11(11111 Billis- Kijken is Koopen bijCLOECK Koning Winter BEiTELS UITVERKOOP Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. fcërste Blad. REGEERT. Scheepvaart gestremd. UITROEPING IERSCHE REPUBLIEK? Bloedige vechtpartij te Tilburg. POGING TOT ROOFMOORD in een trein. Botsing in de lucht Groote brand in Stamboel. De herstemmingen in Spanje. HET VOORZITTERSCHAP DER S.DJLP. Ontwapening Een goede vangst Door uitlaatgassen bedwelmd. Dinsdag 5 December 1933. SCHAGEB 77ste Jaargang No. 9393 COURANT. Du blad verschijnt viermaal per week: Diusdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag BIJ Inzending lot 's morgen» 8 uur. worden Adver- tentien n»»g zooveel mogelijk In het epratuitknmend nummer gpplaatst POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN*) TJëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend.' DIT NUMMER BESTAAT UIT DB IE BI-ADEN. De dienst van Enkhnizen op Stavoren ge staakt. Het eiland Marken geïsoleerd. De strenge winter heeft dit Jaar wel bijzonder vroeg zijn intrede gedaan vroeger dan we sinds jaren gewend zijn. Het kwik beeft al een graad of vijf, zes onder nul gestaan, en deze temperatuur zou nog bost te verdragen geweest zijn, indien de scherpe Noord-Ooster maar was weggebleven. Maar die blies onmeedoogend uit den „kwa.ien hoek'' en veroor zaakte een vinnige koude, die door merg en been gin*. Ofschoon het er op het oogenblik. dat we dit neer schrfjven nog allesbehalve naar uitziet zal misschien nu bet spreekwoord waarheid blijken: strenge hee ren regecren niet lang Inmiddels komen tal van berichten over de strem ming van de scheepvaart tengevolge van den Ijs gang. Hoe sterk het in den nacht van gister heeft gevro ren. moge blijken uit het feit. dat het IJselmeer van Hoorn uit gezien in een onafzienbare Ijsvlakte is herschapen. Sinds jaren is het Hoornsche Hop niet zoo vroeg in den winter togevroren geweest, Rn ook voor Rnkhuizen was het IJsselmeer. zoo ver het oog reikte totaal met ijs bedekt. Alleen de vaargeul voor de stad was nog open. In verband hiermede zou de Urker b >ot des middags voor het laatst van den vasten wal ve trekken Eenige koeien en varkens waren ingeladen opd.:t de eilandbe woners niet zonder vleesch zouden zitten. Of de boot haar doel nog heeft bereikt was ons gisteravond nog niet bekend. Enkhulzen—Stavorendienst gestaakt. Met ingang van vandaag is de veerdienst Enkhui Zen Stavoren v.v. gestaakt Reizigers dienen dus de spoorverbinding over land, v:a Amersfoort en Zwolle te nemen. Ook het goederenvervoer zal worden om geleid. De verbinding met Schiermonnikoog. Uit Schiermonnikoog. In verband met den he vigen Oostenwind en het vel-1 drijfijs heeft de rijks veerboot de landingsdam niet kunnen bereiken. De boot is nu op het Zuidwestelijke strandgeduelte ge land. Met een vlet werden post en passagiers naar het eiland gebracht. In verband met een en ander achtte het bestuur van het Christelijk Vacantiehuls ..Elim' het niet wenschelijk Dinsdag 5 December *en vijft'gtal kinde ren te laten vertrekken. Besloten is gunstiger weers omstandigheden af te wachten. Marken geïsoleerd. Een avontuurlijke tocht van de postboot. De Gouwzee tusschen Marken en Monnikendam is dicht gevroren. De postboot, die gistermorgen om 5.15 uur van Mar ken naar Monnikendam was vertrokken, kon eerst te gen 9 uur in den morgen Monnikendam bereiken na oen harden strijd tegen het ijs. Om 10 uur werd weer vertrokken met aan boord post en eenige pasagiers. meest Markers. Uren hepf1 de boot met de elementen geworsteld, doch het moclii de boot niet. gelukken het eiland te bereiken. Me*i had een ijsvlet meegenomen en noodgedwongen moesten de passagiers per ijsvlet weer terug keeren Omstreeks 4 uur gistermiddag kwamen bij bij Cals woude onder Monnikendam aan lapd. De postboot keerde eveneens terug en ligt nu bij Catswoude