Geen beter geschenk RODO-lamp Fa. W.D. N1ESTADT A. KEESMAN Geeft uw portret Zaterdag 25 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9388 WAT SCHEIDEMANN heeft onderronden. KNOEIERIJEN BIJ VEE-LEVERING. Loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. MERCURIUS HAVERMOUT 25 eenper pondspak De RODO-lamp is BE LAMP voor uw huiskamer Technisch Bureau Het meest persoonlijke en steeds gewaardeerde Sint Nicolaas-geschenk. Voor een modern portret in artistieke uitvoering Uw aangewezen adres - - - Zn. - Fotografen Laagzijde 24, Schagen. Telefoon 11. ZONDAGS GEOPEND Tommy Bouman „WAT DE NAZI'S NIET PUBLICEERDEN". Onder den titel: „Wat de nazi's niet publiceerden" lezen wij in het Grafisch Weekblad: De Duitsche Boekdrukkersbond telde nog altijd on der zijn leden de letterzetter Philipp Scheidemann, oud-Oberburgormeister van Cassel de man die eens mede aan de spits stond van de Duitsche Republiek. Deze man deed in Maart van dit jaar aanvrage om in validiteits-ondersteuning bij den Bond. Het geval werd door het oude bestuur op de gewone wijze in behandeling genomen. Het aanvraagfor muliertje kwam na de over rompeling door de nazi's de zen in handen, die het in on gineel in de geheele bruine pers deden publiceeren, na tuurlijk met het noodige bc leedigende commentaar. Wat de helden echter niet open baar maakten, is de toelicn tende brief van Scheidemann s. ..mann welke het orgaan onzer Tsje Dr' ph' Soheidemann. chische zusterorganisatie „Gutenberg" eerst thans in staat is af te drukken. Deze brief luidt vertaald ais volgt: „Aan het Bestuur van het Verbond der Duitsche Boekdrukkers. Berlijn. Waarde collega's! Binnen kort ben ik vijftien jaar lang onafgebroken lid van den bond. Dat ik een slecht lid geweest ben, zal niemand kunnen beweren. Tot het oogenblik dat de politieke verplichtingen en het nieuwe beroep var. redacteur mij den vereischten vrijen tijd ontnamen, was ik als lid van den bond zeer actief. Vooral in mijn Marburgschen tijd, als districtsvoorzitter. In 1895 verliet ik voor goed het geleerde ambacht, bleel echter der organisatie natuurlijk in al mijn posities trouw. Waarom ik u dit schrijf? Omdat ik thans, na een 50-jarige werkzaamheid in de arbeidersbeweging voor een ruino sta en ik nauwelijks weet, hoe aan de contributie te komen, voor de laatste paar weken die mij nog van het 50-jarig lidmaatschap van den bond scheiden. Alles is in het niet verzonken, nadat door de hervorming der dingen, waarover ik hier niet spreken wil, ook het pensioengeld is ingetrok ken. Andere inkomsten had en fceb ik niet. Van de vacantiegelden kan ik de loopende verplichtingen nog slechts voor een deel nakomen. En hoe lang zal het nog duren voordat ook deze zullen ophouden? (Ze zijn al sedert lang stopgezet!) Veel sparen kon ik niet, omdat ik te allen tijde een vrijgevige hand heb gehad. Mijn uitgaven aan contributies voor verschil lende organisaties, zoomede vooral aan bijdragen voor vrijwillig op mij genomen ondersteuningen, vormden voor zoover nagegaan kan worden, een be drag van ten minste Mk. 517.— tot Mk. 927.— (Ver kiezingsmaanden). Ik zeg: voor zoover nagegaan kan worden, want in werkelijkheid heb ik menigmaal be langrijk meer gebruikt. Als Oberbürgermeister heb ik gedurende langen tijd het derde deel van het salaris en alle kostenvergoedingen vooi welvaartsdoeleinden geofferd. Het geheel honorarium voor mijn boek „Der Zusammenbruch" (Mk. 90.000), zoomede al mijn ge spaarde gelden heb ik in 1922 voor een stedelijke in stelling geofferd: Mk. 120.000! Die instelling moest den handwerksleerling ten goede komen. Zij droeg den naam „Freude am Handwerk" Ik gaf alles weg, omdat ik geloofde een „vaste betrekking'' te hebben, die mij verplichtte, voor de minder beveiligden te of feren. Daar ik de huur voor mijn tegenwoordige wo ning niet meer kan betalen, moet ik een zeer veel kleinere nemen: dit beteekent, dat ik mijn gehee- len inboedel de bibliotheek inkluis, verkoopen moet. Of de partij, die ik een halve eeuw gediend heb, in staat is mij voor mijn levensavond een bescheiden maandelijksche bijdrage te geven, weet ik