VROUW, «ODE, Winkelen. De tijd komt weer aan. Kleeding roor aanstaande moeders. Het drogen van heerenboorden. EEN COMPLET r Hoe houden wij onze heele kleintjes warm? KEUKENWENKEN. WENKEN. Met raad en daad. Het reinigen van meubelen en vazen. Knappende croqnetten. De tijd komt weer aan. dat de straten der binnenstad zich vullen met winkelende dames. St. Nicolaasultstallingen trekken meer dan ooit en hoewel de beunen niet zóó gevuld zijn als andere jaren, zijn er in een gezin toch altijd practische dongen noodig, die men kan aanschaffen zonder zich zelf te verwijten, het geld niet goed besteed te hebben. Tot de practische geschenken behooren zoovele kleinigheden, die men niet zoo licht koopt, maar waaraan men 's zomers, op reis zijnde, dikwijls behoeft heeft, zooals h.v. een klein strijkijzertje voor meta- blokjes, een cretonne-tasch met dito para sol, néccessaire, hoedenstandaards, hangers e. a. dingen, teveel om op te noemen. De huisvrouw heeft ook zoo hare stille wenschen en zal met modern glaswerk, dat tegenwoordig zoo buitengewoon billijk is, zeker verrast zijn. We zien thans driedeelige glazen schalen voor slaatjes, die zoo gezel lig staan als zij gevuld op tafel komen, aardige waterglazen, verder vuurvaste gla zen schalen, die uit den oven op tafel ge bracht worden, e. a. Nieuw Is de practische en zuinige koffiekan, de z-g. Perkulator, terwijl de handige aardappel-schllmachina tevens goede diensten bewijst en daarbij zeer billijk In prijs. Aan te bevelen is om vóór men gaat winkelen, een lijstje te ma ken van datgene, wat men noodig heeft, terwijl men gedeeltelijke afdoening als extra- tje en smakelijk middenmootje, eens rustig hier of daar thee gedronken wordt, waarbij nagezien wordt, welke boodschappen dan nog gedaan moeten worden. Zoo'n middag winkelen geeft de huis vrouw een aangename afwisseling ln de reeks van dagelijks terugkeerende plichten en opgefrischt door het vele nieuwe, dat zij gezien en beleefd heeft, zal zij erkennen, dat de uurtjes, besteed aan winkelen, niet als verloren tijd beschouwd mogen worden. EENVOUDIGE JURK VOOR KLEINE MEISJES. Bijgaand model met recht stuk en hanger behoort tot de aar digste kinderjur ken, die steeds goed kleeden en al tijd zeer gedistin geerd staan. Het rechte stukje sluit aan de voorzijde en kan langs hals en split met een fes ton afgewerkt wor den, evenals de kleine mouwopsla gen. Men kan hier voor st rijkpatronen koopen, maar ziet men niet tegen de moeite op, dan tee kent men met 'n cent halve rondjes naast elkander, op stevig papier en brengt dezen omtrek op de stof over met wit of gekleurd potlood, rijgt den omtrek na en geeft tevens de binnen lijn aan. Vyella is wel wat duurder dan flanel, doch staat altijd zeer gekleed. Patronen voor meisjes van 3 tot 8 jaar verkrijgbaar. Een warm gebreide blouse. Indien de gewasschen boorden met klem men aan de lijn bevestigd worden, laten zij vaak plekken na. Men kan dit op zeer een voudige wijze voorkomen, door een dubbele reep vit katoen te nemen, waarop men kleine linnen knoopjes naait. Hierop knoopt men de boorden én beves tigt de reep katoen met klemmen aan de drooglijn. Reger.t het, dan kan alles tevens gemak kelijk binnen gehaald worden, door even de klemmen te verwijderen. Hier ziet U een warme gebreide blouse af gebeeld, die heerlijk ruim en luchtig in het dragen is. Het rugpand, dat geheel recht ge breid wordt, ls bij de taille goed ruim, ter wijl de blouse twee voorpanden heeft, die ver over elkaar heenslaan, zoodat U na verloop van tijd slechts de knoopen iets hebt te ver zetten. Het practische van een twee recht, twee averecht boord onderaan de blouse is, dat dit soort breiwerk zeer rekbaar is en *:ich geheel naar het lichaam voegt. De hals is afgewerkt met een gehaakte kraag, terwijl de blouse met