De Omzetbelasting. Moed Radioprogramma Fabrieksarbeid met muziek. De droogte in Engeland. Plaatselijk Nieuws. Schager Orkastvereeniging. Enquête van den K.B.O. In De R.K. Werkgever, orgaan van de Alg. R-K. Werkgeversvereenlsing, lezen wij: In de laatstgehouden bestuursvergadering der Kath. Radio Onaroep-Sttchting werd een plan besproken om ten behoeve van arbeiders en arbeidsters speciale mu ziek te gaan uitzenden en wel ln het bijzonder op een tijdstip, waarop een nieuwe prikkel de werkers In de fabrieken meet hesnzetten over het doode punt, dat door de monotonie van veler arbeid dreigt te ontstaan, Om tot dit doel te geraken is echter de medewer hing nocdlg van de werkgevers in de verschillende fa brieken en juist daarom acht de K R O het niet ver standig om tot deze speciale muziekultzending over te gaan, zonder tevoren het oordeel dier werkgevera zoo veel mogelijk te hebben ingewonnen. Uit de praktijk van een zeer groot bedrijf werd reeds een stem vernemen, dat muziek ..rondom het doode punt" een buitengewoon gcede uitwerking heeft en dat hierdoor niet alleen een welkome afleiding voor de ar beiders en arbeidsters wordt geschapen, maar tevens een gunstige invloed op de productiecapaciteit valt te tendcrkennen. Teneinde de werkgevers voor dit idéé te interessee ren zal aan de belanghebbenden zelf een circulaire wor den gezonden waarmede een enquete wordt beoogd, ten einde te kunnen uitmaken of op voldoende medewerking ook van hun kant mag worden gerekend. Met een variatie op hst mens sa na in co more sano «ouden ij als motief, waaronder deze enquete wordt gehouden willen stellen, dat bij een opgeruimde geest ook werklust zal bloeien, en zouden wij onze leden-fa brikanten met nadruk willen vragen niet alleen hun medewerking aan dsze enquete zelf te wil'en verleenen. maar ook hunne medewerking niet te onthouden, wan neer binnenkort tot deze speciale muziekultzending zal kunnen worden overgegaan. De enquete zal gaan over de volgende vraagpunten: 1. Zijt gij bereid uw medewerking eraan te verleenen «ranneer door middel van de radio tijdens de arbeids uren muziek In fabrieken en werkplaatsen wordt uitge zonden 2. Zoo ja, welke muziek wordt dan het doelmatigst geacht (marschmuziek, opera- of operettemuziek, film schlagers, etc.)? Welke tijd acht U voor uitzending de meest ge schikte? 4. Hoe lang zal van de uitzending gebruik worden gemaakt (tuschen 30 en 60 minuten)? 5. Wordt reeds nu een gedeelte van het programma In de werkplaatsen ten gehoore gebracht of wordt reeds gramofoonmuziek gegeven? Londen's watervoorziening niet in gevaar, maar houdt de droogte aan, dan is zuinig heid geboden. Lord De^borough, als voorzitter van de Thames con- servancy-beard (de watervoorziening van Londen) heeft gistsr eenige mededeellngen gedaan over de vooruit zichten voor dit jaar. Door de aanhoudende droogte van Maart af zhn deze niet gunstig, maar Londen, dat zijn water geheel en al van rivieren betrekt, is toch in veel betere omstandigheden dan kleine steden en het platteland, dat in het algemeen nog or> bronnen en re servoirs Is aangwezen. Het Is bovendien gelukt de Theems op neil te houden, dank zij het regenrijke na jaar van 1832 en den zachten winter van vorig jaar. maar de bronnen ln Somarset en Wiltshire. waar de ri vier ontspringt en haar eerste zijtakken opneemt, zijn thans ook vrijwel opgedroogd. Watersnood is ln Londen niet te vreezen. maar, als het