AlMt» Hitus- Nieuw verdrag met De doodstraf geëischt. Uswedstrijden. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Regeling van het goederenverkeer. Tegen Van der Lubbs en Torgler. Wenscht U mei de Kerstdagen een keurig Kapsel? Dames-Kapsalon M.Niestadt-Smit MODERNE FOTO's en VERGR0QTIH6EH fologr. Atelier ARPAD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp Zaterdag 16 December 1933. SCHABEH Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot "s morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. 77ste Jaargang No. 9400 COURANT. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden (1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEtf* TIëN vas 1 tot 5 regels (0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Het doel, de betrekkingen tnsscben Neder land en Dnitschland uit te breiden. „Wij hebben geen reden tot onte- vTedenheid", zegt dr. Cotijn. Sinds, eenige weken zijn in Den. Haag tusschen de Nedérla'ndsche en ue Dultsche regêering onderhande lingen gevoerd over de regeling van het goederenver voer tusschen Nederland en Duitschland. na afloop van het op 31 December a.s. eindigende voorloopige verdrag van 27 April 1933. Deze onderhandelingen hebben gisteren tot de onderteekening van een ver drag geleid, dat de wederzijdsche economische be trekkingen op een nieuwe, de beide regeeringen be vredigende basis plaatst. De onderhandelingen werden van Nederlandsche zij de door dr. H. M. Hirschfcld, directeur-generaal van Handel en Nijverneid cn van Dutische zijde door dr. F. Koehler, ministeralrdirektor bij het „Rcichsministe- rum für Ernalirung und Landwirtschaft" geleid. Naar aanleiding van de onderteekening van het nieuwe handelsverdrag met DuEschland heeft het Haagsche Correspondentiebureau den minister presi dent, dr. H Col ij n verzocht zijn meening over dit ver drag te zpggen. Dr. Colijn verklaarde het volgende: „Er blijven na tuurlijk bij elke onderhandeling over handclsbetrek kingen onvervulde wenscnen over, die mon gaarne in gewilligd had gezien. Maar alle omstandigheden In aanmerking genomen, hebben wij geen reden tot on tevredenheid. De Duitsche delegatie heeft gisteravond Den Haag verlaten en is naar Berlijn teruggekeerd. Bijzonderheden over het verdrag. Omtrent het verdrag verneemt V D. te bevoegder plaatse: Het doei der onderhandelingen was aan Duitsche zijde de economische betrekkingen tusschen de beide nabuurlanden uit te breiden, zoodanig, dat de Duit sche üitvoerbelangen ook onder de huidige, moeilij ke economische omstandigheden en ondanks de nieuwe invoercontingenteeringspolitiek van Neder land op groote schaal werd verzekerd. Dit doel is op bevredigende wijze bereikt. De concessie, welke Duitschland daarvoor in het bijzonder op landbouw gebied heeft gedaan, konden beperkt blijven tot een voor den Duitschen landbouw verdraaglijke mate. Op de belangrijke gebieden van de melkvoorzier.mg en de eieren werd de toepassing van de tot nu toe slechts voor tanve-oliekoeken, spijsvetten en olies geldende bepalingen overeengekomen en daarmede een gezonde regeling getroffen voor de Duitsclie binnenlandsche markten op deze gebieden. Het re sultaat der onderhandelingen toont aan, dat het on danks de huidige moeilijke economische situatie der beide landen door hun vasten wil overeenstemming te bereiken op grond van nieuwe methodes op het gebied der handelspolitiek mogelijk is geweest, een voor beide partijen bevredigende regeling te vin den. Deze wil komt in het bijzender naar voren door de instelling van een commissie waarin de vertegen woordigers der beide regetringen zuting zullen ne men. welke de quaestie der contingeeringspolitiek en dergelijke quaesties van het warenverkeer zullen bespreken en afhandelen met uitschakeling der overbodige formaliteiten Voorts zullen op de belangrijkste landbouwgebie den gemengde Cömmissie.s woro».n samengesteld uit de kringen der belanghebbenden om