Driekoningen. Zaterdag 6 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9410 Het einde van den Kersttijd. Tragisch ongeluk te Helmond. DE PROVINCIALE WEGEN. TEKORT VAN 7000 MILLI0EN DOLLAR. DE BOTER-INVOER IN DUITSCHLAND. Driekoningen beslnlt de dagen van licht en blijdschap - De viering in vroe ger dagen. „Daar komen wij aan met er*e lanterre" - Het zingen .«iet de ster. ZES Januari is het einde van den Kerst tijd; Driekoningen besluit de dagen van licht en blijdschap. Over het ontstaan van dit symbolieke feest en de viering ervan in de Oostersche en Westersche kerk is in den loop der tijden heel veel geschreven en geleerden vinden in dit onderwerp nog altijd ge noeg stof om er kolommen en boeken mee te vullen. Het Oosten herdacht op dezen dag den doop van Christus in de Jordaan, terwijl het Westen den zesden Januari vierde als den dag, waarop de drie wijzen uit het verre Oosten hun geschenken aan Christus brachten. Math. 2:1 v.v. vertelt hoe eenige sterrenwichelaars uit het Oosten de ster van den koning der Joden zagen opgaan en hoe zij naar Jeruzalem trok ken om te weten te komen, waar Hij geboren was. Van die sterrenwichelaars heeft de over levering „Koningen" gemaakt, en de Kerk aan vaardde de verheffinig, die het volk hun gege ven had. Men gaf den Koningen namen on liet a ze afstammen van Cham, Loth en Jafeth. Zoo werd in West-Europa Driekoningen verbonden aan den dag van Christus' openbaarmaking. Vroeger was het een feest, dat gelijk stond met Paschen. Eens was Driekoningen het begin van het kerkelijk jaar. hetgeen nog blijkt uit een eigenaardig gebruik van de hooge R.K. geestelijkheid. Op het Con cilie van Kicea in 325, werd een overeenkomst getrof fen omtrent den tijd. der Paasch-viering en toen ont stond het gebruik, dat de bisschoppen aan hun ge meenten een herderlijk schrijven richtten, om den dng aan te kondigen, waarop het opstandingsfeest gevierd moest worden. Dit gebeurt nog steeds, hoewel almanakken en kalenders den datum geven, en wel op 6 Januari. Driekoningen is nu nog voor Roomsch en Oud-Katholieken een rustdag. De hervorming in de zestiende eeuw heeft aan de plechtige viering van vele heilige dagen een eind ge maakt en zoo is ook het Driekoningen feest langza merhand uit het kerkelijk leven verdwenen. Niette min leeft het feest in de volksverbruikcn in verschil lende landen voort. Ook heeft het Driekoningen onder werp vele schilders en dichters geïnspireerd. In de middeleeuwen werd het verhaal van de drie Wijzen in do Kerk voorgesteld: op Driekoningendag zat de Moeder met het Kindje. In het hooge koor bij het hoofdaltaar in een stalletio van Bethlehem of een huisje van N'azaréth. Van de zangerstri hun» weer galmde de zang der engelen on huiten op het dak werd oen stralende ster voortbewogen. Dan kwamen door drie verschillende ingangen de Koningen de kerk binnengereden, en brachten het Kind hun geschenken Maar later bleef het tooneel niet in de kerk: het ont wikkelde zich buiten verder. Spoedig werd het op de straat tot een zuiver vermaak en een maskerade. Van den ernstigen tocht der drie Wijzen kwam men tot de luidruchtigste vertooningen, waarhij bisschoppen en priesters belachelijk werden gemaakt Op den zes- don Januari werd dan ook do beroemde Carnavals tijd te Rome geopend. Spoedig werden natuurlijk die vertooningen verboden, maar het verkleeden en mas- keeren konden niet uitgeroeid worden; het Koning spelen heeft zich tot nu toe nog kunnen handhaven Ook in ons land leeft die gewoonte in zwakke mate voo t. Voral echter onder do arme kinderen in hef zuiden van het land, die zic h op dien avond verklee den en met een Ster rondloopen. om op deze wijze wat geld hij elkaar te bedelen. Ze trekken meestal met hun drieën één is er zwart gemaakt en stelt der, Mooron-Konlng voor van huis tot huis en zingen: „Daar komen wij aan met onze lanterre Wit zoe' en den Heer en wij hadden hem zoo gerre. Wij Moppen al aan Herodes zijn deur, Herot'e.de Koning kwam aelvers veur. Herodes. die sp"ak met een valsch hart Wat ziet er de jongste van drieën zoo zwart. Hij is