voorlaar ook bijzonder droog zou worden, zal wel groote zuinigheid betracht moeten worden, vooral door de openbare diensten. In- tussehen heeft het sinds Zaterdag In Carmarthenrhire ln Wales 40 uren aan een stuk geregend en Lord Des- borough hoopte d3t dit de voorbede zou zijn van een meer algemeenen regenval over het geheele land. DONDERDAG 11 JANUARI. HILVERSUM (1875 M.) AVRO: 8.00 Gramofoonmuziek; 10 00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Solistenconcert; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Voortzetting eollstenconcert; 12.00 Omroeporkest; 2.00 Causerie; 2 30 Omroeporkest; 3.00 Knipcursus; 3.45 Overschakeling zender; 4.00 Half uur voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Gramofoon muziek; 5.00 Radlotooneel voor kinderen; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportnraatje door H. Hollan der; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.30 Engelsche les voor beginners; 800 Vaz Dias; 8.15 Concertgebouw-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest; 12.00 Sluiting HUIZEN (296 M.) KRÓ.: 8.00 Morgenconcert; NORV.: 10.P0 Gramofoon muziek; 10.15 Morgendienst; 10-45 Zang; KRO.: 1100 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest; NCRV.: 2.00 Cursus fraaie handwerken; 3.00 Vrouwenuurtje; 3.30 Verzor ging zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cursus handenarbeid; 5.30 Vioolrecital; 6.30 Ned. Cr. Persbureau, 6.45 Causerie 7.00 Politieberichten; 7.10 V.L.R-A.-uitzendlng; NCRV: 8,10 Orgelconcert door Jan Zwart: 9.00 Causerie; 9.30 Liederenrecltal; 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M 12.20 Gramofoonmuziek: 1.30 Orkest: £.20 Idem 6.35 Gramofoonmuziek, 9.20 Idem; 10-30 Idem. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Gramofoonmuziek; 7.30 Idem; 10.15 Orkest BERLIJN (419 M.) 1-55 Gramofoonmuziek; 2.40 Idem; 7.25 Vroolijke Dans avond. HAMBURG (372 M 10.20 Gramofoonmuziek; 10.50 Militaire muziek; 11.40 Vervolg concert; 1.55 Gramofoonmuziek; 1005 Concert. LANGENBERG (472 M.t 11.20 Omroeporkest; 12.55 Gramofoonmuziek; 2.40 Zee- mansmuzlek; 7,30 Populair programma. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 120 Gramofoonmuziek: 2.20 Concert; 4.35 Orkest; 8.20 Variété-programma; 11-05 Dansmuziek. PARIJS RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 8.20 Kamermuziek. MILAAN (331 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 12.50 Idem; 8.20 Kamermuziek. ROME (441 M) 8.00 Itallaansohe muziek; 9,50 Dansmuziek. WE ENEN (517 M 4.35 Solistenconcert; 6,15 Zang 9,20 Concert. WARSCHAU (1411 M.) 3.20 Populair concert; 4,35 Concert 7.20 Concert BEROMUNSTER (460 M.) 6.40 Gramofoonmuziek;. 8.30 Concert; 9.05 Dansmuziek, In café ,.De Beurs" van den heer C. Boontjes, werd gisteravond de door de Schager Handeldrijvende en Indus'riëele Middensiandsverecniging uitgeschreven vergadering gehouden, waarin de heer H. de Raat, voorzitter der Alkmaarsche Middenstandsverecniging van voorlichting zou dienen t.a.v. de omzetbelasting. De belangstelling voor deze bijeenkomst was bui tengewoon groot, met een groot aantal auto's wa»cn vele middenstanders uit de wijde omgeving naar Schagen gekomen, terwijl ook de Schagcr middenstan ders in grooten getale aanwezig waren. Niet alleen de vergaderzaal doch ook de koffiekamer van ,.De Beurs" was dan ook dicht bezet en tenslotte moesten de deuren gesloten worden, het was „vol". De heer