GRATIS SCHAGER COURANT VARIA. NOORHOLLAND BEZUINIGT. Aanvaring op de Merwede. Botsing tusschen tram en auto. Italië's plannen. EINDE VAN DE „DROOGTE" IN AMERIKA. Spada voor zijn rechters. OPLICHTING VAN DE FRANSCHE STAATSLOTERIJ. De moord te Den Haag. Van een noodtoestand echter nog geen sprake In de memorie van antwoord op het algemeen ver sla? der afdeelingen van de Prov. Staten van Noord- Holland omtrent de begrooting voor 1934, merken Ged. Staten op, dat. zoolang de opcenten niet boven 20 be hoeven te worden opgevoerd, er van een noodtoestand der provinciale financiën geen sprake la. Maar op het jn tred en daarvan te wachten alvorens in t« grijpen, sou allerminst te verdedigen zijn. Bezuiniging op de aubaldlën la onder de tegenwoor dige omstandigheden geboden. De salariakorttogen. Met klem meenen Ged. 8tate» zich te moeten vei* dedlgen tegen de van verschillende zijden geoefende cri- tlek op de wijze, waarop zjj het georganiseerd over leg raadplegen. Het door verschillende leden geopperde denkbeeld em de thans bestaande salariskorting te verhoogen tot f a 8 pet., met vaststélllng van het kortlngvrjj bedrag op f 600 en gedeeltelijke handhaving der vacantletoe- lage, kunnen Ged. Staten niet ondersteunen. Hun hoofd herwaar daartegen ls. dat deze maatregel by lange na elct een zoo belangrijke besparing doet verkrijgen al» bet geval Is bij heffing van maximum verhaal van pen sioenpremie en by algeheele stopzetting der vacantle- toelage. De belastingen. De raming van de opbrengst van Mn opcent Is Biet dan na zorgvuldige overweging van het verzamel de cijfermateriaal op hetzelfde bedrag als verleden jaar bepaald. Het argument, daartegen aan d« Mid delenwet ontleend, berust op een misverstand. De bedreven. De verlenging der tijdelijke tariefsverlaging betee- kent voor het P.E.N. een bedrag aan mindere Inkom sten van pl.m. f 191.000. Met beslistheid wordt positie genomen tegen de voor* stelling van zaken als zouden de bedrijven „moeite hebben hunne reserves weg te stoppen." Na de goedkeuring der financieel# regeling van het aan Ged. Staten verleende credlet van f 6000 tot het verleenen van steun aan gemeenten voor door deze te treffen maatregelen ten behoeve van de ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. werd een schrijven ontvangen van den toenmallgen minister van Blnnen- landsche Zaken, waarin deze mededeelde, dat het Rijk zich. In ramenwerklne met de gemeenebesturen, bezig houdt met 't ontwikkelingswerk van werkloozen. Onder deze omstandigheden verdiende het naar 's ministers meening, geen aanbeveling dat ook de provincie ln de zen partij wordt Machinist verdronken. Dinsdagavond Is op de Merwede voor Dordrecht d? sleepboot Hansweert. die met een leeg sleenschip van Antwerpen kwam, In botsing gekomen met een goe derenboot. De schok was zoo hevig, dat de machinist van de Hansweert. zekere Glorum. die zich aan dek bevonn overhoord viel, In de diepte verdween en verdronk De schepen liepen geen ernstige schade op. De oorzaak.van de hotsing zou te wijten zijn aan verkeerd manoeuvreeren. Vrachtauto in de sloot geworpen. Te F.rm (gemeente Sleen) is een onge val ge?chied dat zijn oorzaak vond in de omstan dieheid dat de motor van een zeswieiige vrachtauto plotseling weigerde, verfeit het Nieuwsblad van ht* Koorden". Een vrachtauto stond defect aan den kant van den weg. De bovengenoemde wagen kreeg luist naast den defecten wagen met motorgebrek te kam pen. doordat de motor afsloeg. De chauffeur kon den wagen, ondanks alle moeit* niet me^r aan den gang krijgen. Op dit moment na derde uit de richting Erm een tram der ED.S. welke te nl.m. 8 uur te Emmen komt. De auto stond vlak aan de rails, en de chauffeur zag het