WXXODt Ingebouwde kasten. EEN EN ANDER OVER CRYSANTHEMUMS. Breken de eentonigheid. DE „ROODE" NEUS. TOESPIJZEN. wouw, Geen enkele bloem is de laatste vijf en twintig jaar zoo geliefd geworden als de chrysantemum. Bijna zou men van een zege tocht van het Oosten, waar haar vaderland is gelegen, naar het Westen kunnen spreken. Zoodra de herfst zijn intree doet, ziet men deze prachtige bloemen overal voor de ramen der bloemenwinkels prijken. Ook op straat worden ze grif verkocht Men siert er bij alle gelegenheden de feest tafel mee, men geeft ze zijn lieven dooden als laatsten groet mee naar het graf. Door den vorm van zijn stengel, eigent deze bloem zich buitengewoon goed voor het maken van bou- quetten en 't schikken van randen. En los in vazen geplaatst maken ze door hun verschil lende vormen en kleuren een schilderachtige effect. De chrysanthemum Indicum of winteraster, woordelijk vertaald beteekent het eigenlijk: „Indische goudbloem", heeft haar vaderland in China en Japan. Ze behoort tot de samen gestelde of bloemkorfdragende bloemen en is verwant aan het witte madeliefje van onze weilanden. Ook is de chrysanthemum nog verwant aan de gewone paardebloem. De cultuur van deze bloemen is In China «en Japan heel oud, vooral bij de Japanners. Deze hebben ze zelfs In het wapen van hun land opgenomen. „Kiku" noemden de Japanners haar, ze zien in haar het zinnebeeld van de zon. Elk jaar vieren zij tegen het eind van Oc- tober, het chrysanthemumfeest. Dan staan da markten stampvol, in vazen, potten en manden. De kweekerijen hebben het dan even druk als bij ons de tulpenhandel in het druk ke seizoen. Op dien dag tooit iedereen zich met de nationale bloem en zoodra men iemand te genkomt, die haar niet draagt, weet hij dade lijk dat hij een vreemdeling is. Eigenlijk is het onbegrijpelijk dat de chry santhemum zich zoo laat bij ons heeft inge burgerd, want de verbinding tusschen Euro pa en Japan is toch tamelijk oud. In het jaar 1784 werden de eerste plantjes door een koopman te Marseille, Blancard ge- heeten, in drie verschillende kleuren inge voerd, maar het duurde heel lang voordat ze in de smaak van het publiek kwamen. In 1860 waren weliswaar 400 verschillende soorten bekend, maar ze werden uitsluitend gekweekt in de koninklijke tuinen en die van den hoogsten adel. Heden ten dage zijn er duizenden variaties, telkens duikt weer een nieuwe op. Soorten, die voor tien jaar als heel bijzondere golden zijn nu al lang weer vergeten en door mooiere verdrongen. CRETONNE SCHORTJE. 3016 Gebloemd cretonne is alleraardigst materi aal om dit elegante huisschortje te maken. De kleine zakjes worden in schuine richting opgestikt, terwijl het onder gedeelte aan een dubbele band is gezet, waartus- schen het ron de bovenstukje ia gezet De beide banden worden aan de rug- eijde gekruist en op de band ge knoopt, die om het middel sluit De geheele om trek wordt met ef fen materiaal om- gebiesd of indien men dit werkje te lastig vindt, stikt nen cM. van den rafelkant of een 1% cM. breede schuine bies naar den binnenkant en stikt hem langs den kant op. Patronen in alle gewenschte maten kan men aanvragen onder nr. 3016. HET AANVRAGEN VAN KNIP- PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f0.58 in postzegels voor japonnen en fO-30 voor breipatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenstraat 5 b, 's Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienst De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Een ingebouwde kast, zooals de teekening er eenige laat zien, kan men niet in iedere kamer aanbrengen, vooral niet als men in 'n huurhuis woont, want men zou niet minder dan een gat in een van de muren moeten