Ch. H. Th. Schmalz, voorzitter van de Scha- ger Handeldrijvende cn Industrieele Middens'andsver- eeniging, verheugde zich ten zeerste over deze groote opkomst, heette de dames cn heeren hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer Dc Raat en sprak den wcnsch uit dat deze er in zou mogen Siagen de vergadering een beeld te geven van deze nieuwe belastingwet. De heer De Raat, het woord verkrijgende, doelde mede. dat hij de techniek van deze omzetbelas'ingwet slechts vluchtig zou doorgaan, omdat een artikelsge- wijze beschouwing en beeritiseering in een kort tijds bestek onmogelijk zou zijn. Uit de groote he'angs'cl- ling vanavond blijkt wel, dat een aanslag oo de por- temonnaie allen doet leunen op de organisatie en meer dan ooit komt dan tot uiting dat organisatie noodig is. Dat deze omzetbelasting van groote beteekenis voor ons volk is. blijkt hieruit, dat de Staat verwacht uit deze belasting een bedrag van 85 millioen gulden te putten, dat is meer dan uit de Inkomstenbelasting. De wet bedoelt allerminst den handel fe treffen want de omzetbelas'ing is zuiver een verteringsbe lasting. In laatste instantie is het de consument die deze belasting betaalt. Reeds onder het ministerie Ruijs de Becrcpbrouck rijpte het plan tot het instellen van een ohizet- en verteringsbelasting, en ook het huidige ministerie Coliin achtte die noodzakelijkheid aanwezig, omdat dit de eenigste weg zou zijn om de benoodigde gelden op zachte manier binnen te kriigen. Het pleit voor den minister van finan ciën den heer Mr Oud dat hij een ruim oor heeft geschonken aan tal van bezwaren die inmiddels naar voren waren gekomen. Wilde de vorige minister van finantién bet Belgische systeem toepassen. 1 hef fen van elke handelstransactie en waardoor dus bij een handel langs meerdere trappen, do belasting des te hooger werd en dus de vrees bestond dat gepoogd zou worden het aan'al schakels den tusscbenhan- del te doen verkleinen, minister Oud prefereerde een ander systeem en wel de heffing bij de bron. dus een heffing van éénmaal. Wordt dan ook tweemaal belasting betaald, dan zit er een fout en dient gezorgd te worden dat die wordt hersteld of verder voorkomen. De aanwijzing van de b-mn bleek in de pra' tijk zeer moeilijk te zijn. dikwijls is de begrinsbenaling ..bron" onzeker en de bij de Kamer van Koonhandel te Alkmaar aangebrachte puzzles zijn dan ook legio Evenwel het moet worden gezegd, het Ministerie van Finantién werkt hard mee om tot een oplossing te komen en spr. twijfelt niet of deze nieuwe wet zal binnen een maand zeer vlot en vlak loopen. Het tweede probleem was de éénmalige heffing en wel t.a.v. de halffabrikaten, van de fabrikaten dus die 2 of soms 3 maal gemaakt worden. Spr. herinnert er aan, dat de omzetbelasting bedraagt 4 van do waar de. de belasting on de weelde artikelen 10 De be lasting op de weelde-artikelen is in de omzetbeiasting- vvet opgenompn. Bij de beschouwing van deze omzetbelastingwet is het noodig een vijftal begrippen vast fe leggen. Ten eerste het begrip: goederen, n 1. goederen die uit den aard roerend zijn. niet-spijkervast. De grond valt bui ten de wet, en ook diensten zijn onbelas', dus dokto ren, advokaten, muziekleeraren enz. vallen buiten de wet. Het tweede begrip is de bron. Daaronder verstaat de wet de fabrikant, hij die lichamelijke, roerende goe deren teelt, voortbrengt, vervaardigt en bewerkt. On der dit bewerken wordt niet verstaan