llliim Nitns- Het Radio-vraagstuk. Kijken is Koopen bij CLOECK UITVERKOOP Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. fcerste Blad. Het zendervraagstuk. ONTWAPENING. DE LYNCHPARTIJ IN CALIFORNIE. DE AANSLAG OP DE MANSJOELI-EXPRES. VEE INLEVEREN. De heer Vliegen niet naar Genève. AMSTERDAM'S LOONSVOORDRACHT AANVAARD. Doodelijk ongeluk in een kiezelgroeve. Nog steeds mimen in den Oceaan. Terug naar huis over den Oceaan? „GAAT HET DEN BOER GOED, DAN GAAT HET IEDER GOED" Woensdag 29 November 1933. SCHiCER 77ste Jaargang No. 9390 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder Mag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- leiitlën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DU NUMMEB BESTAAT DIT TWEE BLADEN Een van de meest ernstige problemen, waar voor de minister zich ziet geplaatst De toestand op het oogenbllk niet bevredigend. Gistermiddag is bij de behandeling van de Postbe- grooting het radio-vraagstuk ter sprake gekomen. Dit vraagstuk aldus minister De Wilde, is een der ernstigste en neteligste problemen, waarvoor ik mij zie geplaatst Vroeger is er scherp over gedehatteerd; dat het debat Vrijdag j.1. niet scherp was, is bemoedi gend. Wat betreft geschillen op het terrein der radio-om roepcontrole commissie, spr. erkent, dat deze commis sie een buitengewoon groote macht heeft en dat de toestand niet geheel bevredigend is. Daarom kome er een beroepsinstantie. De heer Vliegen meent da4 dit de rechter moet zijn. Dit kan de regeering niei dulden. Zij moet het laatste woord hebben. Want hei gaat om den fakkel in de krullen. De aanleiding tot den opstand van 1830 was de opvoering van „La muette de Portici" te Brussel. In moeilijke omstandig heden moet de regeering kunnen ingrijpen. De minis ter moet zich kunnen laten leiden, niet alleen dooi recht en billijkheid, maar ook door do eisrhen van een goed staatsbeleid. Spr's aanvankelijke mcemng is, dat de regeering vertegenwoordigd in den ministei van Binnenlandsche Zaken, het laatste woord moet spreken. Inzake het zendervraagstuk is de toestand histo risch gegroeid. Uit vrijwillige bijdragen heeft men bewonderenswaardige resultaten gekregen. Voor hei particuliere initiatief heeft spr. veel respect. Zoodra nu een sfeer van samenwerking is geschapen, kan het vraagstuk worden opgelost. „De V.A.RA. moet in het gareel blijven/* Dat de V.A R.A. eiken avond met de Internationale besloot, wekte ergernis bij driekwart van ons volk Men beroept zich op het Wilhelmus, maar dit is geen revolutionnair lied, doch een anti-revolutionnairlied. „Den Koningk van Hispanien heb ick altijd geëerd" Voorts moet de VARA in het gareel kunnen loopen. Den laats ten tijd is het wat beter geworden, maar ove rigens was het strijk en zet dat men met ergernis zat te luisteren. Spr. staat niet vijandig tegenover de VARA, maar zij moet andersdenkenden niet grieven. Dit zal spr. niet toelaten. De minister deelde mede, dat hij brief op brief ont vangt met het verzoek om de VARA af te schaffen. De minister is niet voornemens dit te doen, daar hij te veel respect heeft voor wat tot stand gekomen is. Gegeven mag worden een uiteenzetting van sodalis tische beginselen en spr. zal ten deze loyaal zijn. Maar als men van de politiek misbruik gaat maken om op te ruien, enz., moet de politiek uit den aehter, behalve in verkiezingstijd. Hoewel de zender van de 296 m. vrij goed is, treedt vooral in het Oosten hinderlijke fading op. Do zen der van de 1875 m moet worden beschouwd als te zijn versleten. Sommigen hebben een nieuwen zen der gevraagd, anderen verbetering. De omroepvereenigingen bijeen. Tegen a.s. Vrijdagmiddag heeft de minister een conferentie belegd mei de besturen van de vier groote Omroepvereenigingen. Deze conferentie, waar het zal moeten komen tot oplossing van het zendervraagstuk, welke in het ge bouw van het Hoofdbestuur der P.T.T. zal plaats vinden en door den Minister zal worden gepresi deerd, zal ook worden bijgewoond door den voor- fitter van den Radio-raad. Nieuwe regeling voor het houden van Radio-toestellen. - Op 1 Maart a.s. in werking. In het. Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit houdende wijziging van art 6-1 van het Radio-regle ment 1930. Daardoor zal dit artikel als volgt luiden: 1. Het is verboden te hebben of te gebruiken een ontvanginrichting, die voorzien is van een of meer geleidingen, dienende als antenne, welke inrich ting of geleidingen belemmeren den aanleg, de in standhouding of de expuloitatie onderscheidenlijk het gebruik van voor het openbaar verkeer bestem de telegrafen en telefonen en daarmede door den minister gelijk te stellen radio-electrische inrich tingen, van telegrafen en telefonen, bedoeld in ar tikel 13 der Telegraaf- en Telefoonwet 1904 of van mriebtingen, bedoeld in artikel 3ter dier wet, indien de aanleg en het gebruik van Rijkswege geschiedt 2. Voorzieningen ter opheffing of ter voorkoming van belemmeringen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel, geschieden op kosten van dengene te wiens name de ontvanginrichting te boek staat 3. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid van dit artikel is het verboden te hebben of te ge bruiken een onlvanginrichting die hinderlijke stra ling door de antenne kan veroorzaken. Als ontvanginrichtingen, die hinderlijke straling kunnen veroorzaken, worden aangemerkt die, waar mede kan worden opgewekt een hoogfrequent ie span ning van 50 millivolt of meer aan een serieschake ling van een capaciteit van 200 microfarad, een weerstand van 25 ohm en een zelfinductie van 20 microhenry geschakeld tusschen de antennecontac ten onderling en tusschen eenig antennecontact en het. aardcontact van de ontvanginrichting. Het in dit lid gestelde verbod geldt niet voor hou ders van ontvanginrichtingen met betrekking tot in richtingen. welke zij voor of op 28 Februari 1934 in gebruik of ten gebruike gereed aanwezig hebben. 4. De houder van de ontvanginrichting is voorts verplicht: a. de door of namens den minister met betrek king tot de inrichting en antenne verlangde voor zieningen te treffen; b. de door den directeur-generaal aan te wijzen ambtenaren, voorzien van een legitimatiebewijs,, in de gelegenheid te stellen de Inrichting te onderzoe ken en kennis te nemen van alles wat daarmee verband houdt. 5. De minister kan in bijzondere gevallen, te zij ner beoordeeling: a. ontheffing verleenen van de in dit artikel gestelde bepalingen, zoo noodig onder door hem te stellen voorwaarden; b. het verbod, bedoeld in het derde lid van dit artikel, ten bate van een onbelemmerde radio-ont vangst. ook van toepassing verklaren op ontvang inrichtingen, welke voor of op 28 Februari 1934 in gebruik of ten gebruike geleed aanwezig zijn. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1934. Drie mogelijkheden aan de hand gedaan bö het debat ln het Engelsche Lagerhuis. Reuter meldt uit Londen: Bij het debat in het Lagerhuis over het labour-amen- dement op het adres van antwoord op de troonrede, zeide Baldwin, dat er ten aanzien van de ontwapening drie mogelijkheden zijn: 1. Ontwapening van alle landen tot het Duitsche niveau. 2. Beperking dar bewapening tot een punt, waarbij alle groote offensieve wapens zouden zijn uitgesloten, nL ontwapening der zwaargewapende landen tot een bepaald niveau en bewapening van Duitschland tot dat zelfde niveau 3. De bewapeningswedloop. Onder geen omstandigheden, aldus spreker, mag men het tot dit derde alternatief laten komen. Groot-Brittannië huldigt niet de meening, dat men een ander land ln een blijvende positie van inferioriteit op bewapenlngsgebied kan houden. Baldwin voegde eraan toe: Duitschland heeft vrede noodig. Wij en de Franschen en de Italianen moeten allen met Duitschland in direct contact komen en na gaan, op welke wijze wij kunnen hopen Iets te bereiken Hij zag geen reden, waarom er geen definitieve rego llng zou kunnen worden getroffen. Wij en de Franschen en de erfgenamen en bezitters van een groote en oude beschaving, zoo besloot Bald win zijn rede, hebben overeenkomstige belangen." Onze vriendschap wordt beproefd en ik hoop, dat al len ons ln dezen strijd voor den vrede zullen steunen. Straatgevecht tusschen troepen en volksme nigte. Reuter meldt uit Baltimore: Bij pogingen van gouverneur Ritchie van Maryland om negen personen te doen arresteeren. die aan de lynchpartij zouden hebben deelgenomen, ontstond te Sa lisbury een hevige vechtpartij tusschen de woedendo menigte en de soldaten, waarbij met traangasbommen en steenen werd geworpen en schoten werden gelost De procureur-generaal van den staat had geweigerd, de mannen te doen arresteeren en daarom liet Ritcbic te Prlncess Anne, waar op 18 October een neger werd gelyncht, door gewapende manschappen van de natio nale garde huis aan huis in het geheim een onderzoek instellen. Toen bekend werd, dat vier der gezochte man nen naar de gevangenis