ildllll Billis- De Landbouwcrisissteun Kijken is KoopenbijCLOECX Uitgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Bezwaren van de zijde der industrie. Misdadigheid in het „Wilde Westen". De proefvlucht van de „Postjager". Nog steeds onrust in Spaansche steden. DE LYNCHPARTIJ IN CALIFORNIë. Slecht weer langs de Itaüaansche kust. DE ONREGELMATIGHEDEN IN DE SCHERMER. DE EX-KROONPRINS OP WIERINGEN. Een twijfelachtige eer. Groote staking in Chicago. De Merapi in werking. „Sprekende klok" te Parijs. Dinsdag 28 November 1933. SCiAGER 77ste Jaargang No. 9389 COURANT. pit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder gag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jenUén nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkoraend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend^ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Delegatie uit den Nijverheidsraad bij miDister Verschuur. De Minister van Economische Zaken heeft een de legatie uit den Nijverheidsraad in de gelegenheid ge steld de bezwaren, die de Nederlandsche nijverheid tegen de landbouwcrisissteuninaatregelen heeft, naar yoren te brengen. Eerst, aldus dezen we in het „Alg. Hdbld.", is de invloed besproken, dien de landbouwsteun in het al gemeen op de andere groepen der bevolking, met na me op de industrie, oefent. Daarbij heeft de delegatie betoogd, dat door dien steun de daling van de kosten voor levensonderhoud in Nederland wordt tegenge houden, zelfs weer door een stijging is vervangen, met gevolg dat de productiekosten van het Nederlandsche bedrijfsleven zich niet snel genoeg aan die van de buitenlandsche concurrentie kunnen aanpassen. De industrie maakt zich hierover in hooge mate bezorgd, gezien het door den voorzitter van den Ministerraad in de Tweede Kamer der Staten-Generaal genoemde bedrag van 162 millioen gulden voor landbouwsteun en de in onrustbarende mate toenemende bedrijfsver liezen in de industrie. De Minister erkende, dat de landbouwcrisis-steun maatregelen indien uitsluitend van uit een econo- oogpunt geregeerd, anders zouden uitvallen, doch hij wees er op, dat in verhand met andere factoren, waar mede hij rekening had te houden, die maatrege len thans niet konden worden gemist Landbouw en industrie. Verder is de princfnieele vraag behandeld, of het wel juist is dat, zooals thans gebeurt, allerlei indu- strieele bedrijven hii de landbouw-crisissteunmaatre- gelen worden betrokken en of er integendeel niet naar moet worden gestreefd, dit zoo min mogelijk te doen. Hierbij werd tevens onder de oogen gezien, of de wij ze. waarop de landbouwcrisisteunmaatregelen wor den voorbereid, niet in zooverre waren te wijzigen, dat die voorbereiding, voor zoover betreft de daarbij betrokken industrieele belangen, meer in overleg met de georganiseerde industrie zou kunnen plaats vin den. omdat die belangen in het hoofdzakelijk agra risch milieu, waarin zij worden besproken, onvol doende tot hun recht kunnen komen. De Minister kon zich in principe met dit voor stel vereenigen en heeft toegezegd, dat hij den voor zitter van de Centrale Commissie van Advies en Bij stand ex artikel 25 van de Landbouwmachtigings- wat zou opdragen na te gaan, of het mogelijk en wenschelijk is om voor maatregelen, waarvoor de vertegenwoordiger van de industrie in genoemde commissie het noodig oordeelt, op korten termijn het advies van den Nijverheidsraad of de daarvoor door den Raad aangewezen commissie in te win nen. Ten aanzien van het principieele punt. de indu strie minder dan tot nu toe het geval was bij land