeft hy gered, 238 menschen heeft hy teruggegeven aan hun gezin. Nu ls Diedenoven heengegaan. Uit het marinehospi taal werd de kist, gedekt met de vlag van „Moed Vol harding Zelfopoffering" gedragen. Hoog ovor den ïyk- koets was het vaandel der Blauwe Zeeridders geheven. Er achter volgden de kopstukken der Nederlandscho menschenredders, de borst bezaaid met gouden en zilve ren medailles. Het hoofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappu had een groota krans gestuurd in den vorm van een reddingsgordel als hulde voor een der dappere, ongekroonde koningen der zee. Het feestpaleis de la Méditerrannée een prooi der vlammen. Een der schoonste plaatsen van vermaak ter wereld. V.D. verneemt uit Parys: Een der grootste casino's van Nice, het Palais de la Méditerrannée op de Promenade des Anglais, is gistermiddag een prooi der vlammen geworden. Tegen een uur bemerkte men groot rookwolken boven de groote eetzaal en nog voordat de brandweer kon in grijpen, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan de schouwburzaal en de speelzaal. De brandweer heeft slechts den gevel kunnen behouden. Het interi eur is gehel verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt evenwel, dat kwaadwilligheid in het spel is. Persoon- ïyke ongelukken hadden niet plaats. Het casino zou de volgende week worden heropend voor het wintersei zoen. Nader wordt nog gemeld: Het te Nice door brand vernielde Palais de la Medi- terranée gold als een der schoonste plaatsen van ver maak ter wereld. De bouw had meer dan 70 millioen franken gekost en de Amerikaansche miljardair Jay Gould behoorde tot de financiers. De brand schunt te zyn ontstaan op de eerste étage. Het meisje, dat de brand heeft ontdekt i3 op de trap een jongeman tegengekomen en toen zy op de eerste étage aankwam, zag zy dat een gordyn in brand stond. Zy liep snel naar beneden, waar zy den direc teur, die juist zat te eten, waarschuwde. Intusschen hadden ook twee politieagenten den brand ontdekt. Zy alarmeerden de brandweer. De eerste wagen van de brandweer botste op weg naar den brand tegen een vrachtauto. Drie brandweerlieden werden licht gewond Het gevolg hiervan was dat de brandweer met vertra ging ter plaatse kwam. Toen ten slotte drie andere wagens aankwamen, hadden de vlammen zich reeds medegedeeld aan de geheele eerste verdieping. De vlammen sloegen uit de ramen naar buiten. Een ontzaglyke menigte sloeg het blusschlngswerk, dat drie uur duurde, gade De materieele schade ls nog niet te overzien De eerste etage is byna geheel uitge- band, doch ook van de rest van het gebouw is ont zaglyke schade aangericht Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 761 m.M, Temperatuur: 3 gr. C. is 38 gr. F. Vooruitzichten: Veranderlijk. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedlpL Opticien. Re Ir actionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Ontslagaanvrage van den heer Vliegen aan de Koningin aangeboden. Met gun stig advies van minister De Graeff. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Hoeven betreffende de mededeelingen in „Het Volk" ter zake van het terugkomen door den heer Vliegen op zijn ontslagaanvrage als lid van de Nederlandsche delegatie ter Ontwapeningsconferentie heeft de heer De Graeff, Minister van Buitenlandsche Zaken, ge antwoord, dat hij kennis genomen heeft van een arti kel in „Het Volk", waarin uitlatingen werden weer gegeven. welke de heer Vliegen zou hebben gedaan omtrent het terugkomen op zijn ontslagaanvrage als lid van de Nederlandsche delegatie ter Ontwape ningsconferentie. Toen den Minister in Septem- her jl. gebleken was, dat op de ontslagaanvrage van den heer Vliegen nog niet was beschikt hoeft bij hem inderdaad uitge- noodigd, op deze ontslagaan vrage terug te komen. De minister heeft bij de be handeling van Hoofdstuk III van de Rijksbeg-ooting in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal op 17 November jl. in den jreede de motieven uiteengezet, die hem daartoe hebben geleid. In de woorden, door den heer Vliegen na deze uit eenzetting in de Tweede Kamer gesproken, heeft dc Minister aanleiding gevonden, hem mede te deelen, dat hij het verzoek aan hem, om op zijn ontslagaan vrage terug te komen, moest terugnemen. Dienover eenkomstig heeft de minister aan H. M. de Koningin het verzoek van den heer Vliegen om ontheffing uit bedoelde functie met gunstig advies voorgelegd. De veranwoordelijkheid voor de samenstelling der delegatie berust bij den Minister van Buitenlandsche Zaken. Tegen mededeeling met wien de Minister al of niet overleg heeft gepleegd, heeft hij bezwaar. Een wetsontwerp aanstaands. De Minister van Sociale Zaken heeft verklaart, dat de vraag, of een periodieke keuring van onderwij zend personeel mogelijk zou zijn, in de eerste plaats ter beoordeeling staat aan den Minister van Onder wijs. Bij de regeering zijn maatregelen in voorbereiding, die belichaamd zullen worden in een ontwerp van wet. Deze maatregelen zijn hoofdzakelijk genomen naar aanleiding van het geval in een Friesch dorp, waar bij ongeveer een 30-tal kinderen deze gevreesde ziekie de tuberculose werd geconstateerd, en bij on derzoek bleek, dat zij waren besmet door hun onder wijzer, die met open longtuberculose voor de klas stond. LAN D BOUW. Zal geen voorjaarscampagne van gehou den mogen worden. Voorraden aardap pelmeel van andere oogsten zijii nog on verkocht. De Minister van Economische Zaken heeft besloten om aan de Aardappelmeel-Industric bekend te maken, dat zij van den oogst 1933 geen voorjaarscampagnc zal mogen houden. De overwegingen, die tot dat besluit hebben geleid! zijn, dat het bezwaren van fabrieksaardappelen, ten einde deze voor consumptie-doeleinden te kunnen uit-! voeren, thans geen reden van bestaan meer heeft, nu de uitvoer vrijwel stop staat, en dat het ongewenscht is de voorraden aardappelmeel nog te vermeerderen, zoolang voorraden van oudere oogsten nog onverkocht zijn.

Schager Courant | 1933 | | pagina 21