te Salis bury waren overge bracht, ontstond een heftig verzet tegen het optreden van den gouverneur. Een luid schreeuwende menigte demonstreerde gister voor het gebouw en er ontstond een geregeld gevecht, waarbij de brandweer de troepen te hulp kwam. In den namiddag verflauwde de strijd er. de troepen konden tenslotte ongehinderd vertrekken. Achttien Chlneesche bandieten gearresteerd en onmiddellijk doodgeschoten V.D. verneemt utl Peking: Wegens medeplichtigheid aan den overval op den ex press bij Tsitsichar zijn achttien Chineesche bandieten gearresteerd en door een Mandsjoerijschen krijgsraad ter dood veroordeeld. Da doodvonissen werden onmiddellijk voltrokken. Op 14 Dec a.s. op de markt te Schagen. Door de Crisis-Rundvee-centrale wordt weer een Hjst gepubliceerd van de plaatsen, waar ge legenheid zal worden geboden aan haar te leve ren drachtig rundvee in alle soorten en quali- teiten (niet langer dan zeven maanden drachtig) Voor Schagen is deze datum bepaald op Donderdag 14 December a.s. De „Staatscourant" van gisteravond bevat het Kon. Besl., waarbij den heer W. H. Vliegen op zjjn verzoek eervol ontslag verleend is rils Ne- derlandsch gedelegeerde ter Ontwapeningsconfe rentie. MET 28 TEGEN 20 STEMMEN. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft ln zijn gistermiddag gehouden zitting met 23 tegen 20 stemmen de loonvoordracht van B. en W., waarbij voor het Gemeentepersoneel een salaris verlaging wordt Ingevoerd, aanvaard. Een voorstel van den heer Wijnkoop (commu nist) om afkeuring uit te spreken over de hou ding van B. en W. werd met 30 tegen 5 stemmen verworpen. Twee mannen onder vallende massa bedol ven; een van hen gedood. Maandag is te Schlnnen ln Zuid-Limburg in de kie- zelgroeve van de gebroeders Derrez uit Vaeerade. een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij één man is gedood en éen ernstig gewond. De 25-jarige ongehuwde chauffeur K. H. uit Klim men was in genoemde kiezelgroeve om zand te halen» De gebroeders D. en M. H. uit Vaesrade hielpen hem daarbij. Toen de mannen met het laden bezig waren, schoven- plotseling over een lengte van 25 meter eenl- ge honderden kubieke meters grond naar beneden. K. H. en J. D. alsmede de vrachtauto werden onder het zand bedolven. Hulp was onmiddellijk ter plaatse en na een half uur hard werken slaagde men erin D. uit het zand te bevrijden. De man leefde nog, doch klaagde over hevige pijn, terwijl hij bovendien een been had gbroken. Nadat hij door een dokter was verbonden, is hij per auto naar zijn woning gebracht De redding van den chauffeur verliep minder vlot Pas na een uur gelukte het hem te vinden. De man was bewusteloos en de geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is per auto naar de ou derlijke woning gebracht, nadat de burgemeester en de deken van Schinnen eerst den vader van het ongeluk ln kennis hadden gesteld. De ouders verloren door dit ongeluk hun kostwinnenden zoon. De moeder ligt mo menteel zwaar ziek in het hospitaal te Sittard. Zweedsche dulkbooten op onderzoek uit. Reuter seint uit Stockholm: Twee Zweedsche dulkbooten zijn van hier vertrok ken om een nabij de kust van Gotland drijvende mijn op te pikken. Volgens een mededeeling van de Zweedsche regee ring drijven er nog vele mijnen ln het noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan rond, de laatste over blijfselen van de Duitsche en Russische mijnenvelden uit den wereldoorlog. Ofschoon deskundigen van mee ning zijn, dat deze mijnen niet meer gevaarlijk zijn, wordt toch de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht genomen, om ongelukken te voorkomen. Plannen der Lindberghs nog in duister ge huld. Reuter meldt uit St. Vincent: De plannen van de Lindberghs. die heden weer van Santige (Kaap Verdische eilanden) zullen opstijgen, zijn zooals steeds, nog in duister gehuld. Men vermoedt echter, dat zij zich naar Dakar zullen begeven en vol gens berichten uit Parnambuco zouden zij voornemens zijn vandaar den Atlantischen Oceaan over te steken. AUTO IN KANAAL GEREDEN. Zes dooden. Reuter meldt uit Cairo: In de nabijheid der stad is een autobus, waarin 12 passagiers zaten, in een kanaal gereden. Zes der inzittenden verdronken, waaronder de chauffeur, de overige konden worden gered. Onder de geredden bevindt zich een moeder, die een baby in den arm hield. Geen tegenstelling tusschen landbouw en industrie, aldus minister Verschuur. Crisismaatregelen en prijs stijging. Gister