bouwcrisissteunmaatregelen te betrekken, heeft de delegatie doen uitkomen, dat alleen die industriee ls producten onder den landbouwcrisissteun moes ten worden gebracht, die het oorspronkelijk tot cri- lisproduct verklaarde landbouwartikel kunnen ver hangen. Over dit punt meende de Minister zich nog Biet uitdrukkelijk te kunnen uitlaten, doch hij ver klaarde het aan een ernstig onderzoek te zullen onderwerpen. Adviezen zijn welkom. Ten slotte heeft de Minister doen uitkomen dat hij het steeds op prijs zou stellen over principieele aangelegenheden van industrieelen aard. den land bouwcrisissteun betreffendee adviezen van den Raad te mogen ontvangen. In het „wildste" gedeelte nog steeds een hoog moord-percentage. V.D. verneemt uit New York: Volgens de beschikbare gegevens is het voormalige «Wilde Westen" der Vereenigde Staten nog steeds het wildste gedeelte van het land. In Nevada, Arizona en Nieuw Mexico, de drie westelijke bergstaten, zijn per centsgewijze meer moorden dan ergens anders in de Vereenigde Staten voorgekomen. Het hoogste moord- percentage wordt gevonden in den staat Nevada. en wel in de jaren 1929 tot 1931, 16.5 moorden per 100.000 zlelea Het laagste is het aantal moorden in de staten New York, New Jersey en Pennsylvania. Het laagte-record komt op naam van Vermont in Nieuw Engeland, waar per 100.000 zielen slechts 1.3 moord voorkomt. Uitstekend geslaagde proefvlucht boven ons land. De „Postjager", het snelle Pandervliegtuig, dat binnenkort een poging zal doen, om in 3 dagen van hier naar Nederl. Indië te vliegen, heeft gister zijn eerste groote proefvlucht boven ons land gemaakt. Hot toestel heeft de volgende route gevlogen: Schip- hol-Den Helder, langs de Noordhollandsche en Wad deneilanden tot Borkum, Groningen-Enschede-De- venter-Arnhem-Nijmegen-Roermond-Breda-Bergen op Zoom-Vlissingen-Rotterdam-Den Haag-Leiden-Soes- terberg-Amersfoort-SchiphoL Omstreeks 2 uur was de „Postjager" weer boven Schiphol, doch daar de proefvlucht nog van te kor ten duur was zij moest 7 uren duren had nog geen landing plaats. Het vliegtuig cirkelde eenige malen over de hoofdstad en zette toen Koers naar het noorden tot boven Enkhuizen. Te kwart over 3 verscheen de „Postjager" weer boven de hoofd stad.. Het toestel had voor deze proefvlucht een volle dige belasting van 5500 kg. De bestuurder Luitenant Asjes, bleek zeer enthou siast over het toestel te zijn. „Het geeft je een idéé van snelheid", zei hij, „als je, zooals wij, in enkele uren zoo over heele stukken van het land vliegt. Vlak na ons vertrek zaten wij boven Den Helder. Over de eilanden naar Borkum en dan naar Groningetn en Eelde, En schede, Deventer, Arnhem, Nijmegen, het schiet al les onder je weg. Boven Roermond kwamen we in een sneeuwbui te zitten. En betrekkelijk kort na bo ven Borkum te hebben gezweefd, zaten we laag bo ven Maastricht. Over Bergen op Zoom en Vlissin- gen naar Rotterdam, Den Haag, Leiden, Soesterberg, boven Schiphol, weer naar boven toe langs de Zui derzeekust, nog eens boven Soesterberg, alsof het geen afstanden zijn. Naar schatting heeft het toestel in de zeven uur dat het in de lucht was, een kleine 2000 K.M. af gelegd. Om beurt hebben de politen Asjes en Geys- sendorffer en Ir. van der Maas gestuurd. Ook Geys- sendorffer toonde zich uiterst tevreden over het vliegen van den Postjager. Ir. van der Maas verklaarde, dat naar zijn meo- ning het toestel aan alle eischen, die er aan gesteld konden worden, voldeed. Natuurlijk vond men tij dens het vliegen altijd wel eonige dingen, die ver beterd kunnen worden. De