AllllECl lfilllS- Kijken is Koopen bijCLDEOK Wegen en Kanalen. Klemmend betoog UITVERKOOP Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. fcerste Blad. IN NOORDHOLLAND. Omvang van het werk wordt niet beperkt POLDERLASTFN VAN TUINDERS. LINDBERGH OVER DEN OCEAAN. VAR MINISTER C0UJN. Dringend beroep op de Tweede Kamer. Electriciteitsvoorziening in Nederland. Vrachtauto door de tram omgegooid. Donderdag 7 December 1933. SCIAGER 77ste Jaargang No. 9395 E DURAIÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentlAn nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden 11.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTENV TJëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Het ligt geenszln In het voornemen van Ged. Staten om het tempo te verminderen. In de memorie van antwoord op het alpemeen ver slap der Prov. Staten van Noordhnlland over het We genfonds wordt om. gezegd, dat de voorstellen van Ged. Staten omtrent de verdere financiering van het Wegenfonds in den loop van 1934 tegemoet kunnen worden gezien Hoewel daarop thans in t algemeen niet worde vooruitgeloopen, kan wel worden gezegd, dat zal moeten worden voorgesteld meer werken uit Jeeningsgeld financieren, dan thans het geval is. Gaven Ged. Staten boven reeds ondubbelzinnig te kennen, dat vermindering van het tempo geenszins in hun voornemen ligt. ten opzichte van den opzet van de werken wordt eraan herinnerd, dat reeds in 1930 een beperking daarin is aangebracht Hoewel uitvoering van het. geheele plan met kracht wordt nagestreefd, is er zij het uitsluitend uit overweging van practischen aard in den laatster, tijd zooveel mogelijk op aangestuurd, dat de „sluit stukken" zoo spoedig mogelijk worden aangelegd. Concentratie van wegcnheheer is in het Zuiden van de provincie niet zoo urgent als in het Noorden. Er ziin echter teekenon. die er op wijzen dat niettemin in het Zuidelijk deel der Provincie, ook zonder aan drang van hooger hand, naar concentratie wordt ge streef d. De kanalen. Omtrent den stand van zaken ten aanzien van 'de uitvoering van het Westfriesche Kanalenplan kan het volgende worden vermeld. In geldelijken zin is de totstandkoming verzekerd van de kanalen Stolpen—Schagen, Schagen—Kol- horn. Omval—Huigendijk, Huigcndijk—Oudkarspel— Kolhorn, Alkmaar (Zes Wielen)—Huigendijk en de niet in deze opsomming begrepen werken, noodig tot verlegging van de scheiding tusschen Schermer boezem en Raaksmaatsboezom, met dien verstande, dat hij de beslissing tot het verleenen van een Rijks subsidie in de kosten van uitvoering van het kanaal Alkmaar (Zes Wielen)—Huigendijk wenscht aan te houden totdat de kosten van aanleg der overige ka nalen bekend zijn. Voorts is vanwege het Rijk het gevraagde subsi die toegezegd voor den aanleg van het kanaal Hoorn Medemblik, doch het mocht nog niet gelukken het totaal der voor dit kanaal van de gemeenten en wa terschappen gevraagde bijdragen bijeen te krijgen. Ia technlschen zin zijn bij de kanalen Stolpen—Schagen en Schagen—Kolhorn, op een enkele uitzondering na, alle kunstwer- ken in nitvoerlng of gereed, terwijl het grondwerk beoosten den tramweg Schagen- Van Ewijckslnis in uitvoering is. De aanbe steding van het overige grondwerk kan bin nen korten tijd worden tegemoet gezien. De verbetering van den vaarweg van de Zaan Daar het Alkmaapdermeer zal vermoedelijk in den loop van 1934 ter hand genomen kunnen worden. Vragen van een Tweede Kamerlid over de uitreiking van dwangbevelen. Het Tweede-Kamerlid Cramer heeft aan den Minis ter van Economische Zaker. de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend dat in de laatste dagen in Noordholland dwangbevelen worden uitgere'kt aan tuinders die niet in staat zijn de polderlasten te beta len en dat bij niet-betaling tot executie zal worden Overgegaan Is de Minister bereid maatregelen te nemen, waar door de executie wordt voorkomen? VEEL DRIJFIJS IN DE GROOTE RIVIEREN. Schipbrug tusschen Vreeswijk en Vlanen weggenomen. TJit Vreeswijk: Door het vele drijfijs dat zich in de rivier de Lek