Raad Y/armenhuizen. De Zwarte Monnik Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier De raad dezer gemeente vergaderde Dinsdagmiddag drie uur ten raadhulze. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; secretaris 'de beer H. G. Rijs. Alle leden waren aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Ingekomen stokken. Esn schrijven van de wed. P. Vos om tegemoetko ming. bedoeld In artikel 13 der L.O. wet 1920 voor haar 2 kinderen, die de bijz. school te Krabbendam bezoeken. Voorgesteld wordt eene vergoeding te verleenen van 1 7.50 per kind, daar de afstand naar de school slechts 4.275 K.M. ls en hiervoor slechts vergoeding kan worden verleend tot en met één maand na de inwerkingtreding van de wet van 4 Augustus 1933. Aldus besloten. Aan A. Kroon alhier, wordt 6 maanden ontheffing van schoolgeld verleend. Een nieuwe gasmeter. Van de Gascommlssie was een schrijven ingekomen, waarin werd voorgesteld tot de aanschaffing van een nieuwen Stationsgasmeter over te gaan. daar de oude niet meer voldoet Het voorstel werd door B. en W. overgenomen, en voorgesteld een dergelijk apparaat aan te koopen bij de N.V. Machine- en Apparatenfabriek te Utrecht. De kosten zullen f 1400 bedragen, waarbij nog pl.m. f 120 ijkkosten zullen komen. Aldus werd besloten. Vergoeding bijzondere school te Krabben dam. Voorgesteld wordt aan de bijzondere lagere school te Krabbendam over de jaren 1928, 1929 en 1930 de ver goeding ingevolge artikel 101 der L.O. wet 1920 vast te stellen op resp. f 554.40, f 049,15 en f 649-80. Aldus besloten. Vastgesteld wordt een suppletolre begrooting voor den gewonen dienst der begrooting voor 1933 tot een to taal bedrag van f 1223.14. Het tuinbouwbedrijf wordt verhuurd. B. en W. stellen den raad voor het gemeentetuinbouw bedrijf als zoodanig op te heffen met ingang van 1 Ja nuari 1934 en alsdan te verhuren aan den bedrijfslei der P. Vogelaar voor de som van f 800 per jaar onder de voorwaarden genoemd ln het schrijven van de commissie van toezicht op het tuinbouwbedrijf. Tevens wordt voorgesteld de verordening op het be heer en tot aanwijzing van tak van dienst alt bedoeld in artikel 252 der gemeentewet in te trekken. Over 1934 zou waarschijnlijk een tekort ontstaan van f 1700 en gewezen wordt op het weinige uitzicht op winst met de cultures. Geen tuinder gevoelt lust met de teelt onder glas te beginnen. Wanneer de huurprijs, ren te en aflossing der stichtingskosten zou moeten dek ken, zou de huur f 1500 4 f 1600 moeten bedragen. De heer Mink vond dit een goede oplossing, wat door den Voorzitter wel een weinig optimistisch werd geoor deeld. Het risico voor de gemeente is echter wel min der geworden. De heer Mink meende, dat het bedrijf goed onder houden zou worden. Op de vraag van den heer Dekker antwoordde Voor zitter dat de subsidies zeer waarschijnlijk niet zullen blijven bestaan. Harenkarspel heeft de subsidie ook al moeten schrappen, door de slechte tijdsomstandigheden. De heer De Groot vroeg, of het nadeellg saldo daar door niet zou worden vergroot, waarop Voorzitter ont kennend antwoordde. De subsidle's zijn ter dekking van het verlies. Daar is dus geen rekening mee gehouden. De heer Slot geloofde, dat ook de Prov. subsidie wel zou worden gekort. Daar heeft men tenminste een seintje van gehad. Ook van de veiling Is daar wel kans op. Spr. was er voor, eieren voor 't geld te kiezen. Het voorstel werd hierna aangenomen. B. en W. stellen den raad voor de begrootingen van gasbedrijf, als burg. armbestuur en gemeente, nadat door de commissie van onderzoek rapport is uitge bracht, vast te stellen. De gemeentebegrooting 3934. Een Rijksbij drage van f 60.000? De heer Mink apporteerde namens de eommlsle, Tot