het sortceren en verpakken, immers de aard van de goederen verandert dan niet. Duidelijk doet spr. uitkomen dat door deze wet velen tot Tabrikant zijn gepromoveerd, ja zelfs caféhouders, die spijzen verkoopen. Ook een loondor scher bijv is fabrikant. Vooral de gemengde bcdrij ven gaven hier last en stelt men zich vele malen de vraag of men is fabrikant of niet. Een banketbakker bijv. is voor het geheele bedrijf fabrikant. Het dorde begrip is dan de groothandelaar en het vierde begrip de kleinhandelaar, terwijl als vijfde be grip de consument er is. Tusschen die 5 begrippen speelt zich de tragedie dezer wet af. Wanneer is nu omzetbelasting verschuldigd? Ais de fabrikant de producten van eigendom duet over gaan Dan moet hij betalen en zoo stern rust de druk van den fiscus op den fabrikant, dat ze'fs voor pro ducten voor huishoudelijk gebruik noodig, uit eigen voorraad betrokken, belasting moet worden betaald. Immers de bedoeling van de wet is een verterings belasting, dus voor allen. Ook voor door hem gekochte goederen moet de fabrikant belasting betalen, maar hier kan het stel sel van vrijstelling en ontheffing worlen toegepast, omdat de belasting slechts éénmaal behoeft te wor den betaald. Waar om belastingbetaling te ontdui ken. gevreesd werd voor het geven van cadeautjes, zijn de schonkingen daarom belast. Ook La.v. het ca deaustelsel zijn de cadeaux belastbaar. Spr. noemt een lange lijst van luxe voorwerpen, die onder de weeldebelasting vallen. De omzetbelas ting moet worden berekend van den verkoopprijs, vracht, assurantie en kortingen mogen worden af getrokken. Wie moet de omzetbelasting betalen? De fabrikant moet beginnen met de belasting aan zijn afnemer in rekening te brengen. Do kooper is mede aansprake lijk voor de botallro van de omzetbelasting. Die aansprakelijkheid houdt op als de kooper kan aan- toonen dat door hem de belasting is betaald. De fa brikant is verplicht aan den kooper dc omzetbelas ing in rekening te brengen en het bedrug moet op do factuur duidelijk leesbaar zijn. Bij levering van den fabrikant aan een particu lier mag omzetbelasting in rekening worden ge bracht, maar hij behoeft het niet te doen. Voor levering aan don handel moet Je fabrikant de belasting betalen door het plakken van gedag teckcnde zegels, de winkelier moet die van deze ze gels voorziene facturen in speciale registers inboe ken en zal, alleen bij het hebben van een goede boek houding van den inspecteur verlof kunnen kriigen do bedoelde belasting in een inkoopbock te verant woorden. De wet behelst de z.g. verklikkersplicht, als een kooper dus constateert, dat de factuur n et door den fabrikant is gezegeld, dient hij binnen 2 maanden den inspecteur daarvan op de hoogte te brengen. De gezegelde facturen dient ri.en minstens 2 jaren te be waren. Grondstoffen, genoemd onder tabel b van de wet, zijn vrij. ook voedingsmiddelen. Doode, zoowel als le vende dieren zijn vrij. doch vleesch voor consumptie bestemd wordt belast, de slager is hier fabrikant. Klompen, margarine, rund- en varkensvet, spek, meel. enz. zijn vrij. Teruggaaf van belasting vindt plaats wanneer de kooper de goederen weuert, ze retourneert en wan neer prijsvermindering na dc levering plaats vindt Faudecrt men, dan zal een tienvoudige aanslag kun nen volgen, ongeacht de mogelijke bekeuring. Met zeer zware straffen wordt er in deze belastingwet gedreigd. Van bijzonder groote b_teekenis is