HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcL Alg. Kiesvereen. voor het Hoogheemraad schap Noordh. Noorderkwartier. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De heer Dekker ga&t accoord met het voorstel van B. en W\, omdat men zooveel mogelijk gelijkheid in de salarieeïing dient te brengen. Maar we leven snel, en inderdaad de eerste levensbehoeften stijgen snel. De heer Van Zoonen is het in den grond met zijn partijgenooten eens, maar in het college van B. en W. was n voorstel om 10 te korten en ook om te beginnen met 'n korting van f1200. Toen is 't college gekomen tot een accoord, dat m het voorstel van B. en W. belichaamd is en spr. is daarom gehouden aan het voorstel van B. en W. De Voorzitter beaamt, dat door bespreking het college van B. en W. tot dit voorstel is gekomen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren De Pree, en Raven. De commissie acht den post kosten straatverlich ting te laag geraamd en stelt voor den post met f350.te verhoogen, waarmede dan rekening kan worden gehouden met eventueele noodige uitbrei ding. B. en W. gaan hiermede accoord. Op de vraag van de commissie, of bij het voorko men van brand de vrijwillige brandweer van de Gymnastiekver. Sparta een voldoend aantal krach ten beschikbaar heeft, antwoorden B. en W. beves tigend. De heer De Pree is het niet geheel en al eens met dit antwoord van B. en W. en herinnert aan het begin van brand van „De Tijdgeest". Ook in andere gevallen was do opkomst van de leden van „Spar ta" onvoldoende. De practijk is anders dan het ant woord van B. en W. Dat omwonenden bij het uitbreken van den brand de hand aan do ploeg slaan, vindt de Voorzitter lo gisch, dat is burgerplicht, maar als do brand een maal woedt, zal toch wel een voldoend aantal leden van „Sparta" aanwezig zijn. Aan de gymnastiekver- eeniging zou een schrijven worden gericht, waarin op voldoend opkomen van de leden zal worden aan gedrongen. De commissie wil het subsidie aan de afdeeling Winkel van het Centr. Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies op het oude bedrag f75 terugbrengen en geen verlaging op dezen post toepassen. B. en W. kunnen zich met dit voorstel vereenigen. Voor onderhoud van tonnenloods en woning acht de commissie een bedrag van f 100 te laag, maar acht zij een bedrag van f300 daarvoor wel noodig. B. en W. achten het uitgetrokken bedrag voor onder houd wel voldoende, maar gezien den inmiddels ge- wijzigden toestand zijn veranderingen te verwachten. De woning is vrijwillig ontruimd, de meerdere kos ten die nu mochten worden gemaakt, zullen dan op 1933 drukken en willen B. en W. voor 1934 met een post van f100 volstaan. De heer Kamp schildert den toestand van het ge bouw en acbt het dringend noodig dat verbetering plaats vindt. De gebouwen zijn er noodig en onder houd is noodzakelijk, willen we niet aan nieuwe ge bouwen toekomen. De heer Dekker kan, gehoord de toelichting van B. en W. wel met het voorstel van B. en W. mee gaan. Als verbetering in 1933 reeds plaats vindt, kan de commissie met het antwoord van B. en W. accoord gaan. Op de vraag van de commissie of reductie op grondrente mogelijk is, deelen B. en W. mede, dat dit bij Ged. Staten in onderzoek is. De heer De Veer verheugt er zich over, dat B. en W. deze vraag bij Ged. Staten aanhangig heb ben gemaakt, want daar concludeert spr. uit, dat B. en W. toch ook wel iets gevoelen voor reductie. De heer De Pree merkt op, dat in den tijd van hoogconjunctuur de grondrente toch ook niet kon worden verhoogd en bij voorbaat zou spr. zich dan ook reeds tegen verlaging van grondrente kunnen verklaren. Het bestaan van een zangvereeniglng acht men in de commissie niet een zoodanig gemeentebelang dat het verleenen van subsidie gewenscht is, maar de minderheid der commissie wil zich niet geheel tegen het toekennen daarvan verzetten, gezien het nadeelig saldo dier vereenigmg. Eén lid der commissie wil den post intrekken, er op wijzende, dat een