drie aardige knoopen sluit. De mouw moet eveneens gemakkelijk zitten en heeft een manchet van twee recht, twee ave recht. Om nu een dergelijke blouse zelf te breien, kan men als volgt te werk gaan. U breidt eerst met de wol of het materiaal, dat U hebt gekocht, een paar toeren en meet dan met een centimeter hoeveel steken er in een vler kante centimeter gaan. U meet dan het pa troon na en zet dus zooveel steken op als U hebt uitgerekend. Nu breidt U de blouse ge heel volgens het patroon, mindert of meerdert waar dit noodig is. De stukken worden laior met een overhandsche steek aan elkaar gezer. Ook de mouw wordt op dezelfde manier ge breid en aan de blouse vastgemaakt Voor het kraagje kunt U allerlei aardige patronen in de diverse handwerkboekjea vinden, en als tl erg handig bent kunt U het afgebeelde pa troon zelf wel uitdenken. De hoeden. Ook de hoeden van een as. moeder moeten haar waardigheid weergeven. U ziet er hier een tweetal afgebeeld, die voor gekleed zeer geschikt zijn. Natuurlijk kan men bij een daagscbe mantel of bij een gewone Japon wel een klein sportmodelletje of klein eenvoudig vilthoedje dragen, doch bij de gekleede man tel hoort weer een ander model. Beide hoedjes zijn van zwart vilt, het linker hoedje is geheel doorgestikt De groote slap pe rand is naar boven omgeslagen en met een paar diepe plooien met een sierspeld to gen den bol rechts vastgestoken, terwijl de rand naar links juist naar beneden loopt Het rechter hoedje is volgens eenzelfde idee ge maakt doch hier zijn rechts de plooien een voudig vastgezet en zit de aardige speld links. Het is een modelletje, dat bijna iedere vrouw zal staan. De afbeelding toont U een warmen mantel, met een daarbij behoorende rok. Zooals U ziet kan de mantel open- ol hooggesloten ge dragen worden. Deze mantel is bij uitstek ge schikt voor a.s. moeders en bij bet maken er van houden wij er daarom ook rekening me de, dat de mantel verbreed moet kunnen wor den en beginnen we dus met de beide voor panden ver over elkaar heen te laten vallen. Het ls dan later een kwestie van knoopen verzetten en de binnenslulting een beetje ver lengen en de zaak ls weer voor elkaar. Het patroon ls heel eenvoudig, het is een gewone rechte mantel met raglanmouwen en een aardig gevormde puntig oploopende man chet Om het middel wordt een smalle cein tuur gedragen, houdt U daar echter niet van, dan kunt U deze ook gerust weglaten. Een paar flinke Insteekzakken, zijn heerlijk voor den winter. Ook de rok heeft zijn voordeelen. TT ziet n.1. dat het voorpand een geheel apait stuk Is. Bij het maken van den rok zetten wü de zijbanen niet vlak langs den kant vast. doch laten de stof als het ware een groot stuk onder het voorpand doorloopen. Is het nu noodig de rok uit te leggen, dan behoeven wij dus eigenlijk alleen maar dit voorpand los te maken en de stof van de zijbanen wat te laten schieten. Het verder voordeel hiervan i3 nog, dat U later de rok weer in kunt no men en hem dan door kunt blijven dragen, evenals de mantel. U hoeft het dus geen te dure uitgave te vinden om voor deze periode mooie stof te kiezen. Van dit complet stellen wy patronen be schikbaar in alle gewenschte maten. Aanvra gen kunnen geschieden onder Nr. 2088. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma *en kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.68 in postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brei pa tronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. s-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 101919 ten name van den knlppatronendiemst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patnoon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Het ls niet altijd mogelijk om groenten te koopen, die men nog denzelfden dag kookt Bloemkool en andere