Beroering in de Arabische wereld. RAAD VAN SCHAGEN. Zaterdag 25 November 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9388 DE GEVAREN VAN ADDERS, SCÜ0RP10E NEN EN OPGEWONDEN ARABIEREN. ANTI-JOODSCHE BEWEGING TE DA- MASCUS. DE K AR AKTE RT EG EN- STELLING TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN. OP ZOEK NAAR EEN CONVOOI EN NAAR SERUM. (Van onzen reizenden correspondent). BEYROÜTH, 1 November. ER is een gevaar, waarmede we tot nu to* wel iets te weinig rekening hebben ge houden: dat zijn de giftadders en de schorpioenen, die in de woestijn leven. De boet van een woestijnadder is doodelijk. Te Bengari heb ik het lijk gezien van een Italiaanschen in genieur, die per automobiel dezelfde reis van Tripoy n^ar Bengari door de woestijn had wil len maken, als wij niet ons motorrijwiel en zij span hebben volbracht Deze ingenieur werdo bij een „panne" in de woestijn door een adder gebeten en was, hoewel hij dadelijk de wond had uitgezogen, binnen vier uur onder hevig lijden gestorven. De steken van schorpioenen zijn in de meeste gevallen niet doodelijk (het gevaarlijkst zijn de bruine schorpioenen), maar werpen toch het slachtoffer voor enkele dagen neder. Er schijnt een serum, zoowel tegen adderbeten als tegen schorpioensteken te bestaan en daar naar zoeken we thans bij verschillende opothe- kers en in laboratoriums, tot nu toe zonder ge volg. Als het niet anders kan, zullen we natuur lijk zonder serum den tocht voortzetten. Intusschen heeft de algemeene opwinding, wel ke hier plotseling heerscht, den toestand ook voor ons niet verbeterd. De geheele Arabische wereld is in beroering door de gebeurtenissen in Palestina, waar de Arabieren zich hoe langer hoe krachtiger verzetten tegen de komst van 6teeds meer Joodsche vluchtelingen. Arabieren zijn in Palestina onder geweerkogels van de po litie en van Engelsche troepen gevallen en alge meen is onder de Arabieren de haat tegen de Jo den en ook tegen de EngeLschen opgeleefd. Te Beyrouth, een stad met een zeer talrijk deel niet- Arabische en niet-Mohamedaansche bevolking, is van die haat in het openbaar weinig te bemerken, maar te Damascus, de schoone stad, welke ik van vroeger ken, met haar overwegend Arabische bevolking, is het anders. Als protest hebben er de Arabische winkeliers hun zaken gesloten en de overheid heeft er krachtige maatregelen moeten nemen om de orde te verzekeren. Door het tact vol optreden der Franschen is er evenwel bloed vergieten voorkomen. Het gebied, dat we door moeten trekken, ver keert dus in onrust, wat voor ons de veiligheid niet verhoogt. Het verkeer over land per automo biel van het gebied van den Libanon naar Pa lestina staat reeds enkele dagen zoo goed als ge heel stil en de bladen raden af zulk een reis te ondernemen. Door de Arabieren worden algemeen de Jood sche zaken en do nijverheidsvoortbrengselen uit Palestine geboycot.. De Joden boycotten Duitsche waren, welke door de Arabieren bij voorkeur worden genomen, want de Duitschers staan bij de Arabieren, om de Jodenvervolgingen in Duitsch- land, in een bijzonder goed blaadje, waarbij de Arabieren vergeten, dat ook zij „semieten" zijn en aan dezelfde vervolgingen zouden bloot staan, indien zij van de Duitsche „nazi's" afhingen. De groote angst der Arabieren in Palestina is, dat zij ér, indien er steeds meer Joden komen, in de minderheid zullen geraken. Nu het Engelsche mandaatgebied Irak een volkomen en do Fran- sche mandaatsgebieden Syrië en de Republiek van den Libanon een gedeeltelijke onafhankelijk heid hebben verkregen, eischen de Arabieren in Palestina ook een volksvertegenwoordiging, die bij de huidige