Bonte bijdrage over bont Op jacht met de Pelsjagers. WELKE ZIJN DE DUURSTE BONTSOORTEN? De wereld wil bedrogen worden. PEPERNOTEN... links: Een aardig waschbeertje dat rustig op den schouder van zijn verzorger klautert. Waschbeeren teelt men thans ook in verschil lende landen, ter minning van de pelzen dier diertjes. lading huiden naar het dichtstbijzijnde handelsstation, waar hij zijn vangst te gen levensmiddelen kan inruilen. Des te donkerder de kleur van de pels is, des te hooger is ook de waarde van de pels. Deze hoofdstelling is zoowat voor alle soorten pelswerk geldig. Ook voor nerz-pelswerk is dit van toepassing. De nerz staat zoowat tusschen marter en vischotter, kwam vroeger ook in Europa voor, maar is thans alleen nog in Sibe rië en in Noord-Amerika inheemsch. Wat de duurzaamheid van het pelswerk aangaat, staat de nerz aan den top van alle pelzen. Aan het hoofd van de groote familie der marters, staat het Amerikaansche door DR. J. FREDERIKS. REEDS in de Middeleeuwen had men ontdekt, dat de schoonheid van de pels, als onderdeel en versiering van de menschelijke kleeding, niet te versmaden was. Tal van portret ten van oude meesters, die de portretten vervaardigden, terwijl het Model in kostbaar pelswerk was gehuld, bewijzen deze stelling op afdoende wijze. Maar naast de schoonheid speelt na tuurlijk ook de doelmatigheid van de da mes- en heeren-pelzen een rol, moge het doel dan ook ongetwijfeld een geheel an der zijn dan in de zestiende eeuw. Toen tertijd was men in de ^rste plaats wa terschuw en de menschelijke hygiëne was nog niet uitgevonden. De dames kleedden zich in die dagen in pelzen van wezelbont, of van marterbont, versierd met gouden koppen en gouden klauwen en met edelsteenen voor oogen, welke pelzen ten doel hadden de... vlooien van de draagsters te vangen. Want tot zelfs in de allerhoogste standen leed men ont zettend van het niet meer te verdelgen menschelijk ongedierte. In de 18de eeuw heerschte er in Eu ropa een ware pels-race die van de al lergrootste luxe getuigde. Zoo liet de Saksische Minister, Graaf Brühl, hij zijn overlijden na: 500 verschillende cos- tuums, 47 pelzen en 13 pelsmoffen. Alle heeren, die het zich eenigszins konden veroorloven, droegen pelzen en pelsmof fen. De bekende Koning van Pruisen, de Oude Frits, maakte aan deze mode in Duitschland een radicaal einde. Hij kon geen pelsmoffen luchten of zien en toen er eens iemand met een pelsmof bij hem op bezoek kwam, gooide hij de pelsmof Rechts: Be trots van een pelsdieren-kwee- ker. Een prach tige pels van 'n vos met breeden, donzigen staart. van zijn verbaasden bezoeker eenvoudig in den brandenden haard. Sedert dat oogenblik waagde niemand het meer aan bet Koninklijke Hof te komen, getooid met een pelsraof. En daar het Hof den toon aangaf, was het in Duitschland weldra met de mode van pelsmoffon voor heeren gedaan. Al moge de pels thans een deel van haar belangrijkheid als onderdeel voor de heerenkleeding hebben ingeboet, voor de dames is de pels nog van het aller grootste gewicht. Het zijn in het wezen der zaak de vrouwen, ter wille van wie tal van pelsjagers in alle, meest onher bergzame deelen van de wereld op jacht naar pelsdieren uitgaan. Hoeveel soor ten pelsdieren zouden er ieder jaar wel worden gevangen en hoeveel soorten is men reeds bezig jaarlijks op te kweeken, alleen ter wille van het kostbare pels werk? Vermoedelijk meer dan men zou den ken! Want thans is men reeds tot ne gentig soorten pelsdieren gekomen, wier pels voor het beoogde doel geschikt is. Daaronder zijn tal van dieren, die men bijna nimmer hoort noemen, zooals: exotische ganzen, zwanen, veelvraten, Chineesche ratten, antilopen, apen en half-apen. Wij kennen allen het best de pelzen van dieren, zooals: vossen, mar ters, opossums, stinkdiertjes, bisamrat- ten, hermelijnen. Wat nu wel het allerduurste pels is? Nog steeds de pels van het sabeldier. Ter wille van welk dier de Russische Czaren hun heerschappij steeds verder naar het Oosten, diep in Siberië, hebben uitgebreid. In het Hooge Noorden plaatsen de pelsjagers hun vallen juist tegen den tijd, dat de pelsdieren „rijp" zijn voor den verkoop. Dat is eenige weken, voor dat de strenge winterkoude haar intrede zal doen. Want zijn de pelzen „Overrijp" dan zijn ze niet meer geschikt om wer kelijk eerste klasse bont te kunnen le veren. Het gevangen dier wordt gedood gevild en de huid op Houten stellages gedroogd. Dan gaat de jager met zijn sabeldier, ook wel Canadeesche marter geheeten, die echter in kwaliteit van het pelswerk moet onderdoen voor het ech te Russisch'e sabeldier. Daartoe behooren verder de steen- en huis-marter, die een witte keel vertoonen, benevens de edel of boom-marter, die een gele keel heeft. Dat zijn wel de belangrijkste pelsdieren, die nog in Europa voorkomen. Typisch Duitsche pelzen zijn dan nog het eek hoorntje, de half-wilde vos, de das en het ree. Den laatsten tijd tracht men in bedoeld land ook bisamratten en wasch- beertjes te telen, die o.a. in het Eifelge- bergte voorkomen. De bevers zijn in Europa vrijwel uit gestorven, die kan men alleen nog in N oord-Amerika vangen. Uit Zuid-Ame rika komt de pels van den zoogenaam- den moeras-bever. De vossen daarente gen komen het meest in Siberië en Ca nada voor, zooals: de gekruiste vos, de blauwe vos, de zwarte vos, de witte vos en dc zilvervos. Dan is er nog in Siberië een zilver grijs eekhoorntje, dat ook kostelijk pels werk levert. Uit Midden-Azië komen de allerbeste pelswerken van de pas-gewor pen lammeren der zware Aziatische schapen. Chinchilla komt uit Zuid-Ame- rika van de wolmuis, daarentegen krijgt men opossum van den buidelrat, die in Australië in Noord-Amerika te vinden is. Hermelijn levert het in Siberië leven de wezeltje, dat evenals de skunk tot de stinkdieren behoort. Echt sealskin komt uitsluitend van de zeehouden in Alaska levende. Deze zeehonden zijn al bijna uitgeroeid, zoodat men genood zaakt is geweest ambtelijke bescher mingsmaatregelen voor deze soort zee honden in het leven te roepen. Van de bisamratten weet men echter heel fraai namaak-sealskin te vervaardigen. Maar de pelsjagers zijn toch niet in staat de door de geheele wereld benoo- digde pelzen bijeen te vangen. Daarom is men al een langen tijd doende pelsdie ren op boerderijen kunstmatig te teelen. Dit is des te meer noodig, daar het a.1- lernoordelijkste gedeelte van Noord- L i n k 8 Be nog levende hee renpelskraag. - Een bijzonder mooi soort otter. Rechts: Een handvol mei een kostbaar pelsdiertje. Grooter is 'n opossum niet. R e c h t s l Een kostbaar, heel klein stinkdier. Echte stinkdieren zijn zeer moeilijk te ktveeken. Amerika, in de Poolstreken gelegen, nu al meer dan 250 jaar, wat de pelshandel aangaat, volkomen beheerscht wordt door de Hudson-Baai-Compagnie, die de prijzen van de daar gevonden dieren angstig op een hoog prijsniveau tracht te houden. De eerste teelt van pelsdieren is een menschenleeftijd geleden begonnen op Prins-Edward-eiland, in Canada. La ter volgde Rusland het Canadeesche voorbeeld. Vooral na den wereldoorlog hebben de Russen op dat gebied voor treffelijke resultaten bereikt. Alleen in Canada en in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn meer dan 10.000 boerderijen, waar men zich op de teelt van pelsdieren toelegt. In Noorwegen, waar visschers zich veel in die richting trachten te bekwamen, zijn al 2300 van die boerderijen en in Duitschland onge veer 500 van diezelfde pels-kweekerijen. Be damespels voor de elegante vrouw van de wereld. Deze pelzen zijn ver vaardigd uit tal /van kleine, zorgvuldig aan elkaar genaaide pelsjes. In Nederland heeft men zich voorname lijk op het kweeken van zilvervossen toe gelegd en daarmede reeds uitstekende resultaten weten te bereiken. Zilvervossen zijn voor het opkweeken zeer gezocht, omdat deze dieren zulke kostbare pelzen leveren. Men heeft er als leek geen begrip' van welk een ge duld en moeite men moet besleden om deze dieren op te kweeken. Men moet trachten deze wilde dieren er toe te krij gen zich in gevangenschap zoo vrij en zoo goed te gaan gevoelen, dat ze ook daar dezelfde fraaie en kostbare pelzen leveren als in volkomen vrijheid het ge val is. Bovendien moet men er voor zor gen, dat de dieren