koolsoorten, even als kropsla bewaart men het best ln cou rantenpapier gewikkeld, terwijl men sla eveneens frisch houdt ln een afgesloten emaille pan, terwijl men eveneens spaart, doordat men vrijwel geen afval heeft ln den vorm van gele blaadjes. Voor het koken van bloemkool, asperges, e.d. plaatst men een draadvorm in de pan met kokend water, waarin de groente ge kookt wordt, men heeft dan veel minder kans, dat koppen van asperges afbreken of bloemkool door het uitscheppen stuk gaat. Een uitstekend hulpmiddel is tevens een zak van dunne waschbaren stof. b.v. voile of neteldoek, die men om een rond ijzer- draad naait, dat even grooter ls dan de omtrek van de pan en waaraan men twee waschklemmen bevestigt om de zak mede uit het water op te halen. Hierin kan ook visch gekookt worden, Indien men geen vischpan heeft Na het koken altijd in zeepsop uitwas- schen spoelen en buiten hangen. Soepkruiden doet men eveneens bij het trekken van de bouillon in een neteldoek zakje. Kinderen, beneden het jaar. die gebonden zijn aan de plaats waar wij hen neerleggen, moeten uit den aard der zaak warm ingepakt zijn. Zoo heeft de kleine links een heerlijk warm jasje aan, dat met aardige strikjes ge goten wordt Is het manteltje van roze wol. dan moeten ook de strikjes van roze zijn, en anders in de kleur, waarin U het manteltje hebt gebreid. Ook het mutsje is eender en heeft als versiering een klein geborduurd mo tiefje. Een heerlijke omslagdoek ls uitstekend ge schikt voor kleintjes, die uit de warme huls kamer door den gang naar de slaapkamer worden gedragen. Want Juist de overgang wan de warme kamer naar de koude ls funest voor het kind. Wen U er aan, de doek steeds bij de hand te hebben, waardoor U veel narig heid en een lastig kind kunt voorkomen. Deze doek is vierkant een eenvoudig dubbel gevouwen en omgeslagen. U kunt natuurlijk de doek ook ln een punt vouwen, docb deze manier, dus gewoon dubbel, ls nog warmer, terwijl de doek groot genoeg moet zijn om ®lfs dubbel gevouwen ons kl€!ntje te be schutten. Indien men kalfsjus wil hebben, die bij bekoeling drillerlg is en bij koud vleesch als garrieering kan dienen, laat men een paar kalfsbeentjes mee stoven, terwijl men eveneens blaadjes gelatine kan oplossen in de warme jus. Oud brood, ook korstjes kan men ge bruiken om paneermeel van te maken. De sneedies brood en korstjee worden op een bakblik in een niet te warmen oven ge droogd, totdat zij licht bruin van kleur zijn en bres, daarna stfmpt mee het fijn, zeeft het en bewaart het In een bus of trommeltje. Indien ingemaakte augurkec, niettegen staande de genomen voorzorgen toch schim mel vertoonen, dan neemt men de aange taste augurken uit de flesch en gooit ze weg. de overige doet men op een vergiet en laat er de kraan flink over loopen. waarna men de krulden uit de azijn neemt en de laatste zeeft en nogmaals opkookt, waarna men alles weer in den pot doet, desnoods nog met toevoeging van wat azijn essence, pot afsluiten met nieuw perka mentpapier. Vereischte is echter bij het in maken speciale „inmaak"-azijn te gebruiken Geprepareerd krijt met spiritus is een uitstekend poetsmiddel voor goud en zilver doch zorg gedragen moet worden. dat bij gewerkte sieraden b-v. een borsteltje ge bruikt wordt om eventueel achtergebleven poeder grondig te verwijderen. FLUWEELEN MANTEL EN HOEDJE. 