Het gestolen lijk. Op de schaats. Zaterdag 16 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede biad., No. 9400 Vïrruiming yan den verkoop op Zondag. Gummi-hoefijzers. DE MOEILIJKHEDEN TE BEERTA. HET VERKEERSFONDS. Een Grisksche Spooksonate. reiPUROL Benige afwijkende bepalingen voorgesteld. De Winkelsluitingswet, zooals zij thans wordt uitgevoerd, is reeds lang gebleken een handicap te zijn voor verschillende bedrijven. De regeering .heeft dan ook vrij spoedig na de in werking treding moeten toezeggen dat zij ernstig zou nagaan of geen verzachtende bepalingen voor sommige soorten van winkels gewenscht waren. Meermalen heeft men ook in de Staten-Generaal gevraagd wanneer de regecring dacht te kunnen komen met de voorstellen, die van veel zijden reeds zoo geruimen tijd als onafwendbaar werden be schouwd. Thans is bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de Winkel sluitingswet 1930 en tot het vaststellen van bijzon dere afwijkingen van enkele bepalingen dier wet. Het doel van dit wetsontwerp is, bij wijze van tij- delijken maatregel de mogelijkheid te scheppen, om ten behoeve van bepaalde bedrijven bijzondere af wijkingen vast te stellen van enkele bepalingen der winkelsluitingswet, welke op de verkoopgelegenheid op Zondag betrekking hebben. De verschillende ge gevens, welke den minister omtrent de werking der winkelsluitingswet hebben bereikt, hebben hem de overtuiging geschonken, dat bij de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, die uiteraard niet hebben nagelaten ook op den winkelstand haar te rugslag uit te oefenen, een onverkorte handhaving van de bepalingen dezer wet betreffende den Zon dag voor sommige soorten van bedrijven, met na me de winkels in z.g. consumptie-artikelen, inder daad te bezwarend is. Ofschoon op 't punt van ver meerdering van winkelverkoop zijn verwachtingen ten deze niet bijzonder hoog gespannen zijn, meent hij toch, dat er wel voldoende aanleiding is om. door het mogelijk maken van een verruiming der ver- koopgelegenheid op Zondag te trachten, waar noo- dig, de getroffen bedrijven althans eenigermate te hulp te komen. De in artikel 1 van het ontwerp neergelegde rege ling schept voor die gemeenten, waar de tegen woordige buitengewone omstandigheden zulks ge wenscht maken, de mogelijkheid om ten behoevovan de winkels, waar z.g. consumptie-artikelen ver kocht worden, afwijkingen vast te stellen, waardoor voor de hierbedoelde categorieën winkels op Zóndag eenige verkoopmogelljkheid wordt geschapen, onder scheidenlijk de bestaande verkoopnu..gelijkhëid eenigszins wordt verruimd Teneinde evenwel zekerheid te hebben, dat een regeling als hier bedoeld door do belanghebbenden gewenscht wordt, is bepaald, dat zij slechts nadat de winkeliers in 't betrokken bedrijf daarover zijn gehoord, door den gemeenteraad kan worden vast gesteld, Deze zal er zich, voor elk geval afzonder lijk, overeenkomstig dienaangaande door de Kroon te stellen regelen, nauwkeurig van hebben te ver gewissen, dat inderdaad een beteekenende meerder heid vóór een verruiming is. Van de hier bedoelde bevoegdheid zal, haar de minister zich zelf voorstelt, slechts op zoodanige wijze dienen te worden gebruik gemaakt, dat van de re geling der winkelsluitingswet niet meer dan strikt noodzakelijk wordt afgeweken. In dit licht moeten ook worden gezien de bepalingen in het tweede en derde lid. In het tweede lid wordt voor de betrokken winkels, hetzij zij thans op Zondag gesloten, hetzij zij reeds ingevolge art, 4 der Winkel sluitingswet of een krachtens artikel 9 dezer wet vastgestelde verordening