maken en ik betwijfel of de huisheer daar op gesteld is. Maar er zijn huurhuizen waar groote muur vlakken zijn, die met linnen bespannen be hang hebben. U kent deze soort muren wei. De nieuwere hulzen hebben ze bijna niet, maar in de oudere huizen vindt men nog ver schillende bespannen muren, waaroverheen dan later het behang wordt geplakt. Welnu, als U een huis betrekt en er is zoo'n muur. dan zal in negen van de tien gevallen het behang U heelemaal niet bevallen en de huis heer zal meestal wel geneigd zijn Uw huis opnieuw te laten behangen. Voordat hier ech ter mee wordt begonnen, doet U goed, als U een paar ingebouwde kastjes aardig vindt, de timmerman te laten komen en vlak op den muur zelf de houten betimmering daarvoor te laten aanbrengen. Op de plaats waar deze kastjes komen wordt dan natuurlijk het jute eerst weggesneden en als de kastjes, die voor al zeer ondiep moeten zijn, omdat zij niet mo gen uitsteken, klaar zijn, dan moet de behan ger het jute rond het kastje vast spijkeren en dan pas behangen, zoodat het kastje een geheel met den muur geworden is. Dit is het geval met de bovenste afbeelding van onze teekening. U ziet hier een hoek van een slaapkamer. Aan lederen kant van den hoek Is op een gemakkelijke hoogte zoo'n muur kastje aangebracht, en later is daaromheen behangen of dit met een vroolijke cretonne bekleed, terwijl dan eveneens de plankjes met deze cretonne overtrokken kunnen worden, wat een zeer vroolgk effect geeft, vooral als U iets dergelijks in een tamelijk donkere hoek van den kamer laat maken. Verder is er een hoektafel aangebracht, die langs den rand een draperie heeft van de zelfde cretonne als afwerking, inplaats van deze plooien kan men natuurlijk ook een strookje langs den rand vastzetten, terwijl het tafelblad eveneens overtrokken is. Rondom de opening van de kastjes is een uitgezaagde rand aangebracht, die donker gebeitst en in de was gewreven is. Deze dient alleen maar ter afwerking van het kastje. De plankjes zijn op verschillende hoogten aangebracht, waardoor een aardige teekening wordt verkregen. Uw mooie flacons en an dere toiletartikelen komen op deze manier goed tot hun recht. Wenscht U echter dergelijke kastjes als rommelkastjes te gebruiken, of als medicijn kastje dan doet U verstandig er kleine gor dijntjes voor te hangen, zoodat de kamer geen rommeligen indruk maakt. Niet alleen in ds slaapkamer, doch ook in de salon, eetkamer, studeerkamer en eigenlijk overal komen dergelijke kastjes aardig tot hun reoht. Maar er zullen dames zijn, die in een mo derne flat wonen met allemaal harde muren en die toch ook wel graag een dergelijk kastje zouden willen hebben. Welnu, laat U niet weerhouden en laat de timmerman tegen den muur aan een dergelijke kast voor U ma ken, maar denkt U er om, zoo ondiep moge lijk. In plaats van de kanten recht tegen den muur aan te maken, moet U tegen den tim merman zeggen, dat hij schuine kanten maakt, waardoor als het ware het kastje toch een stuk van den muur gaat worden. Laat u nu behangen, dan moet deze schuine kant mee behangen worden. No. 4 op de tee kening laat het beste zien, hoe ik het bedoel. De indeeling der kastjes kunt U het best met den timmerman bespreken, als U pre cies weet, wat U er in wilt zetten. No. 2 is een kastje In de studeerkamer. No. 3 in de eetkamer, en No. 4 in de salon, waar het mooie servies en de kostbare an tieke glazen een extra plaatsje krijgen, In- plaats van in de zilverkast. De afwerking van binnen is eveneens voor Ieder kastje verschillend, al naar gelang het feit, waarvoor het moet dienen. Zoo kan het salonkastje bijvoorbeeld heel goed van bin nen worden geschilderd, terwijl het kastje voor de