bevindt, is het noodzakelijk geworden he den de schipbrug over de Lek tusschen Vreeswijk en Vianen weg te nemen. Da overtocht geschiedt thans per pont. jLlv. rfjiiL Te Port Natal ln Brazilië gedaald. Het echtpaar feestelijk verwelkomd. Reuter seinde gisteren uit Rio de Janeiro, dat de Lindberghs te 16.06 uur (G.T. Fernando Noronha waren gepasseerd. - Even later meldde Reuter dat Lindbergh te 17.55 (G.T.) te Port Natal aan de Oostkust van Brazilië was gedaald. Aan de ambtenaren te Natal is door de autoriteiten een halven dag vrij gegeven, met de bedoeling hen in staat te stellen, deel te nemen aan de feestelijke verwel koming van Lindbergh en zijn echtgenoot. Ook de win keliers hebben ter gelegenheid van Lindberghs aan komst hun deuren gesloten. De vliegers hebben 15 uur en 55 minuten over hun Oceaantocht gedaan. Zij zijn het eerste echtpaar, dat den Zuidelijken Atlantischen Oceaan per vliegtuig heeft overgestoken. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gevolgen van een verzuim. Gisteravond is de electricien K., uit Eindhoven op de proeffabrieken van de N.V. Philips in aanraking gekomen met den stroom van een toestel, dat hij moest bedienen. De mand had verzuimd het toestel stroomloos te zetten en werd geëlectrocuteerd. Het slachtoffer was gehuwd. LIEFDESTRAGEDIE IN TSJECtHO-SLOWAKUE. Moeder en Grootmoeder van zijn meisje neergeslagen. Uit Warnsdorf: Een bloedige liefdestragedie heeft zich afgespeeld te Kunersdorf in Noord-Bohemen. De 20-Jarige slagers knecht Knobloch onderhield betrekkingen met een dochter van den postbode Bendel. Het meisje had aan de verhouding een einde gemaakt. Knobloch verscheen daarop ln het huls van den postbode, waar de moeder van het meisje hem den toegang wilde ontzeggen. Hierop trok de slager een pistool, waarmede hij de moeder en de grootmoeder neerschoot. Daarna greep hij een bijl, waarmede hij op de vrouwen Insloeg. Toen buren toesnelder.-, richtte hij de pistool op zijm slaap en loste een schot. Hy en de belde vrouwen zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Waarschyniyk zal de slager zyn beide oogen moeten missen. SCHUUR TE WILDERVANK AFGEBRAND. Twee paarden omgekomen. Gisternacht is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in een schuur behoorende bij de boerderij van den heer Broekema te Wildervank. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat twee zich in de schuur bevindende paarden niet konden worden gered, terwijl ook een vrachtauto en eenige fietsen een prooi der vlammen werden. Een groote partij hooi ging eveneens verloren. „De pensioenen dienen gekort". Donkere wolken over Indië's financiën." Gister heeft minister Colijn in de Tweede Kamer een klemmend betoog gehouden, dat een schril licht wierp op de Indische finan ciën. De ministerpresident heeft bovendien onder de oogen gezien wat het kabinet te doen zou staan, als de korting op de Indische pensioenen zou worden verworpen. De drie mogelijkheden, welke dan open staan, aftreding van het geheele kabinet, Kameroritbinding en invoering bij ordon nantie, heeft hij wèl opgesomd, doch 'n keu ze heeft hij niet gedaan Hierdoor heeft hij de bedreiging dat R.-K. voorstanders door het stellen der kabinetskwestie tegenstan ders zouden worden, omzeild. Het betreffende wetsontwerp inzake de korting op de Indische pensioenen, aldus dr. Colijn, zegt tot In diër Holland kent uw moeilijkheden en Holland werkt met u mee Twee jaar lang dringt de Indi sche regeering al met klem aan op dit wetsontwerp. F.en ander motief is, dat bij wet misschien een wat billijker onderscheiding kon tot stand komen tus schen gepensionneerden. hier en in Indië wonende. Nog een ander motief is, dat de zaak voor duizen den van zooveel beteekenis is, dat zij moet worden behandeld, openlijk, door den hoogsten wetgever. Pensioen is geen nitgesteld loon. Men klampt zich vast aan de gedachte, dat pen sioen is uitgesteld loon. Groot is het verschil tus schen tweo gepensionneerden, die gelijken dienst tijd en gelijk loon hebben gehad, maar waarvan de een onder de