zijn spijt heeft spr. geconstateerd, dat er niets aan de overhefflng van de versohillende belastingen is te doen. Er valt niet aan te tornen. De Commissie kon zich er wel mee vereer.igen, dat men ten opzichte van de salarissen nog niet tot verlaging is overge gaan, maar er op wacht, wat de Regeering zal doen naar aanleiding van het rapport-Schouten. De gemeentebegrooting 1934 sluit ln ontvangsten ©n hitgaven op een totaal bedrag van f 177.763.62, waar bij onder de ontvangsten wordt gerekend op een Rijks bijdrage van f 60.000, De post onvoorzien bedraagt f 1268.45. Onder de uitgaven is begrepen een subsidie voor het Burg. Armbestuur van f 16500, Werkverschaffing f-20.CO0 en f 1000 steun verleening. FEUILLETON DOOR EDGAR WATXACF. 2. Die bemerking over onbezonnen grappenmakers ln het dorp luidde geruststellend, en zou hem tot troost kunnen worden, zocdra de nacht daar was en bljaan opbeuring behoefte kreeg. Want Lord Chelsford geloofde ln den Zwarten Monnik even hardnekkig als hij diens bestaan met woorden loochende. Zijn rustelooze hand drukte op de schel op zijn bureau. „Is Mr. Richard thuisgekomen?" „Neen, m'lord." Lord Chelford sloeg korzelig met zijn handpalm op het schrijftafelblad. „Waar gaat hij 's morgens ln 's hemelsnaam naar toe?' vroeg hij kribbig. Zeer wijselijk, deed Thomas alsof hij niets hoorde. HOOFDSTUK H. De maaiers hadden de laatste gouden halmen laten sneuvelen, en de schooven stonden als gele grafstee- nen op den Racket Akker. Dick Alford zat op een hek op den top van een lagen heuvel en had over de boschrijke streek een uit zicht van vijftien mijlen in het rond. Al? hij zijn hoofd omdraaide, kon hij de modelboerderij en de groene daken en koepels van Fassoway Manor zlen.de •uitgestrekte grasvolden, en de gesnoeide taxushagen. Zijn oogen en zijn gedachten waren geconcentreerd op het meisje, dat vlug over het kronkelende pad liep, en weldra de plaats waar hij zat bereikt zou hebben. Zij zong onder het loopen. waarbij zij de rijzweep die zij in de hand hield,, als een tamboer-majoorsstok zwaai do. Haar lippen waren tot een bitter, bijna on Het gasbedrijf. De begrooting van het Gasbedrijf sluit ln ontvangt sten en uitgaven op f 59.727.91, waarbij is gerekend op een winst van f 783.53. Een der heeren had opgemerkt, dat geen rekening ls gehouden met de omzetbelasting, wat ongeveer f 800 meer uitgaven zou vorderen. De begrooting van het Burg. Armbestuur sloot met een totaal van f 228-71. De heer Dekker merkte op, dat als er met f 800 omzetbelasting moest worden gerekend, men b|j het gasbedrijf tot een verliessaldo zou komen. Voorzitter antwoordde, dat e bij den opzet der be- grootlng nog geen rekening kon worden gehouden en staat het ook nog niet vast wie het moet betalen. Do- gene die de kwitantie betaalt, of de fabriek. De heer Dekker had eigenlijk wel iets aan de sala rissen willen veranderen. Spr. is bang dat als op het Rijk wordt gewacht, er op de verkeerde plaats wordt begonnen. Spr. legt zich echter bij de commissie neer. Verschillende subsidies werden verleend. De subsi die voor Gezinsverpleging werd als volgt verdeeld: f 600 voor het W.-Gele Kruis en f 400 voor Gezins verpleging. De begrootingen werden aldus vastgesteld. Da Najaarsvergadering van leden werd gehouden oq Woensdag 29 November 1933, des morgens half elf, in café ,De Beurs" te Schagen. Voorzitter de heer Joh de Veer, Schagen, Secretaris de heer G. Nobel te Lutjewinkel. In zijn openingswoord heet spr. in het bijzonder wei- kom den heer D. de Boer Dz., die onlangs zijn 70en verjaardag heeft gevierd en spr. herinnerd a. d. spon tane en hartelijke huldiging. De gevoelens van waar deering die daar zijn uitgesproken- wil sur. hier gaarne