Dinsdag 28 November 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9389 NIEUW FRANSCH KABINET. ELECTRICITEITSLEVERING IN NOORDHOLLAND. Socialistische overwinning in het kanton Genève, Beperking van den rundveestapel. WEGEN IN NOORDHOLLAND. LYNCHPARTIJ IN CALIFORNIë. „De kolon van Moskou." een gezellig soiree. Nu dat was het in alle opzichten de soirée die Zaterdagavond in de concertzaal des heeren Igesz door The Magnus Follies ons werd geboden. Het was een avond waar gezelligheid en vroolijk- heid voor honderd procent werden gegeven. Er was feest, jonge vroolljko menschen, en bovendien op het tooneel veel wat acceptabel was en genot gchonk. t Was al weer ongeveer een jaar geleden dat wij de Magnus-jongelui gehoord hadden en dan was er merkbare vooruitgang en er werd blijkbaar met veel animo gewerkt. Aardige nummers met refrein zang die het deed, werkelijk het was al vrij goed voor mekaar hoor! Het programma bood ons nog veel meer, o.a. de Magnus Ladies, die den avond met een Kovacs-zang op de Follies openden en later voor tooneel. en dans zorgden, dat niet minder in den smaak viel. The Funney Boys van Schagerbrug met als re freinzanger de heer J. Meijer Hiervan behoeven wij niet veel te zeggen, te kort geleden als in ons blad uitvoerig over deze band en haar prestaties is ge schreven. Dat staat al weer een trapje hooger dan onze jongens. Acrobatiek van De Halter gaf ook in dit genre goede resultaten te zien. Mooie standen en toeren die spraken van een goed9 beoefening van dit deel der gymnastiek, verkregen dan ook een daverend applaus. Verder hebben wij niet van het programma ge zien, maar deze opsomming is zeker wel voldoende om eenig beeld te geven dat er van alles was niet al leen, maar ook veel goeds. Wij mogen toch niet vergeten dat wij nog hebben gehoord een zeer verdienstelijke vioolsolo van een der medewerkenden. Ons slot zij, als ons begin, nl. de verklaring dat het er gezellig en prettig was om te zijn! schager orkest-vereeniging. Het eerste wat ons opviel Zondagavond in hotel Igesz, toen het scherm vaneen ging en daar de le den van Schagens Orkestvereeniging bijeen zaten om het eerste nummer te geven, was dat de gelede ren gedund waren! Goede en vertrouwde krachten misten wij en anderen hadden hun plaatsen inge nomen. En dat kan voor een directeur niet an ders zijn dan een groote handicap, die hem als 't ware bindt aan het opnieuw beginnen om de inval lers, om 't maar eens huiselijk to zeggen: klaar te Btoomen. 't Is jammer dat op deze wijze van een groeien van ons orkestje geen sprake kan zijn. En wij be wonderen den moed en de volharding van directeur en leden om met dezelfde ambitie maar weer voort te gaan. En het kan dan ook niet anders of deze lief de voor hun werk willen wij graag waardeeren en het deed ons dubbel genoegen dat het orkest on danks de minder gunstige omstandigheden nog zoo goed voor den dag kwam. Wij hebben een drietal nummers van het programma gehoord en met ge noegen. Het Ned. Herv. Kerkkoor gaf ter aanvulling van dezen avond een aantal zangnummers En wij heb ben het al reeds meer neergeschreven, dat het koor goede kwaliteiten heeft. Zeker, er zijn te kort man nenkrachten, een euvel dat bijna overal voor komt en op de uitvoering der verschillende num mers zijn stempel drukken moet en dan ook Zon dagavond heel goed merkbaar was. Maar dat neemt niet weg dat de heer Hovenier zich voor dit zangkoor toont als een knap diri gent en ons weer de overtuiging heeft geschonken met smaak en te loven musicaliteit zijn dames en heeren te leiden. De nummers blijven binnen het bereik van zijn koor, een groot voordeel, dat do uitvoering ervan Biet anders dan ten goede kan komen en het luis teren tot een genot maakt. Er is in dit koor een damesmateriaal dat