Oud en Marchant. Kantongerecht te Alkmaar. Dinsdag 28 November 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9389 HET BELEID VAN Op het congres te Groningen met algemeene stemmen goedgekeurd. BRUGGEDEELTE INGEZAKT Auto te water gereden. Naast elkaar rijden. Slecht weer in Italië. De moord op de operatie-tafel. Overtreding wet evenredige vrachtverdeling. De Vrijzinnig-Democraten scharen zich achter hun leiders. Op do Zaterdag cn Zondag te Groningen gehou den jaarlijkschc algemeene vergadering van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond, kwamen, na de behan deling van talrijke voorstellen, moties en amendemen ten der diverse afdeelingcn, welke voor het meeren- deel werden teruggetrokken, enkele belangrijke pun ten aan de orde. Bijna den geheclen Zondagmiddag werd gedeba- teerd over het beleid der Kamerfracties cn dat van de Vrijzinnig-Democratische ministers, in het bijzon der over dat van Minister Marchant. Na een rede van den heer Ketelaar werd onder luid applaus met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De algemeene vergadering van den Vrijzinnig Bcmocratischen Bond spreekt als haar meening uit, dat de toestand van 's lands financiën tot bezuiniging zoowel op openbaar als bijzonder onderwijs moet leiden en spreekt haar ver trouwen uit in het beleid van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen." Het congres nam eveneens een motie aan, waarin het zijn vertrou wen uitsprak in het beleid van mi nister Oud en tenslotte nog een motie, waarin de V. D. B. ver klaart den strijd voor de nationale ontwapening onverzwakt te zullen handhaven. Bij de behandeling van deze motie verklaarde prof. Van Embden zich niet te kunnen ver eenigen met het fet, dat de V.D. Tweede Kamerfractie vóór de De- fensiebegrooting heeft gestemd. Na deze uitspraak van vertrouwen in het beleid der heide V.D. ministers, werd den heeren Oud en Marchant een warme ovatie gebracht. De Vrijzinnig-Democraten hebben zich hiermee ach ter de oude leiders geschaard, cn is 'n splitsing die zich na de benoeming van Oud cn Marchant tot mi nisters, in eigen gelederen ging vertoonen. overwon nen. Bij de redevoeringen, die Oud en Marchant Zater dag op het congres gehouden hebben, heerschte er een enthousiaste stemming in do zaal, cn bij voorbaat leek het reeds, alsof alle oppositie gebroken was. De Zondag zou echter anders loeren. In de middag zitting is het beleid van de Kamerfractie ter sprak s gekomen cn zijn moties door de min of meer rebelsco geworden afdeelingen ingediend. Er zijn nog zeer véle woorden gevallen al hebben ten slotte de cri tici zich locaal achter de leiding geschaard. De moeilijkheden begonnen hij het debat over het samenvloeien bij één persoon van salarissen en pen sioenen uit de overheidskas. Ook op deze vergadering heerschte daartegen een krachtige oppositie. Na een zeer verwarde discussie werd een voorstel van de afdeeling Baarn, geamendeerd door het hoofd bestuur, aangenomen. In dit voorstel spreekt dc V. D. B. den wcnsch uit, dat een eind wordt gemaakt aan de ongelimiteerde cumulatie van inkomens en pen sioenen, dat geen hoofdbetrekking mag worden ge geven aan hen, die reeds een hoofdbetrekking hebben De bezuiniging op het onderwijs. Natuurlijk maakte dc bezuiniging op het onderwijs een van devoornaamste punten van dit congres uit. In een debat vol felheid en spanning is deze aangelegenheid behandeld. De befaamde circulaire van den minister van Onderwijs in zake; dc opheffing van kleine openbare scholen was vooral het zwarte schaap. „Waarom", zoo werd er gevraagd, „pakt de minis ter de kleine bijzondere scholen ook niet aan? Hij heeft dit aan den goeden wil van de betrokken schoolbesturen overgelaten." „Er is een geweldig vertrouwen geschokt", zeide een der sprekers. „Dat moet hersteld worden. Wij hadden van dezen minister anders verwacht. Wij