samenstelling der bevolking na tuurlijk een sterke Arabische meerderheid zou Binnenplaats van de groote moskee te Damas cus, waar de Arabieren geprotesteerd hebben tegen de Joden tijdens de laatste gebeurtenissen in Palestina. Op den vóórgrond de afwas- schitig vóór hef gebed. krijgen. De Arabieren beroepen er zich op, dat Palestina is een bijna zuiver Arabisch land, waarbij zij vergeten, dat de Arabieren er inder tijd, in de zevende en achtste eeuw. als verover aars zijn gekomen. De Joden beroepen zich op oudere rechten, welke dateeren van bijna twee duizend jaar geleden. „We worden door vreemdelingen verdrongen" beweren de Arabieren, maar zij vertellen er niet bij, dat zij zelf zijn begonnen hun land aan Joden te verkoopen, blijde, dat zij er een zoo goeden prijs voor konden maken. Inderdaad zijn de grondprijzen in Palestina sedert de Joden er in grooten getale zijn geko- mèn, aanzienlijk gestegen. De eersten, die daar van voordcel trokken, waren de Arabieren. Over het algemeen hebben zij hun door grondverkoop verkregen gelden niet zeer goed belegd of aange wend. De Arabieren, die vroeger grond bezaten, en thans schreeuwen, dat zij door de Joden wor den verdrongen, vergeten daarbij de sommen, welke zij vroeger voor hun grond ontvingen. Weinig bemiddelde Joden, die in Palestina kwamen, stelden, als het noodig was, even lage eischen aan het leven als de Arabieren, maar zij waren werkzamer, doortastender, volhardender, waardoor zij voor de Arabieren zeer ernstige con currenten werden. Aanzienlijke Joodsche kapita len kwamen uit Europa, uit Amerika. Groote Joodsche ondernemingen kwamen tot stand, brachten bloei en een hoogeren levensstandaard, maar de meerderheid der Arabieren bleef daar buiten. Zeker, er zijn ook rijke Arabieren, maar dezen hadden niet de neiging, noch het inzicht hun kapitalen aan te leggen als de Joden deden. Deze scherpe tegenstelling tusschen Joden en Arabieren heb ik ook elders, in Noord-Afrika, in Syrië gezien. Kwam ik bijvoorbeeld in Marokko of in Tripolitanie in een stadje of een dorpje en ik had werk te verrichten, kleederen reinigen, schoenen lappen, ondergoed wasschen, dan moest ik me, om het snel en goed gedaan te krij gen, steeds weder tot de Joden, die in Marokko en Tripolitanie meestal nog als Arabieren ge kleed gaan. Was ik op Arabieren aangewezen, dan verloor ik steeds veel moeite en tijd. De Ara bier houdt ervan bij zijn nargilè (aterpijp) en kopje zwarte koffie te droomen van een ver, grootsch verleden; de Jood kijkt vóór zich, denkt aan de toekomst. Heeft een Arabier zooveel ver diend, dat hij weder een dag leven kan, dan is hij niet gemakkelijk in beweging te krijgen. Een Jood rust niet, zoolang hij nog iets kan verdie nen. Deze sterke tegenstelling in karaker en geaard heid maakt een goede verstandhouding tusschen Joden en Arabieren buitengewoon moeilijk, zoo als nu weder in Palestina blijkt. Dat zoowel de invoer als de uitvoer van Palestina door de komst van duizenden werkzame en bekwame Joden in de laatste jaren, aanmerkelijk zijn toe genomen, is een feit, dat niet te ontkennen valt. Het land is uit een eeuwenlangen dommel ont waakt, maar de Arabieren kunnen dit moeilijk waardeeren, vooral ook daar zij zoo goed als buiten die ontwikkeling staan. Voor ons, mijn Tsjechischen makker en mij, is de opwinding onder de Arabieren niet aange naam, vooral niet, omdat wij niet weten hoe de zwervende woestijnbewoners, tot wie de gebeurte nissen der laatste dagen nu langzamerhand wel min of meer misvormd zullen zijn doorgedron gen, de zaken zullen opvatten. Meer dan ooit zijn we. dan ook besloten den woestijntocht naar Bag dad „in