gevaar waarin ziin wagen verkeerde. Hij hol de volgens zijn zeggen de tram nog tegemoet, doch de machinist zag hlijkhaar noch hem noch den wa gen en reed met een flinken gang tegen den auto aan. De schok was hevig. De zware met portland cemen* beladen wagen werd 13 a 14 M. weggedrukt en toe-i over den weg heen in de langs den weg ioop-mdi sloot geworpen. De locomotief, die evenals de wagen beschadigd werd, derailleerde. De weg was een waar toonbeeld van verwoesting en bezaaid met het cement. Met een groote vertragin. kwam de tram te Emmen aan. Opperheerschappij van groote mogend heden, Echter niet gericht tegen de belangen der kleine staten. V.D. verneemt uit Rome: De Itallaansche bedoelingen met een reorganisa tie van den Volkenbond hebben do strekking, bin nen den Volkenbond een doorslaggevende groepee ring van verantwoordelijke groote mogendheden te scheppen, in de eerste plaats van onderteekenaars van het Viermogendhedenpact, dat op deze wijze binnen het nieuwe kader van den Volkenbond opge nomen zou worden. Verder denkt men ook aan toe treding van Rusland en van de Vereenigde Staten en Japan. Sommigen meenen in dit verband ook de beteekonis van het bezoek van Litwinof te kunnen verklaren. Naar Itallaansche meeuing zal de herziening van den Volkenbond weliswaar niet gericht zijn tegen de belangen der kleine staten, waarmee, naar te Ro me voortdurend wordt verklaard, volkomen reke ning zal worden gehouden, doch wel tegen den door blokvorming tot stand gekomen invloed van be paalde Balkanstaten in den Volkenbond. Men be grijpt, dat dit zal stuiten op verzet van Frankrijk, welks hegemonie berust op de uitbuiting van dezen toestand. Doch ook van Engeland wordt tegenstand verwacht en wel ln den vorm van diplomatieken druk op Rome. Reuter meldt, dat het besluit van den grooten fascistischen raad betreffende de houding van Ita lië tegenover den Volkenbond te Londen alle be langstelling heeft, hoewel dit besluit in werkelijk heid de situatie niet wijzigt en slechts een bevesti ging inhoudt van het standpunt, dat de Itallaansche openbare meening reeds lang schijnt te hebben in genomen. Officieel wordt geen commentaar gegeven, maar in kringen die den Volkenbond welgezind zijn wijst mcri er op, dat elke wijziging in het Conve nant uitteraard zeer langzaam en gecompliceerd zal geschieden. Voor het oogenblik concentreert de be langstelling te Londen zich vooral op het ontwape- mngsvraasstuk. Proclamatie van Roosevelt betreffende de eerbiediging van de drankwetten. De pro- hibitle „gelyncht". De eerste „natte avond" ln New York.— Het „lynchen" van een beeld, dat de prohibitie voor stelde en dat opgehangen was aan een hoogen paal midden op de Broadway in New York. waa het teeken dat aan de droogte in Amerika een einde was gekomen. Nadat een geweldige volksmenigte, welke op de Bro adway waa samengestroomd, gerulmen tijd om den paal had gedanst, werd het beeld naar beneden gehaald en in een doodkist gelegd, welke op een door een ka meel getrokken kar werd geplaatst Achter dezen wa gen vormde zich een reusachtige optocht welke door de stad trok. De „kroegen" zullen niet terugkeeren.— Roosevelt heeft een proclamatie uitgevaardigd, waar in hy de herroeping van het amendement van het drank verbod aankondigt en waarin hij den burgers verzoekt met de regeering mede te werken aan de pogingen, om de wet te doen eerbiedigen door hun alcoholische dran ken alleen te koopen bij diegenen, die een vergunning hebben. Roosevelt verlangt, dat ln geen enkele staat de oude „kroegen" zij het In modernen styi, terugkeeren. „Wy moeten, aldus de president, de dreiging van de dranksmokkelaars en anderen, die ten koste van de wet en van de orde leven, zooveel