De onregelmatigheden in de jchermer. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Sparta-nieuws. Wethoudster staat terecht. EISCH DRIE MAANDEN. Het drama te Nieuwkoop. De ex-yeldwachter gevonnist. KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Marktberichten. Gescharrel met geteekende blanco manda ten, waarvan later het bedrag door den gemeente-bode werd ingevuld. Nadat de vorige week voor de meervoudige strafka mer der Arrondissementsrechtbank te Alkmaar de burgemeester van Zuid-en Noordschermer ter verant woording was geroepen terzake aanrandig van eer en goeden naam, stond gister de 57-jarige Neeltje Sm., echtgenootc van den huisschilder T. Slooten, en wet houdster dier gemeente, terecht, terzake haar ten Jaste gelegde strafbare feiten, breedelijk omschreven in een dagvaarding, die wij in ons nummer reeds in haar geheel opnamen, en die in het kort hierop neer komt, dat aan de houdster der wetten van N - en Z.- Schermer ten laste was gelegd, met of zonder wel willende medewerking van den heer Burgemeester, zich te hebben schuldig gemaakt in haar officieelc kwaliteit, aan het valschelijk opmaken van mandaten ter uitbetaling aan werklieden der gem. werkver schaffing, tot een bedrag van f 120, welke mandaten zij met den burgemeester valschelijk zou hebben geteekend. In het tijdvak van 26 tot 31 December zou dus zijn uitgekeerd door den bode Waterdrinker bo ven gemeld bedrag, o.m. aan de werklieden T. Kluit en C. Broertjes, alhoewel haar bkend was, dat alle op het bevelschrif voor uitbetaling voorkomende werklieden niet bij de gemeentelijke werkverschaf fing, doch in dienst van den aannemer A. Holman hadden gewerkt» In dit proces, eenig in het 300-jarig bestaan van do Schermer, waren als getuigen charge gerequiroerd bode Waterdrinker, de werklieden Kluit en Broertjes, de aannemer Hofman en voorts de heeren J. Kieft, J. Pilkes, J. Waterdrinker en F. Posch. De verdediger van de wethoudster was zooals ook reeds gemeld, Mr. J. E. W. Duijs uit Den Haag. De verdachte wethoudster, 'n eenvoudig, zwart be hoed en gocostumcerd klein vrouwtje, dat de voor lezing dor dagvaarding heel goed doorstond, werd daarna onderworpen aan een traditioneel inleidings- verhoor en gaf toe niet te hebben geweten dat de ge tuige J. Posch als oudste wethouder zou zijn aan gewezen om de mandaten te teekenen. Voorts vertol- de zij, dat de aannemer Hofman er met haar op het raadhuis over had gesproken, om de arbeiders van wege de gemeente een toeslag te geven, hetgeen la ter door den Raad met algemeene stemmen werd aangenomen. Dok verdachte had daartoe haar me dewerking verleend, aangezien zij dit in het voor deel achtte van de arbeiders in de gemeente N. en Z. Schermer, Hoewel zij niet van oordeel was, dat toestemming der regeering noodig was, had zij de toestemming van de regeeriug verzocht. Deze toe stemming werd geweigerd, doch des ondanks wer den toch do mandaten geteekend, zooals zij na lang onderhandelen toegaf. Het geld werd uitgegeven voor werkeloozen-uitkeenng en niet voor andere din gen. Deze mandaten hielden geen verband met de regeeringstoestemming, hield de oude dame, die heel goed van den tongriem was gesneden, welk flux de bouche een wethoudster natuurlijk past, hardnekkig vol. De veldwachter had haar f 140 ter hand gesteld, waarvan zij dacht dat zij bestemd waren voor de werkloozenondersteuning, hetwelk later bleek, dat dit niet het geval was. Aan den heer Hofman had verdachte te Alk maar gelden in een café uitbetaald, 'n geste, die de president voor een wethoudster vreemd vond. Burgemeester De Groot