andere zangvereeniging haar best doet zichzelf te bedruipen en zonder sub sidie, en verwacht mag worden dat dit ook moge lijk is voor de in dezen post bedoelde vereeniging „Westfrisia". B. en W. handhaven hun voorstel. De beer De Pree maakt zich bekend als het lid dat de subsidie wil schrappen. Als bestuurslid van de andere zangvereeniging heeft spr. al zijn best gedaan om geen beroep te doen op gemeentelijke subsidie. Het nadeeiig saldo van „Westfnsia" is ont staan door de dure dingen die Westfrisia op touw heeft gezet, als operettes e.d. Aan het geven van deze subsidie is een groote consequentie verbonden, want meerdere vereenigingen zouden dan wel om subsidie kunnen aankloppen. Iets anders is de har monie, daarmee is een gemeentebelang gemoeid. De Voorzitter zegt, dat alleen op verzoeken om subsidie is ingegaan en daaronder ook van „West frisia", al is dan de subsidie met 20 verminderd. Elk geval zal op zichzelf worden behandeld. Het op voeren van operette s vraagt meerdere kosten, en nu is het maar de vraag of men uaar waarde aan hecht. De heer Dekker noemt de zang een stuk on derwijs, een stuk opvoeding en daarom :s spr. voor een subsidie van f40. Verschillende oorzaken kun nen er zijn voor een tekort Het bestaan van een andere zangvereeniging, zonder subsidie, is geeu motief om subsidie voor „Westfrisia" in te houden. De heer Kamp stelt de prestatie van de harmonie op hoogen prijs, maar de raad heeft bij het verlee nen van subsidie daar niet op aangedrongen. Spr. is het niet met den heer De Pree eens, dat West frisia grootscheepsch do&t, het is een gevolg van opklimmen. Spr. betreurt dat naast „Westfrisia" in onze gemeente een andere zangvereeniging is opge richt. De heer De Pree zegt, dat hij het werk van„West- Jricia" wel waardeert, maar spr. heeft er bezwaar tegen dat de gemeente daar subsidie voor geeft. De arbeiderszangvereeniging is opgericht om even tueele avonden van arbeidersverenigingen op te luisteren, niet om naast „Westfrisia" maar een an dere zangvereeniging te hebben. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 6-tegen 1 stem, die van den heer De Pree. Hierna wordt gepauzeerd. Na heropening wordt de behandeling van de be grooting voortgezet. De commissie wil de subsidie voor „Oud-Westfries land" ad f 10.schrappen, terwijl B. en W. deze sub sidie willen handhaven. De heer Dekker wijzigt zijn in de commissieverga dering ingenomen standpunt en gaat met B. en W. mee. De heer De Pree wijst daarentegen op opheffing van instellingen, die ten algemeene nutte zijn opge richt, zooals de Gezondheidscommissie en wijst ver der op de besnoeiingen die t.a.v. het onderwijs plaats vinden en spr. handhaaft daarom zijn standpunt. Spr. gevoelt niet veel voor die dingen. De heer Van Zoonen weet niet of de door den heer De Pree genoemde handelingen door de regeering zijn sympathie hebben, maar spr. ziet niet in dat de Raad ta.v. dit onderwerp de sporen van de regeering moet drukken. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten geen sub sidie te verleenen. Voor subsidie stemden de heeren Dekker, Van Zoonen en de Voorzitter. Werkobjecten. Wat de werkverschaffing betreft, wijst de commis sie op het straks te behandelen voorstel-Van Zoonen tot het stichten van een sportterrein en schort de commissie haar oordeel op. Door een deel der commissie wordt het wenschelijk geacht, dat door B. en W. zal worden overwogen of er niet eenig werk van gemeentewege ter hand kan worden genomen en iets tot stand kan worden ge bracht, waarmede eenig nuttig profijt kan worden berei kt. Het tot stand komen van een baggerregeling wordt wenschelijk geacht B. en W. antwoorden dat aan het verkrijgen van nuttige werkobjecten, die liggen binnen de draag kracht der gemeente, voortdurend de aandacht wordt geschonken. In de uitgetrokken posten zullen B. en W. geen wijziging aangebracht wenschen te zien. De heer De Pree keurt het af, dat de Burgemeester en Wethouder Brugman aan den Wethouder