De Brabantsche Brief van Dré. Zaterdag 18 December 1933. SCHAGER COURANT. Vierde biad. No. 9400 Fransch lichtschip gezonken. Acht kinderen gedood. Wrakstukken van een vliegtuig aangespoeld. Kaartlegster veroordeeld. Smokkelauto aangehouden. Njgen personen n?.ar den electrischen stoel. Geen Italiaansch fascist aan h:t woord LIEFDESTRAGEDIE. Ds bïsr en z'n huid. van t HOESTEN „De Postjaeer" Finsch schip gezonken. Tijdens een hevigen storm losgeslagen. VD. verneemt uit Parijs: Het lichtschip Dyck, dat ter hoogte van Grevelin- gen«bij Duinkerken voor anker lag. is in den nacht op Donderdag tijdens den hevigen storm losgesla gen. Do Cvck dreef urenlang stuurloos rond. totdat het op ongeveer 4 zeemijlen van Grevelingcn zonk. Gelukkig bevond zich ter plaatse een zandbank, zoodat het schip niet geheel onder water ligt. Omtrent de zeven koppen tellende bemanning heeft, men nng niets vernomen. Wegens den storm, is het niet mogelijk geweest het wrak te naderen. Per verrekijker heeft men kunnen zien, dat vier mannen op het schip om hulp seinden. Slechts drie opvarenden gered. Nader uit Parijs: Van de zeven opvarenden van het lichtschip „Dyck", dat in het Konaal is gezonken, zijn slechts drie gered. De vier andere opvarenden zijn om het leven gekomen. Bij een botsing tnsschen een vrachtauto en een goederentrein in Amerika. V.D. verneemt uit New York: In de buurt van Pa Jatka (Florida) heeft een goederentrein een vracht auto aangereden, waarin schoolkinderen waren ge zeten. Acht kinderen werden op slag gedood. Ver scheidene ernstig en tal van lichtgewonde kinderen werden naar het ziokenhuis overgebracht. Gevreesd wordt voor het leven van enkele der jonge slachtof fers. Van het toestel van Demanneville? V.D. verneemt uit Dungeness, 14 Dec. Alhier ls het wrak aangespoeld van eon vliegtuig, waarvan men anneemt, dat het een stuk is van het toestel, waarmede Vicomte de Mandeville dezer dagen over het Kanaal is gevlogen, tijdens welke vlucht hij ver mist raakte. Fransche berichten melden, dat elders eveneens wrakstukken zijn aangespoeld, die defini- teif herkend zijn als tot dit toestel te hebben be hoord. Twee jaar gevangenisstraf wegens op* lichting. Arasterdam, 14 Dec. De in Amsterdam in som mige kringen welbekende kaartlegster C. W. F. werd Donderdag door de rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Voorts werd zij veroordeeld tot betaling van f 150 schadever goeding aan haar slachtoffer. Het O.M. had anderhalf jaar gerequireerd. De vrouw had een juffrouw onder verschillende voorwendselen f 150 afhandig gemaakt. De waarzeg ster zou de juffrouw een echtgenoot bezorgen, die echtor slechts in haar verbeelding bestond. Ook had de waarzegster een man, een Duitscher, die een Hollandsche vrouw zocht, een aanzienlijk bedrag afhandig gemaakt Zij had voor hem een huwelijkspretedente gezocht, doch ook dit meisje leefde slechts in de verhalen, die de waarzegster aan haar slachtoffer deed De oplichting in dit laatste geval werd door de rechtbank niet bewezen geacht 3300 K.G. margarine in plaats van graan. Donderdagavond kwam te Sittard een Duitsch koop man, zekere D. uit Geilenk'-chen alhif-r de grens over. Bij de douane gaf hij aan, dat zijn vrachtauto beladen was met 5000 K.G. graan, dat via Nederland naar België vervoerd moest worden, De kommiezen vertrouwden de zaak echter niet, en ondrzochten den wagen t Bleek dat de zakken, niet zooals opgegeven met koren, maar met tarwe gevuld waren en dat. daaronder 3300 K.G. Duitsche margarine verborgen was. De koopman werd gearresteerd en overgebrajht naar het politiebureau, waar hij werd in gesloten, terwijl de vrachtauto met inhoud in beslag genomen werd. Deze is naar het kantoor van de