mogeiyk bestrijden. Ik heb vertrouwen in den goeden wil van het Ame- rtkaansche volk. dat het de vloek van het alcohol-mis bruik zal ontwyken, welke de gezondheid van het volk, zoowel physlek als moreel, zal schaden en het sociaal peil zou verlagen." De eerste natte avond te New York had ln tegenstel ling tot de verwachtingen een vry rustig verloop. Ten gevolge van de late stemming over de opheffing van het drankverbod ln Utah waren reeds vóór het bekend worden van den uitslag de meeste expeditiezaken ge sloten. In totaal werden slechts 54 vraohtautoladlngen met alcoholische dranken vrygegeven. Het New York- sohe straatbeeld toonde nauwelijks eenige verandering In vergelijking met andere avonden. Alleen op Times Square en Broadway hadden zich groote menigten nieuwsgierigen verzameld. Het aantal arrestaties en aanhoudingen overschreed het gemiddelde niet. hoewel het geheele polltlecorpa van 19000 man gemobiliseerd waa. Opstaan zonder veel „haarpUn". Betrek- keiyk kalme feestviering. Volgens een laatste Reuterberlcht uit New York is Amerika gistermorgen opgestaan zonder veel „haarpijn" als gevolg van de feestelijkheden van gisteren, waar mede het „natte" regime Is verwelkomd. Volgens be richten uit alle deelen van land ls de feestviering overal betrekkelijk ..sober" vc-*->>pen. Er was zelfs geen grooter aantal arrestaties ,-vgsna openbars dronken- sohap dan gewoon! yk! Onrechtmatige winnaar van aen mlllloan HIJ deed het voor de grap. Reuter meldt uit Parijs: De Fransche staatslotery Is opgelicht voor een mll lloan francs. Het lot, waarop het mlllloen werd ge ïnd, was valschelljk nagemaakt door een schrijn werker In een dorpje in Ardèche, die dit voor de grap had gedaan. Het biljet ging door verschoidene handen om ten slotte In die van den oplichter te belanden, die naar Spanje moet gevlucht zijn. Met een zeldzame vrUmoedigheid la de oplichter te werk gegaan. Het kon geschieden enkele dagen nadat de heer Guiraud. secretaris-generaal der T.oterij. had ver klaard. dat alle maatregelen waren genomen om vervalschingen te voorkomen! Achteraf blijkt dat de fraude zich reeds den ten December heeft voorgedaan en dat de politie haar al die dagen geheim gehouden heeft. Om acht uur 's ochtends vervoegde zich een eenvoudig gekleede ionge man aan het uitbelalingsbureau in het Pavil- 'on de Flore met de mededeeling. dat hij een prijs kwam innen. Het personeel antwoordde dat het bu reau pas om negen uur open ging wiarop de jonge man zeide te zullen wachten. Eindelijk werd hij in een kantoortje gelaten en hem naar zijn lot ge vraagd Hij haalde het uit zijn portefeuille: No. 24.922. Serie E van de tweede tranche. De heer Cognet, di recteur van den emissiedienst aan het ministerie van financiën, bekeek het bil iet. reikte het aan een zij ner medewerkers, die het ook bekeek en het daar na aan een derde overhandigde. Geen der drie hee- ren zag iets bijzonders aan het lot „Wilt u een chèque of bankbiljetten?' werd hem gevraagd. „Bankbiljetten", luidde het kalme antwoord. Er werden den „gelukkigen winnaar" duizend bil letter) van duizend francs uitbetaald Hij stak ze in zijn zak, stond op en maakte aanstalten om te ver trekken. Alleen zeide hij. dat hij het onaange naam vond met zooveel geld op straat te gaan, waar op het personeel den portier order gaf een taxi te halen. De onbekende gaf den portier tien francs fooi en verdween in de taxi. Den volgenden dag ontving het betaalkantoor per post lot No. 24.922 Serie E, hetzelfde nummer als dat waarop reeds een millioen was uitbetaald. Het br hoorde aan den heer Serouil. secretaris aan de Mal rie van Saint-Mlchel in het dep. Ardèche. Men km zich de ontsteltenis onder het personeel voorstellen