oude, de ander onder do nieuwe pen sioenregeling valt. Het ziin verschillen van f8tK) of f 1400 pensioen. Waar blijft men nu met de theorie van uitgesteld loon? De Nederlandsche pensioenwetgever heeft de on aantastbaarheid van bet pensioen althans in prin cipe prijsgegeven Dit bedenke hij die van de on aantastbaarheid uitgaat. Het starre standpunt van tegenstanders van het wetsontwerp is niet in het belang der gepension neerden. Kant noch wal raakt de voorstelling alsof men het eerst naar de ambtenaren gegrepen heeft. Op eer- begrooting van 524 milliocn is 123 millioen bezuinigd of 24 Het zijn geen perspectivische, maar reëele be zuinigingen. Waar heeft men het zoover gebracht? Zeker niet hier te lande, hoewel spr. hoopt, dat het zoo ver zal komen. Nu moet er nog eens 30 pet. van de Indische begroo ting af. Onder die tweede 125 milliocn vallen de 7 millioen van deze pensioenkorting en de 12 van cfo salarissen. Vallen die millioenen af, dan moeten zij op andere wijze worden gevonden. Dan moet het nog meer uit de diepte komen. Dan moeten de fundamen ten worden weggegraven. In het licht van deze fei ten vervult het spr. met verbijstering, als men dit wetsontwerp niet wil. De Indische schuld is ongeveer f1500 millioen aan het eind van dit jaar. Nederland is al voor 500 mil linen betrokken hij die f 1500 millioen. Zet men 'de sa neering der Indische financiën niet door, hoe moet Minister-president COLIJN, het dan gaan met Indië en Nederland beide? Gaat het op die manier door, dan komt Indië onder een schuldenlast, die al heel spoedig 50 pet. van het to tale budget zal bedragen. Hoe moet Nederland, dat zelf geld behoeft om werken te ondernemen, jaarlijks de Indische tekorten dekken? Men zegt, dat de rente moet worden verlaagd. Be grijpt men niet, dat dan ook het crediet van Neder land weg is? Hoe moet het dan met onze vlottende schuld gaan? Bij renteverlaging zouden in Indië alle aflossingen stopgezet worden, zou de rento der pu blieke schuld IV2 worden, zouden de pensioenen met 25 en de salarissen met 30 verlaagd moeten worden. Buiten deze f7 millioen zal men de uitgaven voor 1935 nog met f50 millioen moeten verlagen. Sedert 1931 is aangedrongen op de pensioenkorting. De volks raad heeft ze aanvaard. Welk een invloed zal een ver werping van het wetsontwerp oefenen op de energie in Indië? Van alle mogelijke maatregelen is de voor gestelde de minst bedenkelijke. Als het wetsontwerp eens verworpen werd. Handig omzeilde do heer Colijn de moeilijkheid dat een deel van de R.-K. fractie.h oewel principieel vóór, tegen zou stemmen als hij de portefeuillekwestie zou stellen. Eenerzijds stelde hij die formeel niet, ander zijds liet hij uitkomen, dat de regeering verwerping ais een zéér ernstig feit zou beschouwen. Het kabinet is eenstemmig van oordeel, aldus zei- de Dr. Colijn, dat in het belang van Indië, van Ne derland en van allen die belang hebben bij de finan- cieele capaciteit van Indië, dit ontwerp niet behoor te worden afgewezen. Ook op grond van de gevolgen die verwerping voor Nederland zou kunnen hebben. Minister De Geer zei eens tot den heer Kranenburg; dat een minister zelf moet beoordeelen, hoe lang hij zijn verantwoordelijkheid dragen kan. Spr. sluit zich daarbij aan. Die vrijheid wenscht het kabinet zich niet te laten ontnemen. Wat het kabinet bij verwerping zal doen? Meer dan één weg staat dan open. Acht het kabinet de samenwerking met de Kamer verbroken, dan kan het kabinet heengaan en dan kan ook do Kamer worden ontbonden. Maar ook kan men bij verwer ping de zaak door den ordonnantiewetgever tot stand laten komen, al zou dit staatsrechtelijk zonderling zijn, omdat dan de Volksraad een beslissing van de Kamer zou moeten corrigeeren. Ook de lagere pensmenen zouden dan wel eens zwaarder kunnen worden aangetast. Het knbinet zal, wordt het wetsontwerp verwor pen, de houding aannemen, die het in het belang van alle deelen van het Rijk het wenschelijkst acht. Opnieuw aardbeving op Hawai. 