In voerrechten en Accijnzen gebracht. De grootste massa-er:e~utie die ooit in de Vereen. Staten heeft plaats gehad. Naar uit Montgomery in Alabama wordt gemeld heeft het Hooggerechtshof van dien staat negen dood vonnissen tegen acht mannen en een vrouw bekrach tigd. Alle veroordeelden zullen worden terechtgesteld op 9 Februari 1934. Dan zal de grootste massa-exe cutie door den electrischen stoel plaa's vinden, die in de Vereenigde Staten ooit is voorgekomen. Verbod tot spreken óp een vergadering to Den Bosch. De heer Asvera Gravelli, directeur van een dag blad voor het universeel fascisme te Rome. die Donderdagmorgen te Den Haag is aangekomen, zou des avonds te 's Hertogenbosch op een debatverga dering van den Alg. Ned. Fascisten Bond spreken. Dit was echter niet mogelijk, daar dit op last van den Minister van Justitie verboJen werd. In zijn plaats werd het woord gevoerd door den heer Ooms, journalist van hetzelfde blad. De heer Baars, de leider van den A.N.F.B., was wegens ziekte verhinderd het woord te voeren. De heer'Ooms gaf een uiteenzetting van het Ita- liaansche fascisme. Er was geen debat. De vergade ring had een rustig verioop. Meisje gooit haar ex-verloofde met bijten de vloeistof. Jongeman ernstig aan de oogen gewond. Woensdagavond ruim zeven uur kwam zekere mej. H. Sch. op het politiebureau Wilhelrninapark te Tilburg vertellen, dat zij even tevoren haar vroegeren verloofde M. van B., in de Houtstraat was tegengekomen en dat deze haar met een fleschjc had willen slaan. Zij had, volgens haar verklaring, den slag afgeweerd, doch daar bij had zij den Inhoud van het fleschje (een limonade- fleschje, dat met een bijtende vloeistof, vermoedelijk zwavelzuur was gevuld) over het lichaam gekregen. Haar kleeren vertoonden de sporen van de vloeistof, die ln -het goed was ingevreten en zij had er tevens won den van opgeloopen aan handen, b'eenen en gezicht. Het meisje werd door den G.G. en G.D. verbonden. Ongeveer gelijktijdig dat het meisje de aangifte kwam doen, kwam echter een ander bericht binnen, aldus de ..Msb.n. Er werd namelijk aangifte gedaan, dat zich in een perceel in de Houtstraat een jongeman bevond, die vreeselljk kreunde en die ernstige verwondingen aan het gezicht had opgeloopen. De politie begaf zich derwaarts en de gewonde jongeman bleek genoemden M. van B. te zijn. Hij bleek een hoeveelheid van dezelf de bijtende vloeistof in beide oogen gekregen te hebben en was er ernstig aan toe. Per auto van den G. G. en G. D. werd hij naar het St. Elisabethslekcnhuis overgebracht, waar een oog arts hem geneeskundigen bijstand verleende. De oogen zijn zoo ernstig gewend, dat de mogelijkheid niet is uitgesleten, dat hij het licht zal mceben misen. Intussohcn «af de jongeman tegenovpr de oelltie een geheel and'/- lezing van het geval. Hij verklaarde na melijk, dat hij zijn vroegere verloofde in de Houtstraat was tegengekomen en dat deze hem uit enn fleschje de botende vloeistof in hst gezicht had geworper-. In verband met een en ander is het meisje Donder dagmorgen door de politie in arrest gesteld. Zij blijft bij haar eerste verklaring. Het onderzoek duurt voort. Reeds 20.090 nond sterïinn geboden voor het monster van Loch Ness. Een eroot circns-ondernemer uit Glasgow heeft f. 20.000 uitgeloofd voor dengeen. die hem het monster dier uit T.och Ness het meer in Schotland levend in handen zal spelen. Aan den priis zijn echter de voorwaarden verbonden, dat het dier tenminste 20 voet (ong. 6 meter) lang moet zijn, tenminste 1000 Eng. ponden moet wegen en tot een onbekende of al thans uitgestorven geachte diersoort moet behooren. Aap de Poolsche Oostzeehaven Gdingen is een groot station in gebruik genomen, waar de reizigers vanuit den trein zoo kunnen overstappen op de boot. Gij noest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en orr hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bij: Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma Eerst een nauwkeurig onderzeek naar de motorsloornis, alvorens de tocht wordt voortgezet. Amsterdam. 