Koning winter regeert. Verkiezing Haogliecniraadscliap. Zware ijsgang op hst IJssslmser. Verboden VAILA.-uitz:njin?en. Scheepson^eluk op de IJslandsche kustv» Groote brand te Keukn. Uitslag van de herstemmingen. Plaatselijk Nieuws. Nagekomen Br richten. Marktberichten. Schespvaart volledig gestremd. - Motor schip „Trcis Frères" onbereikbaar. AMSTERD/M. Er bestaat, nu de vorst opnieuw zijn intrede heeft gedaan, weinig of geen kans dat het motorvrachtschip „Trois Frères". dat, op weg naar Amsterdam, op een kilometer voorbij Pampus in hei ijs is vastgeraakt, de eerstvolgende dagen uit zijn iso lement zal worden verlost De gisteren van Ams'er dam uit ondernomen pogingen van den iisbreker „Ijs beer' en den „Havendienst I" om het scheepje te be reiken hebben naar wij berichten geen succes ge had. Gebleken is dat krachtige, op het breken van ijs ingerichte vaartuigen van de Oranje sluizen uit, nfèt verder kunnen komen dan ongeveer 1500 meter; daarna boeken zij in hun strijd tegen de geweldige ijsmassa, die op en kele plaatsen anderhalve meter dik is, een (besliste nederlaag. Met dat al bestaat er voor de opvarenden van de „Trois Frères" geen gevaar dat zij gebrek zullen krij gen aan levensmiddelen en brandstof. De schipper eigenaar bindt op gezette tijden de schaatsen onder en begeeft zich op deze wijze naar den dijk om voor raden op te doen en besprekingen te voeren met zijn lastgevers. Het scheepje heeft lading in, welke door 'n Amsterdamsche stoomboot-reederij verder zal wor dn geëxpedieerd; de onmogelijkheid om deze te los sen is in de eerste plaats een zaak voor de assurantie Overigens is het IJsselmeer voor de scheep vaart volkomen gestremd, zoo heeft de N.V. Koppe's Scheepsagent uur haar diensten langs deze route sinds verleden week Maandag reeds stopgezet De postboot op Ameland is vast blijven zitten. Van de vier passagiers die in de postboot op Ame land zaten, die Dinsdagavond op weg naar Holwert op 300 M. van de steiger is blijven zitten, zijn er gister morgen twee over het ijs naar Holwert gegaan. De post is eveneens uitgeladen. De twee andere passa giers durfden de reis blijkbaar niet aan. Benige pas sagiers die zich in Hohvert bevinden en de reis naav Ameland willen maken, hebben zich naar de op 300 M. afstand zittende boot begeven, in de hoop dat deze vlot zal komen. Hierop bestaat echter weinig kans Eenige zeelieden die zich naar Ameland wilden be geven, zijn naar Amsterdam teruggekeerd omdat zij de kans niet willen loopen het eiland niet weer tijdig te kunnen verlaten. De geheele Wadden van Nes naar Holwert zijn èén ijsmassa, zoodat men niet verder varen kan. Hopelilk zullen passagiers en bemanning met laag water naar Holwert kunnen loopen. De boot zit echter gevaarlijk in het ijs. In het bnltenland, In Frankrijk het kwik 20 graden onder nol Ook uit het buitenland komen berichten over stren gen winter. Zoo 1 eerscht vooral in Oost-Frankrijk een strenge vorst. Te Nancy staat de thermometer 15 graden on der nul. te Vitry-Ie Francois 20 graden en de Bar le Duc zelfs 21 graden onder nul. Te Parijs vriest het tusschen de 4 en 10 graden. De Seine is voor een groo' gedeelte met ijs bedekt. In de omgeving van Lyon heeft het gesneeuwd. Vorst en sneeuw ln Noord- en Midden- Italië. M11 a a n, 13 Dec. (V.D.) Tn de afgeloonen 24 uur is de thermometer in Noord- en Midden Italië s'erk gedaald. In Bolzano (Bosen) vroor het 10 graden te Verona 7 graden, in Florence 6 graden en in Milaan 4 graden. Te Milaan en te Genua sneeuwt het reeds 12 uur ononderbroken. In Ligurië, Venetië en Lombardije ligt de sneeuw reeds een hal ven meter hoog, terwijl de storm met on verminderde kracht voortduurt. Daar de sneeuwruimers niet in staat zijn, de enor me sneeuwmassa's in voldoenden omvang weg te wer ken, is het verkeer grootendeels ontwricht. In I.igurië en Lombarije