Modebladen. DEMON petfoleumvergassers l Schaatsen P. DEKKER De Langendijker Groentenveilingen. 4 perceelen Weiland 2 perceelen Welland, Warmte!! „V.V.V." De Privé= Secretaresse Ereng Zoekt U gebruikte Auto's WOELINGEN IN SPANJE. Japansche pantsertrein tot ontsporing gebracht. Aardbeving op Hawaï. Slecht weer op den Balkan. Advartentïëfi te SCHA GEN: BAL NA. Brrü Kou!! K. Burgman HUISmet 1H. A. best land Draineer» en Rioolbuizen DAMES! Boekhandel v.hJ TRAPMAN Co.l P. Dekker, Ijzerhandel Laan - SCHAGEN Uw zenuwen tot rust! Neem een "AKKERTJE" AKKER-CACHETS E of Onderdeelen en Banden? J. FABER, Beverwijk. Tel. 2312 Uitgebreide voorzorgsmaatregelen tegen omwentelingspoging, Madrid. De Spaansche regeering is een grootsch opgezette samenzwering van anarchistisch-syndica- listische kringen op het spoor gekomen, welke ten doel had in den nacht van Zondag op Maandag in geheel Spanje een gewapenden opstand te ontkete nen. Er werden direct uitgebreide voorzorgsmaatre gelen getroffen. In alle wapenwinkels in het geheele land zijn de wapenvoorraden in beslag genomen. De politie is gealarmeerd. In Barcelona is de staat van beleg afgekondigd. De herstemmingen voor den Spaanschen landdag schijnen een onrustiger verloop te hebben gehad dan de eerste ronde der verkiezingen. Vooral te Madrid is het tot tal van botsingen gesomen tusschen aan hangers der rechterzijde en Marxisten. In een voor stad van Madrid heeft het gepeupel geprobeerd een klooster in brand te steken. Pas toen de politie van de vuurwapenen gebruik maakte, kon de menigte worden verspreid. In het bizonder de nonnen en de geestelijken werden lastig gevallen en velen hun ner hebben hun stemrecht niet kunnen uitoefenen. Te Madrid zijn veel particuliere auto's, welke voor propaganda voor de rechtsche partijen ter beschik king waren gesteld, omvergeworpen en in brand ge stoken. Uit het binnenland zijn nog slechts weinig berich ten binnengekomen. Het blijkt evenwel, dat het ook daar tot tal van incidenten is gekomen, waarbij aan beide zijden verscheidene personen werden gewond. Te Mazarron (provincie Murcia) werd een man ge dood. Nader wordt nog gemeld: De aanleiding tot deze buitengewone maatregelen word gevormd door de Putsch-plannen der Marxis ten en anarchisten, welke houding steeds dreigender zou zijn geworden. Berichten omtrent bijzonderheden bij de verkie zingen zijn nog niet binnengekomen. Zoowel in de provincie als in Madrid zijn tal van stembussen vernield. Te Madrid zijn nog pogingen gedaan door gepeu pel om nog een klooster in brand te steken, hetgeen echter door de politie te rechter tijd bemerkt en voorkomen werd. In een der straten der hoofdstad overvielen een aantal communisten een oude vrouw, die zij voor een non hielden, en rukten haar de kleeren van het lijf. <1 Chineezen en Japanners gedood. Uit Moekden, Dec. (V.D.): Zaterdagavond heeft op het traject Kintsjau-Moekden een gevecht plaats gehad tusschen de manschappen van een Japanschen pantsertrein en een afdeeling Chineesche vrijscharen. De pantsertrein werd tot ontsporing gebracht, waar bij zes wagons volkomen werden vernietigd. 41 Chi neezen en Japanners werden gedood en een groot aan tal gewond. Gepaard gaande met een ernstige vul kaanuitbarsting. Uit Hilo: Zaterdag is Hawaï opgeschrikt door een vrij hevige aardbeving. Tegelijkertijd begon de vulkaan Maunoloa, de grootste vulkaan ter wereld, met een hoogte van 13750 voet afzonderlijk actief te worden. De activiteit van den vulkaan is thans zelfs heviger dan in alle jaren sedert 1903, zoodat de bevol king zich reeds gereed maakt om hare woningen te verlaten. Storm op de Zwarte Zee. Hevige stormen op de Zwarte Zee hebben de scheepvaartverbindingen tusschen Rusland en Tur kije volkomen lamgelegd. Een Engelsch stoomschip moest in de nabijheid van Noworossisk op bevel van den kapitein