herhalen. (Applaus.) Ook heet spr. welkom den heer P. Stapel C.zden toekomstigen voorzitter van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw. Bij het 50-jarig bestaan van Noorderkwartier heeft de heer Ir. C. Nobel de bijzondere beteekenis dezer vereeniging voor den landbouw in Hollands Noorder kwartier geschetst. Inmiddels is de belangstelling ver flauwd en heeft het Bestuur besloten pogingen aan te wenden om het ledental te vorgrooten. Hot bestuur is van oordeel dat er in den tegenwoordigen vorm in onze provincie plaats is voor de 3 organisaties: Hol- landsche Maatschappij van Landbouw, Vereeniging van Oudleeringen der R.L.W.S. te Schagen en Noor derkwartier. Uitvoerig behandelt spr. verschillende te nemen en genomen maatregelen, den economischen toestand be treffende en wijst er oa. op, dat het sfreven "an Dijk graaf en Hoogheemraden van Noordhollands Noor derkwartier om de wafersnoodlasten verlaagd te krij gen, de volle belangstelling en steun van onze vereem eing verdienen, eveneens de poging om de lastenhef fing op de gebouwde eigendommen verhoogd te krij gen en daardoor de lasten op ongebouwd verlaagd. Aan het einde van zijn openingswoord wekt spr. op, als lid tot „Noorderkwartier" toe te treden. De aanwezigheid van den heer Vink, vertegenwoor diger van den Prov. Waterstaat, wordt op hoogen prijs» gesteld. De Secretaris leest de notulen, ze worden onveran derd, onder dankzegging goedgekeurd. Mededeellngen. Van de door den Secretaris gedane mededeelingeu vermelden we: Dat deelgenomen is aan de huldiging van den heer D. de Boer Dz. op diens 70sten verjaardag; dat aan het Stichtingsfonds Landbouw Export-bu reau verzocht was een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot het bevorderen van den exnort van landbouwproducten, doch aan dit verzoek '.ton nie: worden voldaan. Het bestuur vindt dit erg Jammer, want de gelden van dat bureau zijn juist tengevolge van den export verkregen en daarvan zou nu go tracht kunnen worden om en beteren export te verkrijgen. Het Kon. Ned Landbouwcomité verzocht medewer king, om het aantal monsters voor veevoeder ondci zoek te doen toenemen, daar het aantal belangrijk minder is geworden; anders zouden waarschijnlijk de niet. gedane onderzoekingen moeten worden betaald Mededeeling werd gedaan van de te Stompetoren gedane inkuildemonstraties, methode „Virtanen", on der leiding van den heer Ir. Lienesch. De proef werd eenomen met bietenbladeren en het voorloopig oor deel van den heer Ir. Lienesch was vrij gunstig. Rap port zal later worden uitgebracht In 1933 ziillen door den Rijksvoorlichtingsdienst zoo veel mogelijk proeven worden genomen naar de methodp „Virtanen". Over de bereiding van alcohol uit suikerbieten in Frankrijk, werden van Dr. Sevenster, rük3landbouw- merkbaar glimlachje geplooid. Straks zou zij hem zien, en hij vroeg zich af of Leslle Glne zich daaraan zou ergerer.v Hij had haar nooit anders gezien dan in omstandigheden waarbij haar gezicht een aangenaam masker dioeg en haar manieren rustig en innemend waren. ZIJ was „netjes" opgevoed en had geleerd dat alle dingen geoorloofd zijn. behalve één: zijn naaste met zijn figuur verlegen maken. Het zingen hield op. Zij had hem gezien, maar zij hield haar tred niet in en volgde vlug het heuvelpad onder bet loopen naar brandnetels slaande. „Zit Je mij te bespieden?" vroeg zij verwijrend. Zij was niet zoo lang als het doorsnee Engelsche meisje, maar haar 6lankheld verleende haar 1 engte en haar lenige gang liet een grootere kracht vermoe den dan men haar tengere gestalte zou aanrekenen. Haar fijn besneden gezicht droeg den stempel van de verfijnde beschaving van haar klasse. Kleine, mooie handen en voeten, een sierlijk