zijn tal van spoorwegtraiecten geheel ondergesneeuwd, zoodat alle treinen uren vertraging hebben. In de lagunen van Venetië is het verkeer vol kamen verlamd. Voorts zijn van tal van huizen in het geteisterde gebied schoorsteencn afgewaaid. Ook te Triest stormt het hevig. De wind bereikte daar een snelheid van 125 K.M. per uur. De straten der stad zijn volkomen uitgestorven. In de havens aan de Tyrrheensche Zee zijn vele schepen over tijd, terwijl tal van andere booten als gevolg van den storm niet kunnen uitvaren. Strenge vorst in Oost-Pruisen. Gistermorgen werden voor zonsopgang de laagste temperaturen van den laatsten tijd gemeten te Ho ningbergen met 21 graden onder nul. te Treuburg met 22 graden en te Elbing met 23 graden onder nul. In Spanje. Zware sneeuwval in Madrid. Gister is in Madrid en groote hoeveelheid sneeuw gevallen, terwijl de koude steeds scherper werd. De geheele stad ligt onder een witte wade. Tal van per sonen. die in de omgeving van het aldaar betrekke lijk ongewone schouwspel wilden gaan genieten, moesten terugkeeren, daar vanaf Vilalba de wegen onbegaan zijn. Ook in Cuenca heeft het zwaar gesneeuwd. Op alle wegen ligt een dikke laag sneeuw. De koude is groot. Intense kon ln Amerika, Reeds 52 doodexw Reuter bericht uit New York: Het aantal doo- den als gevolg van de intense koude, die in het Oosten en het Midden Westen der Vereenigde Staten hcerscht, is thans tot 52 gestegen. In Michigan, Ohio, en Pennsylvania heeft het zwaar geijzeld. DOODVONNISEN IN BKITSCH-INDIë. Voor aanslagplegers op den onderkoning. Uit Labore meldt Reuter: Gister ls het proces tegen 21 personen, die 23 Decem ber 1929 nabij Delhi een aanslag hebben gepleegd op den trein van den onderkoning, beëindigd. Twee ver dachten werden ter dcod veroordeeld, drie tot levens lange verbanning en elf tot gevangenisstraffen vari- eerend van 2 tot 7 jaar, terwijl vijf werden vrijgespro ken. Een lezing van den vlieger Parmentler niet doorgegaan. Vragen van het Kamerlid Albarda. Gisteravond zou de vlieger Parmentler, van de K.L.M. die reserve-luitenant ls. voor de microfoon van de V.A.- R.A. een rede houden over het vllegwezen in Amerika Naar wordt vernomen heeft de heer Parmentler evenals Maandag de heer Viruly een telegrafische waarschuwing ontvangen van den commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. tegen het verleenen van medewerking aan soc.-democratische instellingen of vereenlgingen. De heer Parmentler heeft daarop van het houden van de lezing afgezien; vanwege de V.A.- R.A. ls de lezing, die reeds op schrift stond, voorgele zen. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft den ministers van blnnenlandsche zaken en van defensie de volgends vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend dat Maandag 11 De cember aan den heer A. Viruly. piloot van de K.L.M. toen hij in het Vara-gebouw te Hilversum gereed stond om deel te nemen aan een vraaggesprek voor den mi crofoon over het luchtverkeer tusschen Nederland en Ned.- Indië, een brief van den commandant van hel vliegkamp Soesterberg werd bezorgd, waarin hem werd verboden aan de uitzending deel te nemen, aangezien het hem als reserve-officier niet geoorloofd zou zijn eenigerlei steun te verleenen aan een organisatie op soclaal-democratischen grondslag? 