door onmiddel lijk contact de nog hangende quaesties op te lossen. Vrijspraak voor de Bulgaarsche beklaagden wegens gebrek aan bewijs. Dr. Seuf- fert pleit tuchthuisstraf voor Van dei Lubbe. Na 54 zittingsdagen is dus eindelijk de elsch tegen de beklaagden In het Rijksdagproces, waarnaar de heele wereld zoo met spanning naar heeft uitgezien, gevallen. Aan het einde van zijn requisitoir eischte de Procureur-Generaal Dr. Werner tegen den hoefd beklaagde, Marinus van der Lubbe de dood straf wegens hoogverraad in vereenlging met drievoudige ernstige brandstichting en po ging tot brandstichting, alsmede levenslang verlies der burgerlijke eererechten. Voor hetzelfde delict elscht hij ook tegen Torg- ler den doodstraf en levenslang verlies der bur gerlijke eererechten Voor de drie Bulgaarsche beklaagden DImitrof, Popof en Tanef eischte hij wegens gebrek aan bewijs van de beschuldiging van hoogverraad en brandstichting vrijspraak. Vander Lubbe heeft bij het uitspreken van den eisch het hoofd niet éen millimeter opgehewen en waasehljn lijk ook geen spier in zijn gelaat vertrokken. Dat laat «te was niet te zien. Torgler zat lijkbleek In de beklaagdenbank, waar hij gedurende de rede van den officier van justitie Ijverig notities had gemaakt. Torgler's vrouw was eveneens in de zaal en liet geen oog van hem af. Toen de officier van justitie tegen Torgler de doodstraf eischte, kromp zij ineen. Torgler zelf scheen door dezen elsch, dien hij blijkbaar niet had verwacht, zeer aangegrepen. DImitrof, die herhaaldelijk tijdens het requisitoir heeft geglimlacht krijgt een scherpe terechtwijzing. De voor zitter zou een dergelijke oneerbiedigheid en provocatie van het gerechtshof niet meer dulden. BIJ herhaling van het vergritn zou Dimitroff uit de zaal worden gezet. Dimitroff probeert iets te antwoorden, docü krijgt daartoe het woord niet Hij maakt dan de opmerking »Dt vindt nu eenmaal verschillende dingen belachelijk." De pleidooien Na een korte pauze is het woord aan de verdedigers. Advocaat Dr. Telchert, de verdediger der vrijgespro ken Bulgaren, kan uit den aard der zaak kort zijn. Dr. Seuffert, de verdediger van Van der Lubbe, geeft ln de eerste plaats een karakterbeeld van Van der Lubbe. Van der Lubbe, zoo zegt hij, kent geen gezag, maar alleen verzet, demonstratia Zijn domineerende karakter trek is een behoefte om zich te laten gelden. Wat Van der Lubbe over systeembevrijding enz. gezegd heeft, is VAN DER LUBBE TORGLER. eenvoudigweg van bulten geleerd, dat is het motief van zijn daad niet. De gronden van de brandstichting zijn alleen te zoeken in zijn zucht naar groteske daden en naar roem. Van der Lubbe heeft met de brandstichting niet an ders dan de aandacht der arbeiders op zich willen trek ken. Daar het niet gelukt is om een direct verband aan te wijzen tusschen Van der Luöbe en de leidende com munistische kringen, kan een veroorüeeling wegens hoogverraad en brandstichting met het doel om opstand te verwekken, niet volgen. De verdediger behanoelt dan de brandstichting zelf en verklaart dat, als Van der Lubbe geen mededade.s neeit genad, men hem ook nier ie.i laste Kaj dat hij betrokken is geweest bij communistische plan nen tot een opstand. Als hij echter w e 1 mededaders heeft gehad, dan moet daar nog niet uit volgen, dat hij bij communis tische plannen tot een opstand betrokken was, want er zijn niet de kleinste aanknoopingspuruen aanwerig, dat de mededaders van dezen gi ooien Onib.ker.de iets met de communistische party te maken hebben. Dan zou v. d. Luobe niet de g.oote orandsJchtèr geweest zijn, maar een onbelangrijke medeplichtige. Ook Torgler heef. volgens dr. JSeuflert niets met den brand uit te staan. Daarna gaat de verdediger na, of de daad van v. d. Lubbe aan de rechtsvereisciit^n van iioog-eivaau vol doet, Daartoe is noodig een handeling waardoor het plan tot een gewelddadige wijzlg.ng van de Staatsorde, onmiddellijk