ik blijf bij Zestig! leerlingen, dte door het College van B. en W. voldoen de kapitaalkrachtig wórden geacht om de bijdrage aan de gemeente te restltueeren, zich bereid verklaren deze restitutie te verleenen. De heer Schoorl vindt een bedrag van f 150 per leer ling een hoog bedrag en meent dat betrokken hoofden van gezinnen te zwaar zullen worden belast, omdat het gemeentebestuur ze wel kapitaalkrachtig genoeg zal beoordeelen. Spr. kan daarom zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. geven. De heer Van Nuland wijst er op dat het voorstel van B. en W. niet anders is dan een fraaiigheid, want het kost de gemeente op deze wvjze geen cent. Spr. wil in totaal f 150 subsidie geven, maar niet op de ouders der leerlingen te verhalen. De Voorzitter wijst er op dat het voorstel geheel ge baseerd is op het desbetreffende raadsbesluit. Elk geval zou op zichzelf beschouwd worden. De heer Mr. Bulskool vindt het systeem toch niet goed, maar bovendien vindt spr. het onder deze om standigheden onverantwoord om deze extra uitgaven voor het bijzonder onderwijs te doen. Bij de verdere bespreking zegt de heer Blaauboer, naar aanleiding van de opmerking van den heer Van Nuland, dat z.i. de betrokken ouders deze kosten wel kunnen betalen, omdat ze hun kinderen tweede klas la ten reizen. Tot stemming overgaande, staken de stemmen over het voorstel van B. en W., tegen stemden de heeren Schoorl. Mr. Buiskool, Van Nuland, Orsel en Bakker. De her Van Nuland wees er op dat eerst zijn voorstel in stemming gebracht had moeten worden, en de Voor zitter beaamt dit Over dit voorstel wordt gediscussieerd, doch de hee ren De Vries en Mr. Buiskool achten deze handeling onjuist, omdat het voorstel van B. en W. door staking van stemmen nog niet van de baan Is. Het resultaat is dat de heer Van Nuland zijn voorstel opschort Door het bestuur van de Vakteekenschool te Schagen wordt verzocht de lokaalhuur over 1934 te willen terug brengen op f 175; en wel in verband met den aandrang daartoe door den Minister van Onderwijs. B. en W. stellen voor, gelet op de omstandigheid, dat ook de subsidie der gemeente in verband met de ver laagde begrooting zal verminderen, de lokaalhuur te verlagen en te brengen op f 175. Voor 1933 bedraagt deze lokaalhuur 1 200. De subsidie bedraagt voor 1933 f 312.76, terwijl thans voor 1934 een bedrag van f 282.24 is geraamd. Op voorstel van den heer Van Nuland wordt de be handeling van dit verzoek uitgesteld tot de begrootings- vergadering. Grondruiiing, Het reeds eerder aanhangig gemaakte voorstel tot ruiling van grond met de Nederlandsche Spoorwegen en wel een gedeelte van den Laanderweg. werd aange houden, teneinde te trachten een verbetering van den toegangsweg naar den spoorwegovergang in de Hoep te verkrijgen. B. en W. hebben zich naar aanleiding van dit besluit tot meergenoemde directie gewend, -waarop door een verzuim van de directie eerst op 13 September j.1. ant woord is ontvangen. Uit dit antwoord blijkt, dat de di rectie niet genegen is tot ruiling als bedoeld over te gaan, doch dat zij zich bereid verklaart de gemeente bij de uitvoering der plannen bij den overweg de Hoep zooveel mogelijk tegemoet te komen. Gelet op deze toe zegging stellen B. en W. voor den gevraagden grond, aan de Laan. ter grootte van 2.39 are aan het Rijk te verkoopen voor f 12. De heer Orsel valt over het woord „verzuim" van de Nederl. Spoorwegen, want het is niet zeker of de brief bij de Ned. Spoorwegen of bij het gemeentebestuur is weggeraakt De Voorzitter komt tegen die verklaring op, bij spr. raakt geen enkele brief weg. Waar de Voorzitter zich