14 December. Het studiecomité „Snel* post NederlandIndië" heeft besloten dat alvorens de tocht van de Postjager naar Nederlandsch-Indië zal worden voortgezet een zeer nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de motorstöör- nis en dat wanneer de nieuwe motor zal zijn geplaatst wederom een proefvlucht van voldoenden duur zal wor den gehouden om vooral zeker te zijn, dat verder geen stoornis te verwachten is. Het Comité heeft het lid Overste van Santen, voormalig commandant van het vliegkamp Soesterberg, bereid gevonden om voor dat doel naar Grottaglie te gaan. Overste van Stanten zal a.s. Maandag van hier vertrekken. Gelijk met hem zul* len daarheen vertrekken, de heer Slot, de contructeu? van de Postjager en de heer Besemer, chef-werktuig kundige van de firma Pander en Zoon. 12 dooden. üit Helsingfors, 14 Dec. (V.D.) Bij de Alands- eilanden heeft in den nacht, op Donderdag een scheepsongeluk plaats gehad, waarbij 12 personen om het leven zijn gekomen. Het Finsche schio Plus is in de buurt van Marie- hamn in een storm aan den grond geraakt en binnen enkele seconden gezonken. Slechts vier leden der be manning konden zich redden, terwijl de overige 12 zijn verdronken. Van het wrak zijn nog slechts do top pen van de masten boven den waterspiegel zichtbaar. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK TE DRESDEN. 14 gewonden. Donderdag heeft te Dresdcn een ongeluk plaats ge had met een autobus, waarbij drie passagiers ernstig en licht werden gewond. De bestuurder bleef onge deerd. UI venhout, 12 December 1933. Menier, De kouw is uit de locht, op d'n oogenblik en we zit ten meteen in de donkere dagen veur Kerstmis. Het ijzelwit drupt in de dm ven 3auw, waar de duisternis in natte flarren tusschen dc ouwe hoornen sliert. Jah, 't end van 't jaar is *n triestig getij, maar toch zouwen we 't gin van allen gèren missen. Waant d'n schoone Kerst tijd. Ouwejaar, ollee, amico, zouwdo gij deuz jaarmomenten deur oew vingers laten loopen? En staan ze nie geschreven, deuze tijen, in heel de schepping? In de lage. dikke lochten! In de geuren van onze mas'enbosschen, die nouw op z'n schoonst zijn! Liggen de beloften nie besloten in d'n duster, die tusschen de boomen drijft in de natte stil te van 't geheimzinnige bosch! Ik kan oew zeggen: zoowas ik in d'n zomer „op" de zon kan zien hoe laat 't is. zoovv zio ie nouw, in de kale, druppende takken van 't gehomte, in weiken tijd of we leven. Veur zulke dingen hè'k gin honog»' en ginnen kalender noodig. Geleufde 't nie? Wa zal ik daar dan op zeggen? Jaren en jaren geleien, ik was nog 'nen jongen gast,, zat ik mee m'n vader, op 'nen Zondagmiddag 'n penke te rooken aan dn' graskaant van onze Mark 'k Zal 'n jaar of negentien gewist zijn. waant ik was al volop aan 't vrijen mee m'n Truike. 't Was 'nen schooncn veurjaarsdag, omtrent Paschen. We hadden 't laand afgekuierd, 't gewas bekeken, 't vee goeicn- middag wisten zeggen en moei cn lui van d'n zwaren. vrijen veurjaarsdag. rookten me ons pepke leeg daar laanks dn' waterkaant, ,,'k Wouw van den avond effe weg", zee ik: „da 's toch goed, vader." In die jaren, amico. was vader nog haas en 't kwam nie in oew op. om iets. om maar ziedatte te doen, zonder hum daarin te kennen. Hij klopte z'n pijp leeg, 'k zie *t nóg veur me, Maasde ze deur, plukte 'n deurstekerske uit dn' gras kaant en *t