IJswedstriiden. De Langendijker Groentenveilingen. DE ELFSTEDENTOCHT. Dinsdag 19 December 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9401 Gesprongen handen PUROL 1 T oe OMGEVING Schagen. HARDRIJDERIJ OP DE WIEL. Felle ritten en enorme belangstelling. Zondagmiddag Is op de Wiel de Internationale hardrij derij voor mannen gehouden, georganiseerd door de gchager IJsclub, en wal op de korte baan (160 M.) Het bleek dat zich 23 deelnemers hadden opgegeven. Door de belangrijkheid van deze wedstrijden maar ook niet minder door het buitengewoon mooie winterweer hadden zich honderden en nog eens honderden naar de Wiel begeven om van dezen strijd getuige te zijn. Een dichte haag van enthousiasten omgal de baan, welke in buitengewoon goede conditie was. Daar omheen re den de schaatsliefhebbers. Zoo was er naast den wed strijd nog veel te genieten. Goede rijdsters en rijders arwierden op de gladde ijzers. Het bestuur van de Scha- ger ijsclub had de zaken goed voor elkaar en regelmatig asonder lange tusschen poozcn gingen de deelnemers af. De eerste ritten leverden begrijpelijkerwijze niet veel spanning op. De zwakkere broeders werden er uitgere den en zoo bleef een zestal over, dat bestond uit goede rijders. Er was spanning! Waar de deelnemers elkaar niets toegaven bleef deze spanning tot 't laatst aan toe bewaard Van de felste ritten noemen we b.v. W. v. d. Oord—de Ridder. C. Prins—de Ridder. Prins toonde zich een uitstekend rijder, maar beschikte niet over vol doende uithoudingsvermogen om tot 't laatst aan toe in tempo te rijden. Hij zag zich dan ook afrijden. Van der Oord uit Barslngerhorn heeft 't de deelne mende Friezen al erg lastig gemaakt en voor zijn taai volhouden dienen we hem een compliment te maken. Vele malen moest er door de langst aangeblevenen wor den gereden om de 4 prijzen. Tenslotte werd 't volgende resultaat bereikt: le prijs f 100, P. Klompmaker; 2e prijs f 50. A. de Rid der; 3e prijs f 25, W. v. d. Oord; 4e prijs f 10, Lantinga. Zoo werden de le en de 4e prijs door de deelnemende Friezen gewonnen, iets was zeker een gevolg is van de omstandigheid dat de loting voor de 3e ronde deze hee- ren tegen elkaar in den baan bracht De Ridder uit Anna Paulowna werd een goede tweede, terwijl W. v d Oord de derde plaats zeker verdiende. Na afloop der wedstrijden vond de prijsuitreiking plaats. De heer C. Blaauboer wensohte de winnaars van harte geluk met de behaalde successen. Er ls fel go- kampt en 't talrijk opgekomen publiek heeft ten zeer ste genoten. Spr. hoopte dat t niet de laatste maal mocht zijn, dat de winnaars in Schagen hadden gereden en riep allen dan ook een welgemeend „tot weerziens" toe. Ook deze middag mag als geslaagd worden genoemd en 't volijverige bestuur der Schager Ijsclub kan met voldoening terug zien op deze wedstrijden, welke aan spanning niets te wenschen hebben overgelaten. OUD KARSPEL NATIONALE WEDSTRIJDEN TE OUD- KARSPEL. W. KEETMAN OVERWIN- NAAR. Op de ijsbaan van de ijsclub „Volharding" werden Zon dag nationale wedstrijden gehouden, waarvoor zeer veei belangstelling bestond. Een dertigtal rijders hadden hiervoor ingeschreven. De klassementsprijs van dezen dag was een wisselbeker, uitgeloofd door de Brand- waarborgmaatschappij te Oudkarspel, die de vorige maal gewonnen was door den heer T. Hooftman te LJs- selmonde. die dan ook weer aanwezig was, om zijn