genomen proeven heb ben alle bevredigende resultaten gehad, hoewel de verzamelde gegevens natuurlijk nader uitgewerkt moeten worden. Het toestel was geladen met het maximum-gewicht van 5500 K.G. Het had de maxi mum-brandstofvoorraad van 2050 liter benzine aan boord, waarvan nog een groote hoeveelheid hoe veel precies kon niet onmiddellijk worden nage gaan na de landing over was. Men heeft op ver schillende hoogten proeven genomen, ten aanzien van snelheid en brandstofverbruik. De snelheden waarmee gevlogen werd, varieeren van 250 tot 300 K.M. per uur. De gemiddelde kruissnelheid kan ge rekend worden op 300 K.M. per uur. De start- had een vlot verloop. Het volbeladen toestel was in 22 seconden los van den grond. De startbaan zal ruim 300 Meter zijn geweest. Algemeen neemt men aan, dat aan een vertrek van den Postjager naar Indië in het midden van de maand December, geen bezwaren in den weg zullen staan. Acht bomontploffingen in Bareelona. Groote materieele schade veroorzaakt. Te Barcelona hebben gister op 8 verschillende plaat sen hevige bomexplosies plaats gehad die groote mate rieele schade hebben veroorzaakt. Onder de bevolking is groote onrust ontstaan. Men meent, dat de daders anarcho-syndicalisten zijn. Waren de slachtoffers onschuldig? Ern stige verwijten tegen den gouverneur. V D verneemt nog uit New York: Naar uit San José (Californi6) wordt gemeld, heeft de vader van Jack Holmes, een der gelynchten, naar aanleiding van de ontvoering van den millionmairszoon Brooke Hart (zie ook elders in dit nummer) verklaard dat zijn zoon niets te maken heeft met de ontvoering en dat de jongeman het slachtoffer is gworden van een persoonsverwisseling. Holmes Jr. heeft zijn onschuld staande gehouden totdat hij door de opgewonden menigte bewusteloos werd geslagen. Hevige windvlagen belemmeren de scheep, vaart» Napels, 27 November (V.D.) Gisteren en vanochtend hebben hevige windvlagen de Zuidkusten van de Tyrrheensche Zee geteisterd. De zee was zeer onstuimig, ten gevolge waarvan het scheep vaartverkeer ernstige belemmeringen ondervond. Tal van schepen moesten de dichtstbijzijnde havens binnen vallen, o.m. een Noorsch petroleumtankschip. In de ha ven van Napels zijn drie steenkolenschuiten gezonken. In de verschillende deelen van het land hebben ruk winden schade aangericht aan de daken der huizen, terwijl telefoon- en telegraafpalen werden vernield en boomen ontworteld. Hier en daar hadden persoonlijke ongelukken plaats, welke in sommige gevallen zelfs een ernstig karakter dragen. De hoofdprijs van de tweede trekking der nationale loterij van Frankrijk viel te Avignon, waar een arme mynwerker de gelukkige winnaar was. Wij zien hier boven den nieuwen millionnair (de prijs bedroeg vijf millioen francs) temidden van zijn familie. Vandaag staat de wethoudster terecht, ter zake van het teekenen van valschelijk opge maakte bevelschriften. Vandaag staat voor de meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar terecht, de 57-jarige N. S.. wedhoudster te Zuid- en Noord-Schermer welks burgemeester, zooals bekend, de vorige week ter verantwoording is geroepen in verband met de aanran ding van eer en goeden naam van den penningmeester der vereeniging voor wijkverpleging. Bovengenoemde N. S., huisvrouw van T. Slooten, ia ten laste gelegd, dat zij te Zuid- en Noord Schermer op verschillende tijdstippen in of omstreeks het tijdsver loop November en December 1932 en Januari 1933 te samen en in vereeniging met den burgemeester dier gemeente. Cornelis de Groot, althans alleen een aantal