gehoord. Allereerst werd als getuige décharge burge meester De Groot gehoord. Deze gaf toe dat oudste wethouder Posch bestemd was de mandaten te tee kenen, doch uit een oogpunt van efficiency werd daarvan wel eens afgeweken. Met medeweten van bet College van B on W. was mevrouw Slooten aangewezen voor de behandeling van sociale aange legenheden. Met aannemer Holman had de burge meester geconfereerd Persoonlijk hield getuige zich aan de voorschriften der regeering. Een regeerings- telegram was ingekomen, waarin alle toestemming betreffende werkloozentoeslag was geweigerd, waar van ook verdachte op de hoogte was. Met Hofman had burgemeester dienaangaande niets afgesproken. Voorts verklaarde getuige mandaten geteekend te hebben, waarvan hij wist, dat zij formeel correct waren, op het financieele had hij niet gelet. De pre sident verbaasde er zich over dat de burgemeester er niet op gelet had, dat mannen uit de N. en Z. Schermer werkten aan den Provincialen weg on der auspiciën van Hofman. De bode Waterdrinker was in hoofdzaak belast met den toeslag der werk lieden, wat echter de president weer niet juist achtte. Hier ontwraakte ook de officier uit zijn voorge wende onverschilligheid om den burgemeester te vragen, hoeveel menschen er werkten en of daar aan niet te vel werkeloozen aan bet w erk waren ge steld. De burgemeester repliceerde dat deze tewerk stelling verschillend was. Soms 6 soms 10. Controle op in goed vertrouwen aangeboden mandaten acht te de burgemeester niet mogelijk. Er werd voornamelijk gelet op het formcele of.het mandaat goed was ingevuld. Er was een blanco cre- diet toegestaan om door Hofman gefinancierd te worden. De officier was dankbaar, maar niet voldaan! Hierop vervolgde de president zijn interview en deelde de getuige mede, dat getuige, burgemeester De Groot dus, bij den rechtercommissaris had ver klaard, een mandaat te hebben geteekend, waarvan hij verzuimd had na te zien, waarvoor de gelden bestemd waren. Indien hij zulks had gedaan, zou hij hebben gemerkt, dat die gelden niet voor de werkverschaffing bestemd waren. De burgemeester antwoordde, dat hij een dergelijke verklaring zóó niet had afgelegd. De verdachte zelf legde daarop deze aangelegen heid aan de rechtbank uit en kor uit haar uitvoe- versla* gedistilleerd werden, dat het er in de 300-jarige Schermer gemoedelijk toeging. Mr. Duys stelt vragen. Mr. Duys, voor het eerst in actie komende, wilde aan Burgemeester vragen, hoe het met die manda ten ging, waaruit bleek, dat het geld van het man daat, dal verdachte teekende, was alreeds in het bezit van de arbeiders, waarvoor het geld bestond. Aan de mandaten bevond zich geei staat van ge gadigden voor de uitkeering. De bode, die het man daat opmaakte, had een voorschot uit de gemeente kas en de gelden van het mandaat, waren bestemd voor een volgende uitbetaling, waarvan men niet kon vaststellen, dat die loonbetaling valsch was. Het bedoelde mandaat, waarover het gaat, was ter teekening- aangeboden aan de verdachte, was in blanco, doch het bedrag werd later ingevuld door den bode. Hoe de onregelmatigheden ontdekt werden. Hierop werd gehoord de vee- en wethouder J. Posch die gewoonlijk de mandaten teekende, en de aanmer king had gemaakt op een stuk, waarop werklieden stonden, die als werkeloos stonden ingeschreven, die aan den Dijk werkten. Toen kwam uit dat deze man daten door mevr. SlootenSmit werden geteekend. De wethouder wilde de zaak nog sussen, doch de ge meente-ontvanger, die de verdenking koesterde, dat er geld „achterover werd gedrukt" was er vóór den officier van