uitste kend is en waar aan zuiverheid, uitspraak en voor dracht alle zorgen worden besteed, spreekt het haast vanzelf dat er goede dingen tot stand komen. Het succes bleef dan ook niet uit en men ap- plaudiseerdc hartelijk. Ook dezen avond slaagde dus in allerlei opzicht, alleen het bezoek was niet groot. sint nicolaas in schagen. De goede Sint heeft zijn intrede in Schagen ge daan! Zaterdagmiddag van 36 uur hield de Bis schop audiëntie bij den heer L. Bolte. Op een mooien troon gezeten met naast zich den zwarten Piet, die onheilspellend met de roe zwaaide, heeft de Goed heiligman voor honderden kindertjes een vriendelijk woord gehad en niet te vergeten een fondantje en een prentenboek! Vele kleuters gaven aan den wensch van den goeden Sint gehoor en zongen een liedje. Meer be- deesden verklaarden verkouden te wezen, maar deze zullen voor den schoorsteen wel hun best doen. 't Was een komen en gaan van ouders met kin deren bij den heer Bolte. Woensdag, Donderdag en Zaterdag zal Sint Ni- colaas weer audiëntie verleenen. We twijfelen niet of ook die dagen zal het druk wezen. overgeplaatst. Met ingang van 3 December wordt de arbeider bij de Ned. Spoorwegen N. J. W. Meijer van Alk maar naar Schagen overgeplaatst. ongelukkig neergekomen. Zondagmiddag werden alhier onder leiding van den heer S. Keesman selectie-turnwedstrljden ge houden. De heer D. Brak, lid der turnver. W.I.K., had bij het uitvoeren van een oefening aan het hoogrek het ongeluk mis te grijpen. De heer Brak kwam zoo ongelukkig neer, dat zijn arm werd ge kneusd. Dr. Nanninga verleende spoedig genees kundige hulp. van de fiets gevallen. Gistermiddag viel het dochtertje van den heer S., wonende aan de Vennik, van de fiets. Bij onderzoek door den dokter bleek, dat het beentje niet gebro ken, doch gekneusd was. nieuwe zaak. Naar ons werd meegedeeld, zal het pand van den heer Spiering aan de Laagzijde geheel worden ge sloopt. Er zal een riant wnikelpand verrijzen dat naar de eischen des tijds ingericht zal worden. Er zal in gevestigd worden een kunsthandel en aan verwante artikelen van den heer Jn. Klerk alhier. auto door trein aangereden. 2 Dood en, 3 gewonden. Nuerenberg: De Duitsche Rijksspoorwegen deelen mede, dat Zaterdagavond een met vijf personen be zetten auto in de buurt van Neuendorf, met volle vaart tegen de neergelaten spoorboomen is gereden, deze geheel heeft vernield. De auto verd aangereden door den juist passeerenden goederentrein. Twee personen zijn gedood, de andere drie gewond. Gevormd door Chautemps. Zondag is door Chautemps, den minister van bin- nenlandsche zaken in het afgetreden Fransche kabinet, een nieuwe regeering gevormd, nadat een opdracht aan Herriot door dezen om gezondheids redenen van de hand was gewezen. Het. nieuwe kabinet bestaat bijna uitsluitend uit socialistische radicalen, waarvan de meesten deel van het afgetreden kabinet Sarraut hebben uitge maakt. Deze is minister van marine geworden in do nieuwe combinatie. Chautemps had bij de samenstelling van zijn kabinet getracht. naar een concentratie van de repuhlikeinsche elementen en daar om ook twee portefeuilles aan de neo-socialis- ten aangeboden. Deze poging is echter door weige ring van laatstgenoemden mislukt. In de regreringspers komt een zekere teleurstel ling tot uiting, dat Chautemps er niet in geslaagd is een concentratie tot stand te brengen, zooals eerst zijn doel was. De rechtsche pers voorspelt het kabinet Chau temps geen lang leven: „Moet ik vallen, dan zal het onmiddel lijk zijn." Chautemps heeft, nog voor hij geheel gereed was met zijn kabinetsvorming reeds aangekondigd, dat hij een zeer korte regeeringsvcrklaring zal afleg gen en dat hij tevens van plan is, op denzelfden dag een nieuw plan voor het financieel herstel in te