convooi", dus tezamen met enkele auto- thobielen te maken. Nu, zoo goed als alles voor onze verdere reis in orde is, zoeken we dus reis gezelschap, dat vertrouwen waardig is, en... te gengif, serum, tegen adders en schorpioenen. Binnen enkele dagen hopen we evenwel verder te kunnen trekken, eerst den Libanon en den Anti-Libanon over, en dan door de woestijn bijna duizend kilometer, bijna zes maal den afstand AmsterdamBrussel, naar Bagdad, de hoofd stad van het jonge koninklijk Irak. J. K. BREDERODE. Vergadering van den Raad op Donderdag 23 Novem ber 1933. des avonds kwart over zeven ure. Voorzitter de heer J. Cornellssen, burgemeester; secre taris de heer A. C. Roggeveen. Afwezig de heer Van Erp met kennisgeving. Na opening volgt vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. Mededeellngen. Door den Voorzitter wordt medegedeeld: L Wat het verkoopen van dolken in een alhier be staande zaak betreft, bleek de politie, die hiernaar een onderzoek instelde, dat het hier slechts ging om één exemplaar. De betrokken winkelier verklaarde, dat de verkoop zich tot dit eene ezemplaar zou bepalen. 2. Den architect is opgedragen te zorgen, dat alle wij zerplaten van het torenuurwerk voortaan denzelfden tijd aanwijzen. 3. Denzelfden ambtenaar ls verzocht te bevorderen, dat de Markt voortaan beter geveegd wordt.. 4. Het bruggetje over de Laansloot Is hersteld. 5. Wat de huurkwestie tusschen den brievenbesteller Anneveldt en het bestuur van de woningbouwvereeni- ging „Sohagen" aangaat, is gebleken, dat eerstgenoem de een huurcontract moest teekenen. hetgeen hij niet gedaan heeft. Hy heeft toen de woning verlaten zon der behoorlijke opzegging, waarna hy is aangesproken, voor 2 weken huur, hetgeen zeker niet in strijd mag geacht worden met de wetteiyke bepalingen. B. en W. kunnen de houding van het bestuur voornoemd vol komen biliyken. Mr. Buiskool zegt zich persooniyk van deze kwestie te hebben op de hoogte gesteld. Spr. is tot een andere conclusie gekomen. Van den heer Anneveldt heeft spr eenige stukken ter inzage gekregen en deze wil Mr. Buiskool toonen. In de eerste plaats is door den heer A. een brief ont vangen van 't bestuur der woningbouwvereniging, ge dateerd 4 Augustus, waarin vermeld stond, dat de heer Anneveldt vóór 15 Aug. een contract moest teekenen en by gebreke waarvan de heer Anneveldt binnen 2 weken de woning moest verlaten. Anneveldt heeft geantwoord geen contract te willen teekenen, waarin dus wel opgesloten lag, dat hy binnen of met twee weken de woning zou ontruimen. Van huur schuld is geen sprake, daar de quitanties aantoonen dat is betaald, wat schuldig was. Voorzitter zegt van deze mededeellngen wel op te hoo- ren, daar hy de quaestie van den heer Schmalz zelf heeft vernomen, en dit is toch een betrouwbaar per soon. Mr. Buiskool stemt daar direct en ten volle mee In en wil ook aannemen dat hier een misverstand in 't spel is geweest. De heer Orsel verklaart van den secretaris der wo ningbouwvereniging te hebben vernomen, dat A. een brief heeft geschreven, maar wil opmerken dat er staaltjes zyn te noemen die niet door den beugel kon den. Mr. Buiskool wil dat niet tegenspreken, maar wyst er op dat A. niet als wanbetaler wenscht te worden gequaliflceerd. De discussies worden gesloten. Ingekomen stukken en adressen. Ged. Staten berichtten de verdaging van de beslis sing over de bouwverordening, idem goedkeuring raads besluit verkoop bouwterrein aan G. L. Snaas. Omtrent het verschil van meening dat tusschen Ged. Staten en het gemeentebestuur over de behandeling van den Halerweg bleek te bestaan, was thans opnieuw een echryven van Ged. Staten