Huw» Nitus- Kijken is Koopen bijCLOECK De middenstand. Scheepsbrand te Rotterdam. UITVERKOOP Eerste Blad. Duitsche Rijksdag op 12 December bijeen. Donderdag 30 November 1933. SCHAGER 77ste Jaargang No. 9391 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder 'dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Jenilën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: N.V. vJh. TRAPMAN Co, Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden 11.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEM-l TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1! DIT NUMMEB BESTAAT DIT TWEE BLADEN. NOOD DER BEDRIJVEN en de nood der schatkist Haar belangen in de Tweede Kamer be spreken. „Wij kunnen niet verder springen dan onze polsstok lang is"f zegt minis ter Verschuur. Bij de gister gehouden bespreking over het hoofd stuk Economische Zaken in de Tweede Kamer, zijn verschillende middenstandsaangelegenheden behan deld. Gevraagd werd. of de regeering voldoende geoutil leerd is om op de hoogte te zijn van de middenstands aangelegenheden. Op het demonstratieve midden standscongres, korten tiid geleden te 's-Gravenhaee gehouden, klaagden vele sprekers dat het bijzon der moeilijk is voor den middenstand het oor der re geering te krijgen. Zijn deze klachten gerechtvaar digd? Zoo ja, dan zorge de regeering voor een betei contact. Verder werd de aandacht van den minister geves tigd op het feit, dat de Warenwet, wel een eind heeft gemaakt, aan misstanden in het melkbedrilf, maar niet aan die in andero bedrijven. Het machinale klein bedrijf maakt de middenstandshadriiven kapot. De Warenwet ga dit tegen door nadere eischen »e stellen aan nieuw op te richten machinale kleinhedrilven Voorts werd afgekeurd de bevoorrechting door de reeeering van coönpraties hoven den middenstand Tal van kleine middenstanders hebben een bestaan dat minder is dan dat der arbeiders. Zij profiteerm niet van de sociale verzekering, hebben eeen bedriifs kapitaal, leven tusschen hangen en wurgen en zijn slachtoffers van lieden, die met nriizen knoeien, tracb tende het eene gat door het andere te stoppen en vaak onder kostprijs aanbiedende. Dan is een credietverleening voor den middenstand bepleit, afschaffing van het cadeaustelsel, wijziging van de Winkelsluitingswet., wering van buitenland sche zakenlieden, alsmede nog verschillende andere dingen. Het antwoord van minister Verschuur. De minister van Economische Zaken, de heer Ver schuur, zegt in zijn antwoord, dat de nood, waarover vele afgevaardigden klagen, ook heerscht in onze ge mecnschappelijke beurs, de schatkist. Wij kunnen niet verder springen dan onze polsstok lang is. Do middenstand kan met de regeering aardig wa' contact onderhouden; spr. noemt o.m. den midden standsraad. het economische instituut voor denmid denstand enz. Ten aanzien van het nemen van maatreeelen tegen menschen werkloozen uit landbouw en Industrie die winkeliers worden, en zoo den middenstand concurrentie aandoen, alsmede tegen de wering var buitenlandsche zakenlieden, wijst de minister op de moeilijkheden aan het „afsluiten" van den midden stand verbonden. Daarover moeten wij niet gering denken. Als het met de vestiging van buitenlandsche on dernemers zoo doorgaat als in den laatsten tijd, zal het wel tot maatregelen moeten komen, maar de zaak wordt te Genève internationaal bezien. En als men maatregelen tegen te groote uitbreiding van warenhuizen vraagt, bedenk^, men, dat ook bet be lang van den consument in acht behoort te worden Japan in hoopvolle verwachting. Zal er een keizers zoon geboren worden. De keizer en de keizerin van Japan verwachten In Januari hun vijfde kind. aldus Reuter. De bevolking stelt groot belang in deze aanstaande blijde gebeurtenis en vurig wordt gehoopt, dat de kleine een jongen zal zijn, die zijn vader, keizer Hiro Hito, kan opvolgen als de 125ste van een onafgebroken reeks van monarchen. De drie nog levende kinderen van. het keizerlijk paar zijn allen meisjes, die niet voor opvolging In aanmerking komen kunnen. Het vierde kind, eveneens een prinses, is op een leeftijd van zes maanden overleden. De drie meisjes zijn resp. acht, vier en twee jaar oud, de keizerin telt 