Van Zoonen hebben overgelaten om mot een financieel verslag te komen over een werkobject. Als B. en W. dat gezamenlijk hadden gedaan, zouden we niet do onverkwikkelijke zaak hebben gehad dat we nu twee begrootingen hebben. Typeerend is dat naderhand de Burgemeester 'n nadere berekening heeft overgelegd. Het zou den heer Van Zoonen zeker wel aangenaam geweest zijn als het voorstel of de berekening van het geheele college was afgekomen. De Voorzitter wijst er op, dat toen de commissie vergaderde, reeds bekend was dat de heer Van Zoo nen met een voorstel zou komen Spr. heeft toen reeds direct verklaard dat hij in de huidige omstandighe den zijn stem niet aan dat voorstel zou geven. Dat na het voorstel van den heer Van Zoonen, de burge meester met een andere berekening is gekomen, was zijn goed recht. De heer Van Zoonen deelt mede. dat toen in Sep tember in de vergadering van B. en W. de begroo ting ter 6prake kwam en daarop uitgetrokken waren f3200 voor werkverschaffing in de Wieringermeer en f 1800 voor steun aan werkloozen. spr. het idéo aan de hand heeft gedaan om de gelden voor bedoeld werkobject te besteden. De leden van het college gin gen daar niet op in en in een latere vergadering is gezegd, dat spr. dan maar een voorstel met begroo ting moest inleveren. De Voorzitter deelt mede, dat een baggerregeling hier steeds op moeilijkheden schijnt af te stuiten. De heer Kamp vraagt waarom dat hier geen ge makkelijke taak is. Spr. noemt de bezwaren van te werkstelling in de Wieringermeer en er zijn ook be langrijke bedragen voor de gemeente mee gemoeid. Daar staat tegenover dat vele kleine tuindertje's en boertjes finantiel en ook lichamelijk niet in staat zijn tot baggeren. Spr. denkt dat B. en W. zich de laatste 2 jaren niet met de baggerregeling hebben bemoeid, maar spr. acht een dergelijke rege ling een goede oplossing. De vrees dat men er te vei moe gaat, bestaat, maar laten we een proef ne men. Van morgen is een adres daartoe ingekomen van de afdeeling Winkel van den Neutralen Bond van Boeren en Tuinders. De heer De Pree onderstreept .het betoog van den heer Kamp. Het bestuur van den Neutralen Bond ha-.1 onder zijn leden een 14-tal leden die voor een derge lijke regeling in aanmerking komen, al zullen na tuurlijk niet leden van den Neutralen Bond er ook voor in aanmerkine komen. De Secretaris merkt op. dat in het adres geen spra ke is van de baggerregeling. maar dat gevraagd wordt werkloozen bij particulieren te werk te stellen. Tegen dit laatste heeft de Minister zich steeds ver zet en ook nu nog steeds geen toestemming daar toe verleend. De heer Kamp zegt dat steeds de bedoeling is ge weest de baggerregeling. De Voorzitter zegt dat hier weinig bagger werd ge bruikt en geen pramen aanwezig waren, maar B. en W. zijn bereid het vraagstuk in behandeling te ne men. De heer Kamp zegt, dat onder de baggerregeling ook is opgenomen het slooten en het over het land bron gen van de snecie. Laten we ons licht opsteken bij andere gemeenten. De Voorzitter zegt toe, dat dit zal gebeuren en als een dergelijke regeling ls uit te voeren, zullen B. en gaarne meewerken. De belastingen. Door een deel der commissie wordt ernstig bezwaar gemaakt tegen een verplaatsing van de gemeente van de eerste naar de derde klasse der gemeentefondsbe lasting. Daardoor toch worden reeds inkomens van f500 en f600 aangeslagen. Overgaan naar de tweede klasse zou misschien nog te overwegen zijn, doch is evenmin gewenscht. Noodgedwongen zou een deel dev commissie bereir zijn de progressie prijs te geven en met behoud van een plaatsing in de eerste klasse on alle aanslagen een gelijk getal opcenten heffen. Een ander deel der commissie is van meening dat er door de personeele belasting belangrijke lasten werden gelegd op hen, die geheel geen inkomen heb ben en acht het niet, onbillijk, dat daar, waar nog in komen is. iets wordt bijgedragen. B. en W. wijzen er op dat de tijdens de behande ling der begrooting ingevoerde