2. Is het den minister bekerd, dat de uitzending van het bedoelde vraaggesprek deel uitmal-en zou van het algemeen programma, waarvan volgens de door de regeering goedgekeurde regeling de verzorging was toevertouwd aan de Vara er> dat de tekst van het ge sprek was goedgekeurd door de radio-controlecommis sie? 3. Zijn de ministers niet van oordeel, dat de be perkende bepalingen, die de minirter van defensie ten aanzien van de bewegingsvrijheid van militairen heeft getroffen, niet zoodanig moeten worden opgevat, dat het aan militairen ook ver-beden zou zijn medewerking te verleenen aan radio-uitzendingen, behoorende tot het algemeen programma, als de Vara met de verzor ging van het programma Is belast? Drie Duitsche zeelleden den dood in de golven gevonden. Uit Reykjavik wordt gemeld, dat drie Duitsche zee lieden den dood in de golven hebben gevonden, toen zij de bemanning van het Scho'sche visschersschip Margareth Clark probeerden te redden, welke schip breuk aan de rotsachtige zuidkust van IJsland schip breuk heeft geleden. De geheele bemanning van do Margareth Clark werd gered. Een Dui'sch schip, waarvan de naam niet wordt genoemd, zette een boot uit, waarop zich zes personen bevonden tot red ding van de Engclsche zeelieden. De boot sloeg even wel om. Drie personen verdronken, terwijl het de drie anderen gelukte naar de kust te zwemmen. IN EEN NOODSCHACHT BEDOLVEN. Avontuur van zes werkloozen. In de Mortlmer-mljn te Sosnowitz (Polen) werd gis teren in een gedeelte van een noodschacht, die opge ruimd moest worden met springstof gewerkt. De ploeg, die de dynamietpatronen moest plaatsen, ver gat echter van tevoren de schacht te onderzoeken, zoodat zes werkloozen, die in de schach» waren door gedrongen om clandestien kolen te zoeken, bedolven werden. Onmiddellijk ging een redding3cclonne aan het werk, die er na tien uur in slaagde alle zes be- dolvenen levend te redden. DOOK DE TRAM OVERREDEN. Zevenjarig meisje belde voetjes afgekoeld Gistermiddag tegen half vijf is de 7-jarige Johanna A- wonende In de Trooststraat bij het Hollandsche Spoor station te Den Haag door een tram overreden. Met beide voetjes verbrijzeld werd het meisje onder den wagen vandaan gehaald en door d'en geneeskundigen dienst naar het RJL ziekenhuis gebracht, Ten gevolge van een ontploffing. Vüf zwaai gewonden. Uit Keulen. 13 Dec. Hedenavond vond ln de Gum- mlwarenfabriek van M. Steinberg te Keulen-Braunsfeld een hevige ontploffing plaats, die een groote brand ten gevolge had. Na drie uur werken van de met veel ma teriaal aangerukte brandweer was men het vuur mees ter. Bij de ontploffing werden twee fabrieksmeisjes en drie arbeiders ernstig gewond. Nader wordt bericht: Een der personen, die bij da explosie In de gummiwarenfabriek Steinberg te Keulen- Braunsfeld gewond zijn. de 19-jarige Anna Meurer ls aan haar ernstige brandwonden overleden. Een arbeider verkeert nog in levensgevaar. (Officieuse uitslag.) Gisteren. Woensdag hadden voor het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier de Herstemmingen plaats. DISTRICT DEN HELDER. Voor één Hoofdingeland. De herstemming liep tusschen de Heeren P. Tromp Sr. te Heerhugowaard en P. Zee man te Alkmaar (aftredend). Beiden candi daten van de gezamenlijke politieke par tijen. Gekozen werd de heer P. TROMP Sr. DISTRICT ALKMAAR. Voor twee Hoofdingelanden-plaats vervangers. De herstemming liep tusschen de hee ren: A. Burger, Alkmaar en Jhr. H. van Fo- rest, Ileiloo (candidaten van de Alg. Kies- vereeniging) en J. H. Langendijk, Beemster en J. Bingers, Alkmaar (candidaten van de gezamenlijke politieke partijen). Gekozen werden de heeren: LANGEN DIJK en RINGERS. DISTRICT PURMEREND. Voor één Hoofdingeland-plaatsvervanger. De herstemming liep tusschen de heeren: C. Berghouwer Cz. Jr. te Zaandam en J. Laan Dz. te Kwadijk. beiden candidaten van de Alg. Kiesvereeniging. Gekozen werd de heer: J. LAAN Dz. NIEUW BOUW. Naar we vernemen zal binnen zeer korten tfjd een aanvang worden gemaakt met de slooping van het per ceel, bewoond door den heer Spiering en gekocht door den heer J. Klerk. Daarna zal met den bouw van 't winkelpand een aan vang worden gemaakt Aannemers en uitvoerders zijn de heeren Kroon te Oudkarepel en G. Koning alhier. De galanteriewinkel aan de HoogzlJde van den heer Klerk wordt 1 Januari a.s. opgeheven. Hierin zal, zoo als reeds gemeld is