zeer zeKer. dat iemand die voor een deel van zijn bedrijl fabrikant is, dat volgens de wet ook is voor zijn geneele be drijf. Men is fabrikant of men is bet niet. En dat heeft tot gevolg, dat b.v. manufacturiers die tevens matrassen en bedden maken, voor hun gelteele be drijf als fabrikant worden aangemerkt. Als zij nu b.v. groote voorraden voor 1 Januari hebben ingesin gen, die zij in het voorjaar 1934 verkoopen. zullen zij bij controle door den fiscus niet kunnen nantoonen dat zij voor die goederen omzetbelasting hebben be taald. En omdat zij. fabrikant zijnde, dit toch zullen moeten doen. zal door hen over het geheele voor 1 Januari ingeslagen bedrag do. belasting moeten wor den voldaan. Wat voor hen een leelijke strop bc- teckcnt! Aon het slot van zijn causerie wijst de heer De Raat nog op het gevaar dat aan deze nieuwe belas tingwet kleeft. De wet is een crisiswet en zal 1 Ja nuari 1939 afloopen. Doch als de staat eenmaal op zoo'n belangrijke bate, als verkregen wordt door deze belasting, is ingesteld, vreest spr., dat we ook na 1 Januari 1939 nog wel op die wet zullen mopperen. Spr. verklaart zich bereid aan hem te stellen vra gen te beantwoorden, terwijl verder de Kamer van Koophandel steeds bereid is de belangen van de mid denstanders bij den Minister te bepleiten. Applaus. Bij de beantwoording van de vragen, die worden gesteld, vindt de heer De Raat gelegenheid er vooral op te wijzen, dat de winkelier de omzetbelasting moet verhalen op den consument en bij contante be taling nauwkeurig den omzet te noteeren. Zorgen dus voor een behoorlijke boekhouding. Door den heer Schmalz wordt den heer De Raat hartelijk dank gebracht vuor zijn in een uitnemende rede neergelegde voorlichting, terwijl uok spr. er op wijst, dat alle informaties betreffende deze wet bij de Kamer van Koophandel te Alkmaar te verkrijgen zijn en gaarne adviezen worden verstrekt Met dank voor de groote belangstelling en in de opwel.kiug om ook voor andere middens'.andsbelangen die be langstelling aan den dtg te leggen, volgt slaiting. RAAD SCHAGEN. Omtrent dc vorgadering van den Raad, die, zooals gemeld Vrijdagavond zal pmais hebuen en waar de gemeentebegrooting zaï worden vastgesteld, geven 13. en W. nog de volgende toelichting; Na de behandeling der begroohug in de vergadering van den Raad van 22 December ji. zijn nog ingeko men een drietal circulaires van Geü. Muien i.ezer provincie betrehende korting op de provinciale b.jura- gen voor tuhercuioseoestrijuing, wijkverpleging en nijverheidsonderwijs, zoomeuc een circulaire van den Minister van Onuerwijs, Kunaten en VV eicn-ciiap- peu betreiieude salarisverlaging van het onderwij zend personeel. De wijzigingen hierdoor onlstuan, zijn alsnog in de begrooting verwerkt. Opgemerkt wordt, dat bij de opmaking der begroo ting alsnog rekening is geuouuen met er» nader voorstel van liet College lot verhoogiug van i.e juar- weduc van ucn agent der aroeiJsoeiuiddeliiig, welk voorstel nij de sluaken wurdt overgelegd. liet resuitaut der necijferiugeu is, dat op de per- -otieeie beiastiug zullen moeten worden geneven liO opcenten. Hierbij i3 rcKeuing gehouden niet verüuo- ging van de retributie van hei ElsctriciteitsDedryf met f^4X> en met verhouguig van de retributie van uet Gasbedrijf met f llüu, wcike verhJogiiig niogeiijk is door invoering van het verhaal der pensioensbij dragen. Gratiiicatio en jaarwedde Agent der Ar- beiusbenuudeuny. In