bibliotheek kan volstaan met een een voudige kwast wasbeits, die dan later goed wordt uitgewreven. De eetkamerkast kan van binnen met lak- werf vroolijk worden geverfd of met een aardig lapje worden bekleed, dit naar gelang de smaak van de huisvrouw en het heele in terieur van de kamer. Zoo kunt U met betrekkelijk geringe kosten In kamers waar geen kasten zijn, aantrekke lijke hoekjes maken. HUIS. OF KANTOORJAPON. FantasJestof of tweed wordt bij voorkeur voor dit eenvoudige en practische model ver werkt. Men moet een stof uit weten te kiezen, die geen garneering vraagt, aangezien de bree de tot even boven de taille vallende revers van het zelf de weefsel gemaakt worden. Sluiting en gar neering van taille en ceintuur met knoopen. Gladde aangesloten mouw, en rok die uit zes banen bestaat, waarvan de mid den vóór- en ach terbaan op de zij baantjes gestikt worden, waardoor het geheel eenige afwisseling ver krijgt Patronen in alle gewenschte maten kun nen aangevraagd worden onder nr. 3008. Wat er tegen te doen. De algemeene klacht van dames, die den middelbaren leeftijd zoo ongeveer naderen is. „de roode neus". Wanhopig wordt ons veelal gevraagd, wat hieraan te doen. In de eerste plaats, mevrouwtje, 's morgens vroeg, niet zoo nu en dan, doch regelmatig ademhalingsoefeningen in een frissche kamer liefst voor een open raam. Dit komt het lichaam zeer ten goede, voor- als als men de ademhaling rustig en kalm doet, daarna komt de neus nog eens apart aan de b-urt In de eerste plaats masseert men deze lederen avond met vinger en duim 142 mi nuten met zachten druk. Deze massage zal de circulatie van het bloed bevorderen en hoewel de neus er de eerste oogenblikken nog rooder uit zal zien, trekt dit spoedig weg, daar na doet men een weinig crème op de neus en laat dit gedurende den nacht er op zitten. Nadat men in de koude heeft geloopen, ziet de neus veelal, we zouden haast zeggen, „rooder dan rood". Men masseert de neus voor het uitgaan gedurende enkele oogen blikken, terwijl men aan de vingertoppen een weinig olijfolie heeft gedaan. Men neemt daarna een theelepel lauw wa ter en voegt hierbij eenige druppels benzoë tinctuur. Met een watje, gedrenkt in deze op lossing bet men de neus en laat het vocht op de huid indrogen, daarna doet men er een weinig erème en poeder op. Men moet zich onthouden van heete dran ken en spijzen en als men in den wind ge loopen heeft, niet dadelijk in een warme ka mer gaan. Neemt men deze wenken ln acht, dan zal het euvel van „de roode neus" grootendeels verdwijnen, maar, volhouden, mevrouwtje, is het parool! TABAKSROOK BIJ ZUIGE. LINGEN. Z\j behooren niet bij elkaar. Er kan in het geheel geen twijfel aan be staan, dat het verkeerd is om een zuigeling herhaaldelijk en geruimen tijd achtereen te laten blijven in een vertrek, waar tabaksrook hangt. De ongunstige uitwerking op de ge zondheid van het kind is misschien niet da delijk merkbaar, doch dit neemt niet weg dat ook bij het krachtigste kind de samen stelling van de ingeademde lucht invloed heeft op de luchtwegen. Heeft het kind ech ter aanleg voor ontsteking, dan veroorzaakt de tabaksrook allerlei vormen van catarrh. Bovendien komen bij het rooken kleine hoe heelheden koolraonoxyde en asch ln de lucht, die voor een klein kind eveneens schadelijk moeten zijn. Zoo mogelijk houde men het kind dus ln een vertrek, waar of ln het geheel niet, of slechts een enkele sigaret wordt gerookt. Koffie niet alleen als drank, doch als „smaakje" bij zoete toespijzen is veelal een ware uitkomst, om een eenvoudige custard pudding tot iets bijzonders te maken. Een combinatie van chocolade en koffie, die de chocoladefabrikanten toepassen bij de bereiding van „mocca-chocolade" is bekend en valt zeer in den smaak. Wordt de toespijs ook door kinderen genut tigd, dan is er geen enkele reden, waarom we geen eaffeïn vrije koffie zouden gebruiken. Wij laten hieronder eenige recepten volgen van chocolade en koffie bereid. Mocca-chocolade crème. 