2075. Een zwart fluweelen manteltje kleedt klei ne blondjes bijzon der goed, evenals bruin, terwijl don kere kindertjes bij voorkeur 'n mooie tint donker rood zullen dragen. Het kleine pele- rientje wordt met knoopjes onder de kraag opgeknoopt, zoodat men het naar verkiezing al dan niet kan laten dragen. De omlig gende kraag sluit hoog aan den hals, terwijl de mouwtjes een kleine opslag hebben. De sluiting is 'n weinig op zijde met drie knoopen Het hoedje, een clocke-model, is even eens van fluweel met een passend lintje en platte strik om den bol, die gevoerd wordt met dunne zijde. Patronen aan te vragen onder no. 2075, imet vermelding van juisten leeftijd. MIDDAGJAPON. Gezichtsmassage of niet? Sedert Jaren besteedt de vrouw veel meer aandacht aan haar uiterlijk dan dit ln vroe ge ren tijd het geval was. Gelaatsmassags werd tot dusverre zeer veel toegepast en zoo als men meende, met sucoes. De dames zul len dan ook niet weinig ontsteld zijn, Indien zij hooren, dat een vakkundige ons vertelde, dat massage de huid slap maakt. Veel beter resultaat verkrijgt men, aldus onze zegsman, indien men met de vingertop pen het gelaat zachtjes klopt, terwijl men crème niet door wrijven op de huid moet la^ ten inwerken, doch door kloppen met de top pen. Het meest verkeerd, wat men kan doen, ls zich te gewennen aan het „trekken" van ge zichten of het voorhoofd rimpelen, hierdoor ontstaan plooien en diepe rimpels. Men moet de gelaatsspieren trachten zoo veel mogelijk ln bedwang te houden, hetgeen een eenvoudige en billijke schoonheldswenk ia. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Het gebeurt heel vaak, dat men een voor» deelig lapje kan koopen, dat echter niet genoeg la voor een Jurk voor grootere meisjes. Onze afbeelding geeft een model weer. dat van ge ruits stof gemaakt ia en een bovenpas heeft van een ef fen stof in de hoofdkleur van de ruit. Men kan ook *n effen Jurk maken b.v. met een flu weelen bovenstuk, betgeen eveneens zeer goed kleedt. De vlerkante bals ia hoog opgeknipt, terwijl de blouse- mouwen laag aan gezet worden en een lange schou derlijn geven. Het tweebaans rokje heeft vóór en ach ter in het midden een naar binnen vallende plooi, die tot op kniehoogte opgestikt wordt Patronen aan te vragen onder no- 2078 met opgave van den Juisten leeftijd. Matzijden crêpe, wollen stof alsook flu weel en velours- ohlffon- zijn uitste kend geschikt voor dit model van een eenvoudige en toch gekleede middagja pon. De voorbaan loopt aan de voorzijde door tot aan het vest, dat evenals de kraag, die ln twee rechte los hangende reepen overgaat van lich te zijde gemaakt ia. De zijstukken van voor- en ach terkant loopen door tot op heup hoogte, terwijl een smalle ceintuur met eenvoudige gesp om het mid del gedragen wordt De mouw is aan boven- en onder arm aangesloten en geeft een mo derne lijn weer aan de elleboog Patronen van de ze japon kunnen aangevraagd wor den onder No. 2074, terwijl het aange ven der juiste maat noodig is. HEMDBROEKJE voor jongens van 28 jaar. 2071. Jaeger-flanel ls zeer geschikt voor dit hemdbroekje, dat de kleine baas heerlijk warm zal omhullen. Sluiting midden voor met knoopen, korte rechte mouw tjes en hoog aan gesloten halsuitsnij ding, die aan den binnenkant met band wordt tegen genaaid. Aan de achter zijde is de broek ingerlmpeld en aan een band gezet, die op het rugdee! ge knoopt wordt. De pijpjes van het broekje worden om gezoomd. Patronen kon men aanvragen onder nr. 2071, Gepolitoerde meubels wrijft men met een oude wlldleeren handschoen af. waarop men een weinig petroleum en roode wijn. heeft gedruppeld. Men wrijft zoolang, tot dat alle vuile plekken geheel en al ver dwenen zijn, daarna wrijft men ze met een stuk nieuw zeemleder na. Gipsbeelden reinigt men door ze In warme stearine te dompelen en daarna met een zeem- leeren lap na te wrijven. Kleine beeldjes kan men eveneens met dikke stijfsel bedekken, daarna laten dro gen en de droog geworden stijfsel aftrekke» Croquettes, appelbeignets, pasteitjes, ge bakjes, van ple of bladerdeeg enz. kan men croquant opdienen, indien men se in zakje# van vetvrij papier pakt en in den oven ver warmt. Ze zijn dan, als kwamen zij juist vaa den banketbakker.

Schager Courant | 1933 | | pagina 26