verband met de buitengewone uitbreiding van werkzaamheden aan het agentschup veruuiiden. heb uen Burgemeester en Wetuouders «ie eer den Ruud voor te stellen, voor het jaar ll>33 aan den Agent een gratificatie te verieeneu groot t ióü. en de jaar wedde met ingang van 1 Januari 1934 te bepalen op füuö als agent der arbeidsbemiddeling en f 4<K) voor de werkzaamheden verbonden aan de werkloosheids verzekering. een en under met in achtneming der voor de geiueeutcauiblenaien vastgestelde korting op de jaarwedde. De jaarwedde bedraagt thans respectievelijk f200 en f 104. De Schager Orkestvereeniging hield haar jaarverga dering op Maandagavond j.i. in „Vredelust". Om even 8 uur opende de heer C Roggeveen de ver gadering met een woord van welkom loi directeur en leden. Spreker wees er op, dat dit de laa ste maal was dat hij als voorziiter fungeerde van „Symphonio**. Gezondheidsredenen hebben hem genoopt 0111 als lid ;e bedanken. Het was. aldua do heer C. Roggeveen geen gemakkelijk te nemen besluit Twintig jaar is spreker lid geweest van de Orkestvereeniging en veel voor- cn tegenspoed heeft hij met do vereeniging ge doeld. Het is een genoegen te kunnen melden, dat in dit tijdsverloop do onderlinge samcnwcii ing voorbeel dig was cn steeds zal snrcKer met groot genoegen terug denken aan de jaren, wrarin hij lid «as van „Symphonio". Spreker hoopt dat dc ver cnl .-ing zal blijven voortbestaan en dat naast dc oude leden me nig jonge kracht zich za' aansluiten om deze kunst te dienen. De notulen der laatst gehouden vergadering werden door de secretaresse, mcj. E. Igesz gelezen en onver- andcid onder dank gocdtrekcu'-d. Uit het verslag van dm penningmeester bleek, dat de finantieelc kant geen zorgen behoeft te baren. De vereeniging is schuldvrij terwijl een klein batig saldo aanwezig is. Besta arsverkiezing. Daarop had de bestuursverkiezing plaats. Herko zen werden mej. E. T. Igesz en de heer v. d. Capelle, terwijl gekozen werden mevr. N. HelderBrommer en de hecren Hooij cn Oudendijk. Den heer Oudendijk zal bericht van zijne benoe- „Moed is zoo'n eigenaardig begriD", zei Dane Niels. We zaten na een voortreffelijk diner, in een uit stekend restaurant, over allerlei dingen te praten, zoo als men dat, als oude kameraden placht te doen, Dane was veel en toch ook weer totaal niet ver anderd. Hij was natuurlijk in die twaalf jaren, dat ik hem niet gezien had, we waren trouwe kost school-vrienden cn ook onze families waren bevriend uiterlijk veel veranderd. van een levendigen slan ken jongeman, met zijn hoofd vol iroomen, en wilde nlannen, was hij een breedgeschouderd man gewor den, in de kracht van zijn leven, een zeer gezien zakenman in de City. Er liepen grijze dra den door zijn haar, er hadden zich lijnen in dat levendige gezicht ge groefd, doch onveran derd was zijn warme, sympathieke wijze van optreden, zijn eenvoud, z(jn vriendschap ook. Ik had. dien dag te voren, kermis gemaakt -aq uo9 'MnojA ufiz jdui kende society-gastvrouw was ze, niet opvallend mooi, doch uiterst aan trekkelijk. Zo was vandaag bij haar zieke moeder Dane had me daarom uitgemodipd oor een diner in de stad. We hadden dezen avond voor ons cn geen bepaalde nlannen. zoodat we behaaglijk onze koffie dronken en een sigaar opstaken en over onze goede oude tijden spraken. Naar aanleid"^ r van het feit, dat een oude kenn' dien wij nooit anders dan als een verlegen, bangelijk jongetje hadden