De Sureté Générale werd gealarmeerd, de beide loten werden naar de Fransche Bank gezonden voor een onderzoek in de laboratoria aldaar. Daar was men er spoedig achter: het eerste was vervalscht. De laat ste twee cijfers 2 waren ..bijgewerkt" en de secie F was in serie E veranderd. Te bevoegder plaatse is medegedeeld dat het ver langen van de directie der Staatsloterij om de win naars zoo snel mogelijk uit te betalen hierin schuil 'n deel van het vertrouwen dat het publiek in de loterij stelt tot een a! te vluchtig nazien der loten heeft geleid. Intusschen heeft de winnaar van het echte lot zijn millioen ook uitbetaald gekregen. Van den dader geen spoor. Men vermoedt dat hy niet de vervalscher zelf was, maar een tusschen- persoon, zijn haast onverschillige kalmte in aanmer king genomen. Te New York zyn een vijftigtal personen gevangen genomen, die zonder wettige vergunning drank verkoch ten. De staat Malne heeft vrywel eenstemming voor af schaffing der federale prohibitie gestemd, maar de staat zelf blijft „droog" als gevolg van zyn eigen wet. Minister Swanson wil de marine „droog" houden, on danks de afschaffing van de prohibitie. Onze marine, zoo verklaarde hy, heeft geen whisky noodig om te kunnen vechten. De importeurs van alcoholische dranken waarvan de vergunningen voor invoer tijdelijk waren opgeheven, omdat het toegestane contingent bereikt was, hebben gister toestemming gekregen gedurende December en Jan. nog ongeveer 5 millioen gallons (1 gallon is 4.5 liter) wynen en andere buitenlandsche alcoholica in te voeren. Het doel van deze vergunning is den Impor teurs een behooriyke kans te geven alsnog de reeds bestelde en reeds verzonden dranken in te voeren. Corslcaansch bandletonlelder. De Corslcaansche bandiet Spada, eens de schrik van de maquis, en thans een vreedzaam gevangene in de gevangenis te Ajaccio die zijn tijd doorbrengt met bidden en sokken breien, zal opnieuw voor eenige zijner misdaden terechtstaan Wegens het on geoorloofd dragen van wapenen ls hij reeds tot twee iaar gevangenisstraf veroordeeld. Dezen keer wordt hij beschuldgd van het stopzet ten van een open baren dienst, nl. den postdienst tusschen Ajaccio en Lopigna Hij had den postwa- gen in brand ge stoken en de drie gendarmes, die dezen wagen be geleidden, neer geschoten. Daar hij had aange kondigd ook de volgende postwa gens te zullen aan vallen, was men genoodzaakt den dienst voor een maand stop te zetten. Spada zal nu terechtstaan voor het aanhouden van den postwagen en later voor het neerschieten van de gendarmes Uit een later telegram uit Ajaccio blijkt dat Spa da met spoed naar het ziekenhuis is overgebracht om een operatie te ondergaan in verband met ver wondingen, die hij zich zelf heeft toegebracht. Er zullen speciale maatregelen genou-en worden om Iedere poging tot ontvluchten tegen te gaan. SPADA. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand December verschijnende nummers VULKANISCHE UITBARSTING OP IJSLAND. Onrast onder de bevolking V.D. verneemt uit Reykjavik: Onder de bewoners van het binnenland van IJsland. ls onrust ontstaan door een nieuwe vulkanische uit barsting in het gletschergebied, rondom den her;.' Vatna-.Tökull. Drie groote rook- en vuurzuilen zijn op een afstand van ongeveer 45 K.M. van Reykjavik zicht baar, Rtfwielbewaarder geeft aanwijzing. De Jongen met de doos. In verband met den moord op de dame in de Maet- ïyckerstraat te Den Haag gepleegd en waarover we I eeds uitvoerig schreven, verneemt 't Haagsche Corr. bureau, dat bU den commissaris van politie, afd. C. de volgende belangrijke mededeeling Is binnengekomen: De bewaarder van de rywlelstalling in de Rynstraat by het Staatsspoorstation heeft