CRISIS VOOR DE AJMKAANSCHE DRANKSMOKKELAARS Ssnsatieproces te New York. Een briefje aan de boer uit de bnnrt - 5 9 Raad Callamtsooff. 4 4 7, 5 4 4 - BRIDGEN. 4 7'« - 7 - 4 4 H -4-3 Een gruwelijke moord historie. De opheffing van het alcoholverbod heeft in de Amerikaansche onderwereld een economische crisis veroorzaakt, doordat voor smokkelarij niet langer plaats is. Uit een sensationeel proces, dat dezer dagen te New York heeft plaats gehad, blijkt, op hoe geraffineerde wijze de dranksmokkelaars e.d. naar nieuwe inkomsten zoeken. OR beruchte „speak-easy" van Antony Marino ligt in het hart van New York iD een dier stegen uit de oudste stadsgedeelten, waarin men zich van modernen tijd en moderne techniek weinig schijnt aan te trekken. Marino, eens een rijk en „invloedrijk" man, is door de opheffing van het alcoholverbod ernstig gedupeerd. Want wie drinkt in een smerigen kroeg nog vergiftigden al colhol, wanneer hij in het openbaar in een luxueus restaurant zuiveren wijn of champagne kan genie ten? Marino en zijn drie beste vrienden zijn radeloos, evenals do fruithandelaar Kriesber»? en de friceus Murphy. Dan komt de tusschenhandelaar Paqua voorzichtig met een voorstel. Er moet een klein verzekeringsbedrog geënsceneerd worden. Maar hoe? Men spiedt rond in den kroeg. Als een van de laatste stamgasten zit daar de 40-jarige Michael Malloy, het hoofd op de tafel. Vier misdadigers wis selen een veelbeteekenenden blik. Michael Malloy draagt kleeren, die ondanks de volkomen versletenheid aan betere tijden herinne ren. HU was ingenieur in een groote fabriek - toen kwam de crisis, ontslag. Malloy had geen fa milie noch kennissen dio hem aan geld konden hel pen, hij kreeg geen ondersteuning. In tweo jaar is uit den ingenieur een volkomen aan lager wal ge raakte geworden, die slechts voor één ding belang stelling heeft: alcohol! Uit medelijden heeft Marino den vroegeren stamgast in zijn lokaal geduid, hoe onaangenaam het ook is, dat hU iederen gast om een borrel vraagt. Nu kan hij zich eens erkentelijk toonen. Marino en zijn vrienden maken Malloy wUs, dat het voor hem noodig is. een levensverzekering af te sluiten. De verzekeringssom komt bij een even tueel overlijden van Mailoy aan Marino ten goede. Malloy, afgestompt als hij is, gaat dparmee accoord en maakt uit de zaak alleen op. dat na het afslui ten der verzekering hem tof in lengte van dagen gratis alcohol zal worden geschonken. De eerste verzekeringsfirma, tut welke men zich wondt, onderzoekt de zaak en weigert De tweede gaat op de verzekering in en geeft een polis af op naam van Malloy legen betaling door de vier mis dadigers. De verzekeringssom is 1600 dollar groot Vierhonderd dollar per man, ais Malloy Hoe het ongelukkige slachtoffer aan zUn einde zal komen, schijnt voor de misdadigers geen pro bleem te zijn. Zij zullen bewerken, dat hU zich dood- drinkt. Malloy begint met hartstocht aan een nieu we. aangename periode. Men geeft hem gin, zuiveren methyl alcohol enz., in groote hoeveelheden. Maar het eenige gevolg is, dat de ongelukkige steeds meet san den drank went en steeds sterüere doses ver langt De tweede poging: men geeft Malloy spUzen. waar in glassplinters gemengd zUn. Een wonder: Malloy bemerkt er niets van. Heeft de door spiritus ver brande maag de spUzen niet verteerd? Of heeft Mal loy het eten doorgeslikt zonder te kauwen? Derde poging: In een kouden nacht wordt Mall«y, be schonken als altUd, in een eenzaam park gebracht. Daar wordt hü ontkleed en met koud