gedragen hoofd, hel- dergrijze oogen, en een rood mendje, dat gemakkelijk tot lacher, te brengen w*as, ziedaar Leslle Gine, die, ln lompen gekleed, onmiskenbaar nog een dame ge weest zou zijn. Nu stond zij daar, haar jockeypet een weinig schuin op het hoofd, haar gestalte ln een keurig riJ- costuum met groenen kraag gestoken, wijdbeens ln haar hooge rijlaarzen, één gehandschoende hand ln de zijde: met de andere zwaaide zij haar rijzweep. In haar oogen weerspiegelde zich een schelmsch duivel tje, dat steeds speel sober werd. naarmate de voorge wende strengheid op haar gezicht toenam. Van zijn hooge zitplaats op de bovenste lat van het hek, bleef Dick Alford met zijn witte tanden op zijn grassprietje kauwen en beschouwde haar met welge vallige oogen. „Wezen rijden, Leslle?" „Ik ben wezen rijden" antwoordde zij ernstig, en Het volger.-: te paard. Hij keek onnooze! om zich heen. „En waar ls het bevoorreohte rijdier?" vroeg hij. Zij keek hem wantouwig aan, maar geen spier van het gebronsde, schrale gezicht vertrok. „Ik steeg af om veldbloemen te plukken en het ellendige dier ging er vandoor. Jij zag het!" riep zij beschuldigend. „Ik zag iets, dat leek op eer paard, dat dft richting naar WIllow House insloeg." erkende hij riistlg. „Ik dacht dat het je afgeworpen had." Veneenlng eervol ontslag onderwijzer. Aangezien het aantal leerlingen aan de O. L. scnool te Warmenbuizen (dorp) over het jaar 1933 beneden do leerlingen schaal ls, waardoor drie leerkrachten aan dio school zouden kunnen zijn verbonden, stellen B. en W. den raad voor met ingang van 1 Januari 1934 aan den heer W. Rodenhuis eervol ontslag als onderwijzer te verleenen. De hoer De Groot merkte op, dat als do school te Schoorldam wordt opgeheven en die kinderen hier komen, er weer genoeg zullen zijn Voorzitter was het daarmee eena Men kan later weer zien. Nadat de heer Mink zijn spijt had uitgesproken, dat zoo'n goede kracht moest worden ontslagen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Goedkoop vleesch. Bij de rondvraag vroeg de heer Mink, of er een be perking Is aangebracht, wat betreft de personen, welke voor het goedkoope vleesch in aanmerking komen. Is 't alleen voor steuntrekkenden en werkloozen? Voonsitter antwoordde, dat de aankondiging nle* goed gekozen was. Er staat „andere armlastigen". Dit moet zijn „andere behoeftlgen", wat wel begrepen is, gezien de Ingekomen aanvragen. Na nog eenlge opmerkingen volgde sluiting. consulent te Parijs inlichtingen ontvangen en wel wat de contlngenteering van die productie betreft. Het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft deze zaak ook in studie genomen en daarvoor een commissie be noemd. Van het K.N.L.C. kwam een afschrift van een brief van de Ned. Aardappel Centrale met betrekking van teeltheperking van aardappelen voor 1931, met he! verzoek om daarover advies uit te brengen. Voor de beoordeeling V8n dit verzoek is een commissie be noemd, bestaande uit de heeren P. J. Waiboer en G. C. van Balen Blanken. Anna Paulowna en P. Kostelij'; te Heerhugowaard. welke commissie inmiddels ran port uitbracht. Een beperking tot 06 van de In 1933 heteelde oppervlakte werd redelijk geacht, voor ex port zal dan nog een voldoend quantum aanweziü zijn De commissie wijst verder vooral op de noodzake lijkheid dat de teler zeker moet zijn den minimum prijs te ontvangen. Met het genoemde teeltrecht ad f 100 per H.A., kan de commissie accoord gaan, mits de minimum-prijzen minstens zullen zijn de bestaande minimumprijzen f 1.— per 100 K.G. De mededeelingen geven geen aanleiding tot bespre king; aan de commissie inzake de teeltbeperking van aardappelen, brengt de Voorzitter dank voor haa.