naar aanleiding van de persberichten ter kennis van de politie gebracht da-: zich Zaterdagochtend 8 uur een jongen by hem heeft vervoegd, om een rywiel ln bewaring te geven. De jon geman had bovendien een grauwkleurige doos, afmeting ongeveer 6535 om by zich, welke doos hy onder den arm droeg. Hy verzocht den rijwielhandelaar de flets niet te ver weg te zetten want hy zou spoedig terug komen. Tevens informeerde hy of de Maetsuycker- straat ver weg was. De rijwielbewaarder wees den jon geman de richting en zeide o.a. dat de bedoelde straat achter de Laan van N.O. Indië lag. Daarop verwijderde de jongeman zich ln gemelde rich ting met de doos onder den arm. Te kwart voor elf kwam de jongeman terug om zyn fiets te halen. Hy had de doos toen weer by zich. Na de flets in ontvangst te hebben genomen, is de Jongeman ln de richting Rynstraat langs het Staats spoorstation weggereden. Wat het signalement betreft, dit kwam den rywiel- bewaarder voor sterk overeen te komen met den- jonge man die Zaterdagochtend de fiets had afgegeven en teruggehaald. Ook had het den rijwielbewaarder be vreemd dat de jongeman zyn flets had gestald om ver der naar de Joh. Maetsuyckerstraat te loopen. zeker nog wel minstens een kwartier gaans. In verband met het bovengenoemde verzoekt de oom- missaris van politie afd. C. der. jongeman die zich Za terdagochtend j.1. by den rijwielhandelaar heeft ver voegd zich onverwijld aan het politiebureau te melden, resp. mede te deelen, bij wie hy in de Joh. Maetsuycker straat is geweest, zulks ten einde omtrent een en an der opheldering te. geven. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 766 m.M. Vooruitzichten: Goed weer Temperatuur: IX gr. C. is 35 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. GedipL Opticien. RetracttonisL Het oogonderzoek doen wl| gratis. STEMMEN UIT DE IJSWOESTIJN. De notitieboekjes van helden van het ijs. Belangrijke aanteeke» nlngen van Roald Amnndsen. Vondsten, die ons stil maken. Uit Leningrad la bericht ontvangen, dat een anntat Russische geleerden bij werkzaamheden ln het pool- gebied een notitieboekje van Amundeen heeft gevoiw den, loopende over het tijdvak van 14 tot 22 Mei 1919. Vermoedelijk heeft Amundsen het verloren tijdene de oxpeditiereiB via Frans Jozefsland naar Siberie, waar op hy zich destyds bevond. De aanteekeningen moeten een groote wetenschappelijke' waarde hebben en zyn gesteld ln het Noorsch; er worden meteorologische eni andere wetenschappeiyke feiten Ln medegedeeld. Het schrift is nog zeer goed leesbaar, hoewel het boekje slecht was verpakt Het boekje zal ter bezichtiging •worden gesteld op de poolexpeditie, welke binnenkort te Leningrad wordt geopend. Zooals bekend is Amund sen later omgekomen by de reddingspogingen van Nobile's 'luchtschipexpeditie. De plaats waar het bo vengenoemde boekje werd gevonden, was wellicht een maal het toooeel van een overnachting in de ijswoestijn of een bergplaats van proviand. Soortgeiyke vondsten zyn niet eens byzonder zeldzaam; de meest sensatio- neela was wel die van Andreé's aanteekeningen en werd byna drie jaar geleden door walvischvangers gedaan op een eiland ln het Noordpool-gebied, waar men onder normale omstandigheden nooit aan wal ging. Tot op dat tijdstip had men niets naders meer gehoord van den Zweedschen- ingenieur Andrée, die met zyn medewerkers Strlndberg en Frankel op 11 Juli 1897 met eren luchtballon van Spitsbergen was opgestegen om te trachten, over den Noordpool heen te vliegen. En ook na de vondst bleef de wereld nog wekenlang in onwetendheid omtrent het lot der moe dige pioniers, want de walvlschvaarder had geen ra diotoestel aan boord en liep eerst veel later een ha ven binnen. De