10 Minuten aangehouden. Voorbode van een nieuwe uitbarsting van den vulkaan Mauiia Loa. Uit Honoloeloe: Een aardbeving, welke ongeveer 10 minuten aanhield, heeft Woensdag het eiland Hawai getroffen. Mén vreest dat deze aardbeving de voorbode is van een nieuwe eruptie van den vulkaan Mauna Loa, Minister Kalff voorstander van centrale regeling. Gisteravond is de Tweede Kamer begonnen aan het belangrijkste punt, dat de algemeene beschouwingen van de Waterstaatsbegrooting brachten en wel do electriciteitsvoorziening waaraan de heeren Van der Waerden (sdap.) en Ebels (v.d.) enkele opmerkingen wijdden. Beiden wezen er op, dat leiding van de cen trale overheid bij de electriciteitsvoorziening dringend noodig is. De heer Van der Waerden voegde hieraan toe, dat als tijdiger ware opgetreden een belangrijke besparing verkregen zou zijn. Hij drong daarom op spoed aan. Minister Kalff bevestigt, dat wij staan voor de noodzakelijkheid van een meer centrale regeling der electriciteitsvoorziening in Ne derland. Dat zal nog al wat voeten in de aarde hebben. De minister is overigens bereid spoed te betrachten en te gaan in de richting van een centraal punt van leiding met daarnaast decentralisatie bij de distribu tie. Dan zal ook het vraagstuk der koppeling onder oogen gezien kunnen worden. Over Nijmegen en het beweerde voordeel der getroffen regeling zijn de nieo ningen nogal verdeeld. Zoodra de minister zal onder vinden, dat de samenstelling van den electriciieits- raad niet voldoende is, zal hij dc eerste zijn om in te grijpen. De dubbele moord te Nuth. Verdachte in hooger beroep. 15 jaren gehandhaafd. De elsch van Het Gerechtshof te 's Hertogenbosch behandelde do strafzaak tegen den 40-jarigen arbeider Janssen, gebo ren te Vught (B.) en wonende te Houthem (L.) die door de rechtbank te Maastricht tot 15 jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens moord op den 35-ja- rigen molenaar J. H. Wevers en diens vrouw te Nuth. (L.) In den morgen van Zondag 25 Juni kwam Janssen per fiets te Nuth aan. Op den Nieuwenweg trof hij Wevers aan, tenwijl diens vrouw daar juist in een winkel was. Janssen vuurde drie schoten op Wevers af, die met twee fietsen op den weg stond te wachten en viel hem daarna met het mes aan. waarbij hij het hoofd van het slachtoffer zwaar verminkte. Op het geluid der schoten kwam de vrouw naar buiten, zag de worsteling en vluchtte den molen in, achtervolgd door den moorde naar, die haar op de trap in den molen met het mes 13 wonden aan het hoofd en buik toebracht. Hij sticht te toen brand in een bed, om den molen in vlammen ta doen opgaan. Na een uitvoerig getuigenverhoor hield de advocaat- generaal by het gerechtshof te Den Bosch. Mr. Maa sluie, zijn requisitoir. Hij achtte den doodslag bewezen^ Hy ontkende, dat er sprake kon zijn van zelfverdedi ging, daar verd. Janssen dien morgen met boosaardige voornemens om het huis had geloopen en wist dat de revolver, waarmee Wevers hem bedreigde, ondeugdelijk was. Spr. eischte bevestiging van het vonnis van de Maas- trichtsche rechtbank, n.1. vyftien jaar gevangenisstraf. Oliestroom op den Ruyterweg. Geen per soonlijke ongelukken. Een bestelauto uit het Haarlemmermeergebied, die ge laden was o.a. met bussen verf, olie en met zakken bruine boonen. reed op den Admiraal de Ruyterweg. De wagen kruiste de sporen van de Haarlemsche tram juist op het oogenblik, dat een tramtrein naar Sloterdyk aankwam. De tram botste tegen de auto en wierp haar omver, op de rails. In de stuurcabine van de auto zaten drie mannen, die behoudens een paar kleine ontvellingen aan de handen er ongedeerd afkwamen. Minder goed maakte het de inhoud van. den wagen. Over den De Ruyterweg vloeide een stroom olie. ver mengd met verf en daartusschen dreven bruine boonen; een zonderling papje, dat wel een centimeter dik op den weg lag. De kraanwagen van de brandweer heeft de gekantel- auto overeind gezet. De wagen was niet erg beschadigd en kan nog rijden. Zij bleef echter eerst een tydje uit druipen. Het tramverkeer had ongeveer een uur vertraging,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1