zijn bitter teleurgesteld, want al mogen wij dan ook nog vertrouwen in mr. Marchant hebben, wij missen ten eenenmale het vertrouwen in den goeden wil van de bijzondere schoolbesturen. Hier dient de wetgever ze ker ook in te grijpen. Vooral is thans aan het open baar onderwiis groote schade toegebracht." Door den heer Ketelaar werd op krachtige wijze stelling genomen tegen de opposanten, en zooals uit de aangenomen motie hierboven is gebleken. met succes. „Waarover gij ook spreekt, wat betreft de regee- ringsmaatregelen", zeide de heer Ketelaar, „gij zult altijd moeten denken aan het tekort van 190 millioen gulden: dat moet gedekt worden. Dat zal zonder twij fel leed veroorzaken, maar dat is nu eenmaal niet anders. Wat de opheffing van de kleine scholen be- tieft, hiervoor wordt de gewone wettelijke procedure gevolgd.. Men zal moeten komen met een nieuwen opbouw van ons onderwijs in de stad en op het platte land. De nieuwe verhoudingen maken dat noodig. Ontwapening. Een ander krietiek punt in deze vergadering was het vraagstuk van de nationale ontwapening. Het was mr. Joekes, dc leider der V.-D.-Kamerfrac- tie, die een uitvoerige speech verdedigde, waarom de Vrijz.-Dem. in de Tweede Kamer vóór de Defensiebe- grooting hadden gestemd. „Wij moeten wachten op het rapport van de comrnissie-Idenburg, die 25 a 30 millioen op de weermacht zal moeten bezuinigen, maar dan zal ook ongetwijfeld het mes er worden ingezet", aldus mr. Joekes. Prof. Van Embden, die hierop onder doodsche stilte het woord nam. zeide met de maatregelen van deze regeering zoo ver mogelijk mede te wil len gaan, onze minister te willen steunen, maar er is een grens, namelijk die van het geweten. De ze grens is hier bereikt. Ik betreur het, aldus prof. Van Embden, dat onze Tweede-Kamerfractie vóór de Defensicbegrooting heeft gestemd. Op dien weg kan ik haar niet volgen. Indien ik dat niet doe, zal ik handelen in het belang van onze partij cn daarmee tevens het hoogste belang van ons vader land dienen." Aan het slot van de besprekingen nam de ver gadering onder daverende toejuichingen de moties aan, waarvan wij hierboven gewag maakten. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden daarop gekozen: In de vacature, ontstaan door het periodieke af treden van Mr. W. II. M. Werker, (niet herkies- baas), Prof. Mr. R. Kranenburg tc Leiden. In de tusschentijdschc vacature, ontstaan door het bedanken van Mr. P. J. Oud: Ilr. L. G. van Dam te Haarlem. In de vacature, ontstaan door het periodiek aftre den van den heer S. J. v. d. Bergh (niet herkies baar): A. Ekering tc Den Haag. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van het Hoofdbestuur in de vacature, ontstaan door het pe riodiek aftreden van den heer D. Kooiman, gekozenA. S. S i e t s ra a t e A Ikmaa r. Eveneens werd bij enkele candidaatstelling tot lid van het Hoofdbestuur in de vacature, ontstaan door het periodiek aftreden van mevr. H. van Embden- Dc Bidder gekozen; mej. Mr. Ada Goudsmit te Amsterdam. Een voorstel-Baarn inzake cumulatie van inkom sten en pensioenen, werd op advies van het hoofd bestuur cenigszins gewijzigd aangenomen. Tegen 6 uur sloot de voorzitter, mr. Werker, het congres, nadat nog verschillende voorstellen van geringere strekking waren afgedaan. Tien personen te water geraakt; nie mand verdronken. Eindhoven, 26 Nov. Zondagmiddag omstreeks half drie, stond een groote menigte te wachten aan het Eindhovensch kanaal op de komst van St. Ni co laas. Door de overbelasting van de houten noodbrug brak plotseling een groot gedeelte van de brug, met het gevolg, dat ongeveer tien personen te water raakten, waarvan het grootste deel kinderen waren. Omstanders en personeel van den Havendienst boden direct de noodige hulp, zoodat, naar men vermoedt, allen gered werden. Om zekerheid te krijgen, dat zich niemand meer in het water