belangstelling voor de vondst was natuurlijk zeer groot, te meer waar er zich ook foto's by be vonden. Enkele konden zelfs nog worden ontwikkeld, hoewel zy dertig jaar in sneeuw en ijs hadden gelegen Eengroote teleurstelling was zulk een vondst van aanteekeningen voor den Engelscben kapitein Scott, toen hy op 18 Januari den Zuidpool bereikte. Daar woei toen- reeds de Noorsche vlag, terwyi zich in een cassette een mededeeling van Amundeen bevond, dat hy als eerste op 16 December 1911 den Zuidpool had bereikt Dubbel tragisch is dit feit, waar op de terug reis van den Zuidpool in Maart 1915 Scott 1® omgekomen. Ruim een half Jaar later, n.1. op 12 No vember 1912, vond een reddingexpeditie, op zoek naar de vermiste sledegroep, alle leden daarvan dood in een tent Deze verkeerde nog ln uitstekenden toestand en de moedige poolreizigers lagen daarin, alsof zy oliepen. By Scott vond men een dagboek met nauw keurige mededeelingen over den tocht naar de Zuid pool en terug, het was letteriyk tot het laatste uur van zyn leven bUgehouden. Er bevonden zich een rapport aan de admiraliteit en afscheidsbrieven aan zijn nabestaanden by. Zoowel de aanteekeningen als Scott's brieven aan de nabestaanden van zyn kamera den hy zelf is het langst in leven gebleven getui gen van een heldenmoed, zooals slechts zelden wordt gevonden. Zy beschrijven op eenvoudige, doch indruk wekkende wyze het sterven van mannen, die tot het uiterste hebben getracht om zich tegen het onvermy- deiyke te verweren en er tenslotte in hebben berust. EEN KERKHOF UIT DEN IJSTIJD. BELANGRIJKE VONDST IN PALESTI NA TIJDGENOOTEN VAN DEN NE ANDERTHALER? Het is niets ongewoons .dat oen wetenschappelijke expeditie veel bagage by zich heeft, doch onlangs keerde er te Londen een terug, die wel bijzonder veel kisten «en balen by zich had. Geen wonder, want dit omvangrijke, wetenschappeiyke materiaal heeft betrek- Icing op een kerkhof uit den ystyd. De Amerikaansche school voor voorhistorische studies en de Engelsche archeologensohool te Jeruzalem hadden de expeditie uitgerust met het doel een onderzoek in te stellen op de hellingen van den berg Karmel. Daarby werd de bovengenoemde ontdekking gedaan die volgens Slr Arthur Keith, de bekende Engelsche anthropoloog, ren tot dusverre onbekend hoofdstuk van de geschie denis der menschheid voor ons openlegt. In de landstrek, die tegenwoordig het „dal der gei ten" wordt genoemd, vond men in een holte, onder een dikke laag kalksteen een goed bewaard gebitvon rchoudeihlad van een kind, waarop men voorzichtig verder groef en een geheel kerkhof met twaalf onge schonden skeletben kon blootleggen. De overledenen moeten allen tot eenzelfde ras hebben behoord en hoewel zy groote overeenkomst vertoonen mei den z- g. Neanderthaler, behoorde deze toch tot een ander ras Men treft ook tegenwoordig nog verschillende men- ■cchenrassen op de aarde aan, zoodat dit ons in het geheel niet behoeft te verwonderen. De skeletten lagen twee aan twee naast elkaar «en waren geheel en al in de kalksteenformailes ingebed. Het gesteente vormde een beschermende lang, zoodat de skeletten niet verteerden. De blokken kalksteen, waarin de geraamten gedeelteiyk nog verborgen la gen, moesten natuuriyk uiterst voorzichtig worden opgegraven. Onder deze blokken, welke thans naar Engeland zyn overgebracht, bevinden er zich met een gewicht van 2V» ton En nog steeds ls een der expedi tieleden, Dorothy Gorrod bezig om op de vindplaats nog meer gaven uit dien voorhlstorischen tyd bloot te leggen-. Het is een aangrijpende gedachte, dat wy thans overbiyfselen van menschen voor ons kunnen zien, die den Ijstijd met al zyn verschrikkingen hebben beleefd*

Schager Courant | 1933 | | pagina 7