op Zondag ge durende eenige uren voor het publiek geopend zijn, het aantal urene, gedurende welke zij met toepassing van den in het onderhavige ar tikel voorgestelden crisismaatregel, op Zondag ten hoogste voor het publiek geopend mogen zijn, op 6 uren gestld, welke uren niet na 8 uur des namiddags mogen vallen. Uit het bo venstaande volgt dus, dat deze bepaling ten ahnzien van winkels, voor welke reeds een verdergaande regeling geldt, geen invloed heeft. In het derde lid wordt eenzelfde rege ling, als in het tweede bedoeld, getroffen ten aanzien van winkels, waarvan het hoofd of de bestuurder behoort tot ©en kerkgenoot schap, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of op den zevenden dag viert. Ten aanzien van de hierbedoelde winkels, die reeds Ingevolge artikel 5 der Winkelsluitingswet op Zon dag van 5 uur des voormiddags tot 2 uur des namid daps en ingevolge een krachtens artikel 9 der wet vastgestelde verordening nog tot een later tijdstip voor het publiek geopend mogen zijn, wordt bepaald, dat zij met toepassing van den in het onderhavige artikel voorgestel den crisismaatregel op Zondag niet na 8 uur des namiddags voor het publiek geopend mogen zijn. De regeling van het tweede lid van het onderha vige artikel, sluit de mogelijkheid niet uit, van hier gegeven faciliteiten gedurende een ander daggedeelte gebruik te maken van de regeling krachtens de Win kelsluitingswet. Het komt den minister voor, dat het voldoende ge acht kan worden, den in artikel 1 bedoelden crisis maatregel tot 1 Januari 1935 te doen gelden. Tegen dit tijdstip zal de toestand dan opnieuw in beschou wing kunnen worden genomen, teneinde na te gaan of er aanleiding tot het treffen van verdere voorzienin gen bestaat. Rusland neemt proeven, In de Sowjetunie worden thans proeven genomen met gummischoeisel voor paarden, ter vervanging van de ijzren hoefijzers. Het wordt vervaardigd in opdracht van het centrale instituut voor weten schappelijk onderzoek voor automobiel- en astrans- port. De bedoeling is het uitglijden van de paarden bij winterdag te voorkomen, maar ook om de vernie ling van het wegdek tegen te gaan en het straat rumoer te verminderen. Ook hoopt men er in do steden vee! voorkomende ziekte van de pooten.der paarden, welke veroorzaakt wordt door het .voort durend slaan met de hoeven op hpt steenen wegdek mee te bestrijken. De eerste proef met de paarden van de broodbak kerijtrust heeft gunstige resultaten opgeleverd. Onverantwoordelijk beleid. Ingrijpen der regeering toegejuicht. Volgens het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot voorziening in het bestuur der Groningsche gemeente Beerta, was men vrij alge- men van oordeel, dat het noodzakelijk is, zoo spoedig mogelijk in het bestuur der gemeente Beerta te voor zien. Men erkende dat de gemeenteraad aldaar een o n- verantw oordel ij k beleid heeft ge voerd. Eenige ledienvroegen zich af of niet reeds eerder had moeten zijn ingegrepen. Enkele leden behielden zich, met het oog op den ernst van den hier voorgestelden maatregel, hun stem over het wetsontrwrp nog voor. Verscheidene leden waren door de gronden in de memorie van toelichting gegeven om te betcogen. dat ook het college van burgemeester en wethouders zal worden uitgeschakeld, niet overtuigd. Zij zouden in dit stadium het college willen handhaven-. Sommige leden, die met betrekking tot de uitschake ling van het college van burgemeester en wethouders niet overtuigd waren, betoogden dat de wethouders niet in gebreke gebleven zijn en dat tegen het beleid van het college dan ook geren ernstige bezwaren