tot zin ken worden gebracht om gevaar van ontploffing te voorkomen. De bemanning is gered. Dertig dooden, 20 vermisten. In totaal zijn ongeveer dertig personen om het le ven gekomen tijdens den vreeselijken storm, die ge durende 24 uur aan de Zwarte Zeekust heeft gewoed en zoowel Roemeensche als Bulgaarsche en Turk- sche havens heeft geteisterd. Een tweehonderdtal personen aan boord van verschillende schepen en kleinere visschersvaartuigen wordt nog vermist. Ernstige schade aangericht in Piraens. Uit Athene: Ken ontzettend noodweer heeft in het vluchtelingenkamp in Piraeus groote schade aange richt. 15 houten huizen zijn ingestort, tal van hui zen werden ernstig beschadigd. Het règenvvater stond zeer hoog in de straten. Het aantal ondergeloopen kelders bedraagt ongeveer 2000. Vele familjes zijn dakloos geworden en da kerken binnengevlucht. Tal van personen worden vermist. Men vreest dat zfj zijn verdronken. De teeltbeperking. - Niet Ingrij pend voor Langendijk. - Moei lijkheden voor den contractbonw In de polders, - De geheime Inven tarisatie. - De algemeene beschou wingen ln de Tweede Kamer. - Nog geen verbetering op de vei lingen. Groole aanvoeren roode kooL - Iets betere prijs voor mooi kleingoed, - Gele kool slecht - Veel onverkoopbaar. Lage prijs voor witte kool. Bloemkool iets beter. Uien minder gedrukt, Bleten slap. - Peen redelijk' - An dijvie voor een groot deel onver koopbaar. Dat de teeltbeperking voor den tuinbouw niet aller instemming zou verwerven, waa wel te voorzien. Voor de Langendijker tuinders is zij intusschen wordt niet van ingrijpende beteekenis en 't percentage, dat moet wor den beperkt is niet van dien aard, dat daaraan, op straffe van ontwrichting, niet zou kunnen worden vol daan. Heel Langendijk en naaste omstreken heeft im mers zfjn kleln-bedrijf, waarop de inkrimping slechts in beperkte mate wordt toegenast. Anders staat het met de bedrijven „in de polders", waar de laatste jaren zich de teelt van tuinbon wgewas- aen had uitgebreid: men denke slechts aan den ver bouw van uien en de teelt van kool, In het bijzonder roode bewaarkool. Die had zich de laatste jaren sterk ontwikkeld in de Noordoostelijke polders van Noord- Holland, waarin door Langendijker tuinders eiT hande laars groote hoeveelheden bewaarkool óp contract wer den verbouwd. Vooral de Anna Paulownapolder en de Waard- en Groetpolder waren daardoor bekend Over 't algemeen kan van deze contractteelt worden gezegd, dat zij werd uitgeoefend tot tevredenheid van beide par tijen. De verhuurder was tevreden met het financieele resultaat en de kool waa als vruchtwissellngsgewas Zeer te apprecleeren. Nu dit in veel minderem ate het geval zal kunnen zijn, is het te verstaan, dat de landbouwers in de pol ders tegen de beperking opkomen en ten aanzien van de Langendijker tuinbouwers heeft men er rekening mee te houden, dat de koolteelt in de polders bijna uitsluitend is begonnen als gevolg van de schier feite lijke onmogelijkheid, om ln het Ambacht, de eigenlijke koolstreek, nog met kans op succes winterkool te te- len. Ondanks de buitengewoon ongunstige resultaten van den tuinbouw, zal het toch voor de tuinders, zoo lang zij hun bedrijf nog uitoefenen, in de allereerste plaats noodzakelijk zijn, goede producten te telen, zoo dat een algeheel verbod van kool in polders een maat regel zou kunnen zijn, die met het badwater ook het kind wegwierp. Het is te verwachten, dat nog wel actie zal worden gevoerd tegen de bekend gemaakte teelt regeling. Is men in tuinderskringen' aan Langendijk dus eenigszins sceptisch gestemd in deze, meer nog is men ontstemd over de door den regeeringscommissarls ge troffen maatregel, inzake het niet publiceeren der in- veDtarisatiecljfers. We meenen echter, dat er voor ont stemming nog weinig reden is, omdat, werden de cij fers op 't oogenblik