kortingen op ri.iks- uitkeeringen het noodig gemaakt hebben, dat de in komsten steeds moesten worden opgevoerd. B en W. zfjn dan ook ten deeie van meening. dat het treffen van de allerlaagste inkomens zoo lang moge lijk dient te worden uitgesteld terwijl er ook 'n mee ning is, dat meedragen, hoe bescheiden ook, in d» lasten geoorloofd is. De meerderheid van B. en W stelt voor in de eerste klasse te blijven en 80 opcen ten te heffen op alle aanslagen. De Voorzitter verdedigt het plaatsen van do gemeen te in de derde klas, zij het noodgedwongen. Er moe ten nu eenmaal kasmiddelen komen, maar spr. zou zich tenslotte kunnen neerleggen bij een plaatsing in de tweede klasse. De heer Dekker gevoelt het meest voor het voorstel van de meerderheid van B. en W., Ie klasse en 80 op centen te heffen op alle aanslagen. Spr. is er mee te vreden, omdat thans een sluitende begrooting is ver kregen. Als een toevlucht wil spr. de plaatsing in de tweede of derde klasse bewaren. De heer Kamp acht de inkomstenbelasting de zui verste belasting en wü daarom de gemeente geplaatst zien in de tweede klas. Niet alleen de kleine inko mens moeten dan belasting betalen, maar ook de hoo- gere inkomens worden in de hoogere klasse ge plaatst. De heffing van opcenten op de personeele be lasting is schandelijk als er geen inkomen is. De heer Dekker zou de opcenten op personeele belasting willen schrappen als de gelden via de in komstcnbelasting binnenkwamen. Spr. wil echter een tweede aanslag op de kleine inkomens tegen gaan. De heer Van Zoonen zegt ook, dat het goed is eenige reserve te behouden en daarom wil de meer derheid van B. en W. in de eerste klas blijven. De heer De Pree wijst er op dat als de gemeente in de eerste klas blijft, de commissie bereid is de progressie te laten varen. Spr. wijst er den heer Kamp op, dat de groote inkomens beter een hoogere belasting kunnen betalen dan de kleine inkomens. Bij de invoering van de finantieele regeling tusschen rijk en gemeenten heeft de heer Kamp zijn blijd schap uitgesproken dat nu de hooge inkomens wor den ontlast. De heer Do Veer begrijpt niet, dat waar de meeste gemeenten derde klas reizen, onze gemeente eerste kias wil blijven reizen. Toon maar dat je arm bent, zegt spr. T.a.v. de subsidie voor werkverschaffing zal het ook beter zijn in de derde kias te zijn dan in de eerste. Spr. wijst verder op de verandering van de grondslagen der tarieven en laten we dan odk de menschen geen rad voor de oogen draaien. De heer Kamp herinnert zich niet, dat bij een dergelijke verklaring heeft afgelegd en hij begrijpt niet, dat de heer De Pree, als S.D.A.P.'er zich kan verklaren voor de heffing van opcenten op de per soneele belasting inplaats van de inkomsten te treffen. De heer De Pree zegt, dat de opcenten op de per soneele belasting toch geheven blijven en om wat te redden voor de kleine inkomens, prefereert spr. plaatsing in de eerste klas. Spr. handhaaft zijn op merking over de uitlating door den heer Kamp. Met 4. tegen 3 stemmen wordt besloten de gemeen te in de eerste klas te rangschikken en 80 opcenten te heffen; tegen stemden de heeren Kamp, De Veer, ep de Voorzitter. Aan diverse opmerkingen van de commissie zul len B. en W. aandacht schenken. Snbsldi8n. Aan Winkelt Harmonie werd f80 subsidie ver leend, aan de Ned. Ver. tol afschaffing van alcoho lische dranken f 10, aan de Handelswinteravond- school te Schagen f 10. Afwijzend werd beschikt op een subsidie-aanvrage van de Politiescbietvereeniging „Schagen en Om streken". Do begrooting wordt vervolgens vastgesteld. De begrooting van het Algemeen Burgerlijk Arm bestuur en die der Gemeenschapplijke Gasfabriek gaven de commissie geen aanleiding tot bemerkin gen. Ze worden ongewijzigd vastgesteld. Reductie op landpacht. Door de afdeeling Winkel en Nieuwe Niedorp van den Nederl. Bond van landpachters- en hypotheefciboe- ren la verzocht op de pacht van het perceel land, In gebruik bij C. Boor voor 1933 50 pet. reductl» te