zijn ge rezen. Zij meenden dat de tegenwoordige titularissen als persoon voldoende waarborgen bieden voor een goed beheer. Vele andere leden konden de opvatting van den minister met betrekking tot deze kwestie deelen. Een protestvergadering te Beerta. Donderdagavond Is te Beerta een druk bezochte communistische proiestvergaderïng gehouden in ver band met het wetsontwerp om den gemeerteraad van Beerta buiten functie te stellen. De heer D. Wijnkoop, communistisch Tweede Kamerlid, die op deze verga dering het woord zou voeren, was in verhard met de eindstemming over de begrooting te Amsterdam, ver hinderd te komen. Gesproken heeft o.a. het communistische raadslid R. Martens te Beerta, die betoogde, dat men thans door veelvuldige demonstraties voor de woning van den re- geeringscommissaris (den burgemeester) de wenschen der communisten kenbaar moet maken. Ten slotte sprak de heer Dleters uit Amsterdam, landelijk leider van het werkloozen strijdcomité. Aan het eind der vergadering werd met algemeene stemmen besloten een motie te zenden aan minister president dr. Colijn, om te eischen, dat het wetsontwerp wordt Ingetrokken. In deze commissie werden benoemd het communistische raadslid Martens en het sociaal de mocratische raadslid Schweertmann, beiden van Beerta. De vergadering had een zeer rustig beloop, zoodat in de zaal aanwezige marechaussee en gemeentepolitie niet behoefden op te treden. GEHEELE ZOUTVOORRAAD WEGGESPOELD. Reuter seint uit Sofia: Tijdens de stormen aan de Zwarte Zfe is de ge heel binnenlandsche zoutvoorraad van Bulgarije, bedragende 14 000 ton door de hooge zeegolven weggespoeld. Bulgarije is thans genoodzaakt duizen den tonnen zout in het buitenland aan te koopen om de vraag op de binnenlandsche markt te dek ken. KNIEëN ALS VERSTEEND. Vrouw die 10 |aar rheuxnatiek had, loopt nu gemakkellik 6 K.M. „Sinds ik hier kwam uit Engeland, nu 10 jaar ge leden' schrijft ons een vrouw, „heb ik vreeseiijke rheumatiek gehad. Ik heb voel moeten liggen en eindeloos geld eraan besteed. Ik kocht medicijnen, waschmiddeltjes, smeersels en allerlei preparaten, tot ik er genoeg van had. Ik hoorde zoo vaak van Kruschen Salts, dat ik dacht: laat ik dat eens pro beeren. in dien tijd waren mijn knieën zoo stijf ge worden, alsof ze versteend waren Ik was werkelijk wanhopig, want ik voorzag dat het niet lang meer zou duren, of ik zou me heelemaal niet meer kun nen bewegen, en dat maakte me zoo treurig. Wel nu, ik kocht een flacon Kruschen Salts en nam ei ken ochtend een theelepel vol. 'loen de flacon op was, zei ik: Och. het is hetzelfde als al het andere; ik ben niets beter. Maar mijn man zei: Doorzetten. Probeer nog eens een flacon. Geeft het den tijd op je bloed in te werken. Wel, toen kocht ik nog een flacon en voordat die op was waren mijn knieën niet meer zoo stijf. Ik tèon het zelf nauwelijks ge- looven, toen ik weer kon bukken en opkomen zon der hulp. Ik was er zóó blij over. Ik ging door met Kruschen en werkelijk, ik ben dezelfde vrouw niet ineer. Onlangs liep ik t» KAL en voelde me best, ter wijl Ik vroeger nauwelijks door de kamers kon loo- pen. Mijn man is den heeleu winter zonder werk geweest, maar ik moet mijn Kruschen hebben, vóór dat ik geld aan mijn eten besteed. Het is té belangrijk dat men gezond is en goed kan loopen. Ik voelde me verplicht U dit- alles te vertellen, op dat het ook anderen goed kan doen." Mevr. E A. Wat hoeft er nog meer gezegd te worden om an dere lijders te overtuigen? Het beste is probeer Kruschen zelf eens. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en 11.