justitie op de hoogte te stellen. De president vroeg omtrent dit precaire punt de verdachte, die zich beriep op het feit, dat wethouder Posch wel degelijk kennis droeg van de regeling en daaromtrent had gezegd: Dat gaat zoo wel goed! Ge tuige Posch bleef echter volhouden te hebben gewaar schuwd, dat het zoo niet goed ging. De burgemeester, naar voren geroepen, verklaarde dat Posch afwezig was op een vergadering van B. en W., waar een dusdanig besluit was genomen, doch dat het hem later was meegedeeld. Mr. Duijs brengt naar voren, dat getuige Posch door verdachte is ingelicht, waarop Posch repliceert, dat verdediger aan de deur van den burgemeester moest kloppen, die had met verdachte deze zaak opge knapt. De bode-veld wachter gehoord. Volgt'dc bode-veldw. Waterdrinker die verklaarde 'n voorschot gehad te hebben van f 100 t.e. de werk- loozen te betalen en de burgem. had hem opgedra gen om de door hem opgemaakte mandaten, te doen teekenen door de verdachte. Hem was opdracht gege ven aan Broertjes en Kluit wekelijks uit te betalen f 12 per week. Voorts had hij voor 12 menschen een mandaat van f 120 doen teekenen. Van een offer der arbeiders aan aannemer Hofman had getuige niets vernomen. De vrouw moest dit geld meehebben on. aan Hofman uit te betalen en zij moest met de bus mee om dit in Alkmaar aan Hofman uit te betalen. Doch het bleek dat verdachte niet eens met die bus is meegegaan. De getuige Waterdrinker verklaarde voorts dat de burgemeester er bij was geweest, wat de burgemeester, desgevraagd, 'n pertinente leugen noemde. De veldwachter verklaarde voorts dat de uitbeta ling van dit mandaat binnen een uur plaats had en niet 8 dagen, zooals verdachte beweerde. Mr. Duijs vermoedde, dat hier een misverstand plaats heeft gehad en toont aan dat verdachte niet met bedoelde bus, maar wel later vertrokken was om een vergadering bij te wonen, met wethouder Wester hof te Alkmaar. Volgde een nogal hartochtelijke scène tusschen Mr. Duijs en de veldwachter. Getuige Waterdrinker verklaarde ook nog *n ge sprek te hebben bijgewoond tusschen verdachte en den burgemeester, waarbij was overeengekomen om zich niet aan het ministerieele verbod te zullen sto ren. Dit noemde verdachte een leugen. Verdachte gaf hierop een uitvoerig verslag, wat zij op den dag van dc ontvangst van het geld had gedaan. Ook verweet zij Waterdrinker, dat hij misbruik had gemaakt van zijn uniform door de menschen uit te hooren. Na de pauze. Na een uur pauze werd voorgeroepen de gemeente ontvanger J. Waterdrinker, vader van den veldwach ter, die desgevraagd verklaarde, dat hij de beruchte f 120 had uitbetaald aan zijn zoon, die, zooals reeds gezegd, tevens gemeentebode !s. Ook had de heer Wa terdrinker uitbetaald, de mandaten waarop Broertjes en Kluit voorkwamen. Op dit mandaat van f 120 had feitelijk maar f 23.60 moeten voorkomen en toen kreeg de ontvanger argwaan en werd de zaak aanhangig ge maakt. De verdachte merkt hier nog eena op. dat werkloozen, die geen werk konden krijgen, evengoed een uuloon als steun ontvingen. (We gelooven, dat een goochelaar in de Schermer nog wat zou kunnen leeren). De ontvanger merkte in een conversatie met mr. Duys nog sarcastisch op met betrekking tot de sta ten en mandaten, dat deze manier In elk geval niet uitkwam De aannemer Hofman, een promonente figuur in deze financieele dorpstragedie had aangenomen voor de provincie den wegaanleg langs de Noordervaart; had met verdachte besprekingen gehouden en goed gevonden dat gemeentelijke werkloozen werden te werk gesteld waarbij hij alsdan van de gemeente een toeslag