30 Gram poederchooolade en 100 gram sui ker mengt men aan met 1/8 L. melk en 1/C L. sterke koffie en voegt dit bij 4 zeer schui mig geklopte eieren, waarna men een dikke gebonden saus maakt door de massa au bain marle te koken, onder voortdurend kloppen. Van het vuur roert men twee bladen ge weekte gelatine in de crème en roert ten slotte 2% dL. stijf geslagen room door de massa, die men in een kristallen schaal koud laat worden. Mocca-chocolade saus bij V anille-puddin g Men lost 40 gram poederchocolade op M liter koffie, voegt hierbij een klein kopje suiker en brengt dit aan de kook. De warme vloeistof wordt bij 2 geklopte eierdooiers ge voegd en nog even opgekookt, daarna roert men de zeer stijfgeklopte dooiers er doorheen Voor de vulling van taarten kan men even eens mocca-chocoladecrèmo gebruiken. Men neemt 25 gr. maïzena, 25 gr. bloem, 75 gr. suiker, twee eieren, ruim 1 kopje melk, 1 d L. zeer sterke koffie en 40 gram poedercho colade en roert dit alles te samen tot een gladde massa, die men au bain marie kookt, daarna roert men 75 gram boter tot room en voegt de afgekoelde massa er roerende bij. NACHTJAPON voor meisjes van 5—10 jaar. 3009 Gebloemd flanel is heerlijk warm, om te de koude wintermaanden nachtjaponnen va» te dragen. Het mo delletje is lief en heeft aan voor kant en rugzijde 'n inknlp, waar de ruimte van de nachtjapon, die In gehaald wordt, over verdeeld is. Een hoog gesloten boordje omsluit de hals, terwijl in het midden een splltje gemaakt wordt, om het hoofd gemak kelijk door te la ten. De kleine pof mouwtjes staan vlot, doch Indien men lange mouwen met een smal man chetje wenscht, zal bij de bestelling hlermedo rekening worden gehouden. Patronen kunnen aangevraagd worden on der nr. 3009. JURK VOOR MEISJES van twee tol vtjt jaar, met lange mauwen. 3011 Zeer eenvoudig is nevengaand Jurkje met gladde pas, die aan de rugzijde sluit en een hoog vierkant uit geknipt halsje heeft. Aan beide zijkanten van het halsje is een eindje lint bevestigd, dat aan de uiteinden uitgeknipt wordt en dat men knoopt of strikt. De lange mou wen zijn met een smal boordje afge werkt en over den bovenarm valt een kleine volant. Als garneering langs de pas en de vo lants wordt een ingehaald lintje gemaakt, iets smaller, dan dat aan de hals. Het hangertje, dat aan de pas wordt gezet, wordt afgewerkt met een breede zoom, die met de hand wordt genaaid. Fluweel, wollen stof of vyclla zijn uitste kend geschikt voor deze jurk. Ingeval men vyella of een andere waschstof kiest, zou het ingehaalde lintje vervangen kunnen worden door een siersteek. Patronen kunnen aangevraagd worden on der nr. 3011. ELEGANTE AVONDJAPONI Organdië wordt evenals taf veel gedragen voor avondjaponnen en bij een model als het hier afgebeelde is een weefsel, dat een weinig uitstaat zeer aan te beve len. Do japon Is be paald elegant te noemen en heeft inplaats van mou wen, stijf uitstaan de vleugeltjes van dubbele stof. Het lijfje heeft aan de voorzijde 'n bolvormigen lijn, dio zich aan de rugzijde ln 'n rech te lijn voortzet. De rug ls laag uitge sneden en de ope ning wordt naar verkiezing met tul- Ie in de tint van do japon aange vuld. Ceintuur van satin ciré. De rok is zeer glad om de heupen en heeft een lage, zeer ruime volant Patronen zijn ln alle gewenschte maten verkrijgbaar en kunnen aangevraagd worden onder nr. 3023.

Schager Courant | 1934 | | pagina 20