bekend gemaakt, de bezitters van bewaarkool nog weinig^ rekening zoudien kunnen en willen houden met die cijfers, We gelooven, dat het voorloopig geheim houden dier inventarisatlecijfers geen nadeel zal opleveren en dat men met gerustheid kan afwachten het oogenblik, waarop men meent, tot openbaarmaking te moeten overgaan. Bovendien komt het ons voor, dat, al is niet officieel bekend, hoe groot de voorraden zijn, men ze officieus wel met groote ze kerheid kan vaststellen. De Algemeene beschouwingen oveT den tulnbouw- steun in de Tweede Kamer heeft te tuinders zeer te leurgesteld. Zij hebben er uit kunnen leeren. dat voors hands niet gerekend .moet worden op een grootere bij drage dan 5 millloen plus de 18 ton uit het frultmono- polle. Op de veilingen was nog geen vleugje van opleving te bespeuren en niets wees er op, dat er aanwijzingen waren om te gelooven, dat men over het dieptepunt der crisis heen is. Integendeel, bij den tegen woord ig-en loop van zaken, raker, de tuinders al meer op achter en spitsen de omstandigheden zich toe. waardoor zij, al meer In de onmogelijkheid geraken, om de bedrijven staande te houden. Wat de aardappelen betreft, de aanvoeren ervan wor den al geringer en de prijzen niet hooger dan die, welke de laatste maanden waren bedongen. Voor Schotsche muizen werd van 5070 een* per 100 K.G. besteed, soms 1 of 2 dubbeltjes daarboven, doch in leder geval e-en prijs, die de transportkosten en die noodzakelijk nog aan het vervoer zijn verbonden, goed maken. Bevelanders brachten f 22.10 op, Eigenhei mers f 2. Blauwe Eigenheimers f 2.302 60. Roode kool werd er weer heel wat aangevoerd en daaruit zou men geneigd zijn te besluiten, dat de voor raden wel bijzonder groot moeten zijn. Men verzekert echter, dat het tegengestelde het geval la De prijzen weken weer heel weinig af van die der laatste weken; aJleen werd voor de mooiste krol van 3 4 4 pond soms 10 a 20 cent meer betaald, nJ. f 1601.80. Veel beste kool kwam er echter niet. de meeste be hoort tot het uit- of doorschot. Groote kool bracht f 1 op; goede kool van 5 pond werd nog voor t 1.30 ver kocht Sommige partijen goede bewaarkool werden nog gekocht door tuinders om ze op te leggen. De vrees, dat het volgend jaar wel eens geen toeslag zou worden verleent, schijnt oorzaak te zijn, dat er meer wordt aangevoerd dan in normale tijden. Aan belde veilingen beliep de aanvoer meer dan 100 spoorwagens. Liepen er bij de robde kool wel partijen door, bij de gele was dit nog ln meerdere mate het geval. De mooi ste partijen brachten bij uitzondering f 1.20 per 100 Kg. op. Er zijn verschillende dagen geweest dat al het aangevoerde voor f1 werd opgenomen, deels voor de regeering. deels voor den handel. Het was dus voor deze kool al bijzonder slecht, en zoo lang er geen be- teekenende vraag uit het buitenland komt blijven de verwachtingen niet hoog gespannen. Er werden toch nog 70 SDOorwagens gele kool aangevoerd. Al minder werden de aangevoerde hoeveelheden witte kool. Afgenomen door de fabrieken, bracht ze f 1.25 op: overigens werd er 40 cent of iets meer voor besteed. De mooiste Deensche witte kool bracht tot t 1.20 op. Ver schillende partijen waren onverkoopbaar of moesten voor den minimum-prijs van 70 cent worden gelaten. De totaal-aanvoer witte kool bedroeg 42 spoorwagens. De weersgesteldheid' bleef nog goed voor de bloem kool. Het mag niet te hard vriezen, anders zal het er spoedig mee gedaan zijn. Ze bracht deze week iets be tere prijzen op dan de vorige. Eerste soort, mooie reu zen, liepen tot f 7.60 op het eind der week, kleinere of iets afwijkende tot f 4.40. Vöor tweede soort werd 75 cent tot f 1.50 besteed. De aanvoer beliep rond 19000 stuks. De stemming op de ulenmarkt was Iets minder on gunstig dan de laatste weken, zoodat het is voorgeko men. dat voor gele uien een prijs