- uitvoerig, goed gedocumenteerd rapport. Mededeellngen van consulenten. Door den heer Ir. Lienesch wordt ter sprake ge bracht het tegenwoordig veelvuldig gebruik van bagger als meststof. De voedende bestanddeelen zijn niet groot en nu is door do afdeeling Hoorn van de Hollandsche Maatschappij ter sprake gebracht het verspreiden van de bagger over het land door middel van een z-g- molbord. Hot nemen van proe ven daarmede is thans aan „Noorderkwartier" ge vraagd en blijkens mededeeling van het Bestuur zal dit verzoek door het bestuur worden besproken. Wat de inkuil proeven betreft, wijst spr. op de volle medewerking die van Noorderkwartier ie verkre gen. De proefnemingen zullen volgend jaar in de zelfde lijn als dit jaar plaats vindvn. Over de wijze van inkuilen en het bouwen van silo's worden inlichtingen gevraagd, en door den heer Ir. Lienesch verstrekt. Met het oog op de aan het nemen van proeven verbonden kosten, wijst de Voorzitter op de groote wenschelijkheid dat diverse vereenigingen „Noor derkwartier" steunen. Over het Veevooderbureau deelt de heer Ir. De Vries mede, dat de reorganisatie wat de samenstelling van het bureau betreft, nog aanhangig is. Het aantal ge vraagde en schriftelijk verstrekte adviezen is in hef afgelóopen jaar afgenomen, wat wellicht zijn oorzaak vindt in het verstrekken van een circulaire, waarop verschillende voorbeelden van rantsoenen worden ver meld. Het gebruik van mengvoeders heeft een gewei dige vlucht genomen. Over het tijdvak 1 October 1932 1 Mei 1933 is door 13 coöperaties 4 millioen KG. ge mengd meel geleverd. Ook andere circulaires werden nog verzonden, oa over de kal vervoeding. Spr. doet ook mededeeling over de bij één proef ver kregen resultaten met het gehniik van kuilvoer. t.a.v het vetgehalte en den invloed ervan bij de kaasberei ding. Aangedrongen wordt op meerdere mededeeling van de ervaring die men met de door het Veevoederbureeu verstrekte adviezen heeft verkregen. Zij knikte. „Tot straf voor die hatelijkheid mag ji) het gaan zoeken en ophalen lk zal hier wachten." zei zij, en toen hij zich kreunend van het hek had la ten glijden: „Dat zou ik je ln leder geval toch ge vraagd hebben. Zoodra ik jou in 't oog kreeg sprak ik bij mezelve: „Daar zit een luiaard, die beweging noodig heeft!" Aanstaande schoonzusters hebben haar voorrechten." Bij deze woorden betrok zijn gezicht. De wolk, die er over gleed, werd waarschijnlijk door haar opge merkt want zij stak een hand uit en hield hem tegen. „Een van de rijknechts kan hem wel gaan zoeken. Dick. Hij ls zulk een veelvraat dat hij vaat naar zijn stal gerend is. Neer. ik bedoel niet een van de rij knechts. Ga weer zitten; ik wou eens met 1e praten." Zij zwaaide zich op het hek, en zette zich op de plaats, d!e hij verlaten had. „Richard Alford. lk geloof niet dat Je je verheugt op het vooruitzicht, dat lk d« meesteres van Foesa- way House worden zal?" „Manor." verbeterde hij. „Geer. woordenzifterij heb lk gelijk?" „Ik tel de dagen," antwoordde hij luchtig- „Heusch?" Hij nam een gedeukten zilveren koker uit zijn zij zak, kcos een sigaret en stak die aan. Beste Leslle -begon hij maar zij schudde het hoofd. Zo was nu zeer ernstig. „Je vreest dat dat lk mij met dit of dat bemoeien zal? Met het beheer van het landgoed Ik weet zeer goed, dat die brave Harry zelfs geen kleine be zitting zou kunnen beheeren met allerlei dingen, maar daarin heb je het mis." Hy blies drie rookkringetjes de lucht ln voor hy antwoordde. „Ik wou dat jij het landgoed wilde beheeren," zei hy bedaard. ,Het zou een zegen voor m y zyn Neen, daar ber. lk niet ongerust over. By Jcuw geld ver geef mij mijn grefheid zinkt het landgoed ln bet niet. Een rentmeester zou het kunnen beheeren, even goed als welke