ingekomen, waarin wordt medegedeeld dat zy zich met de beschouwingen van het gemeentebestuur niet kunnen vereenigen. Waar zy in tusschen den omvang van het meeningsverschil niet van dien aard achten, dat het gerechtvaardigd zou zyn deswege den voortgang der werkzaamheden te vertra gen. hebben Ged. Staten besloten aan de wenschen van den Raad ten aanzien van den Halerweg gevolg te ge ven. Mr. Buiskool: Niet bang wezen! Ged. Staten keurden goed de begrooting van het gas bedrijf voor den dienst 1933. Ingekomen was proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 27 September 1933. Kas en boekers waren met elkaar in overeenstemming. De heer Van Nuland is van meening dat de gelden wel anders mochten worden belegd dan by den Giro dienst, want daar is, naar spreker bleek een deel niet rentend en een deel weinig rentend. Voorzitter zegt daarop, dat dit niet zal gaan. Het geld is voor de dagelijksche uitgaven en is belegging op een bank o.a. niet doenlijk, iets wat de heer Schoorl onderschrijft. De stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Tot openbaar wandelpark. Van de Muziektuinoommissie kwam een schryven in dat zy, in verband met de vrees voor grooter verlie zen, besloten heeft tot opheffing van de exploitatie van den tuin. De commissie verzoekt het exploitatietekort, dat vermoedeiyk omstreeks f 220 bedraagt, voor reke ning der gemeente te nemen en den aanwezigen inven taris te willen aanvaarden. B. en W. hebben mt leedwezen kennis genomen van het besluit der Commissie, howel de motieven, die voor de opheffing der exploitatie hebben gegolden, moeten worden geëerbiedigd. In verband met deze opheffing wordt voorgesteld den Muziektuin te bestemmen tot openbaar wandel- Mr. J. H. Wylie verscheen op het terrein van de „Veteran Car Club" in een oude Wolseley van 1903, die wel zeer contras teert met onze moderne wagens. Hetzelfde contrast bestaat tusschen echte „Aspirin" met het Bayer-kruis en namaak- Aspirin, die minder werkzaam, zelfs niet onschadelijk is en niet altijd dezelfde doseering heeft. park en verder den tuin beschikbaar te stellen voor het houden van volksconcerten en volksuitvoeringen van plaatselyke vereer.lgdngen. Ten aanzien van het aanbod der Commissie inzake den aanwezigen inventaris stellen B. en W. voor, deze voor de gemeente onder dankbetuiging te aanvaarden. De heer Schoorl deelt mede, dat het nadeelig saldo bedraagt f 204.76. De raad besluit dit bedrag voor rekening der ge meente te nemen. By monde van den burgemeester wordt der Oommis sie dank gebracht voor al het werk dat zy jaren deed. Spreker hoopt dat de commissie zal willen aan blijven om, wanneer noodig, weer de leiding te nemen. De heer Schoorl dankt spreker voor zijn woorden en zegt dat de commissie gaarne tot hulp bereid blijft. Applaus. De heer Orsel dringt op goed toezicht aan. om ver nietiging door de jeugd en andere ongewenschte voor vallen zooveel mogelijk tegen te gaan. De radiorechten. Ged. Staten merken op dat in de toegezonden ver ordening op de heffing van radiorechten, de van den houder der radiocentrale te heffen belasting op een vast bedrag is bepaald. Dit ls in strijd met het voor schrift van art. 28 der gemeentewet, dat de in art. 275 dier wet bedoelde heffing zich naar het gebruik, dat van de aan de gemeente behoorende werken en in richtingen gemaakt wordt, moeten richten. Ged. Staten vragen daarom herziening der verordening. B. en W. stellen voor, art. 2 der verordening als volgt te doen luiden: De belasting bedraagt per jaar per Strekkende Me ter radiogeleiding, van één of meer draden, afzonder lijk of tot een kabel gebundeld f 0.70. Omtrent deze