van f 2.80 werd be steed. Een groot deel bracht echter niet meer dan f 2 op, terwijl ook nog voor f 1.60—1.90 is verkocht Voor grove werd f 2 302.60 betaald. Drielingen waren ook Iets heter. n.1. f 1.20—1.60. Nep liep van t 1.80—2.60. Aanvoer bijna 8 spoorwagens. Voor de mooiste bleten werd van f 1.201.50 betaald. Veel bracht 4090 cent op, en een deel draalde door. Groote peen vond nog vrij goed koopers tegen een prljn van f 22.60; voor kleine kon echter slechts 70 cent' tot f 1 worden bedongen. Andijvie, door den handel opgenomen, deed 5060 ct.. overigens draaide ze door, zoodat er 25 cent voor terecht kwam. Schager Tooneelvereen Koninklijk goedgekeurd d.d. 12 Dec. 1919, Regie: Jos. W. BEL, geeft Zondag 10 Dec 1933, des avonds 8 uur precies, in het Noord-Hollandsch Koffiehuis Blijspel in drie bedrijven door A. DEN HARTOG. F.ntrèe f 1.—Plaatsbespreking dage lijks aan de zaal. Prima wollen DEKENS tegen ongekend lage prijzen, bij Nieuwe Laagzljde SCHAGEN ter grootte van 5.28.30 H.A. Ge legen in de Neskaag gem. Scha gen. Te bevragen bij P J. BLAAU BOER, Barsingerweg, Wieringer- waard. DIRKSHORN te huur tegen Kerstmis aanstaande huls met I Mei 1934 of vroeger te aanvaarden, volgens accoord. Franco brieven bij A. SALM Duinwijckweg 10. to Bloemendaal TE KOOP: vijftig l'/i-jarige FOKSCHAPEN S. C. EELMAN, Den Burg, Texel, Tel. 12. TE HUUR, bij inschrijving voor jaar: gelegen aan den Loeterdijk te Schagen, te zameu groot 1.16.20 H.A. Behoorende aan de Ned. Herv. Diaconie te Schagen. Inschrijvingsbiljetten met 2 bor gen in te leveren voor 10 Dec. 1933 )ij M. BKEMSTER, Nieuwe Laag zijde te Schagen. A. SLEUTEL Jz. beeedigd MAKI-I.AAR en TAXA1KLR van vaste g-piieren Telefoon 72. SCHAGEN PRIMA PETROLEUM, 5 cent, BENZINE, 11 cent per L. per vat. Aanbevelend, C BRUGMAN, Schagerbrug. Telefoon 14. TE KOOP; met hulpstukken, M. SCHOEN. Loet. Schagen. PERSOON van buiten gevraagd, liefst boeren zoon of persoon, wat op de hoogte van den landbouw, om op te tre den in alle gewesten als agent voor den verkoop bij de boeren van echt Belgische Biet- en Klaverzaden. 150 tot 300 Fl. per maand. Brieven aan: Landbouwsyndikaat Flandria te Ledeberg (België). Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Onze lijn uitstekend geschikt voor VER WARMING. Zeer zuinig in 't gebruik Beleefd aanbevelend Zijt Ga opgewonden, gejaagd en dan weer moedeloos en terneergeslagen? Gij zijl over spannen Wanneer Ge een AKKER-CACHET neemt, dan zult U na weinige minuten een heerlijke kalmte over U voelen komen. Uw gespannen zenuwen worden dan ge kalmeerd en Uw rusteloosheid verdwijnt. hel rusi-brengende geneesmiddel, dal Uw gezondheid niet schaad! en Uw hart, rnrvg en nieren nie! aantast. AKKER-CACHETS doen U rustig slapen. Alle gebruikers roe men' ze om slrija. Probeert ze dus ookl VOORDEELENi Smaakloos ouweltje, gevuld met fijn poeder. Ge proeft nietsI Gemakkelijk innemen. Veroorzaakt geen maagstoornissen. Onschadelijk. "AKKERTJES" werken verrassend snel en zeker bij t Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Zenuwpijn, Lendenpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid, Slapeloosheid. Volgens recept *on Apotheker Dumont "AKKERTJES" Nêderhndsch Prdtitk JE ADRES is Wij kunnen U direct uit voorraad leveren houten KINDERSCHAATSEN met prima montuur a 12.per paar. Frlesche SCHOONRIJDERS, compleet met montuur i 5.50 per paar, dit is een bekende prima schaats. NOOITGEDAGT Schaatsen, in verschillende modellen, tegen de nieuwsten verlaagden prijs. STALEN Schaatsen, merk HUDORA, wor den onder de beste der wereld gerekend, vanaf f 2.50 per paar. Ieder die kennis maken wil met onze Ha* dora Schaatsen, kan GRATIS een mooi BOEKJE krijgen, waarin alles over deze stalen schaatsen beschreven staat. Beleefd aanbevelend, Ijzerhandel. LAAN, SCHAGEN.

Schager Courant | 1933 | | pagina 4