be ker te verdedigen. Het mocht hem echter niet gelukken den beker definitief in zijn bezit te krijgen. Het was een prachtig winterweer, toen 's morgens om riiim elf uur een aanvang werd gemaakt met de 500 Meter, waarin niet minder dan 33 lijders mee reden. Er was niet veel spanning ln, door het uiteenloopen tder krachten van de verschillende rijders. Na de erw tensoep, met de 1000 Meter was er weer wrijving, daar nu de sterkste rijders teken elkander moesten rijden. Hierin was W. Keetman overwinnaar na een vinnigen strijd met den tweede prijswinnaar Hooftman. die in do 500 M klasse no. 1 was. Ook de rit tusschen J. Langen dijk en C. Kos, de beide Oudkarspelaren was vol span ning en wist Langendijk de overwinning met een ge ring verschil va 2 seconden te behalen. Verder was er de rijder Jb. Renaud van Zuldscharwou de, die de 1000 Meter op schitterende wijze reed, n.1. In 1 min. 44 sec., terwijl zijn tijd in de 500 M. 52 1/5 sec. .was. zoodat hjj nog beneden het gemiddelde bleef. De volgende rit ging tusschen de Langendijker kam pioen J. Langedijk en Jb. Renaud. waarbij een mooie wedstrijd werd te zien gegeven. Jan Langendijk plaat ste zich met den tijd van 5 min. 30 3/5 sec .no 1. terwijl Renaud tweede werd met 5 min. 381/5 sec.." dus met i/5 verschil met Keetman, die daardoor op de derde plaats terechtkwam. In een mooien gelijkopgaanden strijd won C. Jonker tnet een verschil van 5 sec. van J. van Zijl. De uitslagen waren als volgt: 500 Meter: 1 T. Hooftman, IJsselmonde 48 sec 2. W. Keetman, Winkel 491/5 sec.; 3. J. Langendijk, Oud- karslper 50 2/5 sec.; 4. C. Kos 51 1/5 sec.; S. de Boer. Krommenie 512/5 sec; 6 H. Peereboom N. Niedorp 52 seconden7. Jb. Renaud, Zuldsoharwoude 511/5 V. de Val 521/5 sec.; 9 Roos 52 2/5 sec.; 10. K. Kaan Wieringerwaard 531/5 sec.; 11 C. Jonker, Oudkarspel 54 sec.; 12 Nielen 54 2/5 sec. 1000 Meter: 1 W. Keetman, Winkel 1 min 40 4/5 sec.; T. Hooftman, LJselmonde 1 min 40 4/5 sec.; 3 J. Lan gedijk. Oudkarspel, 1 min 45 3/5 sec; 4 Jb. Renaud, 1 min 44 sec; 5 C. Kos, Oudkarspel 1 min 45 3/5 sec; 6 S. de Boer, Krommenie 1 min. 46 4/5 sec; 7 H. Peeeboom, N. Niedorp 1 min 49 sec; 8 K. Kaan, Wieringerwaard 1 min 49 3/5 sec; 9 Akerboom, Bergen 1 min 501/5 sec; 10 Roos 1 min 52 4/5 sec.; 11 J. van Zijl 1 min 52 4/5 sec; 12. C. Jonker, Oudkarspel 1 min. 53 sec. 3000 Meter: 1 J. Langendijk, Oudkarspel 5 min. 30 3/5 sec; 2 Renaud, Zuldsoharwoude 5 min 381/5 sec; 3 W. Keetman, Winkel 5 min 38 2/5 sec; 4 Akerboom, Ber gen 5 min 41 4/5 sec; 5 S. de Boer, Krommenie 5 min. 461/5 sec; 6 K. Kaan, Wieringerwaard 5 min 49 sec; 7 Hooftman, LJsselmonde 5 min 58 sec.; 8 C. Jonker. Oudkarspel 5 min 501/5 sec; 9 C. Kos, Oudkarspel 6 min 2 2/5 sec; 10 A. Lichthart Wannenhulzen, 6 min. 4 4/5 sec; 11 Van Zijl. Oudkarspel 6 min 5 sec; 12. Roos, 6 min. 62/5 sec. Het totaal-klassement was: 1 Keetman, Winkel 6 pnt.; 2 J. Langendijk, Oudkarspel 7 pnt.; 3 Hooftman, IJssel monde 10 pnt; 4 Renaud, Zuidscharwoude 13% pnt5 S. de Boer, Krommenie 16 pnt.; 6 C. Kos, Oudkarspel 17 pnt.; 7 Peerefeoom, N. Niedorp 24 pnt.; 8 K. Kaan, Wieringerwaard 24 pnt.; 9 Akerboom, Bergen 37 pnt. De prijs, beschikbaar gesteld door de fa. C. van Zijl, voor den bestgeplaatsten rijder, die niet ln het buiten land getraind heeft was dus voor Renaud. De tweede prijs in die groep voor S. de Boer, Krommenie, en de derde voor C. Kos. De