30 jaar; op 26 Januari 1934 is zij in het huwelijk getreden. B e r Hj n, 29 Novermber (V.D.) Wij vernemen van het bureau van den Rijksdag, dat de nieuwgekozen Rijksdag tegen Dinsdag 12 December des middags om drie uren is bijeengeroepen in constitueerende zitting. Een bijzondere agenda is niet Ingediend. En deze zitting, welke gepresideerd zal worden door den president van den Rijksdag, Goering, zal de Rijks dag worden geconstitueerd» genomen. Een vestigingsverbod heeft niet de in stemming der regeering en nog minder een stelsel van bedrijfsvergunningen. Het is de bedoeling, het cadeaustelsel niet tege lijk met de winkelsluiting te behandelen. Spr. gelooft niet, wat de heer Vos zei, nl. dat bij de crisismaatregelen de regeering een te groote plaats Inruimt aan coöperaties en een te kleine aan middenstanders. Maar spr. zal het nog eens nagaan. Verplichte banderollenpri]s voor sigaren en clgaxetten wordt overwogen. De minister van financiën overweegt, den bande- rollenprijs van sigaren en cigaretten verplicht te stel len, zoodat daarbeneden niet zou mogen worden verkocht. Maar ook hieraan blijken alweer schaduw kanten verbonden- De regeering wijdt volle aandacht aan de achter stelling van Nederlandsche schippers in Duitsch- land. Wat betreft de Zondagsrust het gaat om de vraag, of wij ze kunnen invoerm, zoodanig, dat wij niet ons eigen bedrijf schaden Als het maar even kan, zullen wij internationaal overleg erover voe ren. Wijziging der winkelsluitingswet op komst De wijziging der winkelsluitingswet zal vandaag, uiterlijk morgen, het departement kunnen verlaten en zal binnenkort worden ingediend De heer Duy- maer van Twist wachte eens even, alvorens bij voor baat principieels bezwaren te opperen. Vervolgens werd met de behandeling van hoofd stuk III van de begrooting van Economische Zaken (Landbouw) begonnen, voor welk verslag men elders in dit blad zie. Personentrein in Griekenland gederailleerd. Geen der passagiers gewond. V.D. verneemt nit Athene: Woensdag ls door tot nu toe onbekende oorzaak de personentrein AtheneOlym- pla ontspoord. De locomotief werd geheel vernield. De machinist werd op slag gedood, terwijl de stoker levens gevaarlijk werd gewond. Van de passagiers werd nie mand gewond. Aardverschuivingen te Napels. Tengevolge van den hevlgen regenval van den laatsten tijd. Vele gewonden. Rome, 29 Nov. (V.D.) Door den hevigen regenval van de laatste dagen zijn van den heu vel Ecohia te Napels groote aardmassa's losge raakt, die op een groot woonhuis van verschei dene verdiepingen en op de straat stortten. Het huis stortte gedeeltelijk in en werd bijna geheel bedolven. Bij het reddingswerk, dat onmiddellijk werd aangevat, konden tien personen uit de ruïne worden bevrijd, van wie eenige gewond waren. Twee bewoners van het huls worden nog vermist. De Italiaansche kroonprins verbleef vrij langen tijd op de plaats des onheils. Door een andere aardverschuiving in een voor stad van Napels werd een groep arbeiders bij een bouwwerk verrast Een arbeider werd ge dood, terwijl twee verwondingen opliepen. Na de lynchpartij in Californië. Groote spanning ln Frlnoess Anna V.D. verneemt uit New-York: De spanning ln Prin- cess Anne ln Maryland, waar Dinsdag vier belhamels van een lynchpartij gearresteerd zijn, is Intusschen nog toegenomen. Een duizendtal inwoners van de stad dreven 300 ne gers de stad uit en een ontzaggelijke menschenmenigte belegert de plaatselijke gevangenis, waar de belhamels na hun verhoor in Bal timore voor het afnemen van verdere verhooren zijn ondergebracht. Men meent, dat de menigte de gearresteerden met geweld zal trachten uit de gevangenis te bevrijden. De gearresteerden op vrije voeten gesteld. Nader uit New York: De plaatselijke politie van Prin- cess Anne in Maryland heeft de vier in verband met de lynchpartij gearresteerden in vrijheid gesteld, toen de voor de gevangenis samengeschoolde menigte een steeds dreigender houding aannam. „Indrapoera" door het vuur geteisterd. Middenschip gedeeltelijk verwoest. (Zie de fotopagina in dit nummer.) Rotterdam Gistermiddag omstreeks kwart over 5 is een groote brand uitgebro ken aan boord van het motorschip „Indra