Het Amerikaansche Duivelseiland* IE GROOTE SPOOR WEGONGELUKKEN. Zaterdag 6 Januari 1934. SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9410 HOE ONTSMET MEN BOEKEN? Erger dan het Fransche. Ontsnapping blijft echter mogelijk.... Frankrijk slaat een droevig record. WAAR EET MEN DE MEESTE DRUIVEN? DE SPAANSCHE BEDELAARS. Zij brengen raak ziektekiemen IN de Baai van San Francisco ligt het eilandje Alcatraz. waarop in 1857 een citadel werd gebouwd. De muren en bastions, welke vroeger boven den grond stonden, liggen er thans in verborgen. Op dit fundament heeft nu de regeering der Vereenigde Staten een gevangenis laten bouwen. Daarbij zijn do weinige vensters, die het onderaardsche gebouw licht verschaften, dichtgemetseld. En toch zal men dat donkere netwerk van smalle gangen, kruitpakhuizen, cellen en uiterst kleine kamertjes, niet ongebruikt laten. Het is vanuit de nieuwe gevangenis erboven gemakkelijk te bereiken en de gevange nen, waar men last van ondervindt, kunnen bij wijze van straf uit hun ruime Een smalle gang in de thans onder- grondsche, oude citadel. cellen in de modelgevangenis worden overgebracht naar een dezer donkere kamertjes, die vaak zoo klein zijn, dat een menschelijk lichaam niet uitge strekt op den met steenen platen gepla veiden vloer kan liggen. Men zal niet dadelijk tot deze straf overgaan, want geheel bo\en in de modelgevangenis be vinden zich ook cellen voor eenzame op sluiting. waarin geen lichtstraal door dringt, doch deze cellen ziin tenminste warm, droog en goed geventileerd. De opsluiting in de oude, onderaard sche citadel doet de ellende van het Fransche Duivelseiland met zijn betrek kelijke vrijheid begeerenswaardig schij nen. Men heeft Alcatraz dan ook reeds het Amerikaansche Duivelseiland ge noemd. De gevangenen zullen er betrek kelijk nog moeilijk van kunnen ontsnap pen. De Amerikaansche regeering zegt. dat ontsnappen geheel onmogelijk is door de verradelijke zee- en getijdestroomin- gen, rondom het eiland en dat in de tientallen jaren, waarin het voor opslui ting van gevangenen is gebruikt, nooit iemand is ontvlucht. Noch het een, noch het ander is echter juist. Goede zwem mers hebben het eiland, dat door een zeestraat van slechts 2 K.M. breedte is gescheiden van 't San Francisco schier eiland, vanuit San Francisco bereikt; zij zijn er zelfs omheen gezwommen en behouden teruggekeerd op het strand van deze wereldstad aan den Stillen Oceaan. En van de gevangenen, die hier werden opgesloten, zijn er minstens ze ven met succes ontvlucht. Vele anderen hebben althans het water bereikt of zelfs het vasteland, doch werden daar opnieuw gevangen genomen. Van de zeven ontsnapten verdwenen er vier bij een bokswedstrijd op het eiland; ver moedelijk hadden zij handlangers onder het publiek, die hun overjassen en hoe den gaven, waarna zij gewoon aan boord stapten van de booten, die de menigte jaar San Francisco terugbrachten. De drie anderen verdwenen spoorloos en hebben zeer waarschijnlijk de zeestraat o\ ergezwommen, zonder op het vaste land in handen der politie te allen. Het is echter waar, dat men ook een- uit de zee het lijk heeft opgehaald van een gevangene, die zijn zwemkunst blijk baar had overschat. Twee anderen ver borgen zich in een grot op het eiland: deze werd, daar het toevallig springvloed was, geheel met water gevuld, zoodot z:j verdronken. Een drietal, dat niet zwem men kon, trachtte op aaneengebonden leege petroleumblikken naar het vaste land te drijven: door koude en uitput ting werden zij echter gedwongen, tot den schildwacht om hulp te roepen, toen zij nog slechts 400 M. van het eiland waren verwijderd. Het kostte nog heel wat moeite, hen te redden, juist door hun eigen hulpeloosheid. Bovendien is er in de Vereenigde Sta ten feitelijk geen enkele gevangenis, waaruit men niet kan ontsnappen, als men geld genoeg heeft om het gevange nispersoneel om te koopen. Dit geven do Amerikanen zelf ook toe. Het ideaal van een niet-poreuzo gevangenis zal op Alcatraz echter zoo dicht mogelijk wor den benaderd. De stevige gevangenis op het rotseiland niet de witschuimende zee er omheen is voor vluchtelingen-in- spc reeds een probleem op zichzelf. Men zal er 600 van do meest roekelooze en behendige desperados uit alle staten der Unie kunnen opsluiten niet een vrij Hieronder: Links: de primitieve slaapzaal op het Fransche Duivelseiland. Rechts: de moderne Alcatraz-gevange- nis, die bovenop de oude citadel is ge bouwd. Luchtfoto van Alcatrazhet Amerikaan sche Duivelseiland. groote kans, dat zij er hun straf zullen uitzitten. Ook van het beruchte Fransche Dui velseiland is ontsnapping mogelijk; den laasten tijd is er zelfs een geheel bedrijf ontstaan, dat geen ander doel heeft dan het helpen der gevangenen bij en na hun ontvluchting. Het gevolg hiervan is, dat er bijna dagelijks gevangenen ont snappen. Het ontsnappen van groote troepen tegelijk is natuurlijk niet moge lijk, wanneer er geen cipiers zijn omge kocht, doch daar staat tegenover, dat er voor zulk een ontsnapping aan de „fir ma", die haar organiseert, vrijwel even veel betaald moot worden als wanneer slechts één of een paar dezer despera dos van de gelegenheid gebruik maakt Het bedrag varieert tusschen de 100 en 150 Amerikaansche dollars. Do „firma" beeft filialen in Cayenno (Fransch Guyana), en in Frankrijk. Zij doet vaak „offerte" bij de vrienden oi bloedverwanten van den veroordeelde, voordat deze zijn vaderland nog verlaten- heeft om naar het deportatie-oord te worden gebracht. Aan de Laurentius- baai kan men dagelijks inboorlingen zien werken aan kano's, die de vluchte lingen noodig hebben. Men kan ook rantsoenen bestellen voor den vermoe- delijken duur der vlucht, meestal een maand; verder kunnen er vuurwapens worden besteld en bijltjes of boschmes sen om een weg te banen door het oer woud, benevens valsche papieren. Een veelbesproken massavlucht van zeventien gevangenen had onlangs plaats onder leiding van den beruchten moordenaar Levasseur. De booten ver lieten het Duivelseiland, doch werden op zee door een storm overvallen en liepen vol water. Levasseur wist zijn mannen echter te verbergen op een moerassig eiland, totdat hij zijn kleine expeditie opnieuw had uitgerust. Weer kwamen zij in een storm; zij hadden geen eten of water meer en besloten tenslotte, erom Ie loten, wie hunner gedood en opgege ten zou worden. Het lot viel op Levas seur en zij waren op het punt, hem tc clooden, toen de mist, die rondom de boot hing, opklaarde. Zij zagen, dat op enke le tientallen meters afstand land lag. De mist, die zij eerst als zulk een ramp be schouwden, bleek hen bovendien te heb ben verborgen voor de politieboot, die hen zocht. Tenslotte landden zij veilig en wel op de Braziliaansche kust. Gebruikte boeken, waarvan wij de herkomst niet kennen, verdienen reeds ons wantrouwen; hoeveel te meer geldt dit dan van boeken, die gelezen zijn door lijders aan besmettelijke ziekten! De moeilijkheid is alleen, hoe men de boeken zal ontsmetten, zonder ze te be schadigen. Desinfectie achterwege laten is onverantwoordelijk, waar er verschei dene gevallen bekend zijn van roodvonk, pokken en tuberculose, die zonder den minsten twijfel door boeken waren ver« oorzaakt. Desnoods kan men de boeken vele maanden ongebruikt laten staan op een plaats, waar zij geen onheil kunnen aanrichten; men kan ze ook een gehee- len zomer lang geregeld in de zon zetten Afdoende is dit echter niet altijd. Boven dien kan het voorkomen, dat men de boeken dadelijk noodig heeft, in dat ge val moeten zij met formalino worden ontsmet of gedurende 48 uur worden blootgesteld aan een temperatuur van 75 tot 80 graden Celsius. Soms kunnen zij met een ontsmettingsmiddel worden afgewreven. Wanneer de boeken geen al te hooge' waarde hebben en er een ge vaarlijke ziekte in het spel was, doet men intusschen het beste, zo te verbran den. F.en dorp, naar de inboorlingen leven van de gestraftenwaarvoor zij kano's ma ken. Hot is voor de Franschen geen aan gename bezigheid in de annalen van de spoorwegongelukken te bladeren. De ernstigste spoorwegcatastrophen zijn hier in betrekkelijk korten tijd elkaar /.eer snel opgevolgd. Geen ongeluk was echter zoo ernstig als dit bij Laguy met zijn meer dan 200 dooden en evenveel gewonden, in West Europa is een nog grootere spoorwegcatastrophe voorge vallen, al was deze niet van de allerlaat ste jaren. ITct spoorwegongeluk, dat wij bedoelen gebeurde in 1915 bij Gretna Green. In die dagen, toen de wereldoorlog woedde, ging 't bericht van dezen ramp spoedig verloren in den wirwar van oorlogstelegrammen en maakte het aan tal dooden op het krantenlezend publiek toen geen indruk, daar op de slachtvel- den van Europa dag na dag duizenden omkwamen. De Caledonië-expres