prijzen werden in het lokaal van den heer C. Vis uitgereikt door der. heer Mr, C. P. Eecen die de rij ders persoonlijk toesprak. Het is een dag van mooie Ijssport geweest, welke echter voor den heer S. de B. van Zuid-dhTwcude min der aangenaam was die n.1. kiva.m te vallen en- naar Alkmaar naar het ziekenhuis is vervoerd. ANNA PAULOWNA. Onder groote belangstelling had Zondagmiddag op 't Oude Veer een nationale hardrijderij voor dames plaats- Tusschen de spannende ritten door, zwierden de onge veer duizend toeschouwers lustig rond. onder de opwek kende muziek van de geluidsinstallatie van de firma Van Baaren uit Den Helder, die de gezelligheid op het ijs verhoogde. De heer V. Kaan, voorzitter van de ijsclub. „Een- ei rach maakt macht" reikte ln Veerburg de prijzen lilt- Hij dankte allen die meegewerkt hadden tot het wel slagen van den middag in de eerste plaats de deelne mende Friezinnen- die zeker het hare daartoe bijdroegen. Spr. hoopte hen allen bij een volgende gelegenheid weer te zien, maar ook dedame uit Wieringerwaard. die het tegen de snelle Friezinnen durfde opnemen. Den eersten prijs beihaaide mej. W. Dam van Gorre- dijk, die tevens den snelster. td maakte. Zij reed de zware, 140 M. lange baan in 16.9 sec. en verwierf, be halve den prijs van f 75.een verguld zilveren me daille. De tweede prijs, f 40 was voor mevr. J. de Boer Van der Meuten van Grouiw. Derde prijs, f 20, mej. KI. Hofstee van Soherpenzeal (Fr.), die één van haar rit ten in 17 sec. reed en zeker onder den snelsten tijd was geblevenv als zij niet op de laatste 10 m. had Ingehou den omdat zij dezen rit gemakkelijk won. Vierde prijs f 10, mej. H. Jager van Wieringerwaard. JULIANADORP. Zaterdagmiddag hield de voetbalvereeniging J V.C. 'n estafetewedstrijd voor haar leden op de baan van de ijsclub. De leden waren in drie klassen verdeeld, zoodat elke ploeg bestond uiteen adsplrant, een middelmatige en een beste rijder. Door loting waren de ploegen samenge steld. Er namen 13 ploegen aan den wedstrijd deel. Na soms heel spannende ritten werd de eerste prijs, bestaande uit drie voetbaltasschen gewonnen door S. 'Kos, Jb. Boontjes en P. Grln. De tweede prijs, drie paar voetbalkousen door J. Los, Jo Vries en F. van der Woude. De derde prijs. 3 paar beenbeschermers door C. van Spelden. A. Kooij en S. Kant, en devierde prijs, drie vulpotlooden, door J. Hoornsman, K Hoornsman en D. Vries. Jammer dat een der deelnemers een leelijke val maak te. zoodat hii naar huis vervoerd moest worden. Geluk kig maakte de gevallene het^ goed. Zondagmiddag had de ijsclub Jullêmadorp een hard of schoonrijderij voor paren uitgeschreven. Voor schoon- rijden was weinig animo, terwijl zich voor het hardrij den 8 paren aanmeldden. De hier gevestigde Friezen gingen met ds prijzen De eerste prijs werd gewonnen door Jouke Hofstra en Ietske Hofstra; de tweede prijs door E. Drijfhout en De bekende Friesche Elfstedentocht is weer verre den en hieronder laten we nog een-ige bijzonderheden volgen over de aankomst. EJven voor half drie Zaterdagmiddag zooals we reeds meldden, waren de deelnemrs 's morgens om vijf minuten voor half zes vertrokken begon de politie ruim baan te maken omdat de komst van de rijders was aangekondigd. Met een fermen kloeken slag kwam A. de Vries uit Dr o n r ij p bet eerst de booht om. op den voet gevolgd door S. Ca s te 1 e i n uit