poera" van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, welk schip gelegen is voor de Lloydkade na bij de terreinen van den Rotterdamscben Lloyd. De brand laat zich zeer ernstig aan zien. De vlammen waren ver in de stad en in den omtrek, alsmede over een groot ge deelte van de rivier te zien. Al het beschik bare materiaal van de brandweer, zoowel te land als te water, werd naar het branden de schip gedirigeerd. De „Indrapoera' is in 1925 gebouwd en heeft een inhoud van 10.678 ton bruto. Het prachtige mailschip een fakkel. brandde als De „Indrapoera" was de vorige week uit Indië aangekomen De lading was geheel of althans gedeel tel ijk gelost. De brand brak uit op het voorschip en verspreidde zich heel gauw over het gansche schip. Het prachtige mailschip brandde als een fakkel. Hoog laaiden de vlammen op tegen den donkeren avondhemel. Het vuur is waarschijnlijk ontstaan op het voor ste gedeelte van het promenadedek. Met inspanning van alle kracht wist men den brand in te sluiten en verdere uitbreiding te voorkomen. Het prome nadedek (voorste gedeelte), de societyhall, de com mandobrug, de verbrijven van den kapitein, alsmede die der eerste officieren, zijn totaal uitgebrand. In stroomen liep het bluschwater langs de dekken en waar de brand zijn vernielend werk niet deed, richt te het water enorme schade aan. Met 25 stralen van de metorspuïten en veel blusch water van de drijvende spuit „Holland Vwerd het vuur bestreden. Óm 7 uur hedenavond was men de vuurzee vrijwel mëester. Het schip was bijna geheel gelost, alleen enkele stukgoedern waren nog in de ruimen aanwezig. De oorzaak van den brand ken uiteraard nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Een drietal wagens van den Gemeentelijken en Geneeskundigen Dienst dat op het terrein van den brand aanwezig was, behoefde tot dus ver geen dienst te verleenen. Persoonlijke ongevallen kwaf men ook niet voor. Waar het vuur huishield. Het Interieur leverde een troosteloozen aanblik. Waar eens een luxueus ameublement en een ar tistieke betimmering een sfeer van intieme voor naamheid aan het ruime vertrek hadden gegeven, waar eens wa6 de gezellige bar, van welke uit de barkeepers hun tooverdranken serveerden, zag men thans een verlaten ruimte met gebroken ruiten, half weggebrandee houten schotten. Var> meubels viel niets meer te bespeuren. Er stond water aan de eene zijde; drijfnatte mannen waren er aan het werk. Over een groot deel van het schip heerschte een ware chaos. Toen het donker was geworden had men electrische schijnwerpers gehaald en hier en daar neergehangen. Men struikelde overal over de tallooze draden en touwen. Met de vele brandslangen, maak ten zij een wandeling over en door de boot tot een gewaagde onderneming. Ter hoogte van het tusschen- dek stond zóóveel water dat men er niet kon gaan. Uiteraard was de belangstelling voor den brand heel groot. Het was juist het tijdstip dat de kantoren en bedrijven leeg liepen toen het vuur het hoogst op laaide. Door het geheele Westen der stad had zich weldra het gerucht verspreid. Van over het „Land van Hoboken" had men vrij zicht evenals aan de rivier kade. Duizenden stroomden toe om het fantastische schouwspel te zien. Men klom op loodsen en spoor wagens om vooral niets te missen. Het schip zou tot Maart uit de vaart worden ge nomen, om te worden gedokt, zoodat de brand on danks de aangerichte schade waarschijnlijk geen stag natie zal veroorzaken. De schade kon gisteravond nog niet worden vast gesteld. De waterschade is uiteraard vrij groot. Afgezien van den bovenbouw heeft de huid van het schip niet door den brand geleden. De „Indrapoera", die bijna 11000 ton meet, was 't eerste motormailschip dat de Rotterdamsche Lloyd in dienst had gesteld. Het schip is in 1025 gebouwd en is al eens van sterkere motoren voorzien, om het vaartuig een grootere snel heid te kunnen geven toen de nieuwe snelvarende motorschepen in dienst kwamen. Schade 1200.000. Naar nader gemeld wordt, bedraagt de schade aan de „Indrapoera" naar voorloopige schatting, onge veer f200.000. Ernstig mijnongeluk in Roemenië. Vüf dooden, twaalf gewonden. Boekarest, 29 Nov. (V.D.) In een on- deraardschen kelder van de mijn „Thomas" bij Resicza heeft een explosie plaats gehad. Vijf arbeiders zijn gedood en twaalf zwaar gewond. De lijken der slachtoffers zijn reeds geborgen. Mijnongeluk in Zuid-Afrika. Mijnwerkers ingesloten. Ten gevolge van aardbeving. V.D. verneemt uit Kaapstad, 29 Nov. (V.D.) Ten gevolge van een hevige aardbeving en een wolkbreuk zijn hedenmiddag in de Robinsonmijn verscheidene inlandsche mijnwerkers afgesloten. Het aantal verongelukten staat nog niet vast. Expeditieschip verongelukt. De bemanning gered. 