verongelukte dicht bij Gretna Green. Men haalde 227 dooden onder do puinhoopen vandaan. Het aantal gewonden werd minder nauwkeurig vastgesteld. Om echter bij den allerlaatsten tijd te blijven, mag het ongeluk bij Evreux in Bulgarije staal bovenaan. Sinds de waarde van vitaminehoudend voedsel meer algemeen bekend is gewor den, neemt het gebruik van druiven ge- sradig toe. Verreweg het hoogst is het in Bulgarije, waar in 1932 niet minder dan 20 K.G. druiven per hoofd der bevolking werden gebruikt. Zelfs in de Vereenigde Staten kwam men op niet meer dan 14.5 K.G., daar na volgt Spanje met 9.3 K.G., terwijl Frankrijk, het land met het grootste wijngebruik, met 1.9 K.G. onder aan de lijst staat. Als men in alle landen eens zooveel druiven at als in Bulgarije, zou den nood in den wijnbouw grootendeels tot het verleden behooren. October 1933 met zijn 35 dooden niet wordeii vergoten. Nauwelijks een jaar geleden werd de wereld wakker geschud door een trein-catastrophe, welke plaats vond bij een transport van militairen in Marokko, 55 soldaten van het vreem delingenlegioen kwamen om hot leven. Honderden werden gewond. Een treir. met 32 wagens stortte in den afgrond. Dat tenslotte nog iemand levend uit de puinhoopen te voorschijn gekomen is. mag een wonder heeten. Door steed.- maar langs den spoorlijn te loopen, ki lometers ver door de woestijn, konden enkele lichtgewonden eindelijk aan een station komen waar zij hulp konden ontbieden. 48 Uren na de catastrophe haalde men nog steeds levende men- sehen uit de puinhoopen. Een jaar hiervoor reed de bad-trein I arijsLe Croisic met een vaart van 80 K.M. over een gedeelte van den spoor weg, welke verzakt was: 15 personen werden gedood, 70 gewond. Niet minder tragisch was de val van de Nantes-ex- pres in de Loire. Een kort overzicht van hetgeen bui ten Frankrijk gebeurde. Ten eerste is daar de treinramp van de Boedapest- Weenen-expres bij Biatorgbagv met 25 dooden en honderd gewonden. Een aan slag was er de oorzaak van. De trein stortte in een ravijn van 30 meter diep te. In de Kairo-Alexandria-expres ver brandden alle menschen, eer de trein, waarin in de laatste drie wagons brand was uitgebroken, tot stilstand kon wor den gebracht. De grootste ongelukken van de vo- Spanje was steeds het eldorado voor bedelaars. Tegenwoordig is dit niet meer zoo. De crisis heeft den Caballeros de vingers doen verstijven, als ze in vest- akken grijpen wilden. Nu de Spaansche bedelaars hebben hun traditie, die tot aan de dagen van den aardschelm en agebond Lazarillo de Tormes teruggaat Als de aandeelen niet goed staan, moet men wat stemming aan de beurs ma ken. liet laten zien van armstompjes en andere lichamelijke gebreken gaat niet meer. Ook hevig schudden vermag geen cent meer uit den zak te kloppen. „Ik ben een trotsche Spanjaard', dat is het parool, waarmede de bedelaar in de Via Grande zijn zaak weer op de been wil helpen. Want met medelijden is het niets meer gedaan. Zoo hadden zij eenige van hun „werklooze" collega's opgedra gen, in hun armoedigste kleeren langs de straten te gaan en giften aan de dienstdoende collega's te geven. Of ten minste te doen, alsof de knoopen die in de hoeden geworpen werden, peseta's waren. Het succes van dezen maatregel was frappant. Er ging een schok door de onbezorgd voorbijflaneerende Caballe- ro's, als een zoo arm mensch het laatste wat hij bezat, weggaf. In plaats van door te loopen, keerden zij om, om op hun beurt een aalmoes in den hoed te doen. Dit grapje was echter van korten duur, want de bedelaars hadden niet op de hersens van de Caballero's gerekend. Want toen een van hen de schamel uit ziende animeercollega's voor de tweede maal gadesloeg, en zag hoe hij het geld met volle handen uitgaf, kwam de zaak hem verdacht voor. Hij hield den man voor gek en liet hem gevangen nemen. Deze had een doodsangst voor de politie en voor een krankzinnigengesticht. Daarom verraadde hij de truc. Nu moeten de bedelaars in de Via Grande naar nieuwe methoden uitkijken. rige eeuw kwamen in Frankrijk voor. Op 27 Juli 1891 en 28 Juli 1864 werden tragische records gevestigd met 61 resp. 10(1 dooden. Eindelijk schijnt men in Frankrijk wakker geschud te zijn en gaat dit land zijn aandacht wijden aan een verouderd spoorwegnat dat voor een groot gedeel te de moderne beveiligingstoestellen mist.

Schager Courant | 1934 | | pagina 21