dienen. „Wanneer ik vallen moet, zal het onmid dellijk zijn." Herriot. Ten einde zijn solidariteit met de nieuwe regee ring te toonen, heeft Herriot, die om gezondheids redenen geen portefeuille heeft kunnen aanvaarden, erin toegestemd afgevaardigde naar den Volken bond te worden en Frankrijk ook bij andere diplo matieke zendingen te vertegenwoordigen. CHAUTEMPS, Frankrijks nieuwste minister-president, Chautemps verstandiger dan zijn voor gangers? De gevaarlijke korting op de ambtenaarssalarissen zou niet op zijn program voorkomen. Reuter meldt later nog uit Parijs: Volgens aanduidingen, die Chautemps, de nieuwe premier, aan bepaalde députés van het centrum zou hebben gegeven, die er gistermorgen in de couloirs der Kamer mededeeling van deden, zou de regee ring in haar plan tot herstel van de begrooting, dat zij aan het parlement denkt voor te leggen en waarop ongeveer zes milliard francs aan nieuwe middelen en besparing zouden voorkomen, de vol gende punten opnemen: vermindering met een mil liard van de salarissen van ambtenaren, afschaf fing bij decreet van cumulatie van functies, onder drukking van belastingontduiking, nieuwe regeling van de belastingen op het vervoer, handhaving van de loterij, het doen aanmunten van zilver- en nik- keld geld, afschaffing van fiscale previleges, herzie ning van bestaande ontheffingen of verlagingen van inkomstenbelasting. De korting op de salarissen van ambtenaren, die den val van drie kabinetten veroorzaakte, zou niet meer voorkomen onder de overwogen maatregelen. Te dure exploitatie of te lage tarieven? Uit de jaarverslagen va.n het P.E.N. heeft een der leden van Prov. Staten waargenomen, dat de omzetten in de laagspanningsgebieden aan verkochte K.W.U. heb ben bedragen in 1930: 13.946.607; in 1931: 17.574.165; en in 1932: 19.302.452; alzoo een belangrijke toeneming. De exploitatie-saldi hielden hiermee echter geen gelijken tred, ja, verminderden zelfs niet onaanzienlijk en bedroe gen over 1930 f 34.559; over 1931 t 29.562 en over 1332 t 26.04L Naar aanleiding van deze steeds ongunstiger worden de uitkomsten van de laagspanningsgebieden wordt ge vraagd: Is de sterke vermindering van het voordeelig saldo te wijten aan te dure exploitatie in de laagspan ningsgebieden of wordt de electrische energie tegen te lagen prys in die gebieden geleverd, of zijn andere oor zaken hieraan debet, en welke? En wat hebben Ged. Staten gedaan om het terugloopen dezer saldi te stui ten? Is het „verlies op buiten bedrijf gestelde activa" feite lijk niet een extra afschrijving waarvoor da reserve dient? De overgang van gemeentebedgven naar het PJ5.N. Gevraagd werd hoe Ged. Staten staan tegenover de motie-Reinalda, aangenomen in de winterzittlng van 1932. Bekend is, dat Gedeputeerden aan verrschillende gemeentebesturen een schrijven gerioht hebben over den overgangg van G.E.B. naar directe levering. Maar in dat schrijven blijkt van de motie-Reinalda niets. Willen Gedeputeerden mededeelen, welke houding zij zullen aannemen bij de te voeren onderhandlingen? Meer soepelheid van het Waterleidingbedrijf gevraagd. Gevraagd werd of het Waterleidingbedrijf in het al gemeen niet soepeler zou kunnen zijn, waar net geldt aansluiting van onrendabele gebieden. In een bepaald geval, voorgekomen in den H e e r- hugowaard. bleek het bedrijf althans niet zeer roy aal te zijn' aangezien daar de eisch werd gesteld dat 60 pet. van het benoodigde kapitaal door de waterop brengst moest worden gedekt terwijl de lasten ten aan zien van 20 pet. van dat kapitaal door de Provincie zou worden gedragen. 10 pet. door de gemeente en de resteerende 10 pet. door de belanghebbenden. Vier van de 7 leden behooren thans tot de sod.