Warte- n a belden dus Friezen. Zi1 vochten er, niet om wie éen of twee zou worden. Zij hadden het geheele traject beurtelings vóór gereden en daar op het laatste ge deelte de Vries frisscfiier was dan Castelein heeft Cas- teleln er genoegen mee genomen dat de Vries iets eer der binnen kwam. De Vries is een 26-jarige landbouwer en Castelein 18 een landbouwerszoon van 23 jaar. De winnaar de Vries was in het minst niet vermoeid, terwijl aan Castelein zeer goed te bemerken was dat bij een zwaren tocht achter den rug had. Hun rijtijd be droeg precies 9 uur en 2 minuten zoodat het re cord van de Koning met 51 minuten is verbeterd. Negen minuten na dit tweetal kwam Y. Smid uit Hindeloopen binnen, dus te 2 u. 39 min. Deze rijder was tot Dokkum steeds eerste geweest. Daarna is hij door vermoeidheid achter moeten blijven. Te 2 u. 41 min. arriveerde Jongert uit Hpendaan en Dijkstra uit Cornjum. Jongert heeft evenals de vorige keer, ook nu weer door onbekendheid mét den weg een omweg gemaakt Hij heeft ongeveer 10 KM. omgereden, en heeft toen ontzettend hard gereden om de rijders nog te bereiken dooh hij heeft ze niet dichter kunnen naderen dan op 10 minuten. ,,'t Weer ls de koopman", nletmeer van toepassing. De antarkle daarvan de oorzaak. De onder- handelingen over het handelsver drag. Ondanks strenge vorst, geen vraag. - De sloolen blijven dan ook dicht. - Alzoo geringe aan voeren. - Prijzen roode kool iets minder slecht. - 13 besteed. - Slechter echter dan vorig jaar. Ongeveer hetzelide met de gele kool. - Voor beide weinig aanvoer. - Ook kwam er maar weinig Deen- sche witte kool. - De prijzen van deze aanmerkelijk beter dan ver leden jaar ln December. - Nog aan voer van bloemkool. - Uien, on danks weinig aanbod, lage prijzen. idem peen en bieten. Echt Langendijker weer zou het de laatste 14 dagen zijn, als de economische verhoudingen nog waren als vroeger, toen het gewestelijke spreekwoord „het weer is de koopman" nog opgang maakte. Door dien die ver houdingen zoo uit haar evenwicht zijn gerukt is er maar zeer weinig meer van de waarheid van deze spreekwijze overgebleven. Of het nu vriest of dooit, de tolmuren blijven even hoog opgetrokken, de contingenteeringen gaan door, de vrije ruilhandel blijft buiten de deur ge zet en ieder verkneutert zich ln de zelfgenoegzaamheid, de zelfgenoegzaamheid die in de autarkie hoogtij viert, De tuinders kunnen nu weer op hoop leven, nu dé on 1c:handelaprs over een nieuw handelsverdrag met Dultschland niet ontevreden zijn over de resultaten van die onderhandelingen. We zullen er het beste maar van hopen, maar dat „niet ontevreden" klinkt toch altijd ~nn beet4e verdacht iets van ht kan dooien en vriezen, of het kan mee en tegenvallen". Wie wat van goed Nederlandsch verstaat, weet toch. dat „niet ontevreden" toch hetzelfde moet beteekenen als tevreden, doch dit Jannle Wellis, de derde prijs door Zw. van der Woude en zijn dochter S. van der Woude De wedstrijd werd door veel publiek bijgewoond. La ten de kijkers op den kant, de vereeniging steunen door lid te worden of een kaartje voor en dubbeltje te koo- pen. NIEUWE NIEDORP. Wedstrijd sehoonrijdcrL Zondag had op de Rijd een schoonrijderij voor paren plaats. Van elk paar moest ten minste een persoon lid van Us- en Volksvermaak zijn. Slechts 8 paren namen aan dezen wedstrijd deel. le prijs Mevr. D. AmelsSemeins en de heer