geworden., gevestigd worden de schoenhandel van den heer D. Mulder. BILJARTEN. De clubwedstrijden van Noordhollands Noorderkwar tier zijn reeds begonnen en op 12 December hebben ge speeld ln de Cérès te Scbagen. van Groep A, club 1 en 2. Club 1 waren de heeren C. Blaauboer. A. Kossen. W. Gorter. W. v. Erp, C. Brouwer en J. Schenk Dz. Club 2 de heeren J. Peetoom. Jb. Stammes. W. v. Ekeren; D. Klos, C. Bontes en de heer Streutker, die door omstan digheden afwezig was en werd vervangen door den heer R. Delver. Er werd gespeeld een handlcapwedstrtjd, en competitie. Door club 1 werden 11 partijen gewonnen en door club 2 7 partijen. DE HARDRIJDERIJ OP DE WIEL. De hardrijderij op schaatsen voor heeren, gister te houden door de Sehager IJsvereeniging, is wegens te geringe deelname niet doorgegaan. De snijdende Oosten wind had eveneens het publiek weerhouden naar de Wiel te komen, zoodat ook de publieke belangstelling onbevredigend was. Ook op andere plaatsen was de publieke belang stelling, naar we lezen, zeer gering. PLAATSELIJKE COMMISSIE CRISIS -RUNDVEE-CENTRALE. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Daan Kaan. Wleringerwaard. voorzitter; S. van der Wal, Weere, Winkel, secretaris; K. Reijne, Barslnger- horn, Jn. Groot, Lagedijk, Svchagen, C. Gootjes, Tjallo- wal, Schagen. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje. ±r - EEN SCHOOLTJE ONDER DE PALMEN. Een Amcrlliaar-sche paedagoge hoeft ln d; badplaats, Mlaml, een openlccht-schccl geslicht. Miss Harrln zegt, dat haar lesrilngen ln deza schU.Ierr.chtlge omgeving ijveriger r/erken, dan in a.gerioien rulmlcn. Het zal wel zoo wezen; controleeren kunnen we het niet, om de eenvoudige reden, dat we hier geen palmen hebben. 1 i n r, f. v ij k BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmiddag kwam de afd. Langendijk cn O. van Bloembollencultuur in vergadeing bijeen, ten lo kale van den heer Vijzelaar. Voorzitter de heer K- Wagenaar. Na eenige mededeellngien kwam ln behandeling de beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering. Beteffende de heffing voor het „2 cents per roe- fonds" ken men zich niet vereenigen. Beter werd geoordeeld om de heffing over te slaan op de leden welke aangesloten zijn bij de Kweekers centrale. Besloten werd, deze zaak ln dien geest aan hangig te maken, op de alg. vergadering. Betreffende het voorstel-Voorhóut de regeering te verzoeken om alle ingeleverde en nog in te leveren bollen te betalen met 20 cent per Rijnsche Roe. het welk dan terugbetaald zal worden over 10 jaar, werd afwijzend beschikt. Tot afgevaadlgden werden gekozen de heeren H. Paster kamp en C. Timmerman, en als plaatsvervanger W. J. Balder. Besloten werd geen lid te worden van den Kring Westfriesland, in verband met de kosten. Enkele huishoudelijke zaken werden naar voren ge bracht Voorzitter vraagt aan de veilinglelder wat voor toegepast wordt wanneer de regeering vroeger ultkee- ring doet dan in MeL Veilingleider de Boer antwoordt: Wanneer de «gea ring ten volle uitkeert de veiling zulks ook doet be houdens het percentage dat bestemd is voor de veiling. De heer De Boer verzocht verder dat leden, welke nog manden in hun bezit hebben, deze alsnog toegestuurd worden. Hierna sluiting. Woensdagavond kwam de IJsclub ln Jaarvergadering bijeen ten lokale van den heer 8. Borst Voorzitter S. Wagemaker opende. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental 410 bedraagt De kas van den penningmeester wees een ontvangst aan van f 1146.30, uitgaven f 887. batig saldo f 259.30. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden gekomen den heeren Jb. Balder Abz., en A ten Bruggeneate. In verband met de moeilijkheden aangaande de kunst- baan op het buitenland ls gebleked dat de schuld niet is te wyten aan het bestuur, maar aan de onvoorziene omstandigheden, welke zich daarbij hebben voorgedaan Verlichting van de baan kost te veel. Verzocht werd meerdere bekendheid te geven aan het doen van wed strijden. N i pr we vypnofip Naar wij vernemen heeft onze plaatselijke melkboer M. de Wit zijn zaak onderhands verkocht, Ingaande per 1 Januari aa Woensdagmiddag had op de banen van IJs- en Volks- vermaak op de Rijd een nationale hardrijderij op korte baan (160 M.) plaata Aangemeld hadden zich 28 deelnemers. De prijzen f 60, f 40, f 15 en f 10 werden als volgt behaald: 1. J. Jette te Medemblik, 2. C. Pronk te Warraenhul- zen, 3. N. Oudeman, Graft, 4. P. Burger te Burgerbrug. De deelname was helaas grooter dan de publieke be- langstelling. Deze was al zeer gering. Waarvan de ont zettende koude wel de grootste oorzaak zal zijn geweest SCHAGEN. 14 Dec. 42 Gelde koelen (magere) f 90—160, 30 Idem vetts f160—240. 4 kalfkoeten f 175—230. 12 vaarzen f 50—11(1 9 graskalveren f 3050. 33 nuchtere kalveren f 614» 154 vette schapen f 1419, 22? overhouders f 7—12, ma gere varkens f 917. 16 vette varkens per Kg. f 0.35— 0.37 57 biggen f 610. 23 konijnen f 0.751.75, 55 kippen f 0.75-1.10. eenden f 0.50. EIERVEILING SCHAGEN. 14 Dec. Aangevoerd zijn: 68 partijen 40.000 kipeleren. 3 par» tijen 200 eendeieren. Do prijzen beliepen voor kipeleren van f 3.70450. eendeleren niet genoteerd. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van Zaterdag as. BROEK OP LANGENDIJK. 13 Dec. Aangevoerd: 22000 Kg. rooda kool f 1.202.60. 153M Kg. gele kool f 1.20—2. 9000 Kg. D. witte kool f 1 40-2, 1650 Kg. aardappelen drlel'ngen f 0.80. 6800 Kg. uien nep f 2.70. drielingen f 1.40. uien f 2.15-2.70. 725 Kg, neen f 2.70, 530 stuka bloemkool reus I f 9.8012.2<\ nim NOORDSCHARWOUDE, 13 Dee. Aangevoerd: 1900 Kg. uien f 2.65—2.70, drielingen f 1.30. grove f 2.60. 150 Kg. kroten f 0 90. 39000 Kg rood* kool f 1—2.70. 11800 Kg. gele kool f 1—L70, 38400 Kft D. witte kool f 1.85-250. WARMENHUTZEN, 13 Dec. Aangevoerd: 23550 Kg. roode kool le kw. f 2.402.90, 2e kw. f 1—2, 425 Kg. gele kool le kw. f 1.60. 2e kw. f 1.10, 3000 Kg. D. witte kool le kw. f 2.20—2.30. 450 K$ uien f 2.70, grove f 2.70, stek f L30, 50 Kg. spruiten f 12.10. AMSTFRDiAM, 18 December 1983. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer Ml prijzen- als volgt: 302 vette kalveren, le kw. 5456 et, 3e kw. 45—52 et,. 3e kw. 3440 cent per Kg. levend Tewtoht; 19 nuchtere kalver f 69; 366 varkens, vleescb varkens, wegende an 95—0.10 Kg 4445 cent; zware varkens 4344 cent vette varkens 4243 ct. per Kg. -ladhtgewiciht. Er waren 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. AMTT7RDAM. 13 Decembe 1938. Aardaooelen: Zeeuwsche bonten f 3.704, M. blad* wen f 3.70—4, Idem eigenheimers f 2.95—3. LTnolder rinen-helmers f 2.95—3, Idem Bevelanders f 2.95—3 per 70 Kg.; Andijker muizen f 44.20; Anna Paulowna ~and- f 6. Beverw. zand- f 6; HUlegommer zand- f Drentrche eigenheimers f 5 per 100 Kg.; Flakkeeseh* rigenheimers f 3, Spulsche eigerlbeimers f 3 per Kg.; Noordholl. muizen f 44.40 per 100 Kg. HUMOR. De Ontvanger der Inkomstenbelasting schrijft naaf aanleiding van een a.angifte: „Ik mis de Inkomsten uit uwe effecten. Antwoord: Jk ook!" Een kleine stad zou een, crematorium krijgen. D« meeningen der vroede vaderen zijn verdeeld. Tenslotte staat een der achtbare heeren op en verklaart: .Mijne heeren, ik voor mij zou graag zoo begraven zijn, zooals lk het sedert mijn kindsheid gewoon ben! „Denk Je eens ln", vertelt Jlmmy, .die pas uit Afrik4 teruggekeerd is, „bijna hadden jullie mij niet weerge zien! Ja, ik reed namelijk met vol gas tegen een boom aan!" „Ontzettend! Nou en?..." „Gelukkig was het een rubberboom!" „Wat hebben een mllllonnalr en een armen datvil gemeen?" „ZIJ denken belden met zorg aan hun maaltijd; 5® een aan de laatste en de ander aan de volgende."

Schager Courant | 1933 | | pagina 2