wel zwart, maar hij is welbekend, Hij is er de koning van Oriënt." Het Ioopen met de ster. Het loopen met de ster is echter geheel verdwenen en verdrongen naar de allerlaagste rangen der maat schappij in de steden en de eenzame gehuchten. Er wordt dan den zeurigen bedeldreun gestameld: „Wij hebben gezongen al voor dit huis, Geef ons een penning al met een goed kruis, Al is het geen kruis, laat het wezen een munt, Geef Gij er de penning, die Gij ons gunt" Uit de volgende versregels van Goethe blijkt, dat het stcrreloopen in zijn tijd reeds in verval was ge raakt: „Die heiligen droi KÖnige mit ihrem Stern, Die essen, die trinken und bezahlen nicht gern." De „sterdragers" zijn reeds in de vroegste eeuwen ronds gaan. Het gebruik is waarschijnlijk even oud als tip my teric. pelen en vermoedelijk waren het in de i uHeleeuwen de „scolaers" (dat waren de scho lieren of studenten), die er de stad mee omgingen, ja ook wel naburige plaatsen bezochten. Ds Heldring zag n >g in zijn jeugd „Emmeriksche studenten met de ster Zevenaar bezoeken." Maar in de 17o eeuw was bet ..het gemeene volk", dat er een „winterfee- ring" mee zocht op te halen. Reeds in het midden van November begon dit en het duurde tot Februari. De zangers, die de drie koningen moesten verbeel den .droegen een wit hemd over hun kleeren, wat zeker een nabootsing was van de „witte choorklee- deren" der scholieren. Een hunner had zijn roode wangen en neus mot roet besmeerd, om Melchior, den koning van het Moorenland, voor te stellen, en droeg aan een langen slok een groote papieren ster, die met kaarsjes verlicht was. Somtijds ook was er een vrouw in 't gezelschap, die de ster droeg en het „starrogesangh" opluisterde. In dat geval werd Melchior door een opgeschoten knaap voorgesteld, die tevens met. het bakjo omging en met zijn zwarte gezicht den kinderen een schrik aanjoeg. Een der gelijk gezelschap sterzangers is weergegeven op een teckcning van Troost (welke volgens Ter Gouw berust in het Koninklijk Kabinet van schilderijen te 'sGravenhage). waarvan wij den lezer hierbij een reproductie aanbieden. In verscheidene streken van ons land is het „zin gen mei de sier" tot op de helft der vorige eeuw in enkele gevallen nog later in gebruik gebleven. „De aanbidding der Koningen". (Naar een der wereldberoemde etsen van Albrecht Dürer.) Voor het „zingen met de ster' als gezelschapsver maak binnenskamers, had men afzonderlijke sterre- liederen. Een van dergelijke liederen, uitgegeven om streeks 1650, gedrukt op klein folio papier, berust nog in de Koninklijke Bibliotheok te sGravenhage. Kerkelijk feest In de derdo eeuw werd in dc Oostelijke kerken den zesden Januari reeds oen feest gevierd, dat ge wijd was aan de herdenking van den doop van Christus ofschoon het evengoed als het feest der geboorte gold. Dit feest, het Epiphanius-fcest, zooals men het noemde, werd een eeuw later ook door de Roomsche kerk ingevoerd. Vroeger speelde dit feest een grootcre rol in het volksleven dan tegenwoordig. In de middeleeuwen werd deze dag zelfs erkend als de grootste feestdag van heel het jHar en langen tijd werd zooals dezer dagen elders in ons blad reeds werd gereleveerd, het nieuwe jaar eerst op dezen dag ingezet In de kerken vertoonden zich de drie koningen in prachtige rijke kleedij, zingend maakten zij een om- megane door hot Godshuis. Later breidde mon deze urocessie uit tot buiten de kerk. De bont uitgedoste koningen, waaronder ook een pikzwart geverfde Moorenvorst, trokken van huis tot huis en zongen gewijde liederen waarvoor zij rijke gaven ontvingen. Eén van hen droeg een stang, waarop een groote ster was vastgemaakt. Vrouw door de auto van haar man overre den. Aan de bekomen verwondingen over- ledea Donderdagavond la In de Beelsstraat te Helmond een .1 gel uk plaats gehad met zeer noodlottlgen afloop, al- .U8 de „Msb.". Do heer H. v. d. H. kwam omstreeks S jur met zijn luxe-wagen, gevuld met galanterlën, thuis JIJn vrouw, die het bekende claxon-signaal hoorde, kwam naar bulten geloopen om de poort, die naast den winkel ligt, voor de auto