zichtbaar zeer heeft geër gerd aan de verklaring van den heer Orsel. zegt deze dat het nimmer zijn bedoeling is Iemand van den Raad of den Voorzitter te beleedigen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Van de op 19 October 1933 opgerichte vereeniging van kleine kooplieden is een verzoek ingekomen om verbetering in hun toestand te brengen. B. en W. stellen den raad voor, dit adres aan hun college te renvoyeeren, waarna elk geval op zich zelf zal worden beoordeeld, evenals dat In den afgeloopen winter Is geschied. Adressanten zijn reeds In de gelegenheid gesteld leder Voor zich een formulier in te vullen en elk geval zal op zichzelf worden beoordeeld. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. De personeele belasting. Door de caféhouders ln deze gemeente wordt verzocht niet tot verhooging van opcenten op de personeele be lasting. van 100 tot 150, te willen overgaan. Adressanten wijzen er op dat met ingang van 1 Ja nuari 1934 op hunne bedrijven wederom nieuwe lasten zullen drukken, zooals omzetbelasting en tabaksbelas ting en dat aan een dergelijke verzwaring van belasting druk voor hunne bedrijven niet kan worden voldaan. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W. mede. dat het ook hun leed doet een voorstel tot verhooging van de opcenten te moeten doen. Waar echter de toe stand der gemeentefinanclën de verhooging noodzake- lijk maakt, zal aan het verlangen van adressanten niet kunnen worden voldaan. Overigens wordt opgemerkt, dat de Raad ln zijne vergadering van 15 September J.1. door de vaststelling der verordening krachtens het bepaalde bij art. 31, duo- decies, 2, 2e lid, der Wet op de Personeele Belasting, adressanten reeds belangrijk is tegemoet gekomen. De heer Schoorl bepleit aanhouden van dit adres en ook van het volgend adres tot de begrootingsvergade- rlng, omdat de personeele belasting dan wel uitvoerig zal worden besproken. B. en W. voeren, na een korte bespreking, dit punt van de agenda af. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar zond het bekende adres omtrent de huurwaarde van de bedrijfslokalen van vergunning- en verlofhouders. Aan gezien de Raad in zijn vergadering van 15 Sep tember j.1. hoeft besloten de bedrijfslokalen der ver gunning- en verlofhouders gelyk te stellen, voor zoo veel betreft de huurwaarde, met winkels enz., wordt door B. en W. voorgesteld, het verzoek voor kennisge ving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Voor den Middenstands woningbouw. Van de Schager Handeldrijvende en Industr. Midden- standsvereenlging kwam het verzoek ln om ten behoeve van den Middenstandswoningbouw, aan haar van ge meentewege te verstrekken een kasgeldleenlng ten be drage van f 3000, rentende 4 pet., en 2e om het exploi tatietekort ten bedrage van f 330.09 voor rekening der gemeente te nemen. Uit de balans en verlies- en winstrekening bleek, een huurdervlng van f 878, terwijl op de obligatielee* nlng nóg werd terugbetaald f 600, zoodat een tekort ont stond van f 1500, waardoor de vereeniging niet aan de per 1 October j.1. vervallende rentebetaling en aflos sing kan voldoen. De bedoeling is nu om de obligatie- leening ad f 3000 om te zetten ln een kasgeldleening, teneinde een tekort aan kasmiddelen in de toekomst te voorkomen. De huurders van de Middenstandswoningen toch zijn verplicht een obligatie ad f 200, rentende 4 pet te nemen, en bij onbewoond zijn der woningen ontstaat een kastekort Bovendien blijkt in de practijk dat do voorwaarde tot het nemen van een obligatie remmend werkt bjj den verhuur der woningen. Het College van B. en W., gelet op de overgelegde