inge vroren. Het ijs is nog niet betrouwbaar genoeg, om via het ijs Marken te bereiken. Het eiland ligt dan ook mo menteel geïsoleerd. De werken aan de Rijnbrug te Arnhem wegens de vorst stopgezet. In verband met de felle koude zijn de werken voo; den bouw van de vaste brug over den Rijn bij Arn hem, groo endcels stopgezet. Ook de werken in den polder bij Malburgen (aan de overzijde van den Rijm waar mettertijd een nieuw Arnhemsch woonwijk zat verrijzen, zijn grootendeels stopgezet Het zandvervoer van Rheden naar Arnhem vooi demping van de Lauwersgracht, waar de Noordelijke oprit van de brug zal komen, vindt echter geregel 1 voortgang. Felle konde in de hoofdstad. Menschep op straat bewusteloos geraakt Gister ziin in den loop van den dag door den G G.TV in de hoofdstad zes menschen behandeld, die door de koude waren bevangen. Zii konden zich daarna op eigen gelegenheid naar huis begeven. Uit Rotterdam. 4 December: Vandaag zijn alhier door de felle koude op straat drie menschep bewuste loos geraakt Zij morsten door den G.G.D. naar hun woningen worden vervoerd. In het buitenland. Ook uit verschillende deelen van Europa en Azië wordt de int.ede gemeld van scherpe vorst en de daarmee gepaard gaande verschijnselen van sneeuw en ijs. In geheel Noord-Duitschland heerscht meer dan tiei graden vorst In Berlijn werden op sommige plaatsen t3 graden koude gemeten De grootste koude wordt uit Silezië gemeld. Hier daalde de temperatuur op de open vlakte gistermor gen tot 15 graden onder nul. De laagste tempermuur is in het graafschap Graz voorgekomen, waar de thermometer tot 21 graden onder nul daalde. 43 nraden konde in den Oeral. Uit Moskou Volgens een bericht uit Swerdlowsk werd aldaar een temperatuur geregistreerd van 43 graden fconeden het vriespunt. De koude duurt voorl Alle openbare werkzaamheden moesten worden stop gezet. Op de rivier de Newa zitten verscheidene sche pen vast in het Ijs en twee bataljons der sovjet genie zijn bezig een doorgang vrij te maken. Het Ijs is reeds zoo sterk, dat zelfs ijsbrekers er niet doorheen kunnen komen. In Lapland worden de kudden rendieren, die het voornaamste bezit vormen van de Laplanders, ern stig bedreigd door groote troepen wolven. Drijfijs op Moezel en Main- Uit Koblenz. Tengevolge van den strengen vorst heeft zich reeds op zijrivieren van den Rijn hier en daar drijfijs gevormd. Zoo o.a. op do Main heden bij Solweinfurth, Wuezburg en Lohr. Ook voor de I.ahn en Neckar bestaat gevaar, dat in den loop van den nacht drijfijs zal worden gevormd Hedenavond was reeds licht drijfijs verschenen op de Moezel, terwijl op verschillende plaatsen langs de oevers, waar de stroom niet al te krachtig langs vloeit ran den ijs zich hadden vastgezet Ook op de Nahe is licht drijfijs gezien. Bij den zeer lagen waterstand heeft zich snel een ijsrand langs de oevers gevormd. In de nabijheid van de Drususbrug bij Bingee is deze ijsrand van weerszijden reeds dusdanig aan gegroeid, dat nog slechts een kleine vaargeul open ligt. Het conflict met Engeland nadert een climax. Londen. Naar verluidt heeft De Valera aan de Engelsche regeering een nota gezonden, waar ln hij vraagt of Engeland In geval van uitroe ping van een Iersche Republiek tegenmaatre gelen zou nemen. Het Engelsche antwoord ia nog niet opgesteld. De spanning, die steeds tusschen Engeland en den Ierschen Vrijstaat bestaan heeft, nadert hiermee een climax. Thomas, de Britsche minister voor de Domini ons. heeft aan de Valera een nota gezonden waarin wordt medegedeeld, dat de Britsche regeering de Jong ste besluiten van de Dail. waardoor de grondwet wordt gewijzigd, zeer ernstig acht. Te Dublin verwacht men. dat de Valera een beroep op het volk zal doen en binnen drie weken nieuwe ver kiezingen zal uitschrijven. De Valera is vol vertrouwen dat het volk zich voor een Iersche Republiek zal verkla ren. Een officleele verklaring van de Valera wordt bin nen 24 uur verwacht Vermoedelijk zaJ Engeland onmiddellijk na het uit roepen van de Iersche republiek de in Groot-Brittannië wonende Ieren uit het land zetten. Overigens moet een rijks-conferentie plaats hebben over het uittreden van Ierland. HET ANTWOORD VAN ENGELAND. Reuter meldt uit Londen. 