C. Amels; 2e prijs Mevr. Schenk en de heer N. Kaan; 5e prijs Mej Martlen Sepers en de heer Jn. Zander. De prijzen bestonden uit medailles. Het geheel werd opgeluisterd door kunstrijden van Mej. Muller te Zuid- soharwoude'en den heer N. Bekker te Noordscharwouds welker verrichtingen door het publiek met groote be- langstlling weden gevolgd. Het is toch treurig dat bij een ijsclub met bijna 400 leden slechts 8 paren aan een dergelijken wedstrijd deelnemen, terwijl hier zooveel goede rijdsters en rij ders zijn. Vorige week namen aan de ringrijderlj slechts 13 paren deel. Schrijft de ijsclub geen wedstrijden voor leden uit, dan mopperen de leden en worden er wed strijden gehouden, dan doen de leden niet mee. Toe, Nieuwe Niedorpers, wanneer de ijsclub wedstrijden uit schrijft. doet dan allen mede. men behoeft toch niet juist zeker van een prijs te zijn om aan een wedstrijd deel tc nemen. Beschikbaarstelling wisselbeker. Naar we vernemen heeft Burgemeester PI uister een wisselbeker ter beschikking van IJs- en Volksvermaak gesteld, welke dienst zal doen als wisselbeker voor een wedstrijd van dames-amateurs. Binnenkort is dus wederom een dameswedstrijd te verwachten om de Niedórper Rijdwisselbeker. Die be ker wordt bezit van een der rijdsters, wanneer die 2 maal achtereen of 3 maal in het geheel wordt gewonuen IJ 3 wedstrijd en. Woensdag zal te. 11 uur een schoonrijderij voor heeren en voor paren worden gehouden om het kampioenschap van Noordholland, uitgeschreven door den K.N.S.B WIE RIN GEN. IJswedstrü'd. De ijsclub Westerland heeft haar banen te Westerland op 't Amstelmeer prima in orde. Voor hardrijden, wed strijden in schoonrijden eeft men afzondelijke banen aangelegd. Zondag werd een estafettewedstrijd gehouden voor paren. De uitslag is als volgt: le prijs f 20, S. Snooij en Dieuw Kooij; 2e prijs f 15, Jb. Wigbout en Klazien Wiegman; 3e prijs f 10, L. Stubbe en Neel de Wit; 4e prijs f 5, C. Kooij en Trien Dirks. Aan den wedstrijden namen 16 paren deel De publieke belang stelling waa buitengewoon groot, BARSINGERHORN. Zaterdagmiddag werden wederom wedstrijden ln het hardrijden gehouden. Veel spannende ritten, vooral bij de dames, waren te zien Begonnen werd met een wed strijd voor jongens van 14 tot en met 17 jaar; 16 deel nemers. met als uitslag: li KI. Reijpe; 2. G. Schenk; 3. M. Pluister en 4. Jn. Everts. De beurt was hierna aan de dames. De leeftijdsgrens was gesteld van 14 tot en metl9 jaar. Opvallend was. dat een der jongsten met den eersten prijs ging strijken. De uitslag was als volgt: 1. Tr. Kuiper 2. F. Roeters 3. Tr Reijne; en 4. K Koster. De prijzen, welke bestonden uit contanten, werden na afloop bij den heer A. de Graaf uitgereikt, DIRHSHORN- De Gymnastiekvereeniging U.d.I. hield gisteren on derlinge wedstrijd voor haar leden, met den uitslag: Hardprikken voor jongens van 610 jaar: 1 R. Meine- ma; 2 J. Kant; 3 C. Smit Jz.; 4 K Jonker. Hardrijden voor jongere van 11—-15 jaar: 1 Joh. van der Molen; 2 K Dam; 3 J. Hagenaar; 4 L. Groenveld. Hardprikken voor meisjes van 6—10 jaar: 1 G. Rijs; 2 M. van Loenen; 3 N. Pijper; 4 T. Jonker. Hardrijden voor meisjes van 1115 jaar: 1 M. Kleijer; 2 M. Rens; 3 M. Visser; 4 R, Brommer. (Zie voor het vervolg Uitwed strijden elders in dit nummer). Vecxj&cht e+v Doos30en 60ct.Bij Apoth.en Drogisten. J laatste woord waa te gewaagd en om nu nog een slag om