tot uiting komt. Maar ook moet de vcoopgezete bedoeling van den dader bewezén zijn, juist met deze handeling recht streeks een gewelddadige verandering van den staats vorm te doen plaats hebben. In belde richtingen Is door het O. M. de daad no gniet voldoende vastge steld. nooh is aan den wettelijken eisch voor het be wijs voldaan. De verdediger concludeert at le aad van v. d. Lub be.op zijn hoogst een voorbereiding tot hoogverraad Is. De rechtsvraag of Van der Lubbe tot de zv.aardere straf kan worden veroordeeld die eerst na zijn daad door de rijks: egeeing wettelijk Is vastgelegd beant woordde dr. Seuffert na uitvoerige juridische uiteen zettingen bevestigend. dr. Seuffert besloot zijn pleidooi met het volgende verzoek* Moge het gerechtshof het van de hand wijzen Van der Lubbe wegens het misdrijf van hoogverraad en van brandstichting om oproer te verwekken te ver- oordeelen. Moge het hem aleen vercordeelen wpgens de vier brandstichtingen, in elk geval in verband met het, misdrijf van voorbereiding tot hoogverraad. Spreekt dan spoedig af in de Speciaal-zaak voor betere haarverzorging Laagzijde 24 - Schagen Bespreken, ook per brief kaart of telefoon 11. Kampioenschap van Noordholland Schoonrijden Dames. Donderdag had op de banen van de IJsclub Haarlem mermeer de wedstrijd om het provinciaal kampioen schap dames schoonrijden plaats. Er waren 11 deel neemsters. In de finale werden 6 rijdsters geplaats. Zeer mooie sport werd te zien gegeven en de dames gaven elkaar weinig toe. Na een spannenden strijd was de uitslag ais volgt: 1. mevr. Schoor 1Keetman uit Barsin- gerhorn; 2. mevr. Stuurmanv. Vliet uit Gouda; 3 mevr. Kraak—Kroon uit Westzaan; 4. Mej. Schipper uii Westzaan; 5. Mej. Jonker uit Schermerhorn; 6. Mevr. S c b e n k—Z waag uit Schagen. Na dezen kampioenswedstrijd volgde een wedstrijd schoonrijden voor paren, eveneens onder auspiciën van den K.N.S.B. Voor dezen wedstrijd was groote belangstelling Niet minder dan 18 paren bonden den strijd aan. Een en an der nam nog al wat tijd in beslag, zoodat de jury zich genoodzaakt zag, de finale bij kunstlicht te laten ver rijden. Na een spannende finale was de uitslag als volgt: L de heer Meeuwig met Mej. Spaan uit Hoofddorp en Schermerhorn; 2. de heer v. d Woude en mevr. C. Ny- dam; 3. de heer Timmerman en mevr. Schoorl— Keetman; 4. de heer Bolbijl en mej. v. Schagen. KAMPIOENSCHAP VAN GELDERLAND. Op de banen der Zutphensche tjsvereenlging werden gistermiddag wedstrijden gehouden over 500. 1500 en 5000 meter hardrijden om het kampioenschap van Gel derland. De uitslagen hiervan zijn: 500 M A. F. van der Scheer 46.8 sec.; 2. A. W. Blaise Amsterdam, 50.8 sec.; 3. H. T. Blaise, Amsterdam 51.8 s. 1500 M. 1. A. F. van der Scheer, Zutphen, 2 min. 36 4 sec.; 2 A. W. Blaise, Amsterdam 2 min. 47.5 sec.; 3. J. Akersloot, Bergen (N.H.) 1 min. 49.6 sec. 5000 M.: 1. J. Akersloot, Bergen 9 min. 53.6 sec.; 2. K. Kaan, Wiéringerwaard, 9 min 57.5 sec.; 3. A.WF. v. d. Scheer, Zutfen, 10 min. 6 sec. In déze -serie kwam Van der Scheer te vallen. Algemeen klassement: 1. A. F. van der Scheer, Zutfen kampioen; 2. J. Akersloot, Bergen (N.H.); 3. H. T Blaise te Amsterdam. OUD KARSPEL. Wedstrijden voor dames. Vrijdagmiddag werden er op de ijsbaan op het Waardje Nationale wedstrijden gehouden. Het was de dag der dames. Niet alleen voor de hardrijdende dames, doch ook voor de schoonrijdsters werd een wedstrijd gehou den. De deelname was niet zoo bijzonder groot. Toch zijn wel aardige ritten verreden door de verschillende ri valen op de gladde ijzers. Voor het hardrijden bestond vooral van de zijde van het publiek zeer veel belangstel ling en had ieder zoo een favorite. die aangemoedigd werd. Onder de 12 deelneemsters blonk Mej. Donker van üpendam wel uit. door haar goede rijden, terwijl Mej. Taccnis van Amsterdam ook een zeer goed figuur sloeg en een goede tweede werd Bü de 5C0 M. werd een spannende rit verreden tusschen de belde Langendijker rijdsters Nel Langendijk en G. de Ruiter, welke met een verschil van 1. seconde door laatstgenoemde werd ge wonnen, die daardoor de derde plaats bezette. De andere ritten waren door verschil van krachten nogal uiteen loopend. zoodat er niet veel spann'ng waa De 1000 meter gaf een aardigen strijd te zien tusschen Mej. Donker en Mej. Taconis. Mej. Donker won ook 0 van bnltengewona kwaliteit. 