feit da z'n pijp verstopt was, deed 'm heelegaar 'n aander feit vergeten: 't feit da znen oudste zeun naast 'm zat en dat die wa gevraagd had Da dee ie al'.ij, as ge 'm iets vroeg dat effetjes buiten de gewoontes gong. Later. toen 'k zeivers as vader veur zukke vraag stükskes zat, he'k wel begrepen, dat ie da dee om tijd te winnen en te prakkizeeren. Da's vrimd ec. amico, da ge dikkels jaren on «aren later, wel dartig virtig jaren later soms, kleinigheden van vader cn moeder gaat begrijpen, waar ge vroeger gin touwke aanvastknoonen kost. Na tien minuten, as z'n pijp weer lekker trok en versch gestout was. sodemcarel, hij kos rooken. da ge honger kreeg naar ók 'n peuke, na licn minu ten keek ie straf in 't water en zee: „zijde aan het vrijen, Dré?" Ik schrok. Vrek, docht ik: hee-t-ie da nouw uit die mjn geslurpt? En 'k wier zoow rood as 'n kreeft amico. Toen zee ik: ..vrijen, vrijen, wa za'k zeggen, vade r, vriien En ondertusschen kreeg ik de smoor an m'n eigen, waant 't sting al laank vast: „Truike en gin aandere!" 'k Had me-n-eigen gèren uitgescholden veur alles wa schandalig was. En ik keek ok in 't water, maar 'k zag ni'-s rs 'n plek zilver, die m'n oogen blink mokte. Zoow straf scheen 't sterke veurjaarszonneke op d'n Markspieeel. ,,'k Hcur t' al", zee d'n ouwe Dré en da kwam er net uit, of le zee: „gif me 's wa vuur." Toen zwegen me. Wat er allegaar in hum rondging, da weet ik nie. maar heel veul! Waant ik' d'n oudste, ik zouw d'n hof motten er ven en afijn, daar ga g-et nauw nie om. maar ik had mee die vraag om 's avons n' uurke uit te gaan m'n vader lilliik in de kopzurg gezet, op z'ncn vrijen Zondagmiddag. Ik dacht niks. Bij mijn was de harsenan vast geloo- pen as 'nen muur. En toen toen zee m'n vader en nouw begreote pas, amico. waarom ik m'n eigen alles zoow sjuust herinner, toen zee t-ic, diefi goeie mensch: „nim* dan mijn pèrenluu maar mee. Dré!" Amico, de locht sting joow blaauw, as ze op 'n aanzic.htskaart maar geverfd kan worren. Hn windje aan de locht cn 'nen veurjaarsdag Ollee, om oew liefde te verklaren! „Pèrenluu. vader? Pèreplu u? Waarveur?" „Veur d'n rengel. jonk. Vanavond nog krijgen me nattigheid en veul ok, denk 'k." „Hoe witte g5j da zoovv sjecuur?" Toen wees !i mee d'n steel van z'n pijn naar het water, da- i-as 'n vlek glaanzend zuiver aan m'n oogen hing. En 's avonds! Nouw. laat :k 't dan maar ineens zeggen: 'k heb onder 'nen drupoenden boom, en onder de pèrepluu m'n Truike op staan frèten! Dèèr! Waarmee ik dan allemaal maar zeggen wil: mijn vader kost in 't water zien, wa veur weer we zouwen kriigen en één teugen honderd, da z'n veurspelling uit kwam! Later hè'k 'm toch 's gevraagd hoe en waaruit ie da zag. Toen zee t-ie: „da motto heelegaar uit oew zeivers leeren. jongen". En da was 't begin en meteen 't end van z'n on derricht. Want ik kon altir dalijk aan hum zien, da-d-had ik dan uit m'n eigen geleerd, of ge deur moest vragen of da ge beter oewen kop kost houwen teugen 'm. En „kophouwen" sting er op z'n kloeken rug, die 'k al gaauvv te zien kreeg. Maar later snapte-n-ik 'm deur en deur! Ik kan nou v op de gouwen zonneklok zien, hoe laat 't is. Tusschen de boomen van 't bosch, in de kluiten op d'n akker, 't tijdstip onderscheiden, waarin we leven. En as ge me vraagt: „waar ziede da-d-aan Dré? dan mot ik zeggen: lijk m'n vader teugen me zee: „da motte heelegaar uit oew zeivers leeren, amico!" De natuur is 'nen opengeslagen boek, maar 't alfa bet da veur dieën open boek gebrukt is, da mol te eerst ontcijferen. De sleutel? Die draagde bij oew. Die haangt, diep, dien in oew zielement en ik gleuf vast. da ge'm daar nie1 meugt laten roes'en. Dat ie b'aank mot blijven van 't hantceren. Da ge