zou ontvangen omdat hij die lieden feitelijk niet noodig had Hij had echter dien steun niet ge kregen. maar uit humaniteit de werklui aan werk gehouden. Echter werd hem in Alkmaar in een café door verdachte eer. douceurtje ten bedrage van f 450 uitbetaald. De president vond het vreemd (lees ver- daoht) dat die uitbetaling in Alkmaar plaats vond. Of bet laatste bedrag de bekende f 120 was kon getuige niet zeggen. Verdachte zei dat zij zelf f 150 had voorgeschoten welk geld zich bevond bij het bedrag, door Hofman in de gemeentekas teruggestort. Verdachte had zich opgeofferd in het algemeen belang, wat verkeerd uit gelegd wordt De heer J. Pilkes had modderbakken gemaakt voor de gemeente ten bedrage van f 375 en 100 gulden ont vangen. De ontbrekende gelden ontving hij later. Hij had geen geld aan verdachte geleend. De regeling was getroffen in 't belang van Hofman. Pilkes had geen flauw benul dat er iets In deze zaak niet ln orde was- De heer F. Kluit, een der arbeiders van bet man daat, die aan den weg had gewerkt fungeerde destijds als voorturner en had, ziek geworden, niet gewerkt bij de gemeente, noch bij Hofman, doch even getrouw f 12 ontvangen en den staat geteekend. Dat geld moest hij overdragen aan Neeltje van Sloten. Hij vond het wel gek, maar hij deed het Extra werk had hij voor de gemeente niet verricht dat hem recht gaf op de f 12.50, De heer C. Broertjes, evenbeeld van Professor Pic- card, ook een der als getuige uitverkoren werklieden had f 12.50 ontvangen, wat Hofman ben goede zou ko men. Hij begreep dat het een soort toeslag was. Op de hem getoonde staat had hij zijn handteekening niet gezet. Verdachte had prof. Piccard gevraagd om als hij voor den rechter-commissaris verscheen, een offer te brengen. Offervaardig Noord en uldscherraer. De negende en laatste getuige, J. Kieft, had ook be- wusten staat niet geteekend. Na Kerstmis had hij voor niemand, ook voor de gemeente niet, gewerkt. Op an dere lijsten kwam de naam van J. Kieft niet voor. Deze getuige werd uitgenoodigd 100 regels te schrijven: Ik heb deze lijst niet geteekend, Jan Kieft. Verdachte ver kreeg nog het woord om te getuigen, dat alles wat zij had gedaan, in het belang der arbeiders was! Drie maanden gevangenisstraf geëischt. Het requisitoir van den officier was uitteraard zeer uitvoerig. In 't breede werd gememoreerd de aanlei ding van het gebeuren in de Schermer, het wegenver- beteringswerk, uitgevoerd door den aannemer Hofmar». De aaugewezen werklieden kwamen in dienst van Hofman en werkeloozen waren er dus ln het dorp fei telijk niet meer. Omdat men het durfde wagen, den wensch der regeering te weerstreven, waartegen de bur gemeester zeer trecht zich verzette, had men in het gemoedlijke dorp geen bezwaar gemaakt, dat er een mouw werd aangepast De Officier onderschreef echter niet de verwijten die men had uitgespeeld tegen den gemeenteveldwachter, omdat hij de hem gedane op drachten had uitgevoerd, omdat de positie van een ge meenteveldwachter niet zoo gemakkelijk is in het kleine milieu, waar hij zich in beweegt. Het standpunt van verdachte, dat er een offertje zou gebracht moeten worden, werd door niemand gesteund. Deze voorstelling van zaken was vermoedelijk slechts een voorwendsel, vooral ook omdat verdachte een der getuigen al in den mond had gegeven, dat hij voor den rechtercommissaris een offertje moest brengen Ook releveerde officier het feit, dat weth. Posch, die gewoonlijk de mandaten tee kende hier handig werd uitgeschakeld. Gememoreerd werd dat de werklieden, die de uitkee ring genoten, nimmer in de gemeentelijke