-dem. partij. Reuter meldt uit Genève: Na het succes voor de socialisten bij de verkiezing voor den gemeenteraad van Lausanne heeft het Zwitsersche kanton Genève zich gister een regeering met een socialistische meer derheid gekozen. Van de zeven nieuwe leden die thans de zgn. staatsraad van het kanton Genève zul len vormen, behooren er vier tót. de socialistische'par tij en drie tot de zgn. burgerlijke partijen. De moest bekende figuur van de nieuwe Geneefsche kanton nale regeering is die van Nicole, die, naar men zich herinneren zal, gemoeid was in de vervolgingen met betrekking tot de muiterijen op 9 November 1932 en die verleden maand uit de gevangenis is ontslagen. Men zegt dat Nicole directeur van justitie en politie zal worden. Vrijwillige levering blijft vlot verloopen, Het verelschte evenwicht zal tijdig tot stand kunnen komen. De levering van vee aan de Crisis Rundveecentrale blijft, met het oog op het'aantal runderen, waarmede de veestapel zal moeten worden beperkt, en het tijds bestek binnen hetwelk de inkrimping zal moeten .zijn tot stand gekomen, een bevredigend verloop hebben. Indien wekelijks de hoeveelheden geleverd worden welke tot dusverre werden afgenomen, laat zich vol gens de thans daarvoor bestaande schattingen en ver wachtingen aanzien, dat door vrijwillige beperking van den veestapel het verelschte evenwicht tusschen de melkproductie en den economischen loonenden af zet van zuivelproducten zal kunnen worden tot stand gebracht, op het daartoe gestelde tijdstip. Sedert 17 October, den dag, op welken de leverings mogelijkheid werd geopend, tot en met 24 Novgmber, werd een zoodanig aantal dieren geleverd, dat. gedu rende de maand December de vrijwillige levering zal worden mogelijk gemaakt. EEN NIEUWE BRUG VAN INDIë NAAR TIBET. Inplaats van de oude, uit het jaar 1880 stammende hangbrug (rechts) over het Teesta-dal ln Achter-Indië, werd een mo derne boogbrug (links) gebouwd, die dezer dagen voor het verkeer werd geopend. De brug ligt in den grooten weg, die Indië met Tibet verbindt, Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 664 m.M. Vooruitzichten: nog kans op regen of natte sneeuw. Temperatuur: 34 gr. F. is 3 gr. C. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refractlonlst. Het oogonderzoek doen wij gratis. Wenschen omtrent beperking en krach tiger maatregelen voor ooncentratie van wegen beheer. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Noord holland werd o.a. opgemerkt dat Ged. Staten uitslui tend spreken over een andere financiering van het bestaande Wegenplan. Het is de vraag, of niet te vens zal moeten worden overwogen omvang, opzet en tempo van uitvoering van het Wegenplan. Zijn Ge deputeerde Staten bereid ook dit in hun overwegin gen te betrekken, vooral ook in verband met den stijgenden schuldenlast der provincie, welke op 1 Januari 1934 reeds ruim f97.000.000 bedroeg? Vereen voudiging van het Wegenplan zou eventueel kunnen worden bemoeilijkt, doordat vrijwel van alle wegen gedeelten in aanleg zijn. Vandaar de vraag, of Ged. Staten het niet gewenscht achten, om, zoolang geen zekerheid bestaat, dat het bestaande plan inderdaad geheel zal worden gehandhaafd, zoodanige maatrege len te nemen, dat de werkzaamheden beperkt worden tot wegen, welke reeds in aanleg zijn, waarbij in de allereerste plaats de noodige aandacht dient besteed te worden aan wat men zou willen noemen „de sluit stukken". Er werd aan herinnerd, dat bij de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds voor 1933 de mogelijkheid is aanvaard van uitvoering van wegen en kanalenplannen in sneller tempo dan aanvanke lijk was aangenomen. Hiertoe was overleg geopend met de regeering en de organisaties van arbeiders, met de bedoeling om te geraken tot toepassing van handkracht op ruime schaal. Omtrent de vordering van dit overleg