niet. Dit moet afgewacht worden. Dat gij, ju'st nu. voor groo te moeilijkheden gesteld zijt, kan ik begrijpen. Deson danks moet ik in mijn moeilijke positie een beroep op u doen; verleent mij een maandelijksche onder steuning en laat mij thon» niet in den steek. Al te lang zult gij niet noodig hebben mij te hel pen, want reeds word ik 68 iaar oud, Daar ik wer kelijk mijn vijftig jaar graag vei als betalend lid wil uithouden, zoudt gij de nog ontbrekende contributies van de mij te verleenen ondersteuning kunnen af trekken. Nog lig ik hier ziek bij een bevrienden arts. Zoo dra ik kan reizen, ga ik naar Berlijn terug. Schrijf het antwoord aan het adres mijner Berlijnsche wo ning. Met de hartelijkste groeten, Karlsbad 10 Maart 1933. Ph. Scheidemann. Minderwaardige gesmokkelde dieren aan Rundvee-centrale verkocht. Aankoop in enkele plaatsen stopgezet. Men meldt uit Sittard, dat de Crisis-Rundvee-C.en- trale de levering van drachtig rundvee in de Zuid Limburgsche plaatsen Valkenburg en Sittard plotse ling heeft stopgezet. Dit houdt verband met gebleken groote knoeierijen. Het staat n.1. vast, dat tallooze veehandelaren in het naburige België zeer minder waardig drachtig vee met tientallen, zoo niet honderd tallen hebben opgekocht tegen bespottelijk lage prij zen. Deze beesten werden dan over de Nederlandsche grens gesmokkeld en worden in Nederland aangebo den bij de levering voor de regeering, waarbij dan veel hoogere prijzen door het Rijk worden betaald. Wij vernemen verder, dat de organisatie van dezen grooten smokkelhandel en knoeierijen ook naar an dere steden in Nederland is uitgebreid, o.a. zou het vee in groote vrachtauto's ook naar 's-Hertogenbosch worden vervoerd. Ook daar evenwel is men gewaarschuwd en overal worden maatregelen genomen om de knoeierijen den kop in te drukken. Naar het gevoelen van de regeering ver dere verlaging onvermijdelijk. Op de Donderdag gehouden vergadering van den Personeel-Raad der Nederl. Spoorwegen te Utrecht, kwam aan de orde, een schrijven van de directie der Ned. Spoorwegen, waarin werd medegedeeld dat naar het gevoelen der regeering verdere loonsverlaging on vermijdelijk is.. In verband hiermee wenscht de directie de geldig heid van het Reglement van Dienstvoorwaarden met twee maanden, dus tot 1 Maart 1934 te verlengen, ten einde tijd tot voorbereiding der loonsverlaging te vin den. In een gemotiveerden brief heeft de Personeel-Raad zijn ernstige bezwaren tegen de voornemens tot verla ging der loonen aan de Directie ter kennis gebracht en hem om een onderhoud verzocht. EIGENAARDIGE ZELFMOORD. Met een vliegtuig boven de zee totdat de benzinevoorraad op was. Uit Jacksonvolle (Florida) wordt gemeld, dat de be kende mrs. Louise Stanton uit Gran, de weduwe van een millionnair. zelfmoord heeft gepleegd. Zij heeft een vliegtuig gehuurd, vloog daarmede toi boven de zee, totdat de benzinevoorraad was opgebruikt. Toen liet zij het toestel in het wafer glijden. Van levens middelen heeft men geen enkel spoor gevonden. In een achtergelaten brief werd een chèque gevonden, welks waarde het door den eigenaar van het toe stel geleden verlies dekt. Ingezonden stukken OVER: VAN DE VELUWE'S BRIEF EN HET FASCISME. Indien de achtergrond van zijn schrijven niet zoo don ker was, zou de eerste indruk die ik Van de Veluwe welvoegelijkshalve besparen zal direct gevolgd zijn. door een meer vroolijke. Weer dat bekende in-één-handomdraai-kraken van al les wat „rood" ls en hun ideën quallficeert hij meen Ik als Marxistische waan-ideeën. Hoe vloeiend moet zulke taal zijn voor elk, zij het slechts rose getint, gemoed. Het socialisme, wier „geestelijke voorouders" terug gaan tot ver voor Christus, doet hij in 't zand buitelen met één pennestreek. We lezen verder over „paladijnen van den laster" als Polak en Kleerekoper. Vooral als je da gelijks de buitengewoon mooie, fijngevoelde en geesti ge „krabbels" van den laatsten leest en dan merkt, dat iemand de begrippen kritiek en laster door elkaar haalt terwijl hij' aanschouwelijk voorstelt wat laster is, dan kriebelt er toch iets onprettigs in je. Maar als je dan verder