werkverschaf fing arbeid hadden verricht. Op het merkwaardige man daat no. 434 kwamen 10 menschen voor, die geen van allen in de werkverschaffing hadden gewerkt. Er zijn daarop 10 hand teekenigen gesteld, waarvan een der on derteekenaars pertinent verklaarde, heelemaal niets te hebben geteekend. Na nog verschillende nadeelige punten besproken te hebben, kwam de officier tot de strafmaat en vond aan leiding, ln aanmerking genomen dat verdachte niet had gehandeld om er zelf beter van te worden, doch goede bedoelingen had, te vorderen tegen deze vrouw, die in haar positie een overwicht had, waarvan ze misbruik maakte door haar geknoei, met leedwezen drie maanden gevangenisstraf. Pleidooi van Mr. Duys. Hierna stak Mr. Duys van wal om zijn pleidooi in twee deelen, moreel en juridisch, gesplitst, aan te van gen met een loftuiging op de eerlijke, idealistische en sympathieke verdachte, 'n vrouw, die hij sinds 30 jaren persoonlijk heel goed kende. Hij verzette zich dan ook krachtig tegen de insinuatie van den ontvanger Water drinker, die zich had uitgelaten dat er geld achterover gedrukt zou zijn. Met groote felheid keerde pleiter zich tegen den veldwachter Waterdrinker, die hij in verband met deze zaak als ambtenaar volkomen disqualificeer- de en nam het den officier blijkbaar zeer kwalijk, dat hij het optreden van dezen veldwachter had trachten goed te praten Een veldwachter, die tijdens het onder zoek te Grootschermer zich zoo over zijn burgemeester uitliet, dat hij door den commissaris der Koningin ten deure werd uitgewezen Pleiter zou niet aarzelen op een andere plaats over een en ander zijn beklag te doen hooren. Hij keurde voorts niet goed wat er in Groot schermer was gebeurd uit een administratief oogpunt, maar als daarvoor 3 maanden gevangenisstraf moeten worden opgelegd, zouden 80 procent der burgemeesters met de gevangenisstraf kennis maken, zooals pleiter door voorbeelden uit de mobilisatie humoristisch aan toonde. Het gemeentebestuur van Grootschermer had op naïeve en eenvoudige wijze de door de regeering op geworpen bezwaren ondervangen door een klungelarij. zooals verdachte nu als fraude werd ten laste gelegd. Pleiter eindigde ten slotte zijn magestraal pleidooi met aardige witzen doorspekt, door te concludeeren ontslag van rechtsvervolging. Re- en dupliek bleef hier natuurlijk niet uit. UITSLAGEN VAN ZONDAG 26 NOV. Schagen 1—D.T.S. 1, 0—5. Schagen 3H.R.C. 7, 1—3. Helder ESchagen B, 2—L PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 DEO, Vrone 1Schagen 1, Aanvang 2 uur. Vertrek per bus 12.45 uur Watervogels 1—Schagen 2. Aanvang 2 uur. Vertrek p. bus 11 uur, Schagen 3—Succes 3. Aanvang 2 uur. Helder ASchagen A. Aanvang 12 uur. Vertrek per bus 11 uur. Voor elftallen zie morgen. Bedankt als lid: C. Tjalkens (wordt donateur). Bedankt als E.C.-lid: J. Lutjeharms. Ingezonden stukken Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U om eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Weer daalt de najaarsstorm met zijn afgevallen bla deren; weer staat de barre winter voor de deur en tallooze menschen die geen middelen hebben om de noodige brandstof en kleeding aan te schaffen om zich tegen de koude te behoeden. En daarom: Dames en Heeren van het Crisiscomité, H.elpt s.v.pl. allen weer een handje mee Om door den .winter heen te komen. Ik vraag dit niet voor mij alleen, Het ia een vraag voor *t algemeen. Ik gurrmijn buren ook een brok Van vet of spek, van broek of rok. Wij zullen alles dankbaar accepteeren Of 't brandstof zij of kleeren, Of vet, om ons ribben mee te smeren, Het is