ba lans met verlies- en winstrekening over het jaar 1932— 1933 met toelichting, van oordeel, dat de Mlddenstands- vereeniging voor de verdere exploitatie der woningen de gevraagde hulp niet zal kunnen ontberen, stelt den Raad voor de kasgeldleening (4 pet.) te verstrekken uit bfl den Gemeente-ontvanger gestorte kasgelden der bedrijven en het exploitatietekort over genoemd jaar ad f 330.09 voor rekening der gemeente te nemen, voor zooveel noodig, behoudens goedkeuring van Ged. Staten. De heer Van Nuland oordeelt dat dit toch wel wat al tev ergaat. Spr. wijst er op dat aan B. en W. Is opge dragen een onderzoek in te- stellen naar een betere ex ploitatie van deze woningen. Den Voorzitter spijt het dat de heer Van Nuland al tijd zoo weinig tijd heeft om de stukken in te zien, want het door den heer Van Nuland bedoelde wordt ln de beantwooriïlng van een ln September gestelde vraag van een raadslid door B. en W. in comité behandeld. De heer Van Nuland vraagt dan eerst comitézitting. De Voorzitter acht dit niet zoo noodig, het tekort op de exploitatie zal de gemeente toch moeten betalen. De heer Schoorl acht het gewenscht te lnformeeren, hoe men aan een gevraagd bedrag van f 3000 komt De Voorzitter licht in dat men anders niet kan vol- doen aan de betaling van rente en aflossing. De heer Bakker vraagt of het niet beter is de ver huring en de exploitatie dezer woningen maar uit han den van de Mlddenstandsvereeniging te nemen. Laat de gemeente deze zaak maar annexeeren, dan kunnen we de f 100 administratie wel uitwinnen. De Voorzitter weet niet of dat wel mogelijk la. De heer Mr. Buiskool wijst er op dat het niet de schuld is van de MUddenstandsvereenlglng, dat die huurdervlng bestaat, maar aan de omstandigheden is dat te wijten. Wie zouden de zaak dan moeten explol- teeren? B. en W.? Moet de Burgemeester dan de wo ningen laten zien. Onder de oogen Is misschien te zien of een huurverlaging moet plaatsvinden. De Voorzitter onderstreept het betoog van den heer Mr. Buiskool. In comité zullen de vorig maal gestelde vragen worden behandeld. De heer Schoorl zegt dat toch niet voldoende uit de cijfers blijkt dat het gevraagde bedrag noodig is en SDr. wil daarom deze zaak aanhouden, opdat de juiste stand op een bepaalden datum wordt medegedeeld. Het «raat hier om een zeer groot bedrag en een groot ri sico voor de gemeente. Spr. is het er niet mee eens dat B. en W. geen taak hebben t. a. v. deze wonlngxploita- tle B. en W. hebben hier een plicht. Spr. meent dat het liohaa mdat deze woningen heeft d aargeste ld, een ge deelte van het exploitatietekort behoort te Aragen. De heer Mr. Buiskool acht aanhouden niet gewenscht want een stand op een bepaalden datum, kan een week later weer gewijzigd zijn. De Voorzitter wijst er op dat de heer Schoorl vroe ger zelf administrateur is geweest en toch wel weet dat de helft van de kosten niet door de Middenstands vereeniging kan worden betaald, de gemeente ls garant* De heer Van Nuland wijst er op dat de hypotheek nemer eerst moet aantoonen, dat hij onmachtig ls. Spr. vreest in de toekomst nog grooter risico. De heer Mr. Buiskool verwacht toch dat de Mld denstandsvereeniging geen woningen zal hebben ge bouwd zonder de zekerheid dat de gemeente zich ga rant stelde voor eventueel exploitatietekort De heer Schoorl zegt dat de gemeente garant Is voor rente en aflossing, maar er is nergens een con tract te vinden waaruit blijkt dat de gemeente elk ex- ololtetletekort heeft te dragen. By de verdere bespreking wordt er op gewezen dat het exploitatietekort door de gemeente dient te worden- betaald, maar dat de