aangelegenheid hadden B. en W. zich om advies gewend tot de N-V. Centraal Adviesbureau voor publiek recht en administratie, in wier advies wij lezen dat op de vaststelling van een bedrag in eens de koninklijke goedkeuring niet zal worden verkregen* evenmin als op een bedrag per aansluiting. De veror dening zal als maatstaf moeten nemen het aantal me ters, waarover de draden zich boven den openharen gemeentegrond bevinden. De heer Schoort merkt op, dat zich in de gemeente boven verschillende straten draden bevinden, den weg kruisen dus, welke niet zyn van de radio-centrale, maar door particulieren zyn gespannen. Speker meent dat de heer Willemse deze toch niet behoeft te reke nen by zijn net en zag gaarne dat deze „particulieren" daarvoor ook zouden betalen. Den Voorzitter is dit niet opgevallen, maar zeer zeker zal hiervoor belasting moeten worden betaald. Ieder heeft evenveel rechten en plichten en 't gaat om de dubbeltjes! De heer Orsel is daartegen sterk gekant. Bedoelde personen hebben zich in gunstiger tijd een eigen toe stel aangeschaft en nu zullen ze belasting moeten be talen voor die draden. Het kan wel f 5 per persoon oer jaar worden en dat noemt spreker wel wat bar. Ten onrechte noemt men het bedrijf van den heer Willemse een goudmijn. De heer W. heeft met de ver betering van zyn net en de uitbreiding daarvan veel onkosten gemaakt en het gebeurt wel dat een lamp springt welke f 150 kost. Er is een derde aansluiting gemaakt en de hiertoe noodlge versterkers kosten per stuk haast f 2000. We mogen bly zyn, in Schagen een zoo goede radio-centrale te hebben en 't is zaak deze in eere te houden. Mr. Buiskool zegt dat men daarop nu niet zoo diep moet ingaan. B. en W. hebben toegezegd vóór 1 Jan. 1934 met een oplossing te zullen- komen, wat betreft een concessieverleening op langen termijn. Spr. hoopt dat de zaak dan goed geregeld zal zyn en de belangen van het bedrijf niet zullen worden vergeter.-. £>e heer Van Nuland is niet zoo pessimistisch ge stemd t. o. v. de exploitatie van het bedrijf. Er was be sloten om den heer Willemse concessie te verleenen tot eind 1937, tot 't tijdstip dat de ry'ksconcessie afliep en wel tegen betaling van f 400 per jaar, maar Mr. Buiskool noemt nu 1 Januari 1034. Als B. enW. dan vóór 1934 met een gunstige oplossing kunnen komen, val 't spreker aangenaam zijn. De heer Orsel, aldus de heer Van Nuland, moet niet vergeten dat 't om de dub beitjes gaat- De heer Willemse moet voor kruisdraden betalen, dus billijkheidshalve ook een ander, die kruis draden gespannen heeft Voorzitter wyst den heer Orsel ook nog even op den sleohten toestand van de kas. Ieder moet een veer laten! De heer Orsel doet 't voorstel om de eigenaars van radiotoestellen, die kruisdraden hebben gespannen niet te laten betalen. Dit voorstel wordt verworpen met 91 stemmen. Voor stemde de heer Orsel. Door het bestuur van de R.K. school alhier wordt een gemeentelyke subsidie, groot f 256 gevraagd voor den te geven cursus voor de schoolvrije jeugd. B. en W. stellen voor op dit verzoek gunstig te be schikken, gelet op de omstandigheid, dat zich voor het onderwys een voldoend aantal leerlingen heeft aange meld. Er hebben zich 10 leerlingen aangemeld en er zijn 3 otehoorders. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ten behoeve van een 3-tal leerlingen die het R.K. Lyceum te Alkmaar bezoeken, wordt voor het jaar 1933 door het Curatorium van het R.K. Lyceum te .Alkmaar een subsidie gevraagd van 3 x f 150 f 451. j B. en W. stellen voor de gevraagde bi.jdrrg-» te verlee- j nen, op voorwaarde, dat de familiebetrekkingen der

Schager Courant | 1933 | | pagina 5