bevond, heeft de Havendienst onge veer een uur gedregd. Niets werd echter meer opgehaald, zoodat met groote zekerheid aangenomen kan worden, dat dit ongeval geen slachtoffers heeft geëischt. STRAJFZITTING VAN VRUDAG 17 NOVEMBER. A1 k ma a r. EEN COSTUMIèRE IN DE VERDRUKKING. Een leverancierster voor Hirsch Modeshow, de 20- jarige mej. J. Mantel, had op 16 September een min der prettig avontuurtje, toen- zij op den gevaarlijken hoek ZilverstraatOudegracht met haar rijwiel in on zachte aanraking kwam met een luxe-auto, bestuurd door den aannemer J. B. uit Medemblik, welk rijtuig de Oudegracht Z.Z. in de richting Ritsevoort bereed, Volgens mej. M. en nog eenige andere ooggetuigen, had de heer M. verzuimd tijdig signaal te geven. Dit werd heden-, toen de heer B. terecht stond, door hem ontkend en een vrouwelijke getuige, mevr. Pol«Pool, die in de deur van slager Eeken staande, de scène had meegemaakt, gaf hem gelijk. De chauffeur de Mol stond echter aan de zijde van mej. Mantel, die 'n ge zwollen knie en 'n beschadigde fiets had opgeloopen. zoodat de partijen gelijk stonden. Besloten werd de zaak aan te houden en nog eenige nieuwe figuranten te dagvaarden. Egmond a. d. Hoef, EEtN RUSTIEKE SPRINTER IN VERZET- De oude handelaar in figuurlijke zoowel als werke lijk „gestroopte" duinkonijntjes Andries Z. had 8 pop boete gekregen voor wielrijden op den grooten rijweg te Egmond-Binnen, terwijl een rijwielpad hem ten dienste stond. Een dergelijke vel over z'n neus-haalde- rij was den wildkoopman te kras en kwam hij tegen het bij verstek gewezen vonnis in verzet, teneinde wat meer menschelijk te worden behandeld. Hij wist wel dat hij bezijden het potje had gemikt, maar er woei op 10 November een PortoRicosche orkaan en daarom had hij op den rijweg gestart. Ben beetje consideratie wilde de kantonrechter, mr. de Groot, echter nog wel aan den snaakschen ouden heer besteden en werd de straf verminderd tot f 6 boete of 6 dagen. Vermoede lijk had Andries echter van het goede hart des kanton rechters wat meer marsepin en minder taai-taai ver wacht! Bergen. BEN VERDIENSTELIJKE AMATEUR-HERTEL KAMPBEWAKER. De gemeente Bergen mag wel haar bijzonderen dank betuigen aan den bejaarden heer La Grange, 'n nabije buur van Van Reenen's hertekamp, voor de activi teit, die hij ontwikkelt in de bescherming van de weerlooze herten tegen kwaadaardige honden. Ook op 15 Februari had deze heer Zich weer paraat getoond en- zijn pantalon en kuiten gewaagd bij de verwijdering van een paar ondeugende foxen, die de herten belaag den. Door zijn bemoeiingen, kon een eigenaar van een der monsters worden opgespoord in den persoon van den heer J. A. N .O. en werd deze heer heden veroor deeld tot f 6 boete of 6 dagen. De ambtenaar bracht welverdiende hulde aan den flinken burger van Ber gen voor zijn navolgingswaardig optreden. Wimmenum. HET ONRUSTIGE OVERPAD VAN VADER KLAAS- De oude heer N. Meijne, een veehouder uit Wimme num, vindt in een overpad, dat zijn land doorsnijdt, c-en bron van ellende. Ieder oogenblik heeft hij deining met zijn buren, die van dit overpad gebruik maken om hun koeien te verplaatsen. Het was vandaag ook weer „knudde" met den ouden heer, toen hij als ge tuige moest optreden tegen zijn buurman en collega veehouder Piet K., die in den morgen van 3 October eenige koeien bezijden het pad in Meijne's land had laten rondtippelen. Vader Klaas, nog mécr geboren- komiek dan geheelonthouder, droeg door de vermake lijke voordracht zijner bezwaren niet weinig toe tot amusement der talrijke bezetting der publieke tribune. Ben euze-schlager vooral was zijn verhaal over een koe die op zijn erf in een ierkuil was gaan baden en niet eens door zijn eigenaar was gemist. De eenige onder het enthousiaste auditorium van papa Meijne. die geen blijk gaf van instemming en zich heftig beklaagde over de onhebbelijkheid van buurman Klaas was Piet K. en zijn stemming werd er niet beter op, toen hij tot f 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. De inzittende verdronken. Zaterdagmidag omstreeks twee uur is de 68-jarige pastoor B. J. Brouwer, van de Parochie Loenersloot te Nieuwersluis nabij de vechtbrug met zijn auto in de Vecht gereden. Hij zat alleen in den wagen. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld hem te redden, doch dit gelukte niet zoo snel. Nadat men ruim een kwartier bezig geweest was, kon hij tenslotte uit den wagen gehaald worden. Doktoren konden toen echter nog slechts den dood constateeren. Het lijk zal naar de woning te Loenersloot vervoerd worden. De pastoor was zeer gezien in de omgeving en had onlangs nog onder groote belangstelling zijn 40-jarig pastoorschap gevierd. Drie wielrijders komen te vallen en' worden door een motorfiets overreden. Zondagmiddag omstreeks één uur had een vrij ernstig verkeersongeval plaats op den weg Brielle—Hellevoet- sluis. Drie wielrijders, die naast elkaar reden, raakten met het stuur van hun rijwielen in elkaar verward en kwamen op het linkerweggedeelte te vallen. Een uit tegenovergestelde richting komende motorrijder, die zijn vaart niet kon temperen, reed op het drietal ir. met het gevolg, dat één van hen een beenbreuk en een hoofd wonde bekwam, en naar het ziekenhuis te Rotterdam moest worden overgebracht. De twee overige wielrijders benevens de motorrijder zijn licht gewond. Huizien zinken geheel weg in den grond. De regenval en de stormen in geheel Italië duren voort. In Loreto is een huis van twee verdiepingen ge heel weggezonken in den grond, die door den aanhou denden regen week was geworden. Aan de Zuid-West kust heeft de storm hier en daar schade aangericht in de havens. In Anzie werden de losgeraakte 'visschers- schepen met groote moeite weer binnen gehaald. Drie booten en zeven visschers worden echter nog vermist Een ernstig ongeluk gebeurde in de straat van Mes- sina op het veerschip „Scilla", dat vier personenwagens van den sneltrein PalermoRome aan boord had. Een dezer wagens raakte door de hooge zee los en sloeg om, waarbij twee personen zwaar en vijf lichtgewond wer den. De gewonden zijn in het ziekenhuis van Messina opgenomen. Schermerhor n, EEN ONSMAKELIJK VRACHTJE. Een tweetaai pluimveehouders, Arie G. uit Broek op Langen-dijk en Piet V. uit Heerhugowaard, waren te Sohermerhorn aangehouden op hun doortocht, met een vrachtauto, volgeladen met gevilde katten, welke deli catesse was bestemd als „ochtendvoer" voor piepkui kens. Onder die collectie dakhazen-cadavers bevonden zich echter ook eenige overblijfselen van ontijdig ge- krepeerde lammeren, waarvan het vervoer zonder de vereischte keuring is verboden. De wagens waren be laden met talrijke zakken gevilde dooie katten en de ambtenaar verdisconteerde schertsend het spreekwoord, dat men geen kat in den zak moet koopen, in zijn re quisitoir, welke mop misschien meer door de verdachte pluimveefokkers zou zijn geapprecieerd, als ze ieder niet tot f 6 boete of 6 dagen waren veroordeeld. Hun applaus was nu meer beleefd dan spontaan. Castrlcum. HET WERD GEEN VREUGDE VUURT JE. In strijd met de verordening had de landbouwer Hendr. P. te Castricum akkervuil verbrand, welke brand stapel ook aantrok den gemeenteveldwachter, die wel dra zijn bonboekje uit zijn zak goochelde, waarop de brandstichter, die heel eerbiedig op zijn sokken, als een Bhoedist uit Tokio, de zaal kwam binnenschuifelen, he den werd bedacht met f 2 boete of 2 dagen. Bergen. ZWARTE PIET IN DE RECHTSZAAL. De brondstoffenhandelaarsbediende, Bern. S. te Ber gen had weinig verandering noodig om als zwarte Piet op te treden, toen hij heden terecht stond wegens het opzienbarende feit, dat hij zijn anthracietros had vast gebonden aan een boom op den Bergerweg. Hij veront schuldigde