ver leenen. B. en W. stellen voor evenals vorige Jaar 50 pet reductie te verleenen. Aldus wordt besloten. Een percoel, ln huur bij C. Boor tot 31 December 1933 komt op genoemde data uit de huur De tegen woordige huurder heeft te kennen gegeven niet meer voor «sn nieuwe kuurperiode ln aanmerking te wil len komen. B. en W. stellen voor genoemd perceel opnieuw te verhuren» doch ln verband met de tijdsomstandighe den voor slecha 2 jaren en wel bij Inschrijving. De heer Kamp prefereert publieke verhuring. De Voorzitter licht toe. dat de bedoeling ls inschrij ving bij sollicitatie, nadat de huur Is geschat. Zelfs is een norm genoemd en daarna gegadigden op te roepen. Waar het maar één perceel betref.t zal de heer Kamp zich niet tegen het voorstel verzetten. Na eenige bespreking wordt zonder hoofdelijke 6temming conform het voorstel van B. en W. besloten. Ontheffing schoolgeld. Aan W. v. d. Loo te Winkel en T. Schaafstra te Nieuwe Niedorp wordt voor 9/12 ontheffing van schoolgeld (Ui.O.) verleend. Door Mevrouw G. Wit, Wed. J. Boots, wordt ver zocht het Jaarlijksch onderhoud van een haar toebe- hoorend graf op de algemeene begraafplaats alhier voor de gemeente te nemen, waar tegenover zij aan de gemeente een afkoopsom wer.echt te betalen van f 1M. B. en. W. stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken. Goedgevonden. Het stichten van een sportterrein en zwew- gelegenheld. Van den heer P. van Zoonen, wethouder, la het volgende voorstel Ingekomen: De Gemeente ga over tot aankoop van een perceel welland aan den Lutjewlnkelderweg, eigendom van den heer G. Nobel en door dezen beschikbaar gesteld voor een prijs van f3500.per HA. Genoemd perceel leert zich uitstekend voor het stichten van een sportterrein met zwemgelegenheid. De werkzaamheden die hieraan verbonden zijn, te la ten verrichten door werkloozen en steuntrekkenden, ln dien zin, dat zij die trekken uit een werkloozenkas. drie dagen zullen trekken en drie dagen zullen wer ken, ongeorganiseerden eveneens te werk te stellen, maar niet de volle week. om te voorkomen, dat zij meerdere Inkomsten zouden hebben dan de ge organi seerden. De voorlooplge begrooting wtist aan: lasten f 8123; verwachte subsidie provincie f 500, blijft f 7623; baten f 600., n.1. bijdrage voetbalvereenlging f 150, idem Sparta f 110, idem voor zwemgelegenheid f 250, huur f 30. andere baten f 60. Voor heffing van plaatselijke belasting bjj wed strijden e.a. ls nog niets berekend. Jaarlijks zou moeten worden betaald aan rente f 4CO en zoo de leening b.v. ln 20 jaren zou moeten worden- afgelost, f 400 per jaar aflossing. Het bedrag aan rente zal echter jaarlijks door af lossing verminderen, zoodat het bedrag dat de ge meente ulth aar gewone middelen moet bijpassen» zeer miniem ls en van geen overwegend bezwaar om tot uitvoering van dit werk over te gaan. Een andere begrooting van kosten. Een door den Voorzitter opgezette begroottlng geeft aan een totaal aan kosten van t 11188. n.1. arbeidsloon f 2340, aankoop van gronden en kosten i 5562, diverse uitgaven f 32S6. De geheele transactie escht dus. aldus het rapport van den Voorzitter, eventueel een geldleening van ongeveer f 11.200. Indien deze geplaatst zou worden tegen een rente van ten hoogste 5 pet, zou dit vorderen aan rente f 560 en Indien de leening geplaatst zou worden op een aflossingtermijn van 30 Jaren zou de aflossing vrijwel f 375 per jaar bedragen, hetgeen dus tesamen vormt f 933, welke som jaarlijks met f 28 zal dalen. In alle ondordeelen is aan het Ingediende plan vastge houden, alhoewel een eenvoudiger uitvoering van de eventueele combinatie zeer wel mogelijk blijkt. Het spreekt vanzelf, dat indien het tot uitvoering zou komen een nadere berekening door een technicus noodig zou zijn. De eerste vraag blijft echter, evenals bij een vroe gere bespreking in deze of de Raad zich voor de stich ting van een sportterrein verklaart en of de Raad voelt voor combinatie met zweminrichting ja of neen. Wat een zwemgelegenheid betreft, dient wel zeer ernstig onderzocht of het zwemwater betrouwbaar ge noeg is te achten met het oog op de volksgezondheid. Kennende den toestand van verschillende invloeiende slooten en het hier bedoelde zwemwater en wetende de de zeer weinige stroom er.