den arm te houden drukt men zich niet positief, doen negatief uit. De tuinders zijn al te vaak met een dooie muscb blij gemaakt, dan dat zij verwachtingen zouden bouwen op de op deze wijze ingekleede mededeelingen. Het zou anders een uitkomst zijn, als Dultschland weer eens wat toeschietelijker werd bij het Importeeren onzer tuinbouwproducten. Ailes vriest nu weg, ook iu het buitenland, en men mag aannemen, dat men onze vele wagens kool, die in de schuren zijn opgestapeld, daar gemakkelijk kan gebruiken. De koopkracht is er echter nog geringer dan bij ons. zoodat invoerrechten van f 600 en nog meer per spoorwagen een groote belem mering vormen voor het betrekken onzer stapelpro ducten. Dat er nog geen vraag is, bemerkt zelfs een outsider wel. Beijverde men zich vroeger bij vorst als nu heerscht, om de vaarten en slooten van de verschillende gemeen ten naar de veilingen open te houden, alles blijft nu potdicht Waarom zouden de tuinders zich ook al dien arbeid en die moeite getroosten! Op 't oogenblik wor den er wel iets betere prijzen voor de koolsoorten be steed, doch ze zijn louter het gevolg van verminderden aanvoer. De tuinders hebben wel een zoo fijnen neus op dit gebied, dat ze heel goed weten, (en als ze het niet wisten wordt het hun wel door de handel meegedeeld) datbtj eenigszins grooteren aanvoer de prijzen weer terugvallen op het niveau van voor de vorst Ze krijgen dan weer prijzen, die maar weinig hooger zijn dan de vastgestelde minimumprijzen, zoodat het zeer begrijpe lijk is, dat zij zich niet haasten met den aanvoer. Er ia altijd nog wel tijd en gelegenheid om de kool voor een krats te verkoopen. Uit een en ander volgt reeds, dat de aanvoeren in de afgeloopen week gering zijn geweest Althans veel ge ringer dan anders. A.a.n de veiling van den Noordcr- marktbond komt nog het meest omdat daar onder ge wone omstandigheden al een deel per as wordt aange voerd. Daar de aanvoeren niet voldoende waren, werd nog een deel van het verhandelde uit de hand verkocht De prijzen der roede kool waren iets minder slecht dan de voorafgaande weken en ln vergelijking met de vorige week waren ze ook iets vooruitgegaan. Het was een zeldzaamheid, als nu voor goede kool f 1 werd be taald. Verschillende mooie partijtjes, van dat gewilde 3-ponds goed. noteeiden nu tot f 3, een prijs, die in geen tijden ls gemaakt De grootste kool, behoorende tot het doorschot ging nog voor een gulden weg, doch v?n hetzelfde gewicht, man.r eerste kwaliteit bracht f 1.201.50 op. Al naar de grootte en de kwaliteit lagen T A N n E ,v D /-ƒ K 30-jarig bestaan afd. S.D.A.P. Langendijk- 10-jarig bestaan afd S.D.A.P. St Pancras. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer P- Kramer te Zuidscharwoude feestelijk herdacht het 30- jarig bestaan van de afd. S.D.A.P. aan den Langendijk en het 10-jarig bestaan van de afd. St. Pancras. De zaal was heelemaal gevuld met leden en belang stellenden. De heer P. van der Molen, Broek op Langendijk open de de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, in het bijzonder tot de sprekers. Spr. was verheugd, dat men hem de leiding van dezen avond had toevertrouwd en herinnerde aan al, wat er in de dertig gepasseerde jaren is voorgevallen, de finesses echter aan de sprekers overlatend. Spr -hoopte dat deze vergadering er toe mag bijdragen, dat men in de S D.A.P. de organisatie zal