is bij de behandeling van het begrootings- vraagstuk Economische Zaken in de Tweede Kamer nog eens door verscheidene leden de gelegenheid aangegrepen om de beteekenis van den landbouw voor ons land en de daaruit voortvloeiende nood-- zakelijkheid van de steunmaatregelen naar voren te brengen. In verband hiermee kwam ook de tegenstelling tusschen landbouw en industrie ter sprake. Even min als andere leden kon ook minister Verschuur deze tegenstelling zien. Hij houdt zich aan het woord van Xenophon: Gaat het doen boer goed, dan gaat het ieder goed. Langzamerhand heeft men den landbouwmaatregelen een constructief karakter ge geven; dat zal ook moeten gebeuren bij eventueele verdere maatregelen in het belang van de industrie. De regeering heeft ten opzichte van de industrie niet stilgezeten en zal ook in de toekomst niet stil zitten. Geen grooter triomf is er echter voor de in dustrie te bereiken dan in onderhandelingen met het buitenland. Met den heer Kortenhorst is de minister het eens dat vooral de industrie zelf mede moet aanpakken: vooral op het gebied van samenwerking is nog veel te doen. Hier ligt ongetwijfeld ook een taak voor de regeering: de minister gaf de meel- fabricage als voorbeeld. De minister acht het ver standig over de ordening van het bedrijfsleven niet te theoretiseeren en evenals bij de handelspolitiek, liever den practischen weg te bewandelen. Door de regeeringsmaatregelen zijn de prijzen in derdaad gestegen; toch blijkt uit de cijfers dat men onbillijk handelt door daarvan te hoog op te geven. Het ophalen van de tot beneden pari gezakte land bouwprijzen tot even boven nul is niet in strijd met het streven van de regeering naar een lager levens niveau. Met de handelsbetrekkingen met Rusland, waar naar eenige leden gevraagd hadden, gaat het in de goede richting; Rusland heeft echter doen weten dat het zich voor Nederlandsche koeien niet interesseert. Een beter systeem voor redres van den landbouw dan de prijsverbetering kent de regeering niet; dit is een zakelijke methode. Meer dan de bedrijfskosten mag niet vergoed worden; zoover zijn wij echter nog niet Over een onderhandelingstarief kan de minister thans nog niets zeggen; de besprekingen daarover met zijn ambtgenoot van Financiën worden nog voortge zet ITALIAANSCH AANBOD AAN AMERIKA. Betaling van L000.000 dollar op 15 Dec. I Uit Washington: Naar thans wordt vernomen heeft de Italiaansche regeering aangeboden op 15 December aA, den dag waarop de termijn der oorlogsschulden vervalt, aan Amerika al3 gedeeltelijke betaling 1 millloen dollar te voldoen. De Amerikaan sche onderstaatssecretaris van Financiën Phillips deelt mede, dat op het oogenblik onderhandelingen over de oorlogsschulden worden ge voerd met Finland, Cechoslovake en Letland. TWEE FRANSGHE VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Twee personen gedood. Parijs: In de buurt van Marseille zijn gister bij een luchtoefening twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst Beide machines sloegen te pletter. Een piloot kon zich met zijn parachute redden. Een waarnemer en de bestuurder van het andere toestel konden slecht# als lijken worden geborgen. INVAL BIJ BOOKMAKERS. 1200 Personen gearresteerd. Keulen: E ©nafdeeling S~A.-mannen heeft een inval gedaan in cLe kantoren van 21 bookmakers te Essen en niet minder dan 1200 personen gearresteed. Tal rijke a tres tan ter.s die weddenschappen hadden geslo ten, bleken steuntrekkers te zijn. Bij een der bookmakers bleek 05 procent zijner clientèle tot deze categorie te behooren. De autoriteiten hebben thans bepaald, dat alle steuntrekkende personen, die zich schuldig maken aan wedden, voortaan voor eenigen tijd naar een concen tratiekamp zullen worden gezonden. TWEE MEXICAANSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Twee dooden. Boven het militaire vliegveld te Mexico (stad) zija gister twee militaire vliegtuigen met elkander in bot- -!ng gekomen. De vliegtuigen waren aan het oefenen» Beide toestellen stortten naar beneden, waarbij twee personen gedood werden. TIEN DOODVONNISSEN IN DUITSCHLAND. Communisten, die een SA.-man hadden ge dood. De jury-rechtbank te Dessau veroordeelde tien com munisten, diee en S.A.-man hadden gedood, wegens moord ln gemeenschap ter dood en blijvend eerverlies. Reeds in Juli van het vorig jaar werden drie commu nisten wegens dezen moord ter dood. veroordeeld.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1