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het étiket op de flcsch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) De groote verkeersbonden beleggen een vergadering. De indiening van het wetsontwerp tot instelling van een „Verkeersfonds" heeft den A.N.W.B.-Toeris- lenbond voor Nederland, den B.B.N. (Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland) en do K.N.A.C. Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club) aan leiding gegeven tot hot uitschrijven van een open bare vergadering, welke op een nader tc bepalen datum te 'sGravenhage zal worden gehouden en tot bijwoning waarvan belanghebbenden op ruime schaal zullen worden uitgenoodigd. De bovengenoemde Verkeersbonden stellen zich op het standpunt, dat dit wetsvoorstel van zoo ingrij penden aard is voor ons verkeerswezen, het bedrijfs leven, den landbouw en de industrie, dat een be spreking van de strekking en de eventueele gevol gen van dit wetsontwerp zich niet dient te beperken tot de kringen dezer Bondon; zij meencn, dat hot geheele Nederlandsche volk een dusdanig groot di rect. of indirect belang heeft bij het motorvervoer, dat het noodzakelijk is, duidelijk en onomwonden de consequenties van het ingediende wetsontwerp aan belanghebbenden voor oogen te stellen. Daar een dergelijke bespreking geheel ligt in de lijn der onlangs roet medewerking der Verkeersbon den opgerichte Algemeene, Nederlandsche Verkeers Federatie, zal deze aan de bedoelde vergadering ook haar medewerking verleenen. T.z.t, zullen uiinoodigingen verzonden worden tot bijwoning van deze vorgadering, welko overigens voor iederen belangstellende toegankelijk zal zijn. Dezer dagen zijn verschillende bijzonderheden bekend geworden omtrent een tragedie, welko zich te Athene heeft afgespeeld en die zoo ro mantisch, geheimzinnig en spook achtig mag worden genoemd, als zelfs een Wallace ze niet zou lnmnen uitdenken. Vier jaar geleden stierf te Athene een zekere Wassili Spiru, een duister individu, een man. van wien men beweerde, dat hij de graven opende om de döoden te berooven. Met den dood van Spiru begint deze Griek- schj spookgeschiedenis. Een van de aanzienlijkste persoonlijkheden van Athe ne was John Vogassari, directeur der Volksbank, die met afgodische liefde aan zijn dochter Minica hing. Het was een mooi meisje, maar zij was niet gezond. Toen zij vier jaar geleden aan tuberculose stierf, vreesde men dat Vogassari dït verlies niet te boven zou komen. Maar de bankier bleef rustig, liet zijn kind door een beroem den dokter balsemen en in een kerk op een baar leggen. Heel Ath^nee verdrong zich om de open kist ,om de sie raden te bewonderen, waarmee do vaderliefde de doodo nog in het graf had omhangen. Daarop werd het lijlt 'n. het ♦"amillegraf bijgezet, en de bankier sloct de graf- deur al Den volgenden morgen werd vóór het graf het lijk van een man gevonden. Do politie vond sporen van een poging tot braak en liet den bankier roepen. Deze deed de grafdeur open, ging alleen naar binnen en verklaar de bii zün terugkomst, dat alles in orde was. Toen de nolitiebeambten eveneens een onderzoek wilden instel len, verzocht de bankier hun dit na te laten en hem dit te besparen. De politie legde zich tenslotte daarbij neer, maar ver zocht hem er voor te zorgen, dat de juweelen van de doode veiliger bewaard werden. Vogassari liet hierop den toegang tot de grafdeur dichtmetselen. De doode man. dien men gevonden had, bleek de be ruchte grafschender Spiru te zijn. Maar wie had hem gedood? Het lijk vertoonde geen verwondingen. Het ge val begon een bsetie ingewikkeld te worden. Vier