gekend, zich uitermate onderscheiden had in den oorlog, was het thema „moed" ter sprake gekomen. „Moed, zei Dane peinzend, „een vaag begrip Is het moed, als ie de loopgraven uitrent cn, half gek van angs., uit zelfverweer er op lossteckt en schiet. Moed dat .ad de marconist van de „Ti- tenic', die bleef seinen, dat hij niet meer kon, met ''en d 1 nader ~n nader sluipend. Moed. dat had de Noordnool-reiziger, die, om ziin kameraden wat meer ocdsel en k.ens om het leven te laten, de tent ver liet, cn zich liet doodvriezen. Moed dat hadden duizenden - ie om': .vamen in de geschiedenis voor een idee, een ideaal, een overtuiging. Niet de jongens die zonder te weten wat oorlog is, dronken van muziek, van vaandelgcwaoper en phrasen, als vrijwilligers de norlogshel introk'-en. Of ze wer'teHjk moedig zijn, blijkt pas. als ze het weten. Meed, dat hebben de ge leerden, die kamer-menschen, die je met één vinger kunt omgooien, doch die soms met stoicijnschen moed hun leven offeren voor de menschheid. Een van do moedigste mannen, waar ik ooit van hoorde, was geen krijgsman. Het was een doktor, die proeven deed met radium. Je wéét, hoé enorm gevaarlijk het radium is. Hij moest eerst een vinger laten amputeeren, daarna nog een paar vingers, daarna een hand, een arm, cn ging tenslotte door met zijn proeven. Hij stierf ten slotte een dood van ware helden. Wanneer zal do menschheid dit werkelijk inzien! Wanneer zal ze ophouden met zich te vergapen aan uniformen, aan boksers met spieren, die zich wat laten beuken voor een dik honorarium, aan waaghal zerij blootgeven, waanzinnige sportondernemingen doen, heeft dat alles nut? Moed dót heeft do uit vinder, die zich waagt in zijn machine, de éérste, misschien diep en nog niet geheel vertrouwend op het eigen werk. Moed Hij glimlachte vaag. in ge dachten verzonken. „Geloof je, dat IK moed heb?" Deze onverwachte vraag verraste me en toen glim lachte ik ook. Wie Dane als jongeman gekend zou hebben, kon er niet aan twijfelen of hij het was of niet, bangelijk was hij in géén geval uitgevallen. Hij zei eens: „Ik heb me gedragen op zekeren dag als een lafaard". Ja, ik! Het leven had me bijna onder Ik was vijf en twintig jaar, werkloos, een uit de millioenen, vertwijfeld. Sinds maanden liep ik werk te zoeken. Niemand scheen mijn stevige armen noodig te hebben, mijn hersens, mijn diploma's, mijn werklust. Dat is om met ie hoofd tegen de wand te loopen, dat is om gek te worden zeg ik je. Toen Dantc zijn Inferno schreef, kende hij werke loosheid niet. Hij zou die anders niet vergeten hebben in zijn beschrijvingen van de martelingen." De lijnen rond zijn mond leken dieper te worden. Ik wist nu. wanneer het leven dié erin gegraven had- „Ik gaf het op", vervolgde Dane, dikke rookwolken blazend. „Ik zei tot mezelf: Jongen, als je ergens nie' welkom bent, dan zeg je óók: Bonjour, ik ben al weg! Het leven is niet gastvrij tegen me Ik kan het beste eruit knilnen! Ik woonde in een eenvoudig pen sion, waar ik dik in de schulden zat. De goede vrouw, die het pension hield, wilde me niet op straat zetten, maar het stuitte me verschrik kelijk, een vrouw, die zelf ook moest ploeteren, tot last te zijn. Ik had geen ouders meer, geen familie. Er leek geen anderen uitweg dan op zak van een ander to toren, die hot ook moeilijk had, óf weggaan. Ik besloot tot het laatste. Ik bracht mijn smoking weg, en van het geld betaalde ik een deel mijner