1 V.D. verneemt uit Londen, 29 November: De schoener Mynonie R. Kirby, welke twee dagen geleden uit de haven van Falmouth was vertrokken voor een expeditie naar de Zuidzee, is in de buurt van Brest in een hevigen storm geraakt eD door de beman ning verlaten. Een Duitscher en een Engel sch man had den de expeditie uitgerust. De bemanning bestond, be halve uit der. Engelschen kapitein, uit Duitschers. Op 100 mijlen van Brest werd de schoener door een geweldigen storm overvallen en zoodanig heen en weer geslingerd, dat spoedig de beide masten over boord gingen. De hulpmotor kon niet op gang worden ge bracht, zoodat het schip hulpeloos ronddreef op de woelige zee, Het Egyptische stoomschip Star of Remleh heeft het schip op sleeptouw kunnen nemen. Na korten tijd brak de kabel evenwel af, zoodat de Kirby opnieuw hulpe loos kwam. Toen de Nederlandsche sleepboot Zwarte Zee" in de buurt kwam, nam dit schip de» schoener nogmaals op sleeptouw, doch opnieuw knapte de kabel af. Van St. Mary (Scllly-eilan- den) werd een reddingsboot uitgezonden,waarna de geheel bmanning uit haar hachelijke po sitie kon worden gered. Het wrak drijft op zee rond. Angstige uren onder den grond. 18 Mijnwerkers Ingesloten op de Carolus Magnus bij Aken. Naar uit Aken gemeld wordt, heeft in de mijn Carolus Magnus te Palenberg een instorting plaats gehad, ten gevolge waarvan 18 mijnwerkers zijn ingesloten. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, zijn allen nog in leven. De bergingswerkzaamheden hebben tot nu toe een vlot verloop. Men hoopt de mijnwerkers spoedig te kunnen bevrijden. Alle Ingeslotene® ongedeerd gered Nader uit Aken: De 18 mijnwerkers, die war ren ingesloten In de mijn „Carolus Magnus" zijn hedenavond tegen 9 uur ongedeerd naar boven gebracht. Inzake de redding wordt nog het volgende bekend? Het ongeluk gebeurde in een der grootste afdeelingen van den mijn, waar een zeventigtal mijnwerkers aan het werk zijn. De breuk kondigde zich aan door geruisch in het gebergte en de mijnwerkers, die juist op hun plaatsen waren gearriveerd, vluchtten naar twee kan ten. Het grootste aantal hunner slaagde er ln zich in vei ligheid te brengen; achttien man echter liepen een zij gang in en hadden juist het vaststaande gebergte be reikt, toen de breuk met groot geweld geschiedde. Het reddingswerk werd van verschillende kanten te gelijk aangepakt. Tegen 21 uur slaagde men er eindelijk in de mijnwerkers naar het daglicht te brengen. Bescherming der openbare orde. Nieuwe maatregelen op komst. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Bij de Tweede Kamer is ingekomen een Koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet hou dende nadere voorzieningen ter bescherming van de openbae orde. Dit wetsontwerp strekt tot wijziging en aanvulling van het strafwetboek. Het heeft betrekking op vijf onderwerpen, rakende de openbare orde en alle vallen de binnen de sfeer van het strafwetboek, t.w.: 1. uitbrei ding van de omschrijving van de misdrijven van op ruiing en eenige aanverwante delicten; 2e. strafbaar* stelling van publieke beleediging van het openbaar ge zag of van openbare lichamen of instelingen; 3p. straf baarsteling van gelijke beleediging van een groep van de bevolking of een ten deele tot de bevolking behoo- rende groep van personen; 4e. het openen van de mo gelijkheid onder bepaalde omstandigheden klachtmis- drijven ook buiten klachte te vervolgen; 5e. uitbreiding van de omschrijving van de verspreidingsdelicten, be- hoorende bij de bestaande misdrijven van beleediging: verhooging van de strafsanctie van art. 271 van het Wetboek van Strafrecht (verspreiding van beleedigen- de geschriften).

Schager Courant | 1933 | | pagina 1