- dus ververschlng die ter plaatse bestaat ls dit temeer een vraag van groot ge wicht Natuurlijk bepalen de uitgaven zich niet alleen tot aflossing en rente, doch zijn voorts te verwachten grond- en polderlasten, personeele belasting, onderhoud, beplantingen enz., toezicht en administratie, tesamen ruina f 200. Het ingebruik nemen door verschillende vsreenlgingen dat zeer is toe te juichen, zal natuurlijk diverse be moeiingen met zich brengen en zal Indien dit niet door B. en W. wordt behandeld, een commissie zijn aan te stellen, die deze zaak geheel ter hand neemt. Verder ls nog ingekomen een schrijven van den heer Honingh, waarin deze wijst op een aan hem toebehoo- rend terrein en andere in de nabijheid van de openbare school liggende terreinen. Adressant vindt een dergelijk terrein verkieselijker boven een terrein aan den Lutje wlnkelderweg. Te Lutjewinkel is reeds een terrein voor de kinderen daar. Een sportterrein aan den Lutjewin- kelder weg is reeds eerder, zonder succes, geprobeerd. Een hoogere bijdrage van de gymnastiekvereenlging zou z.'. wel te verwachten zijn. Combinatie zwemgele- genheidsportterrein acht spr. niet wenschelijk. De voorsteller herinnert er aan hoe hij tot het doen van dit voorstel ls gekomen, n.1. om voor de gelden be steed aan werkverschaffing, iets blijvende ln de ge meente te krijgen. Spr. geeft toe, dat zijn begrooting met enkele dingen verhoogd moet worden, cmdat hij met de kosten van 6ommige zaken niet bekend was. Maar spr. kan zich ook niet vereenigen met de begroo ting van den burgemeester, omdat daarop z.1. te bezui nigen valt Spr. zal door afwezigheid van den Burge- meester de begrootingen niet bespreken, maar zou wil len dat de raad zich in principe uitsprak en dat B. en W. dan ln den kortst mogelijken tijd een plan doen map ken. nadat tusschen den Burgemeester en spr. overleg is gepleegd. De Voorzitter vreest bij voorbaat reeds dat er geen goede, zwemgelegenheid op die plaats zal zijn te sticn- ten. De heer Van Zoonen deelt mede, dat reeds besloten was dat het water scheikundig zou worden onderzocht, maar mede door ongesteldheid van den Burgemeester la het er nog niet toe gekomen. De heer Dekker verklaart zich voor de stichting van een sportterrein en zwemgelegenheid, maar laten B. en W. dan gezamenlijk een paar plannen aanhangig ma ken. Spr. hoopt dat de plannen zullen getuigen van een eenvoudige uitvoering. De Voorzitter acht het onder de huidige omstandig heden voor de gemeente ondoenlijk om een dergelijk groot werk uit te voeren. Hoe ook de kosten zullen zijn, de uitgaaf zal in de eerste jaren voor onze overbelast» gemeente een groot bedrag vorderen. Spr. noemt meer dere jaarljjksche belangrijke uitgaven, voor schoolbouw, wegenoverdracht enz. Waar het particulier Initiatief zoo gering is, waarom moet dan de gemeenteraad deze zaak aanpakken? Laat het Initiatief van particulieren uit gaan, subsldleering door de gemeente is dan wat anders. De heer Van Zoonen meent juist dat het ontbreken van de gelegenheid, oorzaak is, dat men met tientallen naar Nieuwe Niedorp te zwemmen gaat, en dat de voet balelftallen te Nieuwe Niedorp grootendeels worden ge vormd door jongens uit onze gemeente. Het oordeel trouwens over sportterrein en zwemgelegenheid ls do laatste Jaren belangrijk gewijzigd, wat spr. met voor beelden aantoont. Spr. verwacht dat de sportverrichtin gen ook hier groote toeloop van menschen zullen krij gen, evenals elders. Wat de kosten betreft, laten we do gelden besteden voor Iets blijvends. Ook de regering zoekt naar werken, de overheid heeft te zorgen voor werkgelegenheid. De heer De Veer maakt den heer Van Zoonen zijn compliment over de wijze