jaren verstreken, de zaak raakte in vergetelheid. De dag brak aan, waarop Minica Vogassari juist 4 ja ren geleden was gestorven. Op dezen dag stierf de ban kier. Precies op hetzelfde uur als ziin dochter indertijd, was hij overleden. Was het niet vreemd? Plotseling herinnerde men zich weer Wassili Spiru. Ziin dood was nog steeds niet opgehelderd. En nu kwa men de buren van den bankier, die reeds lang vreemde dingen hadden ongemerkt. De bankier woonde in de Aristotelesstraat, tegenover de ruïnen van den Jupiter- tempel. Met ziin vrouw en ziin zoontie, dat thans bij zijn dood. twaalf jaar oud is. leidde hii een zeer terug getrokken leven. Na den dood van ziin dochter had hij al zijn dienstpersoneel ontslagen. 6lechts een oude vrouw, die sinds 30 jaren bij de familie in dienst was, geweest, bleef. Neen, in de villa van den bankier was het niet geheel en al pluis geweest. De buren meenden gezien te hebben, dat 's nachts tusschen één en half twee een blauwachtig licht op de tweede étage was te bespeuren. Niet één, maar verscheiden keeren! Het bleek, dat een jongeman, die van het nachtelijk spook had gehoord, eens het huis had weten binnen te dringen en door een kier van de deur een vreemd ceremonie had meegemaakt Hij had Vogassari met zijn vrouw en zoon gezien, die om een lijkkist stonden en doodenlie- deren zonger.. Later hoorde men vroolijke wijsjes Ameri kaansche foxtrotts, weerklinken. En daar tusschen door klonken klaaggeluiden, welke de dansmelodiën onder- GEEN ALLEDAAGSC3E LANDINGPLAATS. Tot grooten schrik van de wandelaars daalde dezer dagen, in een Londensch Hyde-Park een militair vliegtuig, dat genoodzaakt •as geworden een noodlanding te maken. Alles verliep echter zonder ook maar het ge ringste ongeluk, wat wel een wonder genoemd mag worden. Het p'aatje hierboven laat het gedaalde toestel zien, dat er staat, alsoi het zoo op het vliegveld was neerge streken en niet in een druk wandelpark. Nu zwiert weer de frisscho vreugde Langs de spiegelgladde baan, Beentje over, krullen draaien, Loodrecht op de schaatsen staan. Stevig langs de ijsvloer trekken, Tintelend van levenskracht, Als zich sterke spieren spaman. En het winter-leven lacht! Kleuters op hun nieuwe schaatsen Zoeken krabbelend verband. Zoetjes schuif-lend en omzichtig. Vader,... moeder aan de hand. Frissche wangen, lichte oogen, Da's een weldaad voor 't gezin. Want ze drinken de gezondheid Weer hij volle teugen in! Ranke paartjes zweven luchtig Op de maat van de muziek. Stoere, breed gespannen ruggen Deinen tusschen het publiek. d'IJstrui weet weer te flatteeren, Rokjes, strakjes en coquet, Of de onbezonnen mutsjes, Losjes op één oor gezet! 'n Kring van wapperende vanen. Naar den feestolijken eisck, Wuiven onvermoeid hun hulde Naar het winter-paradijs. En weldadig boven alles, 't Zonnetje in de blauwe lucht, Als een schitt'rende begroeting Van dit keurig feestgerucht. Op de schaats dan, feestelingen, Loop maar voor de ijssport warm. Op de schaats! De pracht-verbinding Tusschen jong, oud, rijk en arm! Boven U de vrije hemel, Onder U het gladde ijs, Aan Uw voeten snelle vleugels. Zweef maar voort en goede reis!! December 1933. (Nadruk verboden). KROES. B5M Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apothekers en Drogisten braken en den hoorders een koude rilling bezorgden. Deze geschiedenissen en verhalen gingen van moinl tot mond, toen de dood van den bankier bekend werd* Het wantrouwen steeg, toen men vernam, dat de Volksw bank van Athene, volgens een Grieksch gebruik, een pompeuze begrafenisplechtigheid voor haar ouden chef voorbereidde