zich ook nog regel matig in gevangenschap blijven voort planten. Het leven van de pelsdier- kweekers is echter zeer afwisselend en hun trots bij het verkrijgen van gunstige resultaten zeer begrijpelijk. Op het oogenblik levert dat bedrijf nog goede winsten op. Maar men moet zich dan ook de noodige moeite en op offering getroosten. Ten slotte moet men voor een dergelijke onderneming over genoeg kapitaal beschikken. Met zorg dienen deze pelsdierkweekers def pelsdie ren te kiezen, waarmee zij hun bedrijf beginnen. Over de prijzen zal in aller laatste instantie steeds de mode en de gril van de vrouw te beslissen hebben BIER UIT 'T BLIK. Eenige Amerikaansche bierbrouwers zijn ertoe overgegaan, bier in blikken te leveren inplaats van in flesschen, die bij het transport spoedig stuk gaan. ALLE BEETJES HELPEN In Duitschland wordt er ter bestrij ding van de werkloosheid op aange drongen, alle meisjes van 3 tot 14 jaar weer haarstrikken te laten dragen. In een klein stadje in Oostenrijk speel de zich de volgende geschiedenis af. De inwoners, nauwelijks eenige duizenden in aantal, waren opgewonden, want 'n rondtrekkend tooneelgezelschap zou er zich voor een paar dagen ophouden. De kleine troep had met veel ophef, met bonte plakkaten, met bladzijdenlange advertenties voor den Zondagavond een oorstelling aangekondigd. „De wereld wil bedrogen zijn," heette het sensatie stuk. Dat moesten de inwoners van het stadje zien, de kaartenverkoop ging vlot. Op Zondagavond stroomde het naar kunst verlangende publiek dan ook in het logement, waar Thalia haar tenten had opgeslagen. Spoedig was de tempel der Muzen gevuld. Vol verwachting wachtte het publiek op de wereld, die bedrogen wil worden. Doch de tooneelspelers lieten lang op zich wachten. In het eerste half uur hielden de toeschouwers, die niets te zien kregen, zich rustig, want men mocht het voor de „stars" niet bederven. Doch het scherm ging maar niet op. Toen begon men te schuifelen, te fluiten# te joelen en te trappen. Een tooneel- schandaal scheen onvermijdelijk. Eindelijk trad bibberend en klapper tandend de waard voor het voetlicht en vertelde dat de artisten er met de kas van door waren. Hij las een brief voor die zij hadden achtergelaten. Deze was kort. De wereld wil bedrogen zijn! luid de laconiek de verklaring, die de direc-, teur van de derde-rangs troep persoon lijk onderteekende. Het publiek wist aanvankelijk niet of het om dezen streek lachen of huilen moest. Daar het echter gekomen was om te lachen, weerklonk er na eenige seconden van onthutst zwij gen, een daverend gelach, waarmede de onkosten voor den avond weer redelijk vergoed waren. Bij Sinterklaasavond behooren nu eenmaal pepernoten en waar de smaak beter wordt, naarmate wij ze langer la ten staan, beginnen wij ze tijdig te ma ken. Wij hebben er anderhalf pond honing, een pond meel, een half pond boter, twee eieren, kaneel, kruidnagelen# cardamom en 45 gram in rozenwater, opgeloste potasch voor noodig. De ho ning wordt opgekookt, waarna wij er met de andere ingrediënten een deeg van kneden. Dit laten wij liefst een week lang staan. Dan eerst maken wij de kleine balletjes, die een kwartier lang# bij matige hitte worden gebakken. Zij zijn goed, wanneer zij bij het doorbre ken van binnen droog zijn en de typi sche, zoo gewilde smaak bezitten. Peperkoeken. Inplaats van pepernoten kunnen wij ook eens peperkoeken geven, die vooral in Duitschland met Kerstmis en eigen lijk gedurende den geheelen Adventstijd worden gegeten. Een pond suiker en een pond honing worden tot een dikke' massa ingekookt, die men na afkoeling verwerkt tot een gelijkmatig deeg na toevoeging van een pond zoete amande len, een pond meel en van de ingrediën ten potasch, peper, kaneel, kruidnage len, cardamom en notenmuscaat, elk 15' Gr. Het deeg wordt 'n week (eventueel ook veel langer) weggezet. Daarna wordt bet uitgerold en in langwerpig^ stukken gesneden, die weer met amandelen ver sierd en in een matige warme oven wor den gebakken. Men kan ook voor deze peperkoek wit glazuur als versiering gebruiken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 27