water over goten, opdat hij zal bevriezen. Maar den volgenden dag verschijnt de doodgewaande weer in de speak- easy. dorstiger dan ooit! Vierde poging: een taxi chauffeur wordt opgezocht, die tegen betaling van 150 dollar Malloy zal overrijden. Het eerste experi ment van dezen aard. uitgevoerd op een landweg, mislukt Malloy klemt zicb vast aan één der mis dadigers, die hem voor den wagen wil gooien. De tweede proef slaagt beter: de wielen gaan over Mal loy heen en de misdadigers vluchten. Den volgenden morgen bestudeeren de vier vrien den de lust van ongevallen in de bladen. Malloy staat er niet bij Hij komt tien dagen later terug, als genezen, ontslagen uit een ziekenhuis. Dan de laatste poging, die eindelUk lukt. In een buitenwijk wordt voor Malloy een kamer gehuurd, waar zii hem de gasslang in den mond drukken. Een „bevriend" arts constateert den dood door hartverlamming. Malloy wordt begraven. Het komt tot een proces. Aanklager is de dok ter, die niet zijn volle honorarium heeft ontvangen! „Hoeveel betaalde de verzekeringsmaatschappij? vraagt de rechter. „Zestienhonderd dollar, 400 per man", antwoordt Marino rustig. „Meer was U dus dat menschenleven niet waard?" „Neen", zegt Marino gelaten, en met zijn drie medeplichtigen wordt hij naar de Sing-Sing gebracht waar zij wachten op de voltrekking van het dood vonnis Ingezonden stukken BESTE JAAP! Tk behoor ook tot hen, die trouw je brieven leest En het is je brief van j.1. Zaterdag, die mij deed be sluiten, eens een briefje naar jou, terug te sturen en ik hoop dat het je mag verheugen. Genoegen deed hol mij te lezen, dat bij het bezoek aan Arie, het natuur schoon van de Veluwe, zoo'n mooien indruk op je maakte. Want ook ik heb de mooie natuur van hei Geldersche landschap bewonderd, net zoo als je schreef, weer heel anders als bij ons. Het was jam mer Jaap, dat die vee-afmakerïj, weer veel van je mooie indrukken moest wegnemen. En vooral voor jou als boer, moet zulks niet lekker wezen. Maar ook ik als tuinbouwer vind die vee-afslachterij jamme en zonde. En niet alleen voor dat vee, maar der zi! meer aan vast. Bedenk eens Jaap. hoe een kostelijke schat aan melk, boter en kaas, die duizenden koeien een volgenden zomer konden opbrengen En wat zou met die opbrengst een blijdschap gebracht kunnen worden in even zoovele gezinnen. Want zelfs vooi de werkers van het platteland, is een kaas in huis een zc'dzaamheid en de boter schraal. En die wonen dan nog, als het ware tusschen de koeien in. En als er nu zoo'n 200.000 koeien afgeslacht worden, beteekent dai dat er voor minstens even zoovele gezinnen minder geproduceerd wordt Dat is vreesclijk Jaap, want jij begrijp natuurlijk wel, wie daar het slachtoffer *.a» zullen zijn, die het minste geld heeft kan het moei lykst koopen. Zooals je in het begin kon lezen, ik ben tuinder Nou, dat is ook niet alles, het is ook -oo ongeyeer op vernietiging gebaseerd, net als met de koeien. Bijna mies wordt voor veevoeder weggehaald en dat is dan het product van een jaar vol zorgzame arbeid. Dat ts ook vreesclijk Jaap, temeer daar ook van ons product n°f menigeen verstoken blijft. Ja, zoo'n crisis is wel vreemd Er is var, alles nog veel, ook de industrie is no:r in staal, om alles in voldoende mate te fabn ceeren Dus dat is nog net als in den goeden tijd. En toch zijn er nu duizenden in armoede, hetgeen toch heelemaaJ niet zoo behoeft te zijn. Zal ik je eens zeg gen, hoe ik denk. dat dat komt, Jaap, dat komt om dat de bronnen der productie, niet