zich dat hij als ex-chauffeur meer verstand had van motoren, dan van paarden. Om hem een beetje aan het verschil te wennen, gaf de kantonrechter hem f 2 boete of 2 dagen aan zijn zwarte pantalon. Egmond aan Zee. TWEE LEDEN VAN DE VETERANENCLUB. Twee bejaarde leden van de Egmonder Seniores stroo- persclub, Klaas Sch. en Piet K., hadden op 11 October in de Castricummer duinen hun fortuin beproefd en al reeds een aardappelzak vol wildstrikken uitgeplant, toen de jachtopziener Diemeer alle illusiën op een goede vangst totaal in duigen smeet. De strikken „foetsie" en de twee reeds gevangen konijntjes ook reddeloos verlo ren. De oude heeren stonden heden terecht en alsnu voer de Klaas Sch. met het vuur der jeugd zijn verdediging, niet verzuimende het felle licht te laten schijnen op een zoon, die 18 gulden verdient en hem slechts 90 ct. toe- schikt, benevens op zijn gezin van 9 personen, die aan de bittere armoede worden prijsgegeven. Nadat zoowel ambtenaar als kantonrechter Klaas en zijn maat met passende ernst hadden bepreekt, werd ieder hunner opgelegd f 10 boete of 10 dagen, waarop Klaas met voortreffelijk gehuichelde opgetogenheid zei: Dankje, eere, dankjei Wieringen. KOSTBARE VERSTROOIDHEID. Een rijwielhandelaar uit Wieringen, Joost de K. was op 13 November met zijn auto op avontuur uitgegaan, zonder te vermoeden, dat hij zijn rijbewijs vergeten had. Onder Bergen stak een veldwachter zijn nieuwsgierige neus in de cabine en toen werden den chauffeur zijn professonale neigingen onder het oog gebracht; f 3 boe te of 3 dagen met toepassing van een extra dosis con sideratie. Broek op Langend ij k, DE REKENING WERD AL HOOGER. De huisschilder Abram V. uit Broek, die alle overbo dige verf op zijn costuum schijnt te verzamelen, bereed in den avond van 14 Oct. een motor zonder waarneem baar achterlicht. Toen de Alkmaarsche agenten Vol- beda en Van 't Kaar hem op den Hoornschen weg ge baarden te stoppen, reed Brammetje ijskoud door. Deze beide ongepastheden werden hem heden berekend op 4 en 8 dagen. Vrij van zegel en inkomende rechten. De dader bekent, V.D. verneemt uit Chicago: De geheimzinnige moord in het huis van den medi cus Dr. Wijriekoop, wiens vrouw men Vrijdag, zooals we in ons Zaterdagnummer meldden, met eenige ko gels door het hart op de operatiestoel in zijn spreek kamer vond, klaarblijkelijk gedood nadat zij onder narcose was gebracht, is thans opgehelderd. De dader heeft n.1. een volledige bekentenis afgelegd. Het is de schoonmoeder van het slachtoffer, de moeder van Dr. Wynekoop, Dr. Alice Lindsay Wynekoop. een reeds bejaarde en zelf te Chicago bekende arts, die bekende dat zij op haar schoondochter had geschoten, nadat de jonge vrouw met chloroform onder narcose was ge bracht. Na een verhoor dat uren duurde, bekende zij, dat zij bedreven door een impuls Riheta Gardner had dood geschoten en daarna de woning had verlaten en een lange wandeling had gemaakt. Zij had de jonge vrouw onderzocht en was op het ide gekomen omdat zij wist, dat haar zoon door zijn huwelijk ongelukkig was. Zij wist dat hij in relatie stond met een andere vrouw. Het onderzoek leidde tot een kleine behandeling, waarbij Rheta liever een weinig narcose kreeg. Plot seling had Dr. Wynekoop gemerkt, dat haar schoon moeder niet meer ademde en ook kunstmatige adem haling dit zij onmiddellijk toepaste, had geen succes. Toen zag zij den geladen revolver en kwam op het idéé te schieten. Van de zijde der. politie 'wordt medegedeeld, dat ondanks de bekentenis, vele geheimzinnige details on opgehelderd blijven. TOEKOMSTIG BEZOEK VAN LITWINOFF AAN MUSSOLINI. Rome. Litwinoff. die zich aan boord van het s.s. „Conté di Savoia" naar Europa heeft inge scheept, zal op 2 December te Napcis aankomen en zich daarna naar Rome hegeven, daar Musso- lini hem heeft uilgenoodigd voor een officieel be zoek. OOK ITALIë