ons alles even lief. Doch nu heb ik nog een kleine brief, Gericht aan onze Burgerij, Wilt nu gij De taak van het Comité verlichten, Zij zullen wel het werk verrichten, Doch laat hen niet met leege handen gran En lenig zoo het droev' bestaan Toch van uw medcmenschen; Geef zooveel gij missen kunt, Ik kan niets beters wenschen, Want wie geeft, van hetgeen hij heeft, Is waardig dat hij leeft A. KROON. Groetpolder, gem. Winkel. Tot 8 maanden veroordeeld. Veertien dagen geleden stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht de gepenslonneerde majoor van de rijksveldwac-ht, J. B. Tijsterman, die zich te Nieuw koop zou hebben schuldig gemaakt aan het veroor zaken va.n zwaar lichamelijk letsel door schuld Het betrof hier het z.g. stroopersdrama, waarbij de 18-jarige van der Weijden door een geweeschot werd gewond, tengevolge waarvan hij het lioht uit beide oogen verloor. Verdachte zeide bij zijn fuiken een stellage te hebben gemaakt, waarop een geweer rust te. Het slachtoffer daarentegen verklaarde dat hij staande op hem geschoten had. De officier van justi tie eischte 8 maanden gevangenisstraf. Gisteren nu deed de rechtbank in dit drama uit spraak. Verdachte werd veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf Met diverse omstandigheden werd re kening gehouden, o.a. den mooien staat van dienst van verdachte. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 772 m.M. Vooruitzichten: Goed weer Temperatuur: 3 gr. C. is 39 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. GedipL Opticien. Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Een opwekking van minister De Wilde. Ook orders van beneden de 11000 zooveel mogelijk in ons eigen land ge plaatst. Bij circulaire van 21 Maart 1932 heeft de vorige minister van Binnenlandsche Zaken de medewer king der gemeentebesturen ingeroepen voor bet plaatsen van orders hier te lande, in het bijzonder wat betreft orders boven f1000. In aansluiting hieraan heeft, minister De Wilde thans de volgende circulaire aan de gemeentebestu ren doen toekomen: „Hoewel in het algemeen wel het besef is doorge drongen, dat in de tegenwoordige omstandigheden de Nederlandsche industrie, wier positie steeds moeilijker wordt, niet dan bij uiterste noodzaak mag worden achtergesteld bij de buitenlandsche, schijnt toch, naar de „Rijkscommissie Werkverruiming" mij berichtte dat men soms te spoedig redenen laat gel den om een order aan het buitenland ter uitvoering op te dragen. Zoo geeft meermalen de overweging den doorslag, dat de Nederlandsche industrie, hoe goed op zich zelve ook ingericht, niet in staat zou zijn bepaalde artikelen, welke men gewend was uit het buitenland te betrekken, even goed te maken als de buitenlandsche. Het is duidelijk, dat op deze wij ze aan da Nederlandsche industrie kansen worden onthouden op een ontwikkeling welke zij thans meer dan ooit behoeft en dat in de gegeven om standigheden groote nationale belangen zouden worden gediend, indien in zulke gevallen orders aan de vaderlandsche nijverheid worden opgedragen. „Ik doe daarom een ernstig beroep op uw medewer king om ook en zelfs, vooral in die gevallen, waarin men tot dusver gewend was buitenlandsche artikelen te betrekken, deze te vervangen door Nederlandsche producten en om in het bijzonder uwe technische ad viseurs en deskundigen er van te doordingen dat in de tegenwoordige omstandigheden niets mag worden nagelaten wat de Nederlandsche industrie in staat kan stellen den strijd om het bestaan vol te houden. Ik vind dan ook aanleiding er bij u op aan te drin gen te bevorderen, dat ook