zien, die steeds voor ons op de bres staat, voor ons werkt en strijdt om te komen tot een betere samenleving. De heer P. Zeeman was voor dezen avond uit Alk maar overgekomen en sprak er zijn genoegen over uit. weer in zijn Heimat terug te keeren, in de zaal, waar hij in de ringen had gezwaaid, gemusiceerd met het fan fare enz. Spr. ging in bijzonderheden het ontstaan van. de socialistische beweging aan den Langendijk na, met de vele moeilijkheden, waarmee men te kampen heeft gehad, waarbij zelfs het huis ven een der voorvechters werd gebombardeerd met steenen. Eerst was er de oude socialistenbond van Domela Nieuwenhuis, tot in 1894 de S.D.A.P. in Zwolle werd gesticht, in welk jaar ook in deze gemeente werd beroepen Ds. Melchior, die veel voor de soc. beweging heeft gedaan en er hier den grond slag heeft gelegd, gedreven door den wil het geluk dep menschheid te bevorderen, waarom hij ook in 1899 be dankte en propagandist werd van de S.D.A.P. Aan hem ls men veel dank verschuldigd Met zijn medewerking is opgericht de arbeiderskiesvereeniging, waarvan de ver een. Helpt Elkander nog een overblijfsel is. Verder ook het Witte Kruis. Spr. betreurde dat men aan de subsi- die's van het Witte Kruis wil tornen en hoopte, dat de Wijkverpleging zoo mag blijven als deze is. Ook heeft men onderwijs gehad in Zuidscharwoude. In dien tijd. stond deze school no. 1 en is men den heer Ham, den onderwijzer zeer dankbaar. Er is veel bereikt maar ook veel kapot gegaan. De strijd voor de democratie kan niet door een geslacht worden voleindigt. Zij, die na ons komen zullen het werk moeten voortzetten. Het ka pitalisme heeft zyn bestaansrecht verloren. Het zal ech ter taai volhouden, maar wij moeten nog taaier volhou den met het te bestrijden. Spr. wees op den groei van de afd.. die nu 130 leden telt, tegen bij het begin maar enkelen Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling be zorgt thans mooie avonden, terwijl men ook tot de stich ting van de coöperatie ls overgegaan, waarvan spr. nooit berouw heeft gehad. Hij hooDte op de medewerking der leden aan deze instelling. Wat betreft den tuinbouw merkte de heer Zeeman op. dat de tuinder socialist "popt weren. Spr. had versteld g*6taan van de achter lijke actie van den Neutr. Bond. De grond mag geen. object zijn voor speculatie. Over het opbieden bij verkoo- pingen en verhuringen had spr. zich veel geergerd. Eerst werd de planwirtschaft uitgelachen. Nu hengelt men op Vadertje Staat. Het s.d. voorstel voor 'n moratorium en een staatshypotbeekbank is nog steeds in bèhandeliug in de Kamer. Spr achtte zich gelukkig voor het socia lisme te kunnen strijden en wekte op, het roode vaan del trouw te blijven. (Daverend applaus). Hierna was het woord aan den heer Jb. de Vries, de voorzitter van de afd. St Pancras, die de oprichting en het bestaan der St Pancrasser afdeeling memoreerde, welke ook niet van teleurstellingen verschoond was ge bleven, vooral door de tegenwerking der zoog. vrije of democratische partijtjes, die ook voorkomen In andere .genieenten. Nu zijn dat afbraak-oandidaten en in de toekomst zeker schljn-fascisten. Spr. hoopte dat men reloof, hoop, en liefde voor het socialisme gevoelt want al zal straks het schrijven en spreken worden belet ge dachten zijn tolvrij en wij moeten strijden voor een be tere samenleving en vrijheid. (Applaus). Daarna was het de