tweede zoon ook!" HOOFDSTUK UI. Hij sprak zonder bitterheid, zonder een zweem van zelfbeklag, en zij bewaarde het zwijgen. Hy was een 'rir.d uit het tweede b'iweiyk, en dat maakte den stand van zaken slechter voor hem, Toen de oude T>e Voorjaarsvergadering van 1934 zal worden ge houden te Hoorn. Tot leden van de commissie tot onderzoek van ck rekening 1933 en de begrooting 1934. worden benoemd de heeren J. Best Nz., E. Koster Dz. en C Posch. Het wegenonderhoud. Aaa de hand van de gegevens, die verzameld zyn over de kosten van het wegenonderhoud over de jaren 1930, 1931 en 1932, ln aansluiting van de gegevens over de pe riode 1910 tot en met 1929 geeft de Wegencommissie ter Inleiding enkele beschouwingen over dit onderwerp- Gegevens zijn ontvangen van 38 gemeenten. 71 water schappen en 19 hannes. De Commissie zal thans niet op de onderdeelen ingaan, want dat zou teveel kwesties in bespreking brengen, die nog onvoldoende bestudeerd zijn. zy wil volstaan met voor een paar punten leiding te geven aan de besprekingen van vandaag, waarvoor zy aan de hand der gegevens tot de volgende conclusie is gekomen. „Ook uit deze gegevens blijkt, dat meerdere een- tralisatie van het wegbeheer noodzakelijk is en dat de landbouw ontheven moet worden van de hooge kosten van het wegenonderhoud. op basis van vroegere koeten, rekening houdende met de gewij zigde conjunctuur." De heer K. Koster, Midwoud, kan zich met de con clusies niet geheel vereenigen. Concentratie is nood zakelijk, het wegbeheer moet in handen komen van grooter lichamen. De 2e conclusie gaat niet ver genoeg, de landbouw moet geheel worden ontheven v.d. weglasten omdat er een geheel ander verkeer is gekomen. Vroeger waren de wegen voor de landbouwers in hoofdzaak, dat is niet meer het geval. Ook heeft het verkrijgen van een verbinding van Friesland met Noordholland daarop een grooten invloed gehad. De wegen dienen nu voor 't algemeen en niet alleen voor don landbouw. Spr. dringt er op aan dat de commissie voor dat doel propaganda zal maken. De heer Rezelman, Schagerbrug, sluit zich bij dit betoog aan; ook spr. noemt het wegenonderhoud een algemeen belang en dus moet het algemeen het betalen. De heer Van Nuland brengt hulde voor het houden deze enquête. Spr. noemt de gegevens zeer belangrijk, maar vraagt of ze alle wel juist zijn. Dit betwijfelt spr. en noemt in tegenstelling met 't rapport enkele gemeenten, die wel wegen in onderhoud hebben. Spr. stelt het wegenonderhoud en de kosten daarvan tegen over het weggebruik en dan is spreker gebleken, dat het gebruik der niet-contribuabelcn nogal meevalt, wat spr. met eenige cijfers aantoont, die volgens spr. in die richting wijzen en noemt de verhoudingscijfera van 30 tegen 70, dit laatste der contribuabelen. Ook de kostenberekening noemt spr. niet zoo heel Juist en neemt als voorbeeld het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, dat volgens spr. over 1932 34 cent terug ontvangt, waar dit lichaam 42 cent per H.A. uitgeeft Ook de Aanvullende wegenlijst geeft wel aan dat vooral voor vólgende jaren de bijdragen zullen mee vallen. Spr. erkent echter dat er een wanverhouding be staat ten opzichte van het weggebruik, maar hierbij mag niet worden vergeten dat, en spr. noemt de af sluitdijk als voorbeeld, de groote aansluitende wegen nog niet klaar zijn en daardoor de binnenwegen wor den gezocht Is dat alles klaar, dan zullen de polder wegen voor een groot deel worden ontlast Spr. komt tenslotte tot de conclusie, dat hot billijk is dat de polderbesturen meerdere bijdragen uit den grooten wegenpot ontvangen. De heer De Vink vraagt enkele inlichtingen, nadat hij hulde aan het rapport had gebracht. Do heer Joh. de Veer kan zich met