werden den Staten nadere inlichtin gen in uitzicht gesteld, inlichtingen, welke tot dus ver nog zijn uitgebleven. Gevraagd werd, of bij Ged. Staten het voornemen bestaat straffer op te treden tot het verkrijgen van concentratie van wegenbeheer, opdat ook in het Zui derkwartier bereikt worde, wat in liet Noorderkwar tier tot stand kwam. Twee kidnappers op een afschuwelijke wijze omgebracht. De politie onmachtig. Reuter meldt uit San José ln Callfornië 't volgende: Bij Alameda, een strandplaats aan de baai van San Prancisco, vond men ln de modder het lijk van Brooke Hart, een jeugdigen zoon van een rijken koopman in de stad. De jonge Hart was in begin November door „kidnappers" ontvoerd. Kort na de ontvoering werd zijn vader door een onbekende opgebeld, die hem om een losgeld vroeg. Midden November deelde een advocaat, die optrad als bemiddelaar tusschen Hart senior en de ontvoerders, mede, dat de jonge Hart was doodgeslagen en zijn lijk in de baai van San Francisco was gegooid, Naar aanleiding daarvan arresteerde de politie twee personen, verdacht van de ontvoering, welken beken den dat de jonge Hart reeds dood was toen ongebeid werd voor het losgeld. De identificatie van het slachtoffer was zeer moeilijk, daar de moord al zoo lang geleden had plaats gehad. Toen deze feiten bekend werden, maakte zich een hevige woede meester van een menigte, die daarop da gevangenis bestormde en de beide arrestanten eruit sleepte. Zij werden naar het dichtstbijzijnde park van St, James gesleurd. Thurmond werd vreeselijk geslagen en geschopt. Toen hij werd opgehangen, aan een hoogen boom, was hij geheel buiten bewustzijn. Daarna, scheurde de woedende menigte Holmes de kleeren van 't lijf, overgoot hem met petroleum en verbrandde daarna het slachtoffer, totdat er slechts een hoopje asch over bleef. Van deze lynchpartij was een tienduizendkoppige me nigte getuige. Als tragische bijzonderheid verdient nog vermelding, dat, toen Thurmond werd opgehangen, de man uitschreeuwde: „Jullie hebt den verkeerden man te pakken, ik ben Pierce." Een langgerekt gehuil was het eenige antwoord, dat de woedenden menigte den man waardig keurde. Het slachtoffer werd zoo mogelijk nog onbarmhartiger ge slagen en geschopt. Een groot aantal menschen trok aan het touw, waarmede Thurmond aan een hoogen boom werd opgehangen. Toen het gepijnigde lichaam met forsche rukken naar boven getrokken werd, vi- Ien talrijke vrouwen, die dit schouwspel blijkbaar niet konden verdragen, flauw. In het ontzettende gedrang in het park werden velen gewond. Pas 45 minuten na dat de lynchpartij had plaats gehad, kon de politie het levenlooze lichaam van Thurmond naar omlaag ha len. Onder de menigte bevond zich een groot aantal studenten, studiegenooten van den vermoorden Brooke Hart. Nadat de massa haar wraak gekoeld had bleef het nog langen tijd onrustig in de stad. Tevergeefs hebben de autoriteiten een beroep op het volk gedaan zich kalm te houden. De politie heeft een streng on derzoek Ingesteld maar zooals bij lynchpartijen het ge val is is het uiterst moeilijk de schuldigen op te sporen Bij het vernemen van het bericht dat de moorde naars van den jongen Hart waren gelyncht verklaarde de gouverneur van Californië: Dit is de beste les ooit aan het land gegeven. Reusachtig standbeeld van Lenin. Volgens de Daily Telepraph zal binnenkort een be rin gemaakt worden met een reusachtig verchoomd standbeeld van Lenin dat hoog boven Moskou zal uit steken en dat veel en veel hooger zal zijn dan het be leende vrijheidsbeeld voor New York. Het standbeeld ~al komen te staan waar zich eens de groote gouden dom van de kathedraal van Christus den Verlossse verhief op Kerstmis 1931 met dynamiet vernield.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5