0 deze rit in den mooien tijd van 2 min. 141/5 sec., terwyl Mej. Taconis 2 min. 17 2/5 sec. noodig had Ook de twee de rit, tussohen de Langendijker rivalen Mej. de Ruiter en Langendijk was Interessant en werd Mej. Langendijk ditmaal de eerste met een verschil van slechts enkel» seconden. Ook bij de volgende ritten waren soms kleine verschillen en is het over het algemeen genomen een mooien wedstrijddag geweest De uitslagen waren als volgt: 500 Meter: L Mej. Donker, Hpendam 62 3/5 sec.; 2. Mej. Elly Taconis, Amsterdam 64 1/5 sec 3. Mej. G. de Ruiter, Zuldscharwoude 67 4/5 sec.; 4. Mej. N. Langen dijk, Noordscharwoude 68 4/5 sec.; 5 .Mevr. Schenk— Bakker 69 sec.; 6. Mej. M. Borst 72 1/5 sec 7. Mej. A. Sturkop 73 4/5 sec.; 8. Mej. T. van Loo 75 3/10 sec.; 9. Mej. M. Willemse 78 1/5 sec; 10 Mej. R. Eriks 81 2/5 sec. 11. Mej. G. Wit 83 2/5 sec., 12 Mej. B. v d Llppe, gevallen, niet aangekomen 1000 Meter: 1. Mj. H. Donker, Hpendam 2 m 17 2/5 s.; sec 2. Mej. Elly Taconis, Amsterdam, 2 min. 17 2/5 sec. 3 Mej. N. Langendijk, Noordsoharwcude 2 min 251/5 ~ec.; 4 Mej. G. de Ruiter, Zuidrcharwoude 2 min. 2S 3/5 sec.; 5 Mej. M Borst 2 min 29 3/5 sec; 6. Mevr. K. SchenkBakker 2 min. 32 3/5 sec-; 7. Mj. T. van Loo 2 min 343/5 sec; 8. Mej. A. Sturkcp 2 min. 42 3/5 sec: 9 Mej. R. Eriks 2 min 43 4/5 sec; 10 Mej. M Willemse 2 min 45 2/5 sec.; 11 Mej. G Wit 2 min 53 3/5 sec. De uitslagen van de gehouden welstrijd sfchcon rijden ■■vas als volgt: 1: Mevr. KeetmanSohoorl te Winkel; 2. Mej. D. Schipper, Westzaan; 3. Mej. D Jonker, Schermerhorn. Ook voor dezen wedstrijd was heel wat belangstelling, hoewel het aantal deelnemers slechts 13 mas. BARSINGERHORN. Vrijdagmiddag hield de ijsclub BarsingerhornHa ringhuizen, wedstrijden in het hardrijden voor de jeugd Alhoewel dit voor het bestuur den druksten middag is, is het ook de meest dankbare. Het is een genoegen den titanenstrijd te aanschouwen en bij de prijsuitreiking, waarbij steeds ranja en chocolade uitgedeeld aan alle deelnemers en deelneemsters de glundere gezichten te zien. De uitslagen lulden als volgt: Meisjes 6, 7 en 8 jaar: 1. Trientje van Stipriaan, 2. Jelllo van Leijen en 3. Alie WlnkeL Meisjes 9, 10 en 11 jaar: 1 Marie Dekker, 2. Nellle Vries, 3. Annie Bol. Meisjes 12 en 13 jaar: 1. Mientje Delver, 2 Meine van Soelen, 3. Guurtje Klaaren. Jongens 6, 7 en 8 jaar: L Dirk Wardenaar, 2. Albert Marees, 3. Arie IjJriks. Jongens: 9, 10 en 11 jaar: 1. Dirk Marees, 2. Jan ter Helde, 3. Jacob Waiboer, 4. Akke Pik. Jongens 12 en 13 jaar: 1 Jan Sleutel, 2. Teun Warde naar. 3. Thijs Stlns, 4. Gert Zwaan. Voor de beide laatste rubrieken werden 4 prijzen be schikbaar gesteld, omdat het aantal deelnemers aan merkelijk grooter was, dan voor de overige afdeelingen. In totaal namen 71 meisjes en jongens aan de wedstrij den deel. WEERINGEN. Hardrijden. De ijsclub „Westerland" hield jj. Vrijdagmiddag een hardrijderij op de schaats voor jongens tot en met 1-1 jaar Er was groote belangstelling, niet minder als 30 jongens namen aan den wedstrijd deel De uitslag is als volgt: le pr. f 6, S. Lont Gz.. 2e pr. f 4. M. Tijsen, 3 pr. f 2, K. Nicclai, 4e prijs f 1. J. Kooy Donderdagavond j.1. werd voor bet eerst óp de banen gereden met electrische verlichting Deze attractie trok veel publieke belangstelling. In de komende avonden zal van deze verlichting zeker een dankbaar gebruik gemaakt worden. Vooral bij stil weer. Z. 0. z.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1