God altij zoeken mot in 't schoonste meesterstuk van z'n schep ping: in de natuur! Maar genogt: Kerst- en Ouvve'aar hangt in de loch ten. In de donkere lochten, die de weareld zoovv „klein" maken nouw. Kort zijn de dagen. Heel dn' dag lee-d ons huske in d'n schemer van December. Lich'en de gloeiende sin tels uit de nlattebuis. d'r rosse lichtpiepskes op de plavuizen. Straalt 't hartevurmke, 't pookgat. rosse gloeiing over den vloer en teugen vieren, as d'n dag al weer geweken is. dan tikt dc s'èèrtklok harder, dan fluit d'n waterketel scherper, dan ratelen de sintels feller uit d'n rooster, waant dan leet de stike van d'n nacht al over ons durpkc. Dan heur ik, bij de plattebuis gezeten, mn' beesten asemen ac' ter m'nen muur. D'r strooi hcur ik kraken, onder d'r zware flaanken. Bles hcur ik neuzen in z'ncn voerbak; de bees'en ziin d'ren avondmaaltüd al begonnen. 't Is nie druk in denzen tijd. Alles is "ekuild en gehorgen. D'n winterzaai is ach ter d'n ru", te vvieën valt cr niks en de bces+rn staan on stal, zoodat 't melken cn 't voeiëeren bij de haand staat. En as ik 's middags thuisgekomen ben mee d'n leegen groentenwagel, dan is t' veurnomste vva'k nog te doen heb: eten en wa versche spullen gaan rooien veur d'n vvagel van mergen. Daarna, amico, brikt 't lekkerste stukske van d'n dag aan. t,' Oogenblik bij da trouwe plattebuske, mee z'n be- kpnde stem. 't Getik in d'n vvèrmen, steenen pot; 't geratel van z'n sinteltjes; z'n fluitje van d'n water ketel. Maar ok: z'n hartvormig oog, dat zoow ver trouwd d'n huis deurkekt lijk ik m'n heele leven ge wend ben van 'm. Dan slobber ik daar m'n pepke leeg, in d'n flu - vveeligen duster van d'n nacht, die op z'n sloffen aan- schuifelt uit de bosschen achter ons. Trui lopt, nog wa te duvcljagen in 't achteruis, Trui hee-g-et altij druk, en ik droom en peins m'n komende feestdagen in mekaar. 'k Verwacht eiken dag Dré III z'n briefkc, mee 't bericht wanneer d'n vacantie begint. Zoodra 'k 'm kalen mot: z'n verhaal over 't Kerststalleko da me dan weer bouwen gaan; z'n plannckes, z'n orders veur z'n fietske, enzoovoorts. 'k Had 't al Maandag middag vervvocht, as ik thuiskwam van dc stad, maar Driek Frijters, die 'k ondorvveuge teugenkwam, schudde z'nen kop. as ik 'in vroeg, of ie bij mijn wa gebrocht had. Ik denk dus zon bietje, da m'n koskc Zondagmiddag naar dn wedstrijd Holland- Oostenrijk hoe gelusterd, waant voetballen voet ballen, afijn daar witte al 't een en ander van, cc! Daar is ie prumjee in! Hoewel, amico, *t een zoow goed as 't aander, mee z'n Fraansch schijnt ie nouw toch kollesaal op te schieten. Ik kan host zn brieven nie meer lezen. Veurigen keer schreef io: „Mon cher Opa et Opoe. Ik zal u weer eens een brief schrijven hoe of ik l et maak! Goed! Uw ook? Het fransch gaat ook ocd. .Te suis un garqon. Opa est plus grand que ikke. Je suis plus pet.it que vous. Je mangc beau- coup. Dat is allemaal Fransch. Je tire bon sur. Ik chiet goed op, maar dat zal wel fout. zijn, want u moet weien Opa, die Franschen hangen de boel heel anders aan mekaar, als wij. Je fini, want ik weet niets meer Kersvacantie schiet fijn op. Opa! Maar ik chrijf eerst nog wel. Ik mag toch komen? Ja van u wel, maar van Opoe zie je? Mais d'Opoe voyez vous? Opa, doet Opoe mijn heel, heel, heel hartelijke groeten en zeg haar, dat ik zoo goed leer alsteblief. Doen hoor! Vele groeten van Broeder Overste en Br. Servatius, maar vooral van mij DRé III. Saluui" Ziezoow, amico, zoek 't maar uit. 'sis toch zo'n boske, ee. Wa zullen 't weer schoone dagen worren!! Veul groeten van Trui en as altij gin liorke mil der van oewen ,- - - v*.- v to6t a voe w - DRé.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13