4 Dec. De subcommissie uit het Britsche kabinet, dat beraadslaagd heeft over het antwoord aan De Valera, heeft heden een ontwerp-nota opgesteld. Het standpunt der Britsche regeerlng Is, dat zij de vriendschappelijke betrekkingen met den Ierschen Vrijstaat wil handhaven, maar als die staat een republiek wordt, zal deze de voordee- len verliezen, welke het lidmaatschap van het Britsche gemeenebest meebrengt. Men is ln Brit sche kringen niet geneigd, zijn toevlucht te ne men tot bedreigingen. Het Britsche antwoord zal waarschijnlijk morgen worden verzonden. Veete uitgevochten. De toestand van het slachtoffer ernstig. Tusschen zekere S en Th v d B, beiden afkomstlgg uit een dorp in de Langstraat, tegenwoordig wonende te Tilburg, bestond een veete, die in den nacht van Zondag op Maandag tot een ernstige vechtpartij heeft geleld. De belde mannen-, die vergezeld waren van eenige kennissen, kwamen lekaar omstreeks 12 uur tegen in de Tongerloosche Hoefstraat te Tilburg. Ze verkeerden allen min of meer onder drankin vloed. Na wederzijds wat scheldwoorden te hebben gewisseld, kwam men tot een handgemeen, waarbij 't mes gebruikt werd. S. kreeg een steek in den buik. Hij moest per zie kenauto naar het ziekenhuis worden ovegebacht, waar direct operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is ernstig. Als verdacht ls later door de politie van zijn bed gelicht en gearresteerd bovenge-oemde Th v. d. B. Deze ontkent echter. Het onderzoek duurt voort. OUDE MAN HET SLACHTOFFER. De dader voortvluchtig. Gisteravond te 9.08 ls de assistentie van de Amsterdamsche politie en G.G.D. ingeroepen voor een 50-jarigen heer die met den trein uit de richting Abcoude aan het W.P. station was aangekomen. De persoon in kwestie had hevig bloedende wonden die hem ln eerder genoemde gemeente met een ploertendooder waren toege bracht door een persoon, die de coupe met hem gedeeld had en het blijkbaar op zijn geld voor zien had. Het slachtoffer heeft zich met kracht geweerd en kon nog aan den noodrem trekken. In de consternatie, die na het stilstaan van den trein ontstond, heeft de dader gelegenheid ge vonden om te ontsnappen. De politie van Abcoude ls gemobiliseerd om hem op te sporen. De aangevallene kon zich, na door het personeel van den G.G.D. verbonden te zijn, naar zijn woning ln de hoofdstad begeven. Twee Engelsche vliegtuigen In den mist te gen elkaar gevlogen. De belde bestuur ders jammerlijk om het leven gekomen. V.D. verneemt uit Londen: De officier-vlieger Llewellyn en sergeant Hopkins, belden vliegende in efen licht toestel van de Royal Air Force zijn tengevolge van den mist tegen elkaar gebotst, nabij Pewsey Wllthire. Llewellyn werd ver koold uit zijn toestel gehaald, Hopkins trachtte nog met zijn parachute te springen. Het valscherm weiger de edhte, met het gevolg, dat do onglukkige te plet ter sloeg. Palels van JustiMe vernield. Archieven en dossieren verloren. Een geweldige brand is uitgebroken in de Sultan \hmed-wijk, achter de moskee Aja Sophia. Het pa 'eis van justitie is vernield, waarbij de archieven cn dossieren verloren gingen. Doordat er een zware win'» waait vreest men. dat deze ontzaggelijke brand zich nog meer zal uitbreiden. Nader wordt nog gemeld: De brandweer is er ln geslaagd de beroemde Snfla- '-erk, welke direct aan het gerechtsegebouw grenst, te -edden. De brandschade wordt geschat op ruim tien mlllloen guldens. Verder© opschuiving naar rechts. Zondag zijn in geheel Spanje de herstemmingen ge houden voor de Cortes. Zooala men weet waren bij de eerste stemming, den 19en November. 