verdering op den middenstands woningbouw dient te biyven. Als de waarde van de woningen grooter mocht worden dan de hvpotheek- sculd, dan heeft een dergelijke vordering waarde. De Voorzitter geeft toe. dat het voorstel van B. en W. niet geheel juist ls geredigeerd. Het resultaat van de besprekingen ls, dat B. en W. het voorstel terugnemen en overlegging van acte enz- zal plaats vinden. Brandstoffen toedag. B. en W. stellen voor, evenals vorig jaar, met In gang van 28 October JJ. aan de uit de bondskaseec trekkende werklcoze hoofden van gezinnen en koet-win*-: ners een brandstcffentoeslag toe te kenner van f 4" per week behoudens mlnlsterleele goedkeuring. Wordt aangenomen. Cursus schoolvrije jeugd. Onder overlegging van een opgave van het hoofd der O. L. school van de onderwijzers, die zich voor het ge ven van het onderwijs beschikbaar hebben gesteld, stel len B. en W. voor bedoelde leerkrachten voor den cur sus 1933—1934 te benoemen, n.1. de heeren D. Brouwer, als hoofd. K. Beunder en W. J. de Groot als onderwij zers en Mej. P. A. Visser als onderwyzeres voor de hand werken. Aldus wordt besloten. Extra hulp aan werkloozen. B. en W. stellen den Raad voor evenals vorig jaar, ook nu weer de extra hulp aan werkloozen te verlee nen. waarvoor zij een credlet verzoeken van f 91.25. De ultkeerlng geschiedt naar het gemiddeld aantal werk loozen over het tweede halfjaar 1932, zynde 67. Uitgekeerd mag worden wegens steun ln natura aan werkloozen 67 x f 5 is f 335. Van dit bedrag wordt door het Nationaal Crisis-comité te 'a Gravenhage de helft f 167.50 betaald, mits de gemeente de andere helft be schikbaar stelt By raadsbesluit van 3 Februari 1933 werd besloten voor de steunverleening over het le halfjaar 1933 een bedrag van f 76.25 beschikbaar te stellen. Van het Na tionaal Crisiscomité werd reeds een bedrag van f 76.25 ontvangen, zoodat over het 2e halfjaar 1933 voor dezen steun nog een bijdrage mag worden beschikbaar gesteld van f 167.50, verminderd met de reeds toegestane f 76.25, of f 91.25. Deze steunverleening zal worden geregeld door het Plaatselijk Crisiscomité alhier. Aldus wordt besloten. De leermiddelen voor de leerlingen van de U.L.O.-school. In verband met den zorgeliiken toestand der ge- rneente-financiën stellen B. en W. den Raad voor met ingang van den nieuwen cursus voor de alsdan toetre dende leerlingen, de leermiddelen slechts gratis be schikbaar te stellen, indien de ouders of verzorgers in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen naar een zuiver inkomen van minder dan f1500.-—. Opgemerkt wordt, dat thans de school wordt be zocht door leerlingen, waarvan 58 ouders of verzor gers zijn aangeslagen naar een zuiver inkomen van f 1500 of daarboven, terwijl 36 oudere of verzorgers beneden dit bedrag of niet zijn aangeslagen. Voorzitter deelt mede, dat nog hedenmorgen een copie is Ingekomen van een schrijven, door het hoofd der school gericht aan de raadsleden. Waar echter dit schrijven zoo laat is ingekomen, wil Voorzitter dit buiten de besprekingen houden. De heer Van Nuland wil opmerken, dat B. en W. in hun voorstel spreken over „ingaande 1 Mei 1934". waarin dus ligt opgesloten dat het voor 1933 niet meer van belang is. Spreker wil het daarom ook maar bij de begrooting behandelen of aan de begrootingscom missie ter onderzoek opdragen. Gaarna zou spreker voorts weten hoe groot de be zuiniging zal zijn. Voorzitter: Dat zal moeilijk zijn. 't Is niet te zeggen hoeveel er zal noodig zijn. Om dit tot de begrootings- behandeling uit te stellen, vindt spr. onnoodig. De heer Van Nuland haalt aan, dat 't vorige jaar een bijdrage is gevraagd aan gemeenten van f 10.