open te maken. De vrouw moet hierbij gestruikeld zijn en viel In de gang tusschen wagen en muur neer. Haar man, die meende, dat de weg vrij was, gaf vol gas en zijn echtgenoot© raakte daarbij ernstig bekneld tusschen treeplank en muur. Hevig geschrokken kwam de heer v. d. H. uit den wagen en vond zijn vrouw hevig bloedend uit neus en ooren. De man raakte van den schrik bewusteloos. Twee geneesheeren, die spoedig aanwezig waren con stateerden zeer ernstige verwondingen en deden de vrouw, die binnenkort moeder hoopte te worden, naar het St. Anthoniusgasthuls overbrengen. Doch in den loop van den avond ls zij aan de gevolgen overleden. Ze was 36 jaar oud en moeder van 3 kinderen. KETEL VAN LOCOMOTIEF GEEXPLODEERD. Bij Ovledo in Spanje ls de ketel geexplodeerd van de locomotief van een locaaltrein. De machinist en twee stokers werden gedood, vijf reizigers werden zwaar, tien licht gewond. Weer een gedeelte aanbesteed. Haarlem. Door het colloge van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is aanbesteed het aanleggen van een aarden baan voor een ge deelte van den Provincialen weg tusschen de Hooge Wijzend en den Nieuweweg, benevens het aanleggen van de fundeering van de rijbaan in bovengenoemden weg in de gemeen ten Sijbekarspel, Spanbroek en Wog- num. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Nederlandsche Bazalt Maat schappij te Zaandam voor f 101.600. President Roosevelt heeft de begrooting ingediend. Washington. President Roosevelt heeft de begrooting ingediend. Hij schat het defi cit voor dit jaar op 7.300 millioen en voor het volgend jaar op 2.000 millioen. Roosevelt hoopt, dat de begrooting in 1936 in evenwicht zal kunnen worden gebracht met een overschot van 14 millioen. Ten einde de begrooting voor het volgende jaar in evenwicht te kunnen brengen, zal het ongeacht de uitgaven voor de N.R.A. of de buitenlandsche schulden, noodzakelijk zijn binnen zes maanden 10.000 millioen te lee- nen. De president der V«reenigde Staten gelooft niet dat deze operatie moeilijk zal zijn. Hij is van meening dat de onmetelijke voordeelen de kosten rechtvaardigen. De uitgaven worden geschat op 5.960 millioen, waarvan 3237 millioen komen op de gewone be grooting. terwijl de rest bestemd is voor de admini straties, welke belast zijn met den wederopbouw van het bedrijfsleven. Voor de nnderrtcuning van de ban ken, spaarbanken en hypotheekbanken, zoomede voor den vrijwilligen arbeidsdienst, de uitvoering van openbare werken e.d. zullen bovendien nog 2000 millioen noodig zijn. De openbare vlottende schuld zal einde Juni 1935 zijn aangegroeid tot 3200 millioen. Hij zal geen nieuwe inkomstenbelasting voorstel len, aangezien hij de koopkracht der bevolking niet wil verzwakken en liever een groot deficit heeft, zoo als in den huldigen crisistijd onvermijdelijk is. Door sterke bezuinigingen is de gewc.ie begroo ting met 684 millioen dollars verminderd. De marine- begrooting bedraagt 315 millioen dollars en voorziet in een vermeerdering van het aatal matrozen en ma rinesoldaten met ongeveer 4000 man. 53 millioen dol lars zijn uitgetrokken voor aanbouw. De legerbogrooting is 280 millioen groot, terwijl voor den vliegdienst 24 millioen zijn uitgetrokken. 448 nieuwe vliegtuigen zullen worden aangeschaft, terwijl JS5.0C0 man militie zoomede 125.500 adspri- rant-reserve-officieren zullen worden in dienst ge nomen. De begrooting voor Buitenlandsche Zaken voorziet niet in eventueele uitgaven voor een ontwapenings delegatie. Er is geen rekening gehouden met de be taling van intergoallieerdo schulden. Meeningec. Reuter meldt nog: Het bedrag dat, Roosevelt tot aan het einde van hot loopende financieele jaar denkt uit te geven, is grooter dan ooit in tijd van vrede is voorgekomen. Voor do schatting van de inkomsten in de aan staande achttien maanden baseert do regeering zich op een toeneming van do industrieele productie met 34 pet. in deze periode. Rainey. de presidont van het Huis van afgevaar digden, zeide naar aanleiding van het gepubliceerde deficit., dat het waarlijk schrikbarend is. Snell, de