het bezit zijn van de geheele gemeenschap, maar in die van slechts en kelingen. En die enkelingen vragen niet, of hun oro duet voor iedereen bereikbaar is. daar hebben ze lak aan. Want zij bestaan slechts voor hun eigen, en denken enkel maar: hoe kunnen wij bestaan blij ven en winst maken; dat zijn de kapitalisten en zij zijn de hcerschers cn bui tien de volksmassa uit. Dat gebeurt niet in ons land alleen, maar ik denk van haast overal. Ik hoorde dat men van plan was om in Ned -Oost- fndië 14 cent uit te geven. Zulke dingen zeggen heel wat Jaap (niet die V. cent hoor), maar zuike maatre gelen. En ik denk dat die bruintjes daar ook knap worden uitgezogen. Maar dat mag niet zoo blijven, daar moeten de werkers van binnen en buitenland zich tegen verzetten, een internationale strijd dus, tegen één en denzelfden vijand, n I. het kapitalisme. De volksgemeenschap zelf moet de productiebronnen in zijn bezit nemen Dan Das kan het beter worden. En je begrijpt zeker wel, dat als de gezamenlijke ar beid van hoofd en hand. kan produceeren, zij het product ook wel kan distribuecren. En dan pas kun je krijgen het zuivere: één voor allen en allen voor één. Dat is dan het socialisme. Jaap. Maar verwar dat vooral niet met het Nationaal-Socialisme hoor. want dat is net het tegenovergestelde, die strijdt voor het behoud van het kapitalistische stelsel en krijgt van dien kant dan ook voldoende steun. Wanl je snapt wel, dat die heeren graag op hun troon zitten blijven, ja, daar wagen ze desnoods alles aan. En hun optreden wordt dan ook bijna met den dag strenger. En ik denk dat het ook wel niet lang meer za' du ren, of het wordt verboden, om over zijn armoede in het openbaar te spreken. En ook zullen we niet meer zoo vrijelijk als nu het geval is. in de krant een brief je kunnen schrijven, en dat zou toch jammer w.zcn. Jaap. En ik verwacht dan van je. dat ook jij mee wilt strijden tegen die kapitalistische onderdrukkers Want ik heb wel gemerkt, dat ook jij lang niet mei de zaak tevreden hent zooals die nu is. En mochi jij soms weer eens gauw bij Arie komen, dan hoop ik dat je ook die weet te overtuigen van het goede van onzen strijd. Arie renteniert daar zeker in Gel derland, hè? Ik zou 't eigenlijk wel eens leuk vinden om eens op een Zondagavond bij je te komen, dan konden wij er eens wat moer over praten, temeer daa. ik aan Arie zijn brief bemerkte dat ie ook nog doch ters had en ik ben nog vrijgezel, moet je weten. En ik hoop dan ook, dat ik via de redactie van de Scha- ger eens een uitnoodiging mag ontvangen En verdei dan de hartelijke groeten hoor. Jaap en dan ook maai aan je dochters! JAN. P.S. Ik heb maar anoniem geschreven. Jaap, wanl er wordt beweerd dat de fascisten al lijsten aanleg gen van hun tegenstanders, om ze la'er in hun ron centratiekampen op te bergen. In hun verbeelding schijnen ze die kampen al te bezitten. Nou, taübé. hoor. 4 H.b8 A., vr., 10 4 H, 10 4 7, 5, 2 4 Vergadering van den Raad op Vrijdag 8 December 1933, des morgens half 10. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kx., burgemees ter, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Van de Ingekomen stukken deelen wij mede, dat di verse verordeningen door Ged. Staten werden goedge keurd, Idem tot ruiling van grond met P. Vos. Het adres van de Kamer van Koophandel te Alkmaar over de vaststelling der huurwaarde voor het bedrijfs gedeelte der café's enz., wordt voor kennisgeving aan genomen. De cursus voor schoolvrijs Jeugd ls begonnen met 17 leerlingen. Van den Inspecteur der directe belastingen kwam be richt ln dat de opbrengst aan opcenten op de gemeen tefondsbelasting bedraagt 1 881.08 (raming f 1000), Idem vermogensbelasting f 278 (raming f 280) en dat aan Gemeentelijke inkomstenbelasting nog zal binnenkomen i 111 Van de afdeeling Callantsoog van den Bond van Land arbeiders kwam het verzoek in om de arbeiders (bij werkverschaffing b.v. week om week) gedurende de periode dat getrokken wordt kolen- en of kindertoeslag te verstrekken, opdat een bedrag wordt verkregen ge- dljk aan het loon dat ln werkverschaffing wordt ver diend. Zij die in 't geheel niet ln de werkverschaffing zijn, doch uit de bondskas ultkeering ontvangen, kolen-, huur- of kindertoeslag te verstrekken. Het adres is nog niet door B. en W. behandeld, omdat het niet vrceg genoeg Inkwam. Ook vorig maal was dat het geval en Voorzitter vindt dat niet goed. omdat het gewenscht ls dat B. en W. op dergelijke verzoeken prae- advles uitbrengen. Spr. stelt dan ook voor het adres om prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Aldus wordt besloten. Uitgiften in erfpacht. Besloten wordt tot verhuur van een perceel gemeente grond aan den heer P. Vos, terrein no. 13 voor zomer woningen ten noorden van het dorp; tot uitgifte ln erf- paoht van 2 perceelen gemeentegrond aan den heer P. Vos perceelen 10 en 11 ten zuiden van het dorp: tot uitgifte in erfpacht van een perceel gemeentegrond aan G. Kleerekoper te Amsterdam, perceel duinterrein ten Oosten van het perceel van AndeL Belasting van zaken. Waar ln de vorige vergadering besloten ls tot het uit vaardigen met een ventverbod, stellen B. en W. voor ventvergunningen te verstrekken tegen een vergoeding, en wel per dag 50 cent, gedurende het badseizoen een bedrag van f 7.50, een doorloopende vergunning voor een Jaar f 10. De heeren Krulsveld en Vries vinden het bedrag voor dagjesmenschen, 50 cent te hoog. De Voorzitter merkt op dat het Juist de bedoeling ls die degjesmenschen te weren. De heeren Welj en Kruit vinden de bedragen van f 7.50 en f 10 ook te hoog, zij achten het niet gewenscht dat nu ook de gemeente de zaken gaat belasten. Nadat de raad ln principe besloten heeft een dusda nige verordening vast te stellen, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De heer Weij stelde nog voor de vergoeding voor een ventvergunning gedurende het badseizoen op f 6 ts stel- 10,8 4 b., 8, 6 4 ten. doch dit voorstel werd niet gesteund; de heer Wel] stelde vervolgens voor de vergoeding voor een ventver gunning voor het geheele Jaar op f 7.50 te bepalen, welk voorstel alleen den steun van den heer Krult erlangde. Heffing van schoolgeld. In verband met de daling der ontvangen schoolgel den voor gewoon lager onderwijs, doordat de inkomsten der ingezetenen zijn verminderd, stellen B. en W. voor een nieuwe verordening vast te stellen. De normen zijn daarbij verhoogd, zoodanig, dat volgens de huidige In komsten het totaal te ontvangen schoolgeld wordt ge raamd op f 380, voorheen waren de ontvangsten f 400. De heer Vries merkte op dat het schoolgeld in verge lijking met andere gemeenten hier laag is. De Voorzitter beaamt dit en dit heeft B. en W. dan ook aanleiding gegeven met het voorstel te komen, aj wilden zij dan niet boven de oorspronkelijke raming gaan. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Waar nog geen advies is ontvangen van den directeur der Arbeidsbemiddeling te Den Haag, omtrent het voor stel van B. en W. om de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling met ingang van 1 Januari 1934 van f 50 te brengen op f 100, wordt dit voorstel tot de vol gende vergadering aangehouden. Het comité ter ontsoanning en onderricht aan jeug dige werkloczen te Callantsoog vraagt een subsidie van f 100. In de toelichting wordt gewezen op de moreels beteekenis van bedoeld onderricht Het voetbalterreia zal gratis beschikbaar worden gesteld en de comitélo- 'en stellen zich voor onderricht enz. belangeioos be schikbaar. De Voorzitter zegt dat dit niet genoeg te waardeeren ls, en juicht het streven van het comité hartelijk toe. Spr. hoopt dat bij de jeugdige werkloozen zal blijven bestaan de belangstelling, die thans reeds tot uiting is gekomen. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verlee- nen, en wel f 40 ten laste der rekening 1933 en de ove rige f 60 ten Jaste der rekening 1934. De heer Kooger, lid van het comité, geeft nog nadere toeliohting. De heer Jimmink noemt het een prachtig aanbod van het comité en een prachtige oplossing om de jonge menschen bezig te houden. Met algemeene stemmen wordt op het verzoek gunstig beschikt. i Voorstellen betreffende de werkverschaffing. Voorgesteld wordt door B. en W-: a. tot het niet aanvaarden van het toegezegde Rijke subsidie en de daaraan verbonden voorwaarden in verband met de voorlooplge berekening van het te verwachten subsidiebedrag over 1934 en de daarbij te» laste van de gemeente bijkomende posten. b. tot zooveel mogelijk aanpassen aan de Rijksrege ling voor de gesubsidieerde werkverschaffingen teo aanzien van de plaatsing der werkloozen bij de werk* verschaffing en de loonregeling. In zijn toelichting deelt de Voorzitter mede, dat op het verzoek om ean rijkssubsidie bericht ls ontvan gen, dat de Minister van Economische Zaken bereid is voor de werkverschaffing aan nlet-verharde weger* een nader te bepalen subsidie te verleenen. in loonen, zulks echter onder bepaalde voorwaarden, als tewerk stelling van uitsluitend hoofden van gezinnen of kost winners, éen uit een gezin, dat zooveel mogelijk in accoord-arbeld gewerkt dient te worden, waarbij bij flink werken gemiddeld 25 cent per uur zal worden geweekt. Aan de hand van diverse circulaires, zegt de Voor zitter, ls te berekenen, op hoeveel rijkssubsidie onge veer zal zijn te rekenen. Bij een uitgaaf van f 2000 door de gemeente, zou de rijkssubsidie netto bedragen f 135. Door de Maatschappij „Zwanenwater" zal nu de werkverschaffing weer ter hand worden genomen en -al een bedrag van f 1250 worden verwerkt. Spreker "lacht dat daarvan zou komen f 250 in 1933, voor 1934 f 1000, van welk bedrag de gemeente 40 pet.: f 400 zal hebben- te betalen. In de duintjes te verwerken f 1200, "oodat dan voor de gemeente blijft een uitgaaf van f 1600. Van de f 1200 werkverschaffing, zou de rijkssubsidie negatief zijn, ja zou de gemeente de 3 pet. aan de Meidemaatschappij, is f 36 moeten betalen. Een en ander Is oorzaak, dat B. en W. voorstellen -'en Minister dank te zeggen voor 't aanbod, maai dat de gemeente er niet op zal Ingaan. Mocht een andere, betere regeling door de regeering worden vastgesteld, dan zal de gemeente gaarne op dit besluit terugkomen. De heer Vries brengt den Voorzitter dank voor de uiteenzetting en zegt dat het z i. dus ook den werkloozen ten goede zal komen, hartelijk te bedanken voor dece toegezegde rijkssubsidie. De heer Kruit sluit zich bij de woorden van den heef Vries aan. De Voorzitter deelt verder nog mede, dat het loon zal