bevelschriften tot betaling als bedoeld bij art. 261 der Gemeentewet, te weten nr. 347, d.d. 11 November 1932. nr. 351, dd. 19 November 1932, nr. 359. d.d. 26 Novem ber 1932, nr. 371 dd. 10 December 1932, nr. 376 dd. 16 December 1932, nr. 385 dd. 24 December 1932. nr. 402 dd. 29 December 1932 en nr. 434, dd. 7 anuari 1933, uit al welke bevelschriften voor den daarin genoemde bode N. Waterdrinker een recht ontstond om bij den ontvan ger dier gemeente betaling van door hem voorgescho ten bedragen te vorderen en te ontvangen voor werk zaamheden voor zoover in gemeentelijke werkverschaf fing verricht door personen, gedurende het aantal ur*n en in de tijdvakken als telkens vermeld op de aan dia bevelschriften gehechte staten, uit al welke bevelschrif ten althans voor genoemde gemeente telkens eene ver bintenis of verplichting ontstond tot betaling aan voor noemden bode N. Waterdrinker van de in die bevel schriften genoemde bedragen, althans al welke bevel schriften na betaling en voor voldaan teekenlng be stemd waren om tot bewijs te dienen dat de daarin ver melde bedragen waren uitbetaald, valschelijk heeft op gemaakt met het oogmerk om die valschelijk opgemaak te bevelschriften als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken uit welk gebruik gel delijk nadeel, in ieder geval nadeel kon ontstaan, zulks door opzettelijk voormeld bevelschrift nr. 434, d.d. 7 Januari 1933 voor een bedrag van f 120. als wethoudster met den Burgemeester mede te ondertee kenen, niettgenstaande zij wist dat de tien personen, die volgens den daaraan gehechten staat elk in het tijdvak van 26 tot en met 31 December 1932 gedurende 48 uren in werkverschaffing zouden hebben gewerkt en daarvoor elk f 12 op dien staat stonden aangege ven, inderdaad in dat tijdvak in het geheel niet in de gemeentelijke werkverschaffing hebben gearbeid en geen van allen de voor hun naam vermelde f 12 had den ontvangen en niettgenstaande zij verder wist, dat het op dat bevelschrift vermelde bedrag van f120 valsch en in strijd met de waarheid was, vertegenwoordigen de toch deze f 120, naar zij wist het op meergemelden staat vermelde totaal bedrag van f 120 welk bedrag zooals haar eveneens bekend was valsch en in strijd met de waarheid was. en wijders door opzettelijk alle andere bovengenoemde bevelschriften eveneens als wethoudster met den Burgemeester mede te onder teekenen voor de bedragen telkens, correspondeerende met de op de daarbij behoorende staten vermelde totaalsommea, op al welke staten telkens voorkwamen de namen van F. Kluit en C. Broertjes voor de bij hun namen aangegeven tijdvakken, uren en bedragen, zulks terwijl zij wist dat deze beide personen nimmer in die tijdvakken in de gemeentelijke werkverschaffing had gearbeid, waar wel bij den aannemer Hofman, de to taalbedragen van al die staten derhalve valsch en in strijd met de waarheid waren en evenzoo de bedra gen. voorkomende op al die bevelschriften. Als getuis-en zijn gedagvaard: Nic. Waterdrinker, bode; P. Kluit, werkman; C. Broertjes, idem; A. A. Hofman, aannemer; J. Kieft, J. Piltas, J. Waterdrin ker en F. Posch. Verdachte heeft haar verdediging en rechtskundigen raad opgedragen aan Mr. J. E. W. Duijs Ontvangst ten huize van burgemeester Kolff, Bezoek aan den hoefsmid Lnyt en de voormalige pastorie te Oosterland. ('Zie ook de Photopagiua in dit no.) Gistermiddag heeft de Ex-Kroonprins van Duitsch- land, Wilhelm, per auto een bezoek gebracht aan Wieringen. De Ex-Kroonprins was vergezeld van de heeren Wölck en Coumou, de laatste opzichter van den Rijkswaterstaat te Amsterdam. Per auto van Doorn gekomen, begaf men zich naar burgemeester Kolff, waar de lunch werd gebruikt. Vandaar werd gereden naar den hoefsmid van Wie- ringen den heer J. Luyt. terwijl ook een bezoek werd gebracht aan de voormalige pastorie te Oosterland destijds de woning van den Duitschen Ex-Kroonprins. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken op den Oever, waar ir. Ringeling" de gasten rondleidde, terwijl ook den Wieringermeer- polder een beurt kreeg, o.m. de dorpen Slootdorp en de Terp. Te ongeveer 5 uur werd van Wieringen vertrokken naar Amsterdam, vanwaar de Ex-Kroonprins met den trein van half 8 naar Duitschland terugkeerde. Onze correspondenten op Wieringen melden ons nog het volgende: Verschillende ingezetenen maakten, zooals begrijpe lijk, voor de burgemeesterswoning hun opwachting. Verschillende oude bekenden werden de hand ge drukt, waarbij begrijpelijk geinformeerd werd hoe een en ander thans ging. Na het bezoek aan Luyt werd tegen het invallen van de duisternis nog naar den Afsluitdijk en de Sluizencomplexen gereden, hetgeen met elkaar nog geen 10 minuten duurde. Op den terugreis bracht de voromalige banneling van Wieringen nog een be zoek aan de woning van Ir. Ringeling, en den heer Siemen Bruul. Bij Siemen heeft hij nog onder een kopje thee door een poosje zitten praten over voor bije tijden, hij sprak daar zijn bewondering voor de Zuiderzeewerken uit, vertelde over zijn tocht door dn Wieringermeerpolder des ochtends en vond dat Bruul in zijn nieuwe postkantoor een mooi gebouw rijker was geworden. Gaarne had de vorstelijke bezoeker hier nog enkele uren langer willen blijven praten, doch de trein kon niet wach ten, zoodat afscheid werd genomen. Buiten het postkantoor hadden velen zich opgesteld om den vroegeren plaatsgenoot nog even te zien en vele handen werden daar nog door Wilhelm gedrukt. Het gevaarlijkste giftgas. In beidt van twee groote mogendheden. De Engelsche brigade-generaal, Grozier, verklaarde in een rede te Londen, dat de Engelsche regeering in het bezit Is van het gevaarlijkste gifgas, dat bestaat. Er is nog een tweede groote mogendheid, welke ln het bezit is van een zelfde gas. Technici en wetenschappelijke onderzoekers hebben tevergeefs gepoogd een gasmasker tegen dit nieuwe gas te construeeren. Het werk in de slachthuizen stilgelegd. 7000 man er bij betrokken. In de bekende geweldige slachthuizen te Chicago is het werk geheel stilgelegd, 7000 arbeiders zijn wegens de weigering van de door hen geeischte loonsverhooging met 50 pet. in staking gegaan. 700 onbewaakte veetrans portauto's blokkeeren de straten van een geheel stads deel. Men verwacht, dat binnen 48 uur in de stad ge brek aan vleesch zal zijn. Nieuwe uitbarstingen gemeld. Aneta meldt uit Bandoeng: Zaterdagavond vond een nieuwe uitbarsing van den Merapi plaats. De Merapi was Zondagmorgen weer rustig. Er wor den geen slachtoffes gemeld. Een bron van inkomsten. Reuter seint uit Parijs: De „Sprekende klol:" te Pa rijs, die telefonisch den tijd opgeeft zoodra gebeld wordt, heeft in het eerste jaar van haar werking 200.000 francs verdiend. In dit jaar werd vier millioen maal de tijd opgegeven, dus ongeveer 11.000 maal per dag. De aanvragen waren het veelvuldigst tusschen 8 en 9 uur in den morgen, wanneer honderden perso nen den tijd vragen om te zien hoeveel tijd ze nog hebhen om naar hun werkzaamheden te gaan. De Zon- en feestdagen waren rustdagen voor de klok, want toen bedroeg het aantal aanvragen slechts 6000 per dag.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1