Republikeinsche leider, verklaarde, dat hij verscheidene dagen noodig zou hebben om te be komen van do schok, dien hij ontving toen hij het duizelingwekkende bedrag vernam, dat men denkt uit te geven. De Democratische senator Reed is tan meoning dat het land volkomen in staat is om den last van een schuld van 32 milliard dollar te dragen. Mlstfakkels, zooals men er op het oogenblik bij hot* derdtallen in de Londensche straten aantreft, teiw einde het verkeer nog zooveel mogelijk gaande ta houden. B O E R D E R IJ- Stopzetting van den invoer nit Finland. V.D. verneemt uit Berlijn: In het bericht van Donderdag aangaande het Duifsch—-Finsche goederenverkeer was reeds aange kondigd, dat te verwachten is, dat verdere Duitsche maatregelen zullen worden genomen op het gebied van den invoer van waren, welke sedert 1 Januari 1934 op monopolitische wijze is geregeld. In verband daarmede wordt thans medege deeld, dat de bevoegde Dutische instanties instructie hebben gekregen den invoer van boter, kaas en eieren uit Finland geheel te staken en wel reeds met ingang van 6 Jan. De Dutische regeering had de Finsche re geering voorgesteld wederzijds een zekeren overgangstermijn in te lasschen om voor de reeds verzonden waren overbodige onaange naamheden te vermijden. De Finsche regeering heeft zulks evenwel uit technische overwegingen van de hand ge wezen. Daarom is van Dutische zijde de stop zetting van den invoer van boter, kaas en eieren op zoo korten termijn van kracht ver klaard. Boter-invoer naar behoefte. Eigen pro- dnotie krijgt de kans. Omtrent den boterinvoer in Duitschland meldt de Berlijnsche corr. van de „Tel." nog het volgende: Naar aanleiding van het bericht, dat de Duitsche boter-invoer in het loopende jaar niet veel zal ver schillen van den invoer in het jaar 1933, voor welk jaar een invoer-contingent was vastgesteld van 55.000 ton, wordt thans medegedeeld, dat voor het jaar 1934 geen bepaalde marktorde bestaat, dat de invoer van boter naar Dutischland niet wordt geregeld volgens een contingenten-systeem, maar op grond van de vraag op de Duitsche markt, zoodat het niet moge lijk is, den eventueelen invoer in het jaar 1934 thans in cijfers uit te drukken. Zou derhalve blijken, dat ten gevolge van de bestrij ding der werkloosheid een aanzienlijke stijging van het boterverbruik intreedt, dan zal natuurlek het Rijksbureau voor zuivel-producten tot dekkiiv van de vermeerderde behoefte, den invoer van meer Duiten* landsche boter toestaan, indien mocht blijken, dat de Duitsche productie niet in staat is de vraag op de eigen markt alléén te dekken. Anderzijds echter zou oen vermindering van den boterimport worden afgekondigd, zoodra de Duitsche productie de behoefte op de binnenlandsche markt overtreft. DE MOORD OP NADIR SHAN. Veertien medeplichtigen ter dood veroor deeld. Uit Kaboel: Een speciale jury, waarin een aantal le den van het kabinet zitting had. heeft 14 personen ter dood veroordeeld, die schuldig bevonden zijn aan het complot om Nadir Shan te vermoorden. Onder de veroordeelden bevinden zich de vader, een oom en eenige vrienden van Abdul Khaliq, alsmede een officier van het leger en een leeraar van de school, wel ke Abdul Khaliq en zijn medeplichtigen hebben bezocht. De koning heeft de vonnissen bekrachtigd. OM TE DROGEN. Ds asrsts lessan In hst skr-loopsn, wat bsstaat la bat er op tsscsa staan. Palma de Mallorca: Te Santa Margarita hebben twee arbeiders tijdens graafwerkzaamheden voor het plan ten van boomen een aantal dynamietpatronen gevonden, die vochtig geworden waren. Zij namen ze mee naar oen hut en legden ze daar naast het vuur om ze te drogen. Enkele oogenblikken later explodeerden de pa tronen. Een hunner werd gedood, de ander zwaar ge wond. 4"LIEGTUIG TIJDENS MIST TEGEN RADIOMAST GEVLOGEN. Twe>e doodeit. Een vliegtuig van de Duitsche school voor verkeers vliegers te Bronswijk is bij de landing op het vliegveld aldaar tegen een radiomast opgevlogen en slecht neer gekomen. De beide Inzittenden zijn om het leven geko men.

Schager Courant | 1934 | | pagina 17