— Maar nu komt er een splitsing. Sommige leerlingen zullen zelfs f 10.moeten betalen. Maar er bestaat dan kans op reduceeren van het leerlingen-aantal. Een andere vraag zal zijn, of het niet gewenschter zal wezen om f 10.te heffen per leerling per jaar, woon achtig in die gemeenten die niet bijdragen. Voorzitter vreest dat het een gebrekkige boel wordt. Er moet een uniform systeem zijn. De heer Schoorl beschouwt de huidige regeling als een 5-jaren-plan. Na deze 5 jaar, waarvan er reeds 3 om zijn, zal het overgroote deel der henoodigde leermiddelen aanwezig zijn. Er wordt op de leermiddelen goed en E.Ostermann Co's Handel Mij.N.V.,Amsterdam. Fabrieken te Jutphaae bij Utrecht. nauwlettend toegezien en slordigheid wordt beboet Bezuiniging zal, zoo als B. en W. voorstellen, gering zijn. Mocht het voorstel van B. en W. aangenomen worden, dan zullen de betalende gemeenten zich ze ker terugtrekken. Men zal er dus nadeel van onder vinden inplaats van voordeel. De school zal een zware knauw krijgen. De heer De Veer wil deze guaestie nu afhandelen Er zit een onbillijkheid In tegenover de betalende ge meenten. Beter acht spreker het. de leerlingen uit do niet-betalende gemeenten de f 10— te laten betalen. Wie dan niet betalen kan, moet zich wenden tot eigen gemeentebestuur. Re heer Mr. Buiskool is tegenstander van het voor stel van B. en W. Men dient er voor te waken dat de school ontvolken zal. Er zijn gemeenten, die tus- schen twee l\L.O.-scholen in liggen en als we eis.-hen gaan str.'len zullen lperlingen naar de andere school gaan, inplaats van naar Schagen. Beter acht Mr. Ruiskool het. om de niet bijdragende gemeenten als nog te verzoeken om te steunen. Spr. gelooft, dat deze de billijkheid zullen inzien. De bezuiniging zal boven dien gering zijn. De heer Orsel waarschuwt, dat er leerlingen zullen afgaan en de kinderen doen vaak inkoopen. Ook dat mag niet vergeten worden. Wethouder De Vries zegt. dat B. en W. noode me* dit voorstel komen. De leermiddelen kosten per jaar gemiddeld wel f700.— en de toestand der gemeente kas is slecht. Daarom wordt een bezuinigingsvoorstel gedaan. Snreker heeft alle respect voor den ijver van den heer Visser, maar de gemeentebelangen dienen onder het oog genomen te worden. Nadat de heer De Veer nog gewezen heeft op de geringe kosten van f 10.— voor het gebruik van de leermiddelen, komt het voorstel van B. en W. in stemming. Het voorstel wordt verworpen met 2—8 stemmen. Voor stemden de beide wethouders. De rondvraag. De heer Orsel vraagt een betere verlichting van de perstafel. De Voorzitter zegt dit toe. De heer De Veer zegt. dat een poosie geleden het gerucht ging over een besmettelijke ziekte, die zich zou hebben voorgedaan in de bewaarschool. Zooiets doet het gemis aan toezicht op de school gevoelen en spr. vraagt of ln de Instructie van den gem.-genees- heer niet kan worden opgenomen een bepaling waar door hem schoolbezoek wordt opgedragen. De Voorzitter wijst op de pogingen die steeds wor den gedaan om te komen tot districtsschoolartsen- dienst Spr. wacht liever het resultaat van een bijeen komst te Alkmaar af. De heer De Veer dacht dat een door hem gedachte oplossing wel mogelijk was. De. heer Stam brengt de verkeerebelemmeringen die des Donderdags ontstaan door het groote bezoek van marktstalletjes ter sprake, unnen de stalletjes niet aan één kant van de Gracht worden geplaatst. De Voorzitter deelt mede, dat ten deze geen een stemmigheid in het college van B. en W. bestaat: maar de kwestie komt in de begrootingsvergadering ter sprake. De heer Orsel geeft