leest over de vreedzame pro paganda van Hitier, vergoedt dat veel. Er vloeide geen bloed.) Heeft u in 't afgeloopen jaar geen kranten gele zen?) En de man die 't minachtend over „laster" van anderen heeft „kritiseert' verder over ,,'t roode gif" eto Maar dan komt er voor mij een gedeelte dat ma aan lokt. U moet n.1. weten dat ik werkeloos ben. Zingend 's morgens weg in een mooi uniform naar het arbeids kamp, gratis moordies, gasmarkeroefeningen enz. Wat wil je nog meer kringetjesspuwer? En mocht 't mij niet aanstaan, dan zou ik mét het andere „glftig-roode slangengebroed" onder Mussert's voet kronkelen. (Over brallen gesproken!) Maar laat mij niet de vroolijke zijde van uw brief als leiddraad nemen. Dacht u dat het Nederlandsche volk dat zoozeer in historische ontwikkeling en wezen van de fascistische landen Italië en Duitschland verschilt, vat baar zal zijn voor een idee dat hoofdzakelijk van die landen ls afgekeken en zich dan aan Nederland voor gaat stellen als nationaal (100 pet.) en dan nota bene het huis Oranje voor reclamedoeleinden gaat gebrui ken voor iets, waar zij in de geschiedenis altijd tegen gevochten heeft, nJ. de tirannie. Leerden wij vroeger niet op school dat het Neder landsche volk daartegen streed en dat Willem de Zwij ger de groote kampioen was voor de vrijheid van geest? De democratie is het ware nationale van Nederland. Wie Oranje zegt, zegt democratie. De „lasteraar" Kleerekoper wijst er op in zijn laatst verschenen brochure: .Maar de luidruchtigste onder deze hetoogers (de fas cisten) mogen art. 51 eens opslaan van onze Grondwet „Daarin is de eed vervat, die de Koningin nu 35 jaar ..geleden heeft afgelegd en waarin het luidt: „dat Ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de „rechten van al Mijne onderdanen zal verdedigen en „bewaren." „Is het niet al te vrijmoedig, om het heel zacht ui4 „te drukken, van de voorstanders der dictatuur, om zóó „maar stilzwijgend te onderstellen, datde draagster der „Kroop ooit dzen eed ten hunnen gerieve schenden zou „en die zoete verwachting te doen drukken op Oranje kleurig papier?" Daar helpen ons de Germanismen „Hou Zee" en „Volksgenooten" niet overheen en ook de schandelijke verkrachting van *t Wilhelmus niet. Het stekje van de fascistische woekerplant zal In den Nederlandschen grond niet gedijen. Het ligt niet in m'n bedoeling om de vraag naar po litieke krachtmenschen uit politieke en daarmee ln ver band staande psychologische ontwikkeling van een volk te verklaren, maar wel wil ik hier op wijzen, dat fas cisme een stap terug beteekent in de geschiedenis en welke misdadige consequenties zoo'n geforceerde stap „terug" naar een door de menschheid reeds overwon nen standpunt heeft. Dat er dus geforceerd moest wor den is duidelijk en de feiten toonen dit in al hun bar- baarschheid aan. We hoeven „slechts" aan HItlers Middeleeuwsche prac- tijken te denken, aan zijn militaire opvoeding, aan zijn concentratiekampen, de jodenvervolgingen, die hij nog durft te rechtvaardigen met de weerzlnwkker.de gods- laster: „Zoo geloof ik thans in den zin, van den Al- machtigen Schepper te handelen: doordat Ik mij tegen de Joden keer, strijd ik voor het werk des Heeren". En dan de boekverbranding. De geest van Marx, Lud- wig, Feuchtwanger, Adler, Remarque enz. te willen uit roeien door de brandstapel... Vooral Remarque moet hem een doorn In 't oog geweest zü'n! En al konden we over dit alles heen stappen ik weet dat deze onderstelling eenb eleediging is voor de meeste lezers dan blijven nog de donkere (om het woord „bloedige" maar niet eens te gebruiken) perspec tieven van een fascistisch systeem. Ieder mensch met maar een greintje opmerkingsgave kan zien dat de geschiedenis zich „evolutioneert" in de richting van het internationalisme. De verkeersmiddelen zijn geweldig verbeterd, de in ternationale belangen worden grooter en zelfs de In dustrie die bij uitstek nationaal „hoorde te zijn' de wapenindustrie, is internationaal. Maar ondanks dat wil t fascisme de wereld weer versplinteren in tallooze staatjes die gaan schreeuwen van: „Eerst ik en dan 't buitenland". Ik