blijven 26 cent en gedurende den winter f 1 brand- -toffentoeslag bij een geheele week werken. B. en W. "ijn overtuigd dat 26 cent een heel laag loon is. maar de gemeente-finantien laten niet toe, een hooger loon te betalen-Het Is uitsluitend bedoeld als werkverschaf fing, bij wijze van armenzorg, om den menschen voor honger te bewaren. Zooals onder b vermeld, zal de ge meente zich zooveel mogelijk aanpassen aan de rijks regeling. Naar aanleiding van de door de heeren Kruit en Weij gemaakte opmerkingen, zullen B. en W, nog over wegen hoe bij regenverlet te handelen. Algemeen gaat de raad accoord met de voorstellen» van B. en W. De nota van opmerkingen van Ged. Staten ten aan zien van de gemeenteöegrooting 1934 heeft tot gevolg dat deze begrooting eenlgszins wordt gewijzigd, o a. 'oordat nog circulaires na de voorloopige vaststelling der begrooting inkomen de gemeenteraad lmmera had op tijd de begrooting ter goedkeuring ingezonden. De post onvoorzien moest door de wijzigingen verlaagd worden met f 600 en blijft f 379. Gewijzigd wordt de gemeentebegrootlng, dienst 1933, de meer-ontvangsten bedroegen f 967.14, de meer-uit- gaven geraamd op f 1183.94, vermindering post onvoor zien met f 216.80, waardoor de post onvoorziene uit gaven blijft f 1400. Benoemingen. i A!g leden van het Algemeen Armbestuur worden herbenoemd de heeren A. Vader en J. G. van Graas, met algemeene stemmen; als lid van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt herbe noemd Mevr. Breebaartvan der Horst, eveneens met algemeene stemmen; en als leden van de Comm.ssle tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren J. Weij Pz-. Jb. Mooij Mz. en A van Meerten, respectievelijk met 6, 7 en 7 stemmen. Rondvraag. 1 De heer Kooger vezoekt den raadsleden-werkgevers en de werkgevers ln de gemeente In 't algemeen, om zls ze werkobjecten ln de gemeent« weten, die met -ubsldie der gemeente kunnen worden uitgevoerd, hiervan mededeeling te willen doen aan B. en W. Spr. vreest nl. dat B. en W. niet geheel en al de werkloos heid zullen kunnen bestrijden. De Voorzitter zegt, dat dit niet veel werkzaamheden kunnen zijn, wel landverlaging b.v., maar spr. sluit zich bij het verzoek van den heer Kooger aan. Waar dit waarschijnlijk de laatste raadsvergadering 'n 1933 zal zijn, brengt Voorzitter dank aan de raads leden voor de prettige samenwerking, hun het bests voor 1934 toewenschende. Ook de pers dankt spr. voor Ie juiste verslagen. Hierna sluiting. iir O pi 0 S S i B B probleem Na 23. N. O. Z W. 1. S2 S4 Sb S7 2. Hvr. H3 H4 H8 of 2 H4 H5 H? H9 3. H2 H9 S3 H5 niet H4 H5 Hvr. H2 4 RA. R3! R10 RH omdat O. dan H9 moet onder 5. H6 R6 Svr! S9 werpen, waarna de volgende 6. S8 S5 K2 K6 slag W. aan slag komt met 7. K5 R8 Kb K8 H8 en Klaver na trekt, waarna 8. Rb. S6 K4 Rvr. het spel niet meer te winnen is Alvorens tot de nieuwe problemen over te gaan, wil ik eerst een verzoek doen en wel of U zoo vriendelijk wilt zijn op den brief het nummer van het probleem te zetten; 2e. in d e oplossing het spel even neer te zetten, dit zal mij bij het nakijken veel werk besparen; 3e. de problemen 24 en 25 in 2 vers-hillende enveloppen in te zenden. Probleem No. 24. - 4 A, VT, 10 Z O N W 4 10.5 4 8.8 8.7.8 Schoppen is troef, N. komt uit. Hoe maken N.Z. 6 van de 7 slagen tegen iedere verdediging? Probleem Na 25. 4 A, 10, 9, 4 4 10, 9, 8 z O N w 4 vr., 8, 8 4 vr. Sans atout, N. is aan slag. Hoe maken Z.N. 7 van de 8 slagen?.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15