ln overweging het verkeer dien dag via Stationsweg en Landbouwstraat om te leg gen. De begrootingscoramissie neemt de zaak in handen. De heer Schoorl brengt do werkverschaffing en werlcloozensteun ter sprake en wil daarover een ge deelte van het begrootingsrapport voorlezen. Door het college van B. en W. wordt hiertegen be zwaar gemaakt, omdat dat rapport nog niet bestu deerd is. De heer Schoorl zegt dan niet uit het rapport te zullen lezen, maar het een en ander vertellen. Spr. deelt dan mede, dat voor 1934 voor ziekenhulsverple ging wordt geraamd f 10000 en voor onderstand f 9500, tezamen dus f 19.500. Daarbij komen de kosten voor werkverschaffing en werkloozenstoun. Spr vraagt of aan de stijging dier kosten geen paal en nerk moet worden gesteld, wiist op de bijdrage van dc kanalisatie, terwijl van verruiming van werkgelegen heid geen sprake is. Integendeel vindt een import van werkkrachten plaats. Moeten we geen anderen weg inslaan wat de werkverschaffing betreft. Als werk- object noemt spr. de haven- en kanaalwerken die ge heel voor rekening der gemeente blijven. Thans moet het grootste gedeelte der werkloozen naar de Wie- ringermeer, die daar tegen een schamel loon moeten werken. Spr. zlot de groote moeilijkheden niet over het hoofd, die kleven aan uitvoering van genoemd werkohiect, maar dringt aan op onderzoek naar deze mogelijkheid. De werken kunnen uitgevoerd worden ten laste van de kapitaalsrekening en daardoor de gemeenteflnantën worden ontlast. Die vervroegde uit voering acht spr. wel mogelijk, omdat dit met meer dere werken den laatsten tijd heeft plaats gehad. Principieele medewerking van de beste instantie is spr. trouwens toegezegd. Spr. acht deze zaak zoo urgent, dat hij voorstelt een commissie ad hoe, ge presideerd door een lid uit het college van B. en W te benoemen, om de zaak te onderzoeken en hij Ged. Staten te trachten de medewerking daartoe te krijgen. De heer Mr. Buiskool had bij de begrooting dezelf de zaak ter sprake willen brengen, zij het dan niet zoo uitvoerig. Om tijdverlies te voorkomen, kan spr zich met den gedachtengang van den heer Schoorl vereenigen. Spr. wijst op de overeenkomst met de provincie, dat de provincie het werk zou uitvoeren en van die overeenkomst zou de gemeente dus ontlast moeten worden. De heer Do Vries zegt dat de kwestie van vervroeg de uitvoering der haven- en kanaalwerken gister door B. en W. met 2 heeren van den Prov. Waterstaat zijn besproken. Toegezegd is dat voor de werken die Schagen zal moeten botalen, voor 100 procent werk lieden uit Schagen zullen worden genomen, en dit is reeds in het bestek opgenomen. Van directe uitvoe ring zal wel niets komen, er is tegen ons gesproken over voorjaar 1934. Dat met die vervroegd® uitvoe ring de kosten van werkverschaffing en steunverlee ning zullen zijn opgeheven, behoeft men niet te den ken. De heer Blaauboer acht het groote voordeel van vervroegde uitvoering niet zoo groot als de heer Schoorl en noemt het voordeel dat de werkloozen thans nog in de Wieringermeer geplaatst kunnen Zestig oorlogsvliegmachines Zijn door Frankrijk weer besteld, Men verwacht klaarblijk'lijk rente Van dit welbesteede geld. Zestig oorlogsvliegmachines Geven weer getuigenis, Dat 't vertrouwen in den vrede, Lang nog niet waarachtig isl *t Gaat niet buiten de verdragen, Ook al heeft het dan den schijn, Want verdragen, zijn onschendbaar. tZal wel weer in orde zijn! 