orders voor bedragen be neden f 1000 zooveel mogelijk hier. te lande worden ge plaatst „Ten slotte vestig ik er uwe aandacht op, dat mijn circulaire van 21 Juni 1933 betreffende handelspoli tiek optreden van kracht blijft." AMSTERDAM, 28 Nov. Aardappelen. (Bericht van den makelaar Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten 13.25—3.50, id. blauwen f3.25—3.50, id. bl. eigenheimers f 2.90—3, id. eigen heimers f2.60—2.80, IJpoldcr eigenheimers f2.70— 2.80, id. bl. eigenheimers f2.90—3, id. bevelanders f2.70—2.80, per 70 kg.; Andijker muizen f3.403.50, Langedijker muizen f3.403.50, Rijper muizen f3.40 3.50, Anna Paulowna Zand f 5—6 Beverw. zand- aardappelen f5—6, Hillegommer zandaardapp. f5 6, Noordw. zandaardappelen f5—6, Drentsche eigen heimers f4.50—5, per 100 kg.; Flakkeesche eigen heimers f2.G5—2.80, Spuische eigenheimers f2.75— 2.80, Noord-Holl. eigenheimers f2.60—2.80, id. bl. eigenh. f2.90—3, per 70 kg. PURMEREND, 28 Nov. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 31 partijen, wegende 35000 kg., handel matig. Hoogste prijs f21.50 per 100 pond. Kaas totaal 7 partijen, Handel matig. 7 st. Boerenkaas per 100 kg. a f22 met Rijksmerk (f24 volvet). 997 kg. boter, fl.551.65, weiboter fl.50 per kg. 097 Runderen, waaronder; 400 vette koeien f0.54 0.60 per kg. Handel stug. 220 geldekoeien f 80130, handel stug; 55 melkkoeien f 110210, handel stug, 22 stieren f 0.30—0.44 per kg., handel stug; 17 paar den f (30—120, handel matig; 85 vette kalveren f0.40 —0.60 per kg. handel stug; 208 nucht. kalveren: slachtkalv. f516, handel vlug, Fokkalv. f816, p. stuk, handel vlug. 286 vette varkens, slacht f0.34— 0.36, per kg., handel vlug; 33 mag. varkens f617, handel stug, 321 biggen f611, handel stug; 1045 schapen f8—23, handel matig; 36 bokken f39, han del matig, Kipeicren f5.25—6. eendeneieren f4 per 100 st.; piepkuikens f0.450.55, oude kippen en hanen f0.45 —0.55, per kg.; konijnen f 0.30—2.50. eenden f0.40— 1.10, per stuk; duiven f0.40 per paar; 340 ganzen f2.603.40, 28 zwanen f3.253.50 per stuk. PURMEREND, 28 November 1933. Coop. Cen-tr. Eierveiling GA Aangevoerd: 60.000 eendeieren f 44.25, 40.000 kipr eieren: 70—80 Kg f 0.80—7.30, 65-66 Kg f 6.20—6 50; 63—64 Kg f 6—6.30; 60—62 Kg f 5.70—6.10, 58—50 Kg f 5-405.80, 56—57 Kg f 4.70—5.20, 53—55 Kg f 4.20— 4.G0. 5052 Kg f 44.30, 45—49 Kg f 3.30—1. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Nov. Aangevoerd: 80.000 Kg. roode kool f 1—1.60, 51000 Kg. gele kool f 1, 1800 Kg. vr. witte f 0.40—1.25, 25000 Kg. D. witte kool t 0.701.20, 500 Kg. aardappelen blauwe f 3, 4500 Kg. uien gele f 2.10—2.60, 1500 Kg. bieten i 1 —1.40, 600 Kg. peen f 2.40, 1500 stuks andijvie f 0.60, 70000 stuks bloemkool reus f 1.804.50, II f 0.75—1.50. NOORDSCHARWOUDE, 28 Nov. Aangevoerd: 1000 Kg. aardappelen: eigenheimers f 2, Berdona f 2, Aardgoud f 1.60, 5200 Kg. uien f 1.90—2.20, drielingen f 1.201.30, grovo f 2.402.60, 400 Kg. peen f 2.60, 103300 Kg. roode kool f 11.60, 14200 Kg. witte kool f 1.25, 51400 Kg. gele kool f 1, 43600 Kg. D. witte kool f 0.701.30, 850 stuks bloemkool f 2.604, 2700 st. andijvie f 0.25. MEDEMBLIK, 28 Nov. Bloemkool f 57, wortelen f 1.801.90, uien f 1—1.05. WARMENHUIZEN, 28 Nov. Aangevoerd zijn: 44450 Kg. roode kool f 11.40, 20800 Kg. gele kool f 1, 2625 Kg. D. witte f 0.70, 1100 stuks bloemkool le kw. f 2.50—3.90, 2e kw. f 1.50, 3325 Kg. uien f 1.90—2.10, drielingen f 1.30, grove f 2.10—2.20, 1925 Kg. bieten f 0.70—1.10, 1425 Kg. peen f 2.40, kl. peen f 0.80, 5000 stuks andijvie f 0.50.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7