schulden en kocht daarvan een revolver. Op een middag, merkte ik op (ik was van plan me dien dag dood te schieten) een zeker moment een aardige vrouw. Ze was medebewoonster van hel pension geworden. Ze zag er bijzonder aardig uit. Mooi was ze niet, maar /.e had iets. dat iets beter was dan alle schoonheid. Ik wist, dat ze op een kan toor werkte. Ik vond dan. dat ze er allerliefst uitzag cn vermoedde dan ook da' ze naa*" een feest ging Toen liet maal was af reloopcn, liep ik haar na tot aan de gang en wensclite haar goeden avond. Het was een stil afscheid. Ze vroeg me dan ook. of me iets scheelde. Ik praatte erover heen cn informeel de, waar ze heen ging dien avond. Ze lachte. Nergens, advertenties nakijken en hopen, dat er iets voor mij bij is, want ik hen 4 dagen geleden ontslagen." Ik was werkelijk zoo verbluft, dat ze het zoo op nam. „Het zal moeilijk zijn iets te vinden", zei ze, en ik zag angst in haar groote oogen, „hoewel ik hc- reid ben alles aan te pakken, wat me aangeboden wordt", zei zc nog. Ze keek neer op haar japon en zei toen: „U dacht zeker, dat ik naar een feest ie ging? Neen hoor, niet veel kans op een cavalier. Maar ziet u Ik was vanmiddag zoo angstig en moest vech ten om niet moedeloos tc worden. Want dat mag niet je moet altijd onthouden, dat een mensch voor iets op de wereld is. iets, dat jo zelf niet weet, voor een of ander geheimzinnig doel. Wel. toen heb ik me extra mooi gemaakt, alsof ik naar een feest ging. Men voelt zich dan moediger niet? En waarom zou ik anderen, die ook genoeg aan hun hoofd hebben, een verwaar loosde, treurige juffrouw tot gezelschap geven? Ik heb me mooi gemaakt en de oude heer naast mij dio ge woonlijk zoo terneergeslagen was zei me: Wat ziet u er lief uit. Je doet me denken aan een crocusje, Vind! als je die eenmaal ziet uitpicpcn. boven den harden winterrgond, weet je, dan wordt het lente!" Ziet u, dat deed me goed, dat deed me evenveel nio- zier. Ik heb hem prettig gestemdik ben ten minste vanmiddag tot iets nut geweest!" Haar oogen straalden, ze lachte me toe, en ging daarna de trap op, naar haar kleine kameradvertenties na! ij ken Ik heb me diep geschaamd, dat kan ik je zeggen. Ik roop toen op mijn kamer en dacht dacht ('.acht Wel,ik ben blijven levenDe revolver verkocht ik en vocht tegen het leven, me vasthoudend aan de momenten van vertwijfeling aan 'iie lieve stem, die gezegd had: „Je moet altijd den- 'cn dat een mensch voor iets geschapen is voor iets ter wereld is Veel later heeft ze geweten, dat haar inooie japonne- 'je en haar moed dien dag niet slechts een neor- s'achtigen ouden man opgevroolijkt heeft, doch mijn eigen leven redde. Veel later, toen ik in staat was. haar de eerste viool- Vies te brengen. Crocusjes kon ik niet krijgen, maar ik denk aan haar. zoo vaak ik zie Hij staarde in den rook van zijn sigaar en zeido 'oen: „Dat japonnetje, aantrekken en zich gondltou- den, met dien angst, waarvan ik even een glimp in haar oogen zag, dat was moed! Zoo zie ik het ten minste." „En hoe ging het haar verder", vroeg ik geïnteres seerd. „Vond ze werk?" Hij glimlachte. ,.0 jat Een lastig werkje. Sinds laren speelt ze het klaar een veeleischendcn, haidwcr- ';endcn armen eerzuch'igen duivel gelukkig Ie ma ken. Zo had een beter lot verdiend, maar wat wil je vrouwen zijn soms domdc hemd zegene zeen dus,trouwde ze met mij!" CECIL DE BODE.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6