't Is vernieuwing of vervanging, d' Afweer mag toch niet verzwakt, Volgens T Fransch artikel zóóveel Van het een of and're pactl Straks beginnen ze hun proefvlucht Boven 't eigen vaderland, Bonkend, zwenkend, rijzend, dalend, In compleet gevechtsverband. En men mikt denkbeeldig bommen Op het landschap naar benee, En probeert de beste trefkans, Want die gaat er toch maar meet W i I Europa wel ontwaap'nen? Frankrijk is er toe bereid. Mits men eerst compleet mag zorgen Voor zyn eigen veiligheid! Want, nietwaar, je kunt nooit weten, En een mensch is maar een mensch, Bovendien aan alle dingen Is per slot toch ook een greps! Zestig oorlogsvliegmachines Worden er weer aangemaakt. Frankrijk kent zijn idealen, Voor den vrede dient gewaakt! Maar ik kan me niet begrijpen, Dat dit volk zou zijn gestraft, Als die zestig vliegmachines NU EENS WAREN AFGESCHAFT!! November 1933. KROES. (Nadruk verboden.) worden. Laten we de havenwerken aanpakken als we denken dat de werkloosheid nog grooter zal worden. De groote bezwaren tegen vervroegde uitvoering moe ten niet uit het oog worden verloren. De heer De Veer zou op den voorgrond willen plaat sen de vervroegde uitvoering van den wegenaanleg, omdat aan dergelijk werk meer ongeschoolde werk krachten kunnen werken, dan aan de kanaalwerken. Met den polder zijn dan ook belangrijke aanvullende werkzaamheden te verrichten. In zijn antwoord wijst de de heer Schoorl er op, dat de werkloozen niet voorloopig naar de Wieringer meer moeten. Spreker had ta.v. deze materie niet veel vertrouwen ln het college van B. en W. en door het betoog van den heer Blaauboer ls spr. daarin ver sterkt. Zoowel de weg- als de havenwerken dienen te worden uitgevoerd. Spr. blijft aandringen op het be noemen van een commissie ad hoe. De heer De Vries zegt dat de heer Schoorl het be toog van den heer Blaauboer niet goed heeft begre pen. B. en W. zullen met kracht op spoedige uitvoe ring aandringen, maar de heer Blaauboer zou het niet goed vinden als die vervroegde uitvoering in den zomer plaats vond. Wel als het in het voorjaar ge schiedde. De heer Bakker wijst op het fiasco dat de gemeente heeft geleden met het tewerkstellen van het aantal werkloozen. Spr. heeft de door den heer Schoorl ter sprake gebrachte kwestie ln de begrootingscommlssie gebracht. Als het werk door een vreemden aanrM-mer wordt aangenomen, hebben we niets aan een voorbe schreven percentage Schager werklieden in een be stek. Ook spr. pleit voor vervroegde uitvoering van de haven- en kanaalwerken; voor ter plaatse geldend loon zal er aan gewerkt kunnen worden. De heer Van Nuland blijkt ook in deze materie geen vertrouwen in B. en W. te hebben, een bewering waar de Voorzitter tegenop komt. De Voorzitter acht het benoemen van een commis sie niet noodig: laat men deze zaak in handen stel len van B. en W., die onverwijld naar Haarlem zul len trekken en die deze zaak toch ook reeds in han den hadden. De heer Mr. Buiskool heeft wel vertrouwen in B. en W., maar is het niet eens met het standpunt van den heer Blaauboer. Ondanks het feit dat het middernachtelijk uur heeft geslagen, blijven de heeren maar in alle breedspra kigheid doorredeneeren en blijkt vooral do bedoeling de voorbereidende werkzaamheden te doen uitvoeren. De Voorzitter verklaart geen benoeming als voor zitter van een commissie te willen aanvaarden en de heer De Vries verklaart, dat als het voorstel-Schoorl, om een commissie te benoemen, ln stemming komt, hij de vergadering zal verlaten, want het gaat Mer tegen B. en W. Tot het benoemen van een commissie komt het niet en B. en W. zullèn met spoed de zaak ter hand nemen. De heer Schoorl zegt gezwegen te hebben omdat hij de scherpte niet op de spits wil drijven. Te kwart voor één uur volgt sluiting.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6