waarop hij zijn voorstel heeft gedaan en verdedigd. In dezen tijd met eerf dergelijk voorstel rond te loopen, daartoe behoort moed. Even wel ook spr. meent dat deze zaak van particulieren dient uit te gaan. De heer Kamp la tot de conclusie gekomen, dat een sportterrein en zwemgelegenheid niet aan de Lutje- winkelder weg gesticht kunnen worden. Als er een sportterrein moet komen, moet het er één worden, dat ons ln alles voldoet; ln principe ls spreker daar niet tegen. De hoer Van Zoonen zegt niet te zweren bij het door hem genoemde terrein; 't gaat bij hem om 'n uitspraak van den raad, waarbij B. en W. wordt opgedragen met plannen te komen. De heer Kamp oordeelt dat hier, zoolang de kanali- ratle niet is uitgevoerd, geen goede zwemgelegenheid Ls te stichten. Do principleele uitspraak van den raad, dat B. en W. met plannen komen, andere mogelijkheden onder de -ogen te zien en met afgeronde voorstellen te komen. Ls, dat met 4 tegen 3 stemmen een dergelijke opdracht aan B. en W. wordt verstrekt Tegen stemden de hoe ren Kamp, De Veer en Brugman. De rondvraag. De heer Dekker dringt er op aan, dat de kwestio over de aanrijding van een paar lantaarns tot oplos sing komt, omdat verlichting noodig Ia Hierna volgt sluiting. Deze vereenigJng vergaderde gisteren ln Café Cen tral te Alkmaar, o.m. ter bespreking van de aan te nemen houding bij de herstemming op a s. 13 Decem ber. De voorzitter, de heer K. Breebaart te Kolhorn, gaf allereerst een overzicht van de in de 4 districten ver kregen resultaten, en kon, in overeenstemming met de meening der vergadering vaststellen, dat zij, waar de Alg. Kiesvereen. hier den strijd had te voeren te gen de verbonden 6 politieke partijen, met groote te vredenheid op het behaalde succes kon terugzien. Wat de herstemming aangaat, was de vergadering unaniem van oordeel, dat in het district Purmerend waar 2 harer candidaten in herstemming kwamen, geen advies dient te worden gegeven. Uitvoeriger waren de besprekingen over de aan fo nemen houding in het district Den Helder, waar 2 candidaten der politieke partijen met elkaar in her stemming komen. Vrij algemeen was men van oor deel, dat de Alg. Kiesverecniging zich hierin geen partij moest stellen en men dien strijd maar moest overlaten aan de 2 bevriende partijen. Niettemin was men het er algemeen over eens, dat de wijze, waarop woordvoerders der S.D.A.P.meeningen verkondigden, die de vrijheid van gedachten, de democratie en de zuiverheid van strijd voeren in gevaar brachten, het uitgesloten was, ook maar zijdelings steun te verlee nen. Met betrekking tot het district Alkmaar, waar 2 candidaten der Alg. Kiesverceniging in herstemming komen met 2 der politieke partijen, werd de hoop uit gesproken, dat de candidaten dor Alg. Kiesvereeni- ging zouden worden gekozen, ook al. ten einde meer rechtvaardiging te krijgen in het aantal zefcR dat dan 8 zou zijn, terwijl het aantal uitgebrachte s'om men op een zetelaantal van 10 aanspraak geeft. Onder applaus der vergadering werd den secretaris dank gebracht voor den ijver en de toewijding, voor de belangen der Alg. Kiesver. bij deze verkiezingen aan den dag gelegd. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 28 November. Uitspraken van 21 November. Corn. v. N. Heiloo, vertegenwoordiger Heiloo, verduis tering en v&lsche aangifte. Eisch 6 maanden. Verduis tering vrijgesproken; valsche aangifte f 100 boete of 50 dagen. Adriaan Gr., Helder, zedenmisdrijf art. 250 Bis straf recht. Eisch 7 maanden gev. Uitspraak 4 mnd. gev. Leendert Pr., visscher, Egmond aan Zee (in voorar rest), diefstal onder verzwarende omstandigheden. Eisch 1 jaar interlocutoir, vonnis onderzoek niet volledig. Her vatting op 12 December. Dirk V., woonwagenbewoner Wieringerwaard. Hooger beroep. Vonnis Kantonrechter Schagen, niet ontvanke lijk verklaard. Corn. de Gr., burgemeester N.- en Z.-Schermer. Een voudige beleediging; 8 dagen aangehouden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6