heer J. Doets, die als snelteekenaar verschillende bekende wijsjes voorstelde, welke door de aanwezigen moesten worden geraden en gezongen. Dit was een aardig succes De heer J. Wes te i-hof van Alkmaar voerde hierna het woord, die op het verschil in tijdsomstandigheden v/ees, waar in nu het feest gevierd en van 5 jaar ge leden. Spr. memoreerde hoe de virt* aanwezige oprich ters, de heeren J. Kist J. Glas, P. Zeeiman en P. van der Molen zioh trouiw hebben betoond aan de zelfge- de prijzen verder tsdh-en f 1.50 en f 2.80. Voor de re geering, zocals men het noemt, kwam nu zoo goed als niets en hij een aanvoer van 35 spoorwagens, die we deze week aan beide veilingen in totaal boekten, zou dit het bewijs leveren, dat het binnenland al zeer wei nig kon gébruiken. Intusschen moet worden vastgesteld, dat, al zijn de prijzen nu Iets beter, ze nog blijven be neden die van het vorige jaar in de overeenkomstige week, toen de mooiste roode kdol voor f 34 werd ver kocht en de eerste soort groote f 1.602.20 opbracht De tóestand, die het vorige jaar al zoo slecht was, moet dus nu wel allertreurigst zijn. Hetzelfde kan ongeveer gezegd worden van het ver loop der prijzen van de gele kool. Ongetwijfeld bracht ze ook iets meer op dan de laatste weken, dooh het was er toch nog zeer bedenkelijk mee gesteld. Voor de allermooiste, «en dan van de uitgezochte grootte werd tot f 2 betaald. Voor de grootste soorten kon men ech ter voor uitschot slechts f 1 bedingen en voor de, eerste kwaliteit een paar dubbeltjes meer. Ook voor deze koolsoort werden het vorige jaar nog iets betere prijzen, betaald en is toen nog f 3 gemaakt voor eerste soort. Wel lag toen de minimumprijs lager, doch wat aan den. handel werd afgezet, bracht meer op. In totaal bedroeg nu de aanvoer 17 spoorwagens, wat belangrijk minder was dan in 1932 over de overeenkomstige week. De Deensche witte kool doet het nu wat beter dan verleden jaar en uit de omstandigheid, dat er van deze koolsoort zoo'n groote hoeveelheid minder aanwezig ia dan het vorige jaar, zou men geneigd zijn ^optimistischer verwachtingen te mogen koesteren dan voor roode en witte kool. De mooiste Denen brachten nu tot f2.70 op ■en voor de grootste kon, wat de eerste kwaliteit betrof' nog tot f 2 worden bedongen. Groot doorschot werd voor f 1.40-1.80 verkocht. Het vorige jaar lagen de prijzen tusschen 60 cent en f 1. De aanvoer beliep nu ongeveer 20 spoorwagens tegenover in de overeenkom stige week van 1932 nog iets minder. Er schijnen dus hier wel factoren te werken, die den prijs gunstig be ïnvloeden. Aan de Broeker veiling werd nog bloemkool aange voerd, die van f 9.8012.20 opbracht voor eerste soort en f 1.50 voor tweede soort In veihand met den vorst is de uienaanvoer gering. Het is niet mogelijk vorstvrije uien aan te voeren. On danks den geringen aanvoer bleven de pijzen laag, zoo dat voor de mooiste partijen gele uien hoogstens f 2.80 werd betaald. Minder mooie partijen brachten echter f 2102.30 op. Drielingen werden niet duurder betaald dan met f 1.301.40, terwijl grove uien f 2.802,90 op brachten. Nep noteerde van f 22.70. Ook al als gevolg van de strenge vorst was de aan voer van peen gering, groote peen bracht f 2.70—2.80 ':leine f l.lfr-1.20. Vcor bieten waarvan de aanvoer niet groot was, werd 90 cent per 100 KG. betaald.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5