en dat de weduwe dit eeroetoon kortweg, zonder opgave Van redenen, van de hand had gewezen. Waarom? En waarom had de 12-jarige zoon de verte genwoordigers der bank op hartstochtelijken toon me degedeeld: „Neen, neen, vader wil bij ons en Minica blijven!" De moeder had hem een snellen blik toege worpen en de 12-jarige jengen had gezwegen. Maar da vertegenwoordigers der bank hadden het opgemerkt en waren achterdochtig geworden. Den autoriteiten kwam het een en ander ter oore en zij stelden een onderzoek in. Toen de doctoren het lijlc van Vogassari schouwden, vonden zij niets, dat op een beroerte wees, wel vonden zij sporen van langzama vergiftiging. Was er hier misdaad in het spel? Het onderzoek werd voortgezet. Op de tweede étage werd bij een huiszoeking een kamer met volkomen naakt® wanden gevonden; slechts aan één wand hing het meer dan leversgroote portret van een jong meisje. En daaronder stond een lijkkist met matblauw kristal. Rond de kist stonden vier brandende kaarsen. In da kist lag het lijk van een lS-jarig meisje het dooda lichaam van Minica. De weduwe werd in arrest gesteld en zij toonde zich bereid te vertellen, wat zich in haar huis had afge speeld. John Vogassari wilde voor vier jaar liever sterven» dan van zijn innig geliefde dochter schelden. Gijn vrouw kon hem slechts van zelfmoord afhouden, door in te willigen, met het doode kind in huis verder te wonen, alsof het nog in leven was. 's Nachts na da begrafenis was Vogassari alleen in zijn auto naar de begraafplaats gereden om zijn dochter terug te halen. Teen hij weer thuis kwam, had hq medegedeeld, dat hij door een dief in zijn werk was gestoord. Teen. Wassili Spiru juist probeerde het slot te openen, had Vogassari van binnen de deur opengedaan en bij den spookachtigen aanblik van den geheel in het zwart gekleeden ren een zwart masker dragenden Vogassari was de grafschender zóó geschrokken, dat hij dood neergevallen was. Of deze lezing juist is, laat zich! thans niet meer nagaan. Spoedig daarop liet de ban kier de kristallen kist komen, welke hii in een hou ten kist zoodanig had laten verpakkers dat de tran sportonderneming, die haar bezorgde, niet anders meen de dan dat zij eer» piano had af te leveren. Eiken avond verzamelde de ongelukkige vader zijn: 'amilie rond de glazen kist. Na de godsdienstige plech tigheid liet hij de gramofoon wijsjes en dansmuziek spelen, waarvan zijn dochter zoo had gehouden en die nu te harer verstrooiing moesten dienen. Blijkbaar was de man waanzinnig geworden en hield het meisj© voor levend. Het balsemen verhinderde intucechen niet, dat het lijk na verloop van twee jaar begon te bederven. De bankier probeerde met allerlei chemicaliën dat tegen t.s gaan, hij gebruikte na lang zoeker-, een mengsel, dat naar bittere amandelen, rozen en saloeter riekte en het lijk inde-daad in goeden staat scheen te hou den. Dit mengsel drong door de huid van zün hand cok het verdere lichaam van Vogassarie binnen «n vergiftigde hem langzaam. Waardoor de vergiftiging Juist op den doodsdag van zijn dochter tot zijn dood leidde? Dit geheim is nog niet opgehelderd. Oomerkeliik is het, dat de bankier in zün zaken "teeds bij zijn volle verstand scheen te zijn. Tot aan ~nn dood toe heeft niemand van de buitenwereld ook gv"ir Iets abnormaals aan hem kunnen ontdekker.-. Slechts bleek dat abnormale du'del"k bij het testa ment .dat hii achMiet en dat een half laar geleden werd ongemaakt. Hierin toch wees hij als voornaamste «-fgpr»ame a«n. drie en een half jaar na haar dood, zün dochter Mïnlca Vogassari

Schager Courant | 1933 | | pagina 5