de le conclu sie vereenigen, economisch als centralisatie zou werken. Dat het Hoogheemraadschap vele wegen loeft gekregen in onderhoud is goed geweest, maar >rengt niet wat wij hebben moeten. De kostenbere kening in deze schrikt vele polderbesturen af. Er moet een betere en billijker basis zijn. Hierbij mo- ;*en niet alleen de vroegere kosten als basis dienen, maar moet ook gelet op de veranderde wijze van vervoer, ook voor den landbouw. Dat de binnenwe gen zullen worden ontlast is juist, maar spr. vreest och van niet geheel. Spr. concludeert dat ook de binnenwegen uit het groote wegenfonds zullen moe ien worden betaald. Is er geen geld genoeg, dan moet het gezocht worden b.v. in n aanslag op ge bouwd en ongebouwd. De heer P. Stapel, voorzitter der commissie, oor- leolt, dat de landbouwer de wegen anders gebruikt dan vroeger en wijst op de melkauto's en de auto's die vee en van alles aanvoeren. Die vragen veel voor het wegonderhoud. Spr. meent dat het rapport niet anders is dan een objectief gegeven en het wa re beter geweest als er geen conclusies waren ge geven, want haar werk is niet af. Er zal nog meer moeten worden onderzocht Iloe zal het weggebruik worden als het wegennet klaar is, dat is ook een punt van beteekenis. Con centratie is noodig, hoe? zal de toekomst moeten leeren. De heer G. Nobel, secretaris der commissie, zegt dat de gegevens ztjn verwerkt als ze zijn verstrekt Dit rapport is niet anders dan een goede basis om verder alles in de onderdeden te kunnen nagaan. Hot wegen vraagstuk is zeer urgent en daarom is Lord Ohelford de moeder van Dick ln het graf ge volgd was, viel het erfdeel van den tweeden zoon hem toe. Het landgoed, de titel, zelf» de auto. die btj -.1» de zijne had gebruikt, ontvielen hem. 'n Kleine be- ittlng ln Hertfordshlre, die tweehonderd pond 's Jaar» opbracht, een paar ouderwetsche kostbaarheden van -ijn moeder, en duizend pond. vormden de portie van tweeden zoon. Eh de duizend pond waren nooit uit betaald. Ze schenen op geheimzinnige wyze verdwe nen te zijn. Mr. Arthur Glne had de nalatenschap geregeld. On- ler alle omstandigheden voelde Dick zich gelukkiger wanneer hij niet aan die duizend pond dacht. Maar. hoe het ook kwam. hy dacht er nu aan, en alsof zij -ijn gedachten gelezen had en zyn stijve houding In •ethand bracht met haar broer, vroeg zy: „Je mag Arthur niet graag lijden, wel?" „Wat brengt Je er toe om dat te zeggen?" ant woordde hy, met ongeveinsde verbazing. Hy had zyn afkeer van den fatterigen rechtsgeleerde nooit openlijk getoond. „Toch weet lk het.' knikte zy wys. „Hy brengt my zomtyda buiten mezelve, en lk kan me best voorstel len, dat een man zooals jy hem haat." Dick glimlachte. „Harry haat hem ln geen geval, en hij is de man op wlen het aankomt." Zq sloeg de oogen naar hem op, en zwaaidever strooid haar rijzweep. „Het ïykt my volstrekt geen werkelykheld. dat lk -al gaan trouwen het was zoo'n grappig aanzoek, *">ick, zoo eerbiedig, zoo vormelijk zoo onwezen- 'Ukl Ik geloot, dat als het op een andere manier ge daan was...." Zy schudde het hoofd. Dick bedacht een weinig bedroefd hoe slecht een huweiyksaanzoek zyn broer zop afgaan. Harry was ?en nieuweling in het spel der liefde; op zeke'en keer had hy een knap secretaresje gehad en op een warmen Junimiddag had hy beiden verrast in een tafereel, dat ontegenzeggeiyk geiyk stond met een huwelijks aanzoek van de zyde van de ondernemende jonge dame. En de overrompelde Harry zou aan haar hu- weiyksvoorstel het oor geleend hebben, wanneer Dick ilet toevallig verschenen was en de berekenende Mlzs Wenner had Fossaway Manor hals over kop verlaten. Hij herinnerde zich dit voorval. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6