hoef u niet te zeggen hoe geweldig veel grooter de oorlogskans dan zal worden, die, als ze uit breekt in wreedheid haar weerga in de geschiedenis niet zal kennen. We zien steeds dat het fascisme het nationaliteitsge voel sterk prikkelt, onnatuurlijk en misdadig. Van der Zee zegt het volgende over de gevolgen hier van in zijn onlangs versohenen werkje: „Het étatisme alzoo instee van de mensóhelijkheid. .Het sterk ethische verweer tegen den oorlog, dat alom „groeiende is uit weerzin tegen zijn onmenschelijkheid „afgewezen uit de overweging, dat de oorlog niet moet .worden beschouwd als een onrechtvaardig element in Me verhouding tusschen de menschen van verschillende „nationaliteit maar als een soms noodzakelijk middel „voor den Staat om zich te handhaven of zijn positie in „de wereld te verbeteren. In deze opvatting is het eeni- ge verschil tusschen een mensch en een kanon dat men „het kanon niet tot zijn uiterste energie behoeft te „prikkelen met den waan, dat 't zijn hoogste ethische „roeping vervult, wanneer het straks versplinterd wordt „tot meerdere glorie van de Nazione." NEDER LANDSCH FABRIKAAT voor St. Nicolaas dan een Wat geen enkele andere lamp U biedt, dat biedt U RODO RODO geeft een zee van1 licht in uw kamer; RODO is de meest ar. tistieke lamp in alle mogelijke kleuren en modellen. RODO is onbreekbaar, afwasch- baar en onverschietbaar. In één woord; ER GAAT NIETS BOVEN RODO. NOORD A 80 SCHAGEN Zift in onze étalages de nieuwste modellen En verder: „De wereld heeft slechts behoefte aan een nieuwen „rationeelen opzet van haar huishouding, niet aan een „terugtred in een nationale versplintering, die slechts „kan voeren tot een permanent gekrakeel en tot het „vernietigen van een deel van haar rijkdom met de al lermodernste oorlogsmiddelen.' Laten we dit voor oogen houden en t fascistische „Schip van Staat" een hartelijk „Hou zee" toeroepen. Dat het voor ons een spookschip blijve als de Vliegende Hollander, dat met volle zeilen koers zet naar verre onbekende wateren. Een jong werkelooze. ANNA PAULOWNA, 22 Nov. 1933, M. de Rted., Het lijkt mij niet ondienstig ter oriënteering voor hen die van uit hun huiskamer via de „Schager" de polemiek van Arie van de Veluwe contra de heeren Van Zoonen, Lodder en .Mensch" volgen, het program van de Nat. Soc. Beweging te publiceeren. Vooropgesteld: ik ben geen NÜLB.-er en geen Marxist. 1. Herziening van het Kiesrecht onder uitschake ling van den steeds onzedelijker vormen aannemende» en steeds onnutter wordenden kiesstrijd. 2- Afschaffing van den verminkten dienstplicht. 3. Toekenning van weerrecht (in tegenstelling du« van dienst,,plicht") aan alle weerbare staatsburgers, die daarvoor waardig gekeurd worden. 4. De particuliere eigendom wordt uitdrukkelijk er kend. Daartoe staan alle bedrijven onder bescherming van den staat 5. De Staatsburgers vormen te samen een werkge meenschap op ieder hunner rust arbeidsplicht 6- Voor iederen jongen man en jonge dochter wordt een verplicht arbeidsjaar ingevoerd. 7. Deelgereohtigdheid in de winst van de waarde- scheppende bedrijven van alle daarin werkzaam zijn de personen, onder mede-verantwoordelijkheid voor den goeden gang van zaken in die bedrijven. 8. Te groote opeentoooping van het bezit In handen/ van enkelingen wordt tegengegaan; verrijking ten kos te van de natie, aanwending van het privaat-vermo gen tegen het algemeen belang, woeker, bedriegeltjke handelingen, arbeidsschuwheid, oplichting, enz. worden als misdrijven tegen den staat ernstig gestraft 9. Het geldwezen staat in dienst van den staat; dal geldmagnaten mogen geen staat in den staat vormen. 10. Volledige godsdienst- en gewetensvrijheid, met bescherming van den Christelijken Godsdienst voor het in Europa gelegen deel van het rijk. 31. Opvoeding van de Jeugd tot zedelijkheid, tucht, orde, anbeidsliefde, enz., enz. 12. Bevordering van de vorming van leidende ka raktervolle persoonlijkheden. 13. Per.sioengerechtigdheid op 5060-jarigen leeftijd van iederen Staatsburger. Uw dw. dienaar, HE3NK JONKER. Anna Paulowna.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9