ZAL AMERIKA BETALEN. Uit Washington wordt gemeld, dat Italië op 15 December, evenals Engeland, een gedeelte betalen zal van den vervallenden termijn der oorlogsschul den. Uit de OMGEVING T4NGENVIJK Door de politie te Broek op Langendijk werd pro ces-verbaal opgemaakt tegen een schipper voor het vervoer van goederen zonder in het bezit te zijn van een door de Bevrachtingscommissie afgegeven ver gunningsbewijs. ANNA PAULOWNa Vredesavond. Het is een moeilijke tijd voor onze beweging, be toogde de heer Hamerlink o.a bij de openinsr van dezen vredesavond. die Zaterdag door de J.V.A. in de zaal van den heer Slikker werd gehouden. Er ligt een zekere matheid over de incnschen, die vroeger aan onze zijde stonden; er zijn zelfs groe pen, die nationale ontwapening in hun banieren voerden, maar die leus nu loslaten of een weg in slaan, die ons niet met hoop kan vervullen. Boven dien is er een andere beweging in opkomst, waar voor wc op onze hoede moeten zijn. Zoo zullen we alle zeilen bij moeten zetten om ie behouden wat we hebben. Na deze inleiding declameerde mej. J. ter Brugge op verdienstelijke wijze een drietal gedichten; Bij den onbekenden soldaat. Frontgedachten cn lk wou, en had daarbij de onverdeelde aandacht van het publiek. De spreker, Dirk Boer, begon met er op tc wijzen, dat het anti-militairisme met zoo dood is, als men wel eens denkt cn stelde tegenover du Hitler-jeugd, studenten van Engelsche en Amcrikaansche hooge- scholcn, waaronder de anti-oorlogsidée groeit. Toch valt niet te ontkennen, dat er groepen zijn, die zecr- gen, van geen enkelen oorlog te willen weten, al leen zoo n klein oorlogje tegen hot fascisme, daar zou men niet tegen zijn. Hebben dc leiders van die groepen niets anders aan de jeugd te geven dan een geweer om dc democratie te verdedigen tegen het fascisme, vroeg spr. en bedenkt men wel, dat hel uit is met dc democratie, zoodra de oorlog een feit geworden is? Spr. zag dc schuld van den terugval niet alleen bij Duitschland. Dc ontzettende bewape ning der andere landen, het door Duitschland ge hate vredesverdrag van Vcrsailles, dat dit land ver plichte gedurende lange jaren per dag meer clan ecu millioen gulden op tc brengen en een Volkenbond, die gegrondvest is op dat verdrag, hebben niet min der schuld. Na in groote lijnen het politiek wereldgebeuren te zijn nagegaan, aandacht gegeven tc hebben aan een mogelijk conflict Japan-Amcrika, waarbij Indic en dus ook wij betrokken zouden kunnen worden, betoogde spr., dat een oorlog nooit gevoerd wordt voor cenig ideaal. Dc massa echter weet nooit, wat van oorlogsvoorbereiding af, gelooft do leuze, die haar voorgehouden wordt, laat zich leiden en wil niet zelf aan het stuurrad staan. Spr. besloot met een hartstochtelijke opwekking, die laksheid af te schudden, doel en zin aan het le ven te geven cn door broederschap en naasten liefde uit te bannen den oorlog, die immers niet mo gelijk is als de jnenschhcid hem niet wii. Eenige leden van de afdeeling voerden daaru» een lcekenspel op, dat door den heer Hamerlink ge schreven was. De drie tafrcclen, „gisteren, nu, mor gen", behandelden achtereenvolgens de ontmoedi ging onder de teruggekeerden van het front, en van hen, die achter bleven, clc inzinking van thans en de werkloosheid op elk gebied, behalve bij de wa penindustrie, en ten slotte, het moment, dat. zal moeten blijken of de voorbereiding tot het berei ken van het ideaal goed is geweest, n.1. dat er geen oorlog meer zal zijn, omdat de menschheid zegt; „We verklaren den oorlog aan den oorlog. Na dit met gespannen aandacht gevolgde leeken- spcl, sloot de heer Hamerlink, met den wensch, dat men zou nadenken over dc gedachten, die op dezen avond waren geuit, en wekte op, als men gelijk van gevoelen bleek te zijn, zich aan te sluiten bij de be weging.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9