378 afgevaardig den gekozen. Er moest nu nog in 95 zetels worden voor zien. De samenstelling van de nieuwe Cortes. Volgens niet officieele berekeningen zullen de nieuwe Cortes als volgt zijn samengesteld: Rechterzijde 207 zetels, centrum 170 zetels, links en uiterst links 94 zetels en twee zetels onbepaald. Politieke botsingen. len der politie. V.D. verneemt nog uit Madrid: Ook na de verkiezin gen is het r.og ln talriike Süaansche steden tot politieke botsingen gekomen. In Barcelona wierpen anarchisten over een volle autobus een brandverwekkende vloeistof. Hierbij kregen 7 personen zware brandwonden. In Bil- bao is het tot bloedige hotsingen gekomen tusschen so cialisten en aanhangers van de rechterzijde, waarbij 1 nersoon werd gedood en verscheidene anderen werden gewond. In Alioante werd bij een politieke staking even eens 1 man gedood, in Murcia schoot een communist een lid van de boerenpartij neer. Verder ls het in geheel Soanie tot talriike botsingen en vechtnartiien gekomen die echter geen grooten omvang aannamen. Het voortduren van de transportarbeidersstaking ln Barcelona en de kellrerstaking in Madrid doen echter nog nieuwe ongeregeldheden vreezen. De politie heeft in verbond hiermede omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. d .L (Ongecorrigeerd). Bertels' Kunstkorrel in de praktijk. De heer J. T. van Bergen te Beekbergen schrijft ons d.d. 6 Oct. '33 het volgende: Uw opfokvoer alsook de Ratio Super standaard .Kunstkorrel voldoen mij uitstekend. Van mijn zeventig jonge eenden had ik reeds na 4 maanden en 10 dagen het eerste ei en thans reeds 46 eieren per dag Hei voederverbruik bedraagt 0.84 cent per eend per dag. Ook voor mijn kippen (500 Reds) gebruik ik thans met groot succes Bertels' Kunstkorrel. De kippen houden zich best en verbruiken 3/4 cent aan voeder per dier per dag. Ik zal het gebruik van Uw Kunstkor rel gaarne aan een ieder aanbevelen. OUEFABRIEKEN N.V. AMSTERDAM. De heer J. Oudegeest zal aftreden. Naar wij verne men heeft de neer J. Oude geest, daartoe ge noopt door zijn leeftijd en zijn ge zondheidstoe stand,, het voor nemen, af le tre den als voorzit ter der Sociaal- Democratische Arbeiders Partij. De heer Oude geest zal echter zijn functie blij ven waarnemen tot het met April van het volgend jaar te houden partijcongres. Japan wil 43 oorlogsschepen bouwen. Tokio, 4 Dec. (V.D.): Het Japansche ministerie van marine deelt mede. dat voor 1936 43 kleine en middel groots oorlogsschepen zullen worden gebouwd, welke ongeveer 431 millioen yen zouden kosten. Met den bouw van deze schepen zou de Japansche vloot ongeveer 73 pet der Amerikaansche vloot bereiken. Drie Inbrekers te Velp gearresteerd. Toen de heer en mevrouw Schrijver te Velp Zondag avond om 11 uur thuis kwamen, ontdekten zij drie mannen in de keuken, die snel de vlucht namen. Men bad nog kunnen constateeren, dat een van hen een leeren jas droeg. De politie werd onmiddellijk gealar meerd en slaagde erin te Velp den man met den lee ren jas te overmeesteren. Hij had een revolver met zes scherpe patroen in zijn zak en bovendien nog 12 losse patronen. Na een streng verhoor bekende hij met de beide an deren, die evenals hij afkomstig waren uit Arnhem,, inbraken te hebben gepleegd, niet slechts bij genoem de familie, maar ook schuldig te zijn aan een 30 a 40 diefstallen met braak ln het afgeloopen jaar ln Velp, Arnhem en r HEERHUGOWAARD. Bedwelmd. Hedenmorgen geraakte in de